ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 15 серпня 2019 р




З розгорнутим полотнищем Державного Прапора та у вишиванках...

24 серпня Україна та всі українці в світі відзначатимуть 28-річницю незалежності України. У цей день у всіх містах нашої країни, зокрема й у Дрогобичі, відбуватимуться національно-просвітницькі заходи, які зберуть мільйони українців.

Однією із подій, яка вже декілька років скликає сотні дрогобичан саме у ці дні – урочиста хода вулицями міста до Дня Незалежності. Очолить ходу молодь, яка нестиме 25-метровий Державний стяг.

Цьогоріч урочиста хода відбудеться у День Державного Прапора України, 23 серпня, і розпочнеться о 16:30. Збір учасників триватиме вже після 16:00 на площі Замкова Гора біля пам’ятника Юрію Дрогобичу.

Стартувавши з площі Замкова Гора, дрогобичани пройдуть вулицями: Я.Осмомисла – Т.Шевченка – О.Нижанківського – І.Франка (пам’ятник І.Франку) – пам’ятник Борцям за волю України – вул. Лесі Українки (пам’ятний знак, де проживала родина Коссаків), зупинившись на площі Тараса Шевченка.

24 серпня, у День Незалежності, святкування продовжаться. О 17:00 на площі Т.Шевченка відбудуться урочисте віче і концерт за участю Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України «Верховина».

З 19:00 на дрогобичан та гостей міста чекають показові виступи спортсменів міста: відділення спортивної акробатики ДЮСШ ім. І.Боберського, СОК «Тайфун», СОЦ «Еней», федерації УШУ у Львівській області, Дрогобицько-Бориславського осередку «Боривітер» Львівської обласної федерації кіокушинкай карате, школи бойового гопака «Духобор». Молодіжна розважальна програма розпочнеться о 20:00 і триватиме до 22:00.

Запрошуємо дрогобичан долучитися до урочистих заходів!

Прес-служба ДМР

 

Спільними зусиллями

На вулиці Ірини Вільде розпочинають брукування дороги 

2 мільйони 300 тисяч гривень на ремонт дорожнього полотна та ще 300 тисяч гривень – на ремонт тротуарів. Саме така попередня вартість робіт з капітального ремонту вулиці Ірини Вільде.

7 серпня у Дрогобицькій міській раді втретє відбулася зустріч міського голови Тараса Кучми з мешканцями вулиці І.Вільде та підприємцями, які працюють на цій території.

Присутнім на зустрічі був і депутат у цьому округу Юрій Милян.

У результаті спільних домовленостей мешканців з міським головою на цій вулиці збудують бруковане дорожнє покриття на умовах співфінансування коштів міського бюджету та мешканців вулиці. Зокрема, кошти на виготовлення і проведення експертизи проектно-кошторисної документації капітального ремонту вул. І.Вільде гарантують забезпечити приватні підприємці цієї округи.

Попередньо, частка співфінансування становить 70% на 30%, де 70% – кошти міського бюджету, 30% – мешканців і підприємців.

Окрім того, на прохання мешканців, на вулиці облаштують і «лежачих поліцейських» для зниження швидкості руху транспорту.

Брукування вулиці розпочнуть після затвердження проектно-кошторисної документації і підписання договору з підрядною організацією.

Якщо з міського бюджету вдасться у цьому році виділити всю суму коштів, то роботи виконають повністю, якщо ж коштів не вистачить, то решту робіт завершать у наступному році.

Дрогобичани, які мешкають на вулиці І.Вільде, запевнили у готовності допомагати не лише фінансово, а й організовуватись і фізичними силами допомагати у проведенні ремонту.

«Дуже приємно, що кожен із нас стає господарем у своєму місті і особисто долучається до всіх робіт. Упевнений, саме так можна розбудувати це місто та сильну країну загалом. Віримо, що нам вдасться зреалізувати наше спільне бажання і відремонтувати цю вулицю», - звернувся Тарас Кучма.

Прес-служба ДМР

 

НОВИНИ

Дофінансовано зарплату медикам та ремонт доріг

На виплату заробітної плати медикам з міського бюджету Дрогобича виділили 1,16 мільйона гривень.

Відповідне рішення 6 серпня під час І пленарного засідання LV сесії Дрогобицької міської ради підтримав депутатський корпус.

Окрім того, 2 мільйони гривень виділили на поточний ремонт доріг у Дрогобичі. Окремо, на загальну суму 635 тис. грн., проведуть капітальний ремонт дорожнього покриття на вулиці М.Шашкевича.

Нагадаємо, через незабезпечення з державного бюджету в достатній кількості медичної субвенції, кошти на виплату зарплат медикам вторинної ланки доводиться виділяти з міського бюджету.

 

Як готуються садочки?

У Дрогобичі та Стебнику функціонують 16 дошкільних начальних закладів комунальної власності, 13 з яких розташовані у Дрогобичі та 3 – у Стебнику.

Про готовність дошкільних навчальних закладів Дрогобича та Стебника до початку нового опалювального сезону 12 серпня на оперативній нараді у ратуші доповів начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко.

У всіх ДНЗ міста встановлено прилади обліку тепло- та водопостачання і протестовано на готовність до роботи. Усі прилади справні, - зазначив Петро Сушко.

Крім того, посадовець проінформував про ремонтні роботи, які вже проводять чи готуються провести. Так, у садочку №26 «Калинонька», що у Стебнику, розпочнуть ремонт покрівлі і для цих робіт сесія ДМР з міського бюджету виділила кошти.

Також необхідно провести ремонт покрівлі у ДНЗ №30 «Волошка».

У садочку №27 «Віночок» проводять заміну системи опалення із облаштуванням котельні. Наразі виготовляють проектно-кошторисну документацію. Загальна вартість робіт – 250 тис. грн.

Наступного тижня Петро Сушко, за дорученням міського голови, доповість про готовність шкіл міста до початку опалювального сезону.

 

Відтепер тільки онлайн

Услід за запровадженням електронної реєстрації дітей у дошкільні навчальні заклади та перші класи з використанням технології, яка унеможливлює фальсифікацію даних, така ж система запрацювала і при поданні заявок для вступу у старшу школу – 10-ті класи міст Дрогобича і Стебника.

Впровадження е-системи при вступі у старшу школу дає можливість точно і завчасно знати, яка кількість десятикласників навчатиметься у наших школах і сформувати достовірну попередню мережу, зазначають у відділі освіти ДМР.

Прийом заявок на набір учнів 10-ті класи триватиме до 15 серпня.

Заявки подаються лише у режимі онлайн через е-систему. Кожен з учнів чи їх батьки можуть зробити це самостійно, перейшовши за посиланням на спеціальний е-ресурс https://drohobych-rada.gov.ua/e-zapys-ditej-u-pershi-klasy/ та виконавши умови реєстрації.

Оскільки цьогоріч учні вперше вступають за такою системою, то звернутися за консультацією при е-реєстрації можна безпосередньо у навчальний заклад, куди вступає учень.

Зазначимо, що на території Дрогобича і Стебника є 8 закладів освіти, які надають повну загальну середню освіту, тобто проводять набір у старшу школу: ЗОШ №1 – 2 класи, ЗОШ №2 – 2 класи, ЗОШ №3 – 2 класи, ЗОШ №4 – 2 класи, ЗОШ №7 – 2 класи, ЗОШ №16 – 2 класи, гімназія – 3 класи, ліцей – 4 класи.

Прес-служба ДМР

 

Буде ще 50 паркомісць

12 паркувальних місць нещодавно облаштувати на вулиці Стрийській біля Храму святих Апостолів Петра і Павла УГКЦ.

До кінця серпня у центральній частині міста облаштують ще 50 паркувальних місць – на вулиці І.Франка від Меморіалу слави до початку вулиці О.Нижанківського. Триває процес виготовлення дозвільної документації. Про це повідомили у Департаменті міського господарства ДМР.

Облаштовують паркомісця відповідно до впровадження «Плану організації сталої мобільності в центральній частині Дрогобича», що затверджений сесією міськради.

У рамках створення першої паркувальної зони «вул. О.Нижанківського – вул. І.Мазепи», проектну документацію щодо якої планують затвердити до кінця серпня, у центральній частині міста з’явиться ще понад 100 паркомісць.

 

У центрі міста – нові сміттєві урни

У центральній частині Дрогобича на вулицях Т.Шевченка, Лесі Українки, І.Мазепи, Підвалля, Завалля та ін. старі сміттєві урни замінили на нові.

Як повідомляють у Департаменті міського господарства ДМР, всього встановили 33 урни. Поступово такі урни планують встановити на всій території міста, роботи продовжуваться й наступного року.

Нові урни мають гарний дизайн і виготовлені з металу та дерева. Вартість однієї урни – майже 3 тисячі грн. Окрім сучасного дизайну, спеціально сконструйована форма урни унеможливлює вкидування до неї побутового сміття.

«Прикро констатувати, але такі випадки часто спостерігаються у центральній частині міста, коли недобросовісні громадяни скидають побутове сміття не в контейнери на облаштованих майданчиках, а в урни поруч з їхніми будинками», - зазначають комунальники.

Комунальники впевнені, що зі встановленням нових урн ситуація зміниться.

Також мешканцям варто пам’ятати про необхідність сортування сміття і викидання його до спеціальних контейнерів у більш компактному форматі, наприклад, скручуючи пластикові пляшки.

Прес-служба ДМР

 

Офіційні новини міста тепер у Telegram:

як приєднатися та що можна дізнатися?

Віднедавна у месенджері Telegram запрацював інформаційний канал «Рупор Дрогобицької ратуші». Тепер дрогобичани можуть отримувати офіційну інформацію про події у місті за допомогою цього месенджера.

- Чому назва каналу «Рупор Дрогобицької ратуші»?

- Ми, як прес-служба міської ради, ставимо собі за мету охопити якомога ширше коло громадян та донести до них офіційну інформацію виконавчого комітету, міської ради, комунальних підприємств та держустанов міста. Окрім інтернет-порталу Дрогобицької міської ради, мобільного додатку та співпраці зі ЗМІ, поширюємо інформацію у соціальних мережах Facebook та Instagram. Тепер ми створили інформаційний канал у Telegram. Назву «Рупор Дрогобицької ратуші» нам підказали самі ж дрогобичани, бо саме так часто до нас і до мене, безпосередньо, звертаються наші мешканці, колеги-журналісти, - розповідає керівник прес-служби ДМР Зеновій Квасній.

- Що можна дізнатися, підписавшись на це канал?

- На інтернет-порталі Дрогобицької міської ради ми поширюємо багато інформації. В інформаційному каналі у Telegram доносимо найбільш важливу офіційну інформацію, анонси подій, про аварійні та планові ремонтні роботи, відеоролики. Ми розуміємо, що якщо перенаситимо інформацією канал, то часті сповіщення у користувача викликатимуть відразу. Тому в «Рупор Дрогобицької ратуші» подаємо інформацію дозовано, - каже Зеновій Квасній.

- Як приєднатися?

- Щоб приєднатися до інформаційного каналу офіційних новин міста, потрібен смартфон, завантажити мобільний месенджер Telegram і долучитися до каналу «Рупор Дрогобицької ратуші».

Додамо, сьогодні інформаційним каналом «Рупор Дрогобицької ратуші» вже користуються 78 громадян.

Прес-служба ДМР

 

У ЗОШ №7 завершують зводити спортмайданчик

На території Стебницької ЗОШ №7 завершують облаштовувати спортивний майданчик із синтетичним покриттям розміром 42х22 метри. Його споруджують у рамках програми «Спортивний майданчик».

Вартість майданчика – майже 1,7 млн грн.: 700 тис. грн. виділено з обласного бюджету, близько 1 млн грн. – кошти з міського бюджету Дрогобича.

Про це повідомив завідувач сектору з питань фізичної культури та спорту ДМР Орест Соломчак.

6 серпня, перебуваючи з робочим візитом у Стебнику, хід виконання робіт проінспектували міський голова Дрогобича Тарас Кучма, його заступник Василь Качмар, начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко, депутати ДМР Тарас Городинський та Іван Куць.

Як зазначили виконавці робіт, найближчими днями облаштування майданчику завершать, лише б не завадили погодні умови. Відкрити майданчик планують до Дня Незалежності України.

Нагадаємо, раніше у школі №7 провели заміну вікон на енергозберігаючі та встановили систему відеонагляду.

Прес-служба ДМР

 

КРИМІНАЛ

І злодій, і злочинець

Минулого тижня з прийомного відділення міської лікарні спритний злодюжка, вловивши мить, коли лікарі надавали одному потерпілому термінову невідкладну допомогу, поцупив сучасний апарат, що діагностує серцево-судинний стан пацієнта.

По «гарячих» слідах поліцейські викрили цього нікчему. Тепер на нього, а може і спільників чекає суворе і справедливе покарання. Цей вирок має стати уроком і для інших ласих до чужого майна осіб. І в цій історії поблажок із боку прокурора чи судді не може бути до таких злодюжок. Нехай вони уявлять собі ситуацію : коли хтось з їхніх родичів або вони самі потраплять у приймальне відділення лікарні, у якої на цей час відсутнє це сучасне обладнання саме з цієї причини. Після відповідних слідчих дій і вироку буде оприлюднене і прізвище цього злодія-злочинця.

Вл.інф.

 

ЗВЕРНЕННЯ

до дрогобичан громади Дрогобицького храму пресвятих Володимира і Ольги (вул. Горішня Брама)

СЛАВА ІСУСУ ХРИСТУ!

Вельмишановні співвітчизники, просимо допомогти нам розшукати злочинців, які в ніч із 7 на 8-го серпня цього року вчинили на території нашого храму нечуваний безпрецедентний вандалізм: повністю зруйнували систему зовнішнього освітлення території навколо храму. Злочинці вирвали «з корінням» і знищили 14 великих світильників загальною вартістю понад 12 тисяч гривень.

Водночас вандали «пройшлися копитами» по квіткових насадженнях і поламали квіти – деревцята, завдавши великої шкоди окрасі прилеглої до храму території.

Зухвалі зловмисники неодмінно виконували брудний наказ того, кому перешкоджає світло біля храму, щоб у цьому районі чинити чорні справи, бо, по-перше, це уже друга атака на систему зовнішнього освітлення храму, а, по-друге, неподалік храму злочинці цією весною спалили будинок…

Звертаємося до всіх небайдужих дрогобичан, кому дорогі духовні цінності: якщо хтось бачив у пізню годину 7 серпня підозрілих осіб, що вешталися на території нашого храму, просимо повідомити телефоном поліцію.

А злочинцям нагадуємо, що храм – це наша духовна національна святиня. Схаменіться, покайтесь і озирніться довкола себе! Ми ж бо живемо в умовах гібридної війни, тож не забуваймо, що будь-яке шкідництво поливає забруднену воду на млин нашого ворога.

Парох о.Роман ГРИНАШ

8 серпня 2019 року Божого

 

 

ПЕРШОВЕРЕСЕНЬ СТУКАЄ У ДВЕРІ

У зв’язку з реорганізацією освітньої мережі Дрогобича і Стебника, підготовкою до автономізації шкіл від 1 січня 2020 року, керівництво міста проводить зустрічі з педагогічними колективами

 

Розмова із педагогами ЗОШ №6

У вівторок, 6 серпня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, його заступник Василь Качмар, начальник відділу освіти Петро Сушко, та депутати ДМР Тарас Городинський та Іван Куць провели робочу зустріч з освітянами Стебницької ЗОШ №6.

Міський голова Дрогобича привітав освітян з тим, що за багато років у школі проводять масштабні ремонти приміщення.

«Шоста і сьома Стебницькі школи – здорові колективи, у яких є розуміння ситуації і бажання мінімізувати втрати при реформі. Найважливіше у школі – дитина і той, хто її виховує. Я ще раз перепрошую, що такі зустрічі доводиться проводити посеред відпусток, але нам потрібно формувати і затверджувати освітню мережу з врахуванням тих викликів, які чекають нас з 1 січня 2020 року», - звернувся до освітян Тарас Кучма.

Начальник відділу освіти Петро Сушко також подякував колективу школи за змінений вигляд: пофарбовану огорожу, проведення заміни вікон, підготовку до ремонту фасаду і внутрішніх приміщень.

Також Петро Сушко наголосив, що на базі ЗОШ №6 планується відкриття філії інклюзивного центру у Стебнику, яка стане додатковою можливістю розвитку школи.

Головний освітянин нагадав колегам, що кошти виділяються з розрахунку до кількості класів і дітей. Цьогорічний дефіцит субвенції становить майже 17 млн гривень. Субвенція на ЗОШ №6 становила 4,5 млн грн., а коштів було виділено понад 5 млн грн. Загалом дефіцит становив понад півмільйона гривень, що свідчить про необхідність скорочення 3,6 ставки. Але наразі цього не зроблено. Головний освітянин рекомендував заохочувати дітей вступати саме до їхньої школи, тоді й буде більше коштів.

Заступник міського голови Василь Качмар також наголосив, що тепер перед усіма стоїть завдання переформатувати систему з виживання на формування оптимальної мережі, яка забезпечуватиме якісні послуги учням.

«Дрогобицька міська рада прийняла низку рішень. Ми змінюємо систему управління, а освітяни повинні змінити ставлення до бюджету. Ми повинні разом вжити заходів, спрямованих на раціональне використання бюджетних коштів. А всі крапки розставить двадцятий рік. Тому ми повинні бути до цього готовими», - закликав Василь Качмар.

Крім того, освітянам навели приклади з об’єднанням педліцею та ЗОШ №14. Нагадали про те, як у Дрогобичі створювали Інклюзивно-ресурсний центр і які здобутки та втрати отримали п’ята та чотирнадцята школа з погляду сьогодення. Також згадали про перипетії з тринадцятою школою, коли батькам пропонували організувати довіз дітей, а вони відмовилися.

Підбиваючи підсумки, зустрічі Тарас Кучма наголосив, що чекає пропозиції від дирекції і колективу щодо подальшого функціонування і розвитку школи. Подякував активним депутатам ДМР від Стебника, які лобіюють інтереси освітньої мережі міста.

«Школа – це підприємство, яке «виробляє» наше майбутнє, і це дуже важливо. Сьогодні  відповідальність за результат лежить на всіх нас, але законом передбачено, що з 1 січня ця відповідальність ляже безпосередньо на колективи. Та за умови взаєморозуміння і партнерства спільно ми розв’язуватимемо проблеми й долатимемо виклики, які перед нами постають», - резюмував Тарас Кучма.

Прес-служба ДМР

***

Інтелігентна бесіда у Дрогобицькій гімназії

У середу, 7 серпня, у Дрогобицькій гімназії відбулася зустріч педколективу на чолі з директором Іваном Лепким із міським головою Тарасом Кучмою та начальником відділу освіти ДМР Петром Сушком.

«Від січня 2020 року всі шкільні заклади переходять на автономізацію, а з вересня цього року відбувається реорганізація освітньої мережі. Наше спільне завдання – забезпечити якісне надання освітніх послуг. Школи – це підприємства науки. Тому ми не лише спілкуємося з освітянами про виклики, які нас очікують, а й інспектуємо готовність шкіл до нового навчального року. Понад те, мені, як міському голові, важливо почути думки та пропозиції безпосередньо від освітян. Щодо гімназії зокрема, приємно, що ми подолали етап непорозумінь і тепер спільно можемо рухатися далі», - звернувся до освітян Тарас Кучма.

Також міський голова наголосив на важливості збереження як гімназії, так і педагогічного ліцею, оскільки це одні з кращих навчальних закладів.

«На сесії Дрогобицької міської ради прийнято доленосне рішення. Прийняти його нас змусило життя. Найголовніше, що ми зберегли ліцей і зможемо вкладати кошти у його розвиток», - зазначив Тарас Кучма.

Далі посадовці інформували освітян про ситуацію в освіті і виклики, з якими доведеться зіткнутися у новому навчальному році.

«Ми інформуватимемо про всі рішення, щоб не було дезінформації. Сьогодні як у Дрогобичі, так і у Стебнику ширяться різноманітні чутки щодо освітніх процесів. Я би хотів, щоб ви мали і користувалися лише офіційною інформацією.

Наше завдання виховувати громадянина. Але не всі це сьогодні роблять так, як би ми це хотіли.

Ваш навчальний заклад – один із тих, який виховує цю еліту. Тому, в силу можливостей, ми сприятимемо розвитку Дрогобицької гімназії, яка тепер буде ліцеєм», - наголосив міський голова.

Своєю чергою, Петро Сушко наголосив, що 16 серпня відбудеться засідання виконавчого комітету міської ради, де заслухають питання готовності освітніх закладів до нового навчального року.

Далі начальник відділу освіти проінформував про ситуацію з фінансуванням освітньої мережі.

«Місцевий бюджет виконує свої обов’язки на сто відсотків, а держава не виконує в повному обсязі делегованих зобов’язань. Крім того, ми маємо неточну формулу розрахунку субвенції і про це ми доводимо як на обласному, так і на державному рівнях.

Ми зробили кроки з оптимізації за рекомендацією Міністерства. Нікого «не викинули на вулицю», бо розуміємо, що це живі люди. Але підтримки і далі нема. Недавно ми отримали листа від ЛОДА, в якому йдеться про те, що ми повинні розраховувати на доведені цифри з Міністерства. Тому ситуація з фінансуванням залишається невтішною», - зауважив Петро Сушко.

Далі посадовець пригадав освітянам й про перипетії з виплатою зарплати в кінці минулого року.

Петро Сушко наголосив, що цього року субвенції на Дрогобицьку гімназію виділено 8 млн 004 тис 700 гривень. Затвердили 8 млн 008 тис 300 гривень, при потребі у 10 млн 104 тис гривень.

«Загалом, згідно з доведеними цифрами ЛОДА, нас зобов’язують скоротити 180 ставок. Загальна сума дефіциту коштів на 2019 рік становить 17 млн грн. Такою ситуація є в цьому році. Тому ми сподіваємося на підтримку області й Міністерства», - наголосив пан Сушко.

«В освіті видатки на зарплату поки що ми забезпечили. Але з 1 вересня можемо мати проблеми. На наступний рік ми плануємо затвердити на гімназію 12 млн 108 тис. тис. і передати ці кошти як автономному закладу. Ваша установа має кращих викладачів, кращих дітей. Ми – за збереження гімназії і її статусу, адже бачимо результат роботи. Зараз освіта у періоді реформи, яка діятиме до 2027 року. Кризові часи вже минули, але зараз пожинаємо плоди незробленого ще у 2012 році.

Держава діє жорстко, тому нам слід виходити з реалій неправильності форми розрахунку освітньої субвенції. Маємо разом шукати шляхи виходу з ситуації. А основне в цій справі – розуміння та бажання співпраці», - звернувся до педколективу гімназії Тарас Кучма.

Опісля учасники зібрання обговорили проблеми, які слід розв’язати у Дрогобицькій гімназії. Відтак директор закладу освіти Іван Лепкий озвучив потребу в ремонті актової зали, спортзалів і фасаду будівлі.

«Розуміємо, що це великі кошти, тому стараємося робити ремонти власними силами з допомогою батьків і меценатів. Облаштовуємо кабінети. Але просимо й сприяння від міста, щоб за багато років оновити будівлю», - звернувся до міського керівництва Іван Лепкий.

Далі сторони обговорили наповнюваність класів, штат колективу, можливість поділу класів для вивчення математики.

«Гімназія – колектив інтелектуалів. Тому в умовах діалогу, розуміння і партнерства, виходячи з фінансової спроможності, будемо розв’язувати усі проблеми разом», - резюмував Тарас Кучма.

Прес-служба ДМР

***

Умови однакові, а школи різні. Чому?

У четвер, 8 серпня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, у рамках планового графіку інспектування навчальних закладів Дрогобича і Стебника щодо готовності до нового навчального року, відвідав ЗОШ №9.

Разом з міським головою до ЗОШ №9 завітав й начальник відділу освіти ДМР Петро Сушко.

«У ЗОШ №9 проведено заміну усіх вікон на енергозберігаючі. У кожному кабінеті, коридорах та їдальні проведений ремонт, відремонтовано і вбиральні. Також 6 із 14 кабінетів забезпечені мультимедійними дошками, наявні інші мультимедійні засоби. Закуплено нові або оновлено учнівські парти. До 1 вересня завершать капітальний ремонт фасаду будівлі. Встановлено тренажерний майданчик і заплановано збудувати футбольний майданчик розміром 20*30 метрів. Також проводиться облаштування спортзалу з роздягальнею і вбиральнями», - так презентував роботу закладу під час оглядин школи директор Михайло Шеремета.

Досягнути таких результатів, як зазначив директор, вдалося завдяки спільній і наполегливій роботі педколективу і технічних працівників, а також батьків учнів, які навчаються у цій школі.

До слова, зараз у закладі освіти навчається 226 учнів – це передбачена потужність, на противагу 112-тьом, які там здобували знання ще зовсім недавно.

«Значну суму коштів на придбання технічного обладнання і ремонту приміщень вдалося залучити, беручи участь у конкурсах проектів місцевого розвитку. Намагаємось отримати кошти і з міського бюджету. За всі отримані гроші намагаємося закуповувати будматеріали, а самі роботи виконуємо власними силами, що дозволяє значно заощадити. Допомагають і батьки учнів, які самі зголошуються допомогти», - зазначив Михайло Шеремета.

Зазначимо, що для ремонту фасаду ЗОШ №9 з міського бюджету виділено 296 тис. грн.

Після перевірки готовності школи до нового навчального року міський голова зустрівся з колективом ЗОШ №9.

«Під час зустрічі з педколективами у різних школах нашого міста багатьом із них ми говоримо про те, що після переходу на автономізацію у січні 2020 року їм буде складно вижити. Бо потрібно і ремонт приміщень провести, і комунальні послуги сплатити, і зарплати видати, а мала кількість учнів у школі не дозволить залучити таку велику кількість коштів. А вам з упевненістю можу сказати – ви готові до автономізації і пропоную зробити це першими», - наголосив Тарас Кучма.

Міський голова зазначив, що завдяки старанням колективу, батьків, господарського підходу до управління керівника закладу та підтримки керівництва міста школа №9 є однією з найкращих у Дрогобичі. Адже вона практично капітально відремонтована, закуплено все необхідне обладнання, тут навчається передбачена потужністю закладу кількість учнів.

«Усі школи Дрогобича – у рівних умовах, кожна з них має однакові можливості для залучення коштів та проведення ремонтних робіт. Однак одні до навчального року готові, інші ж у занедбаному стані. Невідремонтовані класи, вбиральні, спортивні зали тощо. У чому ж причина? Безсумнівно, думаю, що мова йде про вміння по-господарськи виконувати роботу. А якщо ми бачимо віддачу, що щось у школі та й змінюється, то таким намагаємось допомогти і допомагаємо. Дякую колективу за результат, якого ви досягли невтомною працею без страйків та мітингів, розуміючи фінансову ситуацію в місті та процеси, які відбуваються», - резюмував міський голова.

Підбиваючи підсумки зустрічі, Тарас Кучма окремо відзначив, що це далеко не найбільша школа в місті, а в її класах учні можуть користуватися сучасними шістьма мультимедійними дошками та устаткуванням.

Прес-служба ДМР

***

Ліцей переїжджає у стіни ЗОШ №14

У п’ятницю, 9 серпня, міський голова Тарас Кучма разом із керівником відділу освіти Петром Сушком завітали до ЗОШ №14. Там зараз розміщують меблі для функціонування педагогічного ліцею, які вивезли з будівлі на вулиці І.Франка.

Оглянувши спільно з директоркою ліцею Ольгою Заяць і керівником ЗОШ №14 Богданом Мадаєм приміщення, посадовці дійшли згоди, що першочергово треба відремонтувати вбиральні. Також потрібно зробити ремонт у деяких кабінетах та полагодити сходи при вході до школи.

Прес-служба ДМР

***

СШ №16 теж інспектували на готовність

9 серпня міський голова Тарас Кучма разом з керівником відділу освіти Петром Сушком провели робочу зустріч з педколективом СШ №16.

«Ваша школа змінюються. Бачу, як проводяться роботи, як доглядаєте за територією, і це позитивно», - звернувся до освітян міський голова.

Згодом Тарас Кучма роз’яснив освітянам про зміни, які відбуватимуться найближчим часом, зокрема про перехід на автономне управління.

Про фінансову ситуацію в освіті колег інформував начальник відділу Петро Сушко. Посадовець повідомив, що загалом дефіцит коштів становить понад 17 мільйонів гривень. Така ситуація виникла через неправильну формулу розрахунку держсубвенції, яка, за словами посадовця, обділяє школи Дрогобича і Стебника, оскільки не включає в себе низку суттєвих видатків. Щодо субвенції по школі №16, то дефіцит становить 2 млн 006 тис. грн. в рік. Школі потрібно 14 млн, а затверджено субвенції лише на 12 млн гривень.

Така ж ситуація спостерігатиметься й наступного року, оскільки зростає рівень зарплати.

Петро Сушко наголосив, що держава вимагає оптимізувати освітню мережу Дрогобича і Стебника шляхом скорочення 180 ставок.

«Сьогодні через недоотримання коштів від держави нам доводиться скорочувати видатки на розвиток благоустрою та інфраструктури, соціальні програми і спрямовувати ці кошти на виплату зарплат освітянам, та медикам. Від 1 вересня ситуація може загостритися. Ми виходили з багатьох труднощів, вийдемо і з цих, але якою буде ціна питання? Ми не кинемо напризволяще наші школи.

Від 1 січня впроваджується автономізація закладів і відповідальність ляже на дирекцію школи. Тож ці виклики і проблем маємо долати разом. Будемо брати участь у мікропроектах, продовжувати облаштувати приміщення і подвір’я. Новий спортмайданчик вже діє на території школи, тепер треба навести лад з басейном. Основне – це розуміння, довіра та співпраця», - резюмував Тарас Кучма.

Опісля посадовці проінспектували стан підготовки школи до нового навчального року.

Як повідомив директор школи Володимир Крайчик, у школі відремонтовано систему опалення, у туалетах зроблено санітарну побілку, у приміщенні проведено заміну частини вікон на енергозберігаючі, облаштовані класи, що працюють за програмою НУШ. Завдяки меценату, вдалося отримати безкоштовно 30 дверей для кабінетів.

Прес-служба ДМР

***

Приміщення ЗОШ №15 хоч старовинне, але доглянуте

У понеділок, 12 серпня, міський голова Дрогобича Тарас Кучма спільно з керівником відділу освіти Петром Сушком проінспектували ЗОШ №15 і зустрілися з педагогічним колективом.

Посадовці поінформували освітян про виклики, які грядуть у новому навчальному році. Зокрема, про вимогу держави скоротити мережу освітніх навчальних закладів Дрогобича і Стебника на 180 ставок, про недофінансування галузі освіти через неточність розрахункової формули субвенції. Так, загалом дефіцит в освітній галузі Дрогобича та Стебника становить понад 17 млн грн. У ЗОШ №15 – 197 тис. 300 гривень.

«З нового року фінансова відповідальність лягає на колективи шкіл, тому ви самі, в колективі, визначатиметеся з заробітною платою і ставками в межах наданої вам субвенції. Зі свого боку ми забезпечуватимемо виплати на господарську діяльність шкіл і шукатимемо можливостей проводити ремонти приміщень, оновлювати інвентар. Приміщення ЗОШ №15 старовинне, але гарно доглянуте», - звернувся до освітян міський голова Тарас Кучма.

Після спілкування посадовці разом з дирекцією школи оглянули приміщення щодо готовності до нового навчального року.

Зазначимо, відповідно до перепрофілювання шкіл, ЗОШ №15 стане гімназією і навчатиме учнів 1-9 класів.

Прес-служба ДМР


ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

Один лиш раз на пенсію ідуть…

Днями до редакції “Галицької Зорі” завітала керівник пенсійної служби Любов ЯНЕВИЧ і розповіла журналістам про новий електронний сервіс, реалізований Пенсійним фондом України – послугу з призначення пенсії через Інтернет.

Це перший етап впровадження системи “Е-пенсія”. Наступним кроком буде запуск мобільного додатку цієї послуги. Метою запуску є підвищення ступеня відкритості діяльності Фонду, створення можливостей доступу до електронних сервісів у зручному форматі зі смартфона або планшета, забезпечення простого доступу пенсіонерів до даних електронної пенсійної справи, оперативного доступу застрахованих осіб до інформації, яка міститься в електронній обліковій картці щодо анкетних даних, страхового стажу, заробітної плати з метою захисту їх прав шляхом контролю за сплатою страхувальниками страхових внесків, розширення кількості осіб, що мають доступ до електронних сервісів Пенсійного фонду.

Оновлена система за принципом “одне відвідування” надасть можливість одержання послуг дистанційно, в електронній формі, через особистий кабінет на веб-порталі, отримання результатів наданих послуг, організацію обміну даними з іншими державними реєстрами для зменшення паперового документообігу при наданні послуг.

Новий сервіс “Е-пенсія” дозволяє призначити пенсію за одне відвідування сервісного центру Пенсійного фонду, попередньо подавши заяву та усі необхідні документи через веб-портал електронних послуг Фонду. Для цього потрібно авторизуватись в особистому кабінеті на веб-порталі https://portal.pfu.gov.ua за допомогою електронного цифрового підпису; у розділі особистого кабінету “Заява на призначення пенсії” завантажити весь пакет необхідних для призначення пенсії документів у сканованому вигляді; підписати звернення електронним цифровим підписом та надіслати його до підсистеми “Звернення”. Додавати документи (у разі потреби) можна впродовж трьох місяців. Користувачі веб-порталу будуть отримувати повідомлення про прийняття документів, хід їх опрацювання і про призначення. До сервісного центру необхідно буде звернутися лише раз після повідомлення про призначення пенсії  для ідентифікації особи з оригіналами документів.

 

ЖИТТЯ ЯК ВОНО Є

Чому у нас така коротка пам’ять?

Пам’ять… скільки у цьому слові доброго, рідного, щасливого, а є й навпаки зле, огидне, що так і не хочеться повертатися до цього часу і миті.

Хочу розповісти про один епізод із життя, що вразив мене до глибини душі. Нещодавно (приблизно два тижні) я проходив повз сміттєві баки, що біля ринку «Чагарі», а в купі сміття, що неподалік лісопосадки запримітив декілька чорно-білих фотопортретів у рамках. Як виявилося, що це ретропортрети у рамках, які колись полюбляли вішати на стіну наші дідусі-бабусі у селах у минулому столітті. А висіли вони поруч з іконами і були для родини майже святими.

З портретів на мене дивилися: сім’я (мабуть тато, мама і синочок років 8-9) і фото милої чарівної жіночки (мабуть з інтелігентної сім’ї). Ким вони були?.. Як склалася їхня доля?..  Ніхто не знає. Були любимими, коханими, може і поважними людьми. Кохали милувалися і поважали один одного… Ось одну мить їхнє фото життя опинилося не у скриньках спогадів, а на смітнику.

Стало образливо за тих людей, котрі спаплюжили ці пам’ятні знімки, а можна було в якийсь інший спосіб зберегти їх, а не вчиняти таке варварство.

А потім дивуємося, чому у нас така коротка пам’ять.

Ігор ЧИЖ, фото автора

 

СПОРТ

Лідеру поступилися мінімально

11 серпня відбулися матчі 14 туру чемпіонату Львівщини з футболу у Прем’єр-лізі. Дрогобицька «Галичина» вдома приймала лідера – команду «Юність» (Верхня/Нижня Білка).

Як і очікувалося, матч пройшов за значної ігрової переваги гостей. Дрогобичани ж переважно захищалися і сподівалися на контратаки.

Уже на стартових хвилинах капітан «Юності» Юрій Музика головою скинув м’яча Костянтину Деревльову. Той одразу пробив, але голкіпер «Галичини» Іван Сілецький у стрибку витягнув м’яч з-під поперечини.

Гості продовжували атакувати. У середині першого тайму Іван Гаврушко навісив у штрафний майданчик, Костянтин Деревльов прийняв шкіряного на груди і з району 11-метрової позначки з лету точно пробив у кут воріт – 0:1.

Згодом два небезпечні моменти не реалізував нападник«Юності» Олег Шептицький.

У другому таймі м’яч після ударів гравця гостей Олега Панасюка двічі влучав у поперечину, а досвідчений Ярема Каваців, який виступав за команди Прем’єр-ліги України, небезпечно бив у падінні головою.

Футболісти з Дрогобича також провели швидку атаку, але наш земляк з дальньої дистанції пробив трохи вище воріт.

У підсумку – мінімальна перемога «Юності» – 1:0.

Гра юнацьких складів завершилася унічию 0:0.

Результати інших матчів: «Фенікс-Стефано» (Підмонастир) – ФК «Самбір» – 3:3 (юнаки 2:0), «Юність» (Гійче) – ФК «Миколаїв» – 2:7 (2:2), «Гірник» (Новояворівськ) – ФК «Львів/Сокіл» (Борщовичі) –2:1 (1:0), ЛСК «Погонь» – «Енергетик-Рочин» (Добротвір/Соснівка) – 2:1 (4:0), СКК «Демня» – «Локомотив» (Рава-Руська) –3:0 (3:1).

Після 14 турів у турнірній таблиці лідирують: «Юність» (Верхня Білка) – 32 очки, «ФК «Миколаїв» – 31, СКК «Демня» – 29. Дрогобицька «Галичина» – на дев’ятій сходинці – 9 очок. Замикає таблицю «Енергетик-Рочин» 4.

Юнацький склад дрогобичан посідає восьме місце (14 очок), а лідирують серед юнаків ФК «Миколаїв» та«Погонь» (Львів) – по 28 очок, ФК «Самбір» – 23.

Наступний матч «Галичина» зіграє у неділю, 18 серпня у Новояворівську з «Гірником». А в суботу, 24 серпня, дрогобичани прийматимуть ФК «Миколаїв».

Тим часом у першій лізі Першості Львівщини з футболу після 14 турів із 21 очком лідирує «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі / Ст.Самбір) – 33 очки, на другій сходинці «Гал-Кат-Арсенал» (Зубра) – 31.

 «Вікторія» (Трускавець) посідає сьоме місце (21 очко), а бориславський «Нафтовик» (9 очок) перебуває на передостанній, тринадцятій сходинці.

У другій лізі (група В), де виступає «Тартак» (Підбуж), зіграно 10 турів. Наші земляки мають 18 очок і посідають другу сходинку із восьми. Лідирують «Карпати» (Турка) – 20 очок.

Ярослав ГРИЦИК

 

Календар ігор МФК «Галичина» (Дрогобич)

у Прем’єр-лізі чемпіонату Львівщини з футболу 2019 р.

ДРУГЕ КОЛО

14 тур. 11 серпня – неділя

МФК «Галичина» (Дрогобич) – «Юність» (Верхня Білка) – 0:1 (юн. 0:0)

 

15 тур. 18 серпня – неділя

ФК «Гірник» (Новояворівськ) – МФК «Галичина» (Дрогобич)

 

16 тур. 24 серпня – субота

МФК «Галичина» (Дрогобич) – ФК «Миколаїв»

 

17 тур. 1 вересня – неділя

СКК «Демня» – МФК «Галичина» (Дрогобич)

 

8 вересня – неділя. Резервний день

18 тур. 15 вересня – неділя

МФК «Галичина» (Дрогобич) – ФК «Самбір»

 

19 тур. 22 вересня – неділя

ЛСК «Погонь» (Львів) – МФК «Галичина» (Дрогобич) 

 

20 тур. 28 вересня – субота

МФК «Галичина» (Дрогобич) – ФК «Енергетик-Рочин» (Добротвір)

 

21 тур. 6 жовтня – неділя

«Фенікс-Стефано» (Підмонастир) – МФК «Галичина» (Дрогобич)

 

22 тур. 13 жовтня – неділя

МФК «Галичина» (Дрогобич) – «Локомотив» (Рава-Руська)

 

19 жовтня – субота. Резервний день.

20 жовтня – неділя. Кубок області. Фінал.

 

23 тур. 27 жовтня – неділя

МФК «Галичина» (Дрогобич) – «Юність» (Гійче)

 

24 тур. 3 листопада – неділя

МФК «Галичина» (Дрогобич) – ФК «Львів»/«Сокіл» (Борщовичі)

 

Початок матчів: вихідні дні – 14:00-16:00, робочі дні – 15:00-17:00.

 

ДО ФРАНКОВОГО ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

Більшовицький уряд грубо порушив

Франковий передсмертний заповіт

(до 153-ї річниці уродин)

На початку 1916 року здоров’я Івана Франка значно погіршилося. Перебуваючи у притулку Січових Стрільців на вулиці Петра Скарги у Львові, 9 березня 1916 року він склав свій передсмертний заповіт, а саме:

«Мої спадкоємці є зобов’язані до слідуючих записів (легатів), западаючих сей час по моїй смерті, а то: Запис 1 – в хосен Наукового товариства імені Шевченка у Львові цілої моєї бібліотеки, заложеної з оправлених і неоправлених книжок, рукописів різних авторів і документів, з моєї і чужої переписки, із всякого роду записок, зокрема, всі мої власні рукописи мають спадкоємці передати Науковому товариству ім.Шевченка на його невідкличну власність, подібно, як мою бібліотеку зі згаданими вище її принадлежностями».

(Львівський історичний архів. І.Франко «Документи і матеріали 1856-1966 р. справа 312)

Однак, за вказівками високих більшовицьких інстанцій у січні 1950 року з бібліотеки НТШ у Львові було вивезено і передано до Інституту літератури Академії наук УРСР у Києві архів і бібліотеку І.Франка, а також архіви Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Олени Пчілки, Осипа Маковея, Василя Стефаника, Юрія Федьковича, Василя Доманицького, Богдана Лепкого, Корнила Устияновича та багато інших велетнів української культури. Таким чином, було грубо порушено Франковий передсмертний заповіт, датований 9 березня 1916 року.

Та це не перший репресивний захід проти Івана Франка. Як відомо, у 20-х роках минулого століття під час так званої «українізації», в Радянській Україні відбувалися урочистості по вшануванню пам’яті Великого Каменяра. Зокрема, такі урочистості відбулися в 1926 році з нагоди 10-х роковин смерті письменника, для чого у тодішній столиці України Харкові був створений Всеукраїнський громадський комітет. До складу комітету, крім письменників, увійшли також партійні діячі В.Затонський та М.Скрипник. Окремі комітети були створені в Києві, Катеринославі, Одесі.

У цей період в Радянській Україні великими тиражами виходили Франкові поезії, повісті, драматичні твори, франкознавчі дослідження. У 1929 році у Харкові вийшло найповніше 30-томне видання франкових творів, яке ще не зазнало брудних рук більшовицької цензури. Наприклад, було надруковано вірш «Не пора, не пора», «Ляхам», «Розвивайся ти високий дубе». Однак, незабаром почався швидкий процес звуження Франкової тематики і вищезгадані вірші радянські видавці «забудуть» і викреслять їх із доробку І.Франка, а редактори 30-томника Сергій Пилипенко і Іван Лизанівський будуть репресовані.

На жаль, вищезгадані вірші не були опубліковані в наступних виданнях творів І.Франка – ні у 20-томнику 1952 року, ні у 50-томнику 1986 року. Крім того, до 50-томного видання творів І.Франка 1986 року не ввійшли вірші національного і релігійного змісту, як «Січовий марш», «Новітні гайдамаки», «Хрест», а також статті про Адама Міцкевича і Василя Стефаника, багато листів письменника.

І тільки в умовах незалежності України вищезгадані твори І.Франка були вперше опубліковані у «Вибраних творах Івана Франка» в 3-х томах (том І, редактор Михайло Шалата, видавництво «Коло», Дрогобич. 2005 рік).

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта»

 

ПОСТАТІ

«Піддубний. Не Поддубний»

Минуло 70 років зі смерті великого

українського бійця Івана Піддубного

Він був сином звичайного селянина, а став відомим на весь світ. Іван Максимович Піддубний – український славетний богатир, переможець багатьох турнірів з французької, або ж класичної боротьби, неодноразовий чемпіон світу. І навіть попри усі заслуги, «добрий» Радянський Союз «віддячив» йому злиденним життям на схилі літ.

ПРАЦЮВАВ У ПОРТУ, ЩОБ ОДРУЖИТИСЯ

Іван Максимович Піддубний народився 8 жовтня 1871 року в селі Красенівка на Полтавщині. І батько, і мати (з роду Науменків) були нащадками козаків. Саме від батька Максима Іван успадкував незвичайну силу, адже, за переказами односельчан, легко закидав п’ятипудові мішки на віз. Іванко зростав, як всі селянські діти – змалечку привчений до важкої праці, і вже у шістнадцять років міг пригинати бика за роги до землі. Щоб одружитися з донькою багача Оленкою Вітяк, він поїхав на заробітки в Севастополь, де працював вантажником у порту. Капітани, матроси та інші працівники за статуру і силу (його зріст – 180 см, а вага – 118 кг) називали Іваном Великим. Та намірам хлопця заробити на сімейне життя не вдалося здійснитися – у 24 роки Іван дізнається від односельчан, що Оленку видали заміж за багатого землевласника. Тоді він переїжджає до Феодосії, де знайомиться з великими прихильниками важкої атлетики Василем Васильєвим та Антоном Преображенським, які, побачивши талант юнака, почали переконувати його серйозно зайнятися спортом. Іван погоджується і починає тренуватися з гирями та за допомогою гімнастики.

КЛАВ НА ЛОПАТКИ НАЙБІЛЬШИХ СИЛАЧІВ СВІТУ

У 1897 до Феодосії приїжджає цирк Безкоровайного, де протягом кількох тижнів Піддубний у якості борця демонстрував свою силу, борючись із найвидатнішими атлетами того часу. Цікавим є те, що Іван не програв жодної битви і розписав нічию лише з десятипудовим спритником Петром Янковським, а в списку переможених ним був і майбутній чемпіон світу з французької (зараз класичної) боротьби Георг Луріх.

За рік Піддубний повертається до Севастополя з твердим наміром присвятити життя спорту. Він вступає на роботу в місцевий цирк і поступово вчиться бойовим прийомам, перемагаючи опонентів спритністю та рухливістю. Серйозно зайнявшись собою, він сам розробив план тренувань, чергуючи аеробні (бігові) вправи з силовими. Через деякий час спортсмен переїжджає в одеський цирк, згодом – у київський. На численних гастролях Іван здобуває собі всеімперську славу. На одному з виступів у Новоросійську він зробив фурор, легко поклавши на лопатки шведа-силача Андерсона. У 1903 році на запрошення французького атлетичного товариства його відправляють на чемпіонат світу з французької боротьби. І там українець показує себе: здобувши одинадцять перемог поспіль, у дванадцятому поєдинку з чемпіоном Франції ле Буше, який перед тим намастився олією і легко вислизав з Іванових рук, викрив хитрість француза і заявив це суддям. На жаль, останні присвоїли більше очок Буше і Піддубний вилетів з чемпіонату...

«У БОРОТЬБІ ВАЖЛИВА ГОЛОВА»

Шестиразовий чемпіон світу та неодноразовий переможець Росії, Іван Піддубний різко відрізнявся від інших бійців своїм поглядом на спорт. Його глибоко засмучували підкупи та нечесність на змаганнях, і боєць кілька разів збирався закінчити кар’єру, але друзі та близькі люди щоразу переконували чоловіка повернутися. Варто зазначити, що методика самогартування, яку виробив Піддубний, тренувала не лише тіло, а й дух, адже, за його словами, «у боротьбі важливо все..., і голова». Вивчення тактичних прийомів та техніки – ось секрет його успіху. Крім цього, Іван щодня робив ранкову зарядку, масаж, приймав холодний душ після гарячої ванни, і, звичайно, тренувався в боях. Варто зазначити, що харчувався він дуже помірковано і правильно, не курив і не вживав алкоголю. Можливо, саме завдяки цим правилам у 57(!) років на міжнародному конкурсі краси в США його було визнано найкрасивішим чоловіком світу, а спорт він залишив аж у 70-річному віці.

УКРАЇНСЬКЕ СЕРЦЕ

Попри численні перемоги на різних змаганнях, титули та міжнародну славу, Іван Максимович завжди залишався українцем, бо пам’ятав настанову батька берегти честь свою та своєї держави. У 30-х роках, отримавши свій радянський паспорт, Іван викреслив прізвище «Поддубний» та національність «русский», натомість написав поруч «Піддубний, українець». У 1937 році спортсмена запроторюють до Ростовського управління НКВС і протягом року катують електропаяльником, щоб той назвав адреси банків, де могли би бути його заощадження та гонорар за титул на конкурсі краси, якого насправді не було.

Під час Другої світової війни, щоб якось прожити, у місті Єйську, де жив, відкрив більярдний клуб. Після війни совіти звинуватили його у співпраці з німцями і зробили все, щоб великий спортсмен залишився забутий усіма. Піддубному доводилося вимінювати свої нагороди на хліб, щоб вижити. Зрештою, постійні недоїдання та проблеми з серцем дали своє: 8 серпня 1949 року Іван Максимович відійшов у вічність. На похорон силача прийшли тисячі людей, а в його кімнаті знайшли незакінчений лист до заступника голови Ради Міністрів СРСР: «Клименте Єфремовичу, мені 78 років. Згадайте мої заслуги перед країною. Ви самі називали мене національним героєм, а тепер забули. Прошу одного: закріпіть мене до їдальні військової частини, щоб я хоч інколи їв гаряче...» На його могилі в Єйську написано: «Тут російський богатир лежить», а у 1988 році вандали розбили надгробок і поруч коричневою фарбою намазюкали: «Хахол-петлюровец».

На жаль, досі чимало спортивних енциклопедій трактують Івана Піддубного як російського борця. Саме зараз, у такий важливий для України час – час встановлення національної ідентичності, важливо зрозуміти, хто ми є, хто наші герої, ким ми хочемо бути та куди хочемо йти. Викоренивши отой стереотип – «Спорт – російський» – ми здобудемо досі незнаних для Батьківщини сильних тілом і духом людей. Як Іван Максимович. Пам’ятаймо цього козацького нащадка, що не посоромився назватися сином України. Пам’ятаймо.

Христина ІВАНЦІВ



Создан 15 авг 2019



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником