ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 8 листопада 2018 р.
«Корону Карпат» вручено!

У Трускавці 1-4 листопада пройшов VII Міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат».

Цьогоріч фестиваль присвятили сучасному українському кіно. У кінотеатрі «Злата» демонстрували художні і документальні стрічки, зняті українцями або про Україну. Були у програмі й зустрічі з акторами та діячами кіноіндустрії.

Традиційно в останній день на «Алеї кінослави» встановили бронзову табличку з іменем переможця минулого року – латвійського режисера Яніса Нордса і назвою його фільму «Мамо, я люблю тебе».

У неділю кінофестиваль завершився церемонією нагородження у різних номінаціях і переглядом фільму, що здобув гран-прі. Це стрічка українсько-ісландсько-французького виробництва «Гірська жінка на війні» режисера Бенедикта Ерлінгссона. Цей фільм також отримав нагороди за найкращий сценарій та найкращу жіночу роль.

Об’єктив відомого фотомитця Ігоря Фецяка зафіксував мить вручення головного призу фестивалю. За дорученням голови Львівської облдержадміністрації О.Синютки цю важливу місію виконав голова правління ПрАТ СГК «Дніпро-Бескид», заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор, кавалер ордена Ярослава Мудрого V ступеня, повний кавалер ордена «За заслуги», депутат Львівської облради, Почесний громадянин Трускавця Олександр Чабаненко.

У коментарі кореспонденту «Галицької Зорі» Олександр Іванович, який є одним із ініціаторів започаткування кінофестивалю у Трускавці та постійних меценатів, розповів: «Цьогоріч на кінофестиваль «Корона Карпат» завітали понад 70 гостей з Литви, Латвії, Молдови, України. Глядачі переглянули майже 50 фільмів виробництва України, Ісландії, Італії, Аргентини. Причому окремі стрічки демонструвалися у кінотеатрах не лише Трускавця, а й навколишніх міст. Усі учасники залишилися дуже задоволеними і пообіцяли приїхати до нас у 2019 році. У цьому чимала заслуга генерального директора фестивалю Олега Карпина. Плануємо запросити до Трускавця на наступний кінофестиваль низку відомих закордонних акторів. Сподіваюся, вони доповнять зіркову плеяду гостей «Корони Карпат», серед яких були Богдан Ступка, Ада Роговцева, Борис Савченко та інші. До речі, я недаремно назвав зі сцени кінорежисера й актора Бориса Савченка хресним батьком нашого кінофестивалю. Адже саме він навчав команду організаторів під час першого кінофоруму, активно допомагає і зараз. Біля витоків «Корони Карпат» стояв і відомий молдавський режисер Валерій Жерегі – голова журі першого фестивалю. Організатори вдячні їм за допомогу і поради. Словом, VII Міжнародний кінофестиваль завершився, розпочинається підготовка до наступного».

Ярослав ГРИЦИК

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

На фото: - гран-прі фестивалю вручає Олександр Чебаненко.

- режисер Борис Савченко і драматург, сценарист Тарас Метик мають про що поговорити.

 

НОВИНИ

Дрогобич визнаний «Відкритим містом»

31 жовтня у Києві проходив «Kyiv Smart City Forum 2018». За словами експертів, це – одна з головних подій Східної Європи, яка присвячена популяризації Smart city-технологій та впровадженню інноваційних рішень у містах.

Під час форуму відзначено шість кращих міст, серед яких у номінації «Відкрите місто-2018» перемогу здобув Дрогобич.

Представляли Дрогобич на форумі у Києві Володимир Кондзьолка – директор КУ «Інститут міста» та Станіслав Гайдер – керівник відділу ІТ та аналізу. Нагороду дрогобичанам вручив міський голова Києва Віталій Кличко.

Зазначимо, у серпні цього року Дрогобич очолив рейтинг Міжнародної організації Transparent Cities, який вимірює рівень прозорості та відкритості 100 найбільших міст України. У вересні під час всеукраїнського Open Data Forum-2018 Дрогобич здобув перемогу у номінації «Open Data City Awards» – за найвищі стандарти публікації відкритих даних міськими органами управління.

У нашому місті впроваджено низку електронних сервісів, інфраструктурних об’єктів, комунікаційних платформ, порталу Відкритих даних та багато інших новинок, які забезпечують як відкритість та прозорість місцевого самоврядування, так і налагодження комунікації з громадою, бізнесом та інституціями міста.

 

На будівлі, де діяли органи влади ЗУНР,

відкрили меморіальну таблицю

1 листопада цього року виповнилося 100 років з дня проголошення Західно-Української Народної Республіки.

У межах відзначення 100-річчя ЗУНР, у Дрогобичі на фасаді будинку, де діяли органи тодішньої державної влади, а сьогодні розміщено історичний корпус музею «Дрогобиччина» на вулиці Івана Франка, відкрили меморіальну табличку із написом: «У цьому будинку з листопада 1918 року діяли органи державної влади Західно-Української Народної Республіки».

Урочисте відкриття історико-інформаційної таблиці відбулося у неділю, 4 листопада, за участю представників духовенства, керівництва міста та дрогобичан.

Чин посвяти провели представники УГКЦ на чолі з єпископом-помічником владики Самбірсько-Дрогобицької єпархії Григорієм Комаром.

З історичною довідкою про тогочасні події виступили директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, краєзнавець Роман Пастух та історик, директор історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак.

Участь в урочистостях взяв т.в.о. міського голови, заступник міського голови Дрогобича, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба.

Вела захід Уляна Воят.

Після завершення урочистого заходу у відділі історії та природи музею «Дрогобиччина» відбулося відкриття виставки з фондів музею «Дрогобиччина», присвяченої 100-річчю ЗУНР.

Зазначимо, меморіальну дошку на фасаді будівлі, що розташована на вулиці І.Франка,32, встановлено на підставі рішення сесії Дрогобицької міської ради.

 

Вітали працівників соціальної сфери

У п’ятницю, напередодні Дня працівника соціальної сфери України, який припав на неділю, 4 листопада, у Дрогобицькій міській раді відбулася зустріч з працівниками соціальних служб.

Від імені керівництва Дрогобича присутніх привітав т.в.о. міського голови Володимир Коцюба.

«Вітаю усіх вас з прийдешнім святом. Ваша професія сьогодні відграє важливу роль у суспільстві. Щоденною працею ви забезпечуєте якісне надання соціальних послуг мешканцям нашого міста та регіону. Отож, з нагоди свята бажаю вам міцного здоров’я, зростання і вдосконалення професійних якостей, добробуту вам і вашим сім’ям», - звернувся до присутніх т.в.о. міського голови.

Відтак Володимир Коцюба разом із начальником організаційного відділу Іриною Кушнір нагородили кращих працівників соціальної сфери грамотами міського голови.

Урочистості продовжилися концертною програмою. Вела захід Уляна Воят.

 

У пошуках коштів на інсулін

30 жовтня на XLI засіданні сесії Дрогобицької міської ради депутати підтримали проект рішення про виділення коштів з міського бюджету на закупівлю інсуліну для хворих на цукровий діабет у сумі 235 тис. грн.

Як наголосив під час обговорення питання міський голова Дрогобича Тарас Кучма, кошти на закупівлю препарату вдалося виділити з міського бюджету за рахунок зменшення преміального фонду виконавчих органів міської ради, оскільки у міському бюджеті нема додаткових грошей, щоб дофінансовувати державні програми.

 

Кладовище розширять

Розпочалася реалізація проекту «Будівництво міського кладовища на вул. П.Орлика у м.Дрогобич».

Будівництво заплановане у три черги. Загальна вартість – 11 млн 042,655 тис грн. У 2018 році з міського бюджету Дрогобича виділено 300 тис. грн. для І черги проекту. Це благоустрій північної частини кладовища: проведення земляних робіт та облаштування підстилаючого і вирівнювального шару основи з піску і щебеню.

ТзОВ БК «Білдерпоінт» розпочало роботи з планування секторів і підсипки внутріквартальних доріжок щебнем.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

ЮЛІЯ ТИМОШЕНКО У СТРИЮ

2 листопада до Стрия завітала лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко. На головній площі міста вона зустрілася з громадськістю.

Упродовж години Юлія Тимошенко впевнено, з властивою їй емоційністю представила основні тези «Нового економічного курсу країни», запропонувала прийняти нову Народну Конституцію. Вона критично охарактеризувала сьогоднішню політичну та економічну ситуацію в державі, медичну, судову, пенсійну реформи, бідність населення, масовий виїзд українців за кордон, війну на сході України і висловила власне бачення шляхів подолання цих проблем.

Не оминула увагою політик актуальної теми підвищення ціни на газ. Такі дії уряду вона назвала абсолютно необґрунтованими, спрямованими на збагачення монополістів-олігархів. Адже для ЖКГ країни достатньо газу власного видобутку, вартість якого 85 доларів за 1000 куб. м, натомість населенню ціну газу рахують за європейськими цінами – 300 доларів за 1000 куб. м. Тож Юлія Володимирівна закликала депутатів усіх місцевих рад прийняти звернення про неприпустимість таких дій.

Юлія Тимошенко попросила підтримки у присутніх на площі людей – донести до інших те, що почули, адже на центральних телеканалах політик зараз «персона нон-ґрата» і достукатися до простих українців їй непросто. Попри те, вона пообіцяла боротися за перемогу у виборах і висловила упевненість, що Україна була, є і буде!

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

АНОНС

До уваги депутатів Дрогобицької міської ради!

У вівторок, 27 листопада 2018 року, о 10:00 розпочнеться пленарне засідання ХLII сесії Дрогобицької міської ради VII скликання.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

ВІДЗНАКИ

«Хрест Івана Мазепи» для станичного

1 листопада, під час святкування 100-ліття проголошення Західно-Української Народної Республіки у Львові Тарасу Васильовичу Куликовцю, станичному Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА, вручили високу нагороду – відзнаку Президента України «Хрест Івана Мазепи». 

Тарас Куликовець народився 31 березня 1931р. у с.Воля Висоцька, Жовківського району, Львівської області в багатодітній селянській сім’ї. Був другим у числі одинадцяти дітей. Його батько – Василь був заможним сільським газдою. Очолював «Маслосоюз», згодом голова сільського кооперативу. Користувався в рідному селі авторитетом і довір’ям. У 44-му в Жовкві при монастирі Василія Великого організував допомоговий комітет для вояків, які поверталися з німецького полону, йшли знесилені, голодні, хворі. Мати Тараса Куликовця – Параскевія Петрівна була сільською трудівницею, доглядала за дітьми, поралася по господарству.

Зі створенням Української Повстанської Армії сім’я Куликовців прилучилась до допомоги воякам за волю рідної землі. В ліс повстанцям доставляла харчі, одяг, взуття, медикаменти. До національно-визвольного руху спричинився і Тарас. Уже в 16-річному віці став зв’язковим, мав псевдо «Зелений». Доставляв партизанам пошту, проводив повстанців через знані лишень йому стежки до місць призначень. У 1948р. під час однієї із бойових акцій був поранений. Лікар УПА повиймав осколки з його рани, тіла, але, на жаль, не всі. Окремі з них ще й досі дають про себе знати.

У 1948р. сім’ю Куликовців вперше розкуркулили московсько-комуністичні зайди. Забрали двох коней, корову, ялівку, п’ятнадцять овець, четверо свиней, курей і гусей. Розбили копець бульби і конфіскували. Після розкуркулення сім’я ледь перезимувала, бо не вистачало харчів. Улітку 1949р., як згадує Т.Куликовець, мама збиралася пекти хліб з нового урожаю, як знову наднесло совітів, які всю сім’ю заштовхали в кузово вантажівки і відправили в Краснодарський край, рудник «Комунар», дільниці «Антонівка». 11 років відбули на засланні.

Був у Тараса Васильовича в Сибіру такий випадок, який на все життя залишився в пам’яті. В 1956-му його і старшого брата Богдана забрали на лісозаготівлю за 200 кілометрів від родини. Заставляли працювати без спочинку. А ще й харчів не вистачало. Хлопці молоді, здорові, хочуть їсти, а нема що. Тарас вирішив йти до батьків. Якось 100 кілометрів добирався на машині. А, ось решту 100 довелося пересуватися ногами. На дворі зима, грудень, хуртовина. Снігом очі засипає, мороз під одіж залазить. А він помолився і пішов. Пройшов понад 30 кілометрів і відчув втому. Дався в знаки голод. Кишки марша грають.  Дорогою зустрів узбека, попросив хліба, але той відмовив, бо не мав. Продовжував йти. Найгірше було перейти річку, що двадцять два рази  перетинала шлях. В окремих місцях замерзла, а в інших – водою хлюпоче. Якось перейшов. Добрався до старого порожнього барака. Думав там знайти хоч окраєць хліба. На жаль, не було нічого. Вирішив йти далі. Сили покидали, але йшов і молився про себе. Врешті відчув, що ноги не слухаються і безсилий звалився в сніг. Зняв шапку і став молитися:  «Богородице, Діво, радуйся…». По закінчені молитви додав: «Матінко, Царице Небесна, рятуй! Не хочу на чужині вмирати!» І тут почув голос: «Встань! І йди!». Подумам, що причулося. Але якось про себе відповів: «Не можу!». І голос знову знісся над ним: «Встань! І йди!».

Не знав звідки взялися сили. Що підняло. Але Тарас звівся і пішов. Якась Божа сила вела його. Не відчувалось втоми і голоду не було. По дорозі була скеля, біля якої рік тому  замерзло восьмеро дівчат. Також до своїх добирались, та не дійшли. Він минув, йшов далі. Дойшов до бараку, де його побачив знайомий хлопець Толік, запросив до себе і дав хліба. Багато не їв, щоб не було скруту кишок. Попив кип’ятку. І страшно боліли ноги. Але коли втамував голод, вирішив йти до батьків, бо ж за 200 кілометрів чекав на нього і хліб брат.

«Мене Богородиця врятувала», - говорить Т.Куликовець. – «Їй завдячує. До неї молиться і Її славить. Бо Вона мною опікувалася!».

З 1959р. Тарас Васильович живе в Дрогобичі. Працював водієм у комбінаті комунальних підприємств. З 1962р. – на екскаваторі в управлінні механізації, з 1975р. – у БУ-5, з 1980р. – у ПАТ «Львівобленерго». З 1999р. вийшов на пенсію. Але не сидить склавши руки. У 2016р. очолив Дрогобицьку міську станицю Братства ОУН-УПА, бере активну участь в громадсько-політичному житті регіону. Він виховав сина Ореста, дочку Галину, має трьох онуків: Вікторію, Дениса, Юліяну. Свою любов до України передає їм, бо ж несе її крізь усе своє життя, пам’ятаючи слова з «Декалогу Українських Націоналістів» «Здобудеш українську державу, або загинеш у боротьбі за неї».

Тарас РУСИН

 

СПОРТ

Помстилися за юнаків

4 листопада дрогобицька «Галичина» провела матч 29 туру Першої футбольної ліги Львівщини. У Золочеві наші земляки зустрічалися з «Соколом».

Юнаки дрогобицької команди поступилися гостям з великим рахунком 1:11. У матчі основних складів дорослі дрогобичани, очевидно, вирішили помститися за своїх молодших колег і перемогли з рахунком 8:0.

Результати інших матчів 29 туру: Сокіл» (Борщовичі) – «Авіатор» (Черляни) – 4:0, «Хімік» (Новий Розділ) – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – 2:3, «Скеля» (Жовква/Крехів) – ФОК «Городок» – 1:2, ФСК «Яворів» – «ГалКатЗубра» (Зубра) – 0:3, «Корміл» (Давидів) – «Богун» (Броди) – 1:2, «Нафтовик» (Борислав) – «Пульс-Авангард» (Жидачів) – 0:1, «Вікторія» (Трускавець) – СКК «Пісочна» – 2:2.

У турнірній таблиці лідирує «Сокіл» (Борщовичі) – 70 очок, другим іде «Кар’єр-Дністер» – 69, на третій сходинці – «ГалКатЗубра» – 67, на четвертій – «Галичина» (Дрогобич) – 66, замикає п’ятірку трускавецька «Вікторія» – 53.

Юнацький склад «Галичини» посідає сьоме місце з доробком у 46 очок. Лідирують – «Авіатор» (Черляни) – 67 очок, «Пульс-Авангард» (Жидачів) – 65, ФОК «Городок» – 61.

До закінчення першості залишилося один тур. 11 листопада дрогобицька команда вдома прийматиме лідера – «Сокіл» (Борщовичі).

Ярослав ГРИЦИК

 

Сезон на велотреку завершили успішно

25-29 жовтня на львівському велотреку проходив осінній чемпіонат України (олімпійські та неолімпійські номери програми).

У змаганнях взяла участь 31 команда із Львівської, Миколаївської, Київської, Житомирської, Хмельницької, Волинської, Вінницької, Тернопільської областей, Києва та гості з Білорусі, загалом – понад 250 спортсменів.

Вихованці спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву  з велоспорту «Медик» досить успішно провели ці змагання. Серед юнаків Володимир Юденко виборов у гонці «Темпо» 3 місце, Віталій Буштин (коледж нафти і газу, група 18-Е-1) у командній гонці посів 2 місце, а в груповій гонці з вибуттям – 3 місце. Богдан Бориславський (ЗОШ №1, 10 кл.) виборов у командній гонці 2 місце.

Серед юніорок Наталя Гайдим (коледж нафти і газу, гр. 17-ЗЕМ-1) у командній гонці здобула 3 місце, серед жінок Марія Ямельницька (студентка ДДПІ ім. І.Франка, гр. ФК-22-Б) у командній гонці фінішувала третьою.

Цими змаганнями завершився сезон-2018 з велосипедного спорту на треку. Для спортсменів СДЮШОР він виявився вдалим, було здобуто 66 медалей різного ґатунку. І хоч у школі катастрофічно бракує коштів на придбання інвентарю, виїзди на навчальні збори та змагання, вихованці «Медика» успішно конкурують зі спортсменами великих промислових міст та регіонів, де набагато краще фінансування велосипедного спорту.

Дирекція школи дякує всім тренерам-викладачам за їхню плідну працю.

Ярослав ГРИЦИК

 

Боксерські традиції Красулі живуть

Усю свою спортивну діяльність Олександр Миронович Красуля присвятив боксу. Він виховав багатьох чемпіонів, а найголовніше – у молодих хлопців, а тепер ще й у дівчат заклав таку психологічну рису як упевненість. Боксерська школа Красулі функціонує. Нині дах над головою надав начальник поліції Андрій Білас, отож нині там проходять тренування. І не без успіху. Нещодавно на обласному боксерському турнірі тренер виставив 4 дівчат. Вони виступили досить таки успішно, а Вікторія Урич (категорія 37 кг) стала чемпіонкою. Тепер у складі збірної Львівщини вона готується до першості України, яка пройде 10 грудня у Києві.

Вл.інф.

 

ЗАМІСТЬ КВІТІВ НА МОГИЛУ

Жив заради волі України

31 жовтня нинішнього року перестало битися серце Івана Григоровича Плегуци (псевдо «Соловей»), учасника національно-визвольних змагань, вояка Української Повстанської Армії, кулеметника, політв’язня, жителя Стебника, члена Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА.

Він народився 19 січня 1925р. у с.Довгопілля Путилівського району, Чернівецької області. Юнаком втупив в ОУН, а в 1944 р. поповнив ряди УПА. Був зачислений до сотні «Боєвіра». Брав участь у бойових акціях проти гітлеревців і московсько-большевицьких окупантів.

У березні 1945 р. потрапив до рук червонопогонників. Дев’ять місяців до суду відбув у катівні на допитах, де пройшов пекло знущань і тортур. Згодом винесли вирок: 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна та обмежили у політичних правах на 5 років. Його родину виселили до Сибіру.

Іван Плегуца відбув у сибірських таборах 9 років 3 місяці і 16 днів.

У роки відродження України активно включився в громадсько-політичне життя Дрогобиччини. Його кредом життя було «Бог і Україна – понад усе!» Тож до останньої миті життя творив во славу і волю своєї Вітчизни.

Дрогобицька станиця Братства ОУН-УПА сумує з приводу втрати свого побратима Івана Плегуци і висловлює щире співчуття його рідним. Слава Героям!

Тарас КУЛИКОВЕЦЬ, станичний Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПАОбновлен 04 дек 2018. Создан 12 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником