ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 6 червня 2019 р




СВОЯ СОРОЧКА

Чи зуміють виборці Дрогобицького округу

«інвертувати» свій «гардероб»?

Виборці готувалися до обрання нової Верховної Ради пізньої осені. Коли викопають на городах бульбу, запасуться провізією на зиму, а відтак матимуть можливість зважено подумати кого чи «що» привести до нової Верховної Ради. Але не так сталося, як гадалося. З’явилася, як мовиться, нова мітла, яка вирішила зробити в будівлях Уряду і законодавчого органу – ВРУ марафет. Радикально. Хай Ляшко з вилами відпочиває.

Отож у розпал літа, якщо Конституційний суд не скасує Указ Президента (що маловірогідно) стартують перегони. Біг на дуже коротку дистанцію. Втім, навіщо далеко бігти? Треба зберегти фізичний потенціал для високих цілей.

Що там діятиметься у тих горезвісних закритих партійних списках і які персоналії з’являться на політичному горизонті – діло десяте. Як співав Висоцький, «хорошую релігію прідумалі індуси». Наші небожителі придумали ще кращу. Ото закінчаться вибори і з тих партійних мішків витрясуть таких котярів, від яких посполиті свого сала в ніякому закамарку не сховають.

Що ж, матимемо те, що матимемо. Партійні списки для нас – закрита тема. Але позаяк збережено мажоритарку, саме ця тема для нас актуальна. Оскільки тут усе відкрито, персоналії із своїми біографіями, статками, намірами відомі, точніше будуть.

Хто в нашому окрузі претендуватиме на депутатський мандат – більш-менш відомо. Але не будемо випереджати події. Зареєструються – тоді й назвемо імена «героїв». Однозначно відомо, що вибори в окрузі не відбудуться без участі так званих парашутистів, себто чужаків. Це вже традиція для округу, яку не можна порушувати.

Коли раніше дрогобичани дивувалися, чому в сусідньому Стрию справи краще, ніж у нас, то, як казали древні латиняни, nil admirari (нічому не слід дивуватися). Стрияни завжди обирали до ВРУ своїх хлопців, а наші місцеві активісти водили по місту, як цигани ведмедя, політичних пройдисвітів і переконували громаду, що саме цю чи іншу особу треба конче обрати до Парламенту. Чи виборець задумувався, чому ці скоморохи балотуються не там де народилися, і де би, можливо, пригодилися, а залізли в чужий город?

Стрияни ж завжди обирали за принципом «своя сорочка ближче до тіла». Це природно, це мудро. Ну кому міг допомагати Ігор Осташ, котрий, здається, тричі поспіль представляв інтереси стриян у Парламенті? Звісно, чим міг допомагав рідному краю, в якому колись бігав босоніж по росі.

Натомість, чи може хтось із виборців нашого округу означити бодай якийсь натяк щодо коефіцієнту корисної дії першого нардепа від Дрогобиччини Леся Танюка? Цей «емігрант», увійшовши в довіру до президента видавничої фірми «Відродження» Петра Бобика, видав на халяву книженцію обсягом майже 1000 стор. під назвою «Хто з’їв моє м’ясо?». Цю банальну белетристику, крім коректора видавництва, мабуть ніхто так і не прочитав. Власне, в цій книжці він написав байку про те, що свого часу, спасаючись від політичних переслідувань, змушений був емігрувати з Києва до… Москви.

Наступної каденції на території округу успішно приземлився інший «парашутист» – Олександр Лавринович. Відтак Лесь Танюк змушений був здійснювати «стрибки» з парашутом на Тернопільщині, чи, здається, вже на Волині.

Не знаємо, як так сталося. Адже обидва були з однієї партійної колоди. Втім, чи варто дивуватися? Адже коли грають в покер, колоду міняють. Таке неписане правило картярів.

Лавринович, відбувши цілу каденцію, був переобраний на другу, вигравши вибори у Романа Матолича. Лавринович то виграв, але чи виграли щось виборці Дрогобиччини? Запитання, зрозуміло, риторичне.

Перефразовуючи відому фразу Миколи Гоголя про птицю, яка хотіла перелітати Дніпро, скажемо так: Лавринович заледве «долетів» до половини каденції. І раптом кинув РУХ, кинув своїх виборців і пішов на службу до «регіоналів», які запропонували йому посаду Міністра юстиції. І, як співає Віктор Павлик, ні вибачень, ні пробачень перед виборцями за таке віроломне свинство.

Мешканці регіону, її повпреди в органах державної влади і місцевого самоврядування, здається, навіть не порушували перед верховною владою питання щодо довиборів до ВРУ. Як співається в пісні, «отряд не заметіл потері бойца». Що був нардеп, що його нема – по барабану.

Після цього вакууму наступним нардепом став Петро Димінський – тодішній власник Дрогобицького нафтопереробного. Перспектива для регіону вимальовувалася непогана. Але музика довго не грала. Коломойський «загріб» завод, відтак ініціативи Димінського щодо розвитку регіону перетворилися у туманність Андромеди. Як, зрештою, взагалі діяльність П.П. в іпостасі нардепа, який також «приземлився» у «регіоналів».

Є така приказка: ворон ворону ока не виклює. Очевидно, вона безнадійно застаріла. Такі як коломойські можуть виклювати не тільки око, вони, як кажуть, можуть навіть вмерлому з вуха випити.

Після Димінського від округу обрали опозиційного Романа Ілика. Це була переконлива перемога. На той час – кандидат медичних наук, котрий, запозичивши прогресивні європейські технології, зробив стрімкий прорив у царині медицини. Тоді він також набув доброго досвіду роботи в місцевих органах влади, оскільки був першим заступником голови Львівської обласної ради.

На тлі нардепів-попередників, які банально використали волевиявлення виборців округу в своїх меркантильних інтересах, підхід Романа Ілика до реалізації покладеної на нього місії став революцією місцевого масштабу. Акумулювавши всі перспективні напрацювання, над якими роками «чаклували» місцеві мислячі і небайдужі науковці, економісти, програмісти, активісти і т.д., він виробив чітку і зрозумілу стратегію розвитку регіону. Це був логічно обґрунтований, переконливий і справді системний підхід.

Не знаємо, чи знайомий Ілик із професором Львівського національного університету ім. Івана Франка Йосипом Лосем, але його підхід один до одного збігався із сформульованою нашим (маю на увазі себе і мого колегу Володимира Турмиса) шановним Учителем концепції енергійного оптимізму, котрий, на обґрунтоване переконання професора, здатний змінити світ на краще.

Та тільки настав час наповнити цю обнадійливу форму змістом, як Президент Порошенко одним розчерком пера дочасно припинив повноваження тодішнього складу ВРУ, перекресливши усі благородні наміри Нардепа і водночас надії виборців. Не давши цій каденції фактично попрацювати навіть два роки!

Що тоді казати. Це логічно пояснює неможливість реалізації чоловіком благих намірів.

Щоправда, так би мовити, він сьогодні «своя сорочка» для краю, бо обіймає вже три роки поспіль посаду Заступника Міністра охорони здоров’я України (до речі, тепер Роман Ілик – уже доктор медичних наук, професор), багато допомає регіону, зокрема, в медичній галузі. Але про це в день свого професійного свята,мабуть, розкажуть самі медики. Зрозуміло, що в силу обставин (Ілик – Заступник Міністра не по реґіону, а по Україні), ця допомога не може містити тієї системності, цілеспрямованості і наступальності щодо розвитку саме нашого реґіону, які міг би  застосувати Роман Ілик, будучи нардепом.

Теперішнім повпредом від нашого округу є Богдан Матківський.

Останній раз ми наживо бачили нардепа, коли він ним ще не був і разом із своїми помічниками якось завітав перед виборами до ВР в редакцію.

Мабуть, політики, які думають, що журналісти мають їх шукати, а не вони журналістів, припускаються помилки. Якщо журналіст почне з якогось приводу шукати політика, то це навряд чи щось доброго віщує політику. Ці зволочі (так колись назвав своїх колег-журналістів Марк Твен) просто так нікого не шукають.

Петро МАЦАН

 

Від 1 липня – нові правила

Пацієнти, які не обрали сімейного лікаря,

платитимуть за медичні послуги

Cтаном на 31 травня у Дрогобичі 83% мешканців вже обрали лікаря, а це 78 тис 332 пацієнти.

За результатами аналізу укладених декларацій між лікарем та пацієнтом у Дрогобичі, значне число громадян, які здійснили цю процедуру, становлять мешканці району. Із загального числа підписаних декларацій по містах Дрогобич та Стебник, яке сягає 78 тисяч, 27 тис 692 підписані мешканцями Дрогобицького району у КНП «Дрогобицька міська поліклініка».

Про це повідомляють у відділі охорони здоров’я ДМР і закликають дрогобичан активніше підписувати декларації. Адже, підписавши декларацію з медиком, ви автоматично набуваєте право на безкоштовне отримання низки медичних послуг, що надаватимуть в межах первинної ланки. Адже від 1 липня 2019 року пацієнти, які не підпишуть декларацій з лікарем, отримуватимуть послуги та консультації медпрацівників на платній основі.

Особливо варто поспішити пацієнтам, які користуються програмою «Доступні ліки», адже без декларації неможливо буде отримати потрібний рецепт.

Міністерство охорони здоров’я України планує припинити нараховувати кошти медичним закладам первинної ланки за «червоними списками». Зелений і червоний списки – це умовне позначення для пацієнтів, які вже підписали декларацію з сімейним лікарем, і тих, хто ще не зробив цього. Під час перехідного періоду реформи первинної ланки Національна служба здоров’я України платить за всіх пацієнтів, у тому числі тих, хто мешкає на конкретній території, але ще не дійшов до кабінету лікаря. Однак з початку підписної кампанії пройшов майже рік, понад 26 млн українців (а це дві третини населення) вже зробили свій вибір, і темпи підписання нових декларацій досить високі. У МОЗ вважають, що настав час переходити до наступного етапу реформи. А гроші, які НСЗУ заощадить на «червоному списку» (понад 360 млн грн.), будуть скеровані на «зелений».

Держава більше не утримує медичні заклади первинки, а оплачує надання конкретного переліку медичних послуг з податків, які платить кожен в країні.

Нагадаємо, щоб підписати декларацію з лікарем про надання медичних послуг пацієнту потрібно особисто звернутися у медзаклад, де працює лікар, маючи при собі паспорт, податковий номер та мобільний телефон, і підписати з ним декларацію.

Також наголошуємо, що у Дрогобичі, в одному з перших міст України, процес підписання декларації між пацієнтом та лікарем можливо розпочати в режимі онлайн за допомогою електронної системи «ASKEP.nеt».

Прес-служба ДМР

 

ФЕЄРІЯ ТАНЦЮ ВІД «ВЕРХОВИНКИ»

Народний ансамбль танцю «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка знову зібрав переповнену залу глядачів. Насолодитися звітним концертом відомого у Дрогобичі і поза його межами колективу 29 травня прийшли не лише родичі та друзі «верховинців», а й прості дрогобичани.

Оскільки у танцювальному ансамблі займаються декілька груп, починаючи від молодшого шкільного і до юнацького віку, концертна програма тривала дві з половиною години. А ще у дійстві взяли участь гості – танцювальний ансамбль «Прикарпатські візерунки» Палацу дитячої та юнацької творчості Дрогобича (художній керівник Ольга Максимищак) та юні вокалісти Стебницької музичної школи (керівник Любов Кузьмич).

Присутні із задоволенням переглянули улюблені хореографічні композиції, які вже стали візитною карткою «Верховинки» і її керівника Богдани Кос. Це: жартівливі танці «Чобіток» і «Каперуш», патріотичні «Стрілецька сюїта» і «Козацький марш», динамічні «Сусідка», «Ой, мамо, люблю Гриця», «Українці», «Перепілочка», «Калина – не верба», а ще – унікальна «Весела полонина» з гуцульською пірамідою наприкінці. Полюбилися глядачам і мелодійні ліричні композиції «Феєрія кохання» та «Знайди мене»…

Плоди своєї праці представили на суд шанувальників молоді хореографи Володимир Кос («Танець із парасольками»), Уляна Кос («Котики»), Богдан Цар («Танці-погулянці»), Тетяна Цар (прем’єра прекрасного танцю «Місяць»). Прем’єру підготувала і Богдана Кос – ліричну композицію «Чорне і біле».

Усі постановки присутні у залі незмінно нагороджували щедрими оплесками.

Традиційно завершив чудове свято славнозвісний «Гопак», після якого ведучий Іван Сех запросив на сцену художнього керівника «Верховинки» Богдану Кос. Вихованці щиро привітали Богдану Бенедиктівну, яку вони лагідно називають мамою, з 18-річчям від створення колективу і подякували за навчання, любов і турботу.

Яскравий концерт промайнув наче одна мить.

А 2 червня Народний ансамбль танцю «Верховинка» гідно представив Дрогобич на фестивалі дитячої творчості «Щаслива дитина – квітуча Україна», який проходив у Жидачеві. Колектив отримав нагроди фестивалю і дуже сподобався глядачам та організаторам. Відзнаки цього ж фестивалю здобув і ще один дрогобицький ансамбль танцю – «Прикарпатські візерунки» Палацу дитячої та юнацької творчості.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

А на сцені – «Гордість ліцею»

У школах Дрогобича і Стебника 31 травня на святкових лінійках пролунали останні дзвоники. Востаннє поріг закладів освіти у статусі учнів переступили 464 випускники.

Як повідомили у відділі освіти ДМР, 25 осіб є претендентами на нагородження золотою медаллю, 11 – срібною. Остаточні цифри будуть відомі після оголошення результатів ЗНО. Випускників 9-х класів у Дрогобичі і Стебнику цьогоріч 970, з них 100 отримають свідоцтво про здобуття базової середньої освіти з відзнакою.

Свято останнього дзвоника у Дрогобицькому ліцеї при ДДПУ ім. І.Франка відбулося у залі муздрамтеатру ім. Ю.Дрогобича. Майже 120-ох випускників та їхніх батьків привітали міський голова Тарас Кучма, перший директор ліцею Юрій Кишакевич, депутат Львівської обласної ради, випускник ліцею Іван Собко, ректор ДДПУ ім. І.Франка Надія Скотна, а також чинний директор ліцею Ольга Заяць, педагоги та батьки випускників.

Вражаючою була урочиста церемонія нагородження кращих учнів грамотами та символічними стрічками «Гордість ліцею», адже дуже багато випускників стали переможцями чи призерами предметних олімпіад різного рівня, конкурсів Малої академії наук, спортивних змагань і мистецьких заходів. Усі лауреати ледь помістилися на сцені. Відзнаки їм почергово вручали гості святкового дійства.

А ще того дня у залі звучали спогади про навчання, слова подяки вчителям і батькам, щемливі пісні у виконанні учнів і навіть педагогів, які викладають точні науки! Звісно, були й прощальний вальс, останній дзвоник, а згодом і випускний вечір...

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

***

Депутати просять передати будівлю ліцею у комунальну власність

Дрогобицький педагогічний ліцей ДМР при Дрогобицькому державного педагогічному університеті ім. І.Франка є закладом, який посідає перші позиції у навчанні і вихованні підростаючого покоління не лише у Львівській області, а й в Україні, має вагомі наукові здобутки, генерує кращі педагогічні ідеї, плідно співпрацює з навчальними закладами Європи.

Саме так у своєму зверненні до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич та ректора Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка Надії Скотної депутати Дрогобицької міської ради на чолі з міським головою Тарасом Кучмою характеризують діяльність Дрогобицького педагогічного ліцею.

Однак, станом на сьогодні, функціонування ліцею опинилося під загрозою через необхідність вивільнення приміщення, у якому ліцей розміщений з 1995 року.

У зверненні йдеться: «Відповідно до листа ректора Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка від 15.04.2019 №507 відділу освіти виконавчих органів міської ради, було вказано на необхідність звільнення приміщення, у якому розміщується ліцей, оскільки перебування комунального закладу у приміщенні державної форми власності суперечить чинному законодавству України. Крім того, листом від 24.05.2019 №631 університет повідомив про вихід з числа засновників ліцею».

Відтак депутати Дрогобицької міської ради 30 травня під час сесійного засідання прийняли рішення надіслати звернення Прем’єр-міністра та Міністра освіти і науки України, а також ректора ДДПУ ім. І.Франка з проханням передати будівлю за адресою: м.Дрогобич, вул. І.Франка, 36, де зараз розміщений ліцей, на баланс Дрогобицької міської ради.

Прес-служба ДМР

 

НОВИНИ

У пам’ять про професора Василя Бойчука

4 червня 2018 року перестало битися серце великого педагога, українського вченого фізика-теоретика, доктора фізико-математичних наук (1995), академіка АН ВШ України з 2009 р., професора.

Того ж дня 2019 року в інституті фізики, математики, економіки та інноваційних технологій ДДПУ ім. І.Франка урочисто відкрили меморіальну дошку та аудиторію імені світлої пам’яті Василя Бойчука.

Про науково-педагогічну діяльність професора В.Бойчука розповів директор інституту доцент Юрій Галь. Ректор професор Надія Скотна та вдова Уляна Бойчук відкрили пам’ятну дошку, а капелан університету отець Олег Кекош освятив її та провів панахиду.

Захід продовжився в аудиторії ім. В.Бойчука, де звучали спогади про професора. Іменем багатолітнього декана, директора інституту названа аудиторія №38, у якій він любив читати лекції студентам, проводив наукові конференції, засідання вченої ради інституту…

Кор. «ГЗ»

 

Через брак коштів на зарплату медикам готуються претензійні заяви до прилеглих територій

Медичним працівникам вторинної ланки, які надають допомогу в умовах стаціонарного лікування, сповна виплатили заробітну плату за квітень. Для цього з міського бюджету Дрогобича було виділено 3 мільйони 391 тисячу гривень.

Про це повідомив начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба.

На виплату зарплат за травень не вистачає 5 млн 408 тис грн. Загальний зарплатний фонд за травень для вторинної ланки – 10 млн 500 тис грн., однак із врахуванням медичної субвенції з держбюджету та коштів міського бюджету вийшло трохи більше, ніж половина суми.

Розмір медичної субвенції з держбюджету на травень, як зазначив посадовець, становить 3 млн 942 тис грн.

З цього приводу міський голова Тарас Кучма доручив юридичному відділу ДМР спільно з відділом охорони здоров’я напрацювати претензійні заяви до прилеглих територій щодо повернення міжбюджетних трансфертів за пролікованих хворих з цих територій у закладах Дрогобича.

Тарас Кучма роз’яснив, що з первинної ланкою, де медична реформа діє, проблем з виплатою зарплат нема.

«Сьогодні сімейні лікарі, педіатри і терапевти, які підписали відповідну кількість декларацій із пацієнтами про надання медичних послуг, отримують в рази вищу заробітну плату. Однак вторинна ланка надання медичної допомоги продовжує працювати за старою системою і кошти з держбюджету виділяються територіально, за місцем реєстрації пацієнта. Мешканці Дрогобицького району та прилеглих міст лікуються у медичних закладах Дрогобича, а керівництво цих територій повертає кошти – міжбюджетні трансферти – за своїх мешканців частково, або взагалі відмовляється. Маємо відстояти повернення законно зароблених нашими медичними працівниками коштів, аби виплатити їм зарплати. Відтак кошти міського бюджету ми зможемо скерувати на вирішення комунальних питань, а не на погашення боргів», - зазначив Тарас Кучма.

До слова, на 2019 рік Дрогобицький район передбачив для Дрогобича 5 мільйонів гривень на міжбюджетні трансферти з середньорозрахованої на цей рік суми, яка становить близько 26 мільйонів гривень.

 

Вулицю Ірини Вільде ремонтуватимуть спільно

Вулиця Ірини Вільде потребує капітального ремонту. З цього приводу 29 травня відбувся виїзний прийом мешканців вулиці міським головою Тарасом Кучмою.

Участь у зустрічі взяли директор Департаменту міського господарства Роман Москалик, заступник директора ДМГ Ростислав Пошивак, депутат ДМР Юрій Милян, радник міського голови Роман Гарасим’як. Присутні обговорили можливість проведення капітального ремонту проїзної частини вулиці. Є два варіанти – асфальтувати або відремонтувати за новою технологією з бетонопластику.

Обговорили й необхідність заміни комунікаційних мереж, адже впродовж останніх років на тих вулицях, де роблять капремонт, їх обстежують і, за необхідності, проводять заміну. Мешканці заявили, що каналізаційна мережа працює справно. У доброму стані й бордюри.

Загальна площа покриття, яке потребує ремонту, становить до трьох тисяч квадратних метрів. Вартість робіт – понад два мільйони гривень. За попередньою домовленістю, ремонт вулиці мають намір здійснити спільно з підприємцями, які в цьому мікрорайоні провадять діяльність. Планують залучити 70% коштів з місцевого бюджету, а 30% – як співфінансування від підприємців.

При вчасному фінансуванні і за сприятливої погоди вулицю планують відремонтувати до вересня цього року.

 

На відрядження за кордон бюджетних коштів не витрачають

Кошторисні призначення на оплату відряджень службовцям виконавчого комітету Дрогобицької міської ради на 2019 рік становлять 95000 грн. За 5 місяців 2019 року вже використано 53360 грн.: 190 відряджень територією України та 4 – за кордон.

У 2018 році на відрядження було заплановано 98650 гривень, з яких використали 90206 гривень: 479 відряджень територією України, та 16 – за кордон.

Про це повідомила начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності Марія Оршанська третього червня під час щотижневої наради у ратуші.

Економія на відрядженнях за кордон у 2018 році становила 76,1 тис. грн., а за 5 місяців 2019 року – 11,9 тис грн.

Як роз’яснили у відділі бухгалтерського обліку та звітності, при відрядженні за кордон посадовці виконавчого комітету ДМР бюджетних коштів не витрачають.

Прес-служба ДМР

 

Допомога самотнім зайвою ніколи не буває

30 травня, завдяки фінансовій підтримці Дрогобицької міської ради, територіальному центру соціального обслуговування вдалося закупити 315 продуктових наборів для одиноких громадян відділення соціальної допомоги вдома. До складу набору увійшли: крупа гречана, макаронні вироби та цукор. Незважаючи на дощову погоду, соціальні робітники рознесли набори по домівках самотніх людей.

Вл.інф.

 

У «Сонечку» – «Свято радості і надії»

З початком літа і тепла, у кожній державі, кожній маленькій сім’ї згадують про своє майбутнє – про дітей. Адже 1 червня – Міжнародний день захисту дітей.

Хто найбільш беззахисний та уразливий в будь-якому суспільстві та в будь-які часи? Хто потребує радості, доброти, турботи – це діти, а особливо діти з обмеженими можливостями.

«Свято радості і надії» відбулося в Обласному центрі реабілітації дітей-інвалідів у Стебнику. Педагоги провели цікаві тематичні повчальні заняття щодо захисту прав дітей.

Була організована виставка дитячих малюнків, на яких дітки малювали Країну мрій і своє місце в ній.

Багато яскравих вражень наші діти отримали від поїздки до Дрогобицького товариство захисту дітей та молоді з інвалідністю «Надія». Там для них організували цікаві розважальні конкурси, в яких наші вихованці із задоволенням взяли участь. Дякуємо!

Того ж дня, після обіду, представники Стебницького Народного дому організували концерт. Радість в очах особливих дітей, теплі посмішки, оплески були упродовж усього свята.

А фінальним акордом дня стали святкове частування і дискотека.

Ось так весело і цікаво відпочили вихованці нашого Обласного центру з нагоди їхнього дитячого свята.

Обласний центр реабілітації дітей-інвалідів «Сонечко»

 

У Дрогобичі – Перший фестиваль багатодітних родин

У Дрогобичі літній сезон для дітлахів розпочали Фестивалем багатодітних родин. Організатором Фестивалю виступив відділ молодіжної політики, сім’ї та спорту. Фестиваль присвячено Міжнародному дню захисту дітей, Міжнародному дню сім’ї та відкриттю літніх мовних таборів.

Участь у Фестивалі взяли дві багатодітні сім’ї, а також мистецькі колективи Дрогобича: ансамбль сучасного танцю «Оксамит», Зразковий ансамбль пісні і танцю «Калиновий цвіт», Зразковий дитячий танцювальний ансамбль «Радість», ансамбль сучасного та естрадного танцю «ВІВА», ансамбль сучасного танцю «Ультра», Народний ансамбль танцю «Верховинка».

Привітав дітлахів та їх батьків з початком літнього сезону міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Вела захід начальник відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту Олександра Пашко. На згадку про участь у Фестивалі родини і колективи відзначили сувенірними подарунками.

«Фестиваль багатодітних родин у Дрогобичі відбувається вперше. Попри те, що до участі зголосилися лише дві родини – сім’ї Мороз та Лужецьких, назагал дійство вдалося. Чудові танцювальні та співочі номери впродовж години мали змогу спостерігати дрогобичани та гості міста, які зібралися на площі Ринок. Маємо надію, що Фестиваль стане традиційним у нашому місті», - зазначила О.Пашко.

Прес-служба ДМР

 

У скверів – нові назви

Сесія Дрогобицької міської ради прийняла остаточне рішення щодо назв скверів, розташованих між вулицями Лесі Українки, Івана Франка і Тараса Шевченка.

Відтепер скверу між вулицями І.Франка та Лесі Українки (біля будівлі Народного дому ім. І.Франка) присвоєно назву «Студентський». Скверу між вулицями І.Франка і Т.Шевченка (біля будівлі філологічного факультету ДДПУ ім. І.Франка) присвоєно назву «Івана Франка».

Відповідне рішення сесія Дрогобицька міська рада ухвалила на підставі рішення виконкому від 21.02.2019р. №44 «Про назву скверу», враховуючи рекомендації постійної комісії ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації, охорони здоров’я, праці та соціального захисту населення.

Прес-служба ДМР

 

Конкурс на посаду директора музею призупинений

Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради рішенням від 28.05.2019 №131 призупинив проведення конкурсного добору на посаду директора музею «Дрогобиччина».

Відповідне рішення прийнято на підставі звернення ГО «Культурно-історичний фонд «МІФ», ГО «Збережімо спадщину», ГО «Український молодіжний прорив», ДГО «Геліос», ГО «Свій Захист» з метою забезпечення дотримання законності, як основного принципу місцевого самоврядування.

Отож буде створена незалежна кваліфікована комісія з фахівців у сфері культури відповідного функціонального спрямування, а саме: музейної справи, мистецтвознавства, історії, етнографії тощо, та/або юриспруденції для вивчення питання відповідності громадських організацій, що подали заявки на участь у жеребкуванні свої кандидатури, для визначення відповідності персонального складу конкурсної комісії вимогам ст. 21/3 Закону України «Про культуру».

Головою Комісії призначено начальника відділу культури і мистецтв Олега Яводчака.

Не пізніше 10 календарних днів голова Комісії має подати міському голові Тарасу Кучмі на затвердження персональний склад Комісії. Також О.Яводчака зобов’язано призупинити проведення конкурсного добору на посаду директора музею «Дрогобиччина».

Прес-служба ДМР

 

ЗОШ №13 ліквідувати, майно передати Стебницькій міськраді

Припинити діяльність Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області шляхом її ліквідації з 01.09.2019 року. Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради здійснити процедуру ліквідації Стебницької загальноосвітньої школи I ступеня №13 відповідно до вимог чинного законодавства України. Передати безоплатно приміщення Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 з приналежними до неї будівлями, іншими основними засобами у комунальну власність Стебницької міської ради.

Про це йдеться у рішенні сесії Дрогобицької міської ради «Про ліквідацію Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області та безоплатну передачу майна до комунальної власності Стебницької міської ради», засідання якої відбулося у четвер, 30 травня.

Також у рішенні сесії Дрогобицької міської ради розписано процедуру ліквідації школи, повідомлення та звільнення працівників та інше:

Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради повідомити профспілковий комітет про ліквідацію Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області та звільнення працівників.

Завідувачу Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області подати у відділ освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради повідомлення про звільнення працівників Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області для вирішення питання працевлаштування.

Встановити строк для заявлення вимог кредиторами до Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області (код ЄДРПОУ 23891125) два місяці з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення вказаної юридичної особи.

Встановити порядок заявлення кредиторами своїх вимог до Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня № 13 Дрогобицької міської ради Львівської області (код ЄДРПОУ 23891125) шляхом направлення письмових вимог на адресу: м.Дрогобич, вул. Т.Шевченка, 21.

Відділ освіти протягом трьох робочих днів з дати прийняття даного рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію про припинення діяльності Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області.

Державному реєстратору провести зміни щодо припинення діяльності Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області на безоплатній основі.

Передати безоплатно приміщення Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 з приналежними до неї будівлями, іншими основними засобами у комунальну власність Стебницької міської ради, про що скласти відповідні акти.

Відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради та Стебницькій міській раді після завершення процедури ліквідації, провести передачу-прийом приміщення Стебницької загальноосвітньої школи І ступеня №13 Дрогобицької міської ради Львівської області з приналежними до неї будівлями, іншими основними засобами (згідно з додатком) на баланс Стебницької міської ради із забезпеченням документального оформлення згідно з чинним законодавством.

Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію ради з питань освіти, культури, молодіжної політики, сім’ї, спорту, туризму, інформації.

Прес-служба ДМР

 

Воду у підтоплених криницях треба знезаражувати!

У зв’язку з інтенсивними опадами Дрогобицьке районне управління головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області повідомляє, що мешканцям слід бути готовими до можливих повеней, підтоплення криниць та необхідності знезараження води в них.

Таке знезараження є необхідним, щоб попередити виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних захворювань, пов’язаних з водним фактором передачі збудника інфекції.

Підставами для знезараження води в колодязі є її невідповідність гігієнічним вимогам за показниками епідемічної безпеки, наявність ознак забруднення води за санітарно-хімічними показниками, неефективна очистка колодязя, наявність вогнищ кишкових інфекцій в населеному пункті.

Знезараження води можна проводити такими дозволеними до використання в Україні дезінфектантами – «Жавель-клейд», «Хлорактив», «Акватабс», « Біо-хлор», «Дезактив» та іншими, а також за допомогою дозуючих хлорних патронів. Але навіть тривале знезараження води за допомогою дозуючих патронів не може бути ефективним без попередньої санації колодязя.

Санація колодязів передбачає 3 етапи:

1. Попередня дезінфекція: визначається об’єм води в криниці і проводиться їЇї знезараження.

2. Із колодязя повністю відкачують воду, потім проводять чистку дна і стінок від намулу, бруду, сміття та випадкових предметів, у разі необхідності ремонтують.

3. Остаточна дезінфекція: знезаражують поверхню стінок криниці, чекають доки вона повністю наповниться водою до звичайного рівня, після чого ще раз знезаражують воду.

У разі необхідності мешканці нашого району можуть звертатися в міськрайонний відділ Лабораторних досліджень за адресою: м.Дрогобич, вул. А.Шептицького,20, де отримають кваліфіковану консультацію.

Пам’ятайте, що чистота води – це є запорука Вашого здоров’я та здоров’я Ваших дітей!

В.БІЛАС, начальник Дрогобицького районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Львівській обл.

 

Юрій Котермак. Привідкрилася загадка його прізвища?

У Дрогобичі лише кілька вулиць отримали назви за професійною приналежністю її мешканців до певного цеху ремісників. Це вулиці Шевська, Гончарська, Коминярська, Ковальська, Слюсарська, Столярська, розташовані віялом навколо площі Ринок. Була колись і вулиця Боднарська, що вела через вулицю Флоріанську до вулиці Жупної, та ще кілька. Частини з них нині не існує. Після Другої світової війни вулиці Боднарську і Флоріанську з’єднали, надавши їй ім’я Сєдова. З плином літ жителі забули, якого саме Сєдова. У 1989 р. міська рада присвоїла вулиці ім’я Юрія Дрогобича.

Якого походження і ким була ця людина? Повторимо відомі загалові факти. Юрій Дрогобич, справжнє прізвище Котермак, на­родився близько 1450 р. Зберігся переказ, ніби хата його батька Михайла Доната Котермака стояла на місці теперішнього будинку №21 на вулиці Солоний Ставок, коло паркану церкви Св. Юра. Однак залишається нез’ясованою природа незвичного, ба навіть унікального прізвища Котермак. Саме в ньому може ховатися генетичне коріння вченого, який називав себе русином, тобто українцем. Знаючи з топоніміки про подібність, навіть тотожність численних українських назв населених пунктів і прізвищ безсумнівного іншомовного походження, варто спробувати через неї висунути вірогідну версію, точніше, три версії про це коріння.

Версія перша: в основі прізвища Котермак закодований етнонім «ґотус», «ґот», що вказує на одне з давніх германських племен. Версія друга: від ґальського слова «кату» – війна. Версія третя і начебто вірогідніша: від назви бухти і порту Котор на далматинському березі (Далмація – історична область Хорватії) сучасної держави Чорногорії на Балканах. Для прикладу подамо кілька назв на Котер-, Котор-, Котир-: Котерлен і Котирин (Закарпаття), Которини (Львівщина), Котира (Рівненщина), численні «котівські» назви тощо. З тією ж основою Котер-, Котир- дослідники пов’язують аж 50 населених пунктів Катеринівок. Другу частину -мак складного прізвища Котермак так і кортить вивести від основи етноніму «македонці», які проживають по сусідству з Чорногорією. Однак ця аналогія хибує на спрощення складної мовознавчої проблеми, яку наразі неможливо ані підтвердити, ані заперечити.

 Попри сказане, наведені топоніми свідчать на користь тривалого існування у давнину албансько-моравського шляху маврів (арабів) через албанський порт Росафу (нині Шкодер) з Балкан в Україну, пов’язаного передусім із торгівлею. Вловлюєте у топонімі ту ж основу -кодер, -котер, що й у прізвищі Котермак? Цим шляхом вони прямували в наддніпрянську Україну. Зрозуміло, що і в наддністрянську також. Якщо це було справді так, а так виглядає, то, ймовірно, в жилах дрогобицького русина-українця Котермака могла текти і якась частинка арабської крові. Давній арабський слід на Прикарпатті, в тому числі на Дрогобиччині, незрідка проглядається навіть у наш час не лише в топонімії, але й на обличчях, у прізвищах та прізвиськах багатьох людей. Але це вже інша тема. Дасть Бог, колись комусь та пощастить розкодувати прізвище Котермак і поставити крапку в цікавій дискусії щодо його витоків. Мабуть, наша спроба розгадати загадку цього прізвища є однією з перших, коли не першою.      

І ще трошки інформації для нагадування тим, хто її не знає чи забув. Вва­жають, що учений здобув початкову освіту в Дрогобичі та Львові. Згодом навчався у Краківському універси­теті в Польщі, де в 1470 р. здобув ступінь бакалавра, а в 1473 р. – маґістра. У Болонському університеті в Італії Юрій Дрогобич викладав астрономію і медицину, захистив дисертацію і став доктором філософії та медицини. Отже, він є першим відомим українським доктором наук, ученим європейського рівня. У 1481-1482 рр. наш краянин обирався ректором Болонського університету. Був він і деканом Краківського університету, що засвід­чує його високий науковий і організаторський авторитет.

Юрій Дрогобич знаний і як автор першої укра­їнської друкованої книжки «Прогностичне суджен­ня...», виданої у Римі латинською мовою в 1483 р. Присвячена вона питанням астрології. Вчений муж із Русі прогнозував події, виходячи з руху небесних світил та астрономічних явищ, висловлював думку про пізнаванність світу людським розумом. У його книзі вперше в історії друкарства названо міста – Вільно, Кафу (Феодосію), а також рідні для автора Дрогобич, Львів. Чимало поглядів, висновків ученого відповідали тодішньому рівню науки. Це була доба Високого Відродження, що породи­ла геніальних митців, учених, винахідників Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаеля, ін­ших титанів духу, які випереджали свій час.

Ім’я середньовічного вченого після невеликої публікації про нього в газеті «Діло» за 1900 р. залишалось фактично невідомим широкому загалові аж до 1960 рр. Заговорили про нього після виходу в 1972 р. у київському видавництві «Молодь» книжки львівського історика Ярослава Ісаєвича «Юрій Дрогобич» у серії «Життя славетних». У 1983 р. відзначалось 500-річчя виходу в світ першої української книги «Прогностичне судження...», з нагоди якого вибито па­м’ятну медаль, виготовлено значок. На жаль, на батьківщині Юрія Дрого­бича не було ні вулиці його імені, ні меморіаль­ної таблиці, ні пам’ятника чи пам’ятного знака на його честь.

Тільки у 1989 р. в місті з’явилася вул. Юрія Дрогобича. Ще через десять років йому споруджений і монумент. Про дрогобицького «звіздаря» по­чали писати і як про першого гуманістичного пое­та України. Його поетичний вступ до «Прогнос­тичного судження...», написаний латиною, відзначаєть­ся майстерністю віршування, образністю мови. Перекладений ни­ні сучасною українською мовою, цей твір XV ст. започатковує антологію української поезії.  Ось як Юрій Дрогобич із середньовіччя здобув визнання нащадків. Якщо перший раз він добився цього за життя і на чужині, то вдруге – аж через півтисячоліття і серед земляків.

Роман ПАСТУХ

 

СПОРТ

З «Юністю» розійшлися мирно

2 червня відбулися матчі 9 туру чемпіонату Львівщини з футболу у Прем’єр-лізі. Дрогобицьку «Галичину» у селі Гійче Жовківського району екзаменувала місцева «Юність».

Матч пройшов у рівній боротьбі. Ближче до завершення першого тайму дрогобичани вийшли вперед – Тарас Рудавець замкнув простріл партнера по команді.

У другому таймі господарі поля діяли трохи активніше в атаці і на 80-ій хвилині заробили пенальті. Павло Дроботій пробив влучно і зрівняв рахунок – 1:1. Так матч і звершився.

У грі юнацьких складів дрогобичани поступилися з рахунком 2:4.

Результати інших матчів:

«Локомотив» (Рава-Руська) – «Енергетик-Рочин» (Добротвір) – 1:2 (юнаки 7:1), ФК «Самбір» – ФК «Львів-Сокіл» (Борщовичі) – 6:0 (7:0), «Гірник» (Новояворівськ) – ФК «Миколаїв» – 0:2 (0:2), ЛСК «Погонь» (Львів) – «Фенікс-Стефано» (Підмонастир) – 1:2 (3:0), СКК «Демня» – «Юність» (Верхня/Нижня Білка) – 1:1.

Оскільки через фінансові труднощі ременівська «Думна» відмовилася від участі в Прем’єр-лізі, Контрольно-дисциплінарний комітет Федерації футболу Львівської області анулював усі результати юнацького і дорослого складів команди у чемпіонаті. Отож дрогобицька «Галичина» втратила 3 очки за перемогу над цим суперником.

Після дев’яти турів у турнірній таблиці лідирують «Юність» (Верхня Білка) – 23 очки, «ФК «Миколаїв» – 22, СКК «Демня» – 20. «Галичина», втративши очки за звитягу над «Думною», опустилася на дванадцяту сходинку – 5 очок.

Юнацький склад дрогобичан – на восьмому місці (10 очок), а лідирують серед юнаків ФК «Самбір» – 21 очко, «Погонь» (Львів) – 19, ФК «Миколаїв» – 18.

Наступний матч «Галичина» зіграє 9 червня у Дрогобичі з командою «Фенікс-Стефано» (Підмонастир). Початок матчів на стадіоні «Каменяр»: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

А тим часом у першій лізі Першості Львівщини з футболу після семи турів із 16-ма очками лідирує жидачівський «Авангард – Пульс». Трускавецька «Вікторія» – на шостому місці (11 очок), бориславський «Нафтовик» замикає турнірну таблицю (2 очки).

У другій лізі (група В), де виступає «Тартак» (Підбуж), зіграно 3 тури. Наші земляки з одним очком посідають п’яту сходинку із восьми. Лідирують «Карпати» (Турка) – 9 очок.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

У РУБРИЦІ P.S.

Скиньмо полуду з очей

Мудрі застерігають: не поспішай вірити всім і всьому поспіль, бо м’язи уяви втомляться і так ослабнуть, що ти вже не зможеш повірити в найпростіші та очевидні істини. Нинішня суспільна зневіра явно є наслідком багатовікових і небезуспішних спроб нав’язати українцям віру в усе підряд. Нація від цього у розгубленості. Російські шовіністи вміло запустили вірус, в контексті відомого – розділяй і владарюй. Нечуваний тиск на все українське призвів до паралічу думки. Людей позбавили самостійно мислити. «Проти українців в Україні, - писав ще у 2004 році Василь Іванишин, - діє добре спланована, безперебійно фінансована і всеохопна система етноцида». А тут ще й вибори до парламенту.

Проплачені експерти знову нав’язують українцям про буцімто нове обличчя в політиці в особі віртуальної партії «Слуга народу». І може статися уже не комедія, а трагедія. Тому нині треба скинути полуду з очей, і вибрати тих людей, яких знаємо, в яких є стрижень національного духу. Бо за великим рахунком, за кожною політичною партією видно хитрий писок чужинця. А вони, комбінатори і шахраї, зазвичай, ніколи не любитимуть Україну, бо не мають жодного «хисту» та й бажання. Скоро ми будемо знати прізвища тих, хто захоче на нашому окрузі здобути мандат до парламенту. Залишаємо за собою право на свій журналістський коментар на адресу тих чи інших особистостей чи персонажів…

В.Т.



Создан 06 июн 2019



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником