ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 21 листопада 2019 р
На Дрогобиччині буде п’ять ОТГ

Модель адміністративно-територіального устрою Дрогобиччини обговорили 12 листопада у приміщенні Дрогобицької РДА.

На Дрогобиччині планують створити 5 об’єднаних територіальних громад: Дрогобицьку, Трускавецьку, Бориславську міські та Меденицьку й Східницьку селищні.

Індекс податкоспроможності, який є чи не головним критерієм об’єднання населених пунктів, для Дрогобицької ОТГ становитиме 0,5. Сьогодні індекс податкоспроможності Дрогобича – 0,7. Чисельність населення цієї громади сягне 120,9 тис. осіб.

Перший заступник голови ЛОДА Василь Лозинський під час обговорення моделі поділу району на ОТГ зазначив: «Прикро, що дотепер у Дрогобиччині не відбулося об’єднання і сюди не зайшли «живі» гроші».

Відтак посадовець наголосив, щоб у процесі формування ОТГ не повторювали помилок, від яких застерігали інші ОТГ, де нині виникають проблеми. Адже є досвід об’єднання громад сусідньої Польщі й інших країн, зрештою, тепер в Україні та Львівщині, коли побажання й амбіції переважали над здоровим глуздом та економічними показниками.

«Оскільки дотепер об’єднання не відбулося, зараз втручається у процес держава, яка за своїми розрахунками формує план децентралізації», - наголосив Василь Лозинський.

Під час обговорення стало відомо, що у Дрогобицьку ОТГ планують об’єднати 16 сільських, Стебницьку та Дрогобицьку міські ради. Важливо й те, що мешканці Унятич бажають бути у Дрогобицькій ОТГ. У Дрогобичі також прагнуть входження і Нагуєвич.

А ось Стебницька міська рада та Рихтицька сільська рада з окремими селами хочуть автономії.

Своє бачення щодо формування ОТГ висловив міський голова Тарас Кучма: «Якщо хтось не бажає об’єднуватися, ми не наполягаємо. Але я би хотів, щоб громадяни тверезо оцінили: а що буде потім, коли вони відєднаються, і звідки будуть брати кошти, які зараз перекриваються з місцевого бюджету. Але важливо, щоб тих, хто хоче бути разом, об’єднали. Це вже так історично склалося, тож ми вже формуємо перспективний план».

Пресслужба ДМР

***

Перший заступник голови ЛОДА Василь Лозинський так прокоментував подію: «12 листопада Верховна Рада України прийняла за основу урядовий законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Відповідно до документу, об’єднання громад має відбуватися винятково за Перспективним планом формування громад області. Їх розроблятимуть облдержадміністрації і затверджуватиме Уряд. Процедура більше не матиме етапу схвалення цих документів обласними радами. Проєкт адміністративно-територіального устрою Львівщини передбачає створення в області шести округів та 67 ОТГ (з них 5 у Дрогобицькому окрузі). Маємо зробити так, щоб ці громади стали життєздатними, розвивалися і мешканцям було комфортно. Необхідно завершити цю роботу і рухатися далі вже в наступному році».

За представленим проєктом до Дрогобицької ОТГ входитимуть: Стебницька міська рада, Бистрицька, Болехівська, Броницька, Верх-ньогаївська, Верхньодорожівська, Волянська, Дережицька, Добрівлянська, Долішньолужецька, Лішнянська, Михайлевицька, Нижньогаївська, Почаєвицька, Раневицька, Рихтицька, Снятинська сільські ради.

До Трускавецької ОТГ: Доброгостівська, Модрицька, Орівська, Станильська, Уличненська сільські ради.

До Бориславської ОТГ: Попелівська, Ясинице-Сільнянська, Унятинська, Ступницька, Урізька, Медвежанська, Нагуєвицька сільські ради.

До Східницької ОТГ: Підбузька селищна рада, Головська, Бистрицька – Гірська, Довжанська – Гірська, Новокропивницька, Старокропивницька, Опаківська, Рибницька, Ластівська, Залокотська, Смільнянська сільські ради.

До Меденицької ОТГ: Летнянська, Опорівська, Волощанська, Вороблевицька, Грушівська, Довжанська, Літинська, Ріпчицька, Ролівська, Гірська, Солонська сільські ради.

Втім, ймовірно у документі ще можливі певні зміни, оскільки не всі територіальні одиниці погоджуються з таким розподілом.

Ярослав ГРИЦИК

 

«Дитина в дарунок» відкрила сезон

17 листопада у Дрогобичі відбулося відкриття 80-го театрального сезону.

Колектив Львівського академічного музично-драматичного театру ім. Ю.Дрогобича презентував на суд глядачів прем’єру вистави за п’єсою сучасного українського драматурга Мирона Лисака «Дитина в дарунок».

Перед її початком глядачів із відкриттям сезону привітав директор театру Микола Гнатенко. Він також розповів про гастролі колективу та участь акторів у зйомках кінофільму «Дрогобицька Голгофа. Реквієм». Продюсер фільму Наталія Копичин вручила Миколі Григоровичу подяку за великий внесок у створення кінострічки. А сама пані Наталія та сценарист Тарас Метик отримали відзнаки від організатора міжнародного кінофестивалю «Корона Карпат» Олега Карпина.

Відтак у залі згасло світло і почалася вистава. Це лірична життєва історія, близька кожному. В одній сім’ї мріють про народження дитини і, попри перешкоди і негаразди, шукають усілякі можливості, щоб ця подія нарешті сталася… Є у п’єсі комедійні моменти, а є й такі, що викликають сльозу. Словом, її варто переглянути.

Головні ролі чудово виконали народний артист України Олександр Морозов, заслужена артистка України Ірина Осламенко, актори Іван Гарасимчук, Алла Латишева-Крук, Юрій Федчук, Наталія Рибалкіна.

Після завершення прем’єри глядачі нагородили акторів та всіх, хто працював над виставою, гучними оплесками та квітами.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Опарівській школі – 60!

Яскраво й урочисто 17 листопада 60-літній ювілей відзначив Опарівський начально-виховний комплекс І-ІІ ступеня.

Випускників школи різних років на символічний урок до класів покликав лункий дзвінок. Згодом гості і педагоги з цікавістю розглядали фотовиставку під назвою «На старих фотографіях усі молоді», робили світлини на пам’ять. Офіційна частина заходу та святковий концерт відбулися у Народному домі.

Про історію школи, її педагогів, відомих випускників, сьогодення закладу, де працює 25 висококваліфікованих вчителів і здобувають освіту 159 учнів, розповіла директор Опарівського НВК Леся Кісера. Вона щиро подякувала усім людям, які допомагали раніше і допомагають школі зараз, а ще тим, хто готував це свято.

Леся Василівна вручила подяку керівництву Піклувальної ради школи, а почесною грамотою нагородила ветерана колективу, колишнього директора, який очолював школу 23 роки, а зараз працює учителем, Іванові Назару.

З ювілеєм велику шкільну родину привітали місцеві священики о.Василь (УГКЦ) та о.Василь (ПЦУ), депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, голова Меденицької ОТГ Володимир Шулак, староста с.Опарі, випускник школи Григорій Куций, інші гості.

Гарного настрою усім присутнім, а зала Народного дому була переповненою, додав святковий концерт, підготовлений школярами та вчителями.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Брати Грицаки: у кожного своя доля, і лиш світ єдиний

Ярославу – 33 роки, він – лікар за професією. Юрій – на рік молодший, економіст. У сімейному колі ніхто й особливо не наполягав на виборі їхньої професії. Обидва працюють у ТзОВ ГКК «Карпати», під безпосереднім керівництвом свого батька Лева Ярославовича.

За відгуками колег, рядових працівників вони мають добру репутацію професіоналів. Та й за людськими якостями брати вражають своєю скромністю, у них відсутній, як нині звикло говорити мажорний стиль поведінки.

Старший брат, образно кажучи, більш приземлений, молодший успадкував від батька захоплення літаками. Він навчався у Полтаві, щоб отримати ліцензію на керування повітряними суднами. До речі, Юрій нині задіяний у зйомках фільму у Карпатах, як пілот гелікоптера. Він пліч-о-пліч на знімальному майданчику з народним артистом України, відомим актором Богданом Бенюком.

Багато хто прогнозував, що молоді й енергійні брати захочуть зреалізувати себе у політиці, мовляв на цьогорічній хвилі щодо нових облич вони мали б такий шанс. Але виявляється, що Юрій не хоче та й не бачить себе у цьому середовищі, а Ярослав, проаналізувавши ситуацію не сприйняв цю ейфорію, тому зробив паузу…

Які слуги народу нині у парламенті телеглядачі уже переконалися особисто – без жодного політичного досвіду, та й поверховими знаннями у своїй професії. Що вийде з цього експерименту не відомо.

Тому старший Ярослав свою «свіжу кров», очевидно, приберігає на місцеві вибори. Він поки що не хоче вголос про це говорити, бо у характері родини Грицаків є така риса (це очевидно передалося від діда і прадіда Євстахія який був знаним будівничим не тільки в Чорткові, а й найближчих околицях – авт.) ґрунтовно підходили до будь-якої справи.

Чималий вплив на виховання хлопців мала їхня бабуся Христина під час навчання внуків у Львові. Попри свою щиру і теплу любов до них, вона була строгою вихователькою-гувернанткою. Добрі гени, плюс «вишкіл» бабці дали добрі плоди. Обидва хлопці виросли порядними і відповідальними людьми.

Я був очевидцем, коли Юрко, зайшовши у приймальню, і привітавшись за руку з кожним хто там знаходився, зніяковівши запитав, хто останній у черзі на прийом до Лева Ярославовича.

Аналогічна поведінка і в Ярослава. Дорослі брати мають свої сім’ї, і вони живуть за своїм розпорядком. Але інколи хлопцям хочеться усамітнитися із батьком у суто чоловічій компанії, обговорити з ним насушні питання або, як кажуть, звірити з ним свою позицію, поділитися особистісним. Здається, це розуміє й сам Лев Ярославович, але метушня буднів «стоїть» на заваді.

Класичний вислів про те, якщо ти не займаєшся політикою, то вона займеться тобою достукався до серця одного із братів – Ярослава. Тому він має намір дебютувати у ній. І як розумна і розсудлива  людина, Ярослав хоче розпочати із азів, тобто низової ланки. А це депутатство на місцевому рівні. Це – виклик самому собі, він продиктований раціональним мисленням, усвідомленням: що вундеркіндом у політиці не народжуються, ним стають у процесі пізнання цієї специфічної «кухні».

Уже відтепер – цеглина за цеглиною – він вибудовує стратегію своєї виборчої кампанії. А це передусім, контакти із виборцями, можливість зрозуміти їхні проблеми і турботи, перейнятися ними і допомогти. До речі, у  Ярослава дуже загострене відчуття справедливості: він болісно реагує на виклики ,які гнітять чи принизують людину. Саме такими якостями мають бути наділенні ті люди, які прагнуть стати лідерами громади, або держави. Тоді зникне таке поняття як подвійні стандарти. У цій історії важливо й те, що два брати Грицаки у тандемі здатні звернути гори. І це трактування продиктоване позицією і відповідальністю синів старшого Грицака.

Володимир ТУРМИС

 

Старший син Ярослав Грицак – лікар

Лев і Юрій Грицаки проводять робочу нараду

 

НОВИНИ

Після реконструкції площу закриють для транспорту

У Дрогобичі активно триває ремонт центральної площі міста – площі Ринок.

До настання холодів майстри повинні повністю по периметру її забрукувати. В’їзд на площу заборонено, на дорогах встановили турнікети.

Про це під час у ратуші повідомив керівник КП «УКБ» Василь Бохонок.

Однак, як зазначив міський голова Дрогобича Тарас Кучма, площа Ринок і після завершення ремонтних робіт не стане проїзною.

«Проєктом передбачено, що центральна площі міста є лише пішохідною зоною

і рух автомобільного транспорту там заборонено», - наголосив Тарас Кучма.

 

Понад 80 тисяч осіб обрали сімейного лікаря

Станом на другу половину листопада, 81 тис 320 дрогобичан та стебничан підписали декларацію про надання медичних послуг з лікарями первинної ланки – сімейним лікарем, педіатром чи терапевтом.

Це 86,11% від загальної кількості населення Дрогобича і Стебника. Інформацію повідомив начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба під час наради у ратуші 18 листопада.

У Дрогобичі сімейного лікаря обрали 65 тис 587 містян, у Стебнику – 15 тис 824.

 

На Новорічно-Різдвяні свята – 32 заходи! 

Незабаром розпочнеться час Новорічно-Різдвяних свят. Відкриває цей цикл Свято Святого Миколая, яке урочисто на загальноміському рівні відзначаємо 19 грудня.

Загалом у часі Новорічно-різдвяних свят у Дрогобичі проведуть 32 загальноміські святкові заходи, участь у яких зможуть взяти всі охочі. Це свята Миколая, Різдва, Водохреща, Фестиваль вертепів та багато інших.

Про це розповів начальник відділу культури ДМР Олег Яводчак під час щотижневої наради у ратуші 18 листопада.

Усі масштабні заходи планують проводити на оновленій площі Ринок, інші ж відбуватимуться у Народному домі ім. І.Франка і закладах культури.

Анонси подій оприлюднять трохи згодом.

 

Із проблемами і бідами – до міського голови

Цього тижня міський голова Дрогобича Тарас Кучма провів черговий прийом громадян.

На прийом до міського голови зареєструвалися 12 осіб. Прибуло на прийом 9 осіб.

Основні питання та проблеми, з якими зверталися громадяни: видача інсуліну, аварійності будівель, утеплення житлових приміщень, виділення житла для внутрішньо переміщених осіб, вирішення житлово-соціальних проблем, врегулювання відносин ОСББ з комунальними службами міста, земельних питань.

Про це інформують у загальному відділі ДМР.

Нагадуємо, зареєструватися на прийом до міського голови можливо за допомогою е-сервісу «Запис на прийом», або у кабінеті №103 міської ради.

Пресслужба ДМР

 

У поліклініки буде новий сайт

У КНП «Дрогобицька міська поліклініка» розробили сучасний інтернет-сайт, орієнтований на пацієнтів.

Про це під час щотижневої понеділкової наради у ратуші 18 листопада повідомив начальник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба.

За словами посадовця, на сайті розміщено рубрику е-кабінету пацієнта, де можна буде записатись на прийом до лікаря, скористатись послугою «Е-рецепт». Також на сайті можна розпочати процес укладання декларації про надання медичних послуг між лікарем та пацієнтом, отримати довідкову інформацію про медичний персонал та багато іншого.

За дизайном сайт поліклініки відповідатиме стандартам оновленого інтернет-порталу Дрогобицької міської ради та Урядового порталу.

Незабаром, як зазначив Володимир Чуба, сайт офіційно презентують для громадськості.

 

Автономізації закладів освіти – бути

Робочий тиждень у міській раді розпочався з ранкової наради міського голови Дрогобича Тараса Кучми, його заступника Василя Качмара, керівництва фінансового управління та відділу освіти з керівниками освітніх закладів. Основне питання порядку денного – автономізації шкіл, яка відбудеться з 1 січня 2020 року.

«Від 1 січня 2020 року школи Дрогобича і Стебника стануть автономними. Відповідають за підготовку цього процесу директори шкіл. З боку відділу освіти та міської ради і її виконавчого комітету підготовлено та прийнято всі документи й необхідні рішення», - наголосив Тарас Кучма.

Міський голова додав, що стебницькі школи залишаються у підпорядкуванні міської ради, оскільки Стебник входитиме до Дрогобицької ОТГ.

Шлях до автономізації навчальних закладів передбачає фінансову, організаційну, кадрову та академічну автономію. Говорячи простіше, право навчального закладу самостійно добирати кадри, розпоряджатися фінансами, формувати навчальні програми й визначати тривалість навчального року, тижня, академічних занять та перерв.

Пілотним проектом в автономізації шкіл є Стебницька ЗОШ №18.

Зважаючи на те, що часу до початку 2020 року залишилося обмаль, в.о. начальника відділу освіти Ольга Олексюк зазначила, що директори шкіл мають розпочати з оновленння статутів та введення у штат бухгалтерів. Для бухгалтерів відділ освіти зобов’язується провести навчання. Нову редакцію статутів шкіл розгляне сесія міської ради.

Заступник міського голови Василь Качмар також звернувся до директорів шкіл з вимогою провести інформаційні бесіди у колективах та неухильно дотримуватися рекомендацій відділу освіти щодо плану дій з переходу на автономізацію.

На завершення наради Тарас Кучма поцікавився перебігом господарських робіт, які проводяться у загальноосвітніх навчальних.

 

І студентів привітали, і «Smart city» презентували

Дрогобич – молодіжне, студентське місто. Щодня його вулицями бурлить молодеча енергія. 17 листопада в Україні відзначили Міжнародний день студентів.

З нагоди свята, на запрошення керівництва Інституту підприємництва та перспективних технологій НУ «Львівська політехніка» у Дрогобичі, студентів привітав перший заступник міського голови Ігор Герман. До слова, Ігор Герман – випускник «Львівської політехніки».

«Студентські роки – безцінний час. Бажаю отримати якомога більше знань, щоб після завершення навчання стати першокласними фахівцями, які розвиватимуть наше місто. Розвивайтеся і ставайте успішними!», - звернувся до студентів Ігор Герман.

Разом із першим заступником на зустрічі побували начальник відділу ІТ та аналізу ДМР Станіслав Гайдер, а також керівник преслужби ДМР Зеновій Квасній. Окрім привітань студентів з прийдешнім святом, молоді презентували й концепцію розвитку міста «Smart city».

Підбиваючи підсумки зустрічі, студентів привітав керівник Дрогобицької філії ІППТ НУ «Львівська Політехніка» Іван Жигало.

Модератором зустрічі виступив доцент ІППТ НУ «Львівська Політехніка» Лев Кльоба.

За попередньою домовленістю, невдовзі для студентів проведуть презентацію розвитку інформаційно-комунікаційної Дрогобицької міської ради та її виконавчого комітету.

 

Удруге відбудеться Ярмарок вакансій

Часто на вулицях міста у розмовах його мешканців чуємо розмови про працевлаштування та пошук вакансій у Дрогобичі.

Так, цьогоріч Дрогобицька міська рада спільно з Дрогобицьким міськрайонним центром зайнятості вдруге проведуть Ярмарок вакансій. Захід відбудеться 3 грудня у приміщенні Народного дому імені Івана Франка.

Про формат проведення заходу, запрошення роботодавців, промоцію заходу, говорили днями, під час робочої зустрічі у міськраді під керівництвом міського голови Тараса Кучми. Участь у нараді взяли керівник центру зайнятості Богдан Волошин, заступник міського голови Володимир Коцюба, керівник відділу економіки ДМР Тарас Бачинський, керівник пресслужби ДМР Зеновій Квасній.

«Минулого року ми спробували вперше провести цей захід і ми отримали позитивний результат. Молодь, студентство, мешканці міста відвідали цей захід. Містяни мали змогу контактувати безпосередньо з роботодавцями та обговорювати умови праці. Тобто цей захід став своєрідною презентаційно-комунікаційною платформою. Тому ми продовжуємо цю позитивну практику», - наголосив Тарас Кучма.

Богдан Волошин запропонував в цьому році знову запросити роботодавців, коледжі та училища регіону для презентації як робочих, так і навчальних вакансій. Таким чином «ІІ Ярмарок вакансій» стає регіональним. Розрахований цьогорічний захід на випускників шкіл.

До організації проведення заходу також долучать відділ освіти, відділ культури та мистецтва, відділ молодіжної політики, сім’ї та спорту ДМР.

Цьогорічний захід відбудеться під гаслом «Живи і працюй – з нами Дрогобич будуй!».

Традиційно, в межах підготовки «ІІ Ярмарку вакансій» відбудеться конкурс на кращий малюнок серед учнів шкіл. Переможець конкурсу отримає приз.

Нагадаємо, ідею проведення «Ярмарку вакансій» у Дрогобичі запозичено з міста-партнера Грайфсвальд у Німеччині.

Роботодавців, керівників коледжів та училищ просимо надсилати свої пропозиції щодо співпраці на е-скриньку прес-служби ДМР press@drohobych-rada.gov.ua з позначкою #Ярмарок_вакансій.

Пресслужба ДМР

 

ГРАТУЛЮЄМО! За працю – визнання

Виконавчий директор ТзОВ «Літенське» Петро Петрович КОВАЛЬ майже 40 років в аграрному секторі. Завдяки його старанням вдалося зберегти потенціал колишнього колгоспу, а відтак набрати оберти на новій аграрній орбіті. На Львівщині, зокрема на Дрогобиччині, Літиня зберегла робочі місця, і зуміла розширити свої виробничі потужності.

Нині у Літині – молочне продуктивне поголів’я, сучасна свиноферма. І за це Петру Ковалю честь і подяка: йому присвоєно звання: «Почесний працівник сільського господарства».

Радіємо і вітаємо!

З повагою н/ч «Галицька Зоря»


АНОНС

Вшануймо жертв Голодомору!

У п’ятницю, 22 листопада, о 16:00 на площі Ринок молодь Дрогобича проведе акцію-пам’яті. З лампадок на бруківці викладуть напис «Голод-33». До участі в акції долучаться також вихованці шкіл і дитсадків, які на своїх подвір’ях теж викладатимуть цей напис.

У суботу, 23 листопада, о 16:00 з нагоди 86-ї річниці Голодомору в Україні на території Меморіалу «Тюрма на Стрийській» відбудеться панахида за невинно убієнними. Також цього дня дрогобичани та гості міста матимуть змогу оглянути місце розкопок, де віднайдено ще 88 останків жертв НКВД та відвідати музей «Тюрма на Стрийській».

О 16:00 відбудеться загальноукраїнська акція «Запали свічку». Просимо цього дня вивісити на будівлях Державні українські прапори з чорною стрічкою.

Пресслужба ДМР

 

У РУБРИЦІ P.S.

Матимемо європейську найкращу площу

У далекі 60-70 рр. минулого століття у дрогобичан побутувала традиція зустрічатись на площі біля Ратуші. Правда, з десятиліттями вона губила свій «шарм», і на це були об’єктивні причини. Площа втрачала свою привабливість. Дерева і кущі, що росли поруч, знівелювали це історичне місце. І ось два роки тому міська влада вирішила, у контексті європейських традицій, створити площу, яка б віддзеркалювала шляхетність місцевої громади. У проект був задіяний депутат ВР України VІІІ скликання Богдан Матківський і, звісно, депутатський корпус Дрогобича. Вдалося задіяти значні кошти. Коли розпочалися першочергові роботи, то деякі консерватори це сприйняли в штики.

Але… Площа набирає величності і краси. Нині 6 бригад посилено трудяться над тим, щоб вимостити бруківку, впорядкувати дизайнерський ландшафт. Благо, що й погода цьому сприяє…

В.Т.

 

Він був, є і буде: у Дрогобичі відзначили

30-річчя Народного Руху України

Народний Рух України – це політична партія, яка була заснована 1989 року та зареєстрована Радою Міністрів УРСР 1990 року. Цього року виповнилося 30 років з моменту її заснування.

У неділю, 17 листопада, у Дрогобичі відбувся святковий захід, приурочений до дня народження Народного Руху України.

Урочистості розпочалися з виконання Державного Гімну України та молитви. Відтак до побратимів, гостей та запрошених з вітальним словом звернувся голова міської організації НРУ у Дрогобичі Роман Курчик.

Із 30-річчям Руху учасників дійства також привітали заступник голови НРУ Андрій Корнат, заступник голови Львівської обласної ради та голова фракції НРУ в обласній раді Богдан Гагалюк, заступник голови крайової організації НРУ Роман Филипів, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, заступник голови Дрогобицької районної ради Володимир Стецівка, голова МО "Союз українок" Леся Процик, представники товариства "Просвіта".

Почесні гості відзначили рухівців Дрогобиччини грамотами та подяками.

Також в ході урочистостей новим членам міської організації було вручено квитки.

Зі спогадами про становлення Народного Руху України виступили творці НРУ та Незалежності України: Віктор Драган, Петро Добромильський, Віра Байса, Володимир Кульо.

Святковий концерт дали учні ліцеїв №3 та №4, а також дитячої музичної школи №2.

Завершився захід виконанням Гімну «Боже великий єдиний» та спільним фото прихильників ідеології Народного Руху України.

Вела захід Лілія Загакайло. Сценаристка заходу – Оксана Матчишин.

На згадку про 30-річчя Народного Руху України видано брошуру з історією та спогадами сучасників.

Вл.інф.

 

Представники посольства США

відвідали наші стародавні храми

Отримання гранту від Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини для реставрації церкви Св. Юра у 2013 році стало визначною подією у житті музею «Дрогобиччина».

 Відбулося це в той час, коли наш храм внесли до Списку світової спадщини ЮНЕСКО разом з іншими церквами України та Польщі. Серед пам’яток цієї спільної номінації, на жаль, дрогобицька мала найгірший стан збереження. То ж фінансову допомогу Посольства США важко переоцінити. Це було вчасно і дало можливість зробити те, про що навіть і не мріяли – реставрувати весь стінопис церкви.

Реалізація цього грантового проекту успішно завершилась у 2016р. До речі, її реалізовували одні з найкращих фахівців-реставраторів монументального живопису під керівництвом Олега Рішняка.

Варто зазначити, що дрогобицька церква на той час була одним із небагатьох об’єктів, які стали переможцями американського грантового проекту (після національного заповідника «Софія Київська», Херсонесу, музею Чехова…).

12 листопада очільник Посольського фонду США Мартін Першлер та аташе з питань культури Посольства США Шон О’Хара відвідали Дрогобич та оглянули пам’ятку, на реставрацію якої Фонд виділив кошти. Американці зустрілися з провідними реставраторами Оксаною Садовою та Олегом Рішняком. Їх цікавило усе: історія народження нашого дерев’яного сакрального шедевру, процес творення знаменитої поліхромії храму, технологічні прийоми та методи реставрації, засоби убезпечення церкви від потенційних загроз… Гості, серед яких була і співробітниця Посольства Ольга Любінецька, висловили бажання відвідати і церкву Воздвиження Чесного Хреста, яка викликала у них щире зацікавлення та захоплення.

У зустрічі із представниками Американського посольства взяли участь міський голова Тарас Кучма, директор КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка, директор музею «Дрогобиччина» Алла Гладун. Слова глибокої вдячності на адресу високих гостей звучали з уст усіх, хто їх супроводжував та приймав у Дрогобичі.

P.S. Хочеться сподіватися, що наша співпраця із Посольським фондом США буде продовжена у майбутньому.

Алла ГЛАДУН, директор музею «Дрогобиччина»

Фото Ярослава ГРИЦИКА

 

Адресна допомога для постраждалих від обвалу будинку

15 листопада управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради переказало 164,9 тис. грн. 48 одержувачам щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг постраждалим з будинку на вул. М.Грушевського,101/1 за рахунок коштів місцевого бюджету.

Виплата допомоги здійснюється через відділення поштового зв’язку або шляхом зарахування коштів на особовий рахунок одержувача у відділенні банку.

Нагадуємо, що грошова допомога постраждалим особам призначається на сім’ю та виплачується одному з членів сім’ї відповідно до Закону України «Про Державний бюджету України на 2019 рік» у таких розмірах:

- для осіб, які отримують пенсію, в тому числі по інвалідності, та інших осіб, які досягли пенсійного віку – 1564 гривні на одну особу (члена сім’ї);

- для працездатних осіб – 2007 гривень;

- для дітей до 6 років – 1699 гривень;

- для дітей від 6 до 18 років – 2118 гривень.

Загальний розмір грошової допомоги на сім’ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім’ї, але не може перевищувати 5000 гривень та меншою 2000 гривень. Загальний розмір грошової допомоги на сім’ю, до складу яких входять двоє і більше осіб з інвалідністю (дітей з інвалідністю), максимальним розміром не обмежується.

Для отримання детальної консультації просимо звертатись до управління праці та соцзахисту населення за адресою: м.Дрогобич, пл. Ринок,1, каб. №6, тел. 2-21-65. Графік роботи управління: з понеділка до четверга: 8.00-17.00, у п’ятницю: 8.00-15.45. Без перерви на обід.

Управління праці та соціального захисту населення ДМР

 

Національний ансамбль «Гуцулія» виступить у Дрогобичі

20 грудня о 18:00 у Львівському академічному музично-драматичному театрі ім. Ю.Дрогобича відбудеться концерт Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю «Гуцулія» (м.Івано-Франківськ).

Художній керівник – народний артист України Петро Князевич.

На глядачів чекає яскрава програма, створена на базі автентичного фольклору, народних обрядів та звичаїв Гуцульщини. Звісно, буде у виступі і Різдвяна тематика.

Завітайте на концерт самобутнього колективу, щоб відчути живий подих карпатських гір і невмирущий колорит народного мистецтва.

Квитки можна придбати у касі театру.

 

Вороблевичі: від задуму до втілення разом із «Захід-Агро МХП»

«Добре там живеться, де гуртом сіється і жнеться», - гласить українське народне прислів’я. ТОВ «Захід-Агро МХП» намагається гуртом не лише сіяти та жати, а й вирішувати найбільш актуальні проблеми кожної громади. Тож цього разу представники підприємства побували у селі Вороблевичі Дрогобицького району.

Мешканці Вороблевич вже не перший рік співпрацюють з ТОВ «Захід-Агро МХП» та довіряють їм свої паї. Цьогоріч площа орендованих наділів становила 1 023 га. Селяни задоволені такою ситуацією і відчувають себе повноцінними партнерами.

«Мій пай, а це близько 1,5 га, дістався мені в спадок від мами, – розповіла Оксана Кобільник, мешканка села Вороблевичі. – Вже 5 років співпрацюю з «Захід-Агро МХП» і довіряю їм свій наділ. Земля не пустує. Щороку підприємство проводить сівозміну культур. Як і кожен пайовик, отримую кошти. Дуже задоволена, що моя земля перебуває в надійних руках».

Однак підприємство не лише співпрацює із пайовиками та турбується про них, а й бере активну участь в житті громади. Представники ТОВ «Захід-Агро МХП» добре знають, які виклики стоять перед селом. Відтак, в партнерстві з громадою намагаються знайти шляхи вирішення кожної ситуації.

Чи не найбільш актуальним питанням впродовж багатьох років була сільська дорога. Для того аби розвантажити її, ТОВ «Захід-Агро МХП» прийняло рішення щодо будівництва об’їзного шляху. Ремонтні роботи тривали 3,5 роки. Результатом задоволені всі.

Окрім того, за одноголосним рішенням мешканців Вороблевич та підтримки ТОВ «Захід-Агро МХП», розпочато ремонт і сільського шляху. Частково дорога вже  покрита асфальтом. Минулого року підприємство виділило 750 тис. грн. А наступного року гарантовано виділить 350 тис. грн. Селяни сподіваються, що незабаром ремонт вдасться завершити і їм, особливо під час негоди, не доведеться обминати та перестрибувати вибоїни, а сміливо ступати вперед по рівному покриттю.

Минулого року на реалізацію мікропроекту із проведення вуличного освітлення було виділено 55 тис. грн. Задум щодо освітлення вулиць вже вдалося втілити в життя.

Окрему увагу керівництво ТОВ «Захід-Агро МХП» приділяє і дошкільному навчальному закладу «Червона Калина». Для того аби малюки мали змогу в комфортних умовах пізнавати світ і навчатись новому, було проведено капітальний ремонт покрівлі. На роботи підприємство виділило 40 тис. грн.

«Якщо говорити відверто, наш дошкільний заклад має постійну потребу в фінансуванні. Бюджетних коштів на всі потреби не вистарчає. Але агрохолдинг завжди нам допомагає. За їхньої підтримки вдалося перекрити дах, провести капітальний ремонт харчоблоку, здійснити заміну електромережі та системи опалення», - розповіла Оксана Кобільник, керівник дошкільного навчального закладу «Червона Калина».

Це був гарний подарунок не лише для малюків, а й для батьків та цілого педагогічного колективу. Оскільки, як зізнаються мешканці села, зібрати таку суму самотужки їм було б не під силу.

Такої ж думки і Михайло Бунь, директор Вороблевицької середньої загальноосвітньої школи. За його словами, агрохолдинг завжди прислухається до освітніх потреб: «Минулого року підприємство виділило 57 тис. грн. на придбання опалювальних котлів. Для нас це була надзвичайно важлива інвестиція. Окрім того, щороку виділяє кошти на перевезення дітей. Завдяки цьому школярі можуть їздити на змагання чи екскурсії. Також на закупівлю подарунків до Дня святого Миколая. На перспективу заплановано фінансування ремонтних робіт із покриття бруківкою шкільного подвір’я».

Прислухаються представники ТОВ «Захід-Агро МХП» і до місцевих парохів. У селі розташовано три храми. Тож підприємство охоче підтримує ініціативи місцевих священиків і виділяє кошти на ремонти покрівлі та фасадів.

А уболівальникам сільської футбольної команди «Сокіл» було важливо бачити своїх улюбленців на перших позиціях турнірних таблиць. Для того, аби команда могла проводити виїзні матчі, ТОВ «Захід-Агро МХП» у поточному році виділило 12 тис. грн. У попередній період щорічно на ці потреби виділялося по 10 тис. грн.

Виділення вказаних коштів і справді було виправданим. Команда футболістів не лише проводить гостьові матчі, а й практично завжди повертається з перемогою.

Як зауважує Роман Чайракулов, керуючий відділенням №4,ТОВ «Захід-Агро МХП» – соціально відповідальний партнер. «З приходом «Захід-Агро МХП» змінився не лише підхід до вирощування культур, а й до співпраці з громадою», - зазначив Роман Чайракулов.

Підприємство завжди відкрите до діалогу. Тож у майбутньому готове продовжувати співпрацю із громадою та долучатись до важливих ініціатив та інноваційних задумів. Попередні здобутки і схвальні відгуки селян – хороший стимул для продовження взаємодії. Хочеться вірити, що керівництво села такої ж думки і попереду ще чимало спільних здобутків та успішних проектів.

Олеся КОГУТИЧ

 

Тріада

Дрогобичани завжди були в перших рядах боротьби за незалежну Україну. Недаремно президенти та депутати перед виборами відвідують славне місто Котермака та Франка, щоби відчути тут дух свободи.

Так учинив і Джеффрі Пайєтт – кар’єрний дипломат США, 8-й Надзвичайний і повноважний посол США в Україні. Відразу ж після призначення на цю посаду він відвідав наше місто, побував у храмі св. Юра – світовій перлині дерев’яного сакрального мистецтва. Дипломат із США відчув дивовижну енергетику нашого міста ще й тому, що її випромінюють самі дрогобичани, які нерідко стають живими острівцями надії в морі відчаю, маючи в серці таку ж незламну віру, як у великого сина українського народу Йосипа Сліпого.

Йосип Сліпий був голосом і Української греко-католицької церкви, і цілої України, що противилась диктату сатанинської системи. Поза всяким сумнівом, він знав слова відомого німецького письменника, публіциста та богослова о. Альбрехта Гееса, який у своєму творі «Христові слова» наголошував, що нема нічого легшого, ніж у вирішальні хвилини згадувати Христові слова: «Стукайте – і відчинять вам». Але стукати у двері КГБ і компартійних слуг люцифера, здавалося, справою марною. Та Бог почув молитви Йосипа Сліпого, і сталося чудо – його звільнили з ув’язнення. Так само Творець відгукнувся й на молитви дрогобицьких віруючих греко-католиків, і Його ласка зійшла на цілий край.

З тих пір минуло 30 років. Тоді ще неможливо було повірити, що «імперія зла», як її назвав американський президент Рональд Рейган, змириться з виходом із підпілля ненависної їй «уніатської церкви». Зло – це енергія, породжена страхом, здолати який здатна тільки любов і міцна віра. Віра дрогобицьких греко-католиків зміцніла настільки, що 2 травня 1989 року сталося чудо – біля церкви Св. П’ятниці в Дрогобичі відбулося перше відкрите Богослужіння після десятиліть перебування в підпіллі. Велика радість наповнювала серця тих, що не побоялися стати учасниками цієї події.

Серед віруючих, немов апостол, стояв мужній о. Михайло Волошин, який не зрікся своєї віри, своєї нації, своєї України. Поруч із ними були і молоді, і ті, що пережили 1946 рік, коли УГКЦ совіти вирішили ліквідувати. Вони пам’ятали отців Бараника, Байрака, Сеньківського, які правили в кафедральному соборі Св. Трійці та яких комуністичні кати погнали на тортури в сибірські концтабори. Наступало безбожжя, діти росли без хрещення, молоді подружжя – без шлюбу, старенькі нерідко відходили з цього світу без передсмертної сповіді та похорону за християнським звичаєм. Панували цинізм, богозневага і терор. Але день Божого просвітлення таки настав. Це було мирне повстання проти безбожництва і зла.

На зламі епох час прискорюється. Сім місяців від першого відкритого Богослужіння збігли, немов один тиждень. Настало 1 грудня 1989 року. Була сьома година вечора. Зі східного боку площі Ринок у Дрогобичі відбувався мітинг. До мене підійшли Тадей Миджин і Ярослав Ольховий. Ми зупинилися біля головних дверей храму вс.Трійці, і Тадей Миджин ключем відкрив їх. Зі стін на нас дивилися Ісус Христос, Богородиця та святі янголи. В мене було таке враження, що ми прийшли їх визволяти з московського рабства. Між тим Ярослав Ольховий витягнув із кишені плаща листки паперу й після молитви зачитав заяву. В ній ішлося про те, що з 1 грудня 1989 року храм св. Трійці повертається в лоно Української Греко-Католицької Церкви. Я слухав і ще не міг усвідомити, що мимоволі потрапив у «трійку спасіння» храму св. Трійці. Наступного дня на заводі «Граніт» П. Капустинський пошив для охоронців церкви синьо-жовті пов’язки, які передав через мене. Пізніше їх використали під час проведення першого мітингу біля пам’ятника Василю Стефанику.

Історія з волі Божої все розставила на свої місця. Отці Мирон Бендик і Михайло Волошин правили у св. Трійці з 1989 року. Тридцять років промайнули, наче мить. Востаннє Ярослава Ольхового бачив біля пам’ятника Тарасу Шевченку в Дрогобичі. Переді мною стояв старенький, немічний чоловік, який попросив мене все це описати. Коли я описував цю історію, згадалися слова Бруно Ферреро: «Усі ми тчемо дуже великий гобелен неймовірної краси, якого ніколи не побачимо цілісності»…

Богдан БАШАК, поет, журналіст, член Української Гельсінської Спілки

 

СВІТ СПОРТУ

Акробаток Олександру Табачинську та Юлію Пилип’як

вітали у сесійній залі

У вівторок, 19 листопада, на засіданні XІIX сесії Дрогобицької міської ради відбулося урочисте привітання юних дрогобицьких спортсменок – призерів Чемпіонату Європи зі спортивної акробатики.

На Чемпіонаті Європи, який на початку листопада відбувся у Ізраїлі, жіноча пара Олександра-Марія Табачинська та Юлія Пилип’як, які є вихованцями Дрогобицької дитячо-юнацької спортивної школи ім. І.Боберського, вибороли срібні медалі у динамічній вправі, а також бронзові – у багатоборстві.

Від імені громади Дрогобича міський голова Тарас Кучма та депутатський корпус привітали спортсменок і їхнього тренера Сергія Дімітрієва.

Відтак Тарас Кучма вручив Олександрі-Марії Табачинській та Юлії Пилип’як грамоту міського голови за високі спортивні досягнення, популяризацію міста на світовому рівні, а також пам’ятний подарунок. Грамотою міського голови нагородили і тренера ДЮСШ Сергія Дімітрієва.

Пресслужба ДМР

 

Футбольні емоції на «Арені Львів»

15 листопада на «Арені Львів» відбувся відбірний матч Чемпіонату Європи-2021 серед молодіжних команд. Збірна України приймала лідера групи – команду Данії. Підтримати нашу збірну приїхали глядачі з усієї Львівщини.

Варто відзначити, що Федерація футболу Дрогобицького району (голова Василь Кобільник) організувала безкоштовну поїздку двома автобусами на цей матч для уболівальників Дрогобича і району. Попри те, що українська команда поступилася з рахунком 2:3, у всіх залишилися приємні спогад. Адже саме дуже активна підтримка понад 17-ти тисяч глядачів допомогла нашим футболістам оговтатися після трьох пропущених м’ячів і відквитати два голи. Щоб зрівняти рахунок, уже просто не вистачило часу. Фінальний свисток застав підопічних Руслана Ротаня у черговій позиційній атаці…

Ярослав ГРИЦИК

 

ТРОХИ СТАТИСТИКИ

РАЙОННИЙ КУБОК ОСЕНІ. 1/4 фналу. 10 листопада

«Мрія» (Снятинка) – «Арсенал» (Лішня/Меденичі) – 2:1, ФК «Рихтичі» – «Стріла» (Вороблевичі) – 1:1 (п. 7:6), «Карпати» (Доброгостів) – «Карпати» (Сторона/Залокоть) – 0:0 (п. 3:4), «Карпати» (Уличне) – «Ураган Руля-Буд» (Медвежа) – 0:5.

У півфіналі 21 листопада зустрінуться: на стадіоні с. Ясениця «Карпати» (Сторона/Залокоть) – «Ураган Руля-Буд» (Медвежа), на стадіоні с. Грушів – ФК «Рихтичі» – «Мрія» (Снятинка).

 

ПЕРШІСТЬ ЛЬВІВЩИНИ З ФУТБОЛУ

ЛОАФ «Колос». Друга ліга. Фінальний етап

10 тур. 17 листопада. «Тартак» (Підбуж) – «Сокаль-Датський текстиль» – 4:2; «Темп» (Відники) – «Стрілець» (Стрілки) – 5:2; «Легінь» (Брюховичі) – «Лео-Кераміка» (Львів/Неділиська) – 4:2.

Підсумкова турнірна таблиція:  «Темп»- 25, «Лео-Кераміка» - 19, «Легінь» - 16, «Сокаль-Датський текстиль» - 10, «Тартак» (Підбуж) - 9, «Стрілець» -6.

 

КУБОК ЧЕМПІОНІВ ЛЬВІВЩИНИ

Груповий етап. Підгрупа 4

2 тур. 17 листопада. «Сокіл» (Лани, Пустомитівський р-н) – СК «Славське» (Славське, Сколівський р-н) – 3:0. Наступний тур – 23 листопада, 13.00. «Арсенал» – «Сокіл».

Підготував Орест ХАНДОНЯКСоздан 21 ноя 2019  Комментарии       
Всего 1, последний 6 мес назад
Василь 28 ноя 2019 ответить
Відколи це графоман неадекватний Башак став журналістом і поетом?
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником