ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 15 листопада 2018 р.
Сезон розпочинається

У неділю, 18 листопада, Львівський академічний музично-драматичний театр ім. Ю.Дрогобича відкриває 79-й театральний сезон. Традиційно напередодні цієї події ми завітали до театру і поцікавилися, що нового підготував колектив для глядачів у новому сезоні. Наш співрозмовник – директор – художній керівник театру, заслужений діяч мистецтв України Микола ГНАТЕНКО.

- Новий театральний сезон, який ми розпочали після відпустки, був дуже активним, - розповідає Микола Григорович. - За майже сорок днів ми побували з гастролями в 11 областях України. Почали з Бессарабії: міста Ізмаїл, Рені, Бєлгород-Дністровський, Чорноморськ, далі – Миколаївська, Черкаська, Хмельницька, Вінницька, Житомирська, Полтавська, Харківська, Луганська області... Презентували глядачам вистави «Звідки беруться діти» (Анатолій Крим), «Мати-наймичка» (Іван Тогобочний), «Розлучення по-французьки» (Франсуа Кампо), «Наталка-Полтавка» (Іван Котляревський), «Кайдашева сім’я» (Іван Нечуй-Левицький). Діткам подарували музичну казку «Фізкультура для Баби-Яги» (Наталія Уварова) і прем’єру «Малюк та Карлсон» (Астрід Ліндгрен).

Наприкінці жовтня наш театр за програмою Львівської обласної ради «Змінимо країну разом» побував на Луганщині. У Сєверодонецьку ми показали «Розлучення по-французьки», у Рубіжному – «Малюк та Карлсон», у Білокуракіному – «Кайдашева сім’я» і «Малюк та Карлсон». До речі, вистава «Розлучення по-французьки» – це спільний проект з Луганським обласним театром, який зараз базується у Сєверодонецьку. Головний режисер Володимир Московченко і головний художник Ірина Лубська допомогли у постановці цього твору під час бенефісу народного артиста України Олександра Морозова у Дрогобичі. До речі, у рамках програми «Змінимо країну разом» Луганський театр на початку листопада привозив до Дрогобича виставу Неди Нежданої «І все таки я тебе зраджу» про Лесю Українку.

Відзначу, що організацією наших гастролей займалася і чудово впоралася ціла команда адміністраторів на чолі із заступником директора Василем Калитою. Добре попрацював й автопарк нашого театру.

- Як ці вистави сприйняли глядачі України?

- На Луганщині ми грали благодійні вистави. Прийом був дуже теплим: переповнені зали, тривалі аплодисменти. Дуже гарно нас приймали і в інших регіонах, особливо на Бессарабії. Гастрольний тур був дуже насиченим, а через великі відстані – доволі складним. Проте колектив повернувся додому хоч і втомленим, але з приємними враженнями. Зараз готуємося до відкриття театрального сезону у рідному місті.

- Що нового очікувати дрогобицькому глядачеві?

- Дітки побачать казочку «Малюк та Карлсон». А дорослий глядач зможе переглянути виставу «І сміх, і гріх» у постановці запрошеного з Тернополя режисера, народного артиста України Олега Мосійчука. Це сучасна драматургія львівських авторів Мирона Лисака і Галини Микитюк. Прем’єра відбудеться 18 листопада.

А вже 23-25 листопада творча група театру перебуватиме у Любліні (Польща), де у рамках заходів «Україна в центрі Любліна» ми покажемо виставу драматурга Тетяни Іващенко «Таїна буття» про Івана Франка. Наприкінці року нас чекають два фестивалі: 1-2 грудня – «Зірковий листопад» у Мукачево, де покажемо «Розлучення по-французьки» та «Конотопську відьму». А провідна актриса нашого театру Олена Дудич їде на фестиваль до Кишинева (Молдова) з монодрамою за романом Світлани Аліксієвич «Маргарита й Абульфаз».

Варто відзначити, що цього року Олена Дудич з цією виставою успішно виступала на міжнародних театральних фестивалях у Литві, Латвії, Німеччині, а також в Ужгороді, Сєверодонецьку, Хмельницькому, Чернігові, Києві.

- Яких ще сюрпризів варто очікувати у день відкриття сезону?

- У день відкриття, крім прем’єри вистави, планується ще кілька приємних подій. Обласна рада виділила 1,5 млн грн. на придбання для нашого театру нового автобуса, марки «Еталон», і гості зі Львова мають урочисто вручити від нього ключі. Тішимося з такого приводу. Це вселяє надію, що ми таки чогось варті, якщо до наших прохань прислухаються.

Також плануємо урочисто відкрити ще одну частину фойє, яка стояла недобудованою 25 років. Там зараз завершується ремонт. Усе робимо за власні кошти театру та завдяки активному пошуку спонсорів. Проводимо толоки, до яких залучаємо увесь колектив. Мова йде про вихід із глядацької зали на праву сторону. На площі 50 кв. м облаштовуємо зимовий сад, кав’ярню. Звідти можна буде вийти й у внутрішній дворик до нашого дендропарку «Котермак».

- Чи вдалося привезти з гастролей нові цікаві рослини для дендропарку?

- Звісно, при нагоді ми намагаємося придбати якісь цікаві рослини. Цьогоріч із Бессарабії ми привезли плющі й екзотичні махрові гібіскуси незвичайного кольору, а також гранатове дерево. Але зараз готуємо наш сад до зимового сну, тож побачити ці та інші унікальні рослини глядачі зможуть вже наступного року.

- У колективі відбулися якісь зміни?

- Наш колектив нещодавно поповнився чотирма перспективними акторами. Це: Іван Жук, Олександр Давлятян, Роман Фастрига (випускники факультету мистецтв Тернопільського Національного університету ім. В.Гнатюка), Наталія Рибалкіна (факультет культури і мистецтв Львівського Національного університету ім. І.Франка). Маємо поповнення і в балетній групі. Це дрогобичани Володимир Кос та Ігор Каліцун.

Щоб детальніше розповісти про прем’єри вистав, до нашої розмови долучилися головний режисер театру Олександр КОРОЛЬ та режисер-постановник Влад СОРОКІН. Вони зазначили:

- Найближча прем’єра – життєйська історія «І сміх, і гріх». П’єса пов’язана із теперішніми історичними і політичними подіями в нашій країні. Дія відбувається поблизу кладовища. Мова йде про наших предків, чиї могили є на тому цвинтарі, про те, які цінності були у них і як вони знівелювалися у наш час. Основна ідея твору така: усі ми колись прийдемо до цього цвинтаря, тому маємо берегти свою історію, традиції, цінності… Все, більше не буду розповідати, краще перегляньте виставу.

Також 18 листопада – прем’єра музичної казки «Малюк та Карлсон». Паралельно готуємо ще одну казку під назвою «Дерев’яний король».

На 30 грудня запланована ще одна прем’єра – вистава «Мойсей» за Іваном Франком. Паралельно триває робота над виставою, яка буде цікавою як для дорослих, так і для школярів. Її назва – «Дорогою ціною» (за Михайлом Коцюбинським), жанр – романтична пригода. Окрім того, зараз ми оновлюємо програму «Театр у фойє», шанувальників такого жанру чекають приємні сюрпризи. Тож ласкаво просимо до театру!

Ярослав ГРИЦИК

Фото Василя ОНИСЬКІВА

На фото: сцена з вистави «І сміх, і гріх».

 

НОВИНИ

Скейт-майданчик для дітей

У рамках обласного конкурсу проектів місцевого розвитку 2018 року у парку культури та відпочинку на вулиці Трускавецькій провели заміну огорожі. Загалом на це з міського та обласного бюджетів було виділено близько 400 тис гривень.

Окрім того, небайдужі підприємці за сприяння керівництва міста у парку культури та відпочинку зі сторони вул. Б.Лепкого встановили скейт-майданчик, на якому тепер своє дозвілля проводить молодь міста.

«Насамперед дякую підприємцям, які зголосилися і посприяли у встановленні цього майданчика. Цей перший скейт-майданчик – мрія дітвори нашого міста. Мені часто доводилося спілкуватися з молоддю та дітьми, які каталися біля ратуші, біля пам’ятника Т.Шевченку, з молодіжними лідерами і щоразу вони просили облаштувати такий майданчик. Сьогодні бажання дітвори здійснилося. Сподіваюся, майданчик буде місцем не лише проведення дозвілля дітей та молоді, а й активного відпочинку. Ми започаткуємо змагання, які увійдуть до переліку загальноміських заходів», - прокоментував міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

 

Пакунки для немовлят

9 листопада у ратуші відбулося чергове вручення «Пакунків малюка». Тридцять пакунків, закуплених за кошти місцевого бюджету, вручили батькам, у яких народилася друга і більше дітей.

«Пакунки малюка» вручили міський голова Тарас Кучма і начальник відділу молодіжної політки, сім’ї та спорту Олександра Пашко.

Міський очільник також поспілкувався з батьками щодо якості наданих послуг та умов перебування у Дрогобицькому пологовому будинку. Цього разу після поліпшення послуг та умов, на стан яких раніше звертали увагу породіллі, критики було значно менше. Прозвучали й позитивні відгуки.

На завершення Тарас Кучма зазначив: «Зважаючи на те, що зараз Урядом також запроваджено програму «Пакунок малюка», у міській раді планують змінити вміст нашого «пакунку». Тому чекаємо від матерів пропозицій щодо його наповнення».

Також міський голова нагадав, що місцева програма «Пакунок малюка», яку Дрогобич запровадив уперше в Україні, була визнана на державному рівні як краща місцева практика.

 

Вшанували працівників культури

8 листопада, напередодні Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, у дрогобицькій ратуші відбулися урочистості.

З професійним святом присутніх привітали міський голова Тарас Кучма та заступник міського голови Василь Качмар. Кращих працівників культури відзначили грамотами.

Продовжилися святкування привітаннями заступника начальника відділу культури та мистецтв ДМР Галини Клепач, директора Народного дому ім. І.Франка Петра Коса, голови міської організації профспілки працівників культури Любові Рубан.

Завершилось дійство концертною програмою за участю студентів музичного коледжу ім. В.Барвінського.

Прес-служба міської ради

 

Про бюджет-2019 – на громадських слуханнях

Відповідно до розпорядження міського голови Дрогобича від 9 листопада 2018 року №539-р «Про проведення громадських слухань» повідомляємо, що 29 листопада 2018 року о 16.30 у приміщенні адмінбудинку Дрогобицької міської ради (сесійна зала) відбудуться громадські слухання на тему: «Обговорення бюджету міста на 2019 рік, Програми соціально-економічного розвитку м.Дрогобич та інших Програм на 2019 рік».

Дрогобицька міська рада

 

Область підставляє плече

Минулого тижня у ратуші відбулося перше виїзне засідання тимчасової контрольної комісії Львівської обласної ради з питань вивезення та утилізації ТПВ з Дрогобича.

У ньому взяли участь перший заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський, керівник Департаменту розвитку та експлуатації ЖКГ ЛОДА Назарій Романчук, директор департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Руслан Гречаник, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, керівник Департаменту міського господарства ДМР Роман Москалик, керівник КП «Комбінат міського господарства» Андрій Янів, депутати обласної ради Андрій Ковч, Михайло Задорожний, Юрій Нестор, депутати міськради Роман Курчик та Юрій Кушлик, представники громадськості. Головував на засідання керівник тимчасової контрольної комісії облради з питань вивезення та утилізації ТПВ з Дрогобича Богдан Гагалюк. Ініціювали створення цієї комісії депутати ЛОР Андрій Ковч, Юрій Нестор і Василь Масний.

Основні теми обговорення – рекультивація Дрогобицького сміттєзвалища поблизу села Брониця та план заходів щодо негайного очищення від ТПВ території Дрогобича.

Богдан Гагалюк зазначив, що перед початком засідання комісія відвідала полігон біля Брониці і поспілкувалася з мешканцями села. Під час перемовин броничани змінили свою позицію і повідомили, що не заперечують проти рекультивації сміттєзвалища. Для цього керівництвом Дрогобича спільно з департаментами ЖКГ та екології ЛОДА необхідно завершити розробку дозвільних документів з проекту рекультивації звалища, щоб розпочати роботи.

У виступі Тарас Кучма зазначив, що броничани не виконують рішення суду, продовжуючи незаконно блокувати сміттєзвалище. За час сміттєвої кризи Дрогобицька міська рада зверталася до керівництва 19 полігонів Львівщини з проханням допомогти утилізувати ТПВ, але ніхто не погодився. За словами міського голови, зараз на території міста накопичилося майже 1000 тонн ТПВ. Причина в тому, що логістика маршруту, яким вивозять сміття в іншу область, дозволяє прибирати лише 20 тонн за добу при накопиченні 50 тонн. Тарас Кучма додав, що майже 35% сміття у Дрогобичі – це ТВП зі сіл району, які звозять на майданчики міста.

На засіданні виступили депутати облради. Михайло Задорожний зазначив, що комісія має прийняти рішення про невідкладні заходи щодо очищення міста від сміття. Зі свого боку, як депутат, він готовий ініціювати виділення додаткової субвенції з обласного бюджету Дрогобичу задля розв’язання цієї проблеми. Юрій Нестор наголосив, що проблема з накопиченням ТПВ є глобальнішою і її потрібно вирішувати не лише у Дрогобичі, а й Стебнику та на навколишніх територіях. Андрій Ковч акцентував увагу на правовому виході з ситуації, зокрема дотриманні законів України.

За підсумками засідання прийнято рішення, що впродовж найближчих двох тижнів керівництво області, міста та комісія ЛОР працюватимуть над налагодженням співпраці з сусідніми містами Стрий і Самбір щодо вивезення ТПВ з Дрогобича на їхні полігони. КП «КМГ» має звернутися до держаудитслужби ЛОДА щодо проведення позачергового аудиту на підприємстві. Прийнято рішення про необхідність проведення повторного тендеру на вивезення ТПВ з Дрогобича з можливістю виставлення лотів для участі приватних структур.

Очікується, що найближчими днями Дрогобичу мають надійти 3 млн грн. з обласного бюджету для погашення боргів КП «КМГ» перед полігонами, що приймали ТПВ. Наступне засідання комісії планується через два тижні.

Прес-служба міської ради

 

Реалії сумні, але світло у кінці тунелю є

Сьогоднішні реалії такі, що людина, як риба котра шукає де глибше хоче кращого життя. Еміграційні процеси набрали масштабних розмірів.

Зазвичай, найсприятливішими економічно є високо розвинуті країни, або ті, в яких утворився дефіцит робочих рук, бо трудові емігранти подалися у сусідні країни, де умови і заробітки більше. Наочний приклад Польща. Їхні люди їдуть у Великобританію, Норвегію і т.д., а наші заповнюють цей вакуум.

Україна – на порозі втрати потужного виробничого потенціалу. Найбільш сміливі і кваліфіковані спеціалісти нині щораз більше заповнюють робочі вакансії у Польщі. А найболючіше, що багато з них адаптувалися до тамтешнього укладу, утримують громадянство різними шляхами: хтось одружився, інші мають на руках «карту поляка» й автоматично стають громадянами цієї країни. Тому треба бити на сполох, вишукувати додаткові ресурси, щоб відновити роботу колишніх підприємств, залучати інвесторів (до речі, за нинішньої міської влади Дрогобича за три роки надійшло найбільше інвестицій, ніж за всіх попередніх керівників – авт.). А також заохочувати найбільш обдарованих і здібних спеціалістів цікавими кар’єрними пропозиціями. У цьому ракурсі Дрогобич є активним у впроваджені всіх іновацій.

Минулого тижня у Ратуші відбулася своєрідна прес-конференція з питання збереження фахового потенціалу молодих спеціалістів. Директор центру зайнятості Богдан Волошин і керівник прес-служби міської ради, кандидат економічних наук Зеновій Квасній у дохідливій формі розповіли про сьогоднішні виклики на ринку праці, а також які перспективи існують у молодого покоління, яке здобуло спеціальність і вирушає у самостійне життя. Дрогобич уболіває за свій виробничий ресурс, адже це – кращий завтрашній день.

В.Т.

 

Чудова п’ятірка і «директор»

Перехожі мабуть зауважили як старанно і професійно невелика за кількістю осіб бригада ставила бруківку в парку біля костелу.

Хлопці не влаштовували собі ніяких перекурів, бо, очевидно, цей ритм роботи став їхньою виробничою звичкою і нормою. Спершу бригада акуратно монтувала старий поребрик, поскладавши бетонні «перемички» на декілька купок, і сподівалася до початку робіт забрати їх на склад. Та на їхню заяву зреагували за крок до завершальної стадії. Коли із різнокольорової бруківки виклали своєрідну мозаїку – герб Дрогобича. Робота ідеальна з точки архітектурної значимості. Це думка не автора цих слів, а компетентних фахівців з цієї царини. Так що і на наших теренах ще залишилось чимало високопрофесійних працівників, які вміють до своєї роботи додати й естетичний штрих, який милує людям око.

За словами шефа реалізації цього проекту Івана Антоновича Демка, бригада заслуговує на повагу…

Володимир ТУРМИС

 

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

Про підвищення пенсій з 1 грудня поточного року

12 листопада начальник Дрогобицького сервісного центру головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Любов ЯНЕВИЧ провела брифінг для засобів масової інформації, на якому повідомила про перерахунки пенсій з 1 грудня 2018 року.

Вона роз’яснила, що відповідно до Закону України ”Про Державний бюджет України на 2018 рік”, з 1 грудня зросте прожитковий мінімум для непрацездатних громадян, який передбачений у розмірі 1497 гривень.

Відповідно мінімальний розмір пенсії при повному стажі (для жінок – 30, а для чоловіків – 35 років стажу) зросте на 62 гривні і буде доведений до 1497 гривень. Максимальні розміри пенсійних виплат у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму також збільшаться і становитимуть 14970 гривень.

Будуть перераховані надбавки, підвищення та інші виплати, що встановлюються до пенсії, розмір яких розраховується, виходячи із прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Суми, на які зростуть пенсійні виплати, у кожного будуть різні.

Вже у грудні пенсіонери отримають пенсії у перерахованих розмірах, із врахуванням змін у зв’язку із підвищенням соціальних стандартів.

Любов Яневич повідомила, що 2498 пенсіонерів Дрогобича і 2748 пенсіонерів Дрогобицького району отримують пенсію в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Кор. «ГЗ»

 

СПОРТ

Для дебюту – непогано

11 листопада дрогобицька «Галичина» провела матч останнього, 30 туру Першої футбольної ліги Львівщини. У Дрогобичі на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка наші земляки приймали лідера – «Сокіл» (Борщовичі).

Матч юнаків не відбувся. У зустрічі основних складів футболісти з Борщовичів підійшли до гри дуже відповідально і всіма силами намагалися здобути перемогу, адже поразка могла вартувати їм звання чемпіона. У підсумку гості виявилися сильнішими, здолавши господарів поля з мінімальним рахунком – 1:0.

Результати інших матчів: «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір) – «Корміл» (Давидів) – 2:0, «ГалКатЗубра» (Зубра) – «Сокіл» (Золочів) – 3:0, «Авіатор» (Черляни) – «Вікторія» (Трускавець) – 1:5, «Пісочна» – «Нафтовик» (Борислав) – 4:1, «Пульс-Авангард» (Жидачів) – «Скеля» (Жовква/Крехів) – 4:2, «Богун» (Броди) – ФСК «Яворів» – 2:3, ФОК «Городок» – «Хімік» (Новий Розділ) – 3:0.

У підсумковій турнірній таблиці перше місце посів «Сокіл» (Борщовичі) – 73 очки, друге – «Кар’єр-Дністер» – 71, на третій сходинці – «ГалКатЗубра» – 70, на четвертій – «Галичина» (Дрогобич) – 66, замкнула п’ятірку трускавецька «Вікторія» – 56.

Підсумкове четверте місце дрогобицької команди на чолі з тренером Ігорем Височанським можна вважати досить вдалим результатом, адже цьогоріч відроджена команда дебютувала у Першій лізі Львівщини, перейшовши туди з Другої. Уболівальники сподіваються на нові перемоги «Галичини» у наступному сезоні.

Юнацький склад дрогобичан посів сьоме у турнірній таблиці місце з доробком у 46 очок. Першою фінішувала команда «Авіатор» (Черляни) – 70 очок, другою – «Пульс-Авангард» (Жидачів) – 68, третьою – ФОК «Городок» – 64.

Ярослав ГРИЦИКСоздан 15 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником