ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 7 лютого 2019 р
Школи стають гімназіями й ліцеями

Відповідно до Закону України «Про освіту» середні навчальні заклади переходять на 12-річну освіту. Відтак для першокласників «Нової української школи», які вступили на навчання у 2018-2019 навчальному році, та всі діти, які розпочинають навчання у наступні роки, докорінно змінена система здобуття середньої освіти.

Повну загальну середню освіту поділятимуть на три рівні: початкову (1-4 класи) – І ступеня, базову (5-9 класи) – ІІ ступеня та профільну (10-12 класи) – ІІІ ступеня.

Заклади, які надаватимуть послуги базової освіти І-ІІ ступенів, називатимуться гімназіями, а заклади, які надаватимуть послуги також профільної освіти І-ІІІ ступенів – ліцеями. Окремо існувати зможуть і початкові школи І ступеня.

Відтак органи місцевих рад повинні прийняти рішення про зміну типів та назв шкіл, аби привести їх відповідно до законів «Про освіту» та «Про загальну середню освіту».

Такі рішення місцевими радами повинні прийматися негайно, адже запрацювати школи як гімназії та ліцеї повинні вже з 2022 року, а до цього часу необхідно здійснити низку організаційних заходів для їхнього ефективного функціонування. Окрім того, школи, які отримають статус гімназії, з 1 вересня 2019 року повинні припинити набір учнів у 10-ті класи старшої школи.

На засіданні сесії Дрогобицької міської ради, яке відбулося 24 січня, депутатський корпус ухвалив рішення про зміну типів і назв загальноосвітніх навчальних закладів Дрогобича і Стебника.

Під час обговорення зазначено, що зміна типів і назв, яка прописана у проекті рішення, ще не є остаточною і коригуватиметься у процесі впровадження освітньої реформи. А прийняття цього рішення зараз є важливим, аби здійснювати подальші кроки.

Отож, у Дрогобичі і Стебнику перейменовано 19 освітніх закладів.

Від 01.09.2019 року гімназіями називатимуться: ЗОШ №8, ЗОШ №9, ЗОШ №10, ЗОШ №15 (усі – м.Дрогобич), ЗОШ №6 (м.Стебник), а ЗОШ №13 (м.Стебник) залишиться початковою школою.

Від 01.09.2020 року гімназіями називатимуться: ЗОШ №5, ЗОШ №14, ЗОШ №17, (усі – м.Дрогобич), ЗОШ №11 ім. Т.Зозулі, ЗОШ №18 (обидві – м.Стебник).

Від 01.09.2021 року ліцеями називатимуться: СШ №1 ім. І.Франка, СШ №2, ЗОШ №3, ЗОШ №4, СШ №16, гімназія ім. Б.Лепкого, ліцей при ДДПУ ім. І.Франка (усі – м.Дрогобич), СШ №7 (м.Стебник).

Також зміняться назви і дошкільних начальних закладів. Відповідно до рішення сесії ДМР та до нового освітнього законодавства, з 1 вересня 2019 року вони перейменовуються у «заклади дошкільної освіти».

Прес-служба ДМР

 

А ТИМ ЧАСОМ…

У школах призупинили навчання 

У понеділок, 4 лютого, у ратуші відбулося засідання комісії з питань ТЕБ та НС під керівництвом міського голови Тараса Кучми.

Начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко повідомив, що станом на понеділок із 10197 школярів Дрогобича та Стебника 2223 дитини відсутні на заняттях, з них 1922 – через захворювання на грип або ГРВІ. У порівнянні з 1 лютого кількість хворих збільшилася на 422 учні.

Загалом показник хворих учнів становив 18,8% від загальної кількості.

Тож за рекомендацією відділу освіти ДМР та санітарно-епідеміологічної служби комісія прийняла рішення припинити навчально-виховний процес у школах Дрогобича та Стебника, починаючи з вівторка.

У п’ятницю, 8 лютого, буде здійснено черговий моніторинг захворюваності учнів. Відтак на основі отриманих даних, комісія з питань ТЕБ та НС прийме рішення про відновлення навчально-виховного процесу або ж подальше його припинення.

Прес-служба ДМР

НОВИНИ

 

Звітував Олег Хрущ

Під час ІІ засідання XLІV сесії Дрогобицької міської ради, 31 грудня, секретар ради Олег Хрущ прозвітував за період роботи від 2015 року.

Олег Хрущ, підсумовуючи діяльність, наголосив, що результативнійсть його роботи безпосередньо залежить від діяльності депутатського корпусу, за що подякував всім депутатам. Окрім важливих прийнятих рішень, міськрадою впроваджено низку нововведень у роботі виконкому й ради. Так, за словами Олега Хруща, Дрогобич – перше місто на теренах Дрогобиччини, яке започаткувало електронну систему поіменного голосування, прийняло рішення про електронні петиції до міської ради, відкрило дані про роботу депутатського корпусу.

Зараз ведеться робота над впровадженням змін до регламенту, зокрема щодо авторства і співавторства проектів рішень, які подаються на розгляд ради. Крім того, необхідно прийняти нове положення про електронні петиції. Попри всю відкритість та прозорість діяльності ради, варто запровадити інституцію реєстрації громадян чи гостей, присутніх в сесійній залі, так як це є в країнах Європи.

Депутати висловили секретарю ради низку побажань і після обговорення, запитань та відповідей позитивно проголосували за звіт Олега Хруща.

Прес-служба міської ради

 

ОБЕРЕЖНО, КІР!

Зараз в Україні і в нашому регіоні триває епідемія кору серед дорослих і дітей.

Хворіють особи, які не були вакциновані. Джерелом інфекції є хворі. Найбільша заразливість припадає на період до появи висипки. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом.

Кір – гостра вірусна хвороба з групи інфекцій дихальних шляхів, яка проявляється інтоксикацією, гарячкою, запаленням верхніх дихальних шляхів, кон’юктивітом, специфічною плямистою висипкою. Інкубаційний період триває 9-17 діб.

Хвороба починається гостро з підвищення температури тіла до 380С – 390С, нежиті, кашлю, світлобоязні, кон’юнктивіту. На 3-4 день стан хворого погіршується, посилюються катаральні явища, симптоми інтоксикації, за вухами з’являється плямиста висипка, яка за добу поширюється на обличчя, шию, верхню частину грудей, наступного дня – на тулуб і руки, а ще через день – на ноги.

Ускладнення кору зумовлені його збудником і бактеріями. Частіше виникають пневмонія, отит, пієлонефрит, менінгоенцефаліт.

Лікування хвороби – суто симптоматичне. За наявності ускладнення призначають антибіотики. Найдієвіший засіб попередження захворюваності на кір – планова вакцинація і вчасне звернення до лікаря. У жодному разі не займайтеcя самолікуванням!

Р.ФІГЕЛЬ, лікар-інфекціоніст

 

Щоб ріка не забрала дорогу і цвинтар

Велика вода – ось чого зараз побоюються мешканці сіл Новий Кропивник та Смільна. Річ у тім, що у Новому Кропивнику русло річки наблизилося впритул до минулоріч капітально відремонтованої дороги, а у Смільній ріка підмиває берег, на якому розташоване кладовище. Одні селяни бояться втратити транспортне сполучення, інші – що вода забере могили їхніх родичів.

Щоб допомогти розв’язати ці нагальні проблеми, сільські голови Назар Токмаков та Володимир Кузан звернулися до депутата Львівської обласної ради від Дрогобиччини Михайла Задорожного. Своєю чергою, депутат звернувся до відповідних інстанцій, щоб віднайти кошти на проведення заходів із берегоукріплення.

1 лютого на запрошення М.Задорожного проблемні місця оглянули директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Руслан Гречаник, керівник Дрогобицького управління водного господарства Сергій Дембицький та сільські голови. Про що вдалося домовитися, розповідає депутат облради Михайло Задорожний:

- Прийнято рішення наступного тижня провести нараду у Львові, щоб узгодити питання спільного фінансування робіт. Запрошені керівники Служби автомобільних доріг, «Львівоблавтодору», облводгоспу, департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА та сільські голови. Попередньо, щоб врятувати дорогу, заплановано укріпити берег ріки у Новому Кропивнику у трьох найбільш проблемних місцях згідно з проектом. Сільська рада має допомогти людськими ресурсами.

Щодо Смільної, вже практично готовий проект берегоукріплення, необхідно оплатити за його розробку. Після цього шукатимемо кошти в обласному бюджеті на його реалізацію, - зазначив депутат.

Того ж дня директор департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Руслан Гречаник і керівник Дрогобицького управління водного господарства Сергій Дембицький також оглянули у Дрогобичі берег річки Тисмениці, яка вже підмиває територію м’ясокомбінату.

Ярослав ГРИЦИК

 

«ГЗ» – 80!

Сумлінно перли свій журналістський плуг усі,

хто працював у редакції

У 60-90 роках минулого століття редакційні колективи на 95 відсотків були сформовані із випускників журфаку. Старожили гострого пера, зазвичай, брали шефство над молодими у всіх проявах журналістського життя-буття. Щоб стати вправним журналістом, - підкреслював професор Володимир Здоровега – потрібно від 3 до 5 років марудної праці. Лише одиниці тих, кого Бозя поцілувала у тім’ячко, виривалися у «вищу лігу» журналістики.

За 37-років роботи у своїй газеті, яка, до речі, цьогоріч відзначатиме 80 років писано-написано декілька тисяч публікацій різного жанру, зокрема інтерв’ю, статі, нариси, зарисовка, інформація, фейлетон. На жаль, новел чи памфлетів у своєму доробку не маю.  Та попри все, кожен із журналістів газети, а в різні періоди її виходу, у редакційному колективі було від 9 до 11 творчих працівників, залишав свій слід у літописі нашого часу. Якось перегортаючи підшивки від 1982 року, вловив себе на думці, що лише у 1989 році ми всі вийшли  за рамки прокрустового ложа компартійної пропаганди. Почали писати сміливі публікації,зокрема про розкопки на Стрийській, де народ довідався про звірства енкаведистів. Це був час ренесансу української журналістики, і цей процес тривав приблизно 8-10 років. Бо журналістами почали називати себе всі, хто експромтом виступав на радіо чи телебаченні. До газетної братії не так багато людей зайшло із чорного входу. Чому? А тому, що за кожне слово доводилося нести відповідальність. А потім із появою інтернет-мережі, як гриби після дощу, почали з’являтися публікації пересічних громадян. Найгірше те, що вони почали псувати журналістське середовище. І ця ланцюгова реакція вплинула також на телевізійників. Яких нині на різних телеканалах їх не буває. Професіоналів – обмаль. Решта такі собі заробітчани, яких хтось та й прилаштував. І найгірше те, що вони претендують на істину в останній інстанції.

Подібну картину маємо і на регіональному рівні. За моєї пам’яті близько 15 газет розпочинали приватну справу. Та невдовзі зникали: вибори різних рівнів закінчувались, і вони не могли видавати продукцію. Але реєстраційні свідоцтва на всякий випадок залишили собі. А може на чорний день вони згодяться. Далекоглядні ці люди! Але нас, професійних журналістів, обурює позиція нашого міністерства, яке курує пресу. На якій підставі видавати людині ліцензію на журналістську працю. Такої практики не існує щодо пседоюристів, псевдомедиків (за винятком доктора Пі). А нас принизили і четверту владу перевели у статус посміховиська. Слава Богу, що в нас нація грамотна і вміє писати, але це не дає право називати себе журналістом.

І наостанок – перегортаючи підшивки минулих десятиліть, знаходжу публікації про поважних людей нашого регіону, державних і громадських діячів України, зокрема перших трьох Президентів України Л.Кравчука, Л.Кучми, В.Ющенка, керівника СБУ України, голови РНБО Є.Марчука, президента України в екзилі Миколи Плав’юка, голови Верховної Ради Олександра Мороза, депутатів парламенту Олександра Ємця, Івана Драча, В’ячеслава Чорновола, Сергія Головатого, Валерія Івасюка, Романа Іванчука, Петра Димінського, Олександра Лавриновича, Олеся Танюка, Івана Макара, міністра закордонних справ Геннадія Удовенка, Блаженніших Мирослава Любачівського, Любомира Гузара, Філарета, тонкого і блискучого публіциста Євгена Сверстюка та інших постатей національного масштабу.

І ми горді тим, що ці особистості потрапили на шпальти нашої газети під час відвідин нашого краю. Мусимо зберегти і примножити традиції дрогобицької журналістики, яка формувалась впродовж всіх цих 80 років у теперішньому помешканні «Галицької Зорі». Варто зауважити, що біля витоків історичної газети стояли такі талановиті журналісти, дехто з яких згодом став ще й письменниками, як Борис Загорулько, Василь Босович, Мирослав Маринович, Михайло Шалата, Роман Пастух, Тарас Метик, Анізія Онищак. Та й інші журналісти чесно і сумлінно перли свого плуга. До речі, у далекому 1969 році наша газета (тодішнє «Радянське слово») була нагороджена «Почесною грамотою» Президії Верховної Ради України. А нинішнє має продовжити ті традиції...

В.Т.

 

СПОРТ

Почали з перемоги

Дрогобицька футбольна команда «Галичина» бере участь у 20-му зимовому турнірі пам’яті заслуженого тренера України Ернеста Юста.

На груповому етапі «Галичина» потрапила до підгрупи №14, матчі якої проходять на стадіоні зі штучним покриттям «Арена-Довге» (с.Довге, Стрийський район). Суперники дрогобичан: СКК «Пісочна», «УГВ-Сервіс» (П’ятничани), «Газовидобувник» (Вівня).

2 лютого «Галичина» (Дрогобич) перемогла команду «Газовидобувник» (Вівня) – 2:0.

Голи забивали: Святослав Турок (32); Ігор Тершак (90+1). На 30-й хвилині Тарас Рудавець («Галичина») не реалізував пенальті (стійка).

«Галичина» виступала у такому складі: Сілецький Іван, Бутим Іван (Сушинець Володимир, 46), Сенів Андрій (Трусевич Віталій, 46), Подоляк Роман, Лещинський Роман, Грицак Тарас, Бреньо Вадим (Швець Віталій, 46), Рудавець Тарас, Маланяк Роман, Кобилянський Олег (Гук Василь, 63), Турок Святослав.

Результати інших матчів групи: СКК «Пісочна» – «Газовидобувник» (Вівня) – 4:1, СКК «Пісочна» – «УГВ-Сервіс» (П’ятничани) – 3:1.

Ярослав ГРИЦИК

 

 ПРОКУРАТУРА ІНФОРМУЄ

Ножем у серце

За процесуального керівництва Дрогобицької місцевої прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт у кримінальному проваджені щодо 26-річного дрогобичнина. Його обвинувачують у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України (умисне протиправне заподіяння смерті іншій особі).

18 листопада 2018 р. під час розпивання спиртних напоїв за місцем проживання обвинувачений під час словесного конфлікту схопив кухонний ніж і завдав одного удару потерпілому в ліву передню частини грудної клітки, що призвело до смерті.

14 січня ц.р. у підготовчому судовому засіданні колегією суддів Дрогобицького міськрайонного суду обвинуваченому обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без внесення застави терміном на 60 діб. Санкція статті передбачає покарання – позбавлення волі від 7 до 15 років.

Дрогобицька місцева прокуратураСоздан 07 фев 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником