ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 7 листопада 2019 р
«ДРОГОБИЦЬКА ГОЛГОФА» – НА ЕКРАНІ

2 листопада у муздрамтеатрі ім. Ю.Дрогобича відбувся допрем’єрний показ художньо-документального фільму «Дрогобицька Голгофа. Реквієм» (режисер – Олександр Король, сценарист – Тарас Метик, художник – Ярослав Данилів, продюсер – Наталія Копичин). Наступного дня відбувся прем’єрний показ стрічки.

Це стрічка про історію винищення духовенства УГКЦ та української інтелігенції, політичні репресії під час окупації Галичини московсько-більшовицькою владою у 1939-41 рр., 1944-59 рр. на прикладі Дрогобича.

У вересні 1939 року Галичина з квітами і синьо-жовтими прапорами зустрічала «червонозоряних братів зі сходу». Однак уже через кілька днів радість змінилася на сум і тривогу. Нова влада запроваджує свої закони: створює радгоспи і колгоспи, конфісковує майно церков і монастирів, заможних господарів, арештовує керівників установ, підприємств, громадських організацій. Репресії посилюються щодня. Колишнє приміщення повітового суду на вул. Стрийській у Дрогобичі перетворюється на катівню обласного управ-ління НКВД.

Священники УГКЦ, ієромонахи Чину св. Василія Великого Северіян Бараник, Віталій Байрак і Яким Сеньківський вже неодноразово мали розмову з оперуповноваженим НКВД Меркуловим про те, що «релігія – опіум для народу». Їм заборонили проводити уроки релігії в школах, здійснювати відправи у масових місцях, брати участь у громадському житті тощо. Влада робить усе, щоб ліквідувати УГКЦ. Але отці Яким, Северіян і Віталій не мовчать, а продовжують жертовно служити Богу і людям.

Початок війни 22 червня 1941 р. між гітлерівською Німеччиною і Радянським Союзом приносить на Галичину нову хвилю репресій з боку НКВД щодо мирних мешканців. За наказом із Москви, готуючись до відступу, більшовики нещадно розправляються із в’язнями тюрем і знищують документи. Перед самим приходом до Дрогобича німецьких військ НКВД заарештовує священників Якима, Северіяна і Віталія, яких піддає жахливим катуванням і страті…

У фільмі задіяні актори Львівського академічного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича (директор Микола Гнатенко). Головні ролі виконали Іван Гарасимчук та Влад Сорокін. У масових сценах знялися представники самодіяльних театрів ім. Лесі Українки Народного дому ім. І.Франка (художній керівник Віталій Мельничук) та «Альтер» (худ. керівник Андрій Юркевич), Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні і танцю «Верховина» (директор Любов Стадник), прості дрогобичани. Кінозйомки і монтаж здійснила студія «Вест Арт» (керівник Дмитро Кошлань).

Перед початком показу кінофільму «Дрогобицька Голгофа. Реквієм» усіх присутніх у залі поблагословив єпископ-помічник СДЄ УГКЦ Григорій Комар. А після перегляду заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації Ірина Гаврилюк, заступник міського голови Дрогобича Василь Качмар та організатори дійства вручили численні подяки людям, які долучилися до створення кінострічки.

Серед відзначених: владика СДЄ УГКЦ Ярослав Приріз та єпископ-помічник Григорій Комар, о.Тарас Герасимчук, о.Іван Паньків, о.Йосип Калька, о.Тарас Кузьмич, міський голова Тарас Кучма і його заступник Василь Качмар, Андрій Ковальський (департамент внутрішньої та інформаційної політики ЛОДА), Тарас Метик (сценарист), Дмитро Кошлань (оператор студії «Вест Арт»), Тарас Житинський (композитор), Артур і Микола Лагодичі (генеральні спонсори), Михайло Задорожний (депутат облради), Роман Шагала (КП «Дрогобичводоканал»), Ігор Хом’як (КП «Дрогобичтеплоенерго»), Сергій Жирний (КП «КМГ»), Лев Грицак (ГКК «Карпати», Трускавець), Олег Яводчак (відділ культури і мистецтв), Іван Терлецький (управління праці та соцзахисту), Микола Походжай і Олександр Сабінін (ПП «Коло»), Тарас Куликовець (Станиця Братства ОУН-УПА), Святослав Шеремета (КП ЛОР «Доля»), Володимир Фігура (кіноло-гічна спілка), Вадим Гнатюк (студія звукозапису «Фенікс»), Зеновій Кисіль, Віктор Драган, актори Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні і танцю «Верховина», народного театру ім. Лесі Українки Народного дому ім. І.Франка та молодіжного студентського театру «Альтер», а також товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», вокальна формація «Піккардійська терція», ГО «Інститут шанувальників старожитностей».

Під час презентації виступили муніципальні камерні хори «Легенда» та «Боян дрогобицький», автор і виконавець пісень Тарас Житинський.

P.S. Фільм «Дрогобицька Голгофа. Реквієм» братиме участь у кінофестивалі «Корона Карпат», що пройде 7-10 листопада у Трускавці (показ – у Музеї історії курорту 8 листопада о 16:00). А 7 листопада, зважаючи на переповнені зали під час допрем’єрного і прем’єрного показів, стрічку ще раз покажуть у муздрамтеатрі ім. Ю.Дрогобича (о 18:00). Упродовж 5-8 листопада – благодійні покази для учнів старших класів та студентів.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

 

НОВИНИ

Площа Ринок змінює обличчя

У Дрогобичі активно реконструюють площу Ринок.

Упродовж декількох днів підрядна організація проводила роботи демонтажу старої бетонної конструкції, на місці якої вже облаштовують чашу під скульптуру-фонтан.

Водночас майстри готують відпочинкову зону навколо фонтану. Так вже встановлено частину поребриків, які відділятимуть забруковані пішохідні доріжки від зеленої зони та насаджень дерев.

Відповідно до проекту реконструкції площі Ринок, відпочинкову зону та фонтан облаштовують перед входом у дворик ратуші. Там встановлять лавочки, де можна буде перепочити або ж просто помилуватись архітектурною красою Дрогобича.

Також планують висадити частину дерев замість зрізаних старих. Загалом на площі планують висадити 50 дерев.

Роботи з облаштування дренажу та ізоляції фундаменту будівлі ратуші завершені.

Нагадаємо, цьогоріч Дрогобич на продовження робіт з реконструкції центральної площі міста отримав з держбюджету 4 млн 400 тис. грн. з очікуваних 11 млн 200 тис. грн.

 

Водіям слід звернути увагу

Від 1 листопада вулицю Івана Франка відкрили для проїзду транспорту в односторонньому порядку від перехрестя з вулицями Лесі Українки та Січових Стрільців до перехрестя з вулицею О.Нижанківського.

Просимо дотримуватися правил дорожнього руху і не паркувати автомобілі в забороненій зоні на перехресті вулиць І.Франка – Лесі Українки – Січових Стрільців.

Також нагадуємо, що на вулиці І.Франка встановлено нові дорожні знаки, нанесено контр-смугу для руху велосипедистів, облаштовано зону паркування авто. Швидкість руху автотранспорту цією ділянкою вулиці обмежили до 30 км/год.

А тим часом у центральній частині Дрогобича облаштовують систему паркування. На вул. І.Франка, де вона сполучається з вулицею М.Лисенка, на проїзній частині облаштовують пост оператора парковки.

Як повідомили у Департаменті міського господарства, вже зроблено бетонну основу, відтак буде облаштовано сам пост та шлагбаум. Тут відбуватиметься виїзд автомобілів з зони паркування у центральній частині міста. Заїзд у зону паркування відбуватиметься через спеціально облаштовані пункти пропуску на перехресті вулиць Т.Шевченка та О.Нижанківського і на перехресті вулиць І.Мазепи й Театральної. На пунктах в’їзду облаштують термінали, шлагбауми і камери відеонагляду, які фіксуватимуть номери автомобілів. Рух відбуватиметься в односторонньому напрямку.

Отож, невдовзі заїзд та паркування на вулицях у центральній частині міста стане платним. Виручені кошти надходитимуть до місцевого бюджету.

 

Інклюзивно-ресурсний центр: перший рік роботи

17 листопада виповниться рік, як у Дрогобичі на базі гімназії №5 функціонує Інклюзивно-ресурсний центр для дітей з особливими освітніми потребами.

Супровід дітей від 2 до 18 років із особливими освітніми потребами  здійснюють вчитель-логопед, вчитель-дефектолог, практичні психологи та вчитель-реабілітолог.

Коли у Дрогобичі відкривали ІРЦ, він був єдиний в регіоні. Батьки були змушені возити своїх дітей до Львова, оскільки ближче не було установи. Тому керівництво міста вжило всіх заходів, аби такий заклад з’явився у нас.

Як зазначає керівник Інклюзивно-ресурсного центру Ірина Шустова, сьогодні у центрі обслуговуються 33 дітей з особливими потребами.

«Маємо у Дрогобичі 4 заклади дошкільної освіти з інклюзією, де послуги надаються 15 дітям. У 7 закладах середньої освіти є 23 інклюзивні класи, де послуги надають 32 дітям. У школах функціонують команди супроводу. Діти мають змогу на місцях отримувати послуги логопеда, психолога, дефектолога. Також ми проводимо семінари. 25 жовтня провели масштабну конференцію за участі представників закладів корекційного розвитку», - зазначила Ірина Шустова.

Загалом на черзі в ІРЦ перебуває 220 дітей.

Пресслужба ДМР

 

Відлунали ювілейні «Сурми звитяги»

У Львові завершився Всеукраїнський тур ювілейного XХ дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Сурми звитяги», що проходив у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини.

У цьогорічному фестивалі взяли участь майже 12000 осіб, у заключному етапі – понад 2800. Окрім Львівщини, у конкурсі взяли участь представники ще дванадцяти областей. Переможцями і призерами від Дрогобича і Стебника у різних номінаціях стали:

«Авторська поезія і проза»

І місце – Надія Василишин, ІІ місце – Зоряна Грицик, ІІ місце (поезія) – Каміла Пумпа, усі – вихованки Зразкової літературно-творчої студії «Любисток» Палацу дитячої та юнацької творчості (керівник Калерія Луценко).

«Оркестри та інструментальні ансамблі»

ІІІ місце – Народний художній колектив «Чарівна сопілка» ПДЮТ (кер. Ореста і Тарас Сивохіп), спеціальна відзнака журі за пошук стилю та оригінальність виконання творів.

«Сучасна хореографія»

ІІ місце – Зразковий ансамбль пісні і танцю «Калиновий цвіт» ліцею №2 (кер. Олександра Колотило), ІІІ місце – Зразковий ансамбль «Бойківчанка» Стебницької ЗОШ №18 (кер. Наталія Галелюка).

«Художнє читання»

ІІІ місце – Катерина Юськів, учениця ліцею №14 (кер. Любомир Борецький), ІІІ місце – Анастасія Стецик, учениця ліцею ім. Б.Лепкого (кер. Алла Шийович).

Нагородження переможців та призерів Фестивалю «Сурми звитяги» і гала-концерт відбудуться 26 листопада у Львівському театрі опери та балету.

Ярослав ГРИЦИК

 

Оштрафували 220 водіїв

З 29 жовтня вступив в дію наказ директора КП «Муніципальна варта» щодо проведення заходів, спрямованих на посилення боротьби з порушеннями правил паркування транспортних засобів.

Упродовж жовтня та до 29 листопада муніципали та поліцейські патрулювали у різних частинах міста та при фіксації порушення правил паркування накладали на водія автотранспорту штраф. За час рейду оштрафували вже 220 водіїв-порушників. Розмір штрафу – 255 грн.

Як зазначають у КП «Муніципальна варта», дрогобичани також часто телефонують і повідомляють про порушення водіями правил паркування. Повідомити про такі факти паркування можна за тел.: 102 (поліція) або ж (068) 252-96-92, 4-10-888 (Муніципальна варта).

 

Успіх реалізації стратегії «Дрогобич – Smart city» переймали в Одесі

25 жовтня у місті Одеса відбувся регіональний форум «SMART Одещина».

Участь у Форумі взяли українські та закордонні експерти, науковці, розробники ІТ-рішень для громад, представники міст Одеської області та учасники проекту «Київський Діалог» з Одещини і Донеччини.

На запрошення організаторів, участь у Форумі взяли міський голова Дрогобича Тарас Кучма та керівник прес-служби міськради Зеновій Квасній, які ділися досвідом реалізації та промоції стратегії «Дрогобич – Smart city» під час панельних дискусій «Держава в смартфоні, виклики та проблеми цифрової трансформації на локальному рівні» та «Публічні комунікації – основа довіри громади до влади».

За підсумками Форуму варто зазначити, що досвід Дрогобича для малих міст України справді є знаковим. Про це свідчить постійне відзначення промовцями передовий досвід нашого міста. Більше того, такий обмін досвідом є гарантією того, що система «Smart city» – це не вигадка, а інструменти, які працюють.

 

На зустрічі з юними парламентарями

Учасники Дитячого парламенту та міський голова Тарас Кучма провели спільну зустріч у Молодіжному просторі Дрогобича.

Окрім обговорення роботи Дитячого парламенту та поданих пропозицій, учасники Дитячого парламенту Дрогобича поспілкувалися з Тарасом Кучмою про вміння відстоювати свою світоглядну позицію, не піддаватися зовнішнім впливам та розрізняти правдиву і неправдиву, фейкову та офіційну інформації.

Учасники зустрічі погодили, що подібні зустрічі стануть традиційними.

Прес-служба ДМР

 

У РУБРИЦІ P.S.

 

Спекти паску Кличку не вдалося…

«Озиме покоління» (пригадуєте як кільканадцять років тому воно на чолі з Хорошковським намагалося тріумфально в’їхати на білому коні у парламент – авт.) не виправдало сподівань тодішніх закулісних шубравців. Згодом вдосконаливши систему наклепу, зомбування слабодухих вдалося досягнути бажаного. Україною нині керує «зелене» покоління, в кого уже прорізалися кутні зуби. Та чи виросте у нього зуб мудрості – невідомо?

Набравши розгону на хвилі ситуативної популярності, «слуги народу» прагнуть змітати все на своєму шляху. Взялися і за київського міського голову Віталія Кличка. Поспіхом хотіли провести вибори, призначити очільника стольного града. Уже й кандидатуру собі підготували, такого собі Олександра Ткаченка, донедавна керівника каналу «1+1», який, як відомо, належить Коломойському. Та журналісти докопалися що «слуга» народу, він – депутат ВР України ухитрився облаштувати собі хатинку на Трухановому острові у Києві. Порозмисливши над цією темою, злісні людці дали задню. Спекти паску Кличку не вдалося. Хоча у замислах президентської ватаги є намір провести «київські вибори» навесні, акурат на Пасху. Але до цього часу треба ще втримати ситуацію під контролем, щоб зберегти принаймні популярність випадкового політичного конгломерату…

В.Т.

 

ЛЮДИ І ПОДІЇ

Світ – не без добрих людей,

або Як і завдяки кому у пологовому будинку «народився» успіх

У середині жовтня міський голова Тарас Кучма і головний лікар медичної управи Володимир Чуба проінспектували після капітального ремонту приміщення операційного блоку гінекологічного відділення комунального некомерційного підприємства «Дрогобицький міський пологовий будинок».

Фахівці і підлеглі Івана Демка із завданням впоралися у зазначений термін. Якість робіт теж на належному рівні. Але на цьому історія не завершилася. Колектив вирішив провести християнський обряд – освячення. Своїми враженнями ділиться головний лікар пологового Володимир ШТОГРИН.

- За останніх три роки при сприянні і допомозі міської влади нам вдалося перемогти у чотирьох конкурсах проектів місцевого розвитку. Цьогорічний реалізований за сприяння Львівської обласної ради в рамках «Проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку» спільно із Дрогобицькою міською радою та громадою міста.

- Яка вартість цього проекту, і пропорційність надходження коштів.

- Загальний бюджет проекту складав понад півмільйона гривень. Акумулювались кошти із таких джерел: з області – 200 тис. грн., міської казни Дрогобича – 192 тис. грн., нефінансовий внесок – 54 тис. грн., громада – 53.5 тис. грн. Вдячний всім учасникам реалізації проекту, але передусім громаді, позаяк у конкурсі є умова, що першою дещицею має бути внесок громади.

- І хто ці люди?

- Спонсорами виступили Оксана Чайківська, Микола Пінчак, Василь Дуліб’яник, Юрій Остапчук, колектив «Газбанку» та інші небайдужі громадяни.

Церемонія освячення операційного блоку була скромною. Отець Остап Максим побажав всьому персоналу й надалі стояти на варті збереження здоров’я і життя жінкам Дрогобиччини.

В.Т.

 

ЗОЛОТИЙ ЮВІЛЕЙ РІДНОЇ ШКОЛИ

25 жовтня у Стебницькому Народному домі відбулося святкування 50-річчя Стебницького ліцею №7.

50 років! Багато це чи мало? Важко дати однозначну відповідь на це запитання. За цей час змінилося все навколо нас. Змінилася і наша школа. Спочатку вона була загальноосвітньою, згодом – спеціалізованою з поглибленим вивченням англійської мови, тепер стала ліцеєм.

Гості свята мали можливість переглянути сторінки літопису школи, поринути в романтичні 70-ті, соціалістичні 80-ті, гомінкі та неспокійні 90-ті… Будь-яка школа славна не кількістю, а славою своїх учнів. Жовто-блакитний прапор у 1972 р. було піднято у Стебнику учнями школи Романом Калапачем та Любомиром Старосольским. Серед випускників є і Герой України Богдан Вайда.

Теплі та щирі привітання лунали з уст всечесних отців: Володимира Лужецького, Михайла Бачинського, Євгена Макогона, Михайла Комарницького. Від імені міського голови Дрогобича та депутатського корпусу до присутніх звернулися Тарас Городиський, Олена Бичков’як, Іван Куць, Роман Риб’як, Степан Кондур.

Привітала всіх зі святом заступник начальника відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Ольга Олексюк, яка вручила працівникам грамоти за високий професіоналізм у справі навчання і виховання підростаючого покоління.

З вітальним словом також звернулися Стебницький міський голова Петро Старосольський, директор центру зайнятості Леся Качмар, директор Стебницького професійного ліцею Ігор Стечкевич.

Чудовою окрасою заходу були виступи Ігоря та Іванни Прирізів, Андрія Кока, Віри Сенів, Ірини Дмитришин, Людмили Апшай. Усіх зачарували музично-хреографічні композиції у виконанні учнів ліцею.

У залі було дуже багато випускників. Приємно, що школу люблять і пам’ятають. Присутні мали змогу переглянути відеозвернення колишніх вихованців, які живуть та працюють за межами України. Пісні-вітання пролунали з уст випускників школи Вероніки Мельник, Віри Магур, Андрія Кравця.

Щирими словами згадували на святі вчителів, які зараз перебувають на заслуженому відпочинку. Справу батьків продовжили діти, тому ліцей №7 багатий на учительські династії.

Згадали на святі про тих учителів, яких, на жаль, уже поруч з нами нема. Справді, це були досвідчені педагоги, чудові люди, які присвятили все своє життя найважчій у світі професії –вчителя.

Заключним акордом свята став виступ директора ліцею М.Ф.Симончука, який подякував усім, хто відгукнувся на запрошення і завітав на ювілей.

Історія продовжується. Нові сторінки в альбомі ліцею допише молоде покоління.

Кор. «ГЗ»

 

Не перестає дивувати фестиваль вареників

11 років поспіль Дрогобицький професійний політехнічний ліцей проводить Міжнародний фестиваль «Український вареник – символ родинної кухні!».

Цей захід об’єднує усі заклади професійної (професійно-технічної) освіти нашого регіону, а також наших постійних закордонних партнерів та колег: Комплекс шкіл №2, м.Остшешів (Польща) та Садівничо-технічна школа, м.Літомишль (Чехія).

Кожен із учасників фестивалю має приготувати найсмачніші, на його думку, вареники, і якнайкраще їх презентувати. Здавалося б, за стільки років проведення фестивалю уже нічим неможливо здивувати журі та справжніх поціновувачів вареників. Але для наших кухарів це зовсім не проблема. Педагоги зі своїми вихованцями не перестають дивувати креативними ідеями. У цій ситуації найважче завдання – для представників журі. Саме вони повинні визначити переможців у номінаціях. А знайти найсмачнішого вареника серед такого різноманіття начинок та соусів, повірте, ой як непросто.

Однак наше журі, яке традиційно очолили методист Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Львівській області Рик Оксана Рик, методист Львівського будинку техніки Ігор Філь та віце-староста м.Остшешів (Польща) Адам Міцкевич, працювало дуже злагоджено і професійно.

Цьогоріч відзначили старанність кожної команди, відзначивши особливості їхніх вареників та нагородили грамотами й подарунками усіх учасників фестивалю. Це: Бориславський професійний ліцей, ВПУ №19, ДППЛ, Меденицький професійний ліцей, Стебницький професійний ліцей, а також Комплекс шкіл №2, м.Остшешів та Садівничо-технічна школа, м.Літомишль.

Доки на кухні парували вареники, гості мали змогу поспілкуватися, обмінятися досвідом із закордонними партнерами, гарно відпочити під час концертної програми, присвяченої Міжнародному дню кухаря і кулінара.

На традиціях, якими пропагується українська культура, де дзвінко звучить українська пісня, лунає поетичне слово, панує доброзичливість і професіоналізм, сформувалося вже не одне молоде покоління!

Кор. «ГЗ»

 

Вшанування предтечі вольового націоналізму

1-го листопада, до дня Листопадового чину і 100-річчя від дня смерті визначного літературного критика та воїна УГА Миколи Євшана (Федюшки) (1889 – 1919), в Прикарпатському національному університеті ім. В.Стефаника відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Микола Євшан і розвиток літературно-критичної та естетичної думки в Галичині на початку ХХ ст.».

Ініціатором акції виступили кафедра української літератури і теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка (завідувач - Петро Іванишин) та Івано-Франківська обласна організація НСПУ (керівник - Світлана Бреславська). Це була перша наукова конференція, спеціально присвячена Миколі Євшанові, який свого часу став інтелектуальним та ідейним лідером епохи як людина, яка перевела українську культурну думку з платформи позитивізму та соціалізму на рейки ірраціоналізму та ідеалізму. Так він вплинув на формування вольового націоналізму наступної доби, у 1920-1930-рр., зокрема на Дмитра Донцова.

Загалом на конференції були представлені 25 доповідей науковців із Івано-Франківська, Львова, Дрогобича, Чернівців, Тернополя. Окремою подією стало обговорення десятка недрукованих і щойно віднайдених та оприлюднених статей М.Євшана, які зібрала Мар’яна Комариця (Львівська національна наукова бібліотека ім. В.Стефаника). У співпраці з Івано-Франківською обласною адміністрацією розпочалася робота над двома виданнями: збірником матеріалів конференції та збіркою його вибраних творів.

М.Євшан народився у м. Войнилів (нині Калуський р-н Івано-Франківської обл.), формувався у Львівському університеті; як філолог-вундеркінд увійшов до культурної еліти Галичини. Творив всього 5 років, у 1909 – 1914 рр. (!), але через гостроту думки, стратегічну широту бачення перспектив літератури, безкомпромісність і яскравий ідеалізм зумів стати впливовим критиком-модерністом. Кардинально вплинув на покоління Січових Стрільців як проповідник культурної героїки та ідеалізму, окциденталізму і неоромантизму. Воював в УГА в роки визвольних змагань, де повівся вельми героїчно і жертовно. Помер під час епідемії тифу у Вінниці, у військовому таборі.

Олег БАГАН, доцент ДДПУ ім. І.Франка

 

Студентів ІППТ навчали випускники «Львівської політехніки»

1 листопада кафедра фінансів, обліку та аналізу Інституту підприємництва і перспективних технологій організувала для студентів-фінансистів, які навчаються в приміщенні Дрогобицької філії Національного університету «Львівська політехніка», практичні заняття на тему «Сучасний стан та перспективи банківського бізнесу».

Заняття пройшли у приміщенні Дрогобицької філії АТ «Кредобанк». Мета – формування у студентів системи знань щодо сутності й організації професійної підготовки фахівців для банківського сектору економіки з урахуванням сучасних освітніх тенденцій, розширення інформованості студентів щодо їхньої майбутньої професії, ознайомлення з фінансово-кредитною установою та з обраною спеціальністю.

Заняття провели колишні випускники Львівської політехніки – директор відділення Юрій Тиханський та головні спеціалісти відділення Ореста Перхун і Ельжбета Дяків. Активним учасником підготовки та проведення практичних занять був гість зі Львова – працівник прес-служби «Кредобанку» Богдан Сарнавський.

Студенти ознайомилися з практичною банківською діяльністю, прогресивними банківськими технологіями і перспективами розвитку банківського бізнесу.

Працівники відділення змістовно розказали, зокрема, про організацію роботи секторів з обслуговування фізичних та юридичних осіб. Також студенти побачили, як працюють працівники, які відповідають за розрахунково-касове обслуговування, кредитування і залучення депозитів.

Викладачі кафедри фінансів, обліку та аналізу і студенти щиро вдячні колишнім випускникам Львівської політехніки – керівнику та працівникам Дрогобицького відділення АТ «Кредобанк» за проведення змістовного, цікавого і корисного заняття та нові практичні знання, отримані під час відвідування фінансової установи.

Захід відбувся у рамках реалізації Інститутом підприємництва та перспективних технологій проєкту «Фінансова та цифрова грамотність студентів». Координатор проекту – доцент кафедри фінансів, обліку та аналізу Лев Кльоба.

Кор. «ГЗ»

 

ЛЮДИ

Український Аді Даслер мешкає у Трускавці.

Його мануфактура – на вул. В.Стуса, 72а

Ще у сиву давнину з-поміж людей виокремлювались особистості, як кажуть, майстри або на всі руки, або вузьких спеціальностей. Одні вміли шити одяг, другі – сандалі, треті були наділені іншими талантами.

Отож, професія кравця чи шевця бере свій початок з тих часів, коли виникла потреба прикрити чи зігріти тіло, натягнути на ноги чоботи, черевики тощо. Згодом стали виникати мануфактури, а відтак потужні фабрики з пошиття одягу, взуття, маленькі майстерні з їхнього ремонту. Комусь же потрібно було й лагодити все це.

Й дотепері відданий своїй професії Євстахій Михайлович Лисунів, за плечима якого 64 років праці, пов’язаної із виробництвом і ремонтом взуття. Свою трудову діяльність він розпочав у 15-річному віці у побутовому комбінаті. За ці роки він набув колосального досвіду, адже обдарований юнак як губка всмоктував всі секрети професії. Минали роки, одні йшли на заслужений відпочинок, другі залишали професію, зробивши інший вибір, а Євстахій Михайлович після шістдесяти уже 20 років далі у професії. Він не тільки справно лагодить взуття, а й за власними лекалами створює нові.

Якби він народився свого часу у Німеччині, то його б неодмінно запросили брати Даслери, які стояли біля витоків створення фірм «Адідас» і «Пума». Євстахію Михайловичу не судилося сповна зреалізувати свій творчий потенціал, але його почерк у взуттєвій справі і без фірмової наклейки – різниться на тлі цих авторитетів. Кросівки, мешти п.Євстахія надійні і довговічні, а головне – зручні. Ще коли жив папа Іван Павло II, то його приятель із Польщі власноруч шив йому зручне взуття, коли той ще був кардиналом. Переїхавши у Ватикан, він не зрадив дружбі і традиції. В Євстахія Михайловича теж є постійні клієнти, які замовляють йому взуття. І це про багато що говорить.

У Трускавці є чимало знаних людей, як серед духовенства, колишніх і теперішніх керівників міста, санаторіїв і т.д. Вони, як правило, завжди були на видноті: про них говорили. їхні дії чи вчинки перебували під збільшувальним склом. Але є люди, які скромно виконували свою роботу, але якісно і добросовісно, і за це мали шану і повагу серед загалу. І один із серед них – Євстахій Михайлович.

Чи зникне професія взуттєвика-ремонтника у найближчі роки, важко спрогнозувати, але факт залишається фактом – молодих людей ця сфера не вабить. У них інші заробітки. Тому нині і виникла ця розмова про людей такої рідкісної на нинішній час професії.

В.Т.

 

ВАШЕ ЗДОРОВ’Я

Дифтерія. Як захиститися?

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем.

Збудник і передача інфекції

Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин, стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб; кип’ятіння та 1% розчин сулеми знищують палички через 1 хвилину. Токсин, який виділяє паличка, в зовнішньому середовищі нестійкий, швидко гине при нагріванні (+60°С і вище), дії прямих сонячних променів. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів. Джерело інфекції – хвора людина або носій corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсигенні штами збудника.

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, факторами передачі також можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки). Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, який блокує синтез білка в клітинах, в результаті чого виникають тяжкі функціональні та структурні зміни, інколи несумісні з життям. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання і ковтання.

Дифтерійний токсин також може потрапити у кров. Практично всі органи чутливі до дії токсину, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система.

Профілактика

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років).

Для попередження розповсюдження захворювання потрібне раннє виявлення хворого, його ізоляція та лікування, а також виявлення та санація бактерієносіїв.

Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії (правця), наявність якого практично ліквідує небезпеку розвитку важких форм дифтерії та веде до зниження захворюваності.

Щеплення проводяться у кабінетах щеплень поліклінічних закладів (безкоштовно).

Л.ЯНКІВСЬКА, завідувач відділення організації епіддосліджень Дрогобицького ММВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»

 

СВІТ СПОРТУ

Чемпіона визначить «золотий» матч

3 листопада відбулися матчі останнього, 24 туру чемпіонату Львівщини з футболу у Прем’єр-лізі.

Головний претендент на чемпіонство ФК «Миколаїв» у рідних стінах несподівано розписав бойову нічию з підмонастирським «Феніксом-Стефано» – 2:2 (юнаки 5:2), а «Юність» із Верхньої та Нижньої Білок із рахунком 7:0 розгромила вдома «Юність» із Гійчого (юнаки 2:1). У підсумку команди Миколаєва і Білки набрали рівну кількість очок (по 59). Тож тепер, згідно з регламентом змагань, у неділю, 10 листопада, о 13:00 ці колективи визначать чемпіона в «золотому» матчі на стадіоні спорткомплексу ЛНУФК «Скіф». Бронзові медалі – у СКК «Демня» (51 очко). МФК «Галичина» завершила турнір на восьмій сходинці (20 очок).

Результати інших матчів: ФК «Самбір» – ЛСК «Погонь» – 2:3 (юнаки 3:1), «Локомотив» (Рава-Руська) – «Гірник» (Новояворівськ) –1:1 (0:3), СКК «Демня» – «Енергетик-Рочин» (Добротвір) – 7:1 (2:1).

У змаганнях юнацьких складів золоті нагороди здобула львівська «Погонь» – 53 очки, срібні – ФК «Миколаїв» – 51, бронзові – «Янтарний» (Новояворівськ) – 54.

Дрогобицька «Галичина» фінішувала на шостій сходинці – 31 очко.

Ярослав ГРИЦИК

 

ТРОХИ СТАИСТИКИ

ПЕРШІСТЬ ЛЬВІВЩИНИ. ПЕРША ЛІГА

25 тур. 2 листопада. СК «Нафтовик» (Борислав) – «Скеля» (Жовква/Крехів) – 1:3 (юнаки), 2:1 (дорослі); ФОК «Городок» – СОК «Пульс-Авангард» (Жидачів) – 0:0, 2:0. 3 листопада. «Богун» (Броди) – «Сокіл» (Золочів) – 1:1, 1:4; «ГалКат-Арсенал» (Зубра) – СКК «Пісочна» – 3:0, 2:4; «Корміл» (Давидів) – «Газовик-Хуртовина» (Комарно) – 2:1, 1:2; «Сокіл» (Сокільники) – ФСК «Яворів» – 0:3, 1:2; «Вікторія» (Трускавець) – «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі) – –:+; –:+.

 

ЛОАФ «КОЛОС». ДРУГА ЛІГА. Фінальний етап

7 тур. 30 жовтня. «Тартак» (Підбуж) – «Легінь» (Брюховичі) – 2:1; «Сокаль-Датський текстиль» – «Темп» (Відники) – 0:1; «Стрілець» (Стрілки) – «Лео-Кераміка» (Львів/Неділиська) – 0:2. 8 тур. 3 листопада. «Темп» (Відники) – «Тартак» (Підбуж) – 1:0; «Лео-Кераміка» (Львів/Неділиська) – «Сокаль-Датський текстиль» – 3:1; «Легінь» (Брюховичі) – «Стрілець» (Стрілки) – 2:0.

Після семи турів «Тартак» (Підбуж) посідає 5 місце (6 очок). Наступний тур – 10 жовтня: «Стрілець» – «Тартак».

 

ЧЕМПІОНАТ ДРОГОБИЧЧИНИ З ФУТБОЛУ

30 тур. 3 листопада. «Мрія» (Снятинка) – «Карпати» (Залокоть) – 2:4 (юнаки), 1:4 (дорослі); «Іскра» (Грушів) – «Арсенал» (Лішня/Меденичі) – 1:1, 1:2; «Карпати» (Доброгостів) – ФК «Рихтичі» – 3:1, 1:1; «Карпати» (Уличне) – «Прикарпаття» (Дережичі) – 5:0, 5:3; «Стріла» (Вороблевичі) – «Каменяр» (Нагуєвичі) – +:–, +:–; «Сокіл» (Ясениця) – «Ураган-РуляБуд» (Медвежа) – –:+, –:+.

Підготував Орест ХАНДОНЯК

 

Велосезон завершили гідно

Від 28 жовтня до 2 листопада у Львові на треку проходив осінній чемпіонат України з велосипедного спорту.

У змаганнях взяли участь 226 спортсменів з усієї України. Це завершальні змагання у цьому році. СДЮШОР з велоспорту «Медик» представляли 9 вихованців.

Приємно відзначити, що провідні спортсмени велошколи Віталій Буштин (студент коледжу нафти і газу) виборов перше місце у командній гонці серед юнаків, а Богдан Бориславський (учень ліцею №1) здобув перше місце у командній гонці серед юніорів.

У командній гонці серед юніорок бронзову медаль виборола вихованка «Медика» Ліза Ветриченко (учениця ліцею №4).

Вітаємо СДЮШОР «Медик» із гарним завершенням сезону!

Ярослав ГРИЦИКСоздан 07 ноя 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником