ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 4 жовтня 2018 р.
Дрогобич – Нова Каховка

Міст, що об’єднує

У п’ятницю, 28 вересня, у місті Нова Каховка відбулося офіційне підписання Угоди про співпрацю в економічній, науково-технічній та культурно-гуманітарній сферах між містами Нова Каховка та Дрогобичем.

Підписали Угоду про співпрацю міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко та міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Урочисте підписання відбулося у Палаці культури Нової Каховки.

Цю подію міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко прокоментував як вияв народної демократії.

Своєю чергою, міський голова Дрогобича Тарас Кучма зазначив, що співпраця в межах цієї Угоди – це побудова нового моста, який єднатиме Західну і Південну Україну. Тарас Кучма додав, що у Дрогобича є багато міст-побратимів за межами України, а Нова Каховка – перше українське місто-побратим.

Опісля урочистого підписання Угоди відбувся святковий концерт за участі художніх колективів Нової Каховки та Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України «Верховина» з Дрогобича.

Участь в урочистостях взяли представники громадськості, колективів підприємств та установ Нової Каховки, а також дрогобицька делегація. У залі панувала атмосфера щирості, відкритості та єднання. Особливі емоції у глядачів викликав виступ нашої «Верховини».

Після завершення заходів обидва міські голови обговорили першочергові кроки щодо обміну досвідом та співпраці.

Нагадаємо, вперше офіційна делегація з Нової Каховки побувала у Дрогобичі на III церемонії вручення Міжнародної премії імені Івана Франка, опісля – на відзначенні 927-ї річниці заснування Дрогобича. Тоді гостей ознайомили не лише з організацією та проведенням культурно-масових заходів у Дрогобичі, а й з роботою структурних підрозділів виконавчого комітету міської ради, впровадженням проекту «Розумне місто», роботою сесії міськради із застосуванням системи електронного голосування, інформаційною роботою, функціонуванням міського басейну, впровадженням реформ у сферах освіти та медицини.

Прес-служба міської ради

 

Роботу Володимира Коцюби депутати визнали задовільною

У вівторок, 2 жовтня, під час засідання XL сесії Дрогобицької міської ради звітував заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконкому Володимира Коцюби.

Виступаючи, заступник міського голови прозвітував про роботу за період спільної діяльності з підпорядкованими йому структурними підрозділами виконавчого комітету Дрогобицької міської ради за період від 2016 року.

Володимир Коцюба проінформував про стан судових справ, зокрема про те, що за звітній період було взято участь в 585 судових справах та майже 2800 судових засіданнях. Також за цей період до міського бюджету вдалося повернути близько 2 млн гривень.

Окрім цього, посадовець розповів про роботу міського ЦНАПу. За словами посадовця, попри збільшення штатного розпису з 4 до 17 працівників, вдалося суттєво збільшити надходження до місцевого бюджету. Так від початку поточного року надано 30690 послуг у ЦНАПі, з них 11279 платних послуг на суму понад 3 млн гривень. Сьогодні ж у ЦНАПі надається 108 видів послуг, а впродовж одного місяця обслуговується до 4 тисяч громадян.

Також заступник міського голови акцентував увагу присутніх на роботі зі зверненнями громадян та з виборцями, засіданнях виконавчого комітету, архівній справі, роботі технічного персоналу міської ради, проведеній організаційній та інформаційній роботі, створенні нового інтернет-порталу міськради, порталу відкритих даних, впровадженні проекту «Розумне місто», електронних послуг.

Окрім того, Володимир Коцюба зазначив, що відкритість та прозорість у Дрогобичі – це не лише декларація, а й реальні справи, за які місто у 2018 році посіло перше місце з відкритості та прозорості серед 100 найбільших міст України таі було приєднане до Міжнародної Хартії відкритих даних у 2017 році. Проект «Дрогобич – Smart City» визнано найкращою практикою місцевого самоврядування у 2017 році, а нещодавно наше місто отримало нагороду на «Open Data Forum» як місто, яке найбільше доклало зусиль до розвитку відкритих даних в Україні.

Опісля виступу посадовця, який супроводжувався презентаційними матеріалами, відбулося обговорення звіту, під час якого Володимирові Коцюбі було поставлено низку питань депутатами міської ради, зокрема юридичного характеру.

Попередньо, відповідно до проекту рішення сесії міської ради, звіт Володимира Коцюби було запропоновано взяти до відома. Однак депутат Богдан Пристай виступив із пропозицією визнати роботу задовільною. Її підтримали і внесли відповідні зміни до проекту рішення. У підсумку більшість присутніх депутатів – 24 з 29 – проголосували за визнання роботи заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконкому Володимира Коцюби задовільною.

Зазначимо, з повним текстом звіту та відеоматеріалом із засідання сесії можна ознайомитися на інтернет-порталі Дрогобицької міської ради.

Прес-служба міської ради

 

НОВИНИ

«Придане» для новонароджених

26 вересня у ратуші відбулося чергове вручення «Пакунків малюка».

Цього разу пакунки отримали сім’ї, в яких народилися 9 дівчаток та 7 хлопчиків.

Традиційно «Пакунок малюка» батькам вручили міський голова Дрогобича Тарас Кучма і начальник відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту Олександра Пашко.

Після вручення пакунків Тарас Кучма поспілкувався з батьками щодо проблем, з якими їм довелося зіткнутися, перебуваючи у пологовому будинку, а також поінформував про ті питання, які завдяки інформації, отриманій від батьків з попередніх зустрічей, вже вдалося вирішити.

Як зазначив міський голова, вдалося врегулювати проблему забезпечення ліжок та належних умов для батьків, які супроводжують породіль. Окрім того, закуплено низку медичного обладнання для пологового будинку, за допомогою якого вдається визначити патології плоду.

У ході зустрічі з батьками також було обговорено проблеми, пов’язані з санітарними умовами у патологічному відділенні та можливість забезпечення харчування приватними структурами.

Як наголосив Тарас Кучма, кожна озвучена проблем батьками буде адресована на розгляд відділу охорони здоров’я з метою її повного вирішення.

***

З 1 вересня 2018 року для кожної новонародженої дитини передбачено «Пакунок малюка». Це визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 року №512 «Щодо отримання одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка».

Відтак перший двадцять один «Пакунок малюка» в межах загальнодержавної програми вручили батькам 26 вересня. Це здійснили міський голова Тарас Кучма і начальник управління праці та соціального захисту населення ДМР Іван Терлецький.

Як роз’яснили в управління праці та соціального захисту ДМР, загалом передбачено, що «Пакунок малюка» мали б видавати при виписці дитини з пологового будинку. Однак через певні причини перші пакунки не були передані на місця вчасно, тому всі заяви батьків з пологового будинку передали до управління праці та соцзахисту населення. Станом на сьогодні до Дрогобича везуть ще одну партію – 24 пакунки.

«Пишаємося тим, що нам вдалося випередити Кабінет Міністрів і першими в Україні запровадити таку практику за кошти місцевого бюджету. Однак тепер, коли з Держбюджету фінансуються ці пакунки, ми подумаємо над тим, що б наш пакунок був більше допомогою для породіль, аніж для новонароджених немовлят, оскільки цю функцію перейняла на себе держава», - зазначив міський голова Тарас Кучма.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Свято для бібліотекарів

27 вересня у Центральній міській бібліотеці ім. В.Чорновола відбувся святковий концерт. Його приурочили до Всеукраїнського дня бібліотек, який відзначався у неділю, 30 вересня. А підготували свято для працівників бібліотечної системи Дрогобича вихованці гуртків Палацу дитячої та юнацької творчості й їхні наставники.

Діти співали, танцювали, демонстрували модний одяг, виготовлений із нетрадиційних матеріалів, читали поезію і прозу. За це бібліотекарі винагородили юних артистів щедрими оплесками, щирими словами подяки та солодощами.

У святковому заході взяли участь вихованці Зразкової літературно-творчої студії «Любисток» (керівник – Калерія Луценко), вокального гурту «Молоді галичани» (Наталія Антоник), танцювального ансамблю «Прикарпатські візерунки» (Ольга Максимищак), Зразкового Театру мод (Світлана Бульбах). Цікаво розповів про Дрогобич присутнім краєзнавець, поет і журналіст Роман Пастух, подарувавши учням десяток примірників авторської книжки «Дрогобич неповторний».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Тарас Кучма зустрівся з літніми дрогобичанами

Відверта та щира розмова відбулася між одинокими дрогобичанами та міським головою Дрогобича Тарасом Кучмою.

Зустріч відбулася 26 вересня у світлиці Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування. Модератором виступила керівник центру Марія Лютик.

Спершу міський очільник проінформував літніх дрогобичан про те, яка робота у сфері соціального обслуговування проводиться у місті. Зокрема Тарас Кучма акцентував на медичній реформі та важливості укладення декларацій із сімейним лікарем. Розповів про низку апаратів, які придбано за останні два роки і передано медустановам міста.

Детально Тарас Кучма роз’яснив про ситуацію з інсуліном.

«Усю відповідальність за виділення коштів та реалізацію цієї програми несе Уряд. Ті дії, які зроблені, а саме виділення коштів без врахування варіації ціни на вітчизняний та іноземний інсулін, призвели до суттєвого дефіциту ліків. Понад те, ця ситуація породжує конфлікти між інсулінозалежними й аптекарями, а відтак й з представниками місцевого самоврядування. І це непоодинокі випадки в Україні. Проте ми вже звернулися до відповідних інстанцій з проханням дофінансувати нестачу грошей на потреби інсулінозалежних у Дрогобичі», - зазначив Тарас Кучма.

Також міський очільник поінформував учасників зустрічі про пільгові перевезення у місті та анонсував запровадження Картки дрогобичанина, відповідно до якої кожна літня людина матиме змогу певну кількість разів здійснити безкоштовно проїзд у громадському транспорті.

«Сьогодні на компенсацію перевізникам за пільгові перевезення нам потрібно виділити з бюджету міста майже 12 млн грн за рік. Таких коштів у бюджеті нема. Тому ми дійшли згоди з перевізниками, щоб вони здійснювали безкоштовне перевезення пільговиків за певними правилами у відповідні години», - зазначив Тарас Кучма.

Окрім того, міський голова наголосив, що у міській раді працюють над створенням системи соціальної знижки для осіб з числа пільгових категорій населення.

Також літні дрогобичани цікавилися можливістю проведення дозвілля – відвідування театру і басейну на пільгових умовах.

На завершення зустрічі підопічні терцентру попросили міського голову звернути увагу на якість послуг проводового радіо.

«Кожного з нас чекає старість. Тому наше спільне завдання організувати роботу відповідних служб так, щоб літні дрогобичани не відчували себе обділеними. Так, реалії сьогодення не дають можливості зробити все й одразу, але починаємо з малого. Найперше хочу вас просити не мовчати на такі дії, як образи з боку водіїв у громадському транспорті, на натяки щодо неправомірних вигод у лікарнях, знущання чи цькування. Пам’ятайте, для цього є відповідні служби, які втрутяться у ситуацію і максимально її вирішать. Окрім того, двері мого кабінету завжди для вас відчинені», - резюмував Тарас Кучма. 

Після активної бесіди обидві сторони домовилися, що такі зустрічі відбуватимуться раз на два місяці з метою вивчення та розв’язання проблем самотніх людей у Дрогобичі.

Прес-служба міської ради

 

Свято людей похилого віку

1 жовтня у всьому світі відзначають Міжнародний день людей похилого віку, а в Україні – ще й День ветерана. Ця дата – не нагадування про вік, а чудова можливість сказати теплі слова вдячності пенсіонерам, ветеранам і взагалі всім літнім людям за вклад у розвиток країни, за багаторічну самовіддану працю, доброту і мудрість.

З нагоди Міжнародного Дня людей похилого віку, за сприяння міського голови, самотні громадяни, які перебувають на обліку в терцентрі отримають 400 продуктових наборів.

Крім того, 1 жовтня, працівники Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) організували для літніх людей справжнє родинне свято у бенкетному залі кафе «Лан».

За давнім українським звичаєм захід розпочався виконанням молитви «Отче наш».

Із вступним словом до присутніх звернулася директор терценту Марія Лютик. Вона привітала літніх дрогобичан зі святом і побажала міцного здоров’я, довгих років життя, наповнених яскравими і цікавими подіями.

Окрасою заходу стали чарівні та зворушливі музичні композиції у виконанні хору «Калинонька», що діє при терцентрі (музичний керівник – М.Романяк). Ведучою свята була Олександра Лисак. Оптимізму і бадьорості додали пісні дуету «Осіннє золото» у складі С.Гарбадин та Н.Климусь.

За святковим столом літні люди мали змогу поспілкуватися, поділитися спогадами, послухати українських пісень. Тож дуже приємно, що учасники дійства поверталися додому щасливі й задоволені.

Організувати таке гарне свято працівникам терцентру вдалося завдяки спонсорській допомозі голови Дрогобицької МПО ВО «Батьківщина» Світлани Ярославівни Маменьки та голови ГО «Україна – це ти» Наталії Василівни Дорошенко, і звісно, кафе «Лан» (Володимир Чернявський), який гостинно надав приміщення для проведення заходу.

Вл.інф.

 

Привітали сивочолих

1 жовтня – Міжнародний день людей похилого віку та День ветерана.

В усій Україні проходили урочистості з нагоди свята. Цей день – символ єдності і спадкоємності поколінь, можливість висловити слова вдячності за багаторічну самовіддану працю, доброту і мужність.

Відбулися зустрічі директора Дрогобицького районного територіального центру О.Тринчук зі своїми підопічними, під час яких обговорювались проблеми одиноких, умови їх проживання. Оксана Іванівна побажала усім здоров’я, тепла, довголіття, а також пообіцяла робити все, щоб самотні люди відчували повагу і турботу та не втрачали громадської активності.

До привітання долучилися соціальні робітники та учасники волонтерського руху. Учнівська молодь та працівники народних домів організували людям поважного віку святковий концерт. На завершення винуватцям свята вручили подарунки.

Кор. «ГЗ»

 

ВАРТО ЗНАТИ

Призначення пенсії: пам’ятка пенсіонеру

Заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника) за різними законами, а також на щомісячне довічне грошове утримання, що ви­плачується замість пенсії, призначається одна пенсія або щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Переведення з одного виду пенсії на інший проводиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.

Пенсія призначається з дня звернення, крім тих випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

- пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

- пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

- пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 МІСЯЦІВ з дня смерті годувальника;

- пенсія за вислугу років призначається при залишенні роботи, яка дає право на неї.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою НЕ РАНІШЕ НІЖ ЗА МІСЯЦЬ до досягнення пенсійного віку.

Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до законодавства.

Любов ЯНЕВИЧ, начальник Дрогобицький сервісного центру ГУ Пенсійного фонду України у Львівській обл.

 

 Штраф за нелегальних працівників – 111690 грн!

Важливим напрямом діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування є належний захист трудових прав працівників, детінізація заробітної плати і легалізація трудових відносин. Здійснення ефективного відповідного контролю є вкрай необхідним не тільки для забезпечення трудових гарантій найманих працівників, а й для наповнення фондів соціального страхування та місцевих бюджетів усіх рівнів.

5 вересня ц.р. Кабінетом Міністрів України ухвалено розпорядження «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», яке дало старт боротьбі з тіньовою зайнятістю. Ним Уряд доручив провести до 5 жовтня 2018 року інформаційно-роз’яснювальну кампанію щодо неприпустимості допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин.

Фахівці Дрогобицької міської ради постійно впродовж кількох років проводять інформаційні заходи, в основі яких лежить боротьба за легалізацію трудових відносин, формування офіційних доходів працівників, встановлення належних умов праці та захист трудових прав працівників, з одного боку, та спонукання роботодавців до здійснення своєї діяльності відповідно до вимог трудового законодавства, з іншого.

Після закінчення зазначеного терміну, тобто, починаючи з 5 жовтня, представники Держпраці, ДФСУ, Пенсійного фонду, Національної поліції, центральні органи виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування проводитимуть комплексні перевірки щодо виявлення неоформлених найманих працівників, маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності тощо.

На сьогодні ще є час проявити відповідальне ставлення як до працюючих, так і до законів нашої держави і легалізувати працю усіх найманих працівників. Тому рекомендуємо роботодавцям, які використовують найману працю без належного оформлення трудових відносин, забезпечити виконання вимог трудового законодавства відповідно до Кодексу законів про працю України.

Нагадуємо, що допуск працівника до роботи без офіційного працевлаштування – заборонено! Штраф за таке порушення становить 111690 гривень за кожного нелегально працюючого, а за недопущення до проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин роботодавцю доведеться сплати штраф у сумі 372300 грн.

Сектор з питань праці виконавчих органів Дрогобицької міської ради

 

Прокуратура інформує

За процесуального керівництва Дрогобицької місцевої прокуратури слідчим відділенням Бориславського ВП Дрогобицького ВП ГУ НП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за підозрою у вчиненні мешканцем Борислава умисного вбивства, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч.1 ст.115 ККУ.

36-річний мешканець Борислава у квітні ц.р. вже був засуджений за заподіяння легких тілесних ушкоджень до штрафу. Та 2 серпня на ґрунті особистих неприязних відносин вчинив умисне вбивство своєї колишньої 35-річної дружини, мешканки Борислава. Зловмисник з умислом наніс декілька ударів ножем у життєво-важливі органи потерпілої, заподіявши 13 поранень шиї та спини. Від них жінка померла на місці.

Зловмисника затримали 4 серпня в порядку п.1 ч.1 ст.208 КПК України та повідомили про підозру у протиправному заподіянні смерті іншій людині, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України. 

А.НІМАС, заступник керівника Дрогобицької місцевої прокуратури, юрист 1 класу

 

Україна – Бельгія: музичні діалоги

«Сьогодні не просто чудовий день, сьогодні чудовий вечір», - такими словами описав події минулого четверга один із бельгійських дипломатів, присутніх на унікальній акції, що відбулася у Дрогобичі.

Якщо хтось подумав, що це футбольний матч, то він помиляється. Це був концерт фортепіанно-симфонічної музики.

І справді, все було чудово. Затишний концертний зал, барвиста атмосфера спокою і умиротворення, а також палкі нотки чекання всередині кожного.

«Цікаво, що зараз буде?». Це питання читалось в думках людей.

І раптом настала ця хвилююча мить – музика звучала і стала повноправною володаркою сердець слухачів. Вона заповнювала собою весь простір залу і цілу атмосферу людської душі. Пальчики талановитої бельгійської піаністки Мері Франсуа ніжно торкали клавіші фортепіано, а ті, своєю чергою, віддавали всю любов і лагідність, яку дарувала їм молода музикантка.

На питання «Що для вас музика?» вона відповіла: «Музика – це те чим я можу торкатися до душі людини, можу розуміти її, порадити щось. Це чудово».

- Чим би ви хотіли займатися, якби на змогли займатися музикою?

- Я б, мабуть, померла, бо я займаюся музикою кожен день. Я цим живу і залишити це буде для мене неможливо. Я буду нещасливою. Можливо, я б опікувалася безпритульними собаками (сміється), але я ніколи не думала про це. І не хочу думати.

Керував музикою диригент з Бельгії Герман Енгельс. Від нього йшла неймовірна енергетика. Складалося враження, що він, наче чаклун, диригентською паличкою вселяв у нас нові сили та натхнення своїм легким і влучним помахом.

Львівський філармонічний оркестр познайомив присутніх із музикою відомих європейських композиторів, таких як Єдвард Гріг, Борис Лятошинський, а також малознаних на наших теренах бельгійців Альберта Глісара та Августа де Бука.

Вечір видався душевним і приємно вразив всіх, хто прийшов насолодитися музикою.

Аліна Стеблак, Світлана Токар – дипломниці Дрогобицького музичного коледжу ім. В.Барвінського

 

Культурно-мистецькі діаманти Дрогобича

На понеділковій нараді міський голова Тарас Кучма відзначив колосальну роль двох наших творчих колективів – «Верховини» і «Легенди» – у відзеркаленні найкращих культурно-просвітницьких цінностей нашої нації. Так, під час гостьового візиту дрогобицької делегації до Нової Каховки наша «Верховина» щедро подарувала громаді свій висококультурний мистецький презент, викликавши оваціями захоплення глядачів.

А муніципальний камерний хор «Легенда» у грецькому місті Неос Мармарас серед восьми учасників з різних країн світу (Індонезія, Куба, Бразилія, Польща, Хорватія, Сербія, Україна, Греція) під керівництвом Наталії Самокішин піднялася на пісенний Олімп цієї древньої країни. До речі, через два роки «Легенді» виповниться півстоліття. Тому колектив до цієї події прагне підійти у всеозброєнні. І перший пункт порядку денного – оновлення концертного гардеробу.

В.Т.

На фото: «Легенда» чвертьстоліття тому.

 

На кір захворіли 18 дітей. Дрогобичан серед них нема

Станом на 1 жовтня у КНП «Дрогобицька міська дитяча лікарня» перебували 18 дітей, хворих на кір. Про під час понеділкової наради у ратуші повідомив начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба.

Посадовець наголосив, що серед цих дітей нема жодного дрогобичанина, оскільки 10 хворих – мешканці Дрогобицького району, 7 – Борислава та 1 – Трускавця.

Володимир Чуба резюмував, що ця статистика є показовою у ситуації з повною або частковою відмовою суміжних територій повернути до міського бюджету Дрогобича трансферти за пролікованих хворих.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

У Дрогобичі – дні профілактики онкології у жінок

Від 3 до 19 жовтня проходять щорічні Дні профілактики патології шийки матки та грудної залози у жінок Львівщини.

На жаль, статична картина щодо цієї хвороби сумна: щодня помирає одна жінка від раку грудної залози, і що три дні – від раку шийки матки. Як зазначає завідувач жіночої консультації Дрогобицького пологового будинку Олесь Кіцкало, кожна жінка має бути пильна до свого здоров’я і регулярно проходити огляд у гінеколога. Тому вчасна діагностика – великий шанс змінити ситуацію, адже дозволяє виявити недугу у зародковому стані. Науковці стверджують, при ранньому виявленні лікування є можливим і показник виживання змінюється з 5% до 95%.

Шановні дрогобичанки! Фахівці жіночої консультації Дрогобицького пологового будинку запрошують вас у межах Днів профілактики патології шийки матки та грудної залози прийти на огляд. Не дайте шансу хворобі затьмарити ваше життя! 

 

СПОРТ

Дрогобичанин – переможець Кубка України

25 – 28 вересня у Миколаєві відбулися змагання Кубку України зі стрибків на акробатичній доржці.

Збірну команду Львівської області представляли: Анна-Марія Вагіла (ЗОШ №4), Аліна Мисишин (ЗОШ № 1), Ігор Буштин (ДЛНіГ), Олег Мазурик (ЗОШ № 4), Віталій Войтів (ВТУ 19) – вихованці Дрогобицької ДЮСШ імені Івана Боберського та Ліліана Кіцера і Станіслав Павлюк зі Львова.

Друге місце серед чотирнадцяти команд України – це високий результат в загальнокомандному заліку збірної команди Львівської області.

У командних змаганнях серед жінок – третє місце, в командних змаганнях серед чоловіків – перше місце. В індивідуальних змаганнях у багатоборстві наша Аліна Мисишин зайняла четверте місце, Львів’янка Л.Кіцера – п’ята. У змаганнях з окремих вправ А.Мисишин – четверта у другій вправі. В індивідуальних змаганнях з багатоборства серед чоловіків, виконавши вправи на високому технічному рівні, випередивши найближчого суперника у фіналі майже на 3 бали, переможцем став наш Віталій Войтів. Він нагороджений кубком, дипломом та грошовою премією. У змаганнях з окремих вправ Віталій Войтів – друге місце у першій вправі і перше місце у другій вправі.

Загалом спортсмени привезли три бронзові, одну срібну та шість золотих нагород, а Майстер спорту України Віталій Войтів вдруге підтвердив статус найкращого акробата в Україні.

На початку жовтня Віталій полетить в Португалію (м.Лоле), де буде представляти Україну на змаганнях Кубку світу.

Сектор з питань спорту ДМР

 

Юнаки поступилися, дорослі – перемогли

Минулого тижня дрогобицька «Галичина» провела матч 24 туру Першої футбольної ліги Львівщини.

30 вересня на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка дрогобичани приймали «Пульс-Авангард» (Жидачів).

Молодіжний склад дрогобицької команди поступився одному з лідерів юнацької першості із розгромним рахунком 0:8. Натомість у грі дорослих складів перемогу святкувала «Галичина» – 4:2.

У першому таймі забивали лише дрогобичани. Уже на 8 хвилині матчу відзначився Роман Подоляк, на 36 хвилині Тарас Рудавець реалізував пенальті, а Роман Маланяк забив «м’яч у роздягальню» на 41 хвилині.

Після перерви Вадим Бреньо провів четвертий м’яч (48 хв.). Відтак наші земляки дещо збавили оберти, чим скористалася команда Жидачева і відквитала два м’ячі Це вдалося Святославові Свередюку (65 хв.) і Володимирові Витаку (69 хв., з пенальті).

Результати інших матчів 24 туру: «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – «Авіатор» (Черляни) – 8:0, «Богун» (Броди) – «Сокіл» (Борщовичі) – 2:4, «ГалКатЗубра» (Зубра) – «Вікторія» (Трускавець) – 0:0, «Нафтовик» (Борислав) – «Сокіл» (Золочів) – 2:3, ФОК «Городок» – СКК «Пісочна» – 0:1, ФСК «Яворів» – «Скеля» (Жовква/Крехів) – 1:2, «Корміл» (Давидів) – «Хімік» (Новий Розділ) – 3:0.

«Галичина» виступала у такому складі: І.Сілецький, Р.Подоляк, В.Трусевич, Т.Тарасович, Т.Грицан, В.Бреньо, І.Тершак, Р.Маланяк (І.Ільчишин,61'), І.Бутим, Ю.Федуняк (М.Філіпов,73'), Т.Рудавець. Головний тренер – Ігор Височанський.

У турнірній таблиці продовжує лідирувати «Сокіл» (Борщовичі) – 58 очок, на другому місці – «Кар’єр-Дністер» – 57. Третю сходинку посідає дрогобицька «Галичина» – 54, четверту – «ГалКатЗубра» – 52, п’яте-шосте місця розділили «Корміл» і трускавецька «Вікторія» – по 45. Бориславський «Нафтовик» із 22 очками перебуває на 13 місці.

Юнацький склад «Галичини» посідає шосте місце, маючи 44 очки. Попереду – «Авіатор» – 55, «Пульс-Авангард» – 50, «Кар’єр-Дністер» – 47, «Сокіл» (Золочів) та «Сокіл» (Борщовичі) – по 45.

Наступний матч дрогобицька команда проведе 7 жовтня у Давидові з тамтешнім «Кормілом».

Ярослав ГРИЦИК

 

АНАЛІТИКА

Виклики для Закарпаття: чужі і свої

(Олег Баган про деякі підсумки громадського «круглого столу» в Ужгороді)

21-го вересня в Ужгородському національному університеті відбувся «круглий стіл» представників громадських організацій на тему «Виклики на західних кордонах України: геополітичні, етно-культурні, ідеологічно-інформаційні».

Організатори акції: Громадська ініціатива «Національний захист» (керівник – М.Галущак), Закарпатська обласна філія ВО «Рух захисту української мови» (голова – Ірина Гармасій), НДІ політичної регіоналістики УжНУ (завідувач – М.Токар), кафедра політології і державного управління УжНУ (завідувач – М.Вегеш), Центр міжнародної безпеки і євроатлантичної інтеграції УжНУ (директор – І.Тодоров). Учасником акції був керівник дрогобицького Науково-ідеологічного центру ім. Д.Донцова Олег Баган, який розповів нам про її проблематику і головні тези свого виступу.

Це вже був третій такого змісту «круглий стіл» громадських і наукових середовищ (два попередні відбулися в Луцьку і Львові) і охоплював він вельми широкий спектр проблематики: міжнаціональні стосунки, міжнародне право і його норми, проблеми українофобії, політика пам’яті, подвійне громадянство, маніпуляції в сфері інформації, національна ідентичність, тощо.

Центральними темами в обговоренні були агресивна політика історичної пам’яті, яку провадять ось уже друге десятиліття на теренах Західної України Польща й Угорщина, порушення норм українського законодавства при її реалізації, формування в Україні національних меншин (передусім угорців і румунів), які не інтегруються в українське суспільство через масове незнання української мови та історії України, не приймають української ідентичності.

Не секрет, що Закарпаття є дуже складним регіоном України, в якому створилася специфічна соціально-культурна й ментальна атмосфера (низький рівень національної ідентичності), тривають процеси в середовищі національних меншин, які не сприяють стабільності краю. Тож цей найзахідніший регіон України повинен особливо чутливо ставитися до тих викликів, які сформулювали учасники «круглого столу»: посилення недружелюбності щодо України в політиці низки середньоєвропейських держав, особливо Угорщини й Польщі, використання з провокаційною метою соціальних запитів серед національних меншин регіону (поширення подвійного громадянства і роздавання паспортів інших держав мешканцям України), несприйняття української ідентичності. Так, відомий закарпатський політик і культурник, нині ректор Карпатського університету ім. Августина Волошина, Єпископ Мукачівський і Карпатський УАПЦ Віктор Бедь навів численні факти, як угорські активісти відзначають пам’ятними дошками, символами, фестивалями, тощо, події і постаті з угорської історії, які не мали жодного стосунку до історії Закарпаття. По суті, угорськими середовищами ведеться експансіоністська ідеологічна і культурна політика, яка нав’язує мешканцям Закарпаття свідомість, що цей край є нібито органічною частиною Угорщини. Доцент УжНУ Василь Шаркань прокоментував книжкові видання проугорських середовищ, які наповнені відвертим імперіалізмом і шовінізмом, фальшуванням історії регіону. Майже кожен учасник «круглого столу» увиразнював саме проблематику, з одного боку, відвертого ігнорування угорськими середовищами норм українського державного права й політики на прийняття української ідентичності, а з іншого боку, проблему байдужості влади й чиновництва регіону, яке прикривається стандартними фразами про «дружбу народів», «толерантність ідентичностей», сповідує цинічний космополітизм у своїй ідеології. Реально теорія мультикультурності використовується в регіоні для утвердження чужих культур, затирання українських ознак при проведенні офіційної культурної політики.

Наголошувалися й на тому, що українська громада часто залишається пасивною, неуважною до того, як протягуються в офіційне життя під машкарою полікультурності відверто антиукраїнські проекти. Водночас на «круглому столі» пролунала низка аналітичних, концептуальних узагальнень про актуальні потреби Закарпаття в соціо-культурному і націософському вимірах.

Процеси останнього десятиліття в усій Середній Європі, тобто у просторі між Фінляндією і Грецією, кардинально змінюють геополітичні настрої у цьому макрорегіоні, витворюють нові тенденції ціннісно-ідеологічного змісту, постають несподіваними викликами перед Україною. Найнесподіваніший виклик – це поява в низці країн Середньої Європи, передусім у країнах, які безпосередньо межують з Україною, потужних правих, консервативних і націоналістичних, рухів. Раптом виявилося, що для середньоєвропейців ідеали єдиної Європи, цінності лібералізму, космополітизму і прогресизму виявилися другорядними. Праві сили в Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, прийшовши до влади або здобувши вирішальні впливи, почали переглядати стратегію міжнародної політики своїх держав, пройнялися настроями великодержавництва, окремі з них почали відверто орієнтуватися на Росію, країну, яка вже давно позиціонує себе як антиєвропейська цивілізаційно-геополітична субстанція, є авторитарною і антидемократичною. Особисту дружбу з В.Путіним демонструють і В.Орбан, прем’єр-міністр Угорщини, і М.Земан, президент Чеської республіки. Щойно Чехія на законодавчому рівні розробила положення про можливість саме для жителів Закарпаття, колишніх своїх громадян у 1920-1930-і рр., здобувати чеське громадянство. На західних кордонах України раптом постали держави, які почали перешкоджати їй у стосунках із ЄС і НАТО, звинувачувати за нібито неправильну політику національної ідентичності, заперечувати ті плани об’єднання в Європі, які довго вважалися в нас ідеально правильними.

Натомість сама Україна виявилася, навіть вже у своїй «постмайданній» формі, тотально скорумпованою державою і всуціль злібералізованою у своїй ідеології і загальній свідомості. А це означає, що вона не розуміє тих тенденцій, що ідуть в Середній Європі, і не може на них адекватно реагувати. Українці морально та ідеологічно виявилися неготовими до того правого світоглядного перевороту, який стався в країнах на її західному кордоні. Це може обернутися суттєвою геополітичною поразкою нашої держави.

Закарпаття – це один із найунікальніших і найзначущіших регіонів України. Його історія, ментальність мешканців, культурні традиції, цілісне цивілізаційне звучання перетворюють цей край на своєрідну «лабораторію Середньої Європи». Інакше кажучи, Закарпаття є тією платформою, з якої в Україну йдуть і можуть іти ще потужніше імпульси східноєвропейства в цивілізаційному значенні. На прикрість, Україна ні не усвідомлює цього, ні не використовує цей фактор. Колись, на межі ХVІІІ—ХІХ ст. порівняно невеликий закарпатський край відігравав визначну роль у культурі та інтелектуальній історії величезної Російської імперії та бездержавної тоді української нації: саме із Закарпаття вийшли десятки і сотні культурників, митців, філософів, які кардинально вплинули на культурний простір на схід від Карпат (А.Бачинський, П.Лодій, І.Орлай, М.Балудянський, В.Довгович, М.Лучкай, Ю.Гуца-Венелін – найвизначніші з них). Це стало наслідком того, що Закарпаття від ХVІІІ ст. було включене (нехай і частково) в якісні культурно-освітні процеси розвитку просвітницьких ідей в просторі Австрійської імперії, зокрема історичної Угорщини. Передові ідеї тоді проникли в усі головні навчальні заклади Центральної Європи, в яких навчалися і вихідці із Закарпаття. Це приклад того, як невеликий регіон, живо вбираючи позитивні тенденції, може якісно впливати назовні.

Тож сьогодні українська держава з її ненажерливим управлінським чиновництвом та мафійно-олігархічними мережами корисливих впливів повинна, нарешті, побачити в Закарпатті не тільки на гігантську прикордонну базу контрабанди, на якій збагачуються усі ці офіційні банди, а саме регіон для розвитку потоків соціально-інноваційних запозичень і змін в дусі середньоєвропейської співпраці. Тобто Закарпаття мало б поступово вкриватися мережею інноваційних і технологічних центрів, консалтингових груп, культурологічних інститутів, інформаційних об’єднань тощо, які, опираючись на ментальну, мовну, структурно-демографічну наближеність мешканців регіону до середньоєвропейських суспільств, розвивали б якнайширшу програму співпраці України з державами Середньої Європи. У такий спосіб мав би відбуватися цивілізаційний зсув всієї України, яка б набувала нових якостей у культурологічних та націософських вимірах, паралельно долаючи свою постсовєтську, проросійську ментальну спадщину. Кожній країні, щоб ефективно розвиватися, потрібні нові ідеї, свіжі інтенції, продуктивні стратегічні кроки. Сьогодні якість розвитку кожної економіки в глобальному вимірі визначає не величина коштів і потуга робочої сили, вкладених у неї, а динаміка і системність втілення нових технологій та інноваційних ідей, засвоєння найпередовіших інформаційних потоків, передусім наукового змісту. 

Поряд із маргінальним становищем Закарпаття як контрабандної зони воно несе в собі суттєву травму як національно поруйнований регіон. Від середини ХІХ ст. в ньому визначальну роль почали відігравати т. зв. «москвофіли» – переважно куплені за російські гроші громадські і культурні діячі, які фальшиво відмовлялися розвивати національну свідомість українців краю, їхню народну і живу мову, правдиву високу і якісну культуру, освіту. Замість цього «москвофіли» пропонували орієнтуватися на «велику й осяйну» російську мову і культуру, які нібито мали врятувати закарпатських українців від асиміляції, провінційності і бідності. Результатом «москвофільської» агітації і роботи стала тільки цілковита денаціоналізація жителів краю. Зрозуміло, що до цього додалася ще й угорська імперська й шовіністична політика, яка ставала тоді з кожним роком щораз експансивнішою. На офіційному рівні угорський уряд заборонив використання інших мов на території угорського королівства, що призвело до масової мадяризації мешканців Закарпаття.

Ця травмованість закарпатських українців – через крайню соціально-господарську маргіналізацію краю, денаціоналізацію та обезкультурення – спричинила появу такого феномена, як русинство (кін. ХІХ ст. ). Це була наскрізь фальшива, примітивна, руїнницька ідеологія (розвинута вже на гроші угорців), яка переконувала, що закарпатські українці нібито становлять окрему, четверту, східнослов’янську націю, а їхніми головними ворогами є українці, які хочуть їх асимілювати, відібрати золоту самобутність Підкарпатської Русі. «Русини», хоча й не стали яскравим і сильним суспільно-політичним рухом, нашкодили багато: вони паралізували волю закарпатських українців. Їхні руйнівні впливи відчуваються й до сьогодні: це знаменита закарпатська громадянсько-політична байдужість, втрата відчуття національного інстинкту й національної єдності українства, меркантилізм у свідомості, культурна примітивність.

Тож сьогодні Закарпаття потребує комплексної програми громадянської і національної перебудови краю, починаючи від кардинальної переміни засад освіти і закінчуючи створенням нових культурологічних центрів.

Для витворення ідеологічної та інтелектуальної основ при формуванні якісно нової інтелігенції, позбавленої ментальних комплексів малоросійства (русинська квазіідеологія і є найяскравішим прикладом морально-психологічого каліцтва малоросійського типу), провінційності, «вузькоколійної» етнографічності.

Важливим фактором у цьому процесі мало б стати витворення єдиного культурно-інформаційного простору в усьому Карпатському регіоні, від Дністра до Тиси. Не секрет, що закарпатська регіональна ідентичність сформувалася на основі глибокого ізоляціонізму. Такі ментально-організаційні принципи були ефективними в умовах потужного тиску угорської нації і держави, в яких Закарпаття перебувало близько 1000 років – це врятувало українців краю як субетнос. Однак сьогодні, в умовах української держави, ізоляціонізм обертається на негативну інтенцію, яка постійно штовхає мешканців регіону до прихованого, тихого сепаратизму, який має різні форми і рівні: від блокування наукової літератури з інших регіонів, особливо з Галичини, до відкритої пропаганди потреби закарпатської відрубності в усьому. Тому конче потрібними сьогодні є спільний телеканал, який би висвітлював суспільно-культурне життя всіх областей, які примикають до Карпат, і водночас концептуально подавав би інформацію про країни Середньої Європи, спільні інтернет-видання, газети, тощо з такою ж програмою, спільні науково-освітні і культурологічні проекти.

Проблемою закарпатської регіональної свідомості є її особлива негероїчність і слабке відчуття національної відповідальності. Тому культуротворча робота в регіоні повинна вестися на виховання активістського ставлення до громадянської проблематики.

Олег БАГАН,Науково-ідеологічний центр ім.Д.ДонцоваСоздан 08 окт 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником