ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 20 грудня 2018 р.
«Просвіті» – 150!

Урочиста академія з нагоди 150-ліття Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т.Шевченка відбулася 15 грудня у музично-драматичному театрі ім. Ю.Дрогобича. Її початку передувала процедура освячення меморіальної таблиці на фасаді театру.

«Тут, у Народному домі, від початку ХХ ст. до 1939 р. працювали Дрогобицька філія Товариства «Просвіта», інші українські культурні, громадські організації, кооперативи. Встановлено з нагоди 150-річчя Товариства «Просвіта». Дрогобицька «Просвіта» 15.12.2018» – такий напис на таблиці нагадуватиме дрогобичанам про події минулих часів. Чин освячення у співслужінні зі священиками здійснив єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ владика Григорій Комар.

Після спільної світлини на згадку просвітяни перейшли до театральної зали. Урочистості розпочалися з благословення та промови владики Григорія. Він наголосив, що створення «Просвіти» було одним із дієвих засобів реалізації ідеї боротьби за формування української нації. Тогочасна еліта через слово, вивчення історії, пропагування української культури і традицій намагалася витягнути народ із темряви. Тому, очевидно, і виникла назва «Просвіта». На жаль, сьогодні просвітяни не мають вже такої ваги у суспільному житті і це необхідно виправляти, опираючись насамперед на два крила: вчителів і священиків, а також усіляко залучаючи до справи порятунку української нації нашу молодь.

Реферат на тему: «Товариство «Просвіта» – цитадель української духовності» виголосив почесний голова Дрогобицької «Просвіти», професор Михайло Шалата. Він акцентував увагу присутніх на тому, що без мови немає нації, а без нації немає держави. Саме тому «Просвіта» завжди робила основний акцент на пропагуванні рідної мови. Михайло Йосипович зробив історичний екскурс у минуле, згадавши основні історичні віхи і знакові постаті просвітництва. Він також додав, що у січні 2019 року Дрогобицька «Просвіта» відзначатиме 30-річчя відродження товариства.

Голова міськрайонного товариства «Просвіта» Микола Садоха нагородив грамотами найактивніших членів цієї громадської організації. Серед них – Михайло Шалата, Любов Волошанська, Михайло Ваврин, Роман Пастух, Степан Яким, Петро Павлюк, Ольга Яремко.

Поетичне привітання від просвітян Луганщини виголосила поетеса Антоніна Листопад.

Вітання із ювілеєм прозвучали від заступника голови Дрогобицької РДА Володимира Ханаса та міського голови Дрогобича Тараса Кучми. Тарас Ярославович пообіцяв розробити програму міської ради для фінансової підтримки «Просвіти». Ці слова зала підтримала оплесками.

У святковій концертній програмі взяли участь: хор Дрогобицької духовної семінарії бл. свмч. Северина, Віталія і Якима (регент – о.Андрій Бунь), Заслужений Прикарпатський ансамбль пісні і танцю «Верховина» (худ. керівник Світлана Майданек), квартет «Гамалія», муніципальний камерний хор «Легенда» (Наталія Самокішин), Народний вокальний гурт «Марічка» районного Народного дому (Олександра Лиса), вокальне тріо зі с.Вороблевичі. Завершилося дійство запальним гопаком у виконанні Народного ансамблю танцю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка (Богдана Кос). Вели вечір Уляна Воят та Іван Сех.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Сервіс по-Європейськи

Третього грудня відбулася офіційна презентація оновленого приміщення сервісного центру МВС у Дрогобичі, який став останнім у списку сервісних центрів МВС нового взірця у Львівській області. Тут громадянам надаватимуть послуги із реєстрації та перереєстрації транспортних засобів, видачі та заміни посвідчення водія, довідок про відсутність судимостей тощо.

Сервісні центри МВС нового взірця побудовані за принципом прозорого офісу та оформлені в єдиному візуальному стилі – біло-зелених кольорах. Завдяки технічним зручностям – електронній черзі, сучасній інформаційній системі – процес отримання послуг для громадян значно спростився. Також центри є доступними для людей з особливими потребами, обладнані дитячими кімнатами для найменших відвідувачів та полицями для буккросингу (обміну книгами).

«Планування приміщення розроблялося на основі принципу відкритого простору та технології «єдиного вікна» – так, щоб унеможливити будь-які корупційні прояви. Тепер клієнту не потрібно бігати коридорами між кабінетами і вичікувати по декілька днів, натомість можна отримати усі необхідні послуги в одного оператора за максимально короткий термін», - зазначив у виступі начальник Регіонального сервісного центру МВС у Львівській області Олександр Плашовецький.

Під час урочистостей слово також мали перший заступник голови Дрогобицької РДА Руслан Щерба, голова райради Михайло Сікора, керівник сервісного центру МВС у Дрогобичі №4642 Михайло Кузьмін. Гості відзначили високий європейський рівень сервісу, який тепер отримуватимуть громадяни, а також значний внесок Михайла Кузьміна у досягнення підсумкового результату.

Додамо, що на сайті Головного сервісного центру МВС можна замовити довідку про несудимість он-лайн, перевірити свої знання з ПДР на безкоштовному тренажері або ознайомитися з інструкцією для тих, хто хоче вперше отримати водійське посвідчення. До кінця 2018 року буде запроваджено сервіс персонального електронного кабінету власника авто.

Нагадаємо адресу територіального сервісного центру МВС №4642 у Дрогобичі: вул. Трускавецька,64. Сервісні центри МВСУ працюють за графіком: у вівторок – п’ятницю – з 9:00 до 18:00, у суботу – з 9:00 до 16:45.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Засяяла головна ялинка міста

У вівторок, 18 грудня, напередодні Дня Святого Миколая, на головній ялинці Дрогобича спалахнули святкові вогні, наповнивши місто чарівною атмосферою Новорічно-Різдвяних свят.

Спершу до маленьких дрогобичан звернувся отець Ігор Цмоканич.

Відтак, щоб привітати всіх дітей і їхніх батьків, прибув сам Святий Миколай. Після театралізованого дійства Чудотворець спільно з дітлахами урочисто засвітили вогні на головній ялинці Дрогобича.

Яскраві вогники зеленої красуні гармонійно компонують з освітленням на будівлі міської ради. Нагадаємо, нову святкову ілюмінацію для новорічної ялинки та святкове освітлення для адміністративної будівлі міської ради придбали два роки тому з ініціативи міського голови Тараса Кучми і підтримки депутатського корпусу міськради.

Прес-служба міської ради

 

 

«Важка» вага золота

На Міжнародному турнірі зі спортивних, бальних танців, який відбувся 25 листопада цього року в Кракові (Польща), вихованці дрогобицького СК «Лібертанго» (тренер Мар’яна Метик), Анна Мазяр і Максим Запотічний були найкращими.

Спершу в категорії Юніори 2 «Д» клас латиноамериканська програма вони здобули срібні медалі. У категорії «С» клас стали бронзовими призерами. А в категорії Юніори 2 «Д» клас, виконуючи європейську програму, вибороли перше місце, завоювавши золоті медалі.

Уже через тиждень, 2 грудня, у Львові на Міжнародних змаганнях «Lviv Winter Cup 2018» дрогобицькі танцюристи СК «Лібертанго» Анна Мазяр і Максим Запотічний у категорії Юніори 2 «Д» клас були третіми. В категорії Ювенали 2 open латиноамериканська програма, де на паркеті зійшлися танцюристи відомих клубів України і закордону, вихованці «Лібертанго» Марта Соломчак і Арсен Андруневчин зійшли на п’яту сходинку фіналу. А їх одноклубники Анастасія Клиса і Владислав Роп’як здобули перше місце в змаганнях категорії Юніори 2 «Е» клас, продемонструвавши високу майстерність і талант.

Не обійшлося у юних танцюристів та їх вихователів і без гірких пригод. Повертаючись із Кракова, їх затримали на кордоні протестувальники «євробляхарі» і протримали майже цілу ніч. Прохання пропустити дітей і двох вагітних жінок не зворушили пікетувальників. Свої меркантильні інтереси вони поставили вище, незважаючи ні на дітей, які з перемогами поспішали до рідних домівок, ні на їхніх вихователів.

Тарас РУСИН

На фото: Анна Мазяр Максим Запотічний і керівник клубу «Лібертанго» Мар‘яна Метик.

 

Шлях до нашого Храму

«Будь-які історичні аналогії ніколи не бувають абсолютно точними. Бо – інший контекст, інші обставини, інша свідомість людей. І все ж паралелі з минулим є не лише повчальними, а часто конче потрібними, тому що допомагають зазирнути за «горизонт» історії» - пише І.Сюніюков у газеті «День» №-2018-2018, 30.ХІ-01.ХІІ.

Зв’язок, навіть вкоріненість Княжої Русі-України у візантійсько-царгородській православній та культурній традиції – найкраща ілюстрація цієї думки. Наше християнство, засади нашої духовності – по суті, саме звідти (залишимо поки в стороні «візантійство» як політичне явище, успадковане Московією). Книга «Повернення в Царгород», видана 2015р. газетою «День», – саме про це. І про те, що коли на київських пагорбах у ХІ-ХІІ ст. міцніла правдиво християнська держава Володимира Святого, Ярослава Мудрого та Мономаха – Москва була «сельцом невеликим», оточеним хащами та болотами. То звідки і від кого поширювалося світло християнської віри? І хто має безумовне історичне право на Томос? Останнім часом небезпечним для глобальної політики (не лише  для Національної безпеки України) стало явне агресивне прагнення Росії привласнити, рейдерськи захопити не лише чужу історію, чужу територію, а й у цілком імперський спосіб «розв’язати» питання православ’я, віри та конфесійних відносин, розширити простір «руського мира». А втім, чому ж останнім часом? Якраз книга «Повернення в Царгород» дуже переконливо доводить, що хто хотів і прагнув, той ще кілька років тому, до (або відразу після) початку російсько-української війни, був застережений щодо того, на що здатна путінська Росія.

Головний редактор «Дня» Л.Івшина у передмові до книги підкреслює, що «впродовж століть – і за часів імперської Росії, і в добу Радянського Союзу, і, визнаємо це, уже в незалежній Україні – здійснювалася негативна селекція в нашому суспільстві… В результаті ми маємо справу з певним,на сьогодні спотвореним форматом історичного мислення? Цінність «Повернення в Царгород» в тому й полягає, що ця книга «лікує» мовою фактів, образів, розповідей про вражаючі події нашої історії оцю спотвореність, незмірно розширює цей провінційний формат і нагадує нам, спадкоємцями якої держави, якої культури та духовності ми є. Це і є той шлях до Храму.

Чому Росія досі крізь зуби визнає (чи не визнає) існування незалежної Української держави та самодостатньої української нації? Усе просто. Визнання за Україною її тисячолітньої історії підриває імперський інстинкт Росії». Ба більше, підкреслює Л.Івшина, «попри віддаленість у часі княжої доби вона дає ключ до розуміння трагедій, які спіткали нашу землю у ХХ столітті. Адже природа тих катаклізмів – проста і водночас дуже жорстока: українську націю намагалися винищити в тому плані як доказ значного більш раннього великого злочину – вкраденої історії».

Отож, шановні українці, читайте нашу історію з повагою.

Костянтин ФЕДЬКІВ

 

Обираймо проекти «Громадського бюджету»

У Дрогобичі завершили прийом проектних заявок в межах «Громадського бюджету Дрогобича-2019». Громадянами було подано 17 проектів. Вам обирати найкращі.

Проголосувати за проекти можна двома способами: у режимі онлайн на сайті міської ради у рубриці «Громадський бюджет», або у приміщенні ЦНАПу (пл.Ринок,1) 17-22 грудня та 26-29 грудня з 8:00 до 17:00.

Початок голосування – 17 грудня, завершення – 30 грудня 2018 р.

Голосувати можуть як члени територіальної громади Дрогобича, так і особи, які проживають, навчаються або працюють у місті. На момент голосування особа повинна досягнути 16-річного віку.

Прес-служба міської ради

 

Копія завдала удару по репутації…

Наші читачі надзвонюють у редакцію і запитують, мовляв, чого ви не провели цьогоріч анкетування «Людина року». Дрогобичани пам’ятають, що 25 років тому наша газета започаткувала цю номінацію. Так, тоді ажіотаж був величезний. У редакцію стосами заносили підписи на підтримку того чи іншого кандидата. Згодом ми перейшли на анкету суто газетного формату.

Але наш проект вирішили скопіювати інші видання. І щоб не дискредитувати ідею, і не знівелювати сам принцип анкетування, і не кидати тінь підозр щодо об’єктивності, було прийнято рішення не проводити номінацію «Людина року». У нашому портфелі є інша форма публічного визнання дрогобичан, які перебувають в епіцентрі суспільних подій. І всі вони заслуговують бути переможцями у тих номінаціях, які ми колись започаткували: а було їх аж 13! Але про це іншим разом. А зараз вітаємо всіх номінантів, які увійшли у літопис нашого часопису, із Новим роком і Різдвом Христовим!Создан 20 дек 2018  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником