ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 8 серпня 2019 р
Ліцей змінює прописку

З цього приводу Тарас Кучма зустрівся з колективом ЗОШ №14

Нарешті вирішилося питання з новим приміщенням для Дрогобицького ліцею, який, як комунальний заклад, згідно зі змінами до законодавства, вимушений звільнити корпус на вул. І.Франка, що належить державній установі – педагогічному університету. У новому навчальному році ліцей працюватиме на вул. М.Грушевського – під одним дахом із ЗОШ №14.

2 серпня міський голова Дрогобича Тарас Кучма зустрівся з колективом Дрогобицької ЗОШ №14. Участь у зустрічі взяли заступник міського голови Василь Качмар і начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко.

Сторони обговорили подальші перспективи функціонування закладу в умовах повної фінансової автономії, на яку, відповідно до Закону України «Про освіту», з 1 січня 2020 року переходять усі школи.

Петро Сушко роз’яснив, що через неповну завантаженість школи, яка становить майже 60%, обсяг фонду оплати праці педагогічним працівникам покриває витрати лише на 10 місяців із 12-ти. Дефіцит у ЗОШ №14 становить 1 млн грн. Тому, за словами посадовця, аби зберегти ту кількість педагогічних ставок, які є зараз, необхідно збільшити число учнів у закладі.

Як зазначив керівник відділу освіти, завдяки переходу ліцею у приміщення ЗОШ №14, школа стане завантаженою до передбачуваного рівня і, відповідно, самоокупною.

«Мільйони гривень з міського бюджету ми скеровуємо на виплату зарплат педагогам замість того, аби використати їх на ремонт доріг і розвиток інфраструктури. У такий спосіб ми «проїдаємо» гроші. Тому замість утримувати напівпорожні приміщення слід намагатися дати якісні знання учням і водночас розвивати місто», - наголосив Тарас Кучма.

При спільному існуванні двох закладів в одому приміщенні вдасться значно покращити стан школи, облаштувати спортмайданчики, закупити технічне обладнання, бо коштів на це вистачатиме.

До слова, приміщення школи №14 розраховане на 850 учнів, а зараз навчається 519. Кількість учнів ліцею – 260.

Окрім того, міський голова перевірив проведення підготовчих робіт до початку нового навчального року. Дрогобицька ЗОШ №14 вже отримала одиночні парти для першачків за програмою «НУШ». Перед першовереснем Тарас Кучма знову відвідає цю школу.

За інформацією прес-служби ДМР

***

Депутати проголосували «за!»

6 серпня низку ухвал щодо Дрогобицького ліцею прийняла сесія Дрогобицької міської ради.

Після тривалого обговорення та емоційних дискусій за участю представників педколектвів обох установ та батьківського комітету школи, депутати підтримали проекти рішень, представлені на розгляд заступником міського голови Василем Качмаром.

Зокрема, народні обранці вивели зі складу співзасновників ліцею Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І.Франка за заявою його керівництва. Тому Дрогобицький ліцей при ДДПУ ім. І.Франка перейменовано на Дрогобицький ліцей Дрогобицької міської ради.

Сесія також прийняла рішення про реорганізацію Дрогобицької ЗОШ №14. У наступному році буде утворений один заклад освіти – Дрогобицький ліцей зі структурним підрозділом – гімназією №14. Внесені зміни до Статуту ліцею і щодо місця його розташування за новою адресою: вул. М.Грушевського,87. У попереднє ж приміщення переїде історичний факультет ДДПУ.

Ярослав ГРИЦИК

 

ВИЇЗНИЙ ПРИЙОМ

Побажань багато, почнуть із найголовніших

У понеділок, 5 серпня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма провів виїзний прийом громадян – мешканців мікрорайону Нова Волоща.

Участь у зустрічі також взяли представники Департаменту міського господарства, КП «Дрогобичводоканал» та «Комбінат міського господарства», депутат ДМР Роман Броницький, радник міського голови Олег Дукас та службовці ДМР.

Мешканці озвучили низку проблем, які потребують розв’язання: відремонтувати ділянку дороги на вул. С.Наливайка (заїзд у мікрорайон), покосити зелені зони, відновити роботу проводового радіо. Турбують відсутність дитсадка у мікрорайоні, витоки з водогону, відновлення благоустрою після ремонту водопроводу, проведення брукування тротуару та облаштування обмежувачів швидкості транспорту на пішохідному переході на вул. П.Орлика, необхідність упорядкування дороги на вул. Парковій, налагодження графіків руху громадського транспорту та вивозу ТПВ. Також мешканці просили міського голову навести лад зі стихійною торгівлею у центрі Дрогобича.

Після годинної розмови з громадою сторони узгодили першочергові дії: замощення тротуару бруківкою проведуть за умов співфінансування міського бюджету та частки депутатських коштів, які виділяються депутату Романові Броницькому з бюджету; в рамках громадського бюджету упорядкують дитячий майданчик, проект якого подали мешканці мікрорайону (за умови виділення коштів); упорядкують колектор на вулиці Станіславського та дорогу на вулиці Парковій відповідно до плану; проведуть ямковий ремонт заїзду на вулиці С.Наливайка (біля електропідстанції); внесуть корективи у графіки руху громадського транспорту та вивозу ТПВ.

Директор КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала роз’яснив, що витоки води відбуваються не з мережі водоканалу, просто вода дренує підземними телефонними комунікаціями. А відновлення благоустрою після розкопів водогону виконають у найближчі дні.

«Що стосується залізобетонного колектора на вулиці Станіславського, то з боку адміністрації КП «Дрогобичводоканал» та керівництва міста будуть вжиті заходи щодо усунення порушень в будівництві інженерних споруд, адже колектор призначений для прийому дощових вод з території, прилеглої до вулиці 22 Січня», - прокоментував Роман Шагала.

Озвучені мешканцями проблеми, які не потребують значних затрат, вирішать першочергово, а щодо великих проектів підготують пропозиції для виділення фінансування.

6 серпня міський голова Дрогобича Тарас Кучма дав доручення відповідним структурним підрозділам вжити заходів для розв’язання проблем, озвучених мешканцями мікрорайону Нова Волоща. Щодо зауважень по вулиці Парковій, відбудеться ще одна зустріч з мешканцями за участю представників КП «Управління капітального будівництва».

Прес-служба ДМР

 

НОВИНИ

Уточнені результати виборів

Дещо змінилися підсумкові цифри результатів позачергових виборів у Дрогобицькому одномандатному виборчому окрузі №121.

Річ у тім, що штаб кандидата у народні депутати Михайла Задорожного виявив невідповідність даних підрахунку голосів на офіційному сайті ЦВК і в копіях протоколів із «мокрою» печаткою на виборчій дільниці №461714 (Дрогобицька ЗОШ №10). За протоколом кандидат Задорожний набрав 222 голоси і посів перше місце, а на сервер ЦВК подали цифру 12 (п’ятнадцяте місце), першим значився Роман Ілик – 222 голоси (замість 72).

Після оприлюднення кандидатом скарги щодо фальсифікації результатів, окружна виборча комісія провела перевірку. За словами заступника голови ОВК Володимира Катриняка, допущена технічна помилка при занесенні даних на сервер ЦВК, оскільки у протоколі ДВК №461714 був частково порушений алфавітний порядок запису кандидатів. Цього одразу не зауважили в ОВК і при внесенні даних на сервер результати кількох осіб змістилися.

1 липня ОВК провела засідання і склала уточнений протокол, відповідно Центральна виборча комісія також внесла зімни. Тож у підсумку маємо такі результати виборів у ТВО №121:

1) Орест Саламаха («Слуга народу») – 19,76% (15531 голос),

2) Михайло Задорожний («Європейська солідарність») – 16,25% (12770),

3) Роман Ілик (самовисування) – 9,54% (7502),

4) Іван Піляк (ВО «Батьківщина») – 9,26% (7275),

5) Богдан Матківський – 7,88% (6194),

6) Тарас Демко (самовисування) – 7,24% (5689),

7) Любов Голубіцька («Самопоміч») – 6,08% (4777),

8) Михайло Сікора (НРУ) – 5,59% (4394),

9) Михайло Алєксєєв («Правий сектор») – 2,28% (1798),

10) Степан Кугівчак (самовисування) – 2,12% (1669),

11) Євген Кулик («Сила і честь») – 1,99% (1566),

12) Сергій Жирний (самовисування) – 1,72% (1352),

13) Йосип Дяків (самовисування) – 1,64%(1296),

14) Віктор Руднєв («Радикальна партія О.Ляшка») – 1,51% (1192),

15) Назар Жолобович (самовисування) – 1,49% (1171),

16) Роман Танчук («Аграрна партія») – 1,15% (911),

17) Павло Малихін (самовисування) – 1,14% (896),

18) Наталія Беднарчик (самовисування) – 1,09% (859),

19) Роман Гарасим’як (самовисування) – 0,94% (743),

20) Олександр Мисишин (самовисування) – 0,81% (643),

21) Володимир Фідик (самовисування) – 0,42% (335).

 

У Почаєвичах – капремонт дороги

31 липня у с.Почаєвичі стартував капітальний ремонт дороги. Шляхоремонтники з МПП «НАРА» (м.Броди), яке перемогло у тендері на виконання робіт, розпочали фрезерування старого покриття і підготовку до асфальтування.

На місці проведення робіт з інспекцією побував депутат Львівської обласної ради, член комісії з питань дорожнього господарства та інфраструктури Михайло Задорожний. Він поспілкувався з представниками підрядної організації, сільським головою Почаєвич Володимиром Ярішем, мешканцями села.

Як зазначив депутат Задорожний, роботи ведуться за рахунок спільного фінансування обласного та сільського бюджетів. Цьогоріч заплановано відремонтувати дорогу Дрогобич – Почаєвичі та комунальну вулицю Михайлівську. Загальна вартість робіт – 5,2 млн грн.

Ярослав ГРИЦИК

 

Область матиме лише 5 районів?

Віцепрем’єр, міністр регіонального розвитку та будівництва Геннадій Зубко нещодавно презентував нову модель адміністративно-територіального устрою України.

Вона передбачає замість 465 існуючих районів сформувати 102. На Львівщині буде лише п’ять районів замість нинішніх 20.

Проект, який пропонує Мінрегіон, передбачає утворення на Львівщині 61-ї об’єднаної територіальної громади. Хоча, затверджений Львівською облрадою та погоджений Кабміном перспективний план області має 85 ОТГ. Отож, планується їхнє укрупнення, зокрема тих громад, які виявилися фінансово неспроможними.

На Львівщині пропонують утворити такі райони: Львівський – найбільший, із кількістю мешканців 1,4 млн осіб (у тому числі Львів – 721,3 тис. осіб), має об’єднати 24 громади; Дрогобицький – 452,1 тис. мешканців, 13 ОТГ; Самбірський – 233,2 тис. мешканців, 10 ОТГ; Червоноградський – 253,4 тис. мешканців, 7 ОТГ; Золочівський – 164,3 тис. мешканців, 7 ОТГ. До Дрогобицького району мали би влитися теперішні Стрийський, Жидачівський і Сколівський.

Щоправда, у Львівській облдержадміністрації мають трохи інше баченні і пропонують утворити не 5, а 6 районів, зберігши Стрийський.

Ярослав ГРИЦИК

 

Комунальники недопрацьовують

«Покращити якість прибирання міста», - саме з такою вимогою до комунальних служб міста на нараді 5 серпня звернувся міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Міський голова зауважив, що прибирання пішохідних та прибудинкових зон, косіння трави і догляд за деревами й зеленими насадженнями потребує більш відповідального ставлення з боку комунальних служб.

Відповідне зауваження Тарас Кучма адресував керівництву Департаменту міського господарства, КП «КМГ» та КП «Управитель ЖЕО». Він також наголосив, що комунальні служби мають підготувати благоустрій міста до відзначення Дня незалежності України та проведення Церемонії вручення Міжнародної премії Івана Франка.

Окремо міський голова доручив комунальникам провести асфальтування тих ділянок доріг, де було проведено заміну комунікацій мереж, унаслідок яких було розрито дорожнє покриття вулиць.

На завершення Тарас Кучма подякував мешканцям Дрогобича, які самотужки дбають про благоустрій міста.

Прес-служба ДМР

 

Є перше smart-інфотабло на автобусній зупинці!

У центральній частині Дрогобича зупинку громадського транспорту облаштували першим електронним інформаційним табло.

На табло можна побачити, який громадський транспорт курсує до цієї зупинки, через скільки хвилин прибуде автобус. Окрім того, ви ще зможете підзарядити свій гаджет, а у випадку необхідності викликати допомогу. Пристрій обладнаний спеціальною «гарячою» кнопкою, натисканням якої можна викликати працівників КП «Муніципальна варта Дрогобича».

Як зазначає керівник відділу ІТ та аналізу ДМР Станіслав Гайдер, наступне таке табло заплановано облаштувати на залізничному вокзалі, а вибір місця облаштування решти зупинок буде винесений на розгляд дрогобичан через е-консультації.

«Це другий крок реалізації програми «Розумні громадські перевезення» у межах проекту «Дрогобич – Smart City». Першим кроком було встановлення GPS-трекерів на машинах громадського транспорту та запровадження мобільного додатку для відстеження руху автобусів», - повідомив Станіслав Гайдер.

Витрати на встановлення інформаційного е-табло покрили партнери з команди «DozoR».

Третій крок, за словами посадовця, це запровадження безконтактного розрахунку за проїзд у громадському транспорті. Проект буде реалізовуватися спільно з компанією VISA. Вартість технічного обладнання для запровадження безконтактного розрахунку за проїзд у транспорті становить близько 1 млн грн., які будуть профінансовані офісом платіжної системи Visa.

 

На Привокзальній замінили водогін...

Роботи із заміни водопроводу діаметром 400 мм на вул. Вокзальній у районі залізничного вокзалу завершено.

Про це повідомив керівник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала. Загальна вартість робіт становила близько 3,4 мільйона гривень.

Відтепер, за словами керівника «Дрогобичводоканалу», мешканці вулиці Привокзальної, Є.Коновальця, М.Грушевського 105-137, Індустріальної та Рихтицької будуть забезпечені належним водопостачанням, оскільки нові комунікаційні мережі не виходитимуть з ладу і водопостачання має бути безперебійним.

 

...а на вул. М.Грушевського почали ремонт тротуарів

У середу, 31 липня, розпочалися підготовчі роботи з ремонту тротуарів на вул. М.Грушевського.

Як зазначають у КП «Комбінат міського господарства» ДМР, силами якого виконуються роботи, розпочали підготовку від початку вулиці – поблизу церкви св. Андрія Первозванного. Триває демонтаж наявного покриття для викладення бруківки.

 

Дороги в ремонті

На вулиці Євгена Коновальця розпочали капітальний ремонт дорожнього покриття.

Проведено роботи з фрезерування старого асфальту, а відтак укладатимуть новий.

Про це повідомили у Департаменті міського господарства ДМР.

Дорожнє покриття на вул. Є.Коновальця заплановано відремонтувати у межах будинків №9/1 та №13.

Окрім того, роботи з капітального ремонту дороги тривають і в провулку Заводському, де кладуть бордюри, а згодом стелитимуть асфальт.

Також проведено поточний ямковий ремонт на вул. А.Міцкевича та П.Орлика.

 

Готовність шкіл – 80%

Менше місяця залишилося до початку нового навчального року. Станом на 5 серпня готовність шкіл Дрогобича і Стебника до початку нового навчального року становить 80%.

Про це повідомив начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко під час понеділкової наради у ратуші.

П.Сушко наголосив, що найбільш проблемною школою наразі залишається ЗОШ №14.

Також посадовець повідомив, що впродовж кількох днів буде вирішено питання із забезпеченням дидактичними матеріалами класів «Нової української школи». Днями школи отримали загалом 1038 нових парт та 30 ноутбуків.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма зазначив, що готовність шкіл до нового навчального року перевірятиме особисто, адже основною метою є забезпечення якості надання освітніх послуг учням шкіл Дрогобича та Стебника.

Прес-служба ДМР

 

Допомагають потребуючим

Уже стало доброю традицією для працівників Дрогобицького міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) організовувати надання допомоги потребуючим самотнім, непрацездатним громадянам пенсійного віку, малозабезпеченим та інвалідам у вигляді продуктових наборів або хлібобулочних виробів.

Ця допомога на перший погляд виглядає дуже мізерною, але для самотніх людей є значною та приносить радість. І ось цього разу, з 29 липня до 2 серпня ц.р. 400 підопічних, які перебувають на обліку у відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, отримали булки-плетінки. Їх вдалося закупити за бюджетні та спонсорські кошти.

Міський терцентр

 

Сусіди нас підтримують

Міський голова Стрия Роман Шрамов’ят – один із небагатьох в Україні керівників, якому громада довіряє ось уже другий десяток років. Тому йому й комфортно працюється. Днями у розмові з автором цих рядків Роман Євстахійович поділився деякими міркуваннями щодо ефективної праці на цій посаді.

Щоб отримати позитивний результат в облаштуванні і налагодженні господарського механізму, голові міста необхідно як мінімум дві каденції. Висновок цей продиктований практичною роботою. Психологія керівників різних рівнів є такою, що на завершенні першої каденції міського голови, вони починають маніпулювати своїми  «принципами», тримають ніс за вітром, вишукуючи місця під сонцем. З такими хитрунами довелося розпрощатися. Але є порядні керівники для яких престиж міста це – заслуга не лише голови, а й їхня.

Роман Євстахійович Шрамов’ят може давати не тільки корисні поради, але й читати лекції з питань управління персоналом у багатьох вишах України. Він з приємністю констатує професійне зростання міського голови Дрогобича Тараса Кучми. Відзначає, що народний депутат України Богдан Матківський зумів під час своєї роботи у парламенті долучитися до надходження багатьох інвестицій у регіон, зокрема у Дрогобич. Прикро, що громада це не оцінила (до речі, Роман Євстахійович досить таки обізнаний із ситуацією у нашому місті, позаяк є постійним читачем нашого часопису), проґавила ще більшу можливість поступу вперед.

Нічого не вдіємо, ми емоційний народ, але якось нам не вдається стати нацією…

В.Т.

 

Для «молочників» на ринку облаштовані місця

У Дрогобичі вчергове взялися впорядковувати стихійну торгівлю у центрі міста. За це відповідає адміністрації КП «Дрогобицький ринок» та КП «Муніципальна варта».

Про це на оперативній нараді у ратуші наголосив міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Він зазначив, що про необхідність упорядкування стихійної торгівлі говорять і мешканці Дрогобича, які не лише дописують у соціальних мережах, а й безпосередньо звертаються до міського голови під час зустрічей та прийомів.

За інформацією адміністрацій КП «Дрогобицький ринок» та КП «Муніципальна варта», для торговців молочною продукцією необхідно майже 80 місць. «Ці місця раніше додатково облаштували всередині критого ринку», - зазначив директор КП «Дрогобицький ринок» Володимир Білоган.

За повідомленням директора КП «Муніципальна варта» Євгена Блонського, зараз на території стихійної торгівлі осіб, які торгують молочними продуктами, майже нема. Їх перевели у критий ринок.

Залишається розв’язати проблему з торговцями, які продають овочі і фрукти «з бусів». Вони які, за словами Володимира Білогана, є простими «перекупниками» і найбільшими противниками подолання стихійної торгівлі у центрі Дрогобича.

Під час обговорення шляхів розв’язання проблеми зі стихійними торговцями міський голова нагадав посадовцям, що цього вимагає громада міста. Тож порушників правил благоустрою і законів України слід притягати до відповідальності.

Варто відзначити, що під час проведення заходів із ліквідації стихійної торгівлі, з боку торговців були вчинені дії, після яких, за словами заступника міського голови Василя Качмара, «муніципали» мали би звернутися до правоохоронних органів. Адже така поведінка людей не лише ганбить честь і гідність представників «Муніципальної варти», а є прямим порушенням чинного законодавства.

Якщо з «молочниками» проблему вдалося розв’язати, то решті торговців, яких залишається майже 120, пропонуватимуть перейти на інші ділянки, які запропонує адміністрація КП «Дрогобицький ринок». На разі питання залишається відкритим.

Прес-служба ДМР

 

«Перший дзвоник, перший дзвоник пролунає»

Лікар-педіатр-гастроентеролог –

про підготовку майбутніх школярів до нового етапу в житті

Уже за три тижні двері українських шкіл знову відчиняться для юних здобувачів знань. Особливою подією це стане для першачків, які тільки почнуть гризти такий твердий граніт науки. Як легко це пройти дітям, і як батькам їм в цьому допомогти, розпитуємо в педіатрки та гастроентерологині, кандидатки медичних наук, асистентки кафедри педіатрії та неонатології ФПДО ЛМНУ ім. Данила Галицького Ірини ІВАНЦІВ-ГРІГИ.

- Перш за все, як допомогти дитині психологічно «налаштуватися» до школи?

- Найкраще, якщо ще перед вступом до школи дитина відвідувала навчальний заклад, тобто садочок. Це дуже важливо для психологічного розвитку, адже так дитина формується як особистість і вчиться ідентифікувати себе в суспільстві. Якщо з якихось причин батьки не хочуть віддавати дитину у ДНЗ, то варто її записати на групові заняття з підготовки до школи, тому що, навчаючись у колективі, дитина уже буде готовою до майбутніх занять у школі. Коли дитина йде до школи, їй варто пояснити, що школа – це місце нових знайомств, нових друзів, а найголовніше – здобуття нових знань. Саме знань, а не хизування одягом, аксесуарами та ґаджетами. До речі, не рекомендую купувати дітям телефони з першого класу – це їх дуже відволікатиме.

- Як вважаєте, чи варто вчити дітей читати-рахувати-множити ще до школи?

- На мою думку, не потрібно. Кожний період життя людини повинен минути так, як належить, і дитині теж треба мати дитинство. На все свій час.

- Що порадите батькам «вередунів» – дітей, що занадто перебирають їжею?

- Звички харчування, як би дивно це не звучало, у дитини зароджуються тоді, коли вона ще перебуває в материнській утробі. Правильне, раціональне, збалансоване харчування – запорука здорового розвитку дитини. Дитина має отримувати правильну кількість білків, жирів та вуглеводів відповідно до віку, і це лежить на батьківській відповідальності. Батьки дитини повинні показувати власний приклад для дитини, і саме тут такими важливими стають сімейні обіди та вечері з корисним складом. Якщо малюк ще з дитинства бачитиме, що їсти потрібно неквапливо, спокійно, розумітиме, яку їжу йому можна їсти, а яку ні, то шкільні обіди не стануть для нього чимось незвичним і страшним. А коли в дитини поганий апетит, потрібно переглянути режим харчування та наявність стресів у її житті. Якщо дитина навіть за сприятливих умов не хоче їсти, варто звернутися до лікаря.

- До речі, щодо лікарів, то в яких фахівців мають пройти огляд діти-першокласники?

- Медичний огляд перед школою є обов’язковою і дуже важливою частиною підготовки дитини. Спочатку потрібно відвідати лікаря-педіатра чи вашого сімейного лікаря, який виміряє зріст дитини і вагу дитини, зробить пробу Руф’є та направить до інших спеціалістів. Це лікар-офтальмолог, який перевірить гостроту зору дитини, отоларинголог, у свою чергу, слух, хірург-ортопед, який подивиться, чи постава в нормі, а також дитячий стоматолог. Крім огляду лікарів, дитина також має здати загальний аналіз крові та перевіритися на відсутність педикульозу та корости. Не варто забувати і про обов’язкові профілактичні щеплення, які убезпечать вашу дитину та інших від недуг: проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, паротиту та краснухи. Якщо зробити їх вчасно – у 6-7 років при вступі до школи – то можна не хвилюватися про епідемії аж до наступної вакцинації через кілька років. Важливо зрозуміти: щеплення роблять не для «пташки», а для здорового співіснування суспільства.

Христина ІВАНЦІВ

 

Під покровом святого Пантелеймона

Нещодавно «Обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів», який функціонує у Стебнику, розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації перейменовано на «Обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» і затверджено Положення про його практичну діяльність.

А 9 серпня добре знаний всіма в нашому регіоні центр «Сонечко» святкуватиме свої перші іменини. Річ у тім, що днями змінено не тільки структуру, а й назву на «Обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю Святого Пантелеймона», спогадування якого святкують на початку серпня. У всіх цих справах маємо повну підтримку і взаємопорозуміння Департаменту соціального захисту населення та Львівської ОДА, які вилилися у затвердження ними нового Положення про Центр.

Для нас і батьків зміни, які настали, є важливим кроком у подальшій роботі. Розміщуючись раніше у Трускавці, можливостей сповна проводити реабілітацію діток було менше. А тепер двері Центру, наших послуг і любові відкриті повністю.

Згідно з новим Положенням, ми зможемо працювати з ширшим колом потребуючих осіб і діточок. У Центрі для наших підопічних функціонує і постійно зміцнюється навчально-реабілітаційна база, діють навчально-ігрові кабінети, трудового навчання і лікувальної фізкультури, дефектолога і психолога, масажу, сенсорна кімната, які обладнані у вивільнених приміщеннях Стебницької ЗОШ №18. Нове Положення про Центр дає нам можливість працювати над впровадженням ранньої реабілітації наших дітей, значно розширить надання їм відповідних послуг вже з раннього віку і до старшого. Тобто відтепер вихованцями Центру можуть бути діти та особи з інвалідністю віком від декількох місяців і після 18 років.

Довго думали ми й над тим, кого обрати нам за заступника, покровителя у нашій справі. За підтримки працівників і за порадою батьків наших діток разом обрали Святого Пантелеймона. І зробили це неспроста, адже Св. Пантелеймон був цілителем і лікарем. Це ім’я означає бути всемилостивим, адже святий до всіх виявляв милосердя, безкоштовно лікував хворих і подавав милостиню. Так само і ми прагнемо бути схожими на нього, лікувати тіла і душі наших вихованців з такою ж любов’ю, як це робив святий.

Запрошуємо до подальшої співпраці батьків, опікунів  дітей, зацікавлених осіб та організацій.

Ольга БОГЕНЧУК, інспектор з кадрів Центру

 

СПОРТ

Стартує друге коло

У неділю, 11 серпня, стартує друге коло чемпіонату Львівщини з футболу у Прем’єр-лізі. Дрогобицька «Галичина» вдома на стадіоні «Каменяр» ДДПУ ім. І.Франка прийматиме минулорічного чемпіона «Юність» (Верхня/Нижня Білка).

Початок матчів: юнаки – 14:00, дорослі – 16:00.

А тим часом, готуючись до продовження сезону, наша земляки зіграли контрольні матчі. Ось їхні результати: «Галичина» – «Тартак» (Підбуж) – 4:0, «Газовик» (Комарно) – «Галичина» – 2:3.

Ярослав ГРИЦИК

 

Дрогобичанка – на світовій першості

Дрогобицька спортсменка Олександра Хоменець, яка є вихованкою СДЮСШОР «Спартаківець», бере участь у Чемпіонаті Світу з вільної боротьби серед кадетів.

Змагання тривають у столиці Болгарії – Софії.

Представляє Україну Олександра Хоменець на Чемпіонаті світу у складі збірної команди України.

Сектор з питань спорту ДМР

 

Чотири спортмайданчики планують

відкрити до Дня Незалежності України

Спортивні майданчики на базі шкіл №5, №7, №17 та ДЮСШ ім. І.Боберського планують відкрити до Дня Незалежності України.

Про це стало відомо під час понеділкової оперативної наради у ратуші.

Щодо ЗОШ №17, як пояснив начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко, документація готова, чекають на рішення сесії ДМР про виділення коштів.

Отож цьогоріч громада міста отримає мультифункціональний спортивний майданчик на території ДЮСШ, спортмайданчик із тренажерним обладнанням – на території ЗОШ №5, та майданчики із синтетичним покриттям біля шкіл №7 та №17.

Прес-служба ДМР

 

АГРОНОВИНИ

Орати якісно, ще й на швидкість

вчилися трактористи компанії «Контінентал»

Міжнародним стандартам цього виду обробітку землі навчали спеціалістів агрохолдингу володар світового кубка з оранки Йєнс Іверсен та його помічник Андреас Торзаґер. Удосконаленню майстерності орачів присвятили триденний захід, що пройшов на полях «Контіненталу» на Львівщині та Тернопільщині.

Загалом навчання проходило у декілька етапів. Спочатку з учасниками ділились теоретичними знаннями, після того на базах відпрацьовували практичне налаштування агрегатів та показали командам, як підготувати техніку перед виїздом на лан. Завершальною частиною заходу стало калібрування плугів у полі та змагання з оранки. Захід відбувався упродовж трьох днів на трьох кластерах Компанії – «Самбір», «Кам’янка-Бузька» (Львівська обл.) та «Тернопіль» (Тернопільська обл.). Для навчання використовували плуги і трактори, які заплановані для робіт у виробничому сезоні 2019-2020 рр.

Загалом понад три десятки учасників долучилися до цієї події. Спеціалісти зізнаються, здобутий досвід – надзвичайно цінний. Адже завдяки вмілому налаштуванню техніки, можна максимально використати можливості агрегату. Це дозволить виконувати якісну оранку, що надалі вплине на ефективність інших виробничих операцій. Для прикладу, культивації або оприскування. До того ж, при якісно виконаній оранці можна запобігти перевитраті палива, адже ґрунт буде підготовлений, і це дозволить зменшити опір при проходженні наступної техніки.

Навчання організували у рамках підвищення кваліфікації працівників, адже в людський ресурс у Компанії «Контінентал» інвестують першочергово. Виробничі навчання проходять регулярно, проте тренери такого рівня діляться досвідом із працівниками вперше.

«Компанія ”Контінентал” прагне впроваджувати у роботу лише кращі європейські стандарти. Адже так ми зможемо досягти високих виробничих показників. До того ж, маємо можливість перейняти досвід у тренерів із світовим ім’ям та вдосконалювати теоретичні і практичні вміння наших спеціалістів», - зазначив начальник відділу підвищення стандартів виробництва Компанії Есбен Ніелсен.

Тренер Йєнс Іверсен родом із Данії. Два роки тому заснував власну компанію, яка консультує фермерів по налаштуванню техніки. Знань та умінь чимало, адже Йєнс ще двадцять років тому здобув титул світового чемпіона з оранки. Зізнається, в Україні вперше, але професійністю спеціалістів «Контіненталу» приємно вражений.

«Схожі навчання ми проводили у Швеції, Норвегії, Литві. В Україні – вперше, проте мені дуже приємно працювати із командами, адже спеціалісти володіють навичками на дуже хорошу рівні. Після цих навчань вони зможуть без проблем самостійно налаштовувати агрегати під необхідні умови та максимально ефективно виконувати свою роботу», - зазначив тренер.

Цікавий досвід чекав на учасників наприкінці навчання. Адже останнім етапом стало змагання з оранки. За кордоном такі чемпіонати мають майже пів столітню історію та є популярними між фермерами. Вони піднімають рейтинговість професій і сприяють обміну досвідом.

Мірялися знаннями і здобутими навичками команди «Контіненталу» із різних блоків. Оцінювали результати за декількома параметрами, серед яких: швидкість та якість траєкторії розвороту, правильність занурення плуга, рівність проходів та поверхні після проходження агрегатів. Учасники змагання отримали сертифікати, а переможці – власні трактори, поки що – мініатюрні.

 

Відомі театрали Стадники на дрогобицькій сцені

Якщо говорити про театральну сторінку історії старого Дрогобича, то вона починалася із невеличких аматорських драматичних кружків, тобто гуртків, при різних культурних товариствах. Значного розвитку кружки набули після заснування у Дрогобичі в 1903 р. Товариства «Просвіта» і створення при ньому читалень як осередків громадського життя. Читальні успішно працювали на вулицях Стрийській, Зварицькій, Івана Франка, Війтівській Горі, Тихій. З часом українська громада відчула потребу спорудження окремого театрального приміщення. Врешті-решт у 1937 р. вона взялася за справу. До окупації Західної України у вересні 1939 р. комуно-російською владою будинок був вимуруваний і накритий. Завершальні роботи і відкриття театру виконувались після приєднання краю до УРСР у складі СССР. Нині у приміщенні діє стаціонарний Дрогобицький академічний обласний музично-драматичний театр ім. Юрія Дрогобича.

Допоки розвиток рухався від аматорського до професійного рівня, Дрогобич не залишався повз увагою існуючих театрів у великих містах. Зокрема, у міжвоєнне двадцятиліття сюди не раз навідувався український мандрівний театр зі Львова під керівництвом відомого актора і режисера Йосифа Стадника, що гастролював по Галичині. Перед Другою світовою війною Й. Стадник очолював також інші театральні колективи. Частково під час німецької окупації, відтак протягом 1944-1945 рр. «за других совітів» він працював директором Дрогобицького обласного музично-драматичного театру. До згаданих театральних колективів належала і його дружина, драматична актриса та співачка Софія Стадникова, яка теж грала в цьому театрі. Крім того, Дрогобич приваблював Й. Стадника ще й з іншої, проте мало кому відомої тоді причини. Тут мешкала його друга, але «побічна» любов. То була благородної вроди, маєстатичного вигляду і глибоко шляхетної культури театральна актриса із багатого дворянського роду на Волині Тамара Гуманська по-чоловікові Хавалка. Доживала віку на вулиці М. Тарнавського. Автор цих рядків подав статтю про неї у своїй книзі «Корона Данила Галицького», котра вийшла у видавництві «Коло» у 2005 році.

Тим часом у подружжя Стадників підросла артистично обдарована донька Стефанія. Вона закінчила Варшавську драматичну школу і виступала разом з відданими слугами Мельпомени під орудою тата. Молода драматична актриса і співачка Стадниківна, як за тодішньою традицією її звали у колективі і в народі, грала в кількох інших театрах, зокрема Львівських юного глядача та ім. Лесі Українки, Харківському ім. Т. Шевченка. Брала участь і в польських оперетах у Львові, Познані, Вільнюсі. Знялася як артистка кіно у фільмі «Вітер зі Сходу». Після Другої світової війни актриса продовжувала жити театром. Закінчила довгу сценічну кар’єру в 1978 р. у Львівському театрі ім. М. Заньковецької.

Чому тут присвячено більше уваги саме її персоні? Під час неодноразових гастролей у Дрогобичі Стадниківна винаймала помешкання у священичому будинку сім’ї Петрашкевичів під нинішнім числом 90. Вночі її кімната на дві-три години ставала невеличкою репетиційною залою. Для кращого відтворення образів, як і для зменшення мороки при переїздах з міста до міста, актриса позичала одяг і деякі реквізити для вистав у навколишніх сусідів. Навзаєм за цю послугу вона давала їм безкоштовні контрамарки на виступи трупи. То була звична практика в середовищі усіх мандрівних театралів.

Повсюди зі Стадниківною перебувала маленька біла собачка. Деколи невідлучна улюблениця актриси вибігала на сцену до своєї господині, чим немало потішала публіку, котра вважала, ніби «так має бути». Виступи «мандрівників» відбувались то в приміщенні нинішнього Центру душпастирства на вул. Т. Шевченка, то в залі Народного дому на вул. Театральній. Теперішнім дрогобицьким шанувальникам Мельпомени про цю сторінку порівняно недалекої минувшини не говорить уже ніщо.

Завдяки сучасним дослідженням вагомого вкладу сімейства Йосифа, Софії та їхньої доньки Стефанії Стадників у культурно-мистецький розвиток Галичини і всієї України, нині є змога глибше, повніше і рельєфніше зріти їхні творчі портрети на тлі тодішньої епохи. Львів уже увічнив їхні імена, чим повернув широкому загалові. До 80-річчя заснування у Дрогобичі першого професійного театру в сучасному значенні слова як державного культурного закладу потрібна меморіальна таблиця і в Дрогобичі. Очевидно, що на згаданому приміщенні. Це  додасть значення і авторитету його колективові, а також приверне чільнішу увагу численних шанувальників театрального мистецтва мешканців. Нехай так і станеться.

Роман ПАСТУХ

 

ІСТОРИЧНИЙ КАЛЕНДАР

Пам’яті Дмитра Вітовського,

українського державного і військового діяча

(До 100-річчя від дня смерті)

Полковник Дмитро Вітовський – унікальна постать, яка назавжди увійшла у нашу історію. Він був талановитим організатором молоді, УСС, Українського війська.

Прожив Д.Вітовський неповних 32 роки з гідністю та честю в період бурхливих політичних подій. Він не мирився зі зневажливим відношенням до великих чи малих справ.

У серпні 1914 року він, хоча був позбавлений владою старшинського звання, вже на початку Першої світової війни сформував у Львові курінь Українських Січових Стрільців, але був переміщений на коменданта сотні, і протягом всієї війни з 1914 до 1918 року не був підвищений у старшинському званні окупаційною австрійською владою.

При підготовці повстання він був єдиним, на кого була покладена повнота влади для здійснення військового перевороту 1 листопада 1918 року. Для цього він був запрошений і прибув до Львова з Буковини, де тоді перебували УСС. Військовий переворот був проведений на думку іноземних військовиків, блискуче і без жертв.

У час ЗУНР, будучи вже Державним Секретарем військових справ (міністром), після відходу з поста коменданта УГА, Д.Вітовський вживав всіх можливих заходів у справі об’єднання обох українських республік, УНР та ЗУНР в Соборну Українську Державу. Він вплинув на внесення до Національної Ради законопроекту про Злуку, незважаючи на негативне ставлення до цього деяких членів Державного Секретаріяту (уряду) ЗУНР (Гірняк Н. «Дмитро Вітовський» (Спомини…) – За волю України – Нью Йорк, 1967 – с.262 – 266). Згодом це стало однією з причин ускладнення його відношень з окремими членами уряду і врешті він був змушений піти у відставку. Одначе талант і національна позиція стали мотивами для включення його до складу української делегації на мирну конференцію в Парижі в справі українсько-польського перемир’я.

У Парижі не вдалося захистити українські інтереси через позицію не тільки противників України, але також завдяки нездарним особам українських дипломатичних місій. У зв’язку з цим полковник Д.Вітовський вирішив повернутись до УГА, яка тоді вела разом із військом УНР наступ на Київ. Літак, на якому повертався до України, був збитий польською прикордонною службою. Це була перша жертва терору проти чільних українських діячів, потім жертвами стали, М.Міхновський, С.Петлюра, Є.Коновалець, С.Бандера та багато інших.

На вістку про смерть Д.Вітовського О.Олесь написав вірш «Упав орел»:

Схилімо голови…Нова труна.

Нова тяжка, безмірна втрата…

Розбитий келих без вина,

Народ без сина і без брата…

Схилімо голови…Новий удар,

Нова стріла в розбиті груди…

Упав орел, упав з-під хмар;

І вже його нема й не буде…

Упав орел…Високі небеса

Орлячих крил уже не бачать,

Умерла гордість і краса;

Душа і очі плачуть –

О, не хиліть голов своїх в журбі,

Найдіть на рани ліки;

Хто умирає в боротьбі,

В серцях живе во віки!

Живе! Хай Чайка-Мати над Орлом

Не в’ється і не квилить;

Хай ворог сам віддасть чолом

І голову похилить!

Постать полковника Дмитра Вітовського стала для наступних поколінь зразком патріота-героя.

Костянтин ФЕДЬКІВСоздан 08 авг 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником