ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 1 листопада 2018 р.
Чи буде єдиний медичний простір?

23 жовтня у Дрогобицькій міській раді відбулася чергова зустріч голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки та керівника Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Ірини Микичак із керівниками місцевих рад Дрогобиччини: головою Дрогобицької РДА Андрієм Шевкеничом, міськими головами – Дрогобича Тарасом Кучмою, Трускавця – Андрієм Кульчинським, Борислава – Ігорем Яворським і представниками закладів охорони здоров’я регіону.

За результатами попередньої зустрічі, яка відбулася 9 жовтня, керівництвом місцевих рад спільно з медиками було напрацьовано низку пропозицій щодо перспективи функціонування сфери охорони здоров’я як Дрогобича, так і Дрогобиччини, які й озвучили керівництву області.

«У Дрогобичі є потужна база та можливості розвитку медицини, тому в умовах реформи і створення єдиного Львівського госпітального округу ми повинні тут, на Дрогобиччині, зберегти те, що вже є, і розвивати. Тому пропонуємо концепцію створення на Дрогобиччині Дрогобицького єдиного медичного простору у структурі Львівського госпітального округу – функціонально об’єднаної системи закладів охорони здоров’я, яка повинна охоплювати лікувально-профілактичні заклади Дрогобича, Трускавця, Борислава, Стебника і Дрогобицького району», - зазначив Тарас Кучма.

Начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба презентував концепцію створення Дрогобицького єдиного медичного простору у структурі Львівського госпітального округу. Основною метою такої концепції, за словами посадовця, є відмова медичних закладів зазначених територій від дублювання послуг один одного, шляхом визначення найкращого. Відтак кожен заклад повинен спеціалізуватися у своєму напрямі.

«Дрогобицький єдиний медичний простір включить у себе функціонально об’єднану мережу стаціонарних лікувально-профілактичних закладів Дрогобича і Стебника, Дрогобицького району, Трускавця та Борислава із загальною кількістю 970 ліжок, які повинні обслуговувати близько 230 тис. населення, що повністю вкладається в нормативні вимоги КМУ щодо кількості стаціонарних ліжок на 10 тис. населення (до 60 на 10 тис. населення)», - зазначив Володимир Чуба.

Крім того, на базі КНП «Дрогобицька міська лікарня №1» заплановано створення у 2019 році регіонального відділення інтервенційної кардіології та реперфузійної терапії для хворих з гострим інфарктом міокарда.

Тарас Кучма наголосив, що скорочення мережі ліжок не призведе до скорочення посад медперсоналу – можливе лише перепрофілювання.

Ідею створення єдиного медичного простору в межах Дрогобицького району, але з деякими зауваженнями, підтримали й очільники Трускавця, Борислава та району.

Олег Синютка зазначив, що формування нової концепції подальшого функціонування сфери охорони здоров’я Дрогобиччини треба завершити до кінця жовтня, щоб вже у листопаді її затвердити.

Тарас Кучма закликав медичну спільноту як Дрогобича, так і району подати практичні поради щодо запропонованої концепції, які будуть враховані при остаточному затвердженні її проекту.

Заступник міського голови Василь Качмар звернувся до голови ЛОДА Олега Синютки з пропозицією провести заходи зі стабілізації фінансової ситуації у сфері охорони здоров’я Дрогобича допоки повністю не запрацювала нова державна реформа медицини. Адже як тільки вона запрацює і «гроші будуть йти за пацієнтом», фінансування медицини буде на належному рівні. На жаль, теперішня форма організації роботи, а саме механізм повернення міжбюджетних трансфертів, не працює, і прилеглі території відмовляються повертати кошти до бюджету Дрогобича за пролікованих хворих у медзакладах нашого міста. Це створює суттєву недоїмку у галузі охорони здоров’я Дрогобича.

Прес-служба міської ради

 

Біолого-природничому факультету – 20!

24-26 жовтня відбулися урочистості з нагоди відзначення 20-річчя біолого-природничого факультету та 10-ліття українсько-бельгійського центру екології та здоров’я людини Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка.

Відкрив захід учений секретар вченої ради доцент Микола Галів. Зі словами вітань до присутніх звернувся т.в.о. ректора, проректор з науково-педагогічної роботи доцент Володимир Шаран. Учасників зібрання поблагословив отець Олег Кекош.

Декан біолого-природничого факультету доцент Світлана Волошанська розповіла про структуру, педагогічну діяльність, наукові досягнення та міжнародну співпрацю, зробила історичний екскурс у минуле. Вона нагадала, що факультет було відкрито у Трускавці у 1998 році, з 2012 року його перебазували до Дрогобича у прекрасне приміщення на вул. Т.Шевченка (колишня вілла Раймонда Яроша). Пані Світлана також вручила подяки ветеранам колективу та кращим випускникам.

З нагоди ювілею колектив біолого-природничого факультету привітали партнери факультету з Польщі, науковці із закладів вищої освіти України. Заступники міських голів Дрогобича – Василь Качмар і Трускавця – Олександр Ткаченко та представник міської ради Борислава нагородили викладачів і працівників факультету грамотами. Окрім того, Василь Качмар вручив відзнаку «За заслуги перед містом Дрогобич» заступникові декана з виховної роботи, кандидатові сільськогосподарських наук, доценту Тарасові Скробачу.

Згодом прозвучали привітання від партнерів – деканів інших факультетів та керівників навчальних підрозділів, а також представника Польської академії наук в Україні Генріка Собчука.

У рамках святкування відбулася ІV Міжнародна науково-практична конференція молодих учених та студентів «Сучасний стан та перспективи розвитку біо- й агроценозів в умовах постійного техногенного забруднення».

Упродовж двох днів конференція працювала у формі пленарного та секційних засідань, на яких учасники мали нагоду не лише почути наукові доповіді, але й поставити запитання доповідачам, що створило цікаву наукову атмосферу.

Для гостей урочистостей відбувся святковий концерт та екскурсії Дрогобичем.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора


АНОНС

У неділю, 4 листопада, о 14:00 у Дрогобичі на фасаді будівлі відділу історії музею «Дрогобиччина», що на вул. І.Франка,32, відкриють меморіальну дошку з нагоди 100-річчя ЗУНР.

Запрошуємо дрогобичан та гостей міста взяти участь у заході.

 

НОВИНИ

До кладовищ курсуватимуть безкоштовні автобуси

1 листопада, у День усіх святих, в Україні вшановують пам’ять померлих. У цей день люди йдуть на кладовища, де похоронені їхні рідні та близькі, аби помолитися і запалити лампадки.

У Дрогобичі напередодні дня вшанування усіх померлих комунальні служби упорядковували кладовища.

29 жовтня на понеділковій нараді у ратуші перший заступник міського голови Ігор Герман доручив керівництву КП «Комбінат міського господарства» до 1 листопада завершити упорядкування територій кладовищ, а саме на вул. Трускавецькій, П.Орлика та 22 Січня. Також посадовець доручив до 1 листопада провести підсипку під’їзної дороги до кладовища, що на вул. 22 Січня.

Окрім того, на нараді повідомили, що 1 листопада від 11:00 до 18:00 до кладовищ на вул. П.Орлика та 22 Січня курсуватимуть безкоштовні автобуси. Маршрути:

- центр (вул. В.Чорновола,1) – вул. Лесі Українки – вул. П.Орлика – вул. Володимира Великого – кладовище на вул. 22 Січня;

- центр (вул. В.Чорновола,1) – вул. Лесі Українки – вул. П.Орлика – кладовище на вул. П.Орлика.

Працівників КП «Муніципальна варта» спільно з працівниками поліції залучать до координації руху автотранспорту з метою уникнення заторів.

 

Звіт Ігоря Германа оцінили «задовільно»

30 жовтня у Дрогобицькій міській раді відбулося засідання XLI сесії VII демократичного скликання. Депутати заслухали звіт про роботу першого заступника міського голови Ігоря Германа.

Ігор Герман проінформував про роботу очолюваних ним структурних підрозділів з 2016 року, зокрема про фінансовий стан справ та шляхи наповнення міського бюджету, про роботу у сфері торгівлі, про боротьбу зі стихійною торгівлею у місті, роботу комунальних служб міста, відремонтовані дороги та пішохідні зони, закуплену техніку для комунальних підприємств, проведену реконструкцію інфраструктурних об’єктів, проблеми зі сміттям, залучення інвесторів, зокрема про будівництво нових торгових центрів на території міста, роботу громадського транспорту, заходи з метою підвищення рівня безпеки на вулицях міста.

Більшість депутатів запропонували оцінити роботу першого заступника на «задовільно». Цю пропозицію підтримали 27 народних обранців разом з міським головою з 34 присутніх у сесійній залі, 2 депутати утрималися, 2 – проголосували проти, не голосувало троє.

 

Міська асоціація інвалідів відсвяткувала 25-річчя

З багаторічною успішною діяльністю членів аосціації привітали міський голова Дрогобича Тарас Кучма, голова Львівської обласної асоціації інвалідів Оксана Кияновська, керівник Управління пенсійного фонду у Дрогобичі Любов Яневич, керівник Управління праці та соціального захисту населення ДМР Іван Терлецький.

Урочистості з нагоди відзначення 25-річчя відбулися у мармуровій залі ратуші.

Створена організація 15 жовтня 1993 року як міськрайонна. Її засновником і головою був Іван Федина. 15 жовтня 2005 року відбулася реорганізація, після якої створено окремо міську та районну асоціації.

Нині міську організацію очолює Мирослава Лудин. На обліку перебуває 60 осіб.

Асоціація діє у різних напрямах: надання членам матеріальної підтримки, культурно-просвітницька діяльність, залучення до спортивних заходів тощо.

Особливі заслуги асоціація має у спорті, адже її команда бере участь і перемагає на міських та обласних спартакіадах. Варто відзначити переможців: Катерина Чайковська (шахи), Розалія Свистун (шашки), Ольга Січак (настільний теніс), Ірина Жигало і Мирослава Лудин (більярд), Мирослава Русава (дартс), Микола Демків і Галина Царан (біг на 60 метрів), Любов Бльок (армреслінг).

Для людей з інвалідністю організовують подорожі до визначних місць України: Олеський замок, Крехівський монастир, Тустань, Гошівський монастир, м.Моршин та ін.

Голова асоціації Мирослава Лудин – творча осбистіть, пише вірші. Нещодавно вона здобула визнання на X обласному авторському конкурсі художньої творчості «Перлина Півдня» (Миколаїв).

Як зазначають в Управлінні праці та соціального захисту населення ДМР, у місті працює Комплексна програма для підтримки людей з інвалідністю до 2020 року. Місто надає різного виду матеріальну підтримку цій категорії громадян у вигляді допомог, пільг та компенсацій.

Крім того, затверджено Програму призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги. Програма прийнята на виконання Постанови Кабміну від 29 квітня 2004 року №558 «Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги». Отже, станом на 2018 рік для надання допомог та компенсацій інвалідам міста міським бюджетом передбачено 1,5 млн грн.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

На ратуші встановлять «Око Юрія Дрогобича»

У Дрогобичі реалізується цікавий проект. Планується запровадити Міжнародний туристичний маршрут «Око Юрія Дрогобича».

На першому етапі він включатиме відвідання сіль заводу (батько Юрія Котермака був солеваром), Церкви святого Юра (у цій церкві Юрій Котермак здобув першу освіту), центральної частини міста (у т.ч. пам’ятник Юрію Дрогобичу), ратуші, на вежі якої буде встановлено стаціонарну підзорну трубу (або потужний бінокль) – «Око Юрія Дрогобича».

Другий етап маршруту – «Дрогобич – Львів – Краків – Італія».

Планується випуск та реалізація  сувенірної продукції, присвяченої 550-річчю від’їзду Юрія Дрогобича на навчання до Краківського університету.

Автор ідеї і координатор проекту – доцент кафедри фінансів, обліку та аналізу Інституту підприємництва та перспективних технологій Національного університету «Львівська політехніка» Лев Кльоба, волонтерами будуть студенти цього Інституту. До реалізації ідеї вирішили долучитися меценати.

Презентація проекту відбулася 31 жовтня.

Вл.інф.

 

Шлях розв’язання боргового конфлікту між водоканалами є!

Дрогобицький міський голова Тарас Кучма скерував листа Трускавецькому міському голові Андрію Кульчинському, у якому запропонував, щоб Трускавецька міська рада як власник ТОВ «Трускавецький водоканал» надала підприємству одноразову допомогу шляхом сплати заборгованості товариства перед КП «Дрогобичводоканал» з січня 2016 року до 1 листопада 2018 року включно шляхом підписання договору поруки. Проекти документів передано в Трускавецьку міську раду.

Про запропонований варіант залагодження проблеми Дрогобицький очільник повідомив голову Львівської облдержадміністрації Олега Синютку, висловивши прохання підтримати ініційований дрогобицькою стороною механізм та взяти під особистий контроль його реалізацію.

У липні під головуванням заступника голови облдержадміністрації І.Я. Гримак відбулася нарада, на якій обговорено питання погашення заборгованості ТОВ «Трускавецький водоканал» перед КП «Дрогобичводоканал». У протоколі цієї наради доручено ТОВ «Трускавецький водоканал» до 20.08.2018 р. визначити додаткові джерела фінансування для погашення заборгованості перед КП «Дрогобичводоканал». Трускавецька міська рада у доручені терміни жодних пропозицій не надала.

На жовтень заборгованість ТОВ «Трускавецький водоканал» перед КП «Дрогобичводоканал» – 12, 6 млн грн.

Прес-служба КП «Дрогобичводоканал»

 

Вони з честю несуть звання захисника України

День захисника України і свято Покрови Пресвятої Богородиці – це свято кожного, хто захищає сьогодні нашу країну, свято єдності всього українського народу. З цієї нагоди 12 жовтня у клубі військової частини А1108 відбулися урочисті збори, присвячені Дню захисника України, Дню українського козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці.

Розпочалися вони виконанням Державного Гімну України. Хвилиною мовчання присутні вшанували героїв, які, оберігаючи державні кордони, віддали життя за мир і спокій у нашій країні.

Військових прийшли привітати міський голова Дрогобича Тарас Кучма, голова Дрогобицької райдержадміністрації Андрій Шевкенич, голова Дрогобицької райради Михайло Сікора.

Зі словами благословення та вдячності до бійців звернулися архієпископ Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП Яків та єпископ Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ владика Ярослав Приріз.

За сумлінне виконання службових обов’язків, високий патріотизм, відданість українському народові, мужність та героїзм представники місцевої влади вручили кращим військовослужбовцям почесні грамоти.

А в неділю, 14 жовтня, на території військової частини А1108 пройшов День відкритих дверей, під час якого відбувався показ військової техніки та озброєння. Дрогобичани мали можливість ознайомитись із життям та діяльністю військової частини. З великим задоволенням на свято завітали подивитися діти, підлітки із навчальних закладів Дрогобича та району.

13 жовтня також відбувся обласний турнір з футболу серед команд учасників бойових дій в Херсоні. Футбольна команда від Іванівського району «АТО-Південь», до складу якої входили військовослужбовці нашої частини, здобула срібну медаль. Проведення турніру присвячувалося Дню захисника України.

Нагороди футболістам вручав Президент України Петро Порошенко. Рівень учасників був гідним. Усі спортсмени показали бійцівський характер, жагу до перемоги та повагу до суперника.

Президент України наголосив, що з 1 січня 2019 року очікується суттєве підняття грошового забезпечення для військовослужбовців Збройних Сил України.

Військовослужбовці нашої частини продовжують гідно нести високе звання – захисника України. Для виконання завдань розбудови та підтримання боєздатності Збройних Сил України військова частина А 1108 оголошує набір на військову службу за контрактом.. Звертайиеся за адресою: м.Дрогобич, вул.Трускавецька,64.

Вл.інф.

На фото: екскурсія військовою частиною для гостей урочистостей.

 

Лазня подорожчала

У КП «Дрогобицька лазня» почали діяти нові тарифи на користування послугами.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, прийнятого 18 жовтня, тарифи встановлено окремо для пенсіонерів та для всіх інших відвідувачів.

Відтак вартість послуг парної для всіх відвідувачів становить 85, а для пенсіонерів – 70 гривень.

Вартість послуги душу – 35 гривень.

«Встановлення нижчого тарифу для пенсіонерів, аніж для всіх інших категорій населення аргументовано тим, що вони становлять численну кількість відвідувачів лазні, однак є менш платоспроможними, ніж інші категорії населення», - роз’яснили у КП «Дрогобицька лазня».

 

Від 1 листопада – нові тарифи у басейні ДЮСШ

18 жовтня на засіданні виконавчого комітету Дрогобицької міської ради затвердили нові тарифи на відвідування великого плавального басейну дитячо-юнацької спортивної школи імені Івана Боберського.

Для всіх інших категорій населення затверджено нові тарифи, а саме вартість:

- абонементу не більше 10 годин – 45 гривень;

- разового відвідування – 50 гривень;

- для шкільного віку – 35 гривень;

- для студентів – 40 гривень.

Затверджені тарифи вступають в дію з 1 листопада 2018 року.

Однак, варто відзначити, що учасники АТО, особи пільгових категорій і надалі отримуватимуть послуги на пільговій основі.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

ПРОБНЕ ЗНО – ПЕРША СПРОБА УЧАСТІ В ПРОЦЕДУРАХ ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання (далі пробне ЗНО) уже кілька років поспіль є одним із способів підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання (за відгуками вже теперішніх студентів).

Учасниками пробного ЗНО можуть стати особи (учні 10-их та 11-их класів, студенти закладів вищої освіти І-ІІ р.а., учні (слухачі) закладів професійно-технічної освіти, випускники минулих років), які виявили бажання побачити процедуру проведення тестування, як то кажуть, із середини та випробувати свої сили з окремих предметів.

Кожен, хто має намір пройти пробне ЗНО, матиме можливість:

- ознайомитися із процедурою проведення ЗНО 2019, максимально наближеною до основної;

- попрацювати із тестовими зошитами та бланками відповідей;

- навчитися правильно розподіляти час під час виконання тесту;

- пройти психологічну адаптацію в аудиторії і пункті проведення ЗНО;

- перевірити та оцінити рівень знань із обраних предметів.

Реєстрація на участь у пробному ЗНО триватиме з 8 до 31 січня 2019 року на сайті ЛРЦОЯО (www. lvivtest@lv.testportal.gov.ua)

Терміни проведення пробного ЗНО 2019

16.03.2019 – українська мова та література;

23.03.2019 – англійська мова, біологія, географія, іспанська мова, історія України, математика, німецька мова, фізика, французька мова, хімія.

Більше інформації про проведення пробного ЗНО розміщено в розділі «Пробне ЗНО» на сайті Львівського РЦОЯО – www.lvivtest@lv.testportal.gov.ua або на сайті Українського ЦОЯО – testportal.gov.ua

 

ГОСТІ ДРОГОБИЧЧИНИ

ВІН РОЗПОВІВ СВІТОВІ ПРО ГОЛОДОМОР

Джеймс МЕЙС: «Ваші мертві вибрали мене» 

Цікава гостя відвідала Дрогобичі 25-26 жовтня. Зі студентами ДДПУ ім. І.Франка, а згодом із громадськістю зустрілася дружина американця Джеймса Мейса, який розповів світу про Голодомор в Україні, Наталія Дзюбенко-Мейс – авторка та упорядниця численних книг, досліджень, аналітичних статей.

Вона продемонструвала студентам філологічного факультету ДДПУ видані дослідження Джеймса Мейса про Голодомор 1932-33 років, розповіла, як кілька років він ретельно вивчав архівні документи, збирав свідчення очевидців, як вчив українську мову.

Річ у тім, що на вимогу згуртованої української громади США сенатори і конгресмени свого часу підтримали ідею створення Комісії президента і Конгресу США з вивчення причин і наслідків Великого Голоду в Україні. Її виконавчим директором призначили молодого науковця Джеймса Мейса. На початку 1988 року був підготовлений звіт, який представили Конгресу США. Його написав Джеймс Мейс. Трирічна дослідницька робота Комісії дозволила сформулювати у звіті 19 висновків. Серед них був і такий: Йосиф Сталін і його оточення здійснили у 1932-1933 роках геноцид щодо українців.

Ця тема так зачепила Джеймса, що у 1993 році він переїхав до України і продовжив дослідження. Вважав, що історик має бути там, де віють історичні вітри, а над Україною віє потужний вітер історії, і доля Європи і цілого світу вирішується саме тут. Це привело його до Києва, де й зустрів майбутню дружину – Наталію Дзюбенко. Викладав у Києво-Могилянській Академії, редагував газету «День». За 20 років Джеймс зібрав і видав 4 томи інформації про Голодомор 1932-33 років, що стало підставою для Конгресу США визнати Голодомор геноцидом українського народу.

Джеймс детально розписав причини і наслідки, політику і технологію Голодомору, жорстоке придушення голодних бунтів, назвав винуватців і командирів Великого Голоду. Він назвав це явище геноцидом, а українське суспільство – постгеноцидним, зі зміненою цією бідою ментальністю. «На жаль, справжній проукраїнський президент помер серед інших людей у 1932-33 роках», - стверджував він.

Джеймс казав, що у 1991 році незалежність отримала не нова державна формація з новітніми структурами, а стара УРСР – з усталеними закостенілими і віджилими формами управління. І суспільство несе на собі шрами пережитих лихоліть, затиснуте у лещатах корупції...

Якось Джеймс із гіркотою сказав дружині, що своєму народові (йшлося про плем’я черокі, до якого належав) він уже нічим не допоможе. Є вивіски на будинках цією мовою, але немає самої мови, нею вже ніхто не розмовляє. Є прекрасні зразки культури і духовності, але це музейні експонати... В українців є майбутнє, поступ, розвиток, якому він може сприяти і допомогти. У цьому вбачав сенс свого життя, казав: «Ваші мертві вибрали мене»…

До речі, саме Джеймс Мейс ініціював відзначення щорічно наприкінці листопада Дня пам’яті жертв Голодомору та акцію «Свічка у вікні», розповідав світові про страшні «жнива скорботи» у майже 10 мільйонів життів. На жаль, 14 років тому він відійшов у Вічність…

Наталія Дзюбенко-Мейс прочитала авторську поезію і відповіла на запитання присутніх. Вона наголосила на тому, що причини Голодомору 1932-33 років і сьогоднішньої війни на сході України однакові: Росія не уявляє свого імперського існування без України і тому прагне щось робити з країною, мешканці якої відчули запах свободи і намагаються вирватися з її кривавих обіймів.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

На фото: виступажє Наталія Дзюбенко-Мейс.

 

«Велика Україна можлива!»

Саме таким є гасло Романа Безсмертного – відомого політика і дипломата, який заявив про намір перемогти на найближчих президентських виборах.

26 вересня відомий політик, нардеп кількох скликань, один із авторів Конституції України, екс-віце-прем’єр, дипломат, а нині – викладач університету Роман Безсмертний завітав до Дрогобича. У залі Народного дому ім. І.Франка він зустрівся з громадськістю Дрогобиччини, щоб розповісти свою концепцію розвитку держави.

«Велика Україна можлива! І ми маємо все робити для того, щоб вона була реалізована. Велика Україна має бути там, де є українець, у своїй країні і за її межами», - звернувся Роман Безсмертний до присутніх. Він переконаний, що головною цінністю реалізації ідеї Великої України має бути Людина, саме на неї, на реалізацію її прав мають працювати інститути держави. «Говорити про це в регіоні, поруч з яким є Велика Польща, Велика Румунія, Велика Угорщина. А на сході існує «Русскій мір». На півдні – велика Османська імперія. Чому ж так сталося, що немає Великої України? Що нас ділило? Що нас применшувало та принижувало? Ми не можемо більше в’язнути у дрібницях. Нам треба велику мрію, нею має бути Велика Україна», – вважає політик. На думку Безсмертного, «єдність нас вдома – це незалежність і безпека по зовнішньому контуру». «Будь-яка небезпека ззовні вирішувана та здоланна, коли є єдність всередині країни. Ідея Великої України – це ідея нашої єдності. Один за всіх і всі за одного – це головний принцип, де цей один є найголовнішою цінністю», – зазначив політик.

У виступі Роман Безсмертний озвучив основні політичні проблеми: російсько-українська війна, колосальні зовнішні борги, економічна криза, бідність населення, відплив кадрів, і розповів власне бачення їхнього подолання. «27 років я в українській політиці і ніколи не претендував на лідерство, але коли я повернувся з Білорусі, я такого недбальства і нефаховості не зустрічав ні в Кабміні, ні в парламенті. Це не моя примха стати кимось. Коли я бачу, як сьогодні з дитячою наївністю не можуть вирішити елементарні питання, мене це дратує. Я буду йти до перемоги», - наголосив пан Безсмертний.

Роман Безсмертний – один з тих небагатьох, хто пропонує вирішувати безпекові проблеми України на кількох рівнях – внутрішньополітичному, на рівні переговорів між Україною та РФ, на рівні Центральної Європи, континентальному та глобальному.

До слів Романа Безсмертного, очевидно, варто прислухатися, оскільки він добре знайомий не тільки з українською політичною «кухнею», але і з ситуацією довкола окупованих територій – у 2015-2016 рр. він був представником України у політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи Мінського процесу.

На думку Романа Безсмертного, війна між Росією та Україною не є локальним конфліктом, подібним до Балканського чи Нагірного Карабаху. Сьогодні на сході України відбувається зіткнення цивілізацій – європейської і «Руского міра». Рускій мір побудований на принципово інших цінностях, ніж Європа, це інша ментальність, яка є ворожою до європейських цінностей. Відтак цей конфлікт має потенціал розростання на всю Центрально-Східну Європу, а згодом – і до глобального рівня. І це ситуація, яка сьогодні не до кінця усвідомлюється в Європі.

Цілі Росії не обмежується Кримом і Донбасом, її мета – вся Україна. Політичне керівництво Росії мріє про реставрацію імперії (відомий постулат про те, що без України Росія перетворюється з європейської імперії на азійську), і його план – перетворення всієї України на «сіру зону». Агресія Росії недарма припала одразу на завершення Революції Гідності, коли українське суспільство чітко заявило про європейський цивілізаційний вибір і остаточний розрив з радянським спадком, який Україна «перетравлювала» протягом 1991-2013 рр.

Українська держава сьогодні неспроможна розв’язати проблему війни та безпеки. Адже за п’ять років війни не відбулося формального визнання реальності війни – Українська держава обмежується «нейтральними» абревіатурами на кшталт АТО чи ООС. Крім того, за п’ять років конфлікт не набув навіть ознак завершення. Навпаки, до Криму і Донбасу додалася ще одна зона напруження – Азовське море.

У такому форматі Мінський процес – «мертвий», вважає Р.Безсмертний. Необхідно шукати інші формати. Серед них і вихід на двосторонній діалог з Росією, оскільки багатосторонній формат продемонстрував свою неспроможність. Безсмертний вважає, що сильніше інтереси заходу, і особливо США, будуть пов’язані з безпекою в Україні, – то скоріше вдасться знайти розв’язання проблеми війни.

Згодом Роман Безсмертний відповів на запитання дрогобичан. Найпозитивніші запитання і відповіді, звісно, були про дитинство і родину. Роман Безсмертний – один із не багатьох політиків, хто знає, що таке важка праця хлібороба у селі, бо виріс там і навіть зараз мешкає у родинній садибі, де зростає вже п’яте покоління.

Запитання також стосувалися бачення майбутньої Верховної Ради (Р.Безсмертний – за двопалатний парламент), мотивації його виходу з Мінського процесу (політик не захотів більше просто імітувати процес, який зайшов у глухий кут), можливе балотування у президенти С.Вакарчука і В.Зеленського (на думку гостя Дрогобича, кожен має робити те, що вміє найкраще, а що робитимуть співак чи шоумен на переговорах з Д.Трампом чи А.Меркель?), якою є різниця між Порошенком і Тимошенко (Р.Безсмертний вважає, що уся різниця – лише у перших літерах їхніх прізвищ) тощо.

Додам, що перед цікавою розмовою з відомим політиком численні глядачі побачили відеофільм-візитівку про Роман Безсмертного та почули патріотичні пісні у виконанні Тараса Компаніченка і гурту «Хорея Козацька».

Ярослав ГРИЦИК

 

ФРАНКІВ ПЛЕНЕР У ДРОГОБИЧІ

Під назвою «Розмаїття культур» у Дрогобичі відбувся Перший міжнародний пленер, присвячений 162-й річниці від дня народження Івана Франка. В останній тиждень серпня – у Франкові дні – цей захід проходив у місті за активної підтримки Дрогобицької міської ради та міського голови Тараса Кучми.

Для майстрів пензля пленер (з французької – вільне повітря) у сучасну добу власне і є необхідною умовою творчості. В живописній, багатоманітній Україні пленери відбуваються скрізь, незважаючи на реалії війни на східних теренах. Можливо, вони більш плідні й продуктивні в західних реґіонах держави. Для успішного їх проведення необхідні значні організаторські зусилля, певне матеріальне забезпечення, що неможливі без ініціативи та послідовного планування, тим більше – в міжнародному засягу. Ініціатором і «рушійною силою» дрогобицького пленеру є директор дитячої художньої школи Ігор Шимко, який відомий у місті та за його межами мистецькими і культурницькими здобутками. Під час акції у місті Франка зібралося кільканадцять майстрів візуального мистецтва: дрогобичани Ярослав Данилів, Сергій Булко, Левко Микитич, Левко Скоп, Ярослав Баландюх; львів’яни Олександр Дмитренко, Дмитро Гунц, Богдан Савицький; з Івано-Франківська Богдан Бринський, Богдан Гладкий, Володимир Сандюк, Анатолій Мельник; тернополянин Михайло Дирбавка; закарпатець Олександр Певсе та художники з Польщі Ельжбєта Весолкін, Александра Цєпєловська-Табіш і Войцєх Заґурскі. Не варто наголошувати, що в цьому товаристві – відомі мистці різних жанрів, різних стилевих технік, чимало членів Національної спілки художників України, роботи яких без перебільшення розповсюджені по цілому світу.

А що побачили в Дрогобичі художники теплих серпневих днів? Враховуючи давню цікаву історію міста, відбиту в численних пам’ятках старовини й архітектури, природно мистці звернули свої погляди на церкви Св. Юра, Воздвиження Чесного Хреста, на міську ратушу та ін. Очі художників не минали також затишних куточків Дрогобича, що чекали свого увіковічнення на полотнах, у графіці, навіть скульптурі...

Нині від розуміння значення культури і мистецтва в суспільстві залежить рівень свідомості та національної ідентичності народу. Ця аксіома не вимагає роз’яснень та переконань. І в нинішній ситуації нашої країни – парадокс! – у царині мистецтва та літератури маємо яскраві приклади нових, переконливих зрушень у розвитку суспільства. Тому в організації подібних заходів важливо мати значну підтримку в громаді, в єднанні влади, церкви, інтеліґенції. В дрогобицькій акції допомогу виявили о. Іван Паньків, голова Фонду Івана Франка Михайло Кравець, директор Інституту розвитку міста Володимир Кондзьолка, проф. Микола Зимомря, зав. міського відділу культури Олег Яводчак, а від Польщі – Януш Венґжин, Яніна Ґоломбек.

…Днями у Палаці мистецтв у Дрогобичі відбулася розгорнена виставка робіт учасників пленеру, які мистцями були подаровані місту. Гості з числа українських і польських художників, організаторів, спільно із зацікавленими дрогобичанами, заглиблюючись у барвисту атмосферу творів мистецтва, що відлунюють чуттями, образами – обмінювалися думками та враженнями.

А на додаток усі, хто бажав, отримали чудовий подарунок: каталог-альбом мистецьких робіт з пленеру у виконанні видавництва «Посвіт».

Володимир ГРАБОВСЬКИЙ

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

На фото: Тарас Кучма, міський голова, Януш Венґжин, директор осередку культури гміни Мейсце Пястове, Ігор ШИМКО директор дитячої художньої школи, організатор першого пленеру «Розмаїття культур».

 

З нагоди свята – автопробіг!

Оригінальним способом відзначив День автомобіліста і дорожника України колектив «Дрогобицького навчального центру автомобільної справи», що розміщений на вул. 22 Січня. 26 жовтня ц.р. автошкола організувала й провела святковий автопробіг головними вулицями Дрогобича, Трускавця і Стебника.

Майже два десятки легкових та вантажних автомобілів, прикрашених Державними Прапорами України, вишикувалися у колону. Після невеликої вступної частини працівники автошколи на чолі з директором Іваном Малегою сіли до автівок і під звуки клаксонів вирушили дорогами міст-сусідів. Ця акція сподобалася і пішоходам, і водіям інших транспортних засобів, які радісно вітали автоколону.

Після завершення автопробігу колектив автошколи зібрався на урочисті збори. Привітання та побажання успішної праці й безпечних доріг виголосили директор підприємства Іван Малега, голова Дрогобицької райдержадміністрації Андрій Шевкенич, голова районної ради Михайло Сікора.

Андрій Шевкенич, зокрема, зауважив: «На дорогах України йде справжня війна: у ДТП гине більше людей, ніж у бойових діях на сході України. Тому навчання водіїв у сучасному суспільстві є вкрай важливою і потрібною справою».

Гості урочистостей відзначили належно облаштовану навчально-матеріальну базу автошколи, що відповідає європейському рівню, акцентували увагу на професіоналізмі колективу, тож грамотами нагородили підприємство «Дрогобицький навчальний центр автомобільної справи» і його найкращих працівників.

Із професійним святом автомобілістів також привітали перший заступник голови РДА Руслан Щерба і депутат районної ради Володимир Шутко, які ще недавно були курсантами цієї автошколи.

Додамо, що на сьогодні «Дрогобицький навчальний центр автомобільної справи» є однією з провідних автошкіл регіону – лідер у цій галузі. Мешканці Дрогобиччини охоче йдуть сюди вчитися, їх приваблює не лише матеріально-технічна база, а й вартість навчання, яка є однією з найнижчих у регіоні. В автошколі навчають водіїв таких категорій: «А1», «А», «В», «С1», «С», «Д», «ВЕ», «СЕ».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Відлунали у Дрогобичі «Сурми звитяги»

У Дрогобичі пройшов відбірний тур ХІХ Всеукраїнського фестивалю мистецтв «Сурми звитяги». Його організаторами традиційно виступили відділ освіти Дрогобицької міської ради та Палац дитячої і юнацької творчості.

9 жовтня актова зала Дрогобицької гімназії прийняла учасників першої частини фестивалю, так би мовити, пісенно-співочої. Учні загальноосвітніх закладів Дрогобича презентували яскраві й різноманітні вокальні номери та хореографічні композиції на патріотичну тематику. Їхнє вміння оцінювали члени журі, щоб обрати найкращих, які презентуватимуть наше місто на обласному і всеукраїнському рівнях. Одразу зазначимо, що зробити це було непросто, адже у концертній програмі було дуже багато гарних номерів.

Окрім того, свої роботи на фестиваль подали школярі, які мають хист до малювання.

23 жовтня відбулася друга частина відбірного туру ХІХ Всеукраїнського фестивалю «Сурми звитяги» – конкурс читців поезії та авторської прози. Уперше він проходив у Меморіальній кімнаті Героїв Небесної Сотні історичного відділу музею «Дрогобиччина».

Учасників зібрання поблагословив отець Ростислав Мелех. Талановитих учнів та їхніх педагогів привітали старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Марія Головкевич, директор Палацу дитячої та юнацької творчості Оксана Герман, методист ПДЮТ Калерія Луценко.

Відтак у виконанні школярів зазвучала патріотична поезія, юні автори читали авторські прозові твори. Оскільки найболючішою раною для України зараз є війна на сході, левова частка творів була присвячена саме цій тематиці. Діти так старанно відтворювали сюжет творів, описували події, передавали почуття героїв, що мимоволі у присутніх на очі наверталися сльози. Сприяли цьому й світлини та експонати музейної кімнати.

Врешті-решт члени журі вирішили відзначити усіх талановитих читців, а делегатів, які представлятимуть Дрогобич у Львові, визначити після обговорення на засіданні після завершення конкурсу.

Отож, подячні грамоти від відділу освіти учасникам фестивалю символічно вручив станичний Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА Тарас Куликовець, а старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Марія Головкевич подарувала кожному з читців по книзі дрогобицьких авторів.

Ось і відлунали у Дрогобичі дев’ятнадцяті «Сурми звитяги». На черзі – ювілейні, двадцяті!

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора


Агрохолдинг «МРІЯ» завершив збирати картоплю

Агрохолдинг «МРІЯ» завершив збирати врожай картоплі із загальної площі 634 га. Середня врожайність культури по Компанії склала 377 ц/га, що є більшою від планових показників. У цьому сезоні «МРІЯ» вирощувала продовольчі та крохмальні сорти Романо, Вінета, Опал, Каррера, Сіфра, Євростарч, Сюзанна.

«Ми неодноразово наголошували на тому, що картопляний напрям є стратегічним для “МРІЇ”. З цієї причини “МРІЯ” цілеспрямовано збільшує площі під цією культурою: з 92 га в 2017 році до 634 га в 2018. У наступному році ми плануємо відвести під цю культуру вже 2038 га, – говорить операційний директор Агрохолдингу “МРІЯ” Андрій Григоров. – Також для реалізації довгострокової стратегії по картопляному напрямі у 2017 році ми  на 100% оновили насіннєвий матеріал, закупивши насіння еліти у Німеччині і Нідерландах».

Частина врожаю картоплі цього року буде реалізована зовнішнім покупцям, а частина –  використана як насіннєвий матеріал.

Агрохолдинг «МРІЯ» є одним з провідних виробників і селекціонерів картоплі в Україні. Для зберігання картоплі Агрохолдинг використовує власні сучасні картоплесховища загальним обсягом близько 52 тис. тонн, які обладнані сортувальними лініями та системою контролю вологості і температури. В активах Компанії також є крохмальний завод у Тернопільській області потужністю переробки до 600 тонн картоплі на добу.

Кор. «ГЗ»

 

Дев’ять десятків літ з піснею

28 жовтня 1998 року, рівно двадцять літ назад, «Галицька Зоря» опублікувала статтю головного диригента Дрогобицького чоловічого хору «Бескид» Романа Сов’яка «Лицар бескидівської пісні» (до 70-річчя соліста хору «Бескид» Остапа Гуля).

Вчитуєшся у життєпис нашого краянина і перед нашими очима постає Великий Українець не тільки за зростом, а й за ділами в ім’я свого народу. Навіть важко усвідомити, що цей велет духу, великий вокальний талант, Остап Гуль, в якого пломеніє щира, добра, скромна християнська душа, живе посеред нас. Який наш народ неосяжно багатий, маючи таких синів! Кожного, кому довелося разом з ним працювати, стояти поруч у знаменитому хорі «Бескид», сидіти на його надзвичайно цікавих лекціях у Дрогобицькому коледжі нафти і газу, до сьогодні вражає велика любов до людей, глибока душевна доброта і сонцесяйне тепло його християнської душі. Цей Божий дар пан Остап проніс через дев’ять десятків літ земного життя. Він його черпав ще з дитинства з духовної криниці своїх предків – священиків батька, діда і прадіда. Щоденно черпав з неї святу живильну водицю любові, добра і радості та доносив її до людей, щедро даруючи їм частинку свого доброго, щирого серця.

Остап Гуль – це, насамперед, пісня. Далебі вона нуртувала і нуртує  сьогодні в його співучій душі. Це ж бо вона його найперша і найсильніша муза, з якою кохається з юнацьких літ, коли став учнем Львівської гімназії при духовній семінарії. Відтак, коли москалі зруйнували його мрії стати священиком, за велінням Всевишнього, рятувала співоча праця у хорі Львівської опери. Жага здобувати знання привела Остапа у Львівську політехніку, де здобув фах інженера. Любов до дітей, до майбутнього нації покликала його в 1953 році до Дрогобицького нафтового технікуму, нині коледжу нафти і газу, в якому п’ятдесят вісім літ праці він, прекрасний інженер, віддавав свої знання і тепло душі дітям. За звитяжну працю педагога Остап Петрович одержав почесне звання «Відмінника нафтової промисловості», нагоджений численними грамотами і подяками. Проте з ним завжди була його виколисав на піснями муза. Вона особливо розцвіла у його таланті, коли в 1962 році народився у Дрогобицькому педагогічному інституті чоловічий хор «Бескид», провідним співаком якого, не вагаючись, Остап став з перших днів творчого життя хору. Був багаторічним старостою хору. Оскільки «Бескид» є колективним членом товариства «Просвіта», пан Остап повноважно представляв колектив у Раді «Просвіти». Як писав метр пісенного мистецтва Роман Сов’як двадцять років тому: «Пан Остап мав приємного тембру лірико-драматичний тенор, котрий ще й нині чарує вибагливих шанувальників. Такому голосові під силу виконання сольних творів неабиякої складності – як «Закувала та сива зозуля» П. Ніщинського, «Молитва» С.Гулака-Артемовського, «Ой нема, нема ні вітру, ні хвилі…», «Ой пущу я кониченька...»  М.Лисенка». Як прекрасно і влучно сказано! Тішить душу.

Пройшли літа, пан Остап Гуль на високості зрілих літ не розлучається із своєю музою. І хоч здоров’я обмежує можливості йому використовувати пісенний буревій його великого вокального таланту пісняра, бескидяни і просвітяни бажають своєму побратимові, пану Остапові у цей день, щоб і надалі ще багато-багато років найбільшою втіхою у його житті залишалася його кохана муза – українська народна пісня.      З роси і води Вам, вельмишановний пане Остапе!

Микола САДОХА, голова Дрогобицького міськрайонного об’єднання «Просвіта»

Ярослав КУЛЕШКО, художній керівник і головний диригент хору «Бескид»

Степан ЯКИМ, голова художньої ради хору «Бескид»

 

До уваги роботодавців та застрахованих осіб!

Питання легалізації заробітної плати та детінізації ринку праці одним із пріоритетних завдань органів Пенсійного фонду України. Адже лише оформлена відповідно до законодавства праця дає змогу заробити страховий стаж, і лише легальна заробітна плата вплине на розрахунок майбутньої пенсії.

Нагадуємо, що з 1 січня 2018 право на призначення пенсії за віком мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років (кожного наступного року кількість необхідних років страхового стажу буде збільшуватися на 1 рік та з 1 січня 2028 року становитиме 35 років). 

Тому питання щодо накопичення в Реєстрі застрахованих осіб інформації про стаж, заробітну плату та сплачені внески є дуже актуальним.

Проте, мають місце випадки, коли страхувальники допускають помилки при формуванні звітності про застрахованих осіб. Наслідком допущених помилок у звітності ЄСВ є відсутність відомостей у реєстрі застрахованих осіб або недостовірні дані, які прямо впливають на правильність обчислення страхового стажу, розрахунок розміру пенсій, допомоги по тимчасовій непрацездатності та інших соціальних виплат.

Тож обов’язково перевіряйте правильність відомостей про застрахованих осіб, зазначених в звітності ЄСВ, а у разі виявлення помилок – виправляйте їх!

Зазначаємо, що застраховані особи можуть ознайомитись з даними, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб, в органах Пенсійного фонду України при пред’явленні паспорта та довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або зареєструвавшись на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Зручно також скористатись послугою СМС-інформування.

Для цього необхідно здійснити он-лайн реєстрацію за електронно-цифровим підписом на порталі Пенсійного фонду (https://portal.pfu.gov.ua) або особисто звернутися до органу ПФУ та подати заяву для реєстрації на Веб-порталі електронних послуг чи на отримання інформаційного СМС-повідомлення.

Одночасно повідомляємо, що на Веб-порталі електронних послуг додано нові он-лайн сервіси і для страхувальників. Зокрема, наявна інформація щодо поданих звітів та стану розрахунків із ПФУ. Також надано можливість формувати в електронному вигляді (за наявності електронно-цифрового підпису (ЕЦП)) довідки про страховий стаж своїх працівників.

Щоб отримати довідку через Веб-портал, слід авторизуватися за ЕЦП в закладці «Запити на отримання електронних документів», обрати тип звернення («Дані про трудовий та страховий стаж» або «Довідка ОК-7»), заповнити новий запит на отримання документів з даними свого працівника, підписати звернення ЕЦП страхувальника та відправити до ПФУ.

Для отримання Довідки перейти до розділу «Звернення» та вибрати останнє виконане завдання.

Економте свій час і час найманих працівників.

Дрогобицький відділ обслуговування громадян (сервісний центр) головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області


СПОРТ

Чи вдасться зачепитися за «бронзу»?

27 жовтня дрогобицька «Галичина» провела матч 28 туру Першої футбольної ліги Львівщини.

У Дрогобичі на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка наші земляки приймали «Авіатор» (Черляни).

Юнаки дрогобицької команди поступилися гостям, які є лідерами першості, з рахунком 1:4. Натомість у матчі дорослих складів дрогобичани упевнено перемогли, забивши три «сухі» м’ячі. Голи забивали: Тарас Рудавець (6 хв.) і Роман Маланяк (8 та 11 хв.).

«Галичина» виступала у такому складі: І.Сілецький, Т.Тарасович, Р.Подоляк В.Трусевич, В.Сушинець, І.Бутим, Т.Рудавець, Р.Маланяк, І.Тершак, М.Філіпов, Ю.Федуняк. Головний тренер – Ігор Височанський.

Сенсаційно завершився матч у Пісочній. Місцева команда несподівано обіграла лідера – «Сокіл» (Борщовичі) – з рахунком 4:3. Результати інших матчів 28 туру: «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – «Скеля» (Жовква/Крехів) – 3:0, ФОК «Городок» – «Нафтовик» (Борислав) – 2:0, «Пульс-Авангард» (Жидачів) – «Вікторія» (Трускавець) – 0:0, «Богун» (Броди) – «Хімік» (Новий Розділ) – 0:2, «Сокіл» (Золочів) – ФСК «Яворів» – 4:2, «ГалКатЗубра» (Зубра) – «Корміл» (Давидів) – 2:0.

У турнірній таблиці продовжує лідирувати «Сокіл» (Борщовичі) – 67 очок, другим іде «Кар’єр-Дністер» – 66, на третій сходинці – «ГалКатЗубра» – 64, на четвертій – «Галичина» (Дрогобич) – 63, замикає п’ятірку «Корміл» (Давидів) – 52, стільки ж очок у трускавецької «Вікторії».

Юнацький склад «Галичини» посідає сьоме місце з доробком у 46 очок. Лідирують – «Авіатор» (Черляни) – 64 очки, «Пульс-Авангард» (Жидачів) – 62, ФОК «Городок» та «Кар’єр-Дністер» – по 55.

До закінчення першості залишилося два тури. Наступний матч дрогобицька команда проведе 4 листопада у Золочеві з місцевим «Соколом», а 11 листопада вдома прийматиме лідера – «Сокіл» (Борщовичі). Початок матчів: юнаки – 13:00, дорослі – 15:00.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

Субсидії та «теплі кредити» допоможуть звикнути до нових тарифів

Кабінет Міністрів впроваджує стратегію посилення соціального захисту населення, щоби полегшити українцям перехід на нові газові тарифи

Визначити пріоритетність проблем і вирішувати їх, починаючи від найважливішої, – то справжнє мистецтво для політика. Уряд Гройсмана з основною загрозою визначився – найстрашнішим для української економіки, без сумніву, міг стати дефолт. Його реальність була надзвичайно високою і подих можна перевести лише тепер, після підвищення ціни на газ для населення, про яке повідомив Кабмін.

За словами Володимира Гройсмана, таке підвищення – плід компромісу довготривалих перемовин Уряду з одним з ключових фінансових партнерів України Міжнародним валютним фондом. “Зобов’язання підвищувати ціну і вирівнювати її для всіх споживачів (промисловості та населення) Україна взяла на себе ще в 2008 році, – наголосив прем’єр-міністр, – З тих пір цей пункт міститься в усіх Меморандумах програм співпраці з МВФ.”

Під ці зобов’язання колишні урядовці позичали величезні кошти. Міністри тих часів узагалі мали свій, особливий погляд на розвиток економіки. Його фундаментом було бажання сподобатися виборцям. Найкращий засіб – низькі тарифи і міцна гривня. Але ціна за цю ілюзорну стабільність виявилася дуже високою. Із 2007-го до 2014-го року державний борг України збільшився на 45 млрд. доларів. Тобто за сім років кожен українець, незалежно від віку, зайнятості, стану здоров’я чи майнового стану, заборгував міжнародним інституціям одну тисячу доларів.

І платити, звісно, доведеться також усім українцям. Зокрема зараз, через нові тарифи на газ. Зрештою і раніше халява була доволі примарною. Відомий експерт у галузі інвестицій Сергій Фурса пояснює: немає смислу економити дешевий газ. Хоч опалюй кімнату, відчиняючи вікна, хоч воду у відкритих басейнах нагрівай (якщо ті басейни маєш). От тільки за газ усе одно доводилося платити. І це, пише Фурса, робила держава: “Але у держави немає своїх грошей, тільки гроші платників податків. Та й їх завжди не вистачало. І держава брала в борг. Різниця в тарифах призводила до величезного дефіциту бюджету, дефіцит покривався боргом”.

Віддати гроші, які брали попередники, треба обов’язково. По-перше, кредитором є держава Україна і в пристойних товариствах, до яких прагне наша держава, з боргами прийнято розраховуватись. Зрештою, оголошення неплатоспроможності (іншими словами дефолт) міг би стати непомірно важким ударом по українській економіці, наслідки якого спрогнозувати неважко. Гривня різко девальвує, долар стрибне щонайменше до позначки в 50 грн./$. Держава буде змушена запровадити валютні обмеження, в тому числі на купівлю валюти. Різке розкручування інфляції, стрімке подорожчання всіх товарів. Не обійтися й без заморожування зарплат і пенсій. Зростання безробітня – незмінний супутник дефолтних економік. Заморожування економічного зростання при дефолті триватиме щонайменше 10 років. Адже після оголошення про неплатоспроможність із Україною та українськими компаніями миттєво перестають співпрацювати всі кредитори та інвестори. Скорочення ділової активності автоматично означає зменшення надходжень до бюджету і скорочення соціальних програм.

Власне, соціальні програми – то один із засобів, покликаних зробити впровадження нових тарифів безболісним для українців. Перший крок у цьому напрямку уряд зробив ще на перемовинах із МВФ. Адже кредитори спочатку вимагали підвищення ціни на газ на 60%, тобто середньостатистична сім’я Львівської області отримала б додатково в платіжку близько 1500 гривень. Підвищення на 23,5% скорочує додаткові витрати практично втричі. Якщо й ці суми будуть для когось зависокими, на допомогу повинні прийти субсидії.

На Львівщині допомогою держави при оплаті рахунків за газ уже точно скористаються 130 тисяч сімей. Ці цифри повідомив начальник відділу житлових субсидій та допомог департаменту соціального захисту населення ЛОДА Василь Гельбич. Утім охочих скористатися державною підтримкою буде ще більше, адже опалювальний сезон лише розпочався. Тим паче, отримати субсидії тепер стало легше. Уряд оприлюднив 7 основних змін у програмі житлових субсидій:

- субсидію на загальних умовах можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця;

- право на допомогу від Уряду мають ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку;

- якщо член домогосподарства не має доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через хворобу, або в складі домогосподарства є онкохворі, то субсидію може призначити Комісія;

- на понаднормову площу, але не більше ніж 30% від норми, мають право громадяни, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, хто досяг пенсійного віку чи отримує пенсію за вислугою років, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу за інвалідністю;

- без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати безробітні за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;

- до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальні бюджетні дотації на вирощування телят;

- якщо газу, води чи електроенергії використано менше, ніж обов’язковий платіж, субсидіанти мають право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги.

Але навіть такі нововведення не похитнуть фінансового забезпечення субсидій. Василь Гельбич переконує – всім, хто оформив субсидії, грошей вистачить. Адже в проект бюджету лише на Львівщину заклали 5 млрд. гривень.

Ще одне нововведення Кабміну – 90% прибутків «Нафтогазу» забиратимуть до бюджету (досі було лише 75%). Це унеможливить виплати захмарних премій чи витрачання коштів на PR керівництва “Нафтогазу”, яке було, зокрема, після перемоги в Стокгольмському арбітражі.

Ще одна урядова програма – “теплі кредити” – працюватиме і в 2019-му. Адже очевидно, що платіжка енергоефективних господарств значно менша, ніж у тих, в кого немає лічильника чи будинок неутеплений.

Чи допоможуть ці кроки уряду впоратися з новими тарифами - вирішить для себе кожен українець. А от те, що успішні перемовини з МВФ, яке дозволило при частковому підвищенні ціни на газ уникнути дефолту і залучити майже 4 млрд. доларів за новою програмою – факт доконаний.

Володимир ВОВК

 

Гриценко показав довідку про відсутність «кримінального минулого»

Лідер партії «Громадянська позиція», кандидат у президенти Анатолій Гриценко заявив, що жодної підозри у скоєнні ним кримінального злочину не було і немає.

Відповідний документ від генпрокуратури він опублікував у Facebook.

«Генеральна прокуратура України, офіційна письмова відповідь. Жодної підозри у скоєнні мною кримінального злочину не було і немає», - написав Гриценко.

«Ще раз, для усіляких вінників, пашинських, чорноволів та інших порохоботів, які на каналах брешуть про злочини і кримінальні справи – жодної підозри, не було і немає!» - додав він.

Також Гриценко додав фото документу від ГПУ, де зазначається, що, згідно з даними Єдиного реєстру досудових розслідувань, він не значиться у базі ні як підозрюваний, ні як обвинувачений у жодному кримінальному провадженні.

Раніше лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко заявив, що президент Петро Порошенко спланував і дав команду розпочати проти нього спецоперацію.

За його словами, генерал Служби безпеки Віктор Трепак публічно попередив його про чергову «спецоперацію Банкової», яка нібито готується з метою дискредитації і недопущення його до участі у президентських виборах.

«Це дійсно правда, таку операцію Порошенко спланував і дав команду розпочати ближчим часом, можливо, вже цього тижня. Склад організованого злочинного угруповання мені відомий (залишилися ще чесні люди і в АП, і в РНБО, і в ГПУ, і в СБУ). Глава ОЗУ, він же замовник – Порошенко. Організатор – Турчинов. Головний виконавець – Пашинський», - написав Гриценко.

Українська правда


ДАНИНА ПАМ’ЯТІ

ХАЙ БУДЕ СПОМИНОМ ПРЕСВІТЛИМ

«Душа все ще не дає собі ради…». Це, напевно, ті найвластивіші слова, які найбільш адекватно, хоча й далеко не повно вербалізують скорботну мозаїку згустків невимовного болю, у силовому полі яких перебувають усі, хто знав Олега Михайловича Шалату, кандидата філологічних наук, доцента кафедри порівняльної педагогіки й методики викладання іноземних мов. Його раптовий і такий передчасний відхід у Божі засвіти – у сонячному зеніті ранньої півстолітньої зрілості – залишив відчуття неповноти світу без нього, тривожної бентеги від обірваних розмов, недоспілкування, недоуваги (чи недоуважності) до Людини, її проблем, а може, й потреби з кимось поділитися й насолодитися неповторністю кожної хвилини живого зв’язку, розкішшю щирого обміну думками, враженнями…

«Обдарував присутністю, побув тут, серед нас, поусміхався людям…». Невже все, що має стосунок до цієї архискромної, простої, доброзичливої й безмежно альтруїстичної особистості з неймовірним і таким рідкісним у наш час даром усеціло розчинятися у своїй родині, в улюбленій справі, у служінні іншим, – вже омовлюватиметься в драматичних дієслівних категоріях минулого часу? Невже між нами межа, де лише один тремкий місточок – пам’ять серця й прониклива молитва?

Олег Шалата – звичайний і водночас унікальний. У всьому! У витвореній ним і ревно плеканій філософії життя, де все живе й трепетне, невимовно гарне й гармонійне. Чи не тому був вічним жайворонком і встигав усотувати у свою чутливу душу смаки й аромати ранкового лісу, сонні зітхання тихої річки, рожевий усміх сонця, не забувши принагідно наповнити кошик розкішними грибами чи ягодами. Боліла йому кожна зламана гілка, зірвана квітка, до часу опалий зелений листок.

Мав направду блискучу філологічну підготовку, був справжнім поліглотом з абсолютним слухом до всіх граней слова – рідного й чужого. Рідкісна енциклопедична поінформованість у багатьох галузях гуманітаристики, гідне подиву знання європейських мов – сучасних і давніх, аж до санскриту – давали змогу читати перекладні словники як захопливий детектив чи модний бестселер. Міг легко докопатися етимологічних глибин коренів більшості індоєвропейських слів. Сумлінно й відповідально ставився до викладацької праці, захоплював студентів справжньою ( не позірною!) ерудицією, нестандартними методичними підходами, доброзичливістю, відповідальністю, дотепністю. Залишив своїм підопічним добротні навчально-методичні праці. У наукових колах України Олега Шалату знали як одного з найкращих дослідників творчості Даніеля Дефо та Джонатана Свіфта.

Професійною стихією, окрім викладання, був переклад. Досконало володів усіма його техніками – усним синхронним, технічним і тим, що окреслюють дескриптивом «високе мистецтво», – художнім. Перекладацькою лебединою піснею стала чудова англомовна версія популярного художньо-публіцистичного альбомного видання «Дрогобич – місто Івана Франка». Переклав англійською мовою знаменитий «Пролог» до поеми Івана Франка «Мойсей», фахівці кажуть, надзвичайно вдало.

Вражав спектр зацікавлень і захоплень: історія, філософія, антична культура, музика, живопис, а ще – традиційна медицина, фітотерапія (добре розумівся на травах, знав, коли і як їх збирати). Був завжди, всім і в усьому безвідмовним… За скупими рядками світлих споминів – така багатогранна, талановита, непересічна особистість, таке багате, цікаве і таке коротке життя.

Співчуваємо. Усвідомлюємо, який тягар горя й болю ліг на вже здорожені літа батьків – Михайла Йосиповича та Надії Миколаївни, як нелегко сестрі Ірині, як сумно й сиротливо без улюбленого і єдиного дядька племінниці Вікторії. Поможи їм, Господи, цей біль і сум перебрести…

Колектив філологічного факультету ДДПУ ім. І.ФранкаОбновлен 20 ноя 2018. Создан 01 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником