ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 13 вересня 2018 р.
Проект сміттєпереробного заводу презентували на сесії

5 вересня на засіданні сесії Дрогобицької міської ради потенційні інвестори з будівництва сміттєпереробного заводу у Дрогобичі, яких було відібрано на конкурсній основі, презентували депутатам свій проект, а саме принципи технологічної обробки ТПВ та фінансову складову.

Зазначимо, відповідно до протоколу конкурсної комісії з вибору інвестора від 10 серпня ц.р., переможцем оголошено ТОВ «Еко-стандарт 10», яке є офіційним партнером німецької фірми «Solventure Ltd» – власником патенту та «IDS Сonsulting» – фінансового партнера.

Депутатам міської ради проект презентували Рейнгард Шюрман – представник фінансової сторони проекту, а також Ігор Гнида та Юрій Кміть. Участь у презентації взяли директор фірми-інвестора «Еко-стандарт 10» Андрій Стицишин та керівник з інвестицій фірми «Еко-стандарт 10» Ігор Стицишин.

Як зазначили інвестори, переробка ТПВ полягає у біохімічній обробці органічних відходів із виділенням теплової та електричної енергій.

«Основними вимогами, які ми ставили перед потенційним інвесторами, це утилізація ТПВ за низьким тарифом для населення, постачання місту теплової енергії за нижчими тарифами та екологічна безпека. Інвестор, який зумів гарантувати виконання цих вимог, був визнаний переможцем конкурсу. Окрім того, нашою вимогою є те, щоб представники цієї компанії були якомога відкритіші до громади Дрогобича, регулярно висвітлюючи свою діяльність у ЗМІ», - зазначив на засіданні сесії міський голова Тарас Кучма.

Зі слів інвесторів, завод є абсолютно екологічно безпечним, що підтверджують сертифікати якості. У Німеччині підприємство такої потужності, як плануюється у Дрогобичі, розташоване за 300 метрів від населеного пункту. Гості наголосили, що при будівництві заводу у Дрогобичі всі умови вивчатимуться локально за місцем розташування та особливостями.

Інвестори планують спорудити завод проектною потужністю переробки 100 тисяч тонн відходів на рік. Зважаючи на обсяг ТПВ, які продукує Дрогобич, вони розраховують на сміття з навколишніх населених пунктів, а також з міського полігону поблизу Брониці.

Термін будівництва заводу – майже 36 місяців, він розподілений на три етапи: написання бізнес-плану, проектування і будівництво.

Приблизна вартість об’єкта – 100 мільйонів євро, які в повному обсязі забезпечує сторона інвестора. Фінансових внесків від Дрогобича не потрібно.

Для заводу необхідно майже 5 га землі, забезпечення якою лягає на плечі комунального підприємства, яке стане офіційним партнером інвестора. Ділянку залишать у власності міста.

Міський бюджет щорічно отримуватиме 10% від загальної суми прибутку, що складатиме до 25 мільйонів гривень.

Крім того, німецька компанія готова інвестувати в спорудження у Дрогобичі теплиць, які працюватимуть за рахунок тепла від переробки ТПВ, що дозволить створити нові робочі місця. Для роботи самого заводу планують залучити приблизно 50 осіб.

Після презентації проекту на сесії відбулася прес-конференція інвесторів для дрогобицьких ЗМІ.

Планується, що на наступне засідання сесії міської ради буде винесено рішення про затвердження інвестора з будівництва сміттєпереробного заводу – ТОВ «Еко-стандарт 10». Якщо депутатський корпус підтримає це рішення, то процес будівництва заводу буде розпочатий, адже виконком затвердив інвестора ще 16 серпня.

Прес-служба міської ради

 

Дрогобич – переможець всеукраїнського «Open Data Forum-2018»

У п’ятницю, 7 вересня, у Києві в Мистецькому арсеналі відбулася головна подія у сфері відкритих даних – всеукраїнський «Open Data Forum-2018».

Цьогорічний форум об’єднав представників органів влади, міжнародних та українських експертів, громадських активістів та стартап-спільноту навколо теми розвитку і застосування відкритих даних в Україні.

У рамках форуму відбулася щорічна церемонія нагородження лідерів з розвитку відкритих даних в Україні «Open Data Awards», де відзначили найкращі державні установи, громадські та комерційні організації у п’яти номінаціях.

У номінації «Open Data City Awards», яка передбачає визначення міст-переможців «за найвищі стандарти публікації відкритих даних міськими органами управління», перемогу серед міст України виборов Дрогобич.

За перемогу у номінації «Open Data City Awards» Дрогобич змагався з такими містами як Львів, Дніпро та Вінниця.

Наше місто на форумі представляв начальник відділу ІТ та аналізу ДМР Станіслав Гайдер.

У ще 4 номінація Конкурсу перемогу отримали:

- за найбільший соціальний вплив використання відкритих даних — Офіс ефективного регулювання BRDO.

- за найефективніше використання відкритих даних для трансформації бізнесу – СЕТАМ.

- за найвищі особисті заслуги у розвитку відкритих даних – Оксана Маркарова, в. о. Міністра фінансів України.

- за найвищі стандарти публікації відкритих даних центральними органами управління – Верховна Рада України.

8 вересня Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook привітав переможців конкурсу «Open Data Awards», зокрема й Дрогобицьку міську раду з перемогою у номінації «Open Data City Awards».

«Відкриті дані здатні зробити українську економіку сильнішою. Лише минулоріч вони збагатили державний бюджет на 700 мільйонів доларів, а потенціал – щонайменше вдвічі більше! Тому я вітаю будь-які ініціативи з популяризації теми відкритих даних, які відбуваються в Україні. І вчора сталася одна з таких подій – «Open Data Forum-2018».

Вітаю усіх переможців! Бажаю й надалі демонструвати лідерство у проектах на основі відкритих даних. Вашими зусиллями Україна стає сучасною та сильнішою. Успіхів!», - йдеться у зверненні В.Гройсмана.

Подія організована Державним агентством з питань електронного урядування України в партнерстві з проектом Фонду «Євразія» «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах»/TAPAS, за підтримки USAID i UK AID.

Прес-служба міської ради

 

НОВИНИ

Щоб не допустити колапсу 

Два тижні тому директор КП «Комбінат міського господарства» Андрій Янів пообіцяв журналістам регулярно проводити прес-конференції, щоб інформувати дрогобичан про ситуацію з вивезенням сміття. Андрій Євстахійович дотримав слова і 12 вересня знову зустрівся з представниками ЗМІ.

Він повідомив, що впродовж останніх днів працівники КП «КМГ» та додатково залучених підприємств трудяться від 6:00 до 22:00 над очищенням контейнерних майданчиків від сміття, вивозячи майже 300 тонн щодня. Проте у місті – 86 майданчиків і впоратися з усіма ними непросто. Техніка – стара, відстань до полігонів – далека. До того ж, сміття в Дрогобич звозять ще й мешканці навколишніх сіл.

Андрій Янів розповів, що у серпні вивезення й утилізація ТПВ обійшлися у 2,768 млн грн. Абонентам нарахували за послуги 2,2 млн грн., натомість надійшло коштів лише 1,842 млн грн. Тобто, підприємство зазнає збитків, які від початку блокади броницького звалища сягнули 1,534 млн грн. Тому кредит у розмірі 1,8 млн грн., нещодавно наданий Комбінату міською радою, врятував ситуацію й дозволив розрахуватися з боргами за перевезення і захоронення відходів.

На запитання, чому майже втричі підвищений тариф не дозволяє працювати без збитків, А.Янів відповів, що ціна розраховувалася для полігону у Миколаєві (відстань у два боки – 110 км), а більшість сміття доводиться возити аж в Івано-Франківську область (314 км і 8 годин у дорозі). Попри те, КП «КМГ» робить усе можливе, щоб поступово очистити місто від великого накопичення відходів і паралельно веде перемовини з підприємствами з інших міст, які готові допомогти, обслуговуючи хоч частину території міста.

Ярослав ГРИЦИК

 

Місто запрошує на день народження

У вівторок, 11 вересня, у ратуші під керівництвом заступника міського голови Василя Качмара відбулося чергове засідання оргкомітету з відзначення 927-ї річниці Дрогобича.

У зв’язку з проведенням реконструкції площі Ринок, заходи відбуватимуться: на площі Замкова Гора, у дворику ратуші, на вул. Ковальській та майдані Т.Шевченка.

21 вересня, у свято Різдва Пресвятої Богородиці, у храмах пройдуть Літургії.

На площі Замкова Гора, за сприятливої погоди, заплановані виступи художніх та молодіжних колективів. Від 14:00 до 15:00 там відбудеться театралізована вистава про відомих дрогобичан минулого.

На вулиці Ковальській пройде святковий ярмарок.

На площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку о 15:00 заплановане урочисте віче за участю представників духовенства, іноземних делегацій та керівництва міста. Опісля розпочнеться концерт місцевих солістів та ансамблів. У вечірній програмі чекаємо на гурт «Ван-Гог». Завершиться дійство вогняним шоу.

Упродовж дня Туристично-інформаційний центр проводитиме екскурсію на вежу ратуші «Там, де починається небо».

На передодні Дня міста – 20 вересня – у вежі костелу св.Варфоломія о 15:00 відкриється виставка картин із зображенням Пресвятої Богородиці.

Також до Дня міста заплановані виставки у бібліотеках, спортивні та молодіжні заходи.

У школах 21 вересня уроки будуть скорочені і завершаться до 12:00, там пройдуть тематичні години про історію Дрогобича.

22 вересня ТІЦ планує провести презентацію «Вуличного музею» та проморолика про Дрогобич.

23 вересня у Народному домі пройде конкурс «Маленька красуня Дрогобича-2018».

«Цьогорічне відзначення Дня міста відбувається за умов мінімальних затрат з міського бюджету, оскільки ми повинні забезпечити низку фінансових видатків у сферах освіти, медицини, ЖКГ. Однак сподіваюся, що заплановані заходи будуть цікавими як для дрогобичан, так і для гостей міста», - резюмував Василь Качмар.

Прес-служба міської ради

 

У Дрогобичі оберуть «Маленьку красуню-2018»

23 вересня у рамках святкування Дня міста відбудеться конкурс «Маленька красуня Дрогобича».

Про це повідомили у відділі молодіжної політики, сім’ї, молоді та спорту ДМР.

«Упродовж багатьох років у Дрогобичі напередодні свята Святого Миколая проходив дитячий конкурс «Красуня-манюня та юний лицар», однак останній такий конкурс відбувся 6 років тому, ще у 2012 році. Після 2012 року за певних обставин проведення конкурсу було припинене, тому зараз вирішили відновити те, що добре сприймалося мешканцями нашого міста», - зазначила начальник відділу Олександра Пашко.

Для участі у конкурсі запросили школярів 1-4 класів, один навчальний заклад міг делегувати лише одного представника.

За словами організаторів, станом на початок тижня, було подано 12 заявок на участь від маленьких красунь – учениць ЗОШ №№1, 2, 3, 4, 5 та 10.

«Спершу планувалося, що участь у конкурсі візьмуть і хлопчики – «Юні лицарі», та зголосився лише один хлопчик, тож від цієї ідеї довелося відмовитись. Сподіваємося, що наступного року під враженням цьогорічного конкурсу зголоситься набагато більше хлопчиків», - додала Олександра Пашко.

Конкурс «Маленька красуня Дрогобича» відбудеться у Народному домі ім. І.Франка о 15:00.

Програма заходу передбачає виходи в українському строї та розповідь про себе, конкурс талантів, театралізоване дійство в костюмах казкових героїв, виходи у вечірніх сукнях та відповіді на запитання. У всіх номінаціях учасники отримають однакові подарунки, а переможниця конкурсу – головний приз.

 

На вулиці М.Грушевського буде меморіальний комплекс

У Дрогобичі на вулиці Михайла Грушевського облаштують меморіальний комплекс «Борцям за самостійну Україну» з відпочинковою зоною на території площею 4000 кв. м. Таке рішення 5 вересня прийняте на ІІ пленарному засіданні ХХХІХ сесії Дрогобицької міської ради.

Нагадаємо, 22 травня 2016 року на території поруч з кладовищем навпроти магазину «Колібріс» на вулиці М.Грушевського відбулося освячення Хреста на місці для спорудження пам’ятника Борцям за волю України. Відповідно до цього рішення, пропонована площа під меморіальний комплекс складала 1000 кв. м.

5 вересня депутати прийняли рішення відвести всю вільну земельну ділянку площею 4000 кв. м під спорудження не лише меморіального комплексу, а й облаштування відпочинкової зони для мешканців довколишніх будинків.

Назву меморіального комплексу визначена на підставі онлайн-голосування дрогобичан та рекомендацій оргкомітету.

 

Вулицю В.Чороновла закрили на ремонт

У понеділок, 10 вересня, вулицю В’ячеслава Чорновола у Дрогобичі перекривають на три тижні. Проїжджу частину вулиці буде повністю закрито для руху транспорту.

Про це повідомили у Департаменті міського господарства Дрогобицької міської ради.

У зв’язку з перекриттям вулиці маршрутні таксі №2 та №11 курсуватимуть вулицею Пилипа Орлика. Відповідно зупинка громадського транспорту за маршрутом відбуватиметься на вулиці Пилипа Орлика.

Під час капітального ремонту вулиці В.Чорновола, відповідно до проектно-кошторисної документації, передбачено виконання фрезерування асфальтного покриття, влаштування системи закритого водовідведення, влаштування вирівнювального шару та верхнього шару асфальтного покриття.

Окрім того, проведуть заміну бортового каменю, встановлять у необхідній кількості засоби регулювання дорожнього руху, облаштують покриття тротуарів.

 

Два учасники АТО отримали сертифікати на житло

У середу, 5 вересня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма вручив двом учасникам АТО з числа внутрішньо переміщених осіб сертифікати на придбання житла на загальну суму 2 млн 477 тис 402,55 грн.

Як зазначив начальник управління праці та соцзахисту населення Іван Терлецький, від початку року вісім осіб з числа сімей загиблих учасників АТО, учасників АТО та воїнів-інтернаціоналістів отримали таку компенсацію, а до кінця року ще три особи отримають кошти на придбання житла.

 

Інклюзивно-ресурсний центр облаштують у ЗОШ №5

У середу, 5 вересня, сесією Дрогобицької міської ради міської ради було прийнято рішення про облаштування Інклюзивно-ресурсного центру на базі ЗОШ №5.

Таким чином нове приміщення школи №5, яке було здано в експлуатацію два роки тому, буде раціонально використано. На території школи заплановано в майбутньому облаштувати низку майданчиків, де займатимуться не лише учні, а й діти з мікрорайону. І найголовніше – цим рішенням поставлено «крапку» в ситуації, пов’язаній з протестом батьків учнів ЗОШ №14, на базі якої попередньо планували розмістити Інклюзивно-ресурсний центр.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Десята книжка Анатолія Власюка

Нещодавно побачив світ роман Анатолія Власюка “Між життям і смертю”. Це перша книга епопеї “Українська трагедія”.

“Українська трагедія” – широкомасштабна епопея про російсько-українську війну, яка розпочалася 20 лютого 2014 року. Це своєрідна мозаїка – людей, фактів, подій. У першій книзі – “Між життям і смертю” – розповідається про відторгнення Криму і початок подій на Донбасі.

Невеличке провінційне містечко Дрогослав на Західній Україні живе своїм життям. Здається, звідси далеко до війни, але вона своїм вогнем обпалює місцевих мешканців. Кохання і зрада, патріотизм і підлість, байдужість і сірість – ось характерні ознаки тієї епохи, яка вже відходить в історію. Ми всі, хто живе на планеті Земля, пов’язані між собою невидимими ниточками. Звичайно, не про все можемо здогадатись. Київ, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк, Крим, невеличкі містечка у Німеччині, Росії, Сполучених Штатах Америки – це майданчики, де розгортаються події.

Кожний із літературних героїв так чи інакше причетний до війни – як її творець чи жертва. Путін, Порошенко, Обама, Меркель, інші світові політики постають такими, якими їх бачать люди. Реальні факти і вигадані події та герої переплітаються у розповіді, але доволі часто вимисел перевершує правду.

Це вже десята книжка Анатолія Власюка. Попередні – романи “Інтуїція”, “Втікачі”, “Страшні люди”, збірки віршів “Осіння ностальгія”, “Вже хтось казав до мене ці слова…”, “А ви були божественно прекрасні”, збірки новел і оповідань “Жовтогаряче сонце в чорному квадраті” і “Секс у будинку біля колії”, а також збірка рецензій і літературно-критичних статей “Оптимізм майбутнього без Бога”.

Анатолій Власюк здав до друку новий роман – “Тринадцятий”, який має вийти наприкінці року. Роман про двійника Путіна до і після смерті диктатора. Вчителя із провінційного містечка викрадають чоловіки в чорному. Його і ще декількох чоловіків готують до чогось важливого, але не кажуть, до чого саме. Лише коли йому роблять пластичну операцію і він стає подібним на Путіна, розуміє, що повинен, як і інші, бути двійником російського президента.

Головний герой доволі швидко змінюється не лише зовнішньо, а й внутрішньо. Він переступає через кохання і любов до близьких йому людей. Навіть вірші, які він любив найбільше, зникають із його життя. Це роман про те, як змінюється психологія людини, яка стає подібною на Путіна, і чому потенційно кожний росіянин хоче бути диктатором. Анатолій Власюк увійшов в сучасну українську літературу, коли йому виповнилося п’ятдесят чотири роки. До цього працював учителем, а чверть століття присвятив журналістиці. Проте, за його словами, писав усе життя. Так, скажімо, над своїм першим романом – “Інтуїція” – працював двадцять років. Невиданими залишаються ще десять книжок Анатолія Власюка.

Книжки Анатолія Власюка можна прочитати у Дрогобицькій бібліотеці імені В’ячеслава Чорновола.

Надія БАКУН

 

ОФІЦІЙНО

Змінилися межі деяких виборчих дільниць

Постановою Центральної виборчої комісії від 23 липня 2018 року №102 внесено зміни до постанови ЦВК від 12 квітня 2012 року №66, якою утворено виборчі дільниці на постійній основі.

Цією постановою внесено зміни до переліку звичайних виборчих дільниць. Отже, зазнали змін межі деяких виборчих дільниць, утворених, зокрема, у містах Дрогобич та Стебник.

Так, у зв’язку з перевищенням граничної чисельності виборців понад 2500 на виборчій дільниці №461722 (приміщення для голосування – у школі №1) та з метою її розвантаження перенесено вул. Андрея Шептицького у м.Дрогобич зі складу цієї виборчої дільниці до складу сусідньої виборчої дільниці №461723 (приміщення для голосування – у медичному училищі “Медик”), а будинки на вул. Лесі Українки: 16–18 к.А, 20–22, 28, 32, 34, 36–38 к.А, 40–66 к.Б перенесено до меж виборчої дільниці №461722 (приміщення для голосування – у школі №1). Будинки: 9, 11, 13, 19–19 к.2, 23–27, 31, 33, 35, 39, 70–138 на вул. Лесі Українки включено до опису меж дільниці №461728 (приміщення для голосування – у головному корпусі педагогічного університету).

Таким чином, виборці із зазначених вулиць, яких стосуються ці зміни, від тепер голосуватимуть на інших найближчих до свого місця проживання виборчих дільницях.

Крім цього, у зв’язку з реєстрацією місця проживання виборців на вул. Григорія Теслі цю вулицю включено до адресного реєстру та віднесено до меж виборчої дільниці №461723 (приміщення для голосування – у медичному училищі “Медик”).

Внесено зміни і до опису меж окремих виборчих дільниць у м.Стебник.

Так, у зв’язку з перейменуванням рішеннями Стебницької міської ради вулиці Задвірна на вулицю Володимира Іваника, провулку Тихий на провулок М.Дишеля, частини вулиці Петра Сагайдачного (будинки 1-10) на вулицю Т.Зозулі зазнали змін описи меж виборчих дільниць №461733 (приміщення для голосування – у філії Народного дому) та 461740 (приміщення для голосування – у школі №11).

Відповідно до рішень виконкому Стебницької міської ради та у зв’язку з реєстрацією виборців до адресного реєстру внесено нові вулиці: Абрикосова друга, Виноградна, Вишнева третя, Гайова, Яблунева друга, Нижня перша, що призвело до зміни меж виборчої дільниці №461740.

Згідно з рішеннями виконкому Стебницької міської ради, у зв’язку з переведенням садових будинків у житлові у м.Стебник, віднесено до меж виборчої дільниці №461741 (приміщення для голосування – у школі №18) вулиці: Малинова перша, Картопляна, Лісова та Вишнева перша.

Унаслідок цих змін виборці зможуть реалізувати своє виборче право на відповідній виборчій дільниці за своєю виборчою адресою, починаючи уже з найближчих чергових виборів Президента України.

Богдан НИКОЛАЇШИН, начальник відділу ведення  Державного реєстру виборців виконкому Дрогобицької міської ради

 

СПОРТ

«Скеля» виявилася міцною

Минулого тижня дрогобицька «Галичина» провела матч 21 туру Першої футбольної ліги Львівщини.

9 вересня у Жовкві наші земляки зустрілися з місцевою «Скелею».

Юнацький склад дрогобицької команди впевнено переміг з рахунком 5:0.

У грі дорослих складів «Галичина» зіграла унічию – 1:1. Першими відзначилися господарі поля – на 42 хвилині м’яч забив Микола Ковальов. Зрівняв рахунок на 70 хвилині матчу дрогобичанин Тарас Рудавець.

Результати інших матчів 21 туру: «Авіатор» (Черляни) – «Сокіл» (Золочів) – 0:4, «Городок» – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – 0:3, «Нафтовик» (Борислав) – «Хімік» (Новий Розділ) – 1:0, «Сокіл» (Борщовичі) – ФСК «Яворів» – 4:1, СКК «Пісочна» – «ГалКатЗубра» (Зубра) – 0:2, «Пульс-Авангард» (Жидачів) – «Богун» (Броди) – 0:2, «Вікторія» (Трускавець) – «Корміл» (Давидів) – 1:1.

«Галичина» виступала у такому складі: І.Сілецький, Т.Тарасович, В.Трусевич, Р.Подоляк, І.Бутим, Т.Грицан, В.Бреньо, І.Тершак, Т.Рудавець, І.Ільчишин, М.Філіпов (А.Петричкович, 36'). Головний тренер – Ігор Височанський.

Втратою очок дрогобицької команди скористалася «ГалКатЗубра» (Зубра), потіснивши «Галичину» з третьої сходинки на четверту. А лідирує у турнірній таблиці «Сокіл» (Борщовичі) – 51 очко.

Юнацький склад «Галичини» посідає четверте місце, маючи 41 очко. Попереду – «Авіатор» (Черляни) – 46, «Пульс-Авангард» (Жидачів) та ФОК «Городок» мають по 43 очки.

Наступний матч дрогобицька команда проведе вдома 15 вересня з командою ФОК «Городок». Орієнтовний початок матчів: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

Ярослав ГРИЦИК

 

Роман Проць отримав Сертифікат FIFA

5-8 вересня у Львові у Конференц-Холі готелю «Соната» та Палаці спорту «Галичина» відбувся Міжнародний навчально-методичний семінар FIFA для провідних футзальних фахівців.

У його роботі взяв участь дрогобичани, колишній керівник відділу фізичної культури і спорту міської ради, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри спортивних дисциплін і туризму ДДПУ ім. І.Франка, голова комісії з питань підготовки інструкторів Комітету арбітражу Асоціації футзалу України Роман Проць.

Програма чотириденного семінару включала презентації і практичні заняття щодо сучасних тенденцій розвитку футзалу, вдосконалення навиків елітних українських рефері та обсерверів. Інструктор FIFA Перрі Ґаутієр (Бельгія) кожен день занять завершував тестуванням учасників семінару.

Спершу він аналізував теоретичні знання, наступним був тест FIFA з фізичної підготовленості, а згодом провів спеціальний відеотест, у якому в 20 різних ігрових епізодах необхідно було прийняти відповідні технічні і дисциплінарні рішення… В останній день учасники семінару у групах моделювали і презентували проекти, які в майбутньому можуть бути впроваджені для розвитку футзалу на державному рівні.

За підсумками роботи та результатами тестування Перрі Ґаутієр відзначив кращих українських фахівців і вручив їм Сертифікати FIFA.

Сподіваємося, що здобуті знання сприятимуть подальшому професійному зростанню Романа Проця як на викладацькій, так і на громадській ниві, адже він очолює навчально-методичний комітет Асоціації футзалу Львівщини та засновану ним школу підготовки молодих футзальних арбітрів.

Вл.інф.

 

Україна в глобальному світі: аналітика націоналістів

Вийшов черговий випуск наукового збірника «V Бандерівські читання», який має тематичну назву «Місія України та національні інтереси в глобалізованому світі: візія націоналістів» (Київ, 2018). Самі читання відбулися 9-го лютого 2018 р. і охоплювали таку проблематику: «Як Україні після століть окупації стати суб’єктом міжнародної політики? Чи здатна Україна реалізувати власний геополітичний проект? Як зберегти українську ідентичність в умовах глобалізації? Як адекватно протистояти постійній російській імперській загрозі?» тощо.

Новий випуск вийшов найбільшим за обсягом – понад 600 стор. – і складається із 4-ох розділів: «Проблеми геополітики та міжнародних відносин в ідеології націоналізму», «Українські національні інтереси та геополітичні проекти», «Підґрунтя геополітичної суб’єктності України», «Чи здатна Україна на власний геополітичний проект?» (У цьому розділі опубліковані розвідки молодих політологів, студентів і учнів шкіл, які брали участь в спеціальному конкурсі). Загалом у читаннях взяли участь 42 науковці з майже усіх великих міст від Галичини до Донеччини.

Серед авторів – троє дрогобичан: Петро Іванишин із ґрунтовною студією «Ідеологічні джерела геополітики: націософський аспект», Олег Баган із двома аналітичними статтями «Криза Міжмор’я, або Геополітичні роздоріжжя Середньо-Східної Європи» і «Як розвязати угорську проблема в Закарпатті?» та учень Рихтицької ЗОШ Ростислав Кирій як учасник молодіжного студійного конкурсу із рефератом «Християнська Україна – альтернатива для Європи».

П.Іванишин зробив систематизацію поглядів на завдання геополітики, широко охопивши геополітичні теорії різних світових відомих авторів і вивів такі чотири типи геополітичних теорій: імперський (обґрунтовує право великих націй і держав на геополітичну експансію; він найбільше розвинувся в Німеччині, Британії, США і Росії); космополітичний (побудований переважно на раціоналістичних та матеріалістичних ідеях лібералізму і своєю метою має також імперськість, але приховану, основна його дія спрямована на ослаблення і розчинення малих націй і підпорядкування їх глобальним центрам сили); націоналістичний (базується на ідеї національної свободи, закорінений у філософії ідеалізму і консерватизму (традиціоналізму) – Дж.Віко, Й.Гердер, Й.Фіхте, Й.Ґеррес, Дж.Мадзині, В.Дильтай, М. де Унамуно, Ґ.Честертоп та ін.); амбівалентний (або еклектичний) (характеризується поєднанням різних ідей та методологій, обумовлений певною нечесністю теоретиків, які по-різному застосовують геополітичні принципи до різних націй і держав, залежно від міжнародних інтересів насамперед своїх держав).

О.Баган у першій студії уже вкотре доводить геополітичну важливість і потрібну перспективу Середньої Європи – простору між Балтикою і Балканами, між Альпами і Чорним морем. Уперше він концептуально обґрунтував це ще в 2002 р. своєю книгою «Українська Понтида: Геополітичні виміри сучасної України». Ось один з висновків автора: «Геополітична ідея консолідації держав Середньо-Східної Європи є понадчасовою, має глобальне значення і постає геостратегічним імперативом для кожної української влади. На всі відклики в зоні Середньо-Східної Європи Україна має відповідати конструктивними ініціативами, новими проектами, влучними стратегемами, які б мали нейтралізовувати деструктивні дії засліплених шовінізмом і продажних контреліт Польщі й Угорщини. Насамперед має увиразнюватися роль України як провідної держави макрорегіону у військовому плані, що єдина може забезпечити стабільність геопростору Чорномор’я. Відповідною має бути й внутрішня політика нашої держави з виховання мілітарно-лідерської свідомості українського суспільства.

…Україна розташована на цивілізаційному розламі між Середньою і Східною Європою, між світом католицизму і православ’я, глобальніше – між Європою й Азією. Вирішальною запорукою її збереження, зміцнення та можливої наступальності є повноцінна, різнобічна й широка інтеграція в Середню Європу як цивілізаційний феномен. Альтернативи немає. Або зміцниться Середня Європа, або вона стане жертвою нових експансій з боку Євразії (Росії)».

У другій статті О.Баган докладно проаналізував ситуацію на Закарпатті, дослідив феномен угорського націоналізму, який є особливо сильним і наступальним, ідеологічно різноаспектним; визначив головні завдання для розв’язання проблеми із угорським етнічним масивом на Берегівщині і Виноградівщині: зміцнення ідентичності українства в регіоні, заборона русинського руху як деструктивного і приховано антиукраїнського, формування нової інформаційної політики в краю, розвиток якісно іншої культурницької політики з метою виховання наступальної ідеології в закарпатців, які традиційно схильні до вичікувальної поведінки, плекання в їхній свідомості ідей твердого націоналізму.

Р.Кирій у своїй студії концептуально переконує, що всі соціальні, політичні, культурні проблеми Заходу йдуть від того, що він втратив релігійність. Тільки новий християнський ренесанс може врятувати Європу і Україна повинна стати лідером у цих глобальних процесах, оскільки саме в нашій країні збереглися живі християнські традиції, саме Київ може стати новим духовним центром Європи.

Прес-служба Науково-ідеологічного центру ім. Д Донцова

 

ЦІКАВЕ ПРО ВЕЛИКОГО КАМЕНЯРА

Іван Франко і українська національна ідея

Останнє 10-ліття ХІХ століття стало початком принципово нового періоду національного життя в Україні. В цей час виникають перші національні партії, у програмі яких виражена національна ідея.

Першою українською політичною партією стала «Русько-українська радикальна партія» (РУРП), заснована радикальною інтелігенцією Галичини на зібранні у Львові 4-6 жовтня 1890р. Її програма була ухвалена і підписана її засновниками: І.Франком, М.Павликом, Я.Яросевичем, С.Даниловичем, Е.Левицьким. Принципове значення має те, що з ініціативи І.Франка в цій програмі чітко окреслена національна позиція.

«Чиню се в почутті неминучої потреби нової організації всіх демократичних елементів нашого краю для протиділання впливам ретроградських елементів» (І.Франко, том.46, Київ, 1986р.).

Треба відзначити, що І.Франко сприяв виникненню цієї партії своєю активною публіцистичною діяльністю у попередній період. Найголовніші з цих праць: «Селянство й соціальне питання», «Народна програма», «Наука і її взаємини з працюючими класами», «Мислі о еволюції в історії людськості», «Організація демократичної партії», «Політичні сторонництва в Галичині» (І.Франко, том.44, 45, 46, Київ, 1986р.).

Для української національної ідеї, вважає І.Франко, вирішальне значення має формування національної свідомості, і в цьому питанні він покладає великі надії на свідому українську інтелігенцію і студентську молодь.

«Перед українською інтелігенцією відкривається тепер величезна дійова задача – витворити з величезної етнічної маси українського народу українську націю, суцільний культурний організм, здібний до самостійного, культурного й політичного життя, відпорний на асиміляційну роботу інших націй, відкіля вона б не йшла, та при тім податний на присвоювання собі в якнайширшій мірі і в якнайшвидшім темпі загальнолюдських здобутків, без яких сьогодні жодна нація і жодна, хоч як сильна держава не може остоятися» (І.Франко. «Одвертий лист до галицької української молодежі», том.45, Київ, 1986р).

«Все, що йде поза рами нації, се або фарисейство людей, що інтернаціональними ідеалами раді би прикрити свої змагання до панування одної нації над другою, або хоробливий сентименалізм фантастів, що раді би широкими, вселюдськими фразами покрити своє духовне відчуження від рідної нації» (І.Франко. «Поза межами можливого», том.45, стор.284, Київ, 1986р.).

Цей вислів вперше надруковано в «Літературно-науковому віснику» 1900 року. Він демонструє факт цілковитого звільнення Франкового політичного мислення від автономізму та перехід до нового вольового українського націоналізму.

У радянській гуманітарній науці не було терміну «національна ідея», оскільки марксистсько-ленінська ідеологія не припускала навіть можливості такого явища. Більшовицькі керманичі сам термін «національне» трактували як «реакційне». Наприклад, більшовицький вождь В.Лєнін, читаючи твори І.Франка, переважна більшість яких проникнута національним змістом, оцінив їх як «реакционные доводы у вожаков демократичесского украинства Грушевского и Франко» (Газета «Народне слово» за серпень 2006р.).

Після проголошення в 1991 році незалежності України розпочалася нова фаза існування української національної ідеї. Головне завдання цієї фази полягає у перетворенні України на стабільну державу із сучасним ефективним господарчим комплексом, з високим рівнем життя населення, належними соціальними гарантіями, що відповідають світовим стандартам. І в цьому допоможуть, якщо ми будемо вчитися і прагнути чогось досягти, численні Франкові політологічні дослідження, які не втратили своєї актуальності і сьогодні.

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта»

 

Родинний архів Миколи Кульчицького

Упродовж останнього часу в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі» вперше започатковано новий напрям науково-пошукової роботи: формування родинних архівів визначних родин Нагуєвич та краю. Зібрано три родинні архіви: нагуєвичан Ганни та Андрія Чаплів, відомого лікаря , доктора медичних наук, професора Віктора Кімаковича і Миколи Дмитровича Кульчицького. Останній архів має особливу цінність, оскільки стосується близької родини Івана Франка в Ясениці-Сільній.

Історія знахідки цього архіву така. Минулого року, 27 серпня 2017р., на Франкове свято в Нагуєвичах, на відзначення 161-річниці від дня народження письменника, завітав колишній житель с.Ясениця-Сільна Михайло Волянський (зараз мешкає у Самборі).

Я розпитувала його про родину Кульчицьких, і він розповів, що його тітка (батькова сестра) Розалія з Волянських була одружена з одним із родичів Павла Кульчицького. Після смерті її чоловіка залишилися різні „папери” (фотографії, урядові документи). Зараз вони зберігаються у його двоюрідного брата Миколи Волянського, який проживає в Бориславі. Ми відразу ж зателефонували до Борислава й наступного дня, 28 серпня, брат Михайла Микола Волянський привіз документи до музею в Нагуєвичі. Це були документи, які належали Миколі Дмитровичу Кульчицькому.

 Хто такий Микола Дмитрович Кульчицький і як він пов’язаний з родиною Франків?

 Як вдалося з’ясувати, Микола Дмитрович Кульчицький – це онук Павла Кульчицького, рідного брата матері Івана Франка, яка походила з Ясениці-Сільної. Саме в цьому селі малий Іван Франко розпочав свою шкільну науку. В Нагуєвичах школа була далеко від хати Франків, у горішньму кінці села, тому Яків Франко віддав свого сина до школи в Ясеницю-Сільну.

Мешкав Іван Франко у свого дядька Павла Кульчицького, а по сусідству з ним жили Яцуляки і Сеньківи, діти яких стали його найближчими друзями, а Степан Сеньків згодом – прототипом головного героя оповідання Івана Франка “Олівець”. Про самого Павла Кульчицького Франко згодом писав як про “одного з найсимпатичніших людей”, яких він знав. Саме Павло Кульчицький навчив малого Івана за кілька днів читати по-українськи.

 Павло Кульчицький 1838р.н. із дружиною Марією Матковською 1841р.н. одружилися 10 березня 1861 року, мали 9 дітей (одне з них померло): Настя 1862р.н., Степан 1864 р.н., Дмитро 1866 р.н., Микола 1868 р.н., Іван 1870 р.н., Марія 1872 р.н., (померла від ангіни), Юлія 1875 р.н., Гнат 1881 р.н. і Марія 1884 р.н.

В експозиції музею Івана Франка в Нагуєвичах зберігається церковна домова книга с.Ясениця-Сільна, в якій на сторінці 137 зроблений запис:

Дмитро Кульчицький 26.10.1866 р.н.

Анна Бориславська 30.08. 1870 р.н.

діти: Николай 29/11.1896 р.н.

Рузя 12/2. 1899 р.н.

Кароля 20/4. 1903 р.н.

Марія 26/6. 1906 р.н.

Стефка 21/8. 1909 р.н.

Володимир 9/6. 1917 р.н.

Отже, Микола Дмитрович Кульчицький, архів якого, завдячуючи Божій помочі і добрим людям, потрапив до нас, до музею в Нагуєвичах – це син Дмитра Кульчицького й онук рідного брата матері Івана Франка Павла Кульчицького. Народився 29 листопада 1896 року, одружився 2 березня 1935р. з Волянською Євфрозиною (Розалією) Михайлівною 24.04. 1904р.н. Дітей у них не було. Микола Кульчицький помер у 1965 році, а його дружина Розалія – у 1986.

Серед матеріалів, які потрапили до музею є цінні оригінальні документи на спадщину, дарування, будівництво. Зокрема:

Ухвала Дрогобицького гродського суду від 21.01.1935 року на підставі акту дарування від 28.12.1934 року право власності на землю надається замість Анни з (Бориславських) Кульчицької і Дмитра Кульчицького на користь сина Кульчицького Миколи, сина Дмитра.

Витяг з актів гродського суду у Дрогобичі, стверджений Дрогобицьким нотаріусом Ігнацієм Заком а також суддею повітовим від 20.11.1925 року про передання земельних парцелів (ділянок) рільничого з Ясениці-Сільної Михайла Волянського для своєї дочки Єфросинії Волянської.

Обгрунтування права на будівництво, видане воєводським інспектором у Львові для Миколи Кульчицького сина Дмитра, який проживає в с. Ясениця-Сільна №153 (стверджено 01.12.1937 року Попредньо затверджено 10.06.1935 року) на будинок, стайню, стодолу, возівню.

На постійне зберігання у фонди ДІКЗ “Нагуєвичі” надійшло 17 одиниць з родинного архіву Кульчицьких, котрі стали його цінним поповненням.

Хочу подякувати директору Державного історико-культурного заповідника “Нагуєвичі” Богданові Лазораку за переклад документів Миколи Дмитровича Кульчицького з польської на українську мову.

Марія ШУТКО, старший науковий працівник ДІКЗ «Нагуєвичі»

 Создан 13 сен 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником