ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в "ГЗ" від 28 лютого 2019 р
Президент відзначив успіх Дрогобича

у сфері відкритості, прозорості та е-врядуванні

У суботу, 23 лютого, у Львові відбулося засідання Ради регіонального розвитку області за участі керівництва держави.

Участь у зібранні взяв міський голова Дрогобича Тарас Кучма та начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба.

Як повідомив Тарас Кучма, він поспілкувався з керівниками ЛОДА та ЛОР – Олегом Синюткою й Олександром Ганущиним, Першим віце-прем’єр-міністром – Міністром економічного розвитку і торгівлі Степаном Кубівим, Віце-прем’єр-міністром – міністром регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадієм Зубком та Президентом України Петром Порошенком.

«Під час презентації першим особам держави реалізованих та перспективних проектів у Дрогобичі, Президент особисто відзначив успіх нашого міста у сфері відкритості, прозорості та впровадженні е-врядування. Приємно, що під час розмови Петро Олексійович зауважив, що, попри проблеми, які виникають у місті, нам вдається реалізовувати успішні проекти і демонструвати їх іншим громадам України. Окремо я вдячний голові ЛОДА Олегу Синютці, який перед Президентом позитивно оцінив реалізацію інфраструктурних проектів у Дрогобичі», - прокоментував зустріч з першими особами держави Тарас Кучма.

Зазначимо, що відповідно до Указу Президента України П.Порошенка від 06.12.2018р. №412/2018, було розроблено Звіт за 2014-2018 роки та Проект «Напрямів перспективного розвитку Львівської області на 2019-2020 роки», до якого включено реалізований проект – Плавальний басейн ДЮСШ у Дрогобичі та перспективний об’єкт – будівництво центру «Документ-сервіс Дрогобич».

Прес-служба ДМР

 

Петро Порошенко на Львівщині:

Втратимо державу – біда прийде у кожен український дім

Президент Петро Порошенко зазначає, що збереження єдності українців стане на заваді втраті державності. Він нагадав, що в історії Української держави були часи, коли українці не спромоглися захистити свою державність в 1918-1921 роках від більшовицької навали, яка завершилася окупацією, призвела до Голодомору та Великого терору, сталінських таборів і втрати незалежності на багато десятиліть. Про це Петро Порошенко сказав під час робочої поїздки на Львівщину.

«Саме на передовій, а я там буваю регулярно, розумієш: втратимо державу – біда прийде у кожен український дім. Захищаємо, відвойовуємо кожен будинок, бо знаємо: втрата навіть однієї української хати – це удар по всій державі. От так все взаємопов’язане», - сказав Президент.

«Українці завжди мріяли про комфортну власну домівку. «Садок вишневий коло хати» – цей образ походить із самих народних глибин. Тому й державу часто уявляємо собі як українську хату, наш український дім. Недарма митрополит Андрей Шептицький написав книжку «Як будувати рідну хату». Тож, коли обговорюємо, якою має бути Україна, звертаємося до образу дому, бо для кожного з нас він зрозумілий та близький», - додав Петро Порошенко.

«2014 року в наш дім прийшла війна. З 2014 року наші воїни захищають всю Україну, але на передовій, чи як вони кажуть «на передку», кожен знає: у нього за спиною власний рідний дім… І родина, близькі люди, яких він захищає. А за лінією фронту теж наші домівки, в яких поки що хазяйнує російський окупант. І наш обов’язок – змусити окупанта піти з окупованих територій. Наш обов’язок звільнити нашу землю – натиском, або хитрістю», - сказав Президент.

Глава держави з дружиною під час перебування в Червонограді вшанували пам’ять загиблих шахтарів та поклали квіти до пам’ятника жертвам трагедій. Також президентське подружжя вшанувало пам’ять загиблих воїнів АТО та Героїв Небесної Сотні встановивши лампадки до пам’ятника героям.

За матеріалами сайту Адміністрації Президента України

 

Тримаймо порох сухим у порохівницях…

Ізраїль уже понад 70 років – у стані постійної бойової готовності. Країна із семи мільйонним населенням перебуває у кільці 360-мільйонної мусульманської спільноти і гідно захищає свій суверенітет. Обов’язковою вимогою для кандидата на головний пост Ізраїлю – служба в армії і участь у бойових діях, війні.

Ця традиція має стати нормою і для України. Росія ніколи не змириться що ми – незалежні. Тому кожний із кандидатів у Президенти має понюхати пороху. Із нинішніх претендентів лише Руслан Кошулинський і Юрій Тимошенко воювали за Україну. Нинішній Президент теж 2 роки служив у війську, і протягом цих 5 років завдяки його зусиллям створена сучасна європейська армія. Цей факт можна зарахувати йому до активу.

Решта – цікаві люди. Повчають нині нас з телеканалів, як зупинити війну з Росією, як поліпшити соціальні стандарти і т.д. Подивіться на їхні обличчя. Вони виплекані, косметично відкориговані, і з огляду на вік значно помолодшали, ніж виглядали п’ять років тому. А Порошенко за цей період посивів, осунувся. Бо тяжкий Хрест випав на його долю. Президента можна критикувати за багато помилок у роботі, але, люди добрі, не піддаваймося на вирок натовпу (точніше Путінський) «Розіпни!». Ми змужніємо, станемо сильнішими, не піддаймося на російську пропаганду, яка з-поміж 44 кандидатів на шапку Мономаха вибрала «своїх» угодників…

В.Т.

 

НОВИНИ

780 саджанців для озеленення міста 

500 кленів, 200 червонолистих дубів, 50 лип та 30 каштанів – саме стільки саджанців дерев планують роздати дрогобичанам для проведення щорічної акції з озеленення міста.

Про це повідомила інспектор з благоустрою Департаменту міського господарства Людмила Ільченко. Попередньо мешканці повинні зголоситися та вказати необхідну їм кількість саджанців дерев. Наприкінці березня чи у квітні, залежно від погоди, саджанці замовлять у постачальників та роздадуть охочим.

Нагадаємо, минулоріч під час акції з озеленення висадили майже 1000 саджанців.

Замовити саджанці можна у Департаменті міського господарства ДМР, або за номером телефону 2-06-19.

 

Розпочинаються толоки

25 лютого у Дрогобичі стартував місячник з озеленення, прибирання та благоустрою.

Відповідне розпорядження підписав міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Про це повідомив керівник Департаменту міського господарства Роман Москалик.

У місті проведуть низку загальноміських толок із прибирання прибудинкових територій, вулиць, парків та скверів міста. Окрім комунальних служб, до участі у толоках запрошують колективи освітніх закладів, суб’єктів господарювання, службовців місцевого самоврядування, молодь.

Місто розбито на сектори, тому охочих запрошують зголошуватися, обравши відповідну територію для прибирання. Інформацію про графік прибирання території передадуть у КП «КМГ» та КП «ЖЕО» для вивозу сміття з прибраних територій. Триватиме місячник з благоустрою до 25 березня.

 

Зміни в організації руху транспорту

21 лютого на засіданні Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради прийняте рішення «Про встановлення дорожніх знаків на вулицях міста».

Дорожні знаки встановлять на перехресті вул. 22 Січня – вул. С. Наливайка, а саме: на вул. 22 Січня дорожній знак п.2.3 «Головна дорога», на вул. С.Наливайка дорожній знак п.2.1 «Дати дорогу».

На вул. Г.Коссака (зі сторони вул. Лесі Українки) встановлять дорожній знак 5.5 «Дорога з одностороннім рухом» та дорожній знак 3.21 «В’їзд заборонено» (зі сторони вул. П.Сагайдачного).

На світлофорах, що на перехресті вулиць П.Орлика – Володимира Великого, зі сторони вул. П.Сагайдачного, зі сторони залізничного вокзалу, зі сторони дитячої поліклініки та зі сторони ТЦ «АТБ» встановлять зелену стрілку на білому фоні, яка дозволятиме рух у напрямку стрілки.

Також ІІ Спеціальному центру швидкого реагування ДСНСУ надали дозвіл на облаштування перед воротами контрольно-пропускного пункту захисних бетонних споруд ТЗ-1, а також шлагбауму на вул. Спортивна,44.

Прес-служба ДМР

 

Про індексацію пенсій і монетзацію субсидій 

26 лютого начальник Дрогобицького сервісного центру головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Любов Яневич провела прес-конференцію для засобів масової інформації, на якій повідомила про зміни і нововведення, які чекають наших пенсіонерів найближчим часом.

Уже у березні поточного року громадяни отримають проіндексовані пенсії. Такі перерахунки будуть здійснені вперше, проведені автоматично і не потребують додаткових звернень до органів Пенсійного фонду. Формула перерахунку залишається незмінною, вона застосовувалась для осучаснення пенсій у жовтні 2017 року. Ця формула враховує стаж роботи, рівень заробітної плати, яку отримував пенсіонер, і величину середньої заробітної плати в Україні – спеціальний показник для розрахунку пенсійних виплат, який щороку збільшується.

Сучасна індексація пенсій враховує 50% росту споживчих цін (9%) плюс 50% росту середньої заробітної плати в Україні (25%). Отже, 9*50% + 25*50% = 17%. На стільки зросте основна, базова частина пенсії. Але, як правило, пенсії мають і інші складові, наприклад, доплата за понаднормативний стаж, надбавка дитини війни, надбавка учасника війни, тощо. Оскільки інші складові пенсії не індексуються, розмір збільшення у кожного пенсіонера – індивідуальний.

Для пенсіонерів, які досягли 65-річного віку і мають страховий стаж жінки – 30, а чоловіки 35 років, запроваджено мінімальний розмір пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати. Це означає, що пенсії цій категорії осіб зростатимуть одночасно із зростанням мінімальної зарплати. Так, з січня 2019 року вони отримують мінімальну пенсію на рівні 1669,2 гривні плюс інші надбавки.

Любов Яневич інформувала про ще одне нововведення – з 1 березня пенсіонери отримають разом з пенсією монетизовані житлові субсидії. Пенсіонерам, які отримують пенсію через банки, кошти будуть перераховані на їхні  пенсійні рахунки у тих  банківських установах, в яких вони обслуговуються згідно з договором. Тим пенсіонерам, які отримують пенсію через відділення поштового зв’язку, кошти будуть виплачені готівкою разом з пенсією.

Слід врахувати, що у березні субсидіантам будуть виплачені готівкові кошти у розмірі призначеної їм субсидії за лютий, аналогічні виплати вони отримають у квітні 2019 року за березень.

Суми монетизованих житлових субсидій визначають органи соціального захисту, до яких громадяни зверталися за субсидіями. Для отримання житлових субсидій надавати додаткові документи до територіальних органів Пенсійного фонду не потрібно.

- З усіх питань щодо права на субсидію або її розміру слід звертатись до органів соціального захисту, - наголосила керівник пенсійної служби.

Кор. «ГЗ»

 

«Дерев’яний король» на театральній сцені 

23 лютого колектив Львівського академічного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича подарував прем’єру найменшим глядачам.

Цікава, весела, динамічна музична казка «Дерев’яний король» (автор – Валерій Зимін, режисер – народний артист України Адам Цибульський) дуже сподобалася як дітям, так і їхнім батькам. Малюки дуже перейнялися долею мешканців «Країни пахучих квітів», яку підступно очолив самопроголошений Дерев’яний король, перетворивши її на «Країну зів’ялих квітів».

Зрештою, добро перемогло зло. А діти, відомі своєю безпосередністю і щирістю, після вистави дарували квіти і солодощі переважно позитивним персонажам…

Ярослав ГРИЦИК

 

КОРОТКО

І оживе стадіон…

Цьогоріч передбачено впорядкувати три об’єкти міської інфраструктури: стадіон «Галичина», центральну площу Ратуші і ЦНАП (центр надання адміністративних послуг). Кожний із них є важливою складовою комфортного дозвілля і життя дрогобичан. Щодо стадіону, то минулоріч освоєно майже 2 млн грн. Усі ці кошти – з Держбюджету. Як тільки потепліє, роботи відновлять. Стадіон стає окрасою міста. І команда відродиться…

 

Цікавий ми народ...

Хочемо, щоб всюди був лад, щоб корупційні суди виносили справедливі рішення, щоб за графіком їздили маршрутні автобуси і т.д. І всі ці претензії адресуємо владі, виливаючи на їх голови бруд. А могли б в інший спосіб полегшити собі життя: наприклад, «спіймавши» за руку порушника вивести його на чисту воду, а організувавши пікетування судам, які приймають несправедливі рішення. Ось тут нам сміливості бракує, а так тишком-нишком паскудити, то ми мастаки…

 

І цей відрізок шляху буде якісним

Найближчим часом розпочнеться капітальний ремонт вул.Вокзальної і площі Злуки. Але спершу там наведуть порядок з водогоном, відтак заасфальтують дорогу. І якщо нині для водіїв існують певні незручності. Тож найближчому часі вони з настроєм будуть проїжджати цим відрізком шляху. Тож немає потреби сяк-так латати ями…

 

Нове для пасажирів

Міська влада у багатьох напрямах діяльності задіює новітні програми контролю за виконанням своїх рішень. Впровадили таке нововведення на маршрути автобусів. Тепер відповідальні особи у ратуші на моніторі бачать рух кожного з них, навіть відхилення від графіку і т.ін. І ще одне: на найближче засідання Виконавчого комітету ДМР винесуть проект рішення про необмежеий у часі безкоштовний проїзд учнів у громадському транспорті у позашкільний час за наявності учнівського квитка. А поки що пільговий проїзд школярів триває з 8:00 до 9:30 та з 13:00 до 16:30 упродовж начальних днів.

В.Т.

 

У РУБРИЦІ P.S.

Вплив жінок на хід історії

Неважко здогадатися, що коїться у душі третього Президента України Віктора Ющенка на тлі успіху Петра Порошенка. Віктор Андрійович мав унікальний шанс увійти в історію України як видатна постать, яка зуміла вирвати країну з орбіти впливу Росії. Однак не судилось. Поруч з ними була агентура спецслужб РФ і невістка Ющенка. Як тільки той програв наступні вибори, агент спецслужб чкурнула до Росії. Неважко здогадатись чиєю нині вона є дружиною. Категорія жінок на кшталт Мата Харі наробили багато лиха чужим державам. Їхня роль – виконувати завдання спецслужб. До цього загону підбирають красивих, сильних за характером, з відповідною аурою блудниць. Вони опосередковано впливають на різні історичні процеси, даючи відповідну інформацію господарям великої політичної гри. Зверніть увагу на двох депутатів в оточені Олега Ляшка, і робіть висновки.

Але є жінки – творці історії. Згадаймо українських жінок часів княжої доби – княгиню Ольгу, султаншу Османської імперії Роксолану, королеву Франції Анну Ярославну, єгиптянку Клеопатру, єврейку Голду Майєр, індійку Індіру Ганді. Вони не тільки впливали на хід історії, вони творили її завдяки своїми розумовими здібностями. Наразі список цих впливових жінок не продовжується…

В.Т.

 

Революція Гідності змінила нас

20 лютого у Дрогобичі вшанували Героїв Небесної сотні.

Поминальний захід відбувся у Сквері Героїв Небесної сотні. Там зібралося чимало дрогобичан, учасників АТО, воїнів ОУН-УПА, священнослужителів, службовців місцевого самоврядування та керівництво міста, молодь.

На початку заходу поіменно згадали всіх дрогобицьких земляків, які загинули у буремні часи 2014 року. Поминальну молитву відслужили священнослужителі УГКЦ на чолі з отцем Іваном Паньківим.

Згадуючи події 5-річної давнини, коли юні хлопці з дерев’яними щитами без страху йшли на смерть за Батьківщину, до дрогобичан та присутніх на віче звернувся міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

«Не можемо сказати, що після Революції Гідності нічого не змінилося. Насамперед змінилися ми. Ми зробили свій вибір. Тому тепер, якщо нам не подобається діяльність політиків – йдемо в політику і змінюємо її, не подобається армія – поповнюємо її лави, не подобається економіка – йдемо, працюємо і сплачуємо податки. Не подобається корупція – не беремо і не даємо хабарів. І так ми змінюємо Українську державу, на яку з небес споглядають Герої Небесної сотні», - сказав Тарас Кучма.

З поетичними та музичними композиціями про подвиг сучасних героїв виступили учениці ЗОШ №1 і Дрогобицької гімназії – Таїсія Зварич та Олена Груцька.

Опісля дрогобичани на чолі з міським головою Тарасом Кучмою та його заступниками Ігорем Германом, Василем Качмарем і Володимиром Коцюбою поклали квіти до пам’ятного знаку Героїв Небесної сотні.

Завершилось загальноміське скорботне віче спільним виконанням Духовного гімну України «Боже великий, єдиний…».

Того ж дня міський голова Тарас Кучма зустрівся з постраждалими учасниками Революції Гідності, учасниками АТО та членами їх родин. Від імені громади Дрогобича він висловив слова вдячності сучасним Героям за їх відвагу та мужність, які зберегли мирне небо над нашими домівками.

Учасники Революції Гідності поспілкувалися з міським головою щодо розв’язання особистих проблем, ситуації у місті та на інші суспільні теми.

На завершення Тарас Кучма вручив  матеріальні допомоги і подячні листи.

Прес-служба ДМР

 

«Герої не вмирають, коли їх пам’ятають»

У ці дні в історичному відділі музею «Дрогобиччина» в експозиції «Воїни гідності і свободи», присвяченій Майдану та АТО, було вельми багатолюдно. Багато дрогобичан приходили пригадати події Революції Гідності, які 5 років тому сколихнули націю, і вшанувати пам’ять Героїв Небесної сотні, серед котрих і наші земляки Йосип Шілінг, Богдан Вайда, Олег Ушневич.

Окрім низки тематичних екскурсій, присвячених цій темі, старший науковий працівник музею «Дрогобиччина» Марія Головкевич провела ще й два меморіальні заходи, адже зал за один раз не зміг вмістити всіх зацікавлених. Так 20 лютого відбувся вечір пам’яті під назвою «Герої не вмирають, коли їх пам’ятають», у якому взяли участь педагоги та учні Палацу дитячої та юнацької творчості Дрогобича. Вихованці Зразкової літературно-творчої студії «Любисток» (керівник Калерія Луценко) і Зразкового колективу «Театр мод» (керівник Світлана Бульбах) читали поезію про Майдан, а сумні мелодії та пісні, присвячені Героям Небесної сотні, виконавали юні музиканти Народного ансамблю «Чарівна сопілка» ПДЮТ (керівники Ореста і Тарас Сивохіп) та наша відома поетеса, бард і волонтер Лілія Кобільник. Своїми спогадами про ті події по ділилися майданів ці: художник-реставратор Лев Скоп та радник міського голови Олег Дукас. А вихованці гуртка «Дивоплетиво» (керівник Леся Піхота) у пам’ять про полеглих героїв подарували присутнім виготовлених власноруч ангеликів.

Ще один меморіальний захід-реквієм відбувся 25 лютого. Він перетворився на сумну, але й теплу і щиру зустріч дрогобичан – учасників бойових дій на Сході України та майданівців із родичами загиблих героїв Небесної сотні.

«Я просто несамовито хотів, щоб була Україна», – запам’яталася фраза найстаршого із дрогобичан-майданівців Тараса Неофіти, котрий залишався на Майдані у найтяжчі часи і власноруч виготовляв обладунки для хлопців. Один із таких щитів зараз є у музейній експозиції.

Читала власні вірші, присвячені Небесній сотні, очевидець тих подій – лікар і поетеса Ірина Даньків.

Брат героя Небесної сотні Олега Ушневича та представник громадської організації «Родини Небесної Сотні» Роман Ушневич розповіли про свою боротьбу, яка триває, адже на п’ятому році війни так і не покарані вбивці Небесної сотні.

Щирими словами звернулася до людей Наталія Дигдалович – вдова героя Небесної сотні Андрія Дигдаловича із Пустомит: «Ми маємо пам’ятати, що, вийшовши на Майдан, ми взяли всю відповідальність на себе і не можемо зараз віддати своє майбутнє на розсуд політиків. Маю надію на те, що майданівський вогонь, який дотепер горить в очах і в душах людей, котрі прийшли сьогодні, не згасне, доки не буде подолана система і не відбудуться ті зміни, яких ми так прагнули».

Музей «Дрогобиччина»

Фото Ярослава ГРИЦИКА

 

Успіх дрогобичан на «Ритмах Прикарпаття»

22 лютого 2019 р. у м.Моршин проходив регіональний фестиваль-конкурс «Ритми Прикарпаття».

Серед великої кількості колективів у фестивалі взяли участь і представники Дрогобича. Честь нашого міста захищали Народний ансамбль танцю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка (художній керівник Богдана Кос) та «Прикарпатські візерунки» Палацу дитячої та юнацької творчості Дрогобича (художній керівник Ольга Максимищак).

«Верховинка» представила на розсуд журі хореографічні композиції «Поліська полька», «Весела полька» та «Гопак» (середня і старша групи).

«Прикарпатські візерунки» презентували танці «Кумасі», «Дівоча полька» (старша група), «Канікули» (середня), «Два веселі гусі» (молодша).

За підсумками довгого танцювального марафону (який тривав від 10:00 до 20:00!) наші колективи стали переможцями і призерами у різних вікових категоріях: «Верховинка» здобула перше, «Прикарпатські візерунки» – два другі місця. Вітаємо!

Ярослав ГРИЦИК

Фото Лесі ГРИЦИК

 

Про кримських політв’язнів Кремля – у фотовиставці

У музеї «Дрогобиччина» експонувалася фотовиставка «Незламні» про кримських політв’язнів Кремля.

Півсотні фотографій висвітлюють щоденну боротьбу кримчан, котрі намагаються відстояти свої права у нерівному протистоянні із окупаційною владою. На світлинах – невинно ув’язнені під час так званих судових засідань, родичі заарештованих, викрадених і закатованих жертв політичних репресій, а також фотографії російських силовиків, які наглядають та фіксують кожен крок кримців.

Відкриття виставки переросло у цікаву розмову із її автором – непересічним російським журналістом Антоном Наумлюком – кореспондентом «Радіо Свобода», «Нової газети» і «Медіазони», що був удостоєний премії норвезького «Фонду свободи самовираження» і німецької ZEIT Foundation за репортажі про суди над мешканцями анексованого Росією Криму. Статті Антона Наумлюка про порушення прав людини в Криму отримали міжнародний резонанс, а фоторепортажі стали свідченнями репресій щодо жителів Криму з боку російської влади.

Відкриваючи виставку, директор музею Алла Гладун підкреслила, що фотографія – це універсальний винахід людства. Вона може бути твором мистецтва, артефактом і документом, який не потребує коментарів чи розлогих пояснень. Світлини Антона Наумлюка викривають увесь цинізм і жорстокість окупаційної влади. Фотографія донечки, батька якої викрали і закатували в 14-му, чи матері Ахтема Чийгоза, яка пішла з життя так і не дочекавшись сина на волі, портрет батька багатодітної родини, якого засудили на 17 років суворого режиму як терориста чи усміхнені обличчя з-за ґрат Олега Сенцова та Олександра Кольченка, нескорений погляд Володимира Балуха, – усі ці світлини є своєрідним обвинувальним актом російської репресивної машини.

Виставка, на жаль, була одноденною акцією, тому оглянути її змогли ті, хто був присутній безпосередньо на відкритті. Це насамперед люди, які беруть активну участь у громадському політичному житті: Сергій Розора, Наталя Копитчин, Олександра Лисак, Олег Дацюк, о. Ігор Цмоканич. Серед них і ті, хто з перших днів анексії Криму вболівали за кримських переселенців та допомагали їм облаштовуватись на новому місці – волонтери Артур Деска та Хосе Турчик. Прийшли підтримати колегу дрогобицькі журналісти та фотокореспонденти, а також кримськотатарська громада Дрогобича, котра й ініціювала у нашому музеї цей проект, присвятивши його 5-й річниці анексії Криму.

Палац мистецтв

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

 

Руйнується кузня, в якій батько Івана Франка вчився ковальства

Про неї згадує сам І.Франко у своїй повісті «Великий шум»: «…Та й ті два любили розмовляти з Яцем, що хоть сам неписьменний, а все-таки термінував три роки в Дрогобичі у славного коваля і довголітнього цехмістра Мороза». (І.Франко, твори в 20-ти томах, том 8-й, стор.19, Київ, 1952 р.).

Саме на цю кузню 28 років тому звернув увагу відомий краєзнавець і літератор Роман Пастух. «Аж ось при самому тротуарі маленька хатка під №178. Широкі залізні двері давно замкнені. Лише знавець міг би відгадати, що тут було колись. А була це кузня Миколи Мороза – єдина, що збереглась у Дрогобичі.

Отож, певно варто було б відновити цю споруду як цікавий краєзнавчий експонат». (Роман Пастух про вулицю Стрийську із його книжки «Вулицями старого Дрогобича», стор. 31, видавництво «Каменяр», Львів, 1991р.).

Згадує про цю кузню і Ганна Гром із Нагуєвич у своїй статті «Іван Франко і Нагуєвичі». «Із твору довідуємося, що батько І.Франка вчився 3 роки ковальства в Дрогобичі у цехмістера Мороза». (Збірник «Дрогобиччина – земля Івана Франка, том 4-й, стор. 227, в-во «Відродження», Дрогобич, 1997 р.).

На жаль, нині будівля цієї кузні перебуває в аварійному стані і ось-ось може розвалитися. Тому варто було б відремонтувати її і довести до первісного стану. Бо все, що пов’язане з нашим славним генієм Іваном Франком, не має права на забуття.

Зеновій МЕДВІДЬ

Фото Ярослава ГРИЦИКА

 

Життя духовного основа

Уже стало традицією відзначати Міжнародний день рідної мови у культурно-освітньому просторі України: освітніх закладах, бібліотеках, культурних центрах, просвітницьких організаціях.

З ініціативи міського методичного об’єднання вчителів української мови і літератури та педагогів-організаторів у СЗШ №16 ім. Юрія Дрогобича з нагоди цього свята відбулася урочиста академія «Рідна мова-пам’яті спаcіння».

Із захопленням педагоги слухали виступи: відомого мовознавця, професора Ярослава Радевича-Винницького, письменника, журналіста Романа Пастуха, керівника міськрайонного товариства «Просвіта» Миколи Садохи, активного просвітянина Костянтина Федьківа. Ярослав Радевич-Винницький та Роман Пастух подарували школі свої книги.

Керівник міського методичного об’єднання вчителів української мови і літератури Оксана Захарів-Боднар продемонструвала мультимедійну презентацію з історії відзначення цього свята у навчальних закладах міста.

Учні 8-11-х класів під керівництвом учителів української мови і літератури Ірини Зозулі, Валентини Боянівської, педагога-організатора Оксани Чепіль підготували цікаву, неординарну літературно-музичну композицію. Окрасою заходу став виступ квартету «Гамалія» (керівник – заслужений працівник культури Степан Хміль).

Проведення таких заходів сприятиме уґрунтуванню національної культурної спадщини, буттю рідної мови в українському державному домі.

Ольга ЯРЕМКО, методист ММК відділу освіти

виконавчих органів Дрогобицької міської ради

На фото: співає квартет «Гамалія» СЗШ №16.

 

АНОНСИ

Шановні краяни!

Запрошуємо Вас на «Ювілейну зустріч» із Почесним громадянином Дрогобича Мирославом Мариновичем.

Неділя, 3 березня, 15:00, Народний дім ім. І.Франка (вул. І.Франка,20).

Відділ культури та мистецтв ДМР, «Союз Українок»

 

Дмитро Добродомов у Дрогобичі

Лідер "Народного контролю", кандидат у Президенти України Дмитро Добродомов у понеділок, 4 березня відвідає м.Дрогобич. Зустріч з дрогобичанами відбудеться у Народному домі ім. І. Франка, що за адресою: вул. І.Франка,20, о 17:30.

 

Визначені місця для передвиборної агітації

В Україні триває агітаційний період за кандидатів у Президенти, вибори якого відбудуться 31 березня 2019 року. Для штабів кандидатів та громадян нагадуємо, що на підставі Розпорядження міського голови від 17 грудня 2018 року №605 «Про відведення місць для розміщення матеріалів передвиборної агітації та обладнання стендів, дошок оголошень у цих місцях» міська рада визначила перелік місць для розміщення матеріалів передвиборної агітації.

Ось цей перелік: вул. С.Наливайка,14 (кінцева зупинка автобусного маршруту №2); вул.Самбірська,76/1 (колишній будинок побуту); вул.Самбірська,104/1 (магазин); вул. Княгині Ольги,1; вул. П.Орлика,9 (поліклініка); вул. Лесі Українки,8 (поворот вулиць Лесі Українки – П.Орлика); вул. І.Франка,24 (головний корпус ДДПУ ім.І.Франка); вул. Т.Шевченка,40 (біля дороги); вул. Січових Стрільців, 22 (міська поліклініка); вул. Горішня Брама – в районі пам’ятника Г.Геврику; вул.Трускавецька – Святого Юра (навпроти магазину «Будматеріали»); вул. Бориславська – Горішня Брама (біля магазину «Богатир»); вул. Бориславська, 101 (перед мостом, біля зупинки); на розі вулиць Юрія Дрогобича – Жупна; вул. Володимира Великого (біля магазину «Сільпо»); вул. М.Грушевського (біля магазину «Колібріс»); вул. Володимира Великого (біля магазину «Наш край»); пл. Злуки, 1 (біля залізничного вокзалу); вул. Є.Коновальця,11 (біля ЗОШ №10); вул. М.Грушевського,67 (біля ЗОШ №14); вул. М.Грушевського,136 (біля СШ №16); вул. Володимира Великого, 5 (біля гуртожитку ДДПУ ім. І.Франка); вул. М.Грушевського, 57 (біля коледжу нафти та газу); вул. М.Грушевського, 170; пл. Театральна, 3; вул.Війтівська Гора (біля магазину «Ромашка»).

Прес-служба ДМР

 

СПОРТ

Дрогобич в 1/16 фіналу

Дрогобицька футбольна команда «Галичина» є учасником ХХ Зимового турніру пам’яті заслуженого тренера України Ернеста Юста.

У підгрупі №14 відбувся матч за перше місце. 24 лютого «Галичина» зустрічалася з СКК «Пісочна». Обидві команди мали в своєму активі по дві перемоги і вже гарантували вихід до раунду плей-офф. Попри те, матч пройшов у напруженій боротьбі. Дрогобичани перемогли з рахунком 2:1 і вийшли до 1/16 фіналу з першого місця.

Голи: Роман Подоляк (66); Тарас Рудавець (72, пен.) – у «Галичини», Богдан Сокирко (75) – в СКК «Пісочна».

Стартовий склад «Галичини»: Іван Сілецький, Юрій Федуняк, Роман Подоляк, Віталій Трусевич, Роман Лещинський, Остап Шпак, Іван Бутим, Тарас Рудавець, Ігор Тершак, Роман Маланяк, Ігор Приходько.

За результатами жеребкування суперником «Галичини» в 1/16 фіналу став ФК «Самбір», гра – 2 березня. А 3 березня зіграють «Кар’єр» (Старий Самбір/Торчиновичі) – «Вікторія» (Трускавець).

Тим часом напередодні старту сезону-2019 у приміщенні Федерації футболу Львівської області відбулася традиційна нарада з президентами і представниками 15 футбольних клубів Прем’єр-ліги Львівщини та її потенційних учасників під керівництвом голови ФФЛ Олександра Шевченка.

Серед інших питань розглядалося звернення керівництва дрогобицької «Галичини», яка минулого сезону посіла 4 місце у Першій лізі Львівщини, з проханням включити команду до учасників найвищого дивізіону – Прем’єр-ліги. Президент «Галичини» Юрій Кушлик наголосив під час наради у ФФЛ, що в контексті цього відбувається зміцнення місцевої інфраструктури (реконструкція стадіону) і заплановано серйозне підсилення колективу. Та наразі, за рішенням ФФЛ, «галичани» зможуть стати учасниками Прем’єр-ліги Львівщини у випадку, якщо якийсь із клубів вищого дивізіону або першолігових команд, що отримали право на підвищення в класі, від цього відмовиться.

***

Як стало відомо, "Галичина" таки виступатиме в новому сезоні у Прем'єр-лізі Львівщини, оскільки "Кар'єр-Дністер" (Торчиновичі-Старий Самбір) відмовився від підвищення в класі. Змагання пройдуть у групі з 14 команд. Суперниками дрогобичан будуть: "Юність" (Верхня Білка), СКК "Демня", ФК "Миколаїв", "Фенікс-Стефано" (Підмонастир), ФК "Самбір", "Думна" (Ременів), "Локомотив" (Рава-Руська), "Юність" (Гійче), "Погонь" (Львів), ФК "Мостиська", "Гірник" (Новояворівськ), "Енергетик" (Добротвір), "Сокіл" (Борщовичі). Стартує сезон 7 квітня.

Ярослав ГРИЦИК

 

«Золоті» колеса «Медика»

14-20 лютого у Львові проходив Відкритий зимовий чемпіонат України з велосипедного спорту (трек). У змаганнях взяли участь 286 спортсменів з України та республіки Білорусь. Від СДЮШОР з велоспорту «Медик» виступали 9 спортсменів.

Радісним та приємним є той факт, що провідні спортсмени нашої школи Віталій Буштин (студент коледжу нафти і газу, І курс) та Богдан Бориславський (учень 10 класу ЗОШ №1) вибороли золоті медалі в командній гонці переслідування на 3 км. серед юнаків з результатом 2.21.468 сек. Слід відзначити, що дрогобичани подолали цю відстань зі швидкістю 50,38 км/год. У командному спринті серед юнаків Віталій Буштин та Богдан Бориславський вибороли бронзові медалі.

Маємо надію, що весняні старти на шосе будуть ще більш вдалими для спортсменів нашої школи.

Дирекція школи з велоспорту «Медик» дякує керівникам коледжу нафти та газу і ЗОШ №1 за всебічну допомогу спортсменам-велосипедистам.

Кор. «ГЗ»

 

Пам’яті друга і вчителя

40 днів, як немає з нами Омеляна Вишневського – професора Дрогобицького державного педагогічного університету, відомого в усій Україні вченого-педагога, оригінального публіциста, Почесного громадянина нашого міста. Та не покидає відчуття, ніби він десь поруч, ніби він – серед нас.

Омелянові Вишневському вдалося витворити таке потужне енергетичне поле, заряджене ідеями, думками, помислами, що відчуття його присутності дуже довго не полишатиме нас. Зрештою, річ не у відчуттях. Він залишив нам у спадок немало-небагато – ключ до реформування усієї освіти. Його концепція сучасної української педагогіки – це відродження її національної автентичності і одночасно адаптація педагогічних засад до вимог сучасного соціального замовлення. Концепція дрогобицького науковця передбачала реабілітацію органічного зв’язку педагогіки з українською національною традицією, започаткованою не Макаренком, а ще Володимиром Мономахом. Досліджуючи спадщину Г.Сковороди, К.Ушинського, П.Юркевича, а особливо Г.Ващенка, Омелян Вишневський зумів віднайти свою оригінальну і продуктивну педагогічну теорію і, без сумніву, в історії педагогіки стоятиме в одному ряду з цими постатями.

Проте, як на мене, значно важливішим є його аналіз і оцінка трансформаційних процесів у сучасній Україні – відхід від авторитарно-патерналістського устрою до життя в умовах громадянського суспільства, відмова від накинутих українській педагогіці азійських поглядів (авторитаризм, колективізм, «інтернаціоналізм»), а також перегляд деяких власних (автентичних) засад, зумовлених особливостями національного характеру.

Якщо говорити максимально стисло і концентровано, він обґрунтував, як школа має навчати і виховувати для суспільства активних, діяльних, самодостатніх, відповідальних і патріотичних громадян. І водночас запропонував систему підготовки педагогів для реалізації цих нових завдань.

Тож нашій освіті поталанило значно більше, ніж іншим галузям суспільного життя, адже проф. Вишневський запропонував нову філософію освіти, очистив українську педагогіку від намулу імперсько-російської ідеології та совковості, зрештою, дав вичерпну відповідь на питання, як її реформувати.

Поняття «реформа» сьогодні не просто модне, актуальне – воно визначальне, бо це – умова нашого поступу на цивілізаційному шляху, гарантія того, що ми зуміємо наздогнати розвинутих європейських сусідів і відбутися як успішна держава. Тому, значення наукового доробку Омеляна Вишневського переоцінити важко.

Можна ствердити, що поталанило і самому професорові. Попри всі драматичні перипетії на життєвому шляху, доля дарувала йому можливість розпізнати і виконати до кінця свою місію, з якою народжується кожна людина на землі. Секрет такої щасливої долі, феномен реформатора Вишневського полягає не в особливих здібностях, які помітив колись давно сільський вчитель, що відвіз хлопця до міської школи, а згодом і директор цієї школи, який скерував свого вихованця до Стрийської гімназії. І навіть не у винятковій працездатності цієї непересічної людини. Адже англійську ще юнаком вивчив за польсько-англійськими словниками, щоб вступити на факультет іноземних мов Чернівецького університету. І це є яскравим свідченням його таланту як філолога, ознакою потужної особистості. Феномен Омеляна Вишневського – у глибокому патріотичному почутті, у любові до України, як би це не пафосно звучало.

Опинившись після виключення з аспірантури за «приховування націоналістичного минулого» у восьмирічній школі, не маючи можливості захистити уже готову кандидатську дисертацію і займатись науковою діяльністю, Омелян Вишневський навчав сільських дітей англійської. Дуже швидко збагнув, що методика її викладання абсолютно не забезпечує вивчення дітьми іноземної мови. Йому було не байдуже, що діти так і не вмітимуть розмовляти англійською. Звідси і розпочались його наполегливі наукові пошуки нових методик, нових підходів у викладанні іноземних мов. А далі, працюючи після успішного захисту дисертації у ЗВО, зрозумів, що змінювати треба не тільки методику викладання іноземних мов, але й усю педагогіку. Особливо актуально це постало для О.Вишневського, коли Україна стала самостійною. Якими мають бути вчителі для нової української школи? Як готувати громадян, що успішно будуватимуть майбутнє України?… Ці питання стали мотивацією і стимулом для нових досліджень та пошуків. Завжди його наукова діяльність була не «бездітною», а націленою на практичний результат, на потреби суспільства.

Концепція сучасної української педагогіки Омеляна Вишневського ще очікує свого повсюдного втілення. «Енергетичне поле» вченого-педагога довго впливатиме на освітні процеси, супроводжуватиме їх, його ідеї працюватимуть на поступ і розвиток України.

Дякуємо Вам, Омеляне Івановичу, за все, що зробили, що 30 років жили серед нас у Дрогобичі і залишили по собі світлу і вічну пам’ять!

Алла ГЛАДУН

 Обновлен 02 мар 2019. Создан 28 фев 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником