ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 19 вересня 2019 р
Дрогобичу-928

    21 вересня у Дрогобичі відзначатимуть 928-у річницю від заснування міста. У зв’язку з трагедією, що сталась у ніч з 27 на 28 серпня, всі урочисті заходи скасували. Натомість відбудеться низка інших культурно-просвітницьких заходів, які нагадуватимуть про свято та про те, що мешканці міста, які потрапили у біду, потребують нашої допомоги.


Програма відзначення Дня міста Дрогобич

Упродовж вересня – Фотоконкурс багатодітних родин (Соцмережі).

16-30 вересня – виставка-панорама «Дрогобич впродовж віків» (Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола).

19 вересня

Упродовж дня – День книги «Книга – це мудрість століть» (Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола).

15.00 – Мистецькі зустрічі (Палац мистецтв).

15.00 – Зустріч керівництва міста з активом громадських та благодійних організацій міста, які опікуються особами з інвалідністю (Світлиця ратуші).

20 вересня

16.00 – «Поспішаймо жити Україною». Бенефіс заслуженого діяча мистецтв України Йосипа Фиштика, з нагоди 50-річчя творчої діяльності. Збір пожертв для постраждалих мешканців будинку на вул. М.Грушевського,101/1. (Львівський академічний обласний музично-драматичний театр ім. Ю.Дрогобича).

21 вересня

РІЗДВО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

10.30 – Божественна Літургія (Катедральний Собор Пресвятої Трійці, храми міста).

10.00-14.00 – Виставка творчих робіт учнів/студентів навчальних закладів «Тобі рідне місто» (Площа Ринок).

14.00 – Огляд однієї книги Б.Пристая «300 Великих дрогобичан» (Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола).

16.00 – Благодійний марафон «101/1». Мета – збір коштів для постраждалих внаслідок обвалу будинку на вул. М.Грушевського, 101/1. Перед початком – нагородження відзнаками «За заслуги перед містом» дрогобичан, які активно долучають до розвитку рідного міста. Згодом – виступ найкращих мистецьких колективів Дрогобича. Виставка-ярмарок у фоє. (Народний дім ім. І.Франка).

22 вересня

12.00 – Експрес інформація по книзі В.Садового «500 кадрів старого Дрогобича» (Центральна міська бібліотека ім. В.Чорновола).

24 вересня

11.00 – Конкурс малюнків серед учнів молодших класів на тему «Дрогобич очима дітей» (Міський методичний кабінет відділу освіти).

30 вересня

14.00 – Нагородження переможців конкурсу привітань та відео про Дрогобич (міська рада).

Прес-служба ДМР

 

Цьогорічний День міста не такий, як завжди

Шановна дрогобицька громадо! 

У ці дні Дрогобич цілим містом сумує за тими, хто трагічно загинув у ніч на 28 серпня. Скасовано усі святкові заходи. Біль втрати непоправний…

Однак, життя продовжується. Оговтавшись від трагедії, ми повинні рухатися вперед. Об’єднавшись, допомагаємо один одному і продовжуємо розбудовувати наше місто.

Наш Дрогобич такий неповторний – ранковий чи вечірній, весняний чи осінній. Він серйозний і водночас веселий, гомінкий і поважно тихий. Він гордо несе свою славу день за днем, з покоління в покоління вже 928 років. І якщо в серцях дрогобичан палатиме вогонь любові до ближніх, до рідного Дрогобича, то разом збудуємо місто мрії. Любімо, наше місто!

З Днем народження, мій Дрогобиче!

Міський голова Дрогобича Тарас КУЧМА

 

ВІДГОМІН ТРАГЕДІЇ

Причину обвалу вивчають експерти

13 вересня у Львівській облдержадміністрації відбувся брифінг щодо обвалу будинку у Дрогобичі на вул. М.Грушевського,101/1. З журналістами поспілкувалися перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Василь Лозинський, міський голова Дрогобича Тарас Кучма та експерти.

Василь Лозинський розповів, що за попередніми підрахунками для закупівлі житла за ринковою ціною для всіх мешканців будинку, частина якого обвалилася, потрібно 45 млн грн. ЛОДА звернеться до Кабінету Міністрів з проханням виділити кошти на придбання житла. Але таке звернення може бути скероване тільки після отримання висновків від експертів, а це буде приблизно через два тижні.

«Тріщини у підвалі будівлі з часу обвалу дещо збільшилися, тому ми попередньо кажемо, що будинок аварійний і непридатний для безпечного проживання. Але офіційно і на сто відсотків ми можемо це сказати лише після завершення експертиз. Сформований список усіх, хто має квартири в цьому будинку, – з площею та орієнтовною вартістю відповідно до тієї, яка є на вторинному ринку в Дрогобичі. Загальна сума – майже 45 млн грн. Саме цей перелік буде надісланий до Кабміну. Для придбання житла буде створено спільну комісію із представників Дрогобицької міської ради та департаментів ЛОДА. Ще приблизно 2 млн грн. потрібно для відшкодування матеріальних збитків мешканцям, адже вони не можуть зайти до своїх квартир і забрати речі», - пояснив Василь Лозинський.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма розповів, що мешканці будинку розселені у готель та гуртожитки, забезпечені гарячим харчуванням, з ними працюють соціальні служби, психологи. За попередніми підрахунками, аби збудувати нове житло для постраждалих унаслідок обвалу, треба приблизно 110-120 мільйонів гривень. Тож варіант закупівлі квартир на вторинному ринку виглядає більш прийнятним. Але рішення будуть ухвалювати після висновків експертів щодо майбутньої долі всього будинку.

Попередні результати експертизи озвучили фахівці, що здійснюють дослідження для встановлення причини обвалу житлової будівлі і її подальшої долі.

«Під час проведення технічного та візуального обстеження було встановлено, що руйнування відбулося внаслідок того, що середня несуча стіна, на яку опиралися дві інші стіни і плити перекриття, була у непридатному для експлуатації стані. Після проведення більш детальних експертиз визначили, що вона – аварійна. А спровокувати обвал міг будь-який поштовх – наприклад, вібрація від важкого транспорту, сейсмічна активність тощо. Це потребує більш детального обстеження», - зазначив фахівець ДП «Західний експертно-технічний центр держпраці» Роман Колдра.

Він також наголосив, що для повного встановлення причини потрібно здійснити гідрологічні дослідження.

Експерт з інструментального обстеження, доктор технічних наук, професор НУ «Львівська політехніка» Богдан Демчина розповів, що однією із причин обвалу є втрата стійкості несучої стіни, яка дала тріщину.

Такі висновки вдалось зробити, відвідавши підвал будівлі. Виставлені раніше маячки підтвердили, що тріщини збільшилися. Отож у будинку небезпечно перебувати, тому необхідно категорично обмежити доступ людей до входу в споруду.

«Це руйнування є специфічним, адже воно – раптове. Під час проведення експертиз ми з’ясували, що цегла, з якої збудували несучу стіну, не відповідає нормам. Ми вже склали математичну ЗD-модель будівлі і чекаємо на висновки геологічної експертизи, щоб провести подальші розрахунки», - додав Богдан Демчина.

Директор ТзОВ «Геол-Тех» Михайло Яремович розповів: «На сьогодні розпочато низку геологічних досліджень, які ми запланували разом із колегами. Наші дослідження мають прояснити чи могла вода бути причиною обвалу. З робіт, які будуть виконуватися – буріння свердловини, забір проб води, а також низка геофізичних досліджень та ін.».

Зазначимо, що після отримання узагальненого висновку, який очікують упродовж трьох тижнів, ЛОДА скерує відповідне подання до Кабінету Міністрів України щодо необхідної суми для допомоги мешканцям, які зазнали втрат під час обвалу будинку.

Ярослав ГРИЦИК

Фото пресслужби ЛОДА

 

Постраждалим виплатили 1,2 млн грн. допомоги 

Наприкінці минулого тижня завершено виплату матеріальної допомоги постраждалим внаслідок обвалу будинку у Дрогобичі на вулиці М.Грушевського, 101/1 у розмірі 1,2 млн грн.

Про це у понеділок, 16 вересня, під час щотижневої оперативної наради у ратуші повідомив начальник Управління праці та соціального захисту населення ДМР Іван Терлецький.

Матеріальну допомогу виплатили з резервного фонду обласного бюджету Львівщини сім’ям загиблих та сім’ям травмованих внаслідок руйнування частини житлового будинку у Дрогобичі у розмірі:

– 100 000 гривень – родині загиблого;

– 75 000 гривень на одну особу – потерпілим важкої тяжкості;

– 50 000 гривень на одну особу – потерпілим середньої та легкої тяжкості;

115 тис. грн. постраждалим також виділили з міського бюджету Дрогобича.

Паралельно проводяться роботи із забезпечення грошової компенсації потерпілим, які втратили житло внаслідок руйнування будинку, і відшкодування плати за тимчасову оренду житла та комунальні послуги.

 

 Уся інформація щодо трагедії на вул. М.Грушевського –

у єдиній спецрубриці

На Інтернет-порталі Дрогобицької міської раді створено спеціальну рубрику щодо надзвичайної ситуації, яка трапилася у ніч з 27 на 28 серпня у будинку №101/1 на вулиці М.Грушевського, де обвалився один з під’їздів.

Рубрику «Обвал будинку», яку розміщено на головній сторінці, створено на прохання мешканців будинку. У цій рубриці зазначено контактні номери телефонів відповідальних службових осіб місцевого самоврядування, а також подано всі публікації щодо цієї трагедії.

За погодженням обох сторін – ініціативної групи мешканців будинку та місцевого самоврядування – така рубрика сприятиме забезпеченню швидкої комунікації та розповсюдженню достовірної інформації. Цією рубрикою, як першоджерелом інформації, можуть користуватися й представники ЗМІ.

Пресслужба ДМР

 

Потребуючим нададуть кошти на оренду житла

Від 2 до 5 тисяч гривень з міського бюджету Дрогобича для тимчасової оренди житла отримуватимуть потерпілі з будинку №101/1 на вул. М.Грушевського, де стався обвал.

Наразі виплачуватимуть кошти на оренду житла впродовж наступних трьох місяців, оскільки до того часу житлове питання потерпілих планують вирішити. Про це 17 вересня під час пресконференції у Дрогобицькій міській раді повідомив начальник Управління праці та соціального захисту населення Іван Терлецький.

Суму відшкодувань, які отримуватимуть мешканці 64-х квартир для оренди житла, за слова І.Терлецького, нараховують для сім’ї, враховуючи розмір мінімального прожиткового мінімуму та кількість осіб, зареєстрованих у квартирі. Наразі до УПСЗН вже звернулася 41 сім’я.

Пресслужба ДМР

 

Усе за порядком

Після обвалу поверхів у будинку №101/1, що на вул. М.Грушевського, і трагедії з людськими жертвами з’явилися різноманітні коментарі. Зазвичай, на горіхи перепало владі, і зокрема відділу архітектури міста. Мовляв, чому закрили очі на перепланування першого поверху і т.д. Втім, у цій історії не все так просто, як коментує пересічний дрогобичанин, позаяк існує певна нормативна база, яка все це регламентує.

Роз’яснення щодо процедури отримання права на виконання будівельних робіт (нове будівництво, реконструкція) у Дрогобичі, відповідно до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, дає відділ містобудування та архітектури виконкому Дрогобицької міської ради.

Під час виникнення наміру здійснення будівництва (нове будівництво, реконструкція) у м.Дрогобич замовник повинен звернутись у відділ-ЦНАП виконкому Дрогобицької міської ради та подати заяву про намір будівництва з визначеними документами відповідно до інформаційних карток адміністративних послуг.

Відділ містобудування та архітектури виконкому Дрогобицької міської ради надає замовнику через відділ-ЦНАП будівельний паспорт (для садибної, садової та дачної забудови до 2-х поверхів, не включаючи мансарду, з площею до 500 кв.м) або містобудівні умови та обмеження.

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і зведення будівель і споруд, елементів благоустрою, озеленення. Підставами для відмови у наданні будівельного паспорта є лише неподання визначених документів, невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

На підставі будівельного паспорта проектування здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Містобудівні умови та обмеження входять в основну складову вихідних даних для розроблення проектної документації. Вони містять комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва, встановлених законодавством та містобудівною документацією, щодо: гранично допустиму висотність будинків, будівель та споруд у метрах; максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; максимально допустиму щільність населення в межах житлової забудови відповідної житлової одиниці (кварталу, мікрорайону); мінімально допустимі відстані від об’єкта, що проектується, до червоних ліній, ліній регулювання забудови, існуючих будинків та споруд; планувальні обмеження (охоронні зони пам’яток культурної спадщини, межі історичних ареалів, зони регулювання забудови, зони охоронюваного ландшафту, зони охорони археологічного культурного шару, в межах яких діє спеціальний режим їх використання, охоронні зони об’єктів природно-заповідного фонду, прибережні захисні смуги, зони санітарної охорони); охоронні зони об’єктів транспорту, зв’язку, інженерних комунікацій, відстані від об’єкта, що проектується, до існуючих інженерних мереж. Перелік зазначених умов є вичерпним. Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є лише неподання визначених документів, виявлення недостовірних відомостей в документах, невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні (генеральний план міста, план зонування території, детальний план території).

Отримання замовником будівельного паспорта та містобудівних умов та обмежень не дає право на виконання підготовчих робіт та будівельних робіт.

Замовник має право виконувати будівельні роботи лише після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт (для об’єктів будівництва згідно будівельного паспорта та які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними (СС1) наслідками) у відділ ДАБК виконкому Дрогобицької міської ради, або при отриманні дозволу на виконання будівельних робіт від відділу ДАБК виконкому Дрогобицької міської ради (для об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) наслідками) або від ДАБІ України (для об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з значними (СС3) наслідками).

Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відділу ДАБК виконкому Дрогобицької міської ради, не вимагається.

Для отримання дозволу на виконання будівельних робіт необхідно подати документи визначені законодавством, одним з яких є проектна документація на будівництво, розроблена проектувальником який має кваліфікаційний сертифікат на проектування або має сертифікованого виконавця згідно Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, та яка пройшла експертизу експертною організацією та затверджена згідно Порядок затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи.

Проектна документація на будівництво об’єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.

 

НОВИНИ

Заклади освіти готуються до автономізації 

Уже з 1 січня 2020 року всі загальноосвітні навчальні заклади Дрогобича та Стебника перейдуть на автономізацію у організаційній, кадрові та фінансовій сферах.

Це стосується введення індивідуальної бухгалтерії у кожній школі. Кожен заклад буде мати власний рахунок, штатного бухгалтера, вестиме облік бюджетних коштів, зокрема субвенційних та міського бюджету, плануватиме свій бюджет самостійно, так само як і витрачати.

Керівництво Стебницької ЗОШ №18 вирішило запустити процес автономізації у цьому начальному закладі швидше. Як йдеться у листі-зверненні директора школи Романа Броницького до відділу освіти ДМР, на основі протоколу зборів трудового колективу, колектив навчального закладу висловлює бажання та готовність вже з 1 жовтня перейти на автономізацію.

З цього приводу 9 вересня у ратуші відбулася нарада під головуванням заступника міського голови Василя Качмара, на яку були запрошеній представники фіскальної служби та казначейства.

«Автономізація навчальних закладів – складова частина освітньої реформи. Ми чудово розуміємо, що перший рік буде складним насамперед для керівників навчальних закладів, адже їм доведеться працювати по-іншому та багато вчитися. Втім ми всіляко підтримуватимемо навчальні заклади, адже метою роботи кожного з нас є надання якісних освітніх послуг нашим дітям», - звернувся до присутніх заступник міського голови Василь Качмар.

Однак, як наголосив заступник міського голови, питання щодо внесення змін у попередні рішення сесії уповноважені вирішувати лише депутати Дрогобицької міської ради, тобто перейти на автономізацію ЗОШ №18 зможе лише у випадку прийняття відповідного рішення депутатами ДМР, про що було повідомлено колектив школи №18 та міського голову Стебника Петра Старосольського. І таке рішення Дрогобицькою міськрадою згодом було прийняте.

Присутні обговорили першочергові кроки, які необхідно здійснити начальним закладам для повної автономності, зокрема про обов’язковість набуття кожним начальним закладом статусу окремої юридичної особи, відкриття рахунків в казначействі, а також штатної одиниці бухгалтера.

За підсумками наради було вирішено, що для допомоги керівникам начальних закладів інтегрувати у дію перехід на організаційну, кадрову та фінансову автономію, для них разом з працівниками-бухгалтерами буде проведено своєрідні навчання-тренінги, де посадовці відповідних державних структур нададуть покрокові рекомендації з правильного та швидкого переходу на автономізацію.

З датою проведення навчань визначаться у відділі освіти ДМР.

 

Відремонтують ще сім вулиць

Цьогоріч ще на 7 вулицях міста у Дрогобичі проведуть ремонт дорожнього покриття.

Про це повідомляють у Департаменті міського господарства ДМР.

Капітальний ремонт проведуть на вулицях Вокзальній, Володимира Великого, М.Шашкевича та Б.Грінченка.

На вулицях Залісся, Козловського та Війтівська Гора у жовтні планують провести поточний ремонт дороги.

 

«U-LEAD з Європою» допоможуть із наданням адмінпослуг

у форматі новоствореного ОТГ

Цьогоріч Дрогобич взяв участь у конкурсі від Програми «U-LEAD з Європою», а відтак здобув перемогу та був відібраний як місто, якому допомагатимуть у розробці технічних завдань для створення Центру надання адміністративних послуг.

У Дрогобичі вже існує ЦНАП, який розташовано у міській ратуші. Облаштувати мультифункціональний центр «Документ-Сервіс Дрогобич», планували на вулиці Бориславській, де споруджують сучасну будівлю під цей центр. Проте будівництво призупинили через припинення фінансування з держбюджету в рамках фінансування проектів ДФРР. Тож наразі надавати конкретні пропозиції для покращення надання адмінпослуг у цьому приміщенні – неможливо.

З цього приводу у Дрогобицькій міській раді 10 серпня відбулася зустріч представників команди «U-LEAD з Європою» та керівництва міста – міського голови Тараса Кучми, його заступника Володимира Коцюби та керівників Центру надання адмінпослуг Оксани Тішиної і начальника Управління праці та соцзахисту населення Івана Терлецького.

Регіональний координатор Програми у Західній Україні «U-LEAD з Європою» Роман Матвійчук зазначив, що наразі реформу надання адміністративних послуг можливо провести на базі існуючого ЦНАПу й Управління праці та соцзахисту населення.

Також Роман Матвійчук додав, що організація надання якісних адмінпослуг є важливою й тому, що невдовзі в умовах децентралізації РДА можуть ліквідувати, тоді функції надання адмінпослуг у регіоні буде покладене на органи місцевого самоврядування.

Окрім того, за словами представника команди «U-LEAD з Європою», Програма надасть технічну підтримку з надання адмінпослуг і громадам, приєднаним до Дрогобича в умовах створення ОТГ.

За результатами зустрічі обидві сторони погодили подальші кроки впровадження Програми у Дрогобичі.

Відтак міський голова Тарас Кучма та регіональний координатор Програми у Західній Україні «U-LEAD з Європою» Роман Матвійчук домовилися про підписання договору про співпрацю, що заплановано на кінець жовтня після погодження всіх юридичних аспектів.

Пресслужба Дрогобицької міської ради

 

ПОДІЇ

У дарунок дітям – два майданчики

Ще один мультифункційний спортивний майданчик відкрили у Дрогобичі 8 вересня. Облаштували цей майданчик на території Дитячої юнацько-спортивної школи імені Івана Боберського.

Відтепер спортсмени матимуть нове місце для гри у волейбол, баскетбол і великий теніс.

Урочисте відкриття відбулося за участю вихованців ДЮСШ, батьків, дрогобичан, спортсменів. З вітальними словами до учасників дійства звернулися міський голова Дрогобича Тарас Кучма і директор ДЮСШ Роман Старух.

Чин освячення майданчика провів отець Ростислав Мелих. Ведучим заходу виступив керівник сектору з питань фізичної культури та спорту Орест Соломчак.

Також на майданчику виступили вихованці СОЦ «Еней», акробати ДЮСШ, учасники танцювальних колективів «Радість» і «Віва».

Завершилося дійство товариською зустріччю баскетбольних команд «Солевари» (Дрогобич) та «Самбір».

***

11 вересня, на території Дрогобицької гімназії №17, що на вулиці Самбірській, відкрили сучасний футбольний майданчик із синтетичним покриттям.

Відповідно до проекту, загальна вартість майданчика – 1,5 мільйона гривень, де 700 тис. грн. – кошти обласного бюджету, а 800 тис. грн. – кошти місцевого бюджету.

Десятки учнів школи зібралися на новому майданчику, аби після перерізування символічної стрічки, зіграти в улюблену гру – футбол.

Привітали дітлахів із новим сучасним футбольним майданчиком міський голова Дрогобича Тарас Кучма, начальник управління фізичної культури та спорту ЛОДА Роман Хім’як, директор гімназії №17 Ігор Кузан, депутат ДМР від округу Михайло Городинський та директор ДЮСШ ім. І.Боберського Роман Старух.

«Незважаючи на ті трагічні та неприємні події, які відбулися у нашому місті, залишається і багато радісного – це усмішки наших дітей, коли вони мають змогу вести здоровий спосіб життя в гідних умовах», - звернувся до присутніх Тарас Кучма.

Завершилось урочисте відкриття спільним виконанням Державного Гімну України і тематичними виступами вихованців спортивних клубів та гуртків Дрогобича.

Пресслужба ДМР

 

Три роки позаду

Стрийський місцевий центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги підсумовує роботу

У вівторок, 17 вересня, Стрийський місцевий центр із надання безоплатної вторинної правової допомоги провів у Дрогобичі два заходи. У Центральній міській бібліотеці ім. В.Чорновола спершу пройшло перше заняття «Правової школи журналіста», а згодом – «Круглий стіл» з нагоди третьої річниці діяльності відділів Центру – місцевих бюро правової допомоги.

Під час зустрічі з журналістами нашого регіону спікерами виступили директор Стрийського центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин та представниця Сколівського бюро Віра Андрейко. Мова йшла про права людини загалом, законодавчі акти, які гарантують громадянам їхні права. Присутні переглянули фільм «Що таке права людини?». Відбулася дискусія на тему «Правові засади діяльності журналістів». Також працівники ЗМІ обговорили низку випадків, пов’язаних із порушенням права на збір і поширення інформації, які мали місце під час виконання професійних обов’язків їхніми колегами з різних видань.

Планується, що «Правова школа журналіста» продовжить роботу, а наступне засідання пройде у м.Сколе.

«Три роки позаду» – таку назву мав «Круглий стіл» з нагоди третьої річниці діяльності відділів Центру – місцевих бюро правової допомоги. Про зроблене за цей період розповідали заступник директора Львівського регіонального центру правової допомоги Віра Іськович, директор Стрийського центру Марія Николаїшин, представники бюро з Дрогобича, Трускавця, Борислава, Сколе, Жидачева.

Зазначимо, що за три роки по правову допомогу до бюро Стрийського центру звернулося 18933 особи. Надано 17791 правову консультацію, для громадян складено 1155 документів. У низці справ забезпечено юридичний супровід у суді. Ще 2592 особи скористалися послугами виїзних пунктів.

Стрийський місцевий центр надання безоплатної вторинної правової допомоги охоплює: 5 районів – Дрогобицький, Жидачівський, Сколівський, Стрийський, Миколаївський; 6 міст обласного значення – Дрогобич, Борислав, Трускавець, Стрий, Моршин, Новий Розділ; 5 міст районного значення – Сколе, Стебник, Миколаїв, Жидачів, Ходорів, а також 366 сіл і 9 селищ.

Завершився «круглий стіл» обміном думками та позитивними відгуками про діяльність Центру від їхніх партнерів.

Нагадаємо, фахівці бюро правової допомоги на Дрогобиччині приймають за адресами: м.Дрогобич, вул. Лесі Українки,70, м.Борислав, вул. Адама Міцкевича,64, м.Трускавець, вул. Данилишиних,62. Центр розташований за адресою: м.Стрий, вул. О.Бачинської,1а. Прийом громадян – від 8.00 до 17.00.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора


МЕДОВІ НОВИНИ

Дрогобицькі медові напої – серед кращих у світі

8-12 вересня в місті Монреаль (Канада) на Апімондії (46-ий Міжнародний Конгрес з бджільництва) відбувся конкурс медових напоїв.

Україна ньому здобула 5 медалей. Срібну і бронзову отримали ТзОВ «Українські медовари» (Дрогобич), причому, і за «Медівку» (медове вино) і за «Медак» (апіфітобальзам). Ще дві медалі отримали медовари В.Кочерг та І.Андрусів, відповідно, срібну та бронзову. П’яту, срібну, медаль отримав представник України А.Бажин за краще відео на тему продуктів бджільництва.

Жодна країна-учасник, а їх було 160, не може похвалитися таким результатом в медоварінні.

«Слід зазначити, що контроль якості продукції був дуже високим на сучасному високоточному обладнанні. Напевно, саме тому 46% продукції (в основному меди) не були допущені до конкурсу, оскільки не відповідали стандартам якості (переважно через вміст пестицидів або антибіотиків) і це світова проблема», - розповів учасник конгресу Роман Войтків з Дрогобича.

Зі слів пана Войтківа, Україна ще могла здобути багато нагород, але 5 номінацій «Українських медоварів», представлених через конкретних фізичних осіб, та дві номінації від голови гільдії медоварів В.Барабаша, не брали участі в конкурсі через (подумати тільки!) наявність етикеток на напоях.

«Звичайно, це надуманий привід, - вважає Роман Войтків. - В іншому випадку Україна мала би просто вражаючий результат».

Іван ТИХИЙ

 

У Меденичах – медове свято

15 вересня у Меденицькій селищній об’єднаній територіальній громаді відбувся фестиваль меду.

Фестивалі меду у Меденичах, започатковані за ініціативою Дрогобицької райдержадміністрації, стали традиційними і щороку збирають пасічників не лише з Дрогобиччини, а й інших районів Львівщини, сусідніх регіонів.

Свято розпочалося парадом фольклорних колективів та пасічників. Окрім насиченої культурної програми на відвідувачів чекали смачні страви, солодощі, мед і різноманітна медова продукція.

Учасників фестивалю привітали перший заступник голови Дрогобицької РДА Руслан Щерба, депутат Львівської обласної ради від Дрогобиччини Михайло Задорожний, голова Меденицької ОТГ Володимир Шулак, голова товариства пасічників «Підгір’я» Степан Стельмахович.

Найкращих бджолярів нагородили грамотами департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА та Дрогобицької РДА.

Кор «ГЗ».

 

ОБЛРАДА ІНФОРМУЄ

Програма «Змінимо країну разом» –

успішна ініціатива задля «зшивання» України

Львівщина та Луганщина у 2019 році активно продовжують дію програми «Змінимо країну разом», яку започаткували голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин та голова Луганської ВЦА Юрій Гарбуз у 2016 році, підписавши відповідний меморандум про співпрацю.

На початку це були невеличкі освітянські обміни, налагодження контактів, встановлення міжрегіональних зв’язків, відтак – переросло у масштабні освітні, культурні та медійні конкурси, підкріплені фінансовим ресурсом з обох сторін.

Отож, у сфері культури, освіти, медіа розпочався новий етап для ще тіснішої співпраці. Розмір фінансування освітніх та культурних проектів становив 50 тисяч гривень, медійних – 100 тисяч гривень. Основною вимогою було наявність партнера з Луганщини, а також спільні наміри щодо того, щоб стирати стереотипи, які є між областями, щоб творити нову якість міжрегіональної співпраці, створювати якісний медійний контент, а також ділитися досвідом та втілювати в життя креативні ідеї, які об’єднують країну.

Варто зауважити, що конкурс освітніх, культурних та медійних обмінів між закладами Львівської та Луганської областей вже вдруге реалізується спільно Львівською обласною радою, Міністерством освіти і науки України, департаментами освіти і науки Львівської ОДА і Луганської ВЦА, Асоціацією органів місцевого самоврядування Єврорегіон «Карпати- Україна» у рамках програми секторальної підтримки регіонального розвитку.

Уже весною Львівщину відвідали з вчителі з Луганщини, які прибули сюди, надихнувшись проектом «Змінимо країну разом».

«Цей десант вчителів – дуже добрий приклад, коли вони приїздять уже за власною ініціативою, котра не обмежується нашою спільною програмою з Луганщиною. Цікаво, що у складі делегації – практично вся Луганщина: від Новопскова до Троїцького. Є ті освітяни, котрих ми вже знаємо в обличчя, і ті, котрі приїхали вперше. Але всі вони розуміють, для чого ми робимо ці спільні обміни і готові продовжувати їх далі. Тому дуже приємно, що ми маємо на луганській стороні друзів і партнерів», - каже Олександр Ганущин.

Підсумовуючи зустріч, він наголосив, що такий вогник співпраці між Львівщиною і Луганщиною ми повинні зберегти: «Тоді у нас буде відчуття єдиної країни».

Додамо, що делегація з Луганщини налічувала 44 особи, серед яких начальники відділів освіти районів Луганщини, учителі та директори шкіл, викладачі вузу.

Також у межах проекту «Змінимо країну разом» на Бродівщину прибула делегація учнів та педагогів із смт. Білокуракине Луганської області. Уже другий рік поспіль школярі брали участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл»(«Джура») разом із командами (роями) освітніх закладів Бродівського району. І дзеркально – команда (рій) школярів з Бродівщини (Ясенівська ЗОШ I-III ступенів) відвідала Луганщину (смт. Білокуракине) для участі в аналогічних змаганнях. Усі отримали насичену та цікаву програму.

Окрім того, влітку відбулося відкриття зміни у дитячому центрі оздоровлення, відпочинку та туризму «Росинка», де відпочивали діти з Білокуракинщини Луганської області.

Всього у 2019 році відбудеться 5 медійних, 12 культурних і 15 освітніх проектів, синхронізованих між Львівщиною і Луганщиною.

Олександр Ганущин вкотре наголошує на важливості спільної роботи, пов’язаної з проникненням, збільшенням кількості контактів між Львівщиною і східними областями.

«Конкурс освітніх, культурних та медійних обмінів – це тільки невеличка складова того, що робить Львівщина, аби долати стереотипи та будувати загальноукраїнську солідарність», - наголошує він.

Слід додати, що програма «Змінимо країну разом» стала однією з тем пленарних дискусій IV Форуму місцевого розвитку у Трускавці, який відбувся у червні. Під час обговорення йшлося про те, аби міжрегіональні обміни мали можливість отримати й державну підтримку. Учасники Форуму зійшлися на думці, що гасло «Змінимо країну разом» - актуальне зараз, як ніколи раніше. В свою чергу, присутній на форумі, заступник голови Луганської ВЦА Юрій Клименко підкреслив, що співпраця Львівщини і Луганщини - це наша відповідь на виклики гібридної війни.

Слід зауважити, що делегація від Львівщини на чолі з головою облради Олександром Ганущиним традиційно відвідала Луганщину на День незалежності та зустрілася з очільниками військово-цивільної адміністрації. Сторони обговорили результати спільної співпраці в минулі роки і зійшлися на думці, що цю успішну ініціативу слід продовжувати задля подальшого «зшивання» країни.

«Співробітництво у рамках проекту, який передбачає практичний та методологічний обмін досвідом, є необхідним елементом розвитку обох регіонів», - наголошує Олександр Ганущин.

Пресслужба Львівської обласної ради

 

У РУБРИЦІ P.S.

Урок…

Днями, ідучи із своїм другом Євгеном вулицею, отримав від нього цікавий урок.

А причиною стали п’ять копійок, які лежали на дорозі. Євген, нагнувшись підняв їх і оповів таку історію. У 90-х роках у Польщі була жахлива інфляція ,і наші краяни возили туди різний крам. І ось одного разу, а його друзі були свідками такої історії, йшло по вулиці літнє подружжя, і чоловік зауважив загублену банкноту. Але від жінки почув репліку: мовляв який сенс від цих злотих, коли вони обезцінені. Мудрий чоловік мовив наступне: «Але ця банкнота має герб нашої держави, і не личить її зневажати, плюндрувати…»

Тому нині, коли з обігу будуть зняті 1, 2 і 5 копійок не варто чинити зневажливо. Краще їх підняти, покласти на «почесне» місце. Бо саме із такого, здається незначного дріб’язка і виховується гідність нації…

В.Т.

 

СПОРТ

Друга перемога поспіль

15 вересня відбулися матчі 18 туру чемпіонату Львівщини з футболу у Прем’єр-лізі. Дрогобицька «Галичина» вдома приймала сусідів – ФК «Самбір» і здобула перемогу у футбольному дербі.

Початок матчів був за самбірчанами, які більше контролювали м’яч. Та господарі поля доволі гостро контратакували флангами і створили кілька небезпечних моментів. У середині першого тайму «Галичина» вийшла вперед: Роман Шакалець головою результативно замкнув подачу зі штрафного – 1:0. Цей гол додав упевненості дрогобичанам, які заволоділи ігровою перевагою.

На старті другої половини зустрічі господарі подвоїли рахунок. Дубль оформив Роман Шакалець, забивши м’яч після флангового прострілу і серії рикошетів. До речі, у доробку нашого нападника вже 5 забитих м’ячів у другому колі чемпіонату.

Дрогобичани мали ще кілька слушних нагод збільшити рахунок, але їм бракувало влучності. В одному з епізодів воротар самбірчан вийшов за межі штрафного майданчика і неточно вибив м’яч – прямо на ногу гравцю «Галичини». Той ударом здалеку вирішив перекинути голкіпера, але м’яч з порожніх воріт головою вибив захисник гостей. У підсумку – перемога господарів із рахунком 2:0.

У матчі юнацьких складів арбітр зафіксував бойову нічию – 3:3.

Результати інших матчів туру: «Гірник» (Новояворівськ) – «Фенікс-Стефано» (Підмонастир) – 2:1 (юнаки 9:0), СКК «Демня» – ЛСК «Погонь» – 2:0 (1:4), «Локомотив» (Рава-Руська) – «Юність» (Верхня/Нижня Білка) – 0:2 (2:3), «Юність» (Гійче) – ДЮШ «Львів» – 2:1 (0:1), ФК «Миколаїв» – «Енергетик-Рочин» (Добротвір) – 6:0 (8:0).

Додамо, що «Львів-Сокіл» (Борщовичі) змінив назву на ДЮШ «Львів».

У турнірній таблиці дрогобицька «Галичина» закріпилася на дев’ятій сходинці – 16 очок. Юнацький склад дрогобичан посідає сьоме місце (21 очко).

Наступний матч «Галичина» проведе 22 вересня у Львові з ЛСК «Погонь», а 28 вересня вдома прийматиме ФК «Енергетик-Рочин».

Тим часом у першій лізі Першості Львівщини після 19 турів із 43 очками лідирує «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі / Ст.Самбір), на другому місці «Гал-Кат-Арсенал» (Зубра) – 41. Бориславський «Нафтовик» посідає дев’яту сходинку – 21 очко.

У другій лізі (група В), «Тартак» (Підбуж) з рахунком 3:0 розгромив лідера – «Стілець» (Стрілки). Ситуація у турнірній таблиці така: «Стрілець» (Стрілки) – 29 очок (15 ігор), «Карпати» (Турка) – 27 (14), «Тартак» (Підбуж) – 23 (13). Команди мають зіграти по 16 матчів. До фінального етапу проходять перші два колективи.

Ярослав ГРИЦИК

 

ЗАМІСТЬ КВІТІВ НА МОГИЛУ

Пам’яті просвітянина

18 вересня у віці 81 рік відійшов у вічність голова Дрогобицького міськрайонного товариства «Просвіта» Микола САДОХА.

Уродженець Ходорівщини, вихований на патріотичних традиціях краю, що дав Україні чимало визначних історичних постатей, Микола Садоха здобув фах архітектора, багато років очолював проектний інститут у Дрогобичі, був в перших лавах борців за національне відродження краю наприкінці 80-років, працюючи в товаристві української мови, а відтак «Просвіті». До останніх днів життя був очільником цієї громадської організації у Дрогобичі.

Микола Садоха був надзвичайно доброю, жертовною, відповідальною людиною, любив життя. Його поважали за конструктивну, принципову позицію. А ще він гарно співав, був учасником капели «Бескид» Дрогобицького педуніверситету протягом усієї її історії.

У 2016 році М.Садоху нагородили відзнакою «За заслуги перед містом».

Світла пам’ять про Миколу Садоху назавжди збережеться в серцях усіх, хто його знав. Вічная пам’ять!

Громадськість Дрогобиччини

***

Дрогобицька міська рада, її виконавчий комітет та керівництво міста висловлює щирі співчуття родичам, близьким та колегам голови Дрогобицької «Просвіти» Миколи Ярославовича САДОХИ.

Нехай добрий, світлий спомин назавжди залишиться у серцях рідних, колег, усіх, хто його знав, любив та шанував. Поділяємо горе та підтримуємо рідних і близьких у годину скорботи. Вічна пам’ять!

***

Колектив Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка з глибоким сумом сприйняв звістку про смерть САДОХИ Миколи Ярославовича – голови Дрогобицької міжрайонного товариства «Просвіта», учасника капели «Бескид» нашого університету. Відійшла у засвіти авторитетна Людина з великої літери, справжній український патріот, зразок  людської гідності, добропорядності та мудрості.

У ці скорботні дні висловлюємо щире, глибоке співчуття рідним і близьким покійного.

Світла пам’ять про Миколу Ярославовича назавжди збережеться в наших серцях.

Ректорат, профкомСоздан 19 сен 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником