ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 18 липня 2019 р
НЕВЖЕ СТИРАЄТЬСЯ ІСТОРИЧНА ПАМ’ЯТЬ?

У неділю, 14 липня, на Полі Скорботи у Дрогобичі відбулося скорботне віче з нагоди 28-ї річниці поховання останків жертв більшовицького терору 1939-50 рр.

Вшанувати пам’ять та помолиться за душі людей, закатованих комуно-більшовицьким режимом у катівні НКВД на вулиці Стрийській прийшло не так вже й багато дрогобичан. Саме на це звернув увагу отець-декан УГКЦ Іван Паньків у проповіді після панахиди за невинно-убієнними.

«Згадаймо, як 28 років тому на цьому місці яблуку не було де впасти, а сьогодні громада зовсім не чисельна. А згадаймо, коли у дні похоронів наших героїв АТО в іншій частині міста відбувалися корпоративи. Дуже прикро, але, на жаль, ми стаємо байдужими до таких речей. Українці повинні опам’ятатися і бути народом, а не пристосуванцями», - констатував отець Іван.

Згодом до учасників скорботного віча звернувся міський голова Дрогобича Тарас Кучма. Він провів наголосив, що, дивлячись на жорстоко закатовані жертви катівні на Стрийській, можемо уявити, з чим на нашу землю знову можуть прийти московські освободітєлі. Саме тому маємо захистити пам’ять наших героїв, похованих тут. Ми не повинні мовчати, коли італійський суд на догоду росіянам дає 24 роки в’язниці невинному військовому батальйону ім. Кульчицького Віталію Марківу; коли нам говорять, що українські військові обстрілюють школи і дитсадки на Донбасі… Ми не маємо розчаровуватися і падати духом, маємо перемогти, бо українці – нація переможців!

Ініціатор розкопок, голова місцевого товариства «Меморіал ім.В.Стуса» Мирон Бучацький пригадав події 28-річної давнини, коли останки невинно убієнних жертв поховали за християнським звичаєм. Водночас він наголосив, що дотепер нерозкопаною залишається криниця у приміщенні колишньої катівні, до якої, за свідченнями очевидців, скидали тіла убитих. І наш обов’язок – віднайти на це кошти і належно поховати останки людей, які знайшли спочинок у її глибині.

Представник Спілки політв’язнів і репресованих Тарас Метик повідомив, що найближчим часом розпочинаються зйомки художньо-документального фільму «Дрогобицька Голгофа». Цей проект підтримали у Львівській ОДА і пообіцяли виділити 70 тис грн. Однак цієї суми недостатньо, бракує ще 235 тисяч гривень. Тож ініціативна група звертається до всіх небайдужих з проханням про матеріальну допомогу. Вже відрито банківський рахунок для збору пожертв. Головними героями фільму є священники УГКЦ Северіян, Віталій і Яким, замордовані у тюрмі на Стрийській. Участь у зйомках візьмуть актори муздрамтеатру ім. Ю.Дрогобича, головний режисер – Олександр Король.

Перед присутніми також виступив голова райради Михайло Сікора.

На завершення заходу відбулося покладання квітів і лампадок до пам’ятних хрестів на могилах жертв НКВД та воїнів АТО. Квіти поклали міський голова Тарас Кучма і його заступник Ігор Герман, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, голова Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА Тарас Куликовець, Східницький селищний голова Іван Піляк, голова райради Михайло Сікора, представники громадськості.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

***

Михайло Задорожний відгукнувся першим.

Його підтримав Іван Піляк

Після завершення віча на Полі Скорботи, депутат Львівської облради, кандидат у народні депутати Михайло Задорожний мав розмову з ініціатором зйомок фільму «Дрогобицька Гологофа» Тарасом Метиком. М.Задорожний вирішив першим із кандидатів до парламенту долучитися до збору коштів на зйомку кінострічки і скласти пожертву. А коли верстався номер, стало відомо, що його почин підтримав ще однин кандидат у народні депутати Іван Піляк.

Ініціативна група зі створення фільму «Дрогобицька Гологофа» щиро дякує М.Задорожному та І.Піляку і закликає інших кандидатів також долучитися до доброї справи.

 

У НЕДІЛЮ – ВИБОРИ!

З кого обиратимемо

21 липня – позачергові вибори до Верховної Ради України. У Дрогобицькому ТВО №121 обиратимемо серед таких кандидатів і політичних сил.


Кандидати-мажоритарники

Алєксєєв Михайло Васильович, 1979 р.н., головний бухгалтер ТОВ «Вілком», мешкає у Стрию, висуванець «Правого сектору».

Беднарчик Наталія Ігорівна, 1990 р.н., головний держінспектор ДФС України, безпартійнa, мешкає у Стебнику, самовисування.

Гарасим’як Роман Іванович, 1979 р.н., тимчасово не працює, безпартійний, проживає у Трускавці, самовисування.

Голубіцька Любов Михайлівна, 1974 р.н, директор КП «Надра Борислава», член партії «Об’єднання «Самопоміч», проживає у Дрогобичі, висуванка партії «Об’єднання «Самопоміч».

Демко Тарас Іванович, 1968 р.н., фізична особа-підприємець, член партії «Громадянська позиція», проживає у Дрогобичі, самовисування.

Дяків Йосип Михайлович, 1971 р.н., директор, МКП «Транс-Екіпаж», безпартійний, проживає в селі Літиня, самовисування.

Жирний Сергій Леонідович, 1980 р.н., директор, КП «Комбінат міського господарства», безпартійний, проживає в Івано-Франківську, самовисування.

Жолобович Назар Вікторович, 1993 р.н., провідний спеціаліст ЛОДА, проживає у Бориславі, самовисування.

Задорожний Михайло Леонович, 1966 р.н., голова правління райспоживспілки, безпартійний, проживає у Дрогобичі, висуванець «Європейської Солідарності».

Ілик Роман Романович, 1963 р.н., заступник Міністра охорони здоров’я України, безпартійний, проживає у Дрогобичі, самовисування.

Кугівчак Степан Ярославович, 1968 р.н., медбрат санаторію «Алмаз», член партії «Європейська Солідарність», проживає у смт Підбуж, самовисування.

Кулик Євген Володимирович, 1956 р.н., професор Полтавського національного педуніверситету ім. В.Короленка, безпартійний, проживає у Трускавці,  висуванець партії «Сила і Честь».

Малихін Павло Володимирович, 1969 р.н., керівник Військово-цивільної адміністрації м.Авдіївка Донецької обл., проживає у с.Тарасівка Київської обл., самовисування.

Матківський Богдан Миронович, 1980 р.н., народний депутат України, проживає у Трускавці, висуванець  «Громадянської позиції».

Мисишин Олександр Степанович, 1969 р.н., гендиректор, ТОВ «ВІП-Енерго», безпартійний, проживає у Києві, самовисування.

Саламаха Орест Ігорович, 1991 р.н., заступник директора ТОВ «Буд Інвест Ком» (Львів), безпартійний, проживає у с.Сокільники Пустомитівського району, висуванець партії «Слуга Народу».

Піляк Іван Євгенович, 1969 р.н., Східницький селищний голова, безпартійний, проживає у смт Східниця, суб’єкт висування – партія ВО «Батьківщина».

Руднєв Віктор Ігорович, 1974 р.н., тимчасово не працює, член «Радикальної партії О.Ляшка», проживає у Бориславі, висуванець «Радикальної партії О.Ляшка».

Сікора Михайло Миколайович, 1957 р.н.,  голова Дрогобицької районної ради, член партії НРУ, проживає в с. Гаї Нижні, суб’єкт висування – партія «Народний Рух України».

Танчук Роман Володимирович, 1960 р.н., голова ФГ «Ромалін», безпартійний, проживає у Дрогобичі, висуванець Аграрної партії України.

Фідик Володимир Іванович, 1982 р.н., тимчасово не працює, проживає у Києві, безпартійний, самовисування.

 

Виборчий список політичних партій

1. «Опозиційний блок».

2. «Сила і честь».

3. ВО «Батьківщина».

4. «Патріот».

5. «Сила людей».

6. «Опозиційна платформа – За життя».

7. «Партія зелених України».

8. ВО «Факел».

9. «Об’єднання «Самопоміч».

10. «Європейська солідарність».

11. «Українська стратегія Гройсмана».

12. «Громадянська позиція».

13. «Соціальна справедливість».

14. «Слуга народу».

15. «Сила права».

16. «Радикальна партія».

17. «Партія Шарія».

18. «Голос».

19. «Незалежність».

20. «Аграрна партія».

21. ВО «Свобода».

22. «Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі».

 

ЗВЕРНЕННЯ

Координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини до виборців 121 округу

Координаційна рада провела низку засідань, на яких заслухано програми кандидатів до Верховної Ради України. У відборі ми керувалися такими критеріями:

1. кандидат повинен проживати на території виборчого округу;

2. кандидат повинен мати досвід управлінської і депутатської діяльності;

3. кандидат повинен бути патріотом своєї держави.

Тільки в такому випадку наш обранець може в повній мірі реалізувати свої обіцянки і професійно представляти наш край у Верховній Раді України.

Таким вимогам відповідає низка кандидатів: Михайло Задорожний, Іван Піляк, Михайло Сікора, Роман Ілик, Тарас Демко, Богдан Матківський.

Шляхом рейтингового голосування ми визначилися на трьох претендентах, яких пропонуємо для вибору 21 липня: Тарас Демко; Роман Ілик; Михайло Задорожний.

Вважаємо, що вищевказані кандидати здатні вирішувати проблеми краю і відстоювати інтереси України.

Запрошуємо всіх прийти 21 липня на виборчі дільниці і зробити свій вибір!

Пам’ятайте, тільки від вас залежить майбутнє наших дітей і нашої держави. Не змарнуйте ті досягнення, які ми маємо на сьогоднішній день.

Слава Україні!

Голова Координаційної ради Блоку національно-демократичних сил Дрогобиччини Роман Курчик

 

У ВСІХ НА ВУСТАХ

Долучаймося до підтримки Віталія Марківа!

15 липня у дрогобицькій ратуші народний депутат України Богдан Матківський провів пресконференцію з приводу винесенням італійським судом вироку нацгвардійцю Віталію Марківу.

Нагадаємо, 12 липня суд італійського міста Павія виніс вирок з позбавленням волі на 24 роки Віталію Марківу, колишньому солдату Нацгвардії, якого звинувачують у причетності до вбивства у 2014 році під Слов’янськом італійського фотографа Андреа Рокеллі у результаті мінометного обстрілу.

Крім того, Віталій Марків має сплатити компенсацію моральних збитків родині загиблого у сумі 2,3 млн євро й оплатити судові витрати та відшкодувати кошти за його утримання під вартою.

У якості свідка, що захищав підсудного, виступив Богдан Матківський, який був його бойовим командиром. За це італійська прокуратура зараз вирішила відкрити кримінальне провадження і проти Богдана Мироновича.

Повернувшись з Італії, Богдан Матківський скликав у Дрогобичі пресконференцію, щоб донести до відома громадськості правду і мобілізувати людей на підтримку незаконно ув’язненого Віталія Марківа.

- Упродовж двох років італійський суд провів 17 засідань. На останньому з них у залі були присутні чимало українців, посол України в Італії та генеральний консул України в Мілані. Вирок суду присяжних був просто неочікуваним. Незважаючи навіть на те, що прокуратура Італії просила засудити Віталія до 17 років позбавлення волі, суд міста Павія, без мотивувальної частини, ухвалив рішення про позбавлення волі українського бійця аж на 24 (!) роки.

Адвокату Віталія, який практично довів його невинуватість, від цього стало погано просто в судовій залі. Цікаво, що в судді, яка зачитувала вирок, дуже тремтів голос. Очевидно, у душі вона не була згідна з рішенням присяжних.

А вони вже мли сформовану думку ще до засідання, оскільки вся місцева преса заздалегідь писала що В.Марків – жорстокий убивця, - повідомив Богдан Матківський.

За даними українського слідства, загибель двох журналістів сталася внаслідок артобстрілу з боку російсько-терористичних військ. У Нацгвардії наголосили, що у 2014 році на озброєнні батальйону імені Кульчицького не було жодного міномета, тільки стрілецька зброя. Та й з гори Карачун, телевежу на якій тоді охороняв підрозділ, де служили В.Марків і Б.Матківський, обстріляти місце загибелі фоторепортера просто неможливо.

Однак італійський прокурор відмовився співпрацювати з українськими колегами, навіть не побував на місці злочину, а всі звинувачення базував на дописах у соцмережах та фотографіях. Тож чітких доказів, що мінометний вогонь вели з гори Карачун, не прозвучало. Прокурор наполягав, що на той час В.Марків служив не в Нацгвардії, а був членом незаконного збройного формування і свідомо обстріляв групу журналістів з міномета. Згодом справу перекваліфікували як зумисне вбивство за змовою групи осіб.

Богдан Матківський навів журналістам Дрогобиччини цілу низку доказів непричетності В.Марківа до вбивства Андреа Рокеллі і заявив, що ця справа – сфабрикована, заполітизована і, на догоду Росії, спрямована на дискредитацію українських військових, які боронять незалежність своєї країни.

Українці в усьому світі обурилися такому рішенню італійського суду, громадськість проводить акції протесту, а соцмережами ширяться світлини та хештеги на підтримку Віталія Марківа.

Богдан Матківський запропонував створити загальнодержавний координаційний центр для напрацювання дій для звільнення першого нашого першого політв’язня на теренах Євросоюзу, а громадськість закликав до активної підтримки Віталія.

- Однозначно, на рішення суду буде подана апеляція, але тільки після отримання на руки тексту рішення. А це буде не скоро, оскільки суд призначив собі термін на сформування мотиваційної частини вироку аж у 90 днів. Цікаво виходить в італійської Феміди: вирок є, а мотивацію, за якою він виносився, ще не написали, - констатував Богдан Матківський.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

ПЕРЕДВИБОРЧА АГІТАЦІЯ

Зупинимо реванш московитів і їхніх прислужників!

Прикро, але щодень стає очевидно, «п’ята колона», промосковські сили, ті, хто давав команди стріляти в наших хлопців і дівчат на Майдані, загарбує нашу Вітчизну, хто готує нашій Україні і нам новий невільницький зашморг, рвуться до реваншу. Вони з 2014-го причаїлися, чекали. А після президентських виборів «ожили», активізувалися і пішли в наступ. І це все при мовчазній згоді нашого нинішнього гаранта, при потуранні його «слуг», а втім їх, підмосковських прислужників підігріванні московитам.

Керівник офісу президента Андрій Богдан (боляче: наш земляк), заявляє про референдум щодо мирних переговорів з Росією. Простіше, кличе до капітуляції.

Прес-секретар президента Юлія Мендель заявила, що українські захисники «піддаються на провокації і стріляють по житлових будинках, школах і дитячих садках» на Донбасі. Московія тільки того чекала. Всі її ЗМІ вмить підхопили сказане і розтрубили: «Прес-секретар Зеленського визнала, що Збройні сили України вбивають мирних жителів Донецька і Луганська». Гарант, зрозуміло, мав би, якщо не звільнити прес-секретаря за антидержавницьку позицію то спростувати сказане нею. Однак змовчав. Зате не мовчить Андрій Богдан. Він твердить, що необхідно повернути російську мову як регіональну, простіше, реалізувати скандальний закон Ківалова-Колісниченка.

І це ще не все. З команди кандидатів у народні депутати «Слуги народу» закликають скасувати вітання «Слава Україні!», «Героям Слава!», бо, мовляв, так віталися нацисти. Ще дальше пішов їх «лідер» Разумков, прорікши, що питання щодо декомунізації слід вирішувати на референдумі.

Ми не чули, щоб їх колеги, кандидати в нардепи партії «Слуги народу» від Львівщини, зокрема, від Дрогобиччини мали іншу позицію, заперечили. Мовчать, якби води в рот набрали. А хіба, щось можуть казати, коли вони навіть передвиборної програми не мають. Втім, її не мав і В.Зеленський.

Ні! Ми не маємо права дати можливість прийти до влади реваншистам і їх прислужникам. Маємо підтримати тих, хто має проукраїнську, проєвропейську позицію. Хто вже справами довів, що Україна – понад усе. 21 липня прийдімо на виборчі дільниці і проголосуймо за «Європейську солідарність».

Тарас КУЛИКОВЕЦЬ,

станичний Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА,

Михайло ЛИСИЙ,

учасник національно-визвольних змагань, колишній політв’язень, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня,

Степан ЯКИМ,

секретар Дрогобицької організації Національної спілки журналістів України,

Тарас МЕТИК, заслужений журналіст України

 

Шановні краяни!

Закликаю Вас обов’язково взяти участь у позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року.

На виборчій дільниці Ви отримаєте два бюлетені. В одному буде надрукований перелік назв партійних організацій і перша п’ятірка виборчого списку. Закликаю Вас підтримати політичну партію «Європейська Солідарність» і поставити позначку навпроти №10 у виборчому бюлетені.

У другому бюлетені буде список прізвищ кандидатів-мажоритаників від нашого округу. Раджу проголосувати за людину, яка реальними справами заслужила право представляти й відстоювати інтереси Вашої громади у парламенті.

Сподіваюся на Вашу мудрість, шановні земляки. Закликаю бути активними і розважливими у прийнятті рішень.

Якщо громада довірить мені представляти її інтереси у Верховній Раді України, обіцяю активно працювати на благо Дрогобиччини.

Слава Україні!

З повагою Михайло ЗАДОРОЖНИЙ


Основні тези програми кандидата Михайла ЗАДОРОЖНОГО:

-  підтримка курсу України до Євросоюзу і НАТО, недопущення проросійського реваншу, захист здобутків, які були досягнуті в Україні за останні 5 років;

-  реалізація кроків і заходів для подальшого відродження Франкового краю;

-  сприяння у розв’язанні екологічних проблем регіону, насамперед Стебника і Борислава;

-  робота над законопроектами щодо завершення адміністративно-територіальної реформи і децентралізації;

-  підтримка учасників російсько-української війни;

-  сприяння розвитку національної культури, звичаїв і традицій, збереженню історичної пам’яті;

-  створення можливостей для фізичного і духовного розвитку молоді, її виховання в дусі патріотизму і християнських цінностей;

-  відстоювання гарантованого безкоштовного медичного обслуговування, запровадження страхової медицини;

- сприяння розвитку і модернізації закладів охорони здоров’я, освіти і культури;

-  пільгове кредитування сільгоспвиробників, введення держзамовлення на зерно і продукцію тваринництва;

-  залучення зовнішніх джерел, коштів Держбюджету, міжнародних організацій, вітчизняних інвесторів для розв’язання питань життєдіяльності Дрогобиччини.

ГАРАНТУЮ:  у депутатській діяльності завжди опиратися на думку громади, відстоювати її інтереси, регулярно звітувати перед виборцями про роботу у Верховній Раді.

 

Андріана дала концерт у Дрогобичі на підтримку «Української стратегії Гройсмана»

Понад півтисячі мешканців Дрогобича, попри дощову погоду,  завітали суботнім вечором на концерт поп-співачки Андріани. Львівська «зірка» завітала до нашого міста в рамках туру на підтримку партії «Українська стратегія Гройсмана».

Сама виконавиця наголосила, що її вояж має два основні завдання. Перше –тішити людей українською піснею, а друге – підтримати ті системні зміни, які розпочалися в державі. Зокрема Андріана виділила позитивні наслідки україномовних квот на радіо та телебаченні: «Я дякую Володимиру Гройсману за те, що він відчинив двері перед артистами та особисто переді мною. Я довгий час співаю, але те, що я співала рідною мовою, часто ставало на перешкоді в розвитку кар’єри. Натомість сьогодні українським артистам стало набагато краще, бо українська мова стала модною. Тому потрібно подякувати людям за те, що вони роблять для нас, для нашої культури та мови».

Публіка, яка відвідала виступ Андріани була різноманітною: багато молоді, подружні пари з дітьми, старшому поколінню сучасні україномовні пісні також припали до вподоби. Репертуар, як виявилося, добре знайомий мешканцям Дрогобича. Під запальні мотиви публіка часто йшла в танок, під час повільних пісень влаштовувала імпровізовані флешмоби з запалюванням ліхтариків. Особливо емоційним видався момент, коли зі сцени лунала пісня про героїв, які на Сході захищають Україну від ворогів, чимало людей плакали.

Володимир приїхав на концерт із Трускавця і залишився дуже задоволеним. Йому імпонують як творчість, так і політичні вподобання Андріани. «Уряд Гройсмана очолив країну в нелегкий час – йдеться і про військові дії на Сході, і про нестабільну економічну ситуацію», - каже глядач, - «Але він упорався, тому гадаю, потрібно дати команді Гройсмана можливість продовжити те, що він розпочав. Крім того, мені дуже подобається те, що «Українська стратегія Гройсмана» орієнтується, як європейська партія, на середній клас і займається його формуванням в нашій країні».

І як би довго не втримували дрогобиччани співачку своїми оваціями, концерт таки добіг свого кінця. З Дрогобича Андріана вирушила до Яворові, Сокаля, Турки та Самбора. Завершиться тур 19-го липня в Червонограді.

Петро ГОДИНЯК


НОВИНИ

Першокласники-ветерани – для рідної школи 

На святкуванні 100-ї річниці української гімназії і 90-ліття Рідної школи ми, її першокласники, оглянули приміщення ЗОШ №1 і зауважили незадовільний вигляд першої пам’ятної таблиці, що була встановлена на фасаді у 1936 році.

Вирішили створити ініціативну групу для реставрації головної меморіальної дошки. До її складу увійшли першокласники: 1949-го року – І.Ліщинський, 1950-го року – Ю.-Р.Модрицький, І.Яремко, А.Городиський, В.Федак, 1959-го року – Ю.Гурбель.

Випускники профінансували та організували реставрацію пам’ятної таблиці на фасаді школи, і тепер вона знову привертає увагу дрогобичан і гостей міста.

Зі щирою любов’ю і пам’яттю про Рідну школу – її учні

 

Буде музей Івана Франка 

Керівництво Дрогобича та університетська спільнота розглядають можливість створення кімнати-музею Івана Франка чи глобальніше – цілого комплексу, який популяризуватиме та нестиме у світ слово Каменяра.

10 липня під керівництвом заступника міського голови Володимира Коцюби відбулося виїзне засідання робочої групи з облаштування музею Івана Франка.

Нарада пройшла у приміщенні вечірньої школи. Після огляду стану приміщення, члени робочої групи запропоновали на базі вечірньої школи облаштувати комплекс Івана Франка, у якому розміщуватимуться франко-просвітницькі організації.

Мова йде про Інститут Франкознавства, який функціонує при ДДПУ ім. І.Франка, представництва Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», а також Австрійської бібліотеки та інших організацій.

Окрім того, запропоновано облаштувати зону для засідань науково-культурної спільноти з України та закордону, які прибувають до Дрогобича.

Та спершу для цього необхідно прийняти низку документів. Зокрема, передати приміщення з балансу відділу освіти у відділ культури та мистецтв, а також знайти місце для занять 42-х учнів вечірньої школи.

 

Школам присвоїли імена 

9 липня Дрогобицька міська рада присвоїла двом школам імена В’ячеслава Чорновола та Героїв Крут.

Згідно з рішенням, іменем В’ячеслава Чорновола назвали ЗОШ №3, розташовану на вулиці Завалля, а ім’я Героїв Крут присвоїли ЗОШ №9, що на вул. Фабричній.

Прес-служба ДМР

 

Поверніть територію дітям!

До редакції «ГЗ» звернулися представники батьківського комітету вихованців Палацу дитячої та юнацької творчості.

Річ у тім, що Дрогобицька міська рада в 2017 році передала Палацу приміщення колишньої дитячої поліклініки на вул. І.Франка,27. Коштами міського бюджету, а також руками працівників та батьків вихованців ПДЮТ зроблені ремонтні роботи й першовересень діти зустрінуть у новому теплому і світлому корпусі.

Колектив Палацу та батьківський комітет мають ще багато планів щодо розвитку установи, у тому числі – благоустрою території, її використання для проведення літніх таборів, встановлення дитячого майданчика тощо. Але, на жаль, за останні роки частину земельної ділянки, де розташований корпус, відгородили мешканці сусідніх будинків.

Батьківський комітет та адміністрація ПДЮТ через газету уклінно просять сусідів повернути дітям цю територію, яка ними не використовується, а міську владу – посприяти у цьому.

 

АНОНС

До уваги депутатів Дрогобицької міської ради!

У вівторок, 6 серпня 2019 року, о 10:00 відбудеться І пленарне засідання LV сесії Дрогобицької міської ради VII скликання.

Прес-служба ДМР

 

«Тур змін»у Дрогобичі

Увечері 16 липня з мешканцями Дрогобиччини на стадіоні ДЮСШ зустрівся лідер партії «Голос» та гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук і члени його команди.

Після розмови на тему позачергових виборів до парламенту відбувся концерт «Океану Ельзи». Понад п’ять тисяч глядачів підспівували і підтанцьовували під найкращі пісні колективу. Дійство завершилося майже опівночі.

На завершення концерту Святославу Вакарчукові довелося заспівати «на біс». А на початку четвертої за цей день зустрічі лідера «Голосу» з виборцями, для дрогобичан і гостей з навколишніх населених пунктів співала наша землячка Христина Соловій.

Ярослав ГРИЦИК,

фото автора

 

 

ПРОБЛЕМА

Без оптимізації «роздутих» штатів в освіті неможливий розвиток інфраструктури міста

Оптимізація закладів освітньої мережі – неминучий процес, який потрібно здійснити найближчим часом. Чому це потрібно зробити, де криється корінь проблеми і які це матиме наслідки для Дрогобича і Стебника? Відповіді на ці питання представлені у презентації керівника КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимира Кондзьолки «Аналіз фінансування освіти Дрогобича і Стебника 2018-2019 рр. у контексті формування Стратегії розвитку міста на 2020-2027 рр.».

Минулого тижня у міській раді відбулася чергова нарада за участі директорів шкіл Дрогобича та Стебника з керівництвом міста. Під час зустрічі Володимир Кондзьолка презентував директорам шкіл проведений аналіз за 2018 рік.

«Сьогодні, маючи важливий інструмент для аналізу – відкриті дані, які ми започаткували у Дрогобичі, кожен охочий може переконатися, що питання оптимізації освітніх закладів – це проблема, яку треба вирішити, адже кожна третя гривня бюджету міста йде на школи та садочки, а це 277 млн із загальної суми у 777 млн грн. Щороку з міського бюджету, додатково до державної субвенції, вливаються значні кошти.

Чи по-господарськи витрачають державні та міські кошти в освіті? Чи є можливість не погіршуючи якості навчання зменшити непередбачувані видатки на школи? Чи є можливість не «проїдати», а скеровувати їх в розвиток не тільки освіти, а й міста?» - запитав Володимир Кондзьолка.

Основною проблемою, яку необхідно розв’язаити, є різниця між потребою у коштах та субвенцією з Держбюджету. Цю різницю потрібно вкотре дофінансувати з місцевого бюджету для повноцінного функціонування шкільної мережі Дрогобича і Стебника.

У 2018 році фактичне фінансування освітньої субвенції за формулою Мінфіну становило 96 млн грн. при потребі у 119 млн грн. Сума, яку довелося дофінансувати з місцевого бюджету, становила 23,4 млн гривень.

У 2019 році освітню мережу необхідно дофінансувати на 13,6 млн грн. Це при тому, що на видатки з утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету заплановано лише 5,4 млн грн.

Важливо й те, що розмір державної субвенції для освіти Дрогобича та Стебника з кожним роком суттєво зменшується: у 2017році держсубвенція становила близько 99 млн грн., у 2018 році – майже 96 млн грн., у 2019 році – близько 91 млн гривень.

«Бюджетна комісія ще на початку 2019 року закликала керівників гуманітарного напряму до подання на розгляд заходів для економії коштів. Це було необхідно, щоб вкластися в рамки фінансування з Держбюджету. Але вийшло як завжди. Для чого себе обмежувати, якщо легше скинути відповідальність на депутатів? Із розрахунків видно, що на осінь зарплати для вчителів не вистачає. І прийдеться кошти з перевиконання дохідної частини бюджету віддати на зарплату. Добре, коли буде перевиконання, а якщо не буде? Хто понесе відповідальність? Жити треба вчитися по своїх доходах!», - зазначив голова постійної комісії ради з питань планування бюджету, фінансів, цінової політики та інвестицій Роман Курчик.

Проблема неоптимізованості середньої освіти є не лише у Дрогобичі і Стебнику, а й в Україні. Найперше, це зумовлено тим, що впродовж багатьох років не враховувалися демографічні зміни. Впродовж 1991-2015 років кількість учнів зменшилася майже вдвічі. Однак було скорочено лише 18% шкіл і звільнено 10% вчителів. У результаті кількість учнів на одну школу та на одного вчителя суттєво знизилася.

Зараз кількість учнів на одного вчителя залишається занизькою – близько дев’яти. У країнах з невисоким середнім доходом, до яких за класифікацією Світового банку входить Україна, цей показник становить 28, серед країн з високим доходом – 13.

Існує суттєва різниця між міськими та сільськими школами. На одного вчителя у місті припадає удвічі більше учнів, ніж в селі, а на одну міську школу – вчетверо більше учнів проти сільської.

Це свідчить про ще одну диспропорцію: крім недостатнього врахування загальних демографічних трендів, освітня політика не брала до уваги процеси урбанізації. Це призвело не лише до неефективного витрачання коштів, а й до погіршення якості освітніх послуг.

Важливим фактором, який потрібно враховувати сьогодні, є неминучість створення ОТГ – приєднання довколишніх сіл до Дрогобича.

Якщо проаналізувати динаміку оптимізації освітньої мережі у місті та районі у співвідношенні учнів до вчителів, то у Дрогобичі статистика, загалом, співрозмірна, що не можна сказати про район. Тому цю проблему також потрібно буде розв’язувати після утворення ОТГ.

Міністерством фінансів України розроблено ДЕШБОРД: аналіз ефективності видатків на загальну середню освіту. З цієї сторінки можна отримати узагальнені для всієї держави показники: кількість шкіл, кількість учнів, суми видатків на учня, на клас, загальну характеристику розподілу шкіл за кількістю учнів в розрізі міст, районів, ОТГ. Завдяки цим індикаторам можна планувати стратегію розвитку освіти з врахуванням бюджетної спроможності та аналізу ефективності використання ресурсів.

Ще одним цікавим показником, який яскраво демонструє якість освітніх послуг у школах Дрогобича та Стебника – співвідношення комп’ютерного забезпечення до кількості учнів. У Дрогобичі та Стебнику середня статистика – 1 комп“ютер на 2 класи. Зважаючи на розвиток інтернет-технологій, це низький показник.

Якщо проаналізувати наповнюваність шкіл у 2018 році, то за «червоною лінією» знаходяться школи №3, №18, №8, №13, №17. Дрогобицька школа №3 має найменший показник. Найкращі показники у школах №1, №10 та Дрогобицькому педліцеї, який на найвищому місці у рейтингу наповнюваності.

Показник відсотка фактичного фінансування до розрахункової субвенції у 2018 році найкращий у №1, №10, №11, №17. Найгірший у №3, №8 та №13, яку вже закрили.

Найбільше видатків на одного учня у 2018 році було у школі №13, далі – у школі №8, педліцеї та школі №18.

Найбільші показники відхилення фінансування на одного учня до нормативу субвенції у 2018 році становили у школах №18, №8, №3, №5. Найменший показник у школі №4.

Щодо кількості пенсіонерів серед вчителів, то найбільше їх у школі №18 – 38% від загальної чисельності педагогів, у школі №15 – 35%, у школі №13 – 25 %.

З 2016 року в Україні проводиться реформа середньої школи «Нова українська школа», яка передбачає зростання якості освіти та автономізацію шкіл. Це означає, що фінансування шкіл, як окремих юридичних осіб, буде проводитись з розрахунку на одного учня як з державного бюджету, так і міського. Перерозподілу коштів від успішніших шкіл до відстаючих не буде. Виходячи з цього, школи Дрогобича і Стебника можна умовно поділити на три групи:

1. Школи, які можуть собі дати раду з фінансуванням самостійно, корегування фінансового стану незначне, що лежить в повноваженнях директора школи, потреба в дофінансуванні від 6% до 20%. Це такі навчальні заклади: №1, №10, №11, №17, №4, №9, №6.

2. Школи, які мають більші потреби в дофінансуванні від 20 до 30% і потребують втручання відділу освіти та міської ради з метою їх оптимізації та реформування. Це заклади №15, №2, №14, №16, №5, №7, гімназія, №18.

3. Школи, яким державної субвенції суттєво замало, їм не вистачає від 33% до 48% до потреби. Ці заклади: ліцей, №3, №8, №13 потребують радикальних дій з метою забезпечення їх самостійного функціонування в майбутньому.

За підсумками презентації, начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко наголосив директорам, що Міністерство фінансів України вимагає проведення оптимізації мережі. У серпні цього року план оптимізації мережі подадуть на розгляд виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

«Сьогодні мешканці Дрогобича наполягають на вирішенні питань благоустрою, зокрема ремонті доріг. За допомогою цієї аналітики ми бачимо, що при тому доході до бюджету, який сьогодні ми маємо, якщо б оптимізувати належним чином мережу освітніх закладів, ми могли б суттєво збільшити видатки на ремонт доріг. Але коли доходить до практичних дій, ми як орган місцевого самоврядування отримуємо спротив не лише від опозиціонерів і підбурених ними батьків, а й від директорів шкіл. Яскравим прикладом є закриття школи №13, яка була найбільш дотаційною при найменшому показнику кількості учнів. Але цю проблему нам вдалося вирішити. Сьогодні батьки повинні зрозуміти, що ми ставимо пріоритет – забезпечення якісних умов для навчання дітей, а не йдемо на поводу у тих директорів шкіл, які, як менеджери, нічого не зробили для приведення мережі до тих норм, які вимагає держава. Дофінансовувати щорічно освіту на мільйони гривень – це розкіш.

Від 1 січня 2020 року автономізація шкіл суттєво сприятиме нам у вирішенні цієї проблеми. Вся фінансова відповідальність ляже не директорів шкіл. Як вони справлятимуться зі своїми обов“язками – це вже будуть їх проблеми. Я особисто більше року намагався їм це донести і просив від них розуміння і дій. Цього не відбулося. Тому ми переходимо до радикальних дій. Більше того, в цьому питанні є підтримка і розуміння більшості депутатського корпусу, що теж важливо. Ми це вже проходили з медиками. Результат – успішне функціонування первинної ланки. Ми не можемо більше витрачати бюджетні кошти на «роздуту» мережу освіти, бо ми працюємо на забезпечення якісної освіти, а не утримання напівпорожніх приміщень», - прокоментував ситуацію міський голова Тарас Кучма.

Прес-служба ДМР

 

Заклад вищої категорії

Інтерв’ю з головним лікарем Дрогобицького пологового будинку Володимиром ШТОГРИНОМ

Володимир Петрович Штогрин – головний лікар КНП «Дрогобицький міський пологовий будинок» ДМР. Нещодавно заклад було акредитовано на вищу категорію. Тобто визнано належні стандарти пологового, про що розповідає В.Штогрин

- Пане Володимире, розкажіть про себе, освіту, досвід роботи та інше.

- Закінчив медінститут 39 років тому. Від цього часу працюю в царині гінекології. Пологовий має 75 ліжок. Персоналу - більше 200, лікарів і медсестер з вищою категорією є понад 50 відсотків.

- Яка народжуваність у відділі?

- У рік приймаємо приблизно 1000 пологів. Близько 2-3 на добу. Надаємо цілодобову кваліфіковану допомогу. Що маю на увазі? В нас цілодобово працює 2 акушер-гінекологи, неонатолог (дитячий лікар) і анестезіолог. Тобто операцію можемо розпочати за 3-5 хвилин від початку потрапляння жінки. В нашому регіоні є щось схоже в Стрию. Але, як кажуть, кожна жаба своє болото хвалить. Ми добре сусідуємо зі стриянами, але, при всій повазі до них, в нас умови набагато кращі.

- Чому?

- В нас є достатньо приміщень, тобто можемо собі дозволити, щоби кожна жінка і дитина перебували одні в палаті. Нема контакту з іншими жінками і нема ймовірного ланцюга передачі інфекції від однієї особи до іншої. Розгорнуто 5 пологових індивідуальних залів. Це означає, що під час пологів жінка так само з іншими породіллями не контактує. Тільки з бригадою і родичами, які є з нею на пологах. Тому в нас, дякувати Богу, нема ніяких спалахів і передусім злощасний стафілокок давно нас покинув.

- В інтерв’ю 2015 року ви говорили, що у пологовому нульова материнська смертність. Так є і досі?

- Вже 20 років, Богу дякувати, немає. І це заслуга всіх наших працівників.

- Що означає акредитація на вищу категорію для закладу?

- Це означає, що працюємо за протоколами, затвердженими Міністерством охорони здоров’я. Ще у нас є сертифікат щодо системи управління якості. Він засвідчує, що установа відповідає всім вимогам. Надання цих сертифікатів розпочалось цього року. Їх отримали тільки 4 установи:  пологовий, поліклініка, стоматологічна поліклініка і дитяча лікарня.

- Які препарати за останній час були придбані?

- Багато нового медичного обладнання, напевне, більше, ніж за попередні 20 років. Зокрема, 2 нових кардіомонітори. Це апарат, який слухає серцебиття дитини і пише його на спеціальній стрічці. Він особливо допомагає відстежувати стан дитини. Також придбали ультразвуковий сканер. Попередній мав вже 30 років, був дуже стареньким. Зробили ремонти операційної, придбали за рахунок міської ради новий операційний стіл. Цього року виграли мікропроект на ремонт в гінекологічній операційній. Це майже півмільйона гривень. І ось буквально зараз, приблизно через тиждень чи два, будемо робити там ремонт. Сподіваємося, що і гінекологічна операційна буде відповідати сучасним вимогам

- Проблема з опаленням, що була раніше, вже розв’язана?

- Ми виграли обласний мікропроект щодо опалення, що проводиться під егідою обласної ради. Це було 2-3 роки тому, ми отримали 300 тис. грн. фінансування. Повністю поміняли центральні труби теплоопалення, які були ще від самого початку пологового. Там часто траплялися аварії, які завдавали багато клопоту. Але зараз все добре.

- Як часто приїздять народжувати сюди з інших міст?

- Переважно з Борислава, Трускавця, а також із Самбірського, Старосамбірського, Турківського районів. Ну і Дрогобицький район постійно в нас народжує, хоча ми є міським пологовим будинком, фінансує нас тільки місто. Район жодних коштів не надає.

- Як багато важких випадків трапляється?

- Чим краще працює споріднення жіночої консультації та стаціонару, тим таких випадків меншає. В нашій установі рік у рік такі випадки рідшають. Це говорить про те, що краще працює жіноча консультація і існує взаємозв’язок. Бо кожне ускладнення вагітності, діагностоване на ранніх стадіях, займає менше лікування і фінансових, людських ресурсів. І воно не відбивається на подальшому здоров’ю жінки.

- Скільки йде міського бюджету на пологовий будинок?

- Точної цифри не назву, приблизно 12 млн на рік. Але це разом з державною субвенцією. Бо 65-70% - державна субвенція, а 30-35% йде від міської ради. 80% грошей, що надходять, йдуть на зарплату, 10-15% - на комунальні платежі, а залишається мізер. На медикаменти минулого року було десь 80 тисяч. На весь пологовий і гінекологію. Цього року маємо більше 100 тис., але це дуже мало.

- Як вважаєте, в Україні розвивається медицина?

- Поки що ні. Стан медицини великою мірою залежить від фінансування. Чим більше фінансування, тим вона краща. У світі медицина дорога, це помітно по тому, як часто збирають гроші на лікування дітям. Там є страхова медицина, тобто частину коштів виділяє держава, частину пацієнт. В нашій країні фінансування мізерне. До прикладу, в стаціонарі одне ліжко за день коштує 6,5 грн. Про що можна говорити? Вистачає тільки на 2 шприци. А такі препарати як наркотики, які потрібні для операційних втручань, засоби для наркозу, кисень? Тільки завдяки благодійним пожертвам вдається закрити питання з киснем і дорогими препаратами.

- Як можна поліпшити рівень медицини в Україні?

- Якщо буде нормальне фінансування, а воно буде, коли почне існувати страхова медицина, можна буде говорити про якесь покращення.

Марія КАСІЙ

 

АНОНС

Відділ фізичної культури та спорту ДМР, профспілковий комітет ВП «Ремонтне вагонне депо Дрогобич», Федерація шахів Дрогобиччини, Шахово-шашковий клуб «Софія» запрошують 19 липня на сеанс одночасної гри з шахів із майстром ФІДЕ, майстром спорту України Іваном ЯРЕМКОМ.

Реєстрація учасників: 19 липня до 13:15.

Початок сеансу: о 13:30.

Місце проведення: площа Ринок,1.

Захід проходить за підтримки депутата міськради Андрія Яніва.

Меценати: магазин «Продукти 24h» (Євстахій Янів), ТзОВ «За КРОМа» (Михайло Козицький).

 

Прохання спільноти «Віра і Світло»

«Віра і Світло» – міжнародний християнський рух спільнот, який об’єднує осіб розумово неповносправних, їхніх батьків та молодь-приятелів.

Ми – члени спільноти зустрічаємось, щоб ділитися труднощами і радістю, спільно святкувати та молитися, підтримувати одні одних, зростаючи у дружбі, вірі та любові; разом беремо участь у літніх таборах.

Вельмишановні жертводавці, просимо допомогти у зборі коштів для проведення літнього табору, який буде відбуватися в урочищі Підлюте, Івано-Франківська обл.25-28липня 2019 р.Б.

Щиро дякуємо за вашу жертовність, нехай Господь винагородить сторицею!

За детальною інформацією звертайтеся: Оля – (097)531-18-95.

Приятелі віросвітлянської спільноти «Вогники любові», м.Дрогобич

 

ВИБОРИ НАДИХАЮТЬ ПОЕТІВ

Верховна «зрада»

Кажуть, що Верховна Рада

То народу «глас»,

А, насправді, що виходить? –

Привілеїв клас!

 

У палацах депутатських

Світяться вогні –

Люд на всьому економить –

Діти голодні.

 

Вони їдять за кілька гривень

Ікру лососьову,

А в «низах» не кожен купить

Навіть кабачкову.

 

Для них тури закордонні –

Звичний увікенд –

Ми шикуємось у чергу

В «… загран Секонд хенд».

 

Запроданці, блюдолизи!

Служите панам,

А на виборах клялися всі

Служити нам.

 

Ви – народні депутати?

Ні! Ви – царська свита.

Ви тепер недоторканні,

Ви тепер «еліта»…

 

Той вискочив на «трибуну»

Той постояв голим –

І уже в Верховній Раді,

І уже «глаголим».

 

Один навіть і двох речень

До купи не зв’яже,

Ну а інший все ,що хоче,

Ногами «докаже».

 

Той за колоною нюхнув щось –

Пика стала біла.

По боках блима очима –

Усмішка дебіла.

 

Той,очкарик з опоблоку,

Біжить на трибуну.

Брудом усе поливає,

Паплюжить Вкраїну.

 

Цей з червоним дармовисом

Вправно виступає.

Як оберуть до ВР –

Всім рай обіцяє

 

Ну а спікер наш – феномен,

Це окрема мова.

Не всі його розуміють –

Тут винна… вимова.

 

І ота вся «братія» –

То наша «еліта»?!

Їй співаємо «Осанна»

І «Многая літа»?!

 

Вони закону бояться,

Як той чорт ладану.

У ВР ховаються –

За «широку спину»

 

Недоторканність для них –

Єдине спасіння.

Та бійтеся! Бо народу

Урветься терпіння!!!

 

Нові вибори грядуть –

Вже не за горами.

А вони знову клянуться,

Обіцяють нам!

 

Рідні мої українці!

Думайте ,гадайте!

Не за гречку, не за гроші –

Умом обирайте!

Надія КОМАР, викладач Дрогобицького медичного училища

 Создан 18 июл 2019  Комментарии       
Всего 1, последний 10 мес назад
Петро 28 июл 2019 ответить
Це поезія! Нащо підтримуєте графоманів!
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником