ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 29 листопада 2018 р.
У річницю Революції Гідності 

У той день дрогобичани молитвою вшанували пам’ять героїв Майдану на загальноміському скорботному вічі у Сквері Героїв Небесної сотні.

Участь у заході взяли дрогобичани, молодь, освітяни, медики, громадські діячі, представники громадських і політичних об’єднань, службовці, депутати, керівництво міста.

Після звучання Державного Гімну України та жалобного реквієму «Плине кача...» представники духовенства СДЄ УГКЦ відслужили панахиду за загиблими Героями Небесної сотні.

Квіти та лампадки до пам’ятного знаку поклали міський голова Тарас Кучма спільно із заступниками Ігорем Германом, Володимиром Коцюбою та Василем Качмарем. А напередодні Тарас Кучма поклав квіти до пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні на фасаді Катедрального собору Пресвятої Трійці.

«Найкращою віддачею тим Героям, які загинули за нашу з вами гідність і свободу, буде те, якщо ми любитимемо свою країну, розмовлятимемо рідною мовою. Бо лише люблячи один одного, бажаючи один одному добра, ми зможемо збудувати свою Україну. Нехай наші Герої будуть тими, хто штовхатиме нас на подвиг заради України», - звернувся до громади Тарас Кучма.

З музичним твором «Ангели Майдану» виступили юні талановиті дрогобичани Анна та Марія Кубів. Вела захід Уляна Воят.

***

21 листопада, у День Гідності та Свободи, міський голова Тарас Кучма спільно з начальником Управління праці та соцзахисту населення ДМР Іваном Терлецьким зустрілися з постраждалими учасниками Революції Гідності та родичами загиблого Героя Небесної сотні Йосипа Шилінга.

Під час зустрічі міський голова вручив присутнім матеріальні допомоги, присутні згадали події п’ятирічної давнини.

Прес-служба  міської ради

На фото: виступає міський голова Тарас Кучма.

 

На переправі коней не міняють 

або Як Андрій Шевкенич провів кадрову ротацію

1 грудня ц.р. минає 100 днів як Дрогобицьку райдержадміністрацію очолив 62-річний лікар за професією Андрій Іванович Шевкенич. Для нього сільський побут і специфіка роботи, зокрема на адміністративній посаді в ролі першого керівника не була незвичною. Адже він народився в Майничах, що межує з Волощею, служив у війську, закінчив Вінницький медінститут, 8 років пропрацював на посаді педіатра у Рихтицькій дільничній лікарні, 10 років очолював медицину району. На шість років більше під його патронатом була й медицина Дрогобича.

До свого призначення Андрій Шевкенич поставився по-філософськи, хоча міг спокійно працювати у престижному трускавецькому санаторії «Женева», обіймати перше крісло керівника цього закладу. Втім, сталося, як склалося, тому довелось йому з головою, по-новому для себе опановувати народногосподарський комплекс району. Знаходилися «доброзичливці», які під’юджували його на певні кадрові авантюри, але вони з чим прийшли, з тим і пішли, і уже скоро балачки навколо нього та інших персон припинилися.

Планувалось, що наше спілкування (а воно відбулося за 4 дні до розстрілу наших кораблів росіянами) втисну у такий жанр, як інтерв’ю, але у процесі написання визріла стаття. І тим краще, бо деякі нюанси Андрій Іванович не хотів розкривати. 100 днів на посаді голови РДА замало, щоб робити остаточні висновки. І це – логічно і розумно, хоча у нього є чітка програма дій, спрямована на розвиток і реформування району. Зокрема уже 23 грудня ц.р. відбудеться зібрання щодо створення Меденицької ОТГ, до якої увійдуть Летня і Опарі. Хоча ці процеси слід було розпочинати три роки тому, резюмував Андрій Шевкенич. І тут РДА має відіграти першу скрипку, щоб допомогти безболісно провести згадані реформи. Села району мають отримати європейський вибір розвитку. Створені кооперативи, товариства, об’єкти «зеленого туризму» мають забезпечити роботою людей, зупинити відтік робочих рук за кордон. Тому Шевкенич і погодився взяти на себе роль розсудливого куратора. Чи вдасться йому все зреалізувати, покаже час. І тут мають підставити йому плече ті люди, на кого він розраховує.

Поважне і доброзичливе оточення – важливе енергетичне джерело будь-якого поступу. Проявивши дипломатичну гнучкість і людську тактовність Андрій Іванович оживляє управлінський механізм «свіжою кров’ю», залишаючи в обоймі попередніх двох заступників. Так, портфель першого заступника отримав досвідчений юрист, керівник апарату РДА Руслан Миколайович Щерба. Йому 21 грудня ц.р. виповниться 50 років. До речі, впродовж цих 4 років гібридної війни на сході України з російським окупантом капітан Щерба добровільно, за покликом серця, безліч разів побував у відрядженні на передовій. Цей факт багато про що говорить.

42-річний Володимир Йосипович Ханас, який здобув досвід роботи у представницьких і виконавчих структурах (декілька років поспіль його обирали головою сільради Верхніх Гаїв) за спеціальністю історик. Він встиг написати кандидатську роботу, захистити її. Тепер Володимир Йосипович куруватиме гуманітарний блок питань.

На посаду керівника апарату РДА розглядається кандидатура молодого юриста, котрий компентентний у своїх професії. Щоб не наврочити – наразі не називаємо його прізвище.

Кандидат сільскогосподарських наук Іван Дмитрович Мізерник «тягтиме» аграрного плуга і не тільки, а Віталій Орестович Скоропад (раніше він був першим заступником голови РДА) підсилить економічне управління.

Очевидно, читач в очікуванні інформації про наболілу проблему, пов’язану із Броницьким сміттєзвалищем. За словами нового очільника РДА, влада не стоятиме осторонь цієї проблеми, позаяк вона є спільною як для міста, так і району. Конфлікт із громадою Брониці із побутового переріс у політичну площину. Ініціативу блокування сміттєзвалища перехопили досвідчені практики в політиці і юриспонденції. Шукати треба вихід. Правильніше буде – пошук нової ділянки під цей об’єкт. І цей процес треба якомога швидше завершити. Це болюча проблема вдаряє по авторитету як міської так і районної влади, тому Андрій Шевкенич разом із міським головою Дрогобича Тарасом Кучмою дивляться в одному напрямі, і це – похвально.

Під час тригодинної бесіди обговорювали чимало дискусійних тем, в т.ч. і провідну роль Президента України Петра Порошенка у збереженні і зміцненні фундаменту незалежної держави. Нинішня ситуація нагадує далекий 1918 рік, коли за чварами, гнівом і амбітними претензіями на булаву Україна не здобула самостійності. Тому не хочеться, щоб історія знову повторилась. А тут ще й відкрита, брутальна агресія Росії. Суспільство має схаменутися, не скиглити, не проклинати нинішню владу, а прозріти. На каналах «Інтер», «1+1» та інших транслюють хохмочки і глум з українців, у Дні пам’яті про голодомор – співи і танці та інші розважальні програми, і всі мовчать. Врешті-решт станьмо нацією, а не пристосуванцями і тельбухами.

Володимир ТУРМИС

 

У дороги Дрогобиччини вкладено 282 млн грн.!

Наближається до кінця 2018 рік, ремонт запланованих доріг на Дрогобиччині практично завершений. Підсумувати зроблене ми попросили депутата Львівської обласної ради, члена комісії з питань дорожнього господарства та інфраструктури Михайла ЗАДОРОЖНОГО.

- Цьогоріч у ремонт автодоріг Дрогобицького району вкладено 281 млн 872 тис грн. Це – рекордна сума для нашого краю, - наголосив М.Задорожний. – Ця цифра складається з коштів, які надійшли з кількох джерел: Державного дорожнього фонду, перевиконання плану надходжень митних платежів, обласного і з місцевих бюджетів, а також коштів, передбачених на утримання й експлуатацію доріг «Львівоблавтодору».

118 млн грн. з Державного дорожнього фонду скеровано на ремонт таких доріг: Городище – Східниця (через с.Опака), Новошичі – Ріпчиці (с.Грушів – с.Ріпчиці), Дрогобич – Комарно (с.Волоща – межа Городоцького району), Східниця – Турка (через с.Новий Кропивник).

69 млн 665 тис грн. з перевиконання митних платежів надійшли на ремонт автошляхів: Дрогобич – Самбір та Східниця – Пісочна (борг за 2017 рік).

За 18 млн 750 тис грн. з обласного бюджету відремонтовано такі ділянки доріг: Снятинка – Рихтичі, Новошичі – Ріпчиці, Нижанковичі – Самбір – Дрогобич – Стрий, Дрогобич – Снятинка, Вороблевичі – Рихтичі, Нове Село – Болехівці, Меденичі – Летня, а також у селах Верхні Гаї, Нижні Гаї, Раневичі, Доброгостів, Довге (Низинне).

1 млн 300 тис грн. надійшло з місцевих бюджетів як співфінансування на ремонт доріг у селах Модричі, Раневичі, на ділянці Дрогобич – Снятинка.

8 млн 708 тис грн. з утримання й експлуатації доріг освоєно на ділянках Трускавець – Стебник, Лішня – Нагуєвичі, с.Модричі.

Окрім цих коштів, додатково 30 млн грн. вкладено у дорогу Самбір – Дрогобич та 35 млн грн. у дорогу Східниця – Пісочна.

Хочу додати, що на ремонт автодоріг у Дрогобицькому районі вже декілька років поспіль виділяються великі суми, і без підтримки Львівської облдержадміністрації, особливо її голови Олега Синютки, та розуміння депутатського корпусу Львівської обласної ради зробити це було б неможливо.

Нещодавно парламент затвердив Державний бюджет на 2019 рік. Незабаром обласна рада прийматиме бюджет Львівщини. Сподіваюся на продовження співпраці та підтримку від керівника ЛОДА і в наступному році.

Користуючись нагодою, звертаюся до сільських і селищних голів з проханням: при формуванні бюджетів на 2019 рік передбачити співфінансування на дороги загального користування, щоб разом продовжити цей процес у наступному році.

А головним пріоритетом 2019 року, думаю, будуть автошляхи гірської частини району.

- А як справа з освоєнням коштів на реалізацію мікропроектів місцевого розвитку?

- У Дрогобицькому районі цьогоріч усі мікропроекти були втілені в життя, жодні кошти не пропали. Єдиний недолік, що у нашому регіоні чомусь дуже мало громадських організацій та ініціативних груп подають заявки на конкурс мікропроектів, коли в області загалом ця цифра сягає 60 відсотків. Цього року лише ОСББ у Раневичах перемогло у мікропроекті з утеплення будинку. Всі інші проекти подавали органи влади.

На жаль, така тенденція спостерігається і зараз. 22 листопада у Львові відбувалося навчання щодо написання мікропроектів на 2019 рік. Запрошувалися представники сільських рад, громадських організацій, ініціативних груп, небайдужі мешканці населених пунктів. Попри те, що в Положенні відбулися зміни, на навчання з Дрогобицького району прибуло дуже мало представників, і знову не було громадського сектору. Не розумію, чому така пасивність, адже чи не на всіх моїх зустрічах з виборцями громади вимагають розвитку свого населеного пункту, а скористатися реальним шансом для цього не хочуть.

- Що вдалося зробити за кошти Державного фонду регіонального розвитку?

- Цього року за ці кошти вдалося реконструювати дитячий садок в Уличному, виконати значний обсяг робіт у дитсадку в Нагуєвичах, відновити будівництво школи у с.Ролів. Відзначу, що саме мешканці Ролева спонукали до цього, адже вони чекали на нову школу 25 років і зараз самі беруть активну участь у зведенні стін. Ну як таку громаду не підтримати? Спробуємо наступного року віднайти кошти на продовження будівництва.

Також вдалося здійснити реконструкцію вуличного освітлення у кількох населених пунктах району.

На жаль, кошти на відновлення згорілого корпусу школи у Новому Кропивнику повернулися назад до Держбюджету.

Підсумовуючи, закликаю місцеві громади і сільські ради брати участь у різноманітних програмах обласної ради, конкурсі мікропроектів. Після прийняття обласного бюджету я зустрічатимуся із сільськими головами й інформуватиму їх про усі можливості.

Ярослав ГРИЦИК

 

 

НОВИНИ

Україна п’ять років тому била у дзвони, нині – в набат

Сталося те, чого очікувала Україна. Зірвавши із обличчя машкару, Росія відкрито розстріляла наші кораблі у Керченській протоці.

Терміново була скликана військова рада за участю Президента України, прийнято рішення про запровадження воєнного стану, Верховна Рада затвердила ці положення. Тепер населення 10 областей впродовж 30 днів житиме у незвичній для себе атмосфері. Це період для переосмислення багатьох речей, виведення на чисту воду провокаторів і агентів Кремля, врешті-решт згуртування нації навколо духовних цінностей і суверенітету держави.

Із самого ранку у Ратуші відбулася щопонеділкова виробнича нарада, але спершу міський голова Тарас Кучма озвучив згадані події. (Рішення щодо ведення воєнного стану парламент прийняв близько 22 години). Була доведена інформація як діяти і функціонувати у такій ситуації. Згідно з циркуляром, мобілізаційні завдання отримують ті підприємства і колективи, які забезпечуватимуть життєдіяльність міста, країни. Військовий резерв доукомплектують відповідні підрозділи, до своїх завдань приступить батальйон територіальної оборони, рота охорони. Всілякі мітинги, блокування тих чи інших об’єктів – неприпустимі. Словом, мусимо бути готовими до викликів нашого цинічного сусіда. І хоча наша область не потрапила до реєстру воєнного стану, однак пильності втрачати не можна. Очевидно, на цей раз має серйозно й відреагувати й Європа. Їй не слід зволікати з прийняттям України до НАТО, бо й вона зазнає подібних ударів. Цей день має сколихнути світ. Закривати очі на хижацьку агресію Росії не можна. Їй треба добряче дати по зубах раз і назавжди.

В.Т.

 

У пам’ять про Голодомор

24 листопада у Дрогобичі відзначили 85-і роковини Голодомору в Україні.

 У храмі Святих апостолів Петра і Павла пройшов концерт-реквієм пам’яті жертв Голодоморів Заслуженої академічної капели України «Трембіта».

Опісля на території Меморіалу «Тюрма на Стрийській» відбулося поминальне віче. Розпочався жалобний захід із панахиди за жертвами голодомору не лише 1932-1933, а й 1921-1922, 1946-1947 років в Україні, яку очолив єпископ-помічник владики Самбірсько-Дрогобицької Єпархії УГКЦ Григорій Комар.

Відтак присутні взяли участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку». Міський голова Тарас Кучма разом із заступниками Ігорем Германом, Володимиром Коцюбою, Василем Качмарем, керівниками структурних підрозділів міськради, депутатом обласної ради Михайлом Задорожним, громадськістю запалили лампадки. Їх разом із квітами поклали до підніжжя Пам’ятного хреста на території Меморіалу «Тюрма на Стрийській».

Прес-служба міської ради

 

Поліклініку очолила Юлія Гончаренко

20 листопада у Дрогобицькій міській поліклініці представили нового керівника. Відповідно до рішення конкурсної комісії, ним стала 30-річна лікар-кардіолог Юлія Гончаренко.

До призначення Юлія Гончаренко обіймала посаду заступника головного лікаря з лікувальної роботи цього закладу. Новопризначена головний лікар міської поліклініки Дрогобича є випускницею Івано-Франківського національного медичного університету. Загальний медичний стаж лікаря становить 10 років.

Вітаючи нового керівника, міський голова Тарас Кучма наголосив, що посадовець очолила заклад у переломний період, тому їй доведеться оперативно реагувати на всі виклики і зміни.

Також Тарас Кучма поспілкувався з лікарями щодо діяльності медицини Дрогобича у 2019 році. Він наголосив, що тепер лікарі працюватимуть за контрактом, а зарплата медсестри залежатиме від кількості пацієнтів, яким надасть послуги лікар. Тарас Кучма підкреслив, що в наступному році керівництво міста докладатиме не менших зусиль, щоб вдосконалювати та розвивати медичну галузь у Дрогобичі і Стебнику, забезпечувати належні умови для перебування пацієнтів та роботи медперсоналу.

 

Використання поліетилену обмежили

Виконавчий комітет міської ради 20 листопада прийняв рішення про обмеження використання поліетиленових пакетів у торговельних мережах міста.

Суб’єктам сфери торгівлі і послуг рекомендують пропонувати покупцям альтернативу: біологічні полімерні чи паперові пакети, багаторазові торбини тощо.

У відділі економіки ДМР планують шляхом укладення меморандуму з торговельними мережами провести заходи, спрямовані на відмову від поліетиленових пакетів і використання альтернативних екобезпечних пакувальних матеріалів. Після супермаркетів цю ідею поширювати серед магазинів, ринків та підприємців.

Водночас відділу освіти ДМР доручено провести просвітницьку роботу серед школярів щодо негативного впливу на довкілля використання синтетичних пакувальних матеріалів та переваг використання екобезпечної тари.

Прес-служба Дрогобицької міської ради

 

Свято для інвалідів

У Дрогобицькій міській асоціації інвалідів ЛОА ВО СОІУ 27 листопада традиційно відзначили Міжнародний день осіб з інвалідністю, на який запросили членів асоціації.

Я, як голова асоціації, привітала присутніх, побажала здоров’я, добра, миру та родинного затишку. Що ще можна сказати з цієї нагоди? Насамперед те, що захід проходив у кафе, в дружній атмосфері спілкування. Розповідали один одному про свої проблеми, з якими стикаються щодня. Мріяли про краще ставлення до осіб з особливими потребами. Був організований солодкий стіл.

Відбувся захід дуже добре завдяки підтримці голови ВО «Батьківщина» Світлани Маменько та мережі магазинів «Ромашка» Романа Муля. Дуже вдячні їм за спонсорську допомогу!

Мирослава ЛУДИН, голова Дрогобицької міської асоціації інвалідів

 

Михайло Цимбалюк зустрівся з пресою

24 листопада до Дрогобича завітав голова Львівської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк.

Спершу він зустрівся з місцевими журналістами. М.Цимбалюк розповів про перебіг форуму «Новий курс країни», який пройшов напередодні у Києві. Його тема була соціальною. Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко озвучила і довела розрахунками, що вартість газу українського видобутку для населення має становити 2094 грн. 61 коп. за тисячу кубометрів (а не 8550 грн. як зараз). Це разом із добуванням, транспортуванням, рентною платою, відрахуванням на розвиток галузі та рентабельності у 40%. Натомість зараз рентабельність «Нафтогазу» сягає 400%, а зарплата його голови – майже 1,8 млн грн. на місяць!

У випадку перемоги на виборах, Ю.Тимошенко планує відновити виплати за народження дитини у розмірі 50 тис. грн. – за першу, 100 тис. грн. – за другу, 150 тис. грн. – за третю і наступну дитину. За 5 років середню зарплату в Україні можна буде підняти до 1000 доларів (як зараз у Польщі), підвищити розмір пенсій, перейти до страхової медицини, допомогти молоді з відкриттям власної справи 3-відсотковими кредитами, допомогти у розвитку фермерства, підтримати культуру й профтехосвіту, підвищити престижність вчительської професії…

Згодом Михайло Цимбалюк відповів на запитання журналістів щодо процесу роздержавлення регіональних ЗМІ, його бачення утворення ОТГ на Дрогобиччині, майбутнього Борислава як колишнього центру нафтовидобутку та ін. Після прес-конференції у залі районного Народного дому розпочалася партконференція «Батьківщини», яка висунула кандидатів на вибори до Меденицької об’єднаної територіальної громади, що відбудуться 23 грудня ц.р. Перед делегатами виступили Михайло Цимбалюк, голова районної організації ВО «Батьківщина» Микола Андріїв, депутат обласної ради Ярослав Качмарик.

І хоч партія не підтримує ідею адміністративно-територіальної реформи зі створенням ОТГ, все ж учасники конференції одностайно проголосували за список кандидатів у депутати від 26-ти виборчих округів Меденицької об’єднаної територіальної громади. На голову громади «Батьківщина» висунула кандидатуру Лесі Михайлівни Кушнір, яка коротко озвучила свою передвиборчу програму і пообіцяла реалізувати її у випадку перемоги.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Паспорт – у 14 років!

З метою сприяння учням загальноосвітніх закладів в отримані паспорта громадянина України у формі картки вперше та користуючись підпунктом 26 пункту 10 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів від 20 серпня 2014 року, №360, голова Державної міграційної служби України М.Соколюк доручив начальникам ГУДМС, УДМС в областях та м.Києві забезпечити:

- організацію проведення керівниками територіальних підрозділів ДМС зустрічей з керівництвом місцевих управлінь (відділів) освіти, а також з директорами загальноосвітніх начальних закладів, під час яких вирішити питання щодо організації прийому учнів, які досягли 14-річного віку, для оформлення паспортів громадянина України у формі картки;

- невідкладне прийняття рішень за результатами перевірок щодо оформлення паспортів громадянина України у формі картки учням загальноосвітніх навчальних закладів;

- забезпечити інформування громадян через регіональні та місцеві ЗМІ про необхідність оформлення паспорта громадянина України у формі картки по досягненню 14-річного віку та умови оформлення відповідно до законодавства, включаючи перелік необхідних документів та відсутність плати при оформлені першого паспорта.

 

Зігріті опікою Центру

Здається, що це було тільки вчора, а вже пройшло майже три роки, коли Обласний центр соціальної реабілітації неповносправних дітей почав освоювати триповерхове приміщення у Стебнику на вул. Дорошенка (праве крило ЗОШ №18) після реконструкції і ремонту.

Для послуг дітей функціонують і постійно зміцнюють навчально-реабілітаційну базу, ігрові кабінети, кабінети трудового навчання і лікувальної фізкультури, дефектолога і психолога. Сенсорна кімната, яку ми обладнали цього року, допомагає спеціалістам розвивати у діток зорово-моторну координацію, загальну і дрібну моторику, розширювати їхній кругозір і просторову уявлу, тренувати пам’ять і увагу.

Протягом 2018 року соціальну реабілітацію отримали 76 дітей, з них 58 – стаціонарно і 18 – амбулаторно. У цьому списку знаходимо діток зі Львова, Стрийського, Старосамбірського, Турківського, Сколівського, Дрогобицького районів, Дрогобича, Трускавця, Борислава, Червонограда та інших населених пунктів області. Серед них є і маленька дівчинка Катя, яка пройшла в нас довгий адаптаційний період. За цей час вона зуміла частково розкрити себе, стала більш комунікативною. Зараз пробує навчатися в загальноосвітній школі. До таких прикладів можна віднести позитивну поведінку і готовність навчатися в школі 1-го ступеня маленької Надійки з Дрогобича.

А скільки потрібно було нашим фахівцям умінь, терпіння, наполегливості, щоб навчити 6-річного Ромчика зі Стрийщини елементарних соціально-побутових навичок: їсти з ложечки, сидіти за столом, пити чай з горнятка. Соціальна реабілітація із ним продовжується.

А вчитель-дефектолог Іванна Миколаївна неодноразово пережила хвилюючі моменти разом із батьками, коли їхня дитина вперше вимовила слово «мама», «тато». Вона навчає їх вимовляти звуки, складати склади, правильно будувати речення.

Справжньою лабораторією з вироблення перших трудових навичок, розвитку творчих здібностей стає кабінет трудового навчання, де панує культ праці, який створює старший вчитель Олена Малетич. Ддіти залюбки конструюють, моделюють, розвивають творчу уяву.

Для всестороннього розвитку, вміння поводитись у громадських місцях, на вулиці, виховання почуття прекрасного вчителі-реабілітологи, вихователі проводять з дітьми заняття, бесіди, дитячі ранки, свята, екскурсії. Серед заходів, які викликають у дітей позитивні емоції, є «Свято матері», «Свято до Міжнародного дня захисту дітей», «У гості до казки», «Свято Осені», «Ой хто, хто Миколая любить», екскурсії  скверами і парками Трускавця, поїздка у дельфінарій «Оскар», відпочинкову базу «Шепільська». Особливо запам’яталася діткам нещодавня екскурсія у краєзнавчий музей М.Біласа, яку провела вихователь Марія Янко.

Педагогічний колектив, медичний і обслуговуючий персонал Центру – у постійному пошуку. І тут чи не головним є пошук шляхів вдосконалення нашої співпраці з батьками, залучення їх до нашої спільної справи з оптимізації і коригування ставлення дитини з інвалідністю до своїх вад, формування у них навичок до самообслуговування і позитивного сприйняття навколишнього світу.

Ми цінуємо співпрацю з соціально-гуманітарним факультетом Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка, студенти якого проходять у нас педпрактику, проводять спільні заняття і свята.

У справі організації соціальної реабілітації дітей з інвалідністю для нас  важливою є співпраця з органами соцзахисту населення, охорони здоров’я, освіти, громадськими організаціями, зокрема Дрогобицьким і Стебницьким товариствами «Надія», закладами культури. Запам’ятався діткам концерт на початку листопада, з яким до нас завітали дитячі ансамблі Стебницького Народного дому з нагоди Дня соціального працівника. Завершилося свято дитячою дискотекою.

Може і не такий вже великий досвід нашої роботи з соціальної реабілітації дітей з обмеженими можливостями від 4-х до 18 років, але часті звернення до нас батьків, які виховують дітей віком до 4-х років, і тих, в яких діти після 18 років, дають нам моральне право на розширення можливостей з надання дітям медико-соціальних послуг з раннього втручання (абілітації), а також дітям після 18-ти років послуг з трудової реабілітації (працетерапії), профорієнтації… До речі, сьогодні нараховується понад 40 дітей, які проходили у нас реабілітацію і зараз за своїм станом здоров’я і можливостей нічим не зайняті.

Завершуємо 2018 рік, у якому ми працювали над зміцненням і створенням матеріальної бази, зокрема з раннього втручання (реабілітації) та трудової реабілітації (працетерапії) і готові працювати над їхньою реалізацією в нашому колективі.

З цією метою внесено зміни і доповнення до Положення «Про обласний центр змішаного типу (комплексної реабілітації) дітей з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень», яке подано на погодження до Департаменту соцзахисту населення ЛОДА, і яке, ми впевнені, буде розв’язане позитивно. Це дасть нам можливість працювати над попередженням неповносправності дітей, значно розширить надання їм відповідних послуг з раннього віку і до старшого.

Це буде своєрідною даниною і подарунком нашим дітям з нагоди Міжнародного Дня людей з інвалідністю, яке світ щорічно відзначає в перших числах грудня. Кожен працівник нашого Центру, працюючи з такими дітьми, пам’ятає, що в «кожній такій дитині – сонце, – дайте йому засяяти!!!»

Микола ГАРАСИМ’ЯК, директор Центру

 

Підтримаймо міжнародний туристичний маршрут

«Стежками Юрія Дрогобича»!

Від 5 листопада до 4 грудня у Дрогобичі триватиме прийом проектних пропозицій від жителів міста в рамках «Громадського бюджету Дрогобича-2019».

Його розмір становитиме 1 мільйон гривень, з яких 500 тисяч – фонд локальних проектів та 500 тисяч – фонд на реалізацію загальноміських проектів.  Оцінювання проектних пропозицій конкурсною комісією відбудеться 11 грудня, розміщення проектних пропозицій, які отримали рекомендації конкурсної комісії для голосування на офіційному веб-сайті Дрогобицької міської ради – 12 грудня, проведення голосування – 13-26 грудня, підбиття підсумків – 27 грудня.

Однією з пропозицій, яку буде розглядати конкурсна комісія, буде проект «Міжнародний туристичний маршрут «Стежками Юрія Дрогобича». Автор ідеї та координатор проекту Лев Кльоба – доцент кафедри фінансів, обліку та аналізу Інституту підприємництва та перспективних технологій НУ «Львівська політехніка». Волонтери проекту – студенти Львівської політехніки.

Юрій Дрогобич (Юрій Михайлович Донат-Котермак) народився у Дрогобичі у 1450 р. Наприкінці 1468 р. або на початку 1469 р. вступив до Яґеллонського університету (Краків), де здобув наукові ступені бакалавра і магістра. Вивчав медицину та вільні мистецтва в Болонському університеті, де став доктором філософії і медицини. У Болоньї в 1478-1479 і 1480-1482 роках читав лекції з астрономії. Від 1481 до 1482 був ректором Болонського університету – найстарішого в Європі.

Проект «Око Юрія Дрогобича» дозволяє привернути увагу до події, яка буде відзначатись у Дрогобичі у 2019 р. – 550 років від від’їзду Юрія Котермака на навчання до Краківського університету. За однією з легенд, Юрій Котермак перед від’їздом на навчання піднявся на верхній поверх міської ратуші і пообіцяв, що зробить все можливе для того, щоб досягти успіху і зробити Дрогобич відомим всьому світові. І він став всесвітньовідомим вченим, астрономом, ректором Болонського університету та прославив рідне місто.

12 жовтня 2018 р. першокурсники Інституту підприємництва та перспективних технологій Національного університету «Львівська політехніка» перед врученням студентських квитків також піднялися на ратушу Дрогобича. Разом з ними був Юрій Дрогобич (артист муздрамтеатру Віктор Шуневич). Студенти почули цікаву розповідь про історію міста та про Юрія Дрогобича. Кожний студент поставив перед собою мету досягнути успіху у житті. Студентські квитки першокурсникам у сесійній залі ратуші вручив міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Директор Інституту Йосип Хром’як передав старостам груп символічний ключ до знань.

Доцент Львівської політехніки Лев Кльоба запропонував студентам стати волонтерами проекту «Око Юрія Дрогобича». У рамках його реалізації на ратуші встановлять підзорну трубу (стаціонарний потужний бінокль) та телескоп (Юрій Дрогобич був астроном). Усі охочі зможуть піднятися на ратушу і з висоти пташиного польоту помилуватись краєвидами, загадати бажання з метою досягнення власного успіху та реалізації корисної справи для міста.

Міжнародний туристичний маршрут «Стежками Юрія Дрогобича» на першому етапі має назву «Око Юрія Дрогобича». Передбачається що гостей та туристів буде супроводжувати Юрій Дрогобич (екскурсовод у професорській мантії), який розкаже про історію міста та всесвітньовідомого вченого.

Другий етап туристичного маршруту включає: сільзавод (батько Юрія Котермака був солеваром); церкву Святого Юра (першу освіту тогочасні жителі міста здобували у школах при церквах та костелах); костел Святого Варфоломея, пам’ятник Юрію Дрогобичу, муздрамтеатр ім. Юрія Дрогобича, площу Ринок та ратушу. Другий етап може стати вело-маршрутом.

Третій етап проекту передбачає автобусні екскурсії за маршрутами «Дрогобич – Краків – Дрогобич» та «Дрогобич – Краків – Італія – Дрогобич». Проект також включає виготовлення і встановлення рекламно-інформаційних сіті-лайтів, банерів у Дрогобичі, Трускавці, Східниці; виготовлення та реалізацію сувенірної продукції про Дрогобич та присвяченої 550-річчю від’їзду Юрія Дрогобича на навчання до Краківського університету (фотоальбоми, буклети, листівки, значки, календарики); проведення міжнародних науково-практичних конференцій та «круглих столів».

Презентація проекту відбулася 31 жовтня у ратуші під час семінару-навчання з питань підготовки проектів для отримання фінансування з Громадського бюджету. Семінар проводили Тарас Перхун – менеджер Інституту міста Дрогобича та Олег Дукас – радник міського голови. Автор ідеї проекту Лев Кльоба та студенти Львівської політехніки Орест Малечкович й Олег Сорока розказали про основні особливості проекту та запропонували учасникам семінару підтримати його під час голосування на сайті міської ради у грудні 2018 р. Задум підтримав керівник Туристично-інформаційного центру Ігор Чава.

Того ж дня першими учасниками турмаршруту «Стежками Юрія Дрогобича» стали студенти Львівської політехніки. Разом з Юрієм Дрогобичом (артист театру Іван Гарасимчук), екскурсоводом Леонідом Гольбергом та координатором проекту Левом Кльобою вони пройшли цим маршрутом, почули цікаві та змістовні розповіді.

7 лютого 2019 р. заплановано провести міжнародну науково-практичну інтернет-конференцію «Юрій Дрогобич і сучасний Дрогобич». Адже 7 лютого 1483 року в Римі було опубліковано працю Юрія Дрогобича «Прогностична оцінка поточного 1483 року», яка, крім астрологічних прогнозів, містить відомості з географії, астрономії, метеорології. За змістом та оформленням ця перша друкована книжка, написана вихідцем з Галичини, не поступається іншим західноєвропейським виданням того часу.

Ідею проведення конференції підтримали декан історичного факультету ДДПУ ім. І.Франка, професор Леонід Тимошенко та вчений, літературознавець професор ДДПУ ім. І.Франка Михайло Шалата, автор книги «Юрій Дрогобич і його доба». До участі у конференції буде запрошено науково-педагогічних працівників, аспірантів та студентів з України, Польщі, інших країн. Проведення науково-практичних конференцій саме 7 лютого може стати традиційним. До цієї дати можна приурочити проведення конкурсу і відзначення авторів кращих наукових робіт, виконаних вихідцями з Дрогобича. До речі, професор Михайло Шалата– один із авторів ідеї запровадити нагородження преміями імені Юрія Дрогобича за досягнення у науці та праці у різних галузях.

Орієнтовна вартість проекту на 2019 рік – 107 тисяч гривень. Його можна буде реалізувати тільки у випадку, коли у грудні 2018 р. за це на офіційному веб-сайті Дрогобицької міської ради проголосують мешканці міста.

Реалізація проекту «Міжнародний туристичний проект – Око Юрія Дрогобича» спрятиме: збільшенню кількості туристів в Дрогобичі, в тому числі з Польщі, а також організованих груп відпочивальників із Трускавця та Східниці, росту реалізації місцевими підприємствами і підприємцями продукції, сувенірів та послуг за рахунок збільшення кількості туристів, зростання надходжень до місцевого бюджету.

До участі у проекті запрошуються ЗМІ, турфірми, видавництва, банки, страхові компанії, підприємства та підприємці з Польщі, Львова, Дрогобича і району, Стебника, Борислава, Трускавця, Східниці, Моршина, а також з інших міст, юридичні та фізичні особи. Проект буде цікавим і для представників готельно-ресторанного бізнесу, власників кафе та хостелів. Пропозиції щодо підготовки проекту та участі у реалізації проекту «Стежками Юрія Дрогобича» і його першого етапу «Око Юрія Дрогобича» просимо надсилати координатору проекту Леву Кльобі на електронну адресу lev.kloba@ukr.net.

 

Землю повернули громаді

За результатами вивчення стану законності у сфері земельних відносин на території Східницької селищної ради, у зв’язку з порушенням підприємством умов договору оренди, систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою до господарського суду Львівської області Дрогобицькою місцевою прокуратурою подано позовну заяву про розірвання договору оренди та повернення земельної ділянки у комунальну власність територіальної громади смт. Східниця. Площа ділянки – 1,138 га, вартість – 20 млн 797 тис 405 грн..

Судовий розгляд у вказаній справі триває.

О.МАТОЛИЧ, прокурор Трускавецького відділу Дрогобицької місцевої прокуратури юрист 1 класу

 

У РУБРИЦІ P.S.

Історія нас нічого не навчила

У день, коли  у парламент України приймав рішення про запровадження воєнного стану в Україні, мені зателефонував колега, знаний у місті керівник одного з комунальних підрозділів, і з обуренням вилаявся: «Тож якими треба бути смішними і дурними, щоб російський удар по наших кораблях розцінювати як заздалегідь сплановану акцію з боку української влади. З таким патріотизмом можемо цілковито втратити державність».

А далі він у деталях переповів діалог із деякими своїми підлеглими, які у дивний спосіб залишилися не тільки байдужими до цієї ситуації, а й ворожо налаштовані до своєї країни.

Дійсно, за цих 4 роки гібридної війни ворожі зомбувальні телеканали зробили свою справу; люди забули про столітній гніт Російської імперії, забули про безліч циркулярів, щодо заборони української мови, забули як Катерина ІІ зруйнувала Січ, як палили історичні книги, щоб орда привласнила нашу історію, як нищили голодомором, як гноїли у Сибіру, як… Коротка у нас пам’ять. І що цікаво, наші галичани, яких торкнувся смерч тортур і смерті, ще сумніваються в авантюрній, жорстокій політиці Росії. Прикро, але, очевидно, настав час збирати каміння. І не варто бавитися у лояльність до наших вороженьків (із нашого Гімну), бо вони справжні вороги. Вони 25 років вели ідеологічну війну проти нас, а ми все заспокоювали себе, що Росія не насмілиться йти війною на Україну.

Очевидно, предметом №1 у школах, вишах має бути історія. А кожен кандидат на будь-яку державну посаду має не тільки заслужити свою оцінку атестатом з цього предмету, а й скласти своєрідну матуру перед старійшинами нації. Бо пнуться у президенти пройдисвіти, для яких наша солов’їна десять років тому була селянською і другосортною мовою, для яких наша держава полігон  для експериментів чужої держави. Скиньмо облуду з очей, навчімося любити свою історію, і по-справжньому, а не улесливо, ненавидіти своїх ворогів, і щоб гасло «Слава нації – смерть ворогам!» було наповнене конкретним змістом, а не порожнім свистом…

В.Т.


Колись звичайні телефони – вже ретро експонати

У наш час, коли телефони, комп’ютери та різні ґаджети стали такими вже для нас звичними, що навіть не спадає на думку, як ще в недалекому минулому людство без цього всього обходилось! Постають питання, як це все з’являлось (зокрема перші телефони)? Який мало первісний вигляд? Як розвивалось? Відповіді на ці запитання дрогобичани мали можливість отримати, завітавши на виставку ретро-телефонів, яка проходила в одній із кав’ярень центральної частини нашого міста.

Представив виставку історії телефонів відомий дрогобичанам громадський діяч Юрій Тудрій, за підтримки директора Туристично-інформаційного центру Ігоря Чави в рамках проекту «Вуличні експонати».

- Це вже не перша виставка в нашому місті, розповів п.Юрій. - Цього літа виставка вже проходила в дитячому таборі при церкві Дрогобицьких священномучеників Северина Якима і Віталія.

Кожен охочий міг почути історію винайдення телефону і побачити на власні очі, якими були перші телефони ще сто років тому! Справжньою несподіванкою було те, що багато цих ретротелефонів і дотепер справні, і кожен охочий міг сам в цьому переконатися, зателефонувавши з такого парата до своїх друзів на мобілку. На виставці були представлені телефонні апарати, виготовлені ще до початку Другої світової війни, зокрема: фірми «Еріксон», польські телефони, апарати з «коробкою» де кількома обертами якої можна було з’єднатися з комутатором та, назвавши номер, отримати з’єднання з потрібним абонентом. Також дрогобичани побачили довідник Галичини зі списками телефонів Дрогобича, Трускавця та Борислава за 1912 рік.

Щодо самого колекціонера, то пан Юрій за фахом – зв’язківець і вивчати історію рідного краю та колекціонувати такі речі – це його хобі з дитинства. Є мрія провести ще не одну таку виставку, поповнюючи її новими експонатами а з часом відкрити музей.

Ігор ЧИЖ, фото автора

 

СПОРТ

Спортивна міць регіону

Нещодавно з нагоди Дня залізничника у «Ремонтному вагонному депо Дрогобич» відбулося спортивне свято «Залізничник – 2018», організоване відділом фізичної культури та спорту виконкому Дрогобицької міської ради та шахово-шашковим клубом «Софія» в рамках обласної програми розвитку дитячих шахів на Львівщині.

Провідні спортсмени з Дрогобича, Стрия, Трускавця, Борислава та навколишній сіл виборювали призові місця в змаганнях з шахів та шашок, а працівники вагонного депо змагались з настільного тенісу, всього взяли участь 105 учасників.

Ось вони – переможці спортивних баталій у різних номінаціях.

У змаганнях шахістів найкращими стали: Мирослав Плекан, Дмитро Пилип, Вікторія Кондратюк, Софія Данилюк, Захар Пінчак, Назар Мелько, Святослав Болецький, Тетяна Гринюк, Матвій Каландарішвілі, Венера Умерова (усі – Дрогобич), Володимир Онім і Лев Карпінський (Стрий).

У змаганні з шашок перемогли: Ярослав Мулик, Роман П’ясецький, Василь Білий, Вікторія Кондратюк, Дмитро Леськів, Марко Ульмер (усі – Дрогобич), Надія Мазурик (с.Михайлевичі).

Найкращим тенісистом турніру став дрогобичани Василь Воробець.

Кращі тренери-шахісти: серед учнів 2 класів і дошкільнят – Володимир Кузик (Дрогобич), серед учнів 1 класів – Олександр Соловйов (Стрий). Наймолодший учасник змагань – Анна Кобільник (Дрогобич).

За змістовно організоване спортивне свято учасники висловлюють щиру подяку адміністрації та профспілковому комітету ВП «Ремонтно вагонне депо Дрогобич», зокрема Віктоові Онишкевичу і Богданові Гавдяку.

Престижності турніру додало те, що серед його учасників були: 1 гройсместер, 1 майстер спорту, 4 кандидати в майстри спорту, 12 першорозрядників.

Кор. «ГЗ»

Фото Ігоря ЧИЖА

 

Щоб уникнути пожеж

Працівники Дрогобицього РВ ГУ ДСНСУ у Львівській області, Дрогобицької РДА та представники Рибницької сільської ради 13 листопада провели роз’яснювальну роботу для недопущення виникнення пожеж у с.Рибник Дрогобицького району.

Мешканців поінформували про правила пожежної безпеки в побуті, під час опалювального сезону, вручили агітаційну продукцію. Селян попередили про причини виникнення надзвичайних ситуацій у сім’ях самотніх громадян, багатодітних, малозабезпечених сімей.

Йшла мова і про недопущення пожеж в природних екосистемах. Нагадуємо, що спалення сухої рослинності заборонено законодавством і передбачає адміністративну (штрафи) і кримінальну відповідальність.

М.ГОРОДИНСЬКИЙ, головний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНСУ у Львівській обл.

 

Слава про маестро лине усе вище

Сімдесятитисячний Дрогобич на Львівщині і 30-тисячний Чортків на Тернопільщині. Відстань між цими містами – 250 кілометрів. Здається, що їх може єднати? Аж ні, для цього є вагома причина. І вона називається – Степан Стельмащук (1925-2011).

Цей непересічний, навіть визначний діяч і подвижник на ниві національної культури був людиною з високою консерваторською освітою, педагогом, хоровим дириґентом, композитором, фольклористом, музикознавцем, організатором і 27-річним керівником народного чоловічого хору «Бескид», що нині носить його ім’я, автором численних статей і книг, просвітянином. Походить він із мальовничого села Скородинці неподалік Чорткова.

Від дитячих років проявив велику любов до української народної пісні й до кінця життя  популяризував її серед народу. Під час німецько-совєтської війни воював на фронті, брав участь у штурмі Берліна, переніс поранення. Згодом це не раз допомагало йому захищатися від звинувачень в традиційному часів СССР «українському буржуазному націоналізмі». Йому були притаманні такі цінні людські риси, як справжня інтелігентність, шляхетність, гідна подиву відповідальність, пунктуальність, порядок, точність, щирий народний гумор, коли хочете, то й дипломатичний хист. Не випадково колеги, друзі, знайомі ставилися до нього дуже шанобливо, з повагою, а студенти любили й захоплювались ним.    

Упродовж 1960-1989 років С.Стельмащук проживав у Дрогобичі в будинку на початку вул. М. Грушевського. Працював на музично-педагогічному факультеті (тепер інститут музичного мистецтва) Дрогобицького нині педагогічного університету ім. І. Франка, де став професором. Майже 30 років життя віддав С.Стельмащук підготовці педагогічних кадрів музично-педагогічного профілю, хоровому дириґуванню, збиранню та опрацюванню пісенного фольклору, написанню музики на вірші класичних і сучасних українських поетів, у тому числі місцевих. Якби він не зробив більше нічого, крім виведення створеного в 1962 р. хору «Бескид», де в часи його розквіту і найвищого творчого злету налічувалось 80-90 співаків з Дрогобича та найближчих міст, на високий, фактично професіональний загальнонаціональний рівень, то й цього було б достатньо, аби закарбувати його ім’я на золотих скрижалях української культури.

А С.Стельмащук залишив ще й багату творчу спадщину в музичній, пісенно-фольклористичній, науковій, композиторській галузях. Про діяльність хору і його маестро із захопленням писали видатні та відомі діячі, часописи в Україні та діаспорі. Зрештою, їхні відгуки та оцінки діяльності хору і керівника протягом 45 років підсумовано в збірнику «Ой нема то, як в «Бескиді», упорядкованому й відредагованому професором Михайлом Шалатою, який довго співав у «Бескиді» і з яким маестро «кумував», створили багато гарних пісень, а також у меншому за обсягом додатковому збірнику «Солов’їні бескидяни» під редакцією автора цих рядків, в якому висвітлена концертна діяльність хору протягом наступних п’яти років, котрі увінчали 50-річний ювілей «Бескиду». 

Завершивши педагогічну діяльність і вийшовши на пенсію, С.Стельмащук на початку 1990 р. повернувся на постійне проживання до Львова. Там знайшов себе у Галицькому районному Товаристві «Просвіта», ініціювавши чимало нових цікавих ідей і планів, у втіленні яких сам брав активну участь. Крім того, широкознаний маестро, але вже без батути, працював над новими видавничими проектами, частину яких через відсутність коштів випустив у світ під грифом «Самвидаву». До кінця життя вів жваве листування з відомими діячами культури і мистецтва. Вряди-годи відвідував дороге рідне село поповнити банк пісенного фольклору і набратися в земляків нових сил та енергії. Завжди і всюди ставив на перший план виховання національної свідомості, чим ненастанно займалася «Просвіта» від її створення 8 грудня 1868 року аж до 1939 року, коли комуно-російська влада заборонила це надзвичайно авторитетне в народі Товариство. Знайшов маестро вічний спочинок на Сихівському цвинтарі у Львові.

Світла пам’ять про С.Стельмащука зберігається, підтримується та шанується і в його Скородинцях, і в Чорткові, і в Дрогобичі, і у Львові. Скажімо, в Скородинцях працюють над створенням музейного кутка, аби з часом перетворити на повноцінний музей С.Стельмащука. Стараннями учасників хору «Бескид», Дрогобицької «Просвіти» і за пропозицією автора цих рядків відкрито меморіальну таблицю на будинку, в якому проживав С.Стельмащук. Видано кілька книг, у яких йдеться про його мистецький спадок. Напевно, вже можна і треба говорити про ширше дослідження творчої спадщини маестро української пісні, його культурно-громадської діяльності тощо.

Черговим підтвердженням сказаного став спільний захід Чортківської міської та районної рад і Чортківської райдержадміністрації, тамтешніх просвітян під крилатою назвою «Благословенна музики соборність», присвячений С.Стельмащукові. Його запропонував провести 90-річний краєзнавець, автор пресових публікацій, кільканадцяти книг Роман Критюк. Безпосередніми організаторами стали Чортківські районне і міське управління культури, очолювані відповідно Галиною Чайківською і Ольгою Дембіцькою. На їхнє запрошення прибули: з Дрогобича – хор «Бескид» на чолі з дириґентом Ярославом Кулешком і концертмейстером Лілією Андрух, професор Михайло Шалата, голова Дрогобицької «Просвіти» Микола Садоха і член ради Роман Пастух; зі Львова – дружина маестро Любов Стельмащук, група активістів Галицької районної «Просвіти» за участю заступниці голови Ольги Манюк і земляцького Товариства «Тернопільщина» під головуванням Ярослава Любченка; зі Скородинців – парох о. Мирон Заяць і жіночий народний фольклорно-етнографічний ансамбль під орудою Любові Чайки. Уповажнили мистецький вечір своєю присутністю голова Чортківської райдержадміністрації Оксана Чайцук, її заступниця Йосифа Овод, племінники Богдан Стельмащук, Ореста Романів, інші особи.

Після благословення мистецького вечора о. Мирона Заяця в ошатній залі районного Будинку культури тепле, зворушливе слово про С.Стельмащука виголосив Михайло Шалата. Промовляли також Любов Стельмащук та Ольга Манюк. На відкриття концертної програми вечора студент Віктор Сов’як виконав народну пісню «Ой на горі ромен цвіте». Скородинські жінки розчулили присутніх піснями «Колись, дівчино мила», «Зелений лист на дубочку» та «Пряла-м же я куделицю» в опрацюванні С. Стельмащука.

Далі сцена перейшла до дрогобицьких бескидян та ведучого концерту Степана Якима. Хоча за віком вони далеко й далеко не молоді, проте у Чорткові співали по-молодечому злагоджено, піднесено і натхненно, чим заслужили гарячі оплески. Прозвучали пісні «Співанка з Бескиду», «Ой у полі верба», «Світи, місяченьку», «Конотопська слава», «Машерують добровольці», «Там під лісом», марш «Україна», «Козацька похідна». У ролі заспівувачів знову блискуче виступили солісти Корнель Сятецький і Петро Турянський. Все це – народні пісні в опрацюванні С.Стельмащука та його наступника при кермі хору теж композитора і педагога Романа Сов’яка, а також пісні літературного походження з великого репертуару хору «Бескид», про авторів яких і композиторське опрацювання йдеться в названих вище виданнях. Фінальну крапку в концерті поклала пісня-гимн «Вічний революцйонер» Миколи Лисенка на слова Івана Франка.

Керівні особи місцевої влади висловили дрогобичанам сердечну подяку і вручили квіти Ярославові Кулешку та Лілії Андрух, а Роман Критюк – ще й свої книги. Навзаєм гості з міста Франкової юності передали чортківцям книги своїх авторів і видавництв. Спільний вечір відбувся в атмосфері шани і прослави незабутнього маестро та рідної пісні, обстановці наближення 150-річного ювілею Товариства «Просвіта» і вилився у справжнє свято для місцевих учасників, їхніх гостей, усіх присутніх любителів невмирущого співу душі народної.

Роман ПАСТУХ

 

Звіт про третій рік роботи Львівської обласної ради

Блог голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина

Прийнято звітувати за виконану роботу. Тож, до Вашої уваги – звіт за виконане упродовж третього року на посаді голови Львівської обласної ради.

Вступ

Напевно, читачам цього блогу слід приготуватися до складного чтива. Цей звіт не виборча агітка – автор не має планів пробувати себе на виборчих перегонах у наступному 2019 році, і залишає цю важку місію іншим достойникам. Тому мета інша– розкрити досягнуте і поділитися запланованим на наступний рік. Чому цей звіт виходить в життя зараз? Бо обрані у 2015 році депутати приступили до повноважень власне 19 листопада 2015 року, тож “літочислення” каденції розпочалося саме три роки тому.

 

2018

Досягнуті спільно з депутатським корпусом ініціативи вирішив поділити на кілька пунктів, серед яких:

- Розвиток інфраструктури

- Зміна підходів у призначенні керівників комунальних медичних закладів;

- Новий рівень програми мікропроектів;

- Створення платформ/майданчиків для обговорення та вирішення проблем регіону /місцевого самоврядування;

- Енергозбереження в бюджетній сфері;

- Ініціативи у сфері екології;

- Транскордонне та міжнародне співробітництво;

- Активна політика національної пам’яті та допомога українській армії;

- Співпраця Львівщини та Луганщини.

 

Розвиток інфраструктури

Передовсім хотів би закцентувати – запрацював Дорожній фонд. Так, ще не ті обсяги, у 2018 році лише 583 млн грн., але разом з коштами обласного та місцевих бюджетів – це 337 км доріг, на 737 млн грн. Крапля, але і камінь вона точить.

Традиційно звітую про спортивну інфраструктуру – 99 майданчиків у 99 населених пунктах. Уже 29 полів зі штучним покриттям, 61 тренажерний майданчик, але до кінця року – буде ще більше. Шкода, що традиційно запізнюється держава зі своїми коштами, із 23,5 млн грн. на ці ж таки поля зі штучним покриттям, але нам своє робить. І, до речі, програма “Спортивний майданчик” буде розвиватися, але це вже – у планах на 2019 рік.

 

Новий рівень конкурсу проектів місцевого розвитку 2018!

Наш конкурс мікропроектів – наша гордість! Без перебільшення, це найдієвіша обласна програма, яка отримала у 2018 році рекордне фінансування з обласного бюджету, і перейшла позначку в 1000 бенефіціарів відкритого конкурсу. Відповідально підкреслюю – в Україні немає аналогу, що дозволяв би залучати на міні-проекти до 400 тисяч гривень, 256 млн грн. з яких небюджетних коштів – 53,7 млн грн. Дякую кожному з понад 2000 учасників конкурсу – Ви дійсно хочете зробити кращим життя у своїх громадах.

 

Зміна підходів у призначенні керівників комунальних медзакладів

Теж наша, Львівської обласної ради “фішка”. Так, ми маємо повноваження призначати керівників комунальних закладів обласної ради без проведення конкурсу. Проте ми не лише проводимо відкриті, і часом дуже непрості змагання за “кращих з кращих”. Цей рік – рік переходу новопризначених керівників на строковий контракт. Разом з проведенням 17 конкурсів, ми вперше в Україні підтримали курс уряду на автономізацію закладів охорони здоров’я в некомерційні комунальні підприємства. Важко йде оптимізація галузі, та все ж головне – якість послуги, що надається пацієнту, все решту має особистісний вимір.

 

Майданчики для обговорення та розв’язання проблем регіону

Ми маємо час та натхнення, і здатні переконати бізнес, і міжнародні фонди, що працюють в Україні, підтримувати відкриті майданчики для обговорення наболілих проблем усіх областей, об’єднаних Карпатами. Цьогоріч нам вдалося ще вище підняти планку обговорень на ІІІ Форумі місцевого розвитку, що традиційно відбувається у Трускавці. Висловлюю подяку усім, хто допомагає нам у прагненнях підтримки ініціатив карпатських громад, реалізації проектів міжрегіональної співпраці, про які ми великим корпусом місцевого самоврядування двічі на рік спілкуємося у Трускавці і на Сколівщині.

 

Енергозбереження в бюджетній сфері

Свого часу ми були першою областю, яка запровадила підтримку ініціатив громадян у енергозбереження своїх осель. Ми також є першим регіоном, котрий запровадив фінансовий інструмент для енергозбереження в установах обласної бюджетної сфери. Вкотре висловлюю жаль з приводу, що такої програми немає на державному рівні.

 

Стратегія у сфері екології

У питаннях екології ми намагаємося бути максимально послідовними. Нами підтримано створення нових національних парків, зокрема на землях Галсільлісу в межах Старосамбірського району – “Королівські Бескиди”. Не кожна обласна рада готова вилучати з традиційного лісокористування власні лісові площі.

Уже в цьому році ми очікуємо на розпорядження Президента України про створення національного парку “Бойківщина”, який ініціювали наші депутати, працівники лісової галузі. Додайте сюди і створення нових, місцевого рівня об’єктів природно-заповідного фонду.

Залишилося кілька місяців і буде завершений унікальний та єдиний на всю Україну проект зі створення суперсучасного розсадника зі шведською технологією вирощування мільйонів саджанців лісових порід із закритою кореневою системою. Додайте сюди вже другий рік фінансування власне лісовідновних заходів з обласного бюджету.

Транскордонна співпраця

Сьогодні Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна», котру маю честь очолювати, є національним лідером у залученні коштів міжнародної технічної допомоги. За це велике дякую команді, яка працює вже 11 рік, і всім нашим міжнародним партнерам, котрі повірили у наш потенціал. І мова не лише про загальний бюджет власних проектів чи професійні консультації, котрі ми надаємо для наших членів – органів місцевого самоврядування з 4 Карпатських областей. Ми готуємо нове покоління професійних менеджерів, здатних працювати з коштами ЄС, державного і місцевих бюджетів за європейськими правилами. Саме їх успішна реалізація у 2018-2020 роках буде нашою перепусткою до ще більших можливостей, котрі, переконаний, чекають нас на шляху до об’єднаної Європи.

 

Активна політика національної пам’яті та допомога ЗСУ

На цьому напрямку у нашому портфелі чимало великих і дрібних справ. Завдяки спільним зусиллям депутатського корпусу обласної ради, ми зуміли закінчити епопею з колишнім Російським культурним центром, за що дякую усім причетним. Але ми підтримуємо усі частини української армії та проекти ветеранських середовищ. Львівська обласна рада стала повноцінним учасником масштабного відзначення100 років ЗУНР, готова долучатися до вшанування воїнів УГА на території інших областей і займає активну позицію у міжнаціональних питаннях.

 

Співпраця Львівщини та Луганщини

2018 рік для нас дійсно роком прориву у міжрегіональній співпраці з Луганщиною. Проекти #Змінимо_країну_разом в частині освітніх, культурних і медійних обмінів, які реалізовуються спільно обласними бюджетами Львівської, Луганської областей, коштами спонсорів та небайдужої громади через Асоціацію “Єврорегіон Карпати- Україна” вийшли на зовсім інший рівень. Окрім цього, ми виграли спільний проект з Міністерством освіти і науки, що передбачає спільні дії між 15 школами Львівщини і Луганщини. Переконаний – така співпраця має колосальне значення для об’єднання, чи то пак “зшивання” країни.

 

Про плани на 2019 рік

- Розвиток соціальної інфраструктури.

- Конкурс проектів місцевого розвитку 2019.

- Розширення природо-заповідного фонду області та розвиток рекреації.

- Ефективне використання комунального майна.

- Транскордонне та міжнародне співробітництво

- Змінимо країну разом.

- Завершення процесу добровільного об’єднання територіальних громад.

- Енергозбереження в бюджетній сфері.

- Подальше вирішення проблеми поводження з ТПВ.

- Забезпечення суспільної стабільності під час проведення двох загальнонаціональних виборчих кампаній.

 

І на завершення ...

Звіт можна було б іще продовжити. І згадати унікальні міжрегіональні карпатські ініціативи, підтримані 4 обласними бюджетами у вигляді відкритого конкурсу, спільний проект з Мінрегіонбудом і ще багато чого іншого. Допитливий читач зможе ознайомитися з усіма нашими досягненнями за цей рік на нашому сайті, а представники медіа взяти будь-який коментар.

Хочу подякувати за цей плідний третій рік роботи депутатському корпусу Львівської обласної ради. Наші голосування за переважну більшість питань, що розглядалися у сесійному режимі, свідчать про вміння знаходити компроміси і консенсус. Сподіваюся, що жодні політичні потрясіння не позначаться на нашій роботі.

Окрема подяка - команді виконавчого апарату обласної ради, виконавчим органам асоціацій місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україні” та “Ради Львівщини” за спільну працю у цьому році. Попереду ще багато спільної роботи! Semperavanti!

Вдячний медіа, котрі висвітлювали, підказували і критикували нашу роботу.

І звісно, наперед подяка за обговорення і критику на своїй сторінці у Фейсбуці

Олександр ГАНУЩИН, голова Львіської обласної ради

 Создан 29 ноя 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником