ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 3 жовтня 2019 р
Слово про Людину

    Директор ДП «Фарматрейд» Михайло Михайлович ПУКАЛЯК, котрому в липні ц.р. виповнилося 68 років, вирішив залишити посаду і публічно попрощатися з колективом, над творенням, професійним вишколом якого, як мовиться, денно і нощно трудився майже двадцять літ.

  Кажуть, ніхто його до такого неординарного вчинку не спонукав. Але також кажуть, що людина, особливо та, яка всеціло віддається фахові і обов’язкові, не з заліза, яке, як відомо, теж має схильність втомлюватись (термін, який добре відомий технарям, - втомлюваність металу). Очевидно, ця важлива обставина й визначила мужній вчинок Михайла Михайловича, на який здатні лише справжні особистості.

М.Пукаляк належить до когорти реґіональної промислової еліти, яка свого часу своїми знаннями, наполегливістю, професіоналізмом закладала фундамент економічного розвитку Дрогобиччини. Якщо хтось скаже, що ці зусилля нічого не були варті, то хай вкуситься у язик. Це все одно, що сказати, що надлюдські зусилля наших славних князів, гетьманів, провідників ОУН-УПА, які хоч і не досягли мети, не варті нашої шани і поваги. На такі ж почесті заслуговують і шановний Михайло Михайлович Пукаляк та його друзі, соратники, однодумці, які свого часу чесно перли свого плуга, - Ярослав Гарун, Теофіль Ілик, Ярослав Болонний, Роман Матолич, Богдан Бугай, Валерій Левицький, Леон Мищатин та багато інших особистостей (на жаль, усіх не злічити, хоча, за інших принагідних умов і обставин, – конче треба – поіменно!).

Завдяки знанням, професіоналізму та титанічним зусиллям таких особистостей Дрогобич свого часу перетворився із провінційного міста в потужний промисловий центр. Так, безумовно, сьогодні ці позиції втрачено. Але не через вину перелічених і не перелічених особистостей. Проте незаперечним фактом і видатною заслугою цих особистостей є здобутий потом і кров’ю статус міста обласного підпорядкування, розвинута інфраструктура, яка, з одного боку, обтяжує, але з другого, - зобов’язує. Щоби не посоромити працю наших славних попередників, які, без перебільшень, трудилися в ім’я добробуту і процвітання Дрогобича.

Михайло Михайлович пройшов шлях від рядового інженера – по всіх службових щаблях – до директора, точніше директорів (позаяк, наприклад, очолює не тільки «Фарматрейд», але й підприємство «Кристал».  Був одним із фундаторів заводу «Граніт».

Кажуть, точніше достеменно відомо, Михайло Михайлович є виробничим диктатором – у доброму, позитивному розумінні цього слова. Як влучно висловився один із палких його шанувальників  директор ТзОВ «Бистриця-Керамік» Михайло Кравець, Пукаляк як талановитий і відповідальний технар поціновує те, щоби увесь технологічний процес був застебнутий до останнього ґудзика, щоби безвідмовно працював кожен гвинтик. І в цій вимогливості, в надзвичайній працездатності не дає ні собі, ні підлеглим спуску.

У принципі, Михайло Михайлович сьогодні не прощається з колективом. Як він може просто так попрощатися з майже 150-ма працівниками, своїми вихованцями, які під його вимогливою і доброзичливою орудою досягли вершин професіоналізму? Очевидно, якби сумнівався в цьому, не йшов би. Добре знає, на кого залишає те, чому присвятив вагомий відтинок життя.

Навіть не знати як завершити слово з цього нестандартного приводу. З одного боку – це щира вдячність і безмежна шана за самовіддане служіння колективу, громаді, Україні, а, з другого – глибока печаль від усвідомлення того, що капітан покидає корабель. Але, вочевидь, це життя вартує сенсу, якщо знаходяться такі капітани, яких Господь Бог наділив мудрістю про те, що ніхто не викуваний з вічного заліза.

Хай Ваш, шановний Михайле Михайловичу, взірець служіння громаді буде її безцінним набутком, а її щира вдячність за Ваші труди стане прологом Вашого щасливого довголіття.

З глибокою повагою і пошаною міський голова Дрогобича Тарас КУЧМА

 

ГОСПОДАРКА І ПОЛІТИКА

Михайло Цимбалюк лобіюватиме

якнайшвидшу виплату компенсації потерпілим 

26 вересня до Дрогобича завітав народний депутат України від фракції ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк.

Спершу він взяв участь у нараді в Світлиці ратуші з приводу поточної ситуації після обвалу ІІ під’їзду будинку на вул. М.Грушевського,101/1. Учасниками наради також були міський голова Тарас Кучма та керівники відповідних структурних підрозділів виконавчих органів міської ради.

Михайло Цимбалюк почув інформацію про хід ліквідації надзвичайної ситуації та поточну ситуацію з наданням допомоги постраждалим мешканцям.

Так станом 26 вересня розселені 40 осіб. Частину людей з гуртожитків переселили у більш комфортні умови. Потребуючих забезпечують гарячим харчуванням, роздають їм продуктові набори, побутову хімію та одяг.

Проведені виплати: 115 тис грн. з місцевого бюджету та 1 млн 200 тис. грн. із обласного бюджету. Понад 250 тис. грн. пожертв надійшло на благодійний рахунок. Розпочато виплату адресної допомоги для 43 сімей, уже виплачено 144 тис. грн. Є домовленість із польськими партнерами щодо надання допомоги постраждалим. Діти мають пільгове харчування у школах та дитсадках, їх забезпечили канцтоварами. Сімом госпіталізованим надали безкоштовну медичну допомогу.

Михайло Цимбалюк подякував за миттєву реакцію місцевої влади і допомогу постраждалим.
Нардеп запропонував Тарасу Кучмі розділити розв’язання проблеми щодо аварійного будинку за двома напрямами: розслідування причин обвалу, експертиза стану будинку, робота з мешканцями, а також вирішення питання виплати відшкодування для придбання нового житла.

Тарас Кучма наголосив, що попередньо весь будинок визнаний непридатним для проживання. А це – 64 квартири, з яких 59 житлові, а загалом є 129 постраждалих. Міськрада та ЛОДА звернулися до Кабміну з проханням надати постраждалим компенсацію за ринковою вартістю житла з розрахунку 16 тис. грн. за 1 кв.м для купівлі нових помешкань. Загальна сума компенсації – 45 млн. грн.

Михайло Цимбалюк зауважив, що якщо за результатами експертизи будинок визнають непридатним для життя, його слід буде знести, а на цьому місці можна спорудити нову багатоповерхівку. Це питання планують обговорити на громадських слуханнях.

На завершення зустрічі Тарас Кучма і Михайло Цимбалюк домовилися про спільний візит до Кабміну для відстоювання фінансування розв’язання проблеми з аварійним будинком.

***

Після завершення наради відбулася пресконференція народного депутата України від фракції ВО «Батьківщина» Михайла Цимбалюка.

Він повідомив журналістам мету свого візиту – моніторинг ситуації з будинком на вул. М.Грушевського,101/1. Усі зараз в очікуванні результатів експертизи, адже дуже важливо знати причину обвалу, щоб не допустити повторення чогось подібного. Однак зараз постає інше важливе питання: як люди будуть зимувати? Саме тому Михайло Цимбалюк лобіюватиме питання якнайшвидшої виплати матеріальної компенсації мешканцям за втрачене житло у Кабінеті Міністрів України з резервного фонду Держбюджету.

Народний депутат наголосив, що міська влада і всі служби, хоч і не мали такого досвіду, спрацювали добре й оперативно. Відрадно, що активно до справи долучилися й волонтери.

Трагедія в Дрогобичі – це сигнал центральній владі про те, що необхідна державна програма вирішення долі старого житлового фонду. Бо місцеве самоврядування з цим не впорається. Як, зрештою, і самі мешканці старих будинків, яким свого часу дали змогу приватизувати квартири, а тепер кажуть: житло ваше, ось і робіть з ним що хочете. Це – неправильно, тому щось потрібно змінювати.

Михайло Цимбалюк також наголосив на небезпеці, яку несе запропонований проект закону про ринок землі, яким передбачається продавати агрохолдингам «в одні руки» до 210 тисяч гектарів землі! У такий спосіб можна за безцінь скупити більшість земель держави і завойовувати нас без пострілів! Тому ВО «Батьківщина», яка захищає інтереси українських фермерів, пропонує не скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель, а запитати думку народу на референдумі. М.Цимбалюк висловив сподівання, що Уряд і Президент дослухаються до позиції їхньої партії, в іншому випадку «Батьківщина» готова перейти у жорстку опозицію до влади.

Щоправда, існує потреба прийняти закон про опозицію, як це є в Європі, який би гарантував опозиційним силам певні посади в комітетах і можливість впливати на перебіг подій у Раді.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

***

Запропонований проект закон

про ринок землі небезпечний для України

У разі ухвалення урядового проєкту закону №2178 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» дозвіл іноземцям купувати українську сільськогосподарську землю стане реальністю.

Про це під час пресконференції розповів народний депутат України від ВО «Батьківщина» Михайло Цимбалюк.

Він пояснив, що згідно з запропонованим документом передбачається продавати українським агрохолдингам «в одні руки» до 210 тисяч гектарів землі. Але коли підприємство має 1% українського капіталу, а 99% – іноземного, його навряд чи можна вважати українським, зауважив політик. За словами Михайла Цимбалюка, майже 72% території України становлять орні землі, які можна продавати.

«А відтак через третіх осіб можна за безцінь скупити більшість земель держави і немає потреби нас завойовувати», – наголосив політик.

Саме тому ВО «Батьківщина», яка відстоює позицію українських фермерів, пропонує наразі не скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарських земель, а провести з цього питання всенародний референдум.

Лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко наголосила, сьогодні Україна має унікальний шанс для розвитку власного сільського господарства за європейською моделлю. Для цього потрібен не розпродаж землі, а розвиток сімейного фермерства, малого і середнього виробництва. Саме це дозволить зберегти українські чорноземи не лише для нинішнього, а й для майбутніх поколінь.

Вона нагадала, що 96% сільськогосподарських підприємств в Європі – це родинні фермерські господарства. Україні також треба розвивати агрокомплекс за прикладом європейських держав.

«У Франції створена спеціальна агенція, яка не дає жодного міліметра землі отримати без їхнього контролю. Купити землю може той фермер, який взяв в оренду землю, пропрацював 9 років на ній, показав, що він здатний робити (за допомоги держави, дешевих кредитах, відповідних субвенціях), і лише тоді тільки він може придбати землю. Франція демонструє політику підтримки власного фермера», – розповіла вона.

Голова партії переконана, нашій країні також потрібно запроваджувати страхування кредитів замість застави, знижувати кредитну ставку з 20-25%, як зараз, до 2-5%, змінювати фінансову політику держави загалом.

Ірина ОВЧАРЕНКО

 

Нардеп обіцяє сприяння

27 вересня у ратуші відбулася перша робоча зустріч керівництва міста та новообраного народного депутата України від Дрогобиччини Ореста Саламахи.

У зустрічі взяли участь перший заступник міського голови Ігор Герман, заступник міського голови Василь Качмар, керівники структурних підрозділів ДМР освітнього, медичного та господарського напрямів, депутати міськради.

Сторони обговорили можливості спільного розв’язання проблемних для Дрогобича питань. Зокрема, мова йшла про недофінансування з Держбюджету галузей освіти та охорони здоров’я, необхідність будівництва об’їзної дороги, можливість співпраці з одним із полігонів для тимчасового вивезення ТВП з міста і стан житлового фонду у Дрогобичі.

За словами начальника відділу освіти ДМР Петра Сушка, дефіцит у галузі освіти до кінця 2019 року у Дрогобичі складає 15 мільйонів гривень. Така ситуація, як наголосив Василь Качмар, зумовлена неправильною формулою розрахунку у Держбюджеті освітньої субвенції для міст обласного значення, Дрогобича зокрема.

«Формула розраховує субвенцію на основі минулорічних показників кількості учнів, яка щороку зростає. Також не фінансують індивідуальне навчання, поділ класів при вивченні окремих предметів, занижують коефіцієнт штатного розпису», - роз’яснив посадовець і додав: «На початку року дефіцит освітньої субвенції становив 18 млн грн., однак за результатами реорганізаційних заходів дефіцит вдалося скоротити на 3 млн грн.».

У галузі охорони здоров’я розмір недоїмки до кінця року становить 31 млн грн. Причина – медична мережа Дрогобича для лікування на вторинному рівні отримує кошти у розрахунку на 80 тис. осіб – загальна кількість дрогобичан та стебничан, а фактично лікується майже 350 тис. пацієнтів, які є мешканцями інших територій. Повертати кошти за пролікованих хворих керівництво цих прилеглих територій повністю або ж частково відмовляється.

«У нас немає проблем з наданням медичних послуг на первинному рівні, зараз сімейні лікарі отримують доволі високу у медичній сфері зарплату. Однак медипрацівникам вторинного рівня неодноразово затримують заробітну плату, що, може викликати соціальне обурення», - зазначив Василь Качмар.

Причому, як зазначила начальник фінансового управління ДМР Оксана Савран, кошти, необхідні галузям освітній та охорони здоров“я, надходять на Львівщину, однак при перерозподілі їх скеровують іншим територіям.

Народний депутат Орест Саламаха зазначив, що звернеться з відповідним листом до голови Львівської облдержадміністрації, аби кошти, які так необхідні освіті й медицині, при перерозподілі скеровували Дрогобичу.

«Через те, що у Дрогобичі нема об’їзної дороги, увесь важковаговий транспорт рухається центральними вулицями міста, руйнуючи їх. Тому будівництво такої дороги зі Стрия на Самбір є потрібним і необхідним кроком. Уже виготовлено проектну документацію, проведено експертизу. Та для будівництва необхідна значні кошти, яких у міському бюджеті нема, тож їх необхідно залучити з Держбюджету шляхом внесення об’їзної дороги до переліку автошляхів загальнодержавного значення», - звернувся до нардепа Ігор Герман.

Однак Орест Саламаха зазначив, що зараз пріоритетним є будівництво об’їзної дороги Львів – Меденичі через Пустомити загальною вартістю 1 мільярд гривень і яка необхідна й дрогобичанам, бо скорочує близько 20 км шляху.

Орест Саламаха заявив про готовність посприяти в укладенні договору з одним із полігонів, який на постійній основі прийматиме ТПВ з Дрогобича, а також попрацювати над залученням інвесторів, які були б готові збудувати у місті сміттєпереробний завод.

Обговорили під час зустрічі також і питання стану житлового фонду у Дрогобичі, зокрема і про будинок на вул. М.Грушевського,101/1. Сторони погодилися, що це питання потребує загальнодержавного підходу і фінансової підтримки, оскільки органи місцевого самоврядування не в змозі самостійно його вирішувати.

Наразі керівництво Дрогобича скеровує до уряду пакет документів для виділення з Держбюджету 45 млн грн. на придбання житла потерпілим мешканцям будинку на вул. М.Грушевського, 101/1.

«Зустріч була доволі продуктивною, - підсумував Ігор Герман. - Тому в майбутньому сподіваємося на спільне оперативне вирішення проблем та співпрацю».

Пресслужба ДМР

 

День туризму у комплексі «Слобода Раковець»

27 вересня відділ культури і туризму Дрогобицької РДА організував виїзний семінар для представників туристичної галузі району. Місцем його проведення став відпочинковий комплекс «Слобода-Раковець» готельно-курортного комплексу «Карпати» поблизу с.Воля Якубова, а нагодою – відзначення Міжнародного дня туризму.

Учасників семінару зі святом привітали перший заступник голови РДА Руслан Щерба, голова районної ради Михайло Сікора та начальник відділу культури і туризму Надія Козар.

За самовіддану багаторічну працю і вагомий внесок у розвиток туризму грамотами райдержадміністрації нагородили:

- генерального директора ГКК «Карпати», заслуженого лікаря України, громадського діяча Лева Грицака;

- власницю сімейної ферми «ЧароДійка» Іванну Кемпу;

- директора відпочинкового комплексу «Рибничанка» Степана Коцибана;

- власника оздоровчо-відпочинкового комплексу «Петрова пасіка» Петра Дмитровича;

- власника агрооселі «Сімейний маєток Сташека» Володимира Мельника;

- власника відпочинкового комплексу «Опака» Миколу Микульчина;

- власника приватної оселі «Родинне гніздо» Романа Попадинця;

- власника готельно-ресторанного комплексу «Золота гора» Ігоря Савчина;

- громадського діяча Хосе Турчика.

Подяками Дрогобицької райради відзначили:

- власника АО «Сімейний маєток Сташека» Володимира Мельника;

- - власника ОВК «Петрова пасіка» Петра Дмитровича;

- директора ВК «Рибничанка» Степана Коцибана;

- громадського активіста Хосе Турчика.

Згодом господар – генеральний директор ГКК «Карпати» Лев Грицак – провів для гостей екскурсію відпочинковою базою «Слобода Раковець».

Там надзвичайно мальовнича природа, мішаний з дубами ліс, чисте повітря, зарибнені ставки… Гості помилувалися водоспадом, дубовою алеєю, висадженою до приїзду Австрійського імператора Франца-Йосифа, оглянули дерев’яні будиночки на березі озера, незавершене будівництво ресторану «Веселий козак» та котеджів, причал-сцену з пришвартованим козацьким фрегатом, ошатну капличку…

Цікавою виглядає символічна підкова з кострищем усередині, навколо якого збиратимуться люди і читатимуть поезію, співатимуть пісні під бандуру, гітару. Поряд встановлять дерев’яні фігури п’ятьох українських гетьманів.

Хоч база ще повністю не закінчена, люди уже приїздять туди порибалити, скуштувати рибної юшки… Ця послуга платна. Велику рибу випускають назад, а улов вагою до 2 кг можна забрати із собою.

Учасники семінару побували на «Острові кохання» посеред ставка, де знайшли кілька білих грибів. А куштуючи рибну юшку та інші рибні страви у кафе «Золота рибка», гості з захопленням обмінювалися позитивними враженнями від побаченого, а також обговорили перспективи і напрями розвитку туризму на Дрогобиччині.

Лев Грицак розповів: «П’ять років тому ми взяли в оренду 13 гектарів землі під ставки. Придбали землерийну техніку і почали копати стави, які існують тут ще з австрійських часів. Вони були майже повністю замулені, на місці озер виріс ліс. Довелося усе зрізати і розкопувати. У деяких місцях було до 4 метрів углиб намулу. Насипали з нього цілу гору. У майбутньому плануємо там зробити гірки та атракціони для дітей.

Завершуємо будівництво комплексу, до якого входять 4 котеджі на дві сім’ї, ресторан і капличка. Вони збудовані з «дикого» карпатського дерева. На козацькому фрегаті плануємо приймати гостей, проводити концерти, демонструвати вистави муздрамтеатру ім. Ю.Дрогобича.

На свято Покрови Пресвятої Богородиці плануємо освятити капличку. Її вівтар та образи робляться за проектом відомого львівського художника Ореста Скопа».

Лев Ярославович також нагадав, що село Воля Якубова є батьківщиною нашого національного героя Андрія Мельника. На жаль, історія склалася так, що ця постать була призабута. Щоб виправити це, у нас виникла ідея зробити у селі музей Андрія Мельника. Для цього придбали хату, яка відповідає архітектурі тих часів, триває пошук експонатів.

Словом, біля Волі Якубової будується відпочинкова база, яка може стати туристичною візитівкою не лише Дрогобиччини, а й Львівщини. Ще б дорогу до села заасфальтувати! Це б сприяло приїзду більшої кількості гостей як на батьківщину Андрія Мельника, так і до комплексу «Слобода Раковець».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

НОВИНИ

Дванадцята перемога дрогобицького проекту 

1 жовтня у рамках «Kyiv Smart City Forum 2019» відбулася щорічна церемонія нагородження міст-лідерів з впровадження інноваційних рішень в інфраструктуру населених пунктів та задля розвитку громад.

Мета конкурсу – привернути увагу до використання смарт-сіті технологій для розбудови міської інфраструктури, а також познайомити громадськість із кращими українськими проектами. Експертне журі проаналізувало понад 100 заявок та визначило найуспішніші проекти у 5 номінаціях.

У номінації «Відкрите інноваційне місто» за успішне залучення громадян до процесів управління містом на основи використання інформаційно-комунікаційних технологій переможцями визнані Тернопіль, Тетіївська ОТГ та Дрогобич.

Участь у форумі взяв міський голова Тарас Кучма, який і отримав відзнаку.

«Важливо, щоб кожне місто мало розумну громаду. Надіюся, що найрозумніша громада творитиме нові інноваційні системи. І найголовніше – буде створювати нові міста на нових платформах», – наголосив Тарас Кучма.

Разом з міським головою участь у форумі взяли керівник КУ «Інститут міста» Володимир Кондзьолка та радник міського голови Олег Дукас.

“Це дванадцята Всеукраїнська перемога за три роки в цифровій трансформації Дрогобича. Ми чи не єдине місто в Україні, яке зібрало таку кількість нагород за 2017-2019 рр.”, - зазначає керівник відділу ІТ та аналізу ДМР Станіслав Гайдер.

 

Сімейні лікарі отримали «нові колеса»

У КНП «Дрогобицька міська поліклініка» закупили новий автомобіль для лікарів сімейної медицини. Тепер надавати послуги пацієнтам сімейні лікарі зможуть оперативніше.

Водночас у КНП «Дрогобицька міська поліклініка» тривають ремонтні роботи. Нового виду набувають коридори і лабораторії. Крім того, триває заміна вікон на енергозберігаючі. Пацієнти позитивно оцінюють зміни.

Раніше для якісного обслуговування пацієнтів осучаснили приймальню, встановили монітори для зручної комунікації з відвідувачами, зокрема особами літнього віку. А для економії часу пацієнтів у поліклініці запроваджено електронний запис до лікаря.

Упродовж останніх років матеріально-технічну базу медзакладу поповнили сучасним медичним обладнанням.

У середу, 25 вересня, міський голова Дрогобича разом з начальником відділу охорони здоров’я ДМР Володимиром Чубою оглянули новопридбаний автомобіль і хід виконання ремонтних робіт. Разом з керівником медзакладу Юлією Гончаренко та її заступницею Лесею Остапенко посадовці обговорили можливість участі у проектах співфінансування та розвитку КНП «Дрогобицька міська поліклініка».

 

Тандему Дрогобича і Нової Каховки виповнився рік 

Місту-партнеру Дрогобича – Новій Каховці виповнилося 67 років. З нагоди відзначення Дня міста на запрошення міського голови Володимира Коваленка участь в урочистостях взяла делегація з Дрогобича на чолі з міським головою Тарасом Кучмою.

Наша делегація побувала на прийомі у міського голови Нової Каховки, під час якого Володимир Коваленко з Тарасом Кучмою обговорили ситуацію в містах та подальшу співпрацю, задекларовану у Договорі про співпрацю і партнерство, від моменту підписання якого минув рік.

Важливо, що впродовж урочистостей та святкувань новокаховчани висловлювали співчуття з приводу трагедії, яка сталася у Дрогобичі, адже 28 вересня минув місяць.

Від імені громади Дрогобича Тарас Кучма привітав новокаховчан з Днем міста: «Ми бажаємо, щоб ота тисяча джерел разом з нашою тисячолітньою сіллю вилилися в Чорне море любові і взаєморозуміння, щоб ми завжди підтримували один одного, і щоб ми зшили Україну дружніми, світлими, гарними нитками взаєморозуміння, кохання і братерства. Слава вам, новокаховчани, і слава Україні!».

На святкування Дня міста Нова Каховка також прибули Народний ансамбль «Верховинка» Народного дому ім. І.Франка, студенти музичного коледжу ім. В. Барвінського та акордеоніст-віртуоз Василь Клепач.

Цього дня дрогобичани також спостерігали за встановленням національного рекорду України «Найбільший логотип міста, викладений з людей», який новокаховчани подолали, залучивши 291 учня.

Опісля урочистостей делегація з Дрогобича побувала на презентації місцевих колективів закладів освіти, взяла участь у щорічній масовій ході вулицями міста, ознайомилася з туристичними локаціями.

Згідно з домовленостями між міськими головами, наступна зустріч між ними відбудеться з приводу обміну досвідом у галузі охорони здоров’я.

 

Багатодітних батьків привітали у ратуші

У понеділок, 30 вересня, до ратуші вкотре запросили батьків, у яких народилася четверта і більше дитина, і вручили їм подарунки.

Цього разу вітали батьків трьох хлопчиків, серед яких двоє двійнят.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма привітав гостей і вручив подарунки – пакунки малюка. Міський очільник поспілкувався з присутніми щодо умов та якості надання медичних послуг у пологовому будинку.

До привітань приєдналася начальник відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту ДМР Олександра Пашко.

Нагадаємо, з 2017 року у Дрогобичі функціонує місцева програма «Пакунок малюка», у межах якої батьки новонародженої малечі отримують набір необхідних речей.

Пресслужба ДМР

 

АНОНС: ЗАСІДАННЯ ВИКОНКОМУ

У вівторок, 15 жовтня 2019 року, о 10:00 відбудеться засідання Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Пресслужба ДМР

 

Тісна співпраця на користь людям

У приміщенні Дрогобицького МВ ГУДМС України у львівській області начальником Дрогобицького територіального підрозділу Львівської міграційної служби Іваном Крецулом проведено семінар-нараду з працівниками міського відділу ЦНАП виконавчого комітету Дрогобицької міської ради.

Присутніми обговорювалися питання посилення відповідальності та уважності працівників уповноваженого суб’єкту надання адміністративних послуг при обслуговуванні громадян. Було звернено увагу на недопустимість псування бланків документів суворої звітності. Обговорювалось питання правильного заповнення реквізиту «Призначення платежу» в платіжних документах та коректного оформлення відповідних документів відповідно до зміни шифрів та класифікаторів затверджених наказами ДМС України.

Сторони домовились про взаємодію в роботі та подальшу співпрацю на користь громадянам.

Вл.інф.

 

ВІДЛУННЯ ТРАГЕДІЇ

Місяць після обвалу

28 вересня минув місяць з дня трагедії, яка трапилася у будинку №101/1 на вулиці М.Грушевського у Дрогобичі.

Підсумки роботи структурних підрозділів, виконавчого комітету та Дрогобицької міської ради підбили 30 вересня під час щотижневої понеділкової наради.

Як повідомили у Департаменті міського господарства, днями їм вдалося отримати попередній експертний висновок, що будинок повністю не підлягає подальшій експлуатації. Такий висновок дає змогу розпочати процедуру розв’язання проблеми компенсації власникам приміщень у цьому будинку.

За інформацією відділу надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення ДМР, загальна сума компенсації становить 44 млн 593 тис 600 гривень з розрахунку 16000 грн./кв.м.

З цього приводу міський голова Дрогобича Тарас Кучма відбув до Києва для розв’язання цієї проблеми на державному рівні.

Щодо забезпечення житлом, за інформацією соціальних служб, всі люди, які зверталися, забезпечені тимчасовим місцем проживання. Частину людей з гуртожитків переселено у більш комфортні умови. Станом на ранок понеділка 5 осіб залишається у готельному комплексі КП «Дрогобицький ринок», а 1 особа – у гуртожитку коледжу нафти і газу.

Потребуючих забезпечено гарячим харчуванням, соцслужби оперативно реагують на всі потреби і проблеми постраждалих. Їм роздають продуктові набори, побутову хімію та одяг. Харчують людей у місцевих кафе «Витанія» та «Юність».

Дітей з цього будинку забезпечено пільговим харчування у школах і дошкільних навчальних закладах, забезпечено канцелярськими наборами.

Семеро потерпілим, яких було госпіталізовано, надано безоплатну медичну допомогу. Зараз сімейні лікарі проводять систематичні огляди літніх людей, при потребі надають допомогу іншим мешканцям будинку.

На ранок 30 вересня у першій лікарні Дрогобича перебувала одна дитина з переломами кісток тазу. Лікарі констатують покращення її стану. Решту осіб виписано з лікарень. Наразі у відділі охорони здоров’я ДМР вирішують питання реабілітації та оплати послуг для ще однієї особи, яку зі Львова перевезли додому. Її реабілітацію планують провести у оздоровчому комплексі «Вернигора».

Щодо проведених виплат, то у перші дні було виплачено 115 тис. грн. з місцевого бюджету та 1 млн 200 тис. грн. з обласного бюджету. 255 тис. грн. надійшло на благодійний рахунок.

З ініціативи міського голови та за підтримки депутатського корпусу потерпілим відшкодовують витрати за оренду житла та оплату комунальних послуг. За вересень таку адресну допомогу нараховано для 46 сімей на загальну суму 156 тис 905 грн.

Триває співпраця з партнерами з Польщі щодо надання адресної допомоги.

Загалом потерпілими виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради визнано 129 осіб. Загальна кількість квартир у будинку 64.

На ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації КП «Дрогобичводоканал» надало послуг на суму 9440 грн. (робота спецтехніки), КП «Дрогобичтеплоенерго» – на 3807 грн. (робота спецтехніки), КП «Комбінат міського господарства» – на 117 395 грн. (робота техніки – 53 154 грн., влаштування огорожі навколо аварійного будинку – 14 255 грн., закупівля швелера – 10000 грн., ритуальні послуги – 39986 грн.).

Департаментом міського господарства на технічне обстеження несучих конструкцій житлового будинку на вул. М.Грушевського,101/1 затрачено 17859 грн., замовлено послугу виготовлення проектно-кошторисної документації «Проведення аварійно-відновлювальних робіт з виведення із аварійного стану житлового будинку №101/1 на вул. М.Грушевського у м. Дрогобич Львівської області (реконструкція)» на суму 165000 грн., оплачено послуги комплексного інженерно-геологічного вишукування на об’єкті на суму 86718 грн. та додаткові інженерно-геологічні вишукування на суму 31610 грн.

Загальна сума видатків Департаменту міського господарства становила 301 тис 187 грн.

«Ми планували вирішити проблему до місяця часу. Лише після отримання проміжного висновку експерта про стан будинку, ми розпочинаємо розв’язувати проблему компенсації за житло. Але можемо констатувати, що впродовж місяця всі проблеми в межах нашої компетенції вирішено максимально можливо», - наголосив Тарас Кучма.

Завершуючи розгляд цього питання, Тарас Кучма подякував структурним підрозділам, депутатському корпусу та членам виконавчого комітету міськради, обласному керівництву. Також наголосив, що надіється на дотримання слова керівництва держави й підтримку депутатів Верховної Ради України, які задекларували готовність допомогти, зокрема місцевому депутату Оресту Саламасі і його команді, за те, що з перших днів долучилися до процесу вирішення проблеми.

Пресслужба ДМР

 

На 46000 гривень допомог

надали підприємці у перші дні після трагедії

Трагедія з обвалом під’їзду у будинку №101/1 на вул. М. Грушевського, яка трапилась у Дрогобичі, сколихнула все місто. Однак, саме в такі моменти можна побачити наскільки згуртованою є громада і готова допомогти.

Як повідомляють у відділі економіки ДМР, підприємці нашого міста для організації гарячого харчування надали товарів на загальну суму 46404 грн. У їдальні Дрогобицького ліцею №16 щоденно готували близько 2000 порцій гарячого харчування для постраждалих та 450 рятувальників.

Підприємці надавали як питну воду, так і одноразовий посуд, крупи, хлібобулочні вироби, м’ясо, овочі, консерви, фрукти та інші речі.

До числа підприємців, які надали необхідну допомогу входять: Р.Бейзик, Р.Мелимука, А.Мелимука, В.Лучків, Р.Муль, О.Ніконець, М.Очич, а також підприємці КП «Дрогобицький ринок».

Окрім того, низка підприємців продовжує і надалі надавати допомогу, зокрема: О.Снятинська, Т.Андрушко, О.Андрієвська, В.Гвозда, О.Ластовяк, О.Задорожна, а також керівництво ТОВ «АТБ-Маркет» на чолі з регіональним керуючим Андрієм Братасюком.

Допомагали у приготуванні їжі 25 працівників ліцею №16, гімназії №14, учнів ВПУ-19, професійно-політехнічного ліцею №15, працівників Управління праці та соцзахисту населення, а також добровольці – мешканці міста.

Зараз потерпілим надають допомогу для оренди житла та оплати комунальних послуг.

Пресслужба ДМР

 

ДО ПРОФЕСІЙНОГО СВЯТА ОСВІТЯН

Шановні працівники освіти! 

Прийміть щирі вітання з професійним святом.

Професія вчителя поєднує в собі мудрість і молодість душі, креативність і величезну енергію, доброту і суворість.

Нема завдання більш благородного , ніж давати людям знання, готувати їх до життя в суспільстві. Адже найкраща професія на землі, найвідповідальніша і найбільш необхідна для суспільства – Вчитель.

З нагоди свята від усього серця бажаю Вам міцного здоров’я, родинного тепла і затишку, щастя та успіхів у всіх справах і починаннях!

З повагою міський голова Тарас КУЧМА

***

Щиро вітаю колектив Дрогобицької гімназії №15 із Днем працівників освіти. 

Ви – світлі й талановиті люди. Ваша мудрість і знання – запорука успішного виховання дітей. Вірю, що добро, яким ви огортаєте серця учнів, повернеться до вас сторицею.

Бажаю Вам зберігати оптимізм і надію, мати здоров’я і терпіння, достаток і щастя!

З повагою директор Ігор ЛОГИН

 

Педагогів Дрогобича відзначили у Львові 

Педагогів закладів освіти Дрогобича та Стебника відзначено за високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю в системі освіти з нагоди Дня працівника освіти. Нагороди вручено під час святкової академії, яка відбулася 30 вересня у Львівському національному театрі опери та балету імені С.Крушельницької.

Нагрудним знаком «Василь Сухомлинський» нагороджено Світлану Романівну Фаринович, вчителя української мови та літератури ліцею  №1 ім. І.Франка Дрогобицької міської ради. Нагрудний знак «Відмінник освіти» отримала Світлана Василівна Мала, директор ліцею  №4 імені Лесі Українки. Подякою МОН України відзначено Віру Василівну Грицуль, завідувача ЗДО №30.

Грамоту Львівської облдержадміністрації отримала Світлана Володимирівна Самойлик, вчитель початкових класів ліцею №4 імені Лесі Українки, переможець ІІ туру Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2019» у номінації «Вчитель інклюзивного класу».

Грамотами ДОН ЛОДА відзначено Мар’яна Романовича Прокопика, керівника гуртка ПДЮТ, та Петра Ярославовича Сушка, начальника відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради.

Вітаємо! Подальших успіхів, вагомих напрацювань та здобутків!

За інформацією відділу освіти ДМР

 

СТАРІСТЬ ЧЕКАЄ КОЖНОГО…

Душа старіє не від прожитих років… 

1 жовтня – Міжнародний День Людей похилого віку. У цей день прийнято говорити про допомогу і захист прав літніх людей. Саме такою категорією людей, які є ще й одинокими, опікується Дрогобицький міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг). З нагоди свята, завдяки фінансовій підтримці Дрогобицької міської ради, територіальному центру вдалося закупити 305 продуктових наборів для одиноких громадян відділення соціальної допомоги вдома.

Крім того, в бенкетному залі кафе «Лан» організували справжнє родинне свято для самотніх громадян. На початку слово мав отець Юстин з церкви Св. Ап. Петра і Павла, який благословив присутніх та спільно з усіма промовив молитву. Привітала зі святом літніх дрогобичан директор терцентру Марія Лютик.

Чарівні пісні прозвучали у виконанні хору «Калинонька», який функціонує при терцентрі (керівник – М.Романяк). Щемливі й милозвучні музичні вітання линули з вуст вокального дуету у складі Стефанії Гарбадин та Віри Сербин. У святковій програмі взяли участь підопічні терцентру, які читали ліричні вірші про осінь. Святко вела  Ніна Фролова. Усі присутні мали змогу не лише поспілкуватися між собою, помилуватися прекрасним виконанням пісень, їх ще й почастували обідом за святковим столом.

Здійснити таке гарне дійство вдалося за спонсорської допомоги голови Дрогобицької МПО ВО «Батьківщина» Світлани Маменьки, адміністратора-ігумена о. Йосифа з церкви Св. Ап. Петра і Павла, а також Володимира Чернявського, який гостинно надав приміщення бенкетного залу кафе «Лан».

 

Інтернет-портал міста оновлює обличчя

2 жовтня у Дрогобичі презентували оновлений офіційний інтернет-портал міста.

Він має сучасний і практичний дизайн з необхідним функціоналом. Оновлений інтернет-портал запрацює з понеділка, 7 жовтня.

Презентація оновленого інтернет-порталу відбулася у Молодіжному просторі Дрогобича (вул. Я.Осмомисла, 9).

Пресслужба ДМР

 

ПРЕЗЕНТАЦІЇ

Мислитель, воїн, учитель 

Василю Іванишину цього року виповнилося б 75 літ: на жаль ця талановита людина 12 років тому пішла у засвіти. Але він залишив по собі не тільки теплі спогади у серцях родини, друзів, але й унікальні різноманітні праці як на релігійну так і національно-просвітницьку тематику.

Василь Іванишин, відчуваючи ситуацію і тривогу за долю України, чверть століття тому організував напіввійськову організацію «Тризуб», яка виплекала патріотів великого калібру. І це не перебільшення. Якби на початку російської агресії на Донбасі не було добровольчих батальйонів, ядром якого був «Правий сектор» (а це по суті «Тризуб»), то тяжкі часи настали б для України. Нахабна орда не тільки сплюндрувала східні і південні землі нашої держави, але й позбавила нас незалежного статусу. І в цьому, що цього не сталося теж є чимала заслуга Василя Петровича Іванишина. Історики-дослідники мають вивчити і систематизувати цей феномен до якого причетний Іванишин.

Всі ці та інші висновки – вислід думок, які виголосили учасники конференції-зустрічі, приуроченій презентації книги «Мислитель. Воїн. Учитель». Це – спогади про Василя Петровича, історична довідка про село і тогочасну дійсність його батька Петра, цитати і витяги із праць талановитої Людини.

Продублювали свої спогади про мислителя, учителя, воїна (а у книжковому виданні вони зафіксовані – авт.) Олег Баган, Ярослав Яремко, Ярослав Радевич-Винницький, Юрій Кишакевич, Володимир Кемінь, Анатолій Власюк та інші.

Студенти, а аудиторія на 99,1 відсотків дівоча мають прочитати книгу про Іванишина, позаяк у майбутньому їм народжувати воїнів, захисників України.

Василь Іванишин стояв на варті української ідентичності сумлінно, відповідально. Він прищепив сильні пагони націоналізму тим нашим людям, які прагнули стати носіями і борцями за утвердження держави…

Володимир ТУРМИС

 

МАНДРІВКИ «ПРОСВІТИ»

Якби Ти знав, як много важить слово

Слово, словечко, словесність… Багато слів можна утворити за цим словотвірним рядом. Я щиро впевнений, що скільки існує людство, стільки й існує слово.

Зовсім недавно, а саме 11 вересня, в день Усікновення голови святого Івана Предтечі, у Нагуєвичах, у святому для кожного українця місці, відбулося виїзне засідання «Просвіти».

Воно було приурочене передачі до музею рідкісної фотографії з 1902 року, на якій зображені члени товариства «Дністер» у Львові, де свого часу працювала Анна Франко-Ключко – дочка славного Івана Франка.

Здається, можливо, невеличкий момент, але це ще одне віконечко у вінок світлої пам’яті Івана Франка – нашого земляка – українського Мойсея.

До Нагуєвич вирушили члени «Просвіти» на чолі з Почесним головою товариства, професором Михайлом Шалатою. А ще були: Наталія Яцків із «Союзу українок», Марія Головкевич – вчителька із Болехівців, Костянтин Федьків, Оресь Мотика, Ярослав Ониськів – фотограф «Просвіти», Ярослав Кулешко – керівник чоловічого хору «Бескид», Михайло Ваврин – заступник голови «Просвіти», Зеновій Медвідь – діловод і хронограф товариства, усіма відомий поет й краєзнавець Роман Пастух, Степан Яким – поет-просвітянин, Лілія Андрух – музикознавець, Євген Романишин. Всього – сімнадцять осіб.

У затишній світлиці Будинку літератора відбулося вручення пам’ятної світлини директору заповідника «Нагуєвичі» Богданові Лазораку.

Слово взяв почесний голова товариства «Просвіта», відомий літературознавець, професор Михайло Шалата. Вчений із болем у серці, а журбою в словах висловив побоювання щодо нинішньої ситуації, наголосив, що Франкове слово як ніколи має згуртувати усіх нас, свідомих українців у цей нелегкий, так би сказати непростий час.

Просвітяни відвідали садибу-музей Івана Франка, сфотографувалися біля пам’ятника українського Мойсея, а також схвалили звернення до міського голови Дрогобича Тараса Кучми, яке зачитав Степан Яким.

У ньому йдеться про впорядкування Стіни Героїв, яку чомусь декому хочеться називати Стіною Плачу, де була розстріляна Рузя Франко, невістка Захара Франка – брата Івана Франка, за те, що переховувала жидів у часи німецької окупації, а також багато свідомих українців, встановлення пам’ятної таблиці на колишньому приміщенні факультету фізвиховання нашої alma mater по вул.Стрийській.

Дорогою в Дрогобич просвітяни поласували смаколиками пані Наталії – прекрасної господині, дружини, св.пам’яті вченого-фольклориста п.Ореста Яцківа, який зарано покинув цей світ.

Запам’яталися слова пані Наталії, ім’я якої з латинської перекладається як рідна, про своїх рідних: «Отак робила моя прабабця Ксенія, бабця Єва, мої найдорожчі, а ось так – моя мама».

Дивишся на оцю енергійну жінку й думаєш: «Ось такими мають бути наші дівчата, бо ж жінка – берегиня роду».

А ще варто згадати про просвітянського охоронця – вірного пса Річі, який ні на крок не відходить від п.Наталії і став по суті членом «Просвіти» із дорадчим голосом.

Тож побажаю многая літа нашій берегині за її такі дорогі й золоті руки!

А 13 вересня група просвітян відвідала кінотеатр «Злата», де переглянули фільм «Заборонений», присвячений пам’яті Василя Стуса. До речі, чергова дата його відходу у Божі засвіти минула 4 вересня.

То ж нехай славна буде наша «Просвіта», бо її творять не лише корифеї, а такі прекрасні руки, як руки пані Наталії. Вірю, що ми живемо, бо як сказав Іван Багряний:

Ми є, були і вічно будем ми

Й Вітчизна наша з нами!

Михайло ЗУБРИЦЬКИЙ, член «Просвіти»

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Від 1 жовтня 2019 року діятимуть нові реквізити бюджетних рахунків для сплати податків і зборів, що відповідатимуть вимогам стандарту IBAN

Дрогобицьке управління ГУ ДПС у Львівській області інформує, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 28.12.2018 № 162 „Про запровадження міжнародного номера банківського рахунка (IBAN) в Україні”, яка набрала чинності 05.08.2019, Державною казначейською службою України здійснено заміну діючих рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів відповідно до вимог стандарту IBAN.

Рахунки вступили в дію з 01.10.2019 року. З 01.10.2019 до 31.10.2019 діє перехідний період, а з 01.11.2019 – у постійному режимі.

Також повідомляємо, що реквізити нових рахунків розміщені на офіційній веб-сторінці Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (https://lviv.treasury.gov.ua, рубрика «Реквізити рахунків»), на субсайті Головного управління ДПС у Львівській області (http://lv.tax.gov.ua/byudjetni-rahunki) та в центрах обслуговування платників Дрогобицького управління.

Руслан КОРЖ, начальник Дрогобицького управління ГУ ДПС у Львівській області

 

СПОРТ

«Енергетик» знеструмили

28-29 вересня відбулися матчі 20 туру чемпіонату Львівщини з футболу у Прем’єр-лізі. Дрогобицька «Галичина» на власному полі приймала аутсайдера – ФК «Енергетик-Рочин» (Добротвір).

Дрогобичани одразу заволоділи ініціативою і почали створювати небезпечні моменти біля воріт гостей. На 16-й хвилині «енергетики» порушили правила біля свого штрафного майданчика. Покарання не забарилося: гравець «Галичини» Роман Подоляк потужним прямим ударом поруч зі стійкою воріт він відкрив рахунок у матчі штрафного – 1:0. На 32-ій хвилині після подачі з кутового господарі подвоїли свою перевагу: забитим м’ячем відзначився Тарас Тарасевич – 2:0.

Під завісу першого тайму дрогобичани заробили пенальті. Нападник «Галичини» вийшов сам-на-сам із голкіпером гостей, обіграв його, і воротарю нічого не залишалося, як збити нападника. Одинадцятиметровий впевнено реалізував Тарас Рудавець – 3:0.

У другому таймі активніше заграли гості. Вони більше володіли м’ячем, намагалися забити м’яч, а дрогобичан небезпечно контратакували. Однак обом командам бракувало влучності, тож підсумковий результат не змінився.

Варто відзначити впевнене суддівство головного арбітра матчу Софії Причини. Тендітна дівчина контролювала гру, встигала за всіма подіями на полі і навіть показала порушникам правил три жовтих картки.

У матчі юнацьких складів дрогобичан перемогли з рахунком 6:0.

Результати інших матчів: «Гірник» (Новояворівськ) – «Юність» (Верхня/Нижня Білка) – 0:2 (юнаки 1:0), «Юність» (Гійче) – СКК «Демня» – 1:4 (2:1), «Локомотив» (Рава-Руська) – ФК «Самбір» – 0:1 (1:1), ДЮШ «Львів» – ФК «Миколаїв» – 0:3 (2:1), «Фенікс-Стефано» (Підмонастир) – ЛСК «Погонь» – 4:2 (0:5).

Після 20 турів лідери не змінилися: ФК «Миколаїв» – 49 очок, СКК «Демня» та «Юність» (Верхня/Нижня Білка) – по 47. «Галичина» – піднялася на восьму сходинку – 19 очок.

Юнацький склад дрогобичан посідає сьоме місце (24 очки). Очолюють таблицю ФК «Миколаїв» та «Погонь» (Львів) – по 43 пункти.

Наступний матч «Галичина» зіграє 6 жовтня у с.Підмонстир Перемишлянського району з «Фенікс-Стефано». А 13 жовтня на стадіоні «Каменяр» дрогобичани прийматимуть «Локомотив» (Рава-Руська).

У першій лізі Першості Львівщини після 21 туру із 49 очками лідирує «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі / Ст.Самбір), на другому місці «Гал-Кат-Арсенал» (Зубра) – 45. Бориславський «Нафтовик» після неочікуваної перемоги з рахунком 2:1 над командою «Пульс-Авангард» (Жидачів), яка посідала третє місце, піднявся на десяту сходинку – 24 очки.

У другій лізі завершився груповий етап у всіх трьох підгрупах. У групі В першу сходинку посів «Тартак» (Підбуж) – 34 очки. В останньому матчі він у гостях переміг КСК «Берездівці» – 3:1. Другим фінішував «Стілець» (Стрілки) – 32 очки. Ці команди і потрапили до фінальної шістки. 28 вересня відбулися матчі першого туру. Ось їх результати: ФК «Підбуж» – «Лео-Кераміка/Сокіл» (Львів/Неділиська) – 1:1, «Стрілець» (Стрілки) – «Сокаль – Датський текстиль» – 0:2, «Легінь» (Брюховичі) – «Темп» (Відники) – 2:3.

Ярослав ГРИЦИК

 

Успіх акробатів у Кубку України

Кубок України зі стрибків на акробатичній доріжці проводився у Вінниці 24-28 вересня. У ньому брали участь спортсмени Дрогобицької дитячо-юнацької спортивної школи ім. І.Боберського у складі збірної команди Львівської області.

Під час урочистого відкриття змагання окремим спортсменам вручили посвідчення Майстрів спорту України, в тому числі учениці ліцею №4 Аліні Мисишин.

У загальнокомандному заліку Львівська область, за яку виступало п’ятеро учнів нашої ДЮСШ і одна львів’янка, посіла друге місце серед дванадцяти збірних команд областей та Києва.

У чоловічих командних змаганнях перемогу здобули вінничани. Збірна команда Львівської обл. – на другому місці. За неї виступали наші Віталій Войтів (ДДПУ ім. І.Франка), Ігор Буштин (коледж нафти і газу) та Олег Мазурик (ліцей №4). Третіми фінішували миколаївці.

У жіночих командних змаганнях також перемогли вінничанки, друге місце у харків’янок, на третьому – спортсменки Сумської області. Помилка у виконання фінальної вправи Ліліани Кіцери зі Львова не дала змоги нашій команді, до якої входили Анна-Марія Вагіла (ліцей №4) та Аліна Мисишин (ліцей №1) завоювати медалі Кубка України, у підсумку – четверте місце.

В особистих змаганнях з багатоборства Анна-Марія Вагіла виборола третє місце (бронзова медаль), а Віталій Войтів – друге («срібло»). У змаганнях з окремих вправ: у першій вправі Віталій Войтів посів третє місце, а у другій вправі – перше (бронзова та золота медалі), Олег Мазурик – третє місце («бронза»).

Одночасно з Кубком України проводилися Всеукраїнські змагання серед спортсменів ДЮСШ та клубів, в яких Євгенія Жгута (ліцей №16) виконала складні вправи і здобула переконливу перемогу (золота медаль). Її нагородили Кубком симпатій. Остап Михалевич (гімназія №10) посів друге місце (срібна нагорода).

Бажаємо нашим спортсменам подальших успішних стартів!

ДЮСШ ім. І.Боберського

 

Тренажерний майданчик для школи №5

18 вересня на території Дрогобицької ЗОШ №5 відкрили новий тренажерний майданчик.

Із відкриттям майданчика дітей та колектив школи привітали: міський голова Тарас Кучма, директор школи Віталій Лесик, начальник відділу освіти Петро Сушко, завідувач сектору фізичної культури та спорту Орест Соломчак. Освятив майданчик отець Роман Гринаш.

Як зазначають у секторі фізичної культури і спорту, територію школи №5 було вибрано невипадково, оскільки у мікрорайоні проживає чимало дітей, а спортивної інфраструктури не було.

Вартість майданчика – 123 тис. грн. Із них 55 тис. грн. виділила Дрогобицька міська рада і 58 тис. грн. – Львівська обласна рада.

У відділі освіти додають, що вже наступного рокуна території закладу освіти планують спорудити футбольне поле зі штучним покриттям.

Пресслужба ДМР

 

ДРОГОБИЦЬКО-БОРИСЛАВСЬКИЙ ОРВК ІНФОРМУЄ

Щодо організації призову

на строкову військову службу восени 2019 року

Призову на строкову військову службу (виклику на призовні комісії) підлягають громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старші, які не досягли 27-річного віку.

Призов організовується та здійснюється міськими (районними) держадміністраціями (виконавчими органами міськрад) у взаємодії з військовими комісаріатами. Для цього утворюється призовна комісія, яку очолює голова комісії – заступник голови РДА.

Відповідальність за неявку за викликом

Призовники, яким надійшла повістка з комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов’язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці.

Якщо за певних обставин повістка не надійшла, громадяни зобов’язані з’явитися до призовної дільниці в десятиденний термін з дня початку чергового призову, визначеного Указом Президента України.

Призовники, які змінили місце проживання, зобов’язані в семиденний строк прибути до військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на облік.

Керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів, незалежно від підпорядкування та форм власності, на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

Під час проведення чергового призову зміна місця військового обліку громадян призовного віку не допускається, за винятком підтверджених документами випадків, які передбачають: переведення на роботу в іншу місцевість; переїзд на нове місце проживання; прийняття до навчального закладу і вибуття в іншу місцевість для навчання; скерування за розподілом на роботу в іншу місцевість після закінчення закладу освіти.

Поважними причинами неприбуття призовників, які підтверджені документами, визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.

За порушення правил військового обліку, неявку за викликом до військкомату без поважних причин, умисне зіпсування або недбале зберігання посвідчень про приписку, яке спричинило їхню втрату, невчасне подання обліковому органу відомостей про зміну місця проживання, навчання, роботи і посади призовники притягуються до адміністративної (штраф) та кримінальної відповідальності (обмеження волі на строк до трьох років) згідно із законодавством.

Медичний огляд призовників

Медогляд призовників проводиться відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у ЗСУ лікарями: хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом і стоматологом. За потреби для медичного огляду призовників залучаються лікарі інших спеціальностей.

Які категорії громадян не підлягають призову?

Призову на строкову в/службу не підлягають громадяни України, які за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону отримають відстрочки.

- за сімейними обставинами (непрацездатні батьки, неповнолітні брати або сестри, дитину до 3-з років, двох і більше дітей, вагітну дружину);

- за станом здоров’я (до одного року, які визнані тимчасово непридатними до військової служби);

- для здобуття освіти (в усіх навчальних закладах з денною формою навчання, крім загальноосвітніх та ПТУ – до 21 року, в інтернатурі, аспірантурі, докторантурі з відривом або без відриву);

- для продовження професійної діяльності (педагогічні з вищою освітою та медичні працівники у сільській місцевості за умови повного навантаження, зареєстровані священнослужителі, сільські, селищні, міські голови, кандидати (доктори) наук, які працюють за цим напрямком, резервісти, працівники органів внутрішніх справ).

Є також категорія громадян, які взагалі звільняються від призову: за станом здоров’я визнані непридатними до військової служби; виконали обов’язки служби у резерві (протягом 1 та 2 контрактів); батько або мати, рідний брат або сестра яких загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів; до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;

були засуджені до позбавлення (обмеження) волі; після закінчення ВНЗ присвоєно військове (спеціальне) офіцерське звання.

Право на одержання призовниками відстрочки від призову має бути підтверджено документами, які подаються до комісаріату: письмова заява; довідка про склад сім’ї (форма-3); копії паспортів, свідоцтв про одруження, свідоцтв про народження дітей; документи, якими достовірно установлено, що на утриманні призовника перебувають особи; медичні документи за підписом головного лікаря лікувально-профілактичного закладу, скріплені печаткою (про вагітність дружини).

Призовники, яким надана відстрочка, зобов’язані щороку до 1 жовтня подавати військовим комісаріатам документи, що підтверджують їх право на відстрочку.

Соціальні гарантії призовникам

Керівництвом держави, Урядом та Збройних Сил забезпечено належні умови для призваних на строкову військову службу громадян України, зокрема:

- при призові їм виплачується грошова допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2018 році це 3,5 тис. грн.);

- військовослужбовці перебувають на повному державному утриманні, розміщуються в казармах (на кораблях), забезпечуються щоденним триразовим гарячим харчування та військовою формою одягу;

- їм виплачується щомісяця 154 – 245 грн. (від в/звання та посади) на додаткові особисті потреби;

- при звільненні в запас їм виплачується вихідна грошова допомога у розмірі 8-ми посадових окладів (від 1 232 – до 1 960 грн. залежно від в/звання і посади).

Довідково. Для в/службовців з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування 12 окладів (від 1 848 – до 2 940 грн.);

- їм надається відпустка (10 календарних днів без урахування часу для проїзду до місця проведення відпустки та назад)

- час проходження строкової в/служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

- за ними зберігаються робоче місце та середній заробіток особам, за умови офіційного працевлаштування до призову;

- за ними зберігаються житлові приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- після звільнення в запас (протягом місяця з дня взяття на військовий облік за місцем проживання за поданням військового комісаріату) виплачується матеріальна допомога в розмірі:

а) середньої зарплати на день призову, але не менше прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, встановленої на день призову (для громадян, які працювали);

б) у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, встановленої на день призову (для громадян, які до призову не працювали)

Також держава забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців строкової військової служби, які до призову на строкову військову службу не були працевлаштовані.

Особи, які були призвані в період навчання у ВНЗ I-IV р.а., при звільненні зараховуються для продовження навчання до того ВНЗ, де вони навчалися до призову, незалежно від форми навчання.

Тільки військовослужбовці строкової військової служби мають право на безоплатний проїзд всіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжміського сполучення (за винятком таксі).

Члени сімей військовослужбовців строкової служби мають переважне право при прийнятті на роботу і на залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників.

Інші соціальні пільги, передбачені для в/службовців або членів сімей в/службовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження служби, у разі отримання в/службовцем строкової військової служби поранення (контузії, травми або каліцтва) у період проходження ним строкової в/служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності.

Дрогобицько-Бориславський ОРВК

 

ЗАМІСТЬ КВІТІВ НА МОГИЛУ…

МИКОЛА САДОХА

(Некролог)

У той день – 18 вересня – різко похолодніло. Вітер – мов із прив’язі зірвався. Погасла в той день свічка життя Миколи Садохи. Не стало діяльного учасника сучасного українського національного відродження в краю Івана Франка, довголітнього (від травня 2001 року) голови Товариства «Просвіта» Дрогобиччини.

Народився Микола Садоха, син Ярослава, 30 березня 1939 року в опільському селі Добрівляни поблизу Ходорова. До Дрогобича прибув двадцятирічним, прожив-пропрацював тут шістдесят – чи, як кажуть у народі: копу – літ. Починав як проєктант Дрогобицького конструкторсько-технологічного бюро. Маючи за плечима лиш середню професійну освіту (закінчив 1958 року Львівський житлово-комунальний технікум), жагуче прагнув нових знань у своїй галузі. Протягом 1961–1967 років навчався на вечірньому відділенні Дрогобицького загальнотехнічного факультету Львівського політехнічного інституту. Здобувши вищу освіту, постійно працював над собою як інженер-проєктант. Смерть скосила його, коли був на посаді директора Дрогобицького центру комплексного проєктування.

Не одну ориґінальну споруду спроєктував Микола Садоха в краю і поза краєм. Інколи подбав, щоби при цій споруді стояв і якийсь національний символ, скажімо, пам’ятник видатній особі, зв’язаній з даною місцевістю. Зокрема, біля школи його зодчества в Ясениці Сільній – селі, де починав шкільну освіту Іван Франко, – стараннями М. Садохи встановлено скульптурне погруддя славетного письменника. До Франка, геніального земляка, зрозуміло, мав особливі сентименти. Одним із перших на початку 1960-х років підтримав ідею будівництва в Дрогобичі монументу Франкові, а згодом, щоб стійкіший був монумент супроти часової руйнації, ініціював його «одягнення» у бронзу. Постарався М. Садоха, щоби і в його Добрівлянах був «свій Франко». Симпатичний бюст письменника тут височіє перед школою. Виготовив скульптуру друг Садохи, Роман Романович – автор відомих пам’ятників: королю Данилові у Львові, Роксолані в Рогатині, Т. Шевченкові в Трускавці та ін. На школі рідного села М. Садоха встановив пам’ятну таблицю на честь 200-річчя Т. Шевченка, а на церкві – таблицю на честь 200-річчя М. Шашкевича. Взагалі все творче життя Микола Садоха, сказати б, роздвоювався між Дрогобичем і рідними Добрівлянами. Нудився, як більше тижня не ступав на отчу землю. Наче Антей, набирався тут сили для долання труднощів. Не встиг, на жаль, добитися відкриття в Добрівлянах музею односельця, Народного художника України Зеновія Кецали, колишнього політв’язня московських таборів, – музею в рідній хаті мистця. Не встиг також у Дрогобичі реалізувати задум пам’ятника Лесі Українці, над яким, за його замовленням, працював Р. Романович, а в селі Лужок Долішній на Дрогобиччині не встиг втілити у життя свій проєкт Народного Дому. Та як, усе ж, устиг багато доброго лишити на землі!

Любив людей, і його любили люди. Вмів бути душею будь-якого товариства. Скромний був і з чуттям такту. Зразковий як християнин і громадянин. Святкову вишиванку чи стрічку-гарасівку носив не напоказ, а з вродженої гордості за українство. (Батько Миколи, сільський столяр і музикант, незмінний учасник просвітянських заходів, свого часу поплатився за таку гордість засланням у Воркуту. Родич матері, 33-річний Юрій Химук, весною 1946 року підірвав себе ґранатою в оточеній криївці, щоб не потрапити в кігті катів України). Все робив Микола Садоха щиро і з переконання, як і належить справжньому просвітянинові. Глибоко, зокрема, переймався справою збереження національної пам’яті. Організатор поїздок дрогобицьких просвітян в Берестечко, Батурин, на Маківку і Лисоню, в Крути, на батьківщину Т. Шевченка, Лесі Українки, М. Шашкевича, С. Бандери. Завше чувся в обов’язку воздавати честь тим, хто торував українську дорогу до його по ній мандрування. Організував поминальні, зі священником, служби на могилах перших двох голів Дрогобицької «Просвіти» – о. Михайла Бачинського (1903–1904) в Ріпчицях та Ярослава Олесницького 1904–1910) в Золочеві, першого голови відродженої «Просвіти» Дрогобиччини – Павла Витичака (1989) у Раневичах, пізніших голів – Тимофія Бордуляка (1990–1992) і Михайла Богаченка (1994–1995) у Дрогобичі. Свято шанував українські національні звичаї, народні традиції. Співав у відомому Народному чоловічому хорі «Бескид».

Без громадської роботи Микола Садоха просто не уявляється. Очільник «Просвіти», він водночас ретельно виконував місії заступника голови дрогобицьких філій Конґресу української інтеліґенції, Товариства «Україна – Світ», члена Координаційної ради Блоку національно-патріотичних сил Дрогобиччини. У 2016 році М. Садоху нагороджено відзнакою «За заслуги перед містом», а 2018 року – медаллю «Будівничий України».

Давньою мрією Миколи Садохи було – побувати на Святій Землі, походити стежками Спасителя, скупатися у Йордані. Це вдалося йому торік у вересні. Звідти вернувся хай і не без втоми, та одухотворений і помітно щасливий. Хто знав, хто відав, що цьогорічний вересень буде останнім у його земному житті!?

Відійшов у вічність, залишивши в печалі сина Андрія з невісткою Уляною, онука Юліяна, рідних і близьких на Ходорівщині і Дрогобиччині, особливо просвітян. Похований 19 вересня у рідних Добрівлянах.

Збережемо про нього пам’ять у наших серцях.

Т.КУЧМА, Н.СКОТНА, о. І.ЦМОКАНИЧ, Ю.КИШАКЕВИЧ, І.УЗДИГАН, О.ЯВОДЧАК, Я.ПІТКО, О.КОЦОВСЬКИЙ, М.ШАЛАТА, Б.ЯКИМОВИЧ, Л.АНДРУХ, І.БУЧКОВСЬКИЙ, М.ВАВРИН, В.ГРАБОВСЬКИЙ, В.ВЕСЕЛИЙ, Л.ДУТКО, М.ЗАДОРОЖНИЙ, П.КОС, М.КРАВЕЦЬ, Я.КУЛЕШКО, Р.КУРЧИК, Б.ЛАЗОРАК, М.Б.ЛУЖЕЦЬКИЙ, М.П.ЛУЖЕЦЬКИЙ, О.МАРУЩАК, З.МЕДВІДЬ, В.МИДЖИН, Ю.МОДРИЦЬКИЙ, П.ПАВЛЮК, Р.ПАСТУХ, Б.ПРИСТАЙ, Л.ПРОЦИК, К.ПУРІЙ, Я.РАДЕВИЧ-ВИННИЦЬКИЙ, Є.РОМАНИШИН, Р.СЕРЕДНИЦЬКИЙ, П.СИДОРЧУК, О.СЯТЕЦЬКА, Л.ФЕДОРОНЬКО,  К.ФЕДЬКІВ, Й.ФИШТИК, С.ЯКИМ, Н.ЯЦКІВСоздан 03 окт 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником