ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 5 грудня 2019 р
Дружитимемо з Австрією

Розвитку відносин між Дрогобичем та містами Австрії

сприятиме Почесний консул України у Зальцбурзі

Під час візиту до Австрії делегація з Дрогобича на чолі з міським головою Тарасом Кучмою побувала на прийомі у Почесного консула України в Зальцбурзі Мартіна Паноша. Разом з міським головою участь у прийомі взяли керівник Австрійської бібліотеки Ярослав Лопушанський, керівник відділу охорони здоров’я ДМР Володимир Чуба, доцент ДДПУ ім. І.Франка Василь Лопушанський, керівник прес-служби ДМР Зеновій Квасній.

На початку зустрічі Тарас Кучма та Ярослав Лопушанський розповіли Мартіну Паношу про співпрацю Дрогобицького та Зальцбурзького університетів, зокрема про підписаний Дроговір про партнерство. Також проінформували про наміри посилення партнерських відносин з містом Галляйн.

«У Дрогобичі ми також проводимо низку заходів, які популяризують українсько-австрійські взаємини: Церемонію вручення міжнародної премії Івана Франка, лауреатів якої обирають у Відні, та Дні Австрії, які організовує Австрійська бібліотека у Дрогобичі спільно з міською радою. Крім того, ми маємо потужну Австрійську бібліотеку, яка фактично є координатором цих відносин», - розповів Тарас Кучма.

Своєю чергою, Мартін Панош заявив про прихильність до Дрогобича, бо відвідував наше місто ще у 1992 році.

«Знаю про Дрогобич, бо побував у вашому місті ще у 1992 році. Тоді мені найбільше запам’яталася Церква Юра. Сьогодні я готовий сприяти розвитку українсько-австрійських відносин не лише в межах культурно-освітнього партнерства. Ми також можемо говорити й про розвиток економічних відносин, зокрема сільського господарства», - наголосив Мартін Панош. Також Почесний консул запевнив про сприяння партнерства з Галляйном.

Водночас обговорено й можливість стажування чи працевлаштування українських фахівців. Тарас Кучма повідомив, що знавців німецької мови навчають не лише у ДДПУ ім. І.Франка, а й у ліцеї №2.

«Колись наше місто було промисловим. Зараз ми шукаємо шляхи подолання кризи. Тому розробили кластерну модель. Сьогодні ми зацікавлені у партнерстві та інвестиціях у сферах деревообробки, переробки сміття, розвитку ІТ технологій, туризму, швейній індустрії», - зазначив Тарас Кучма.

Про ідентичність історії міста Галляйн, його розвитку та вирішення проблем підтвердив й Почесний консул. Відтак зазначив, що для початку між обома містами є необмежені можливості для співпраці у сфері туризму та культури.

«Зі свого боку сьогодні я намагаюся пояснити людям, що Україна не є далекою. І ми повинні налагоджувати тісні партнерські відносини. А спільна історія Австрії та України є ностальгічною козирною картою», - наголосив Мартін Панош.

Ярослав Лопушанський також обговорив з Почесним консулом подальші кроки у співпраці між Дрогобичем та федеральною землею Зальцбург.

На завершення зустрічі Тарас Кучма вручив Мартіну Паношу фотоальбом із сучасними світлинами Дрогобича, дрогобицьку сіль, а відтак запросив відвідати наше місто.

Пресслужба ДМР

 

Як сортують сміття в австрійському Галляйні

За утилізацію однієї шини треба викласти 2 євро

Одне комунальне підприємство, чотири майданчики для збору сміття на теренах міста, різноманітні контейнери біля будинків та установ. Саме так виглядає інфраструктура збору сміття у австрійському місті Галляйн.

Минулого тижня делегація з Дрогобича на чолі з міським головою Тарасом Кучмою, відвідала Галляйн. Під час візиту делегація ознайомилася з роботою комунального підприємства, однією зі сфер компетенції якого є збір та утилізація сміття.

Отож біля кожного під’їзду, будинку на вулицях міста розміщено малі контейнери для збору органіки, паперу, пластику, склотари. Щодо габаритних відходів, мешканці самостійно доставляють їх на спеціально облаштовані майданчики, яких у місті чотири.

Делегація з Дрогобича побувала на двох таких майданчиках – один розташований на території підприємства, інший – на околицях міста.

Як виглядає майданчик, куди мешканці звозять і самостійно сортують сміття?

На ньому розташовані контейнери для сортування деревини, металобрухту, будівельних відходів, пластику і бляшанок, макулатури, батарейок, ламп, побутової техніки. Також є приміщення, куди мешканці можуть здати добрі речі, які можуть бути корисними для потребуючих.

Вразила дисциплінованість австрійців, які на власних авто чемно привозять для утилізації макулатуру, техніку, деревину, непотрібні речі і все це розфасовують до окремих контейнерів.

Як наголосив керівник підприємства, мешканці можуть привезти безкоштовно до 2 м кубічних відходів. Якщо об’єм більший, за перевищення виставляють рахунок. Підприємства сплачують за відходи повністю.

Якщо вам потрібно утилізувати автошини, за кожну доведеться сплатити по 2 євро.

Загалом, сортування відходів у Галляйні відбувається на первинному рівні – в оселях, офісах та установах міста.

Пресслужба ДМР

 

Роботу комунальної спецтехніки австрійці фіксують на відео

У місті Галляйн, яке з робочим візитом відвідала делегація з Дрогобича, є підприємство, аналогічне нашому КП «Комбінат міського господарства».

Дрогобичани ознайомилися з його роботою.

Підприємство є комунальним і забезпечує порядок у сфері благоустрою: відповідає за збір та утилізацію сміття, прибирання доріг, обслуговування дорожньої інфраструктури, міського кладовища.

Делегації продемонстрували автопарк комунальної спецтехніки. Її, за словами керівництва, оновлюють один раз на десять років. Зважаючи на те, що передмістя Галляйну розташоване й у гірській зоні, підприємство має чимало техніки, щоб в умовах снігопаду оперативно забезпечити проїзд дорогами як у місті, так і в горах.

Робота спецтехніки фіксується на відео, щоб у випадку ДТП та скарг з боку водіїв мати доказову базу про виконану роботу, наприклад, прибирання доріг узимку.

Будівництво доріг в основному виконують приватні фірми. Натомість комунальне підприємство відповідає за електроопори, дорожні знаки та інші елементи інфраструктури.

Робочий день на підприємстві зазвичай розпочинається з 6:30 і завершується о 16:00. У зимовий період графік змінюється відповідно до погодних умов.

Дороги взимку посипають сіллю.

Працівники підприємства мають змогу недорого замовити послуги спецтехніки у приватних інтересах. Для цього доведеться оплатити 11 центів за кілометр проїзду. Це – один зі шляхів стимулювання працівників.

Підбиваючи підсумки відвідин підприємства, між його керівництвом та міським головою Дрогобича досягнуто домовленостей про продовження обміну досвідом та можливість сприяння у закупівлі спецтехніки.

Пресслужба ДМР

 

НОВИНИ

Проєкт бюджету міста обговорили на слуханнях 

У п’ятницю, 29 листопада, у сесійній залі ратуші відбулися громадські слухання щодо обговорення формування бюджету міста на 2020 рік, а також Програми соціально-економічного розвитку Дрогобича та інших Програм на 2020 рік.

Громадські слухання відбулися під головуванням першого заступника міського голови Ігоря Германа.

Начальник фінансового управління ДМР Оксана Савран поінформувала присутніх про надходження, видатки та перспективи бюджету міста на 2020 рік. Зокрема, посадовець наголосила, що надходження до міського бюджету на 2020 рік ймовірно скоротяться, оскільки Верховною радою України передбачається, що з 1 січня 2020 року частину надходжень зі сплати акцизного податку з місцевих бюджетів забиратимуть до Держбюджету. Для Дрогобича – це понад 11 мільйонів гривень щороку.

Із доповіддю про програми соціально-економічного розвитку виступив начальник відділу економіки ДМР Тарас Бачинський, зокрема у галузях освіти, охорони здоров“я, соціального захисту, інфраструктури та благоустрою міста.

Після заслуханих доповідей учасники слухань прийняли Резолюцію та запропонували Дрогобицькій міській раді затвердити проект міського бюджету на 2020 рік, а також прийняти «Програму соціально-економічного і культурного розвитку міст Дрогобич та Стебник на 2020 рік».

Модератором громадських слухань виступив начальник Богдан Николаїшин.

Відповідно до проекту міського бюджету на 2020 рік, прогнозовані показники надходжень становлять: доходи – у сумі 561 740 100 гривень, у тому числі доходи загального фонду 543 687 500 гривень та доходи спеціального фонду 18 052 600 гривень.

Видатки місцевого бюджету Дрогобича на 2020 рік становлять 561 740 100 гривень, у тому числі видатки загального фонду місцевого бюджету 54306870500 гривень та видатки спеціального фонду місцевого бюджету 18 052 600 грн. На здійснення заходів із будівництва, реконструкції і реставрації об’єктів виробничої, комунікаційної та соціальної інфраструктури за об’єктами заплановано 8 000 000 грн. Розподіл витрат міського бюджету на реалізацію місцевих/регіональних програм затверджено у сумі 51 951 800 гривень.

 

Головну ялинку відкриють на Свято Миколая

На Свято Миколая, 19 грудня, на оновленій площі Ринок урочисто відкриють міську ялинку. Традиційно її встановлять перед центральним входом до ратуші.

Про це йшлося під час засідання оргкомітету щодо відзначення Різдвяно-Новорічних свят, який відбувся 28 листопада у міській раді. Засідання відбулося під головуванням заступника міського голови Василя Качмара.

Учасники зібрання обговорили програму Новорічно-Різдвяних заходів, які планує відділ культури та мистецтв ДМР провести у Дрогобичі та Стебнику.

Як зазначив начальник відділу культури та мистецтв Олег Яводчак, заходи відбуватимуться від 9 грудня 2019 року до 12 лютого 2020 року. Серед основних: Андріївські вечорниці, Свято Миколая, відкриття Новорічної ялинки на оновленій площі, святкування Різдва, Водохреща, регіональний фестиваль Вертепів.

У музеях, мистецьких закладах й установах відбудуться екскурсії, майстер-класи, квести.

До організації заходів залучено низку структурних підрозділів міської ради, соціальні служби, комунальні підприємства.

Заслухавши пропозиції керівників структурних підрозділів щодо Новорічно-Різдвяних заходів, Василь Качмар доручив сформувати програму і подати на затвердження міському голові Тарасу Кучмі. Також він доручив упорядкувати Різдвяну шопку, оновити декорації на ялинці, які торік пошкодили хулігани, напрацювати пропозиції щодо організації тематичного ярмарку на площі Ринок.

Детальну програму заходів оприлюднять згодом.

Пресслужба ДМР

 

 

Дрогобич – за Стебницьку ОТГ, але Стебницька міськрада «мовчить»

Міський голова Стебника Петро Старосольський неодноразово заявляв, що Стебник має бути окремою об“єднанню територіальною громадою, а не у складі Дрогобицької.

Дрогобицька міська рада не заперечує цьому, ба навіть підтримує таку ідею керівництва Стебника.

З цього приводу у Дрогобицькій міській раді ще 24 жовтня відбулася нарада за участю міських голів Дрогобича і Стебника – Тараса Кучми та Петра Старосольського, депутатів обох міських рад і посадовців.

За підсумками наради було прийнято рішення, що Стебнику потрібно негайно діяти, щоб відстояти свою ідею та сформувати окрему ОТГ, оскільки процес добровільного формування вже на завершенні.

Дрогобичани звернулися до міського голови Стебника та представників депутатського корпусу з пропозицією Стебницькій міській раді офіційно звернутися до Дрогобицької міськради про наміри створення Стебницької ОТГ. На підставі цього звернення Дрогобицька міська рада зможе долучитися до лобіювання питання створення Стебницької ОТГ на вищих рівнях.

«Теоретично Стебник може стати ОТГ. Однак для цього потрібно зробити рішучі кроки: перше – це відокремлення від Дрогобича. Для цього рішення сесій міських рад Дрогобича та Стебника необхідно подати до Львівської обласної ради. А ЛОР, своєю чергою, подає обґрунтування до Верховної Ради і та приймає відповідне рішення. Нещодавно була така практика на прикладі від`єднання Соснівки від міста Червонорад», - прокоментував ситуацію начальник відділу ведення державного реєстру виборців ДМР Богдан Николаїшин.

Наступний крок, за словами посадовця, це ухвалення Стебницькою міською радою рішення про створення ОТГ, а також рішення сільських рад, які бажають увійти до її складу, про приєднання. Після цього рішення міської ради Стебника та сільських рад надсилають до Львівської облдержадміністрації, яка подає висновки Центральній виборчій комісії, де призначать вибори у потенційній Стебницькій ОТГ.

«Однак часу на це залишилося лише до кінця січня», - наголосив Богдан Николаїшин.

З моменту наради, яку проводили 24 жовтня і надали Стебницькій міській раді всі рекомендації як стати окремою ОТГ, минув уже місяць. Однак з цього часу Стебницька міська рада не подала до Дрогобицької міськради жодного звернення.

Як зазначають у загальному відділі ДМР, ніяких заяв чи звернень від Стебника про відокремлення не надходило, а час на виконання всіх процедур спливає.

То ж чи має на меті Стебник від’єднатися від Дрогобича і стати окремою ОТГ, чи це порожні балачки? Відповідь дізнаємося вже через місяць-два, коли завершиться процес утворення ОТГ на умовах добровільного об’єднання громад.

 

Відкрити бізнес у Дрогобичі стане простіше

Дрогобицька міська рада розпочала співпрацю з Офісом ефективного регулювання (BRDO) для більш ефективної онлайн-взаємодії міста й бізнесу.

Таким чином Дрогобич приєднався до державного інфосервісу Start Business Challenge, де розміщено більше 100 бізнес-кейсів із покроковими інструкціями для започаткування власної справи, і всю необхідну достовірну інформацію для реєстрації бізнесу підприємці можуть отримати в єдиному місці – швидко і безкоштовно.

«Потенційні підприємці та інвестори отримають ефективний інструмент, що полегшить відкриття будь-якої власної справи: чи це кіоск з кавою чи це потужне підприємство.

Це свого роду дорожня карта: ви переходите на сайт, обираєте потрібний вид діяльності, даєте відповіді на кілька простих тематичних питань та отримуєте перелік необхідних для відкриття дозвільних документів, а також інструкцію», - зазначає фахівець з інвестиційної діяльності відділу економіки ДМР Володимир Бегей.

Для Дрогобича на державному інфо-сервісі Start Business Challenge буде доступно 118 розроблених для міста бізнес-кейсів, серед яких відкриття автомийки, аптеки, дитячого садка, салону краси, ресторану та багато інших. Вже найближчим часом після технічної перевірки бізнес-кейсів Офісом ефективного регулювання (BRDO), як зазначає Володимир Бегей, інфо-сервіс запрацює. Скористатись ним можна буде на офіційному інтернет-порталі ДМР у рубриці «Інвестору».

У відділі економіки ДМР працюватимуть над створенням обширної інвестиційної платформи за європейською методологією.

Пресслужба ДМР

 

До 30-ліття виходу УГКЦ з підпілля

28 листопада в актовій залі духовної семінарії відбулась Конференція з нагоди 30-ліття виходу УГКЦ з підпілля та повернення храму Пресвятої Трійці Дрогобича в її лоно.

Після спільної молитви модератор зустрічі о.Тарас Гарасимчук надав слово доповідачам.

Отець Мирон Бендик, ректор духовної семінарії, розповів про власний досвід священничого служіння в підпіллі та коротко пригадав найважливіші події виходу УГКЦ з підпілля 1989 року. Відтак мирянка підпільної Церкви Олена Лебідь поділилася спогадами про початок підпілля та вихід УГКЦ із нього.

Далі до слова було запрошено о.Олексія Дем’яновського, який розповів про формування свого покликання, навчання в православній семінарії та перехід у лоно УГКЦ із РПЦ.

Богдан Гринчишин, син підпільного греко-католицького священника Івана Гринчишина, поділився з аудиторією спогадами дитинства та дорослого життя в підпільній Церкві.

Завершальною і найбільш зворушливою була промова о.Миколая Витівського, голови єпархіальної комісії у справах катехизації СДЄ УГКЦ, ректора Дрогобицького інституту Пресвятої Трійці. Доповідач розповів про зародження свого покликання до Священства в часи панування радянського режиму, перебування в православній семінарії, звідки тоді ще брат Микола перейшов у лоно УГКЦ, де зміг віддано служити Богу й людям. Згодом присутні мали змогу поставити запитання доповідачам. Завершальним акордом Конференції стала молитва до Богородиці.

Вл.інф.

 

Допомога самотнім у Святого Миколая

Свято Миколая, яке відзначаємо 19 грудня, несе людям позитивний настрій та дарує тепло. Дрогобич – місто в якому соціальна політика розвинута на високому рівні, де пам’ятають про кожного, хто потребує допомоги.

У Дрогобицькому міському територіальному центрі соціального обслуговування готують свято Миколая для одиноких літніх людей.

Як повідомила директор Терцентру Марія Лютик, для 400 одиноких людей літнього віку вже готують солодкі подарунки та продуктові набори на Свято Миколая. Також триває підготовка до святкового концерту. Підготувати подарунки для літніх одиноких людей вдалося і за підтримки монастиря святих Апостолів Петра і Павла.

«Ми дбаємо про своїх підопічних не лише на Свято Миколая, а й впродовж цілого року. Сьогодні допомогли хлібо-булочними виробами, через декілька днів у нас відбудеться концерт, після якого плануємо організувати екскурсію містом», - зазначила Марія Лютик.

Тим, хто бажає допомогти самотнім дрогобичанам, рекомендуємо звертатися у Терценр за адресою: вул. А.Міцкевича,3.

Вл.інф.

 

АНОНСИ

У Дрогобичі – мощі св. апостола Андрія Первозванного

12-13 грудня ц.р. у дрогобицькому храмі св. Апостола Андрія Первозванного перебуватимуть мощі цього святого, які мають цілющу силу.

За словами настоятеля храму, протопресвітера Михайла Бачинського, 12 грудня близько полудня до нас привезуть мощі св. Апостола Андрія Первозванного. Зранку о 8:00 у нижньому храмі відбудеться Літургія, а згодом – свячення води. Після прибуття мощей відслужать Акафіст до святого, а о 16:00 – Вечірня з литією та Утрення.

У день храмового свята, 13 грудня, о 8:00 – Служба Божа, а о 9:00 – свячення води.

Згодом реліквія буде перенесена до верхнього храму, де відслужать Акафіст, а об 11:00 за участю духовенства – Соборова Служба Божа.

Мощовик має вигляд срібної стопи, у якій вміщено фрагменти мощей св. апостола Андрія.

Св Андрій Первозванний – перший учень, покликаний на апостольське служіння Христу. Саме апостол Андрій є основоположником української Церкви. Це реліквіїя з Греції, де перебувають мощі Андрія Первозванного. Цей мощовик увесь час перебуватиме в Україні. Упродовж двох днів двері храму будуть відчинені цілодобово. Тож запрошуємо усіх прийти і помолитися біля святої реліквії.

Валерій МАРІТЧАК

 

Запрошуємо до молитви!

З благословення митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра до храму Покрова Пресвятої Богородиці (м.Дрогобич, вул. Є.Коновальця) прибудуть чудотворні списки ікон Божої Матері «Достойноє», «Всецариця», «Троєручниця» та «Пояс Пресвятої Богородиці», привезені зі святої гори Афон.

Особлива молитва перед цими іконами в нашому храмі відбудеться 8 грудня: 9:00 – Літургія, 14:00 – Акафіст до Пресвятої Богородиці. Запрошуємо усіх до молитви!

Громада ПЦУ (вул. Є.Коновальця)

 

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ

Від 1 грудня перерахують пенсії

2 грудня начальник Дрогобицького сервісного центру головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Любов ЯНЕВИЧ провела брифінг для представників засобів масової інформації, під час якого розповіла про зміни в розмірах пенсійних виплат з 1 грудня поточного року для окремих категорій громадян.

Пенсійний фонд України здійснив перерахунок пенсій з 1 грудня 2019 року у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму. Відповідна норма передбачена Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».

Розмір мінімальної пенсії для осіб, які втратили працездатність, буде підвищено з 1564 до 1638 гривень.

Розмір максимальної пенсії зросте на 740 гривень і становитиме 16 380 гривень.

Перерахунок стосуватиметься тих складових пенсійної виплати, які обчислюються, виходячи з величини прожиткового мінімуму.

Слід зауважити, що перерахунок здійснюється в автоматичному режимі, без звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України.

Кор. «ГЗ»

 

Заяву-наклеп про «занесення 76 тисяч доларів хабара міському голові» розслідуватиме поліція

Цими вихідними у соціальних мережі Facebook з’явилося відеозвернення, у якому користувач Artur Lagodich, розповідаючи про особистий конфлікт інтересів з громадянами Соломчаком і Добрянським щодо земельної ділянки на вул. М.Грушевського,9, озвучив інформацію, що ці громадяни «у зв’язці з місцевою владою і дякуючи корупційним схемам», з їхніх слів, після того, як вони «занесли міському голові 76 тисяч доларів хабара, почали незаконне будівництво».

Інформацію про вище зазначений відеоролик озвучено 2 грудня під час понеділкової наради у ратуші у присутності начальника сектору превенції Дрогобицького відділу поліції Анатолія Гурія.

З юридичної точки зору ситуацію щодо правових відносин, які склалися навколо земельної ділянки на вулиці М.Грушевського, роз’яснив начальник відділу правового забезпечення виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Андрій Швацький. Посадовець наголосив, що ще 10 жовтня 2017 року Дрогобицька міська рада в особі міського голови подала позов до ПАТ «ДЗАК», Я.Соломчака та І.Добрянського про припинення права ПАТ «ДЗАК» на постійне користування земельною ділянкою на вул. М.Грушевського, 9 у Дрогобичі, загальною площею 1,3 га; визнання недійсним договір суперфіцію, укладеного між ПАТ «ДЗАК» та Солончаком Я.С., а також зобов’язання ПАТ «ДЗАК», Соломчака Я.С. та Добрянського І.Л. передати Дрогобицькій міській раді цю земельну ділянку, розташовану за адресою: м.Дрогобич, вул. М.Грушевського,9.

Господарський суд Львівської області рішенням від 15.05.2019 року частково задовольнив позовні вимоги Дрогобицької міської ради, а саме: припинив право ПАТ «ДЗАК» на постійне користування земельною ділянкою на вул. М.Грушевського,9 у Дрогобичі площею 1,3287 га. та визнав недійсним договір суперфіцію, який укладений між ПАТ «ДЗАК» та Солончаком Я.С., що унеможливить здійснення Соломчаком Я.С. будівництва на вищезгаданій ділянці, на підставі договору суперфіцію.

На сьогодні рішення не вступило в законну силу, оскільки Соломчаком Я.С. подано апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Львівської області від 15.05.2019 року. Розгляд справи призначено на 03.12.2019.

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма, повідомляючи про суть відеоролика, наголосив: «Така заява є наклепом, принижує не лише мою честь і гідність, як громадянина та міського голови, а й принижує ділову репутацію органу місцевого самоврядування. Ми вже два роки ведемо судові процеси з ПАТ «ДЗАК». 15 травня цього року суд виніс рішення про припинення права користування земельною ділянкою площею 1,32 га на вул. М.Грушевського,9 у м. Дрогобичі, яку було надано заводу для обслуговування дитячого садочка «Журавлик». Також суд визнав недійсним договір суперфіцію, укладений між Соломчаком Я.П. та ПАТ «ДЗАК», згідно з яким Соломчаку Я.П. надавалось право на забудову частини земельної ділянки на вул. М.Грушевського, 9 у Дрогобичі.

Тому про що може йти мова, якщо є рішення суду і ми самі позивались до суду? Ми не можемо мовчати і закривати очі на такі дії. Кожен повинен відповідати за свої дії та слова. Ще вчора мною до правоохоронних органів було скеровано заяву щодо надання ситуації належної правової оцінки та проведення перевірки за фактом, заявленим Артуром Лагодичем у відеозверненні».

За словами міського голови, на адресу міської влади лунало вже чимало звинувачень, зокрема про приватизацію приміщення колишньої дитячої поліклініки, де зараз в чудових умовах займаються вихованці Палацу дитячої та юнацької творчості, приміщення теперішнього басейну ДЮСШ, приміщення вечірньої школи, де зараз розробляють проєкт центру І.Франка та багато іншого, однак покарання за розповсюдження цих чуток та неправдивої інформації ніхто не поніс. Понад те, ніхто з тих, хто поширював не правдиву інформацію, не визнав своєї неправоти.

З приводу відеоролика висловив свою позицію й секретар міської ради Олег Хрущ, додавши, що на сторінці автора першого відео є й друге відео, у якому лунають прямі емоційні звернення щодо оголошення винагороди у розмірі 500 тис. гривень «за доставку Ігор-ка». За словами Олега Хруща, ситуацію з цими відеороликами буде розглянуто й депутатським корпусом, оскільки такі заклики можуть призвести до вкрай небажаних наслідків. Відтак секретар ради закликав представника поліції вжити максимальних заходів, щоб запобігти подальшому розвитку ситуації, оскільки йдеться про факти погрози як самому автору відео, так і навпаки, про що може свідчити заклик «привести Ігор-ка живим, або мертвим».

Пресслужба ДМР

 

Особливі діти – особливі потреби

У наш час допомога дітям та особам з інвалідністю стає все більш важливим суспільним завданням. Основною передумовою успішного вирішення актуальних проблем соціальної реабілітації дітей та осіб з інвалідністю є державна політика щодо них. З цією метою створюються різні реабілітаційні центри.

Такою державною установою, де створені усі умови для всебічного розвитку дитини та особи з інвалідністю, є Обласний центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю Св. Пантелеймона, який розташований у м.Стебник. До сьогодні проходити реабілітацію у нас мали змогу діти віком від 6-ти до 18 років. З 2020 року у нашому Центрі ми зможемо приймати дітей від народження до 18р. та осіб віком з 18 до 35-ти років.

Робота Центру буде складатися із трьох ланок: раннє втручання, соціальна реабілітація та трудова реабілітація. Комплексний підхід щодо процесу реабілітації забезпечуватимуть такі спеціалісти: вчителі-реабілітологи та їхні асистенти, вихователі, психолог, дефектолог, вчитель трудового навчання, соціальний педагог, лікар-педіатр, спеціаліст з фізичної реабілітації, масажист, медичні сестри. Раннє втручання та трудова реабілітація – це нові напрямки у нашій роботі, проте вони є важливими етапами у виявленні певних порушень, їх профілактиці та терапії.

Трудову реабілітацію у нашому Центрі зможуть проходити особи з інвалідністю віком від 18 до 35 р. Найважливішою технологією соціально-трудової реабілітації прийнято вважати працетерапію – це метод надання допомоги людям із фізичними вадами з метою навчати їх більш вміло поводитися зі своїм тілом, а осіб з психічними порушеннями – долати емоційні проблеми шляхом залучення їх у спеціально організовану діяльність. Адже всім відомо, що праця – це «стимулятор росту», розвитку та відновлення, повернення у життя.

Для впровадження трудової реабілітації у нашому Центрі облаштовуються зони гончарства, шиття, миловаріння. Також буде облаштована кімната для підтриманого проживання , для осіб з інвалідністю від 18 до 35 р.

Раннє втручання передбачає надання послуг для дітей з народження до досягнення чотирирічного віку. Це комплексна система послуг сім’ї, в якій народилася дитина з неповносправністю чи ризиком розвитку такої.

Однією з найбільших потреб такої сім’ї є інформація. Батьки хочуть знати, що з їхньою дитиною, як вони можуть їй допомогти і якої саме реабілітації вона потребує. Саме надання інформації та навчання батьків є однією з пріоритетних цілей програми Раннього втручання.

Якось читала статтю, де вказувалось, що «інвалідами» людину роблять певні «бар’єри»: ментальний бар’єр (стереотипи), інституційний бар’єр, пов’язаний з законами та політикою, економічний бар’єр та бар’єри навколишнього середовища (фізична недоступність, обмеження в інформації та комунікації). Саме ці бар’єри і будують різницю між звичайними людьми й особами з інвалідністю.

Не можу не погодитись із цим. Мабуть, кожен звертав увагу на те, що батьки дітей з інвалідністю ставляться до них, як до звичайних дітей. І це не тільки тому, що вони для них рідні.

Коли я тільки влаштувалась на роботу у Центр вихователем (понад 11 років тому), також сприймала їх як «інших». Але, перебуваючи з ними майже кожного дня, ти просто перестаєш помічати їхні недоліки. Я розмовляю з ними як і зі своїми дітьми і вони мене прекрасно розуміють, я часто вказую їм на помилки, зате хвалю і за найменші досягнення. Я не погоджуюся з тим, що таких дітей потрібно жаліти, бо вони хворі. Ні! До них треба ставитися як і до звичайних дітей (це стосується насамперед виховання, а не навчання). І тільки тоді вони не бачитимуть різниці між собою і їхніми однолітками. Ми своєю жалістю самі ж робимо ці бар’єри: «ти цього не зможеш зробити», «це тобі не під силу», «на жаль, твій діагноз цього не дозволяє». І тільки щоденне: «я знаю, що ти зможеш це зробити», «це тобі під силу», «ти дуже гарний», «ти молодець» зможуть швидше допомогти адаптуватися у соціумі. Але цього можна досягнути тільки у тісній співпраці працівників Центру разом із батьками.

Діти, які проходили реабілітацію у нашому Центрі ще 5-7 років тому, зараз навчаються у професійних училищах, а деякі навіть закінчили вищі навчальні заклади, створили сім’ї і щасливо виховують своїх дітей.

Діти та особи з інвалідністю – не з касти недоторканних, а звичайні люди з неповторним характером, своїми слабкими та сильними сторонами, мріями та надіями. І ми, працівники Центру, робимо усе для того, щоб зламати усі бар’єри та допомогти цим діткам жити повноцінним життям.

***

З нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю до нас завітали дитячі колективи художньої самодіяльності Народного дому м.Стебник. Вони виступили перед вихованцями Центру з піснями й танцями. Святкування завершилося дитячою дискотекою і солодким столом.

Галина АНДРІЯШИН, асистент учителя-реабілітолога

 

СПОРТ

Зустріч з чемпіоном

Нещодавно у ДВНЗ «Дрогобицький коледж нафти і газу» відбулася зустріч із видатними спортсменами та тренерами Дрогобиччини. Серед яких були: Я.Попович (велогонщик), О.Сотрихіна (тренер ушу), В.Шкраба (тренер тхеквондо) та Д.Новза-Федюк (тренер бойового гопака). Вони коротко розповіли про свої види спорту, чим особливий кожен з них, а їхні вихованці на сцені актової зали коледжу продемонстрували свої вміння.

Про здобутки СДЮШОР з велоспорту «Медик» розповів Павло Михайлович Попович.

Та найбільш очікуваною була зустріч з нашим земляком, сином Павла Михайловича, відомим велогонщиком, чемпіоном світу та володарем Кубка світу – Ярославом Поповичем. Незважаючи на цілком заповнену актову залу, він спілкувався невимушено. Тут теж була присутня перша вчителька спортсмена з села Корналовичі, яка приїхала із своїми учнями, щоб ці на власні очі побачили відомого дрогобичанина. Слухачі запитували та отримали змістовні відповіді.

Опісля кожен бажаючий мав змогу зробити пам’ятну світлину з чемпіоном світу та взяти автограф.

Головним організатором спортивно-масового заходу виступили працівники фізичного виховання ДВНЗ «Дрогобицький коледж нафти і газу», та її керівник Богдан Миколайович Піць.

Вл.інф.

 

ДСНСУ ЗАСТЕРІГАЄ

Насамперед безпека!

Дрогобицьким РВ ГУ ДСНС України у Львівській області спільно з працівниками служби у справах дітей, Дрогобицьким районним цетром соціальних служб для сімї дітей та молоді та працівниками Бориславського РЕМ здійснено відпрацювання на території Урізської сільської ради.

Його мета – зменшення кількості пожеж і загибелі людей під час них.

З мешканцями провели інформаційно-роз’яснювальну роботу, наголосивши на правилах пожежної безпеки в побуті, недопущенні спалювання сухої трави, безпечному поводженні під час користування нагрівальними приладами і користуванням пічним опаленням під час осінньо-зимового пожежонебезпечного періоду. Громадянам роздали агітаційну продукцію.

Для учнів Урізьського НВК І-ІІІст відбуся урок на тему безпечного поводження з опалбвальними приладами та дій на випадок виникнення надзвичайних ситуацій.

Учасники рейду попередили мешканців села про причини виникнення надзвичайних ситуацій у сім’ях одиноких громадян, багатодітних, малозабезпечених сімей та сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

За результатами відпрацювання провели робочу нараду з головами сільських рад, яким наголосили на необхідності поліпшення стану пожежної безпеки для населення.

М.ГОРОДИСЬКИЙ, головний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНС України у Львівській обл.

 

Є Й ТАКЕ СВЯТО

Бути волонтером – відповідальна місія

Командування та особовий склад військової частини А1108 від щирого серця вітають з Міжнародним днем волонтера усіх небайдужих і відповідальних людей краю.

Бути волонтером – це важлива і відповідальна місія, яка стає для людей способом життя. У час, коли наша країна перебуває у надскладній ситуації, коли порушено територіальну цілісність, підірвано економіку, а серед простих людей панує нерозуміння і розбрат, саме Ваша активна громадська позиція, небайдужість і невтомна праця додає віри у те, що у нашого народу є майбутнє. Бо єднання – це запорука успіху.

Щиро дякуємо отцю Ігореві Цмоканичу, Левку Скопу, Миколі Походжаю, Тарасу Лужецькому, Роману Мисишину, директору ДП «Дрогобицьке лісове господарство» Василеві Матяшовському, директору КП «Дрогобичводоканал» Романові Шагалі. Ви здійснюєте титанічну роботу, спрямовану на духовну й матеріальну підтримку військовослужбовців, у тому числі наших краян, як у пункті постійної дислокації, так і під час виконання завдань у районі проведення ООС.

Щиро вдячні від імені кожного воїна за Вашу людяність, безкорисливу працю. Для Вас найціннішою подякою є розуміння того, що Ви реально можете врятувати людське життя, покращити побут, допомогти. Завдяки Вашій підтримці у зоні ООС воює не тільки зброя – воює український дух, який неможливо здолати! Нехай Ваша доброта повернеться до Вас сторицею. Бажаємо оптимізму, здоров’я, невичерпної енергії та миру!

Низький уклін  усім небайдужим, завдяки кому наш народ стоїть і переможе!

 

ПОЛІТИКА

ГАЗОВА ГОЛКА

13 грудня спливає річниця щодо підписання нової угоди між «Нафтогаз» та «Газпром». Міністр енергетики Олексій Оржель заявляє, що якщо ми підпишемо нову угоду, то ціна може стати «однією з найнижчих за всю історію перемовин». Все б нічого і виглядає непогано, але насправді  ціна нового договору значно вища, ніж сам газ і має безліч пасток. В обмін на нього, Росія пропонує Україні відмовитися від всіх претензій у міжнародному арбітражі. І дешевий газ як і сир буває лише у мишоловці.

Історія має здатність повторюватися, якщо ми не вчимо її помилок. Так і зараз. Ми знову ризикуємо стати на ті ж граблі, що і багато років тому. А все через те, що завдяки прямим поставками на газ до України Росія вміло маніпулювала нашими президентами та урядами до 2014 року і намагається відновити це знову. До слова, останні 5 років, ми отримуємо газ з європейської сторони і цим самим автоматично позбавляємо себе від впливу Кремля. Але, вперше після 2014 року, Міністерство енергетики заявляє, що планує відновити постачання газу до України напряму з Росії. Окрім того, Росія в обмін на угоду хоче змусити українську сторону відмовитися від всіх її претензій щодо неї як країни-агресора в міжнародному арбітражі. З таким розкладом, недавня перемога Нафтогазу в апеляційному процесі проти Газпрому, де газовий монополіст має виплатити 3 млрд $ українській компанії також може піти нанівець.

Виходить так, що теперішній український уряд кладе на шальки терезів з одного боку державні інтереси України, а з іншого – новий договір про транзит російського газу до Європи і низьку ціну на газ для нас. Про це не сумніваються в «Європейській солідарності», лідери якої багато років шукали альтернативу російським поставкам газу. Вони вважають, відновлення прямих закупівель може загрожувати національній безпеці нашої країни. Народні депутати Олексій Гончаренко та Ахтем Чийгозвже передали заяву партії до СБУ про вчинення міністром енергетики Олексієм Оржелем кримінального правопорушення через його заяви про домовленості з РФ.

До того, ж історія не раз показувала, що через газовий шантажами погоджувалися на невигідні для неї умови. У1997 році Україна погодилася на розподіл Чорноморського флоту та базування російських кораблів у Севастополі. Саме у гонитві за газовою знижкою у 2010 році Україна підписала ганебні Харківські угоди та пролонгувала перебування російського флоту у Криму.

Невже зараз Росія відмовиться від шансу маніпулювати Україною? Здається, що Оржель не розуміє геополітики. Або не знає, що Газпром був, є і залишатиметься впливовим інструментом у руках Кремля. А низька ціна на газ для України від Росії – це завжди дешевий сир у мишоловці. Якщо Уряд не прийме відповідних дій, то нам загрожує перспектива стати тими мишами.

Підготувала Дарина МЕНДЕЛА

 

Звернення Львівської обласної ради

щодо прийняття у першому читанні проєкту ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»

Звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо прийняття в першому читанні проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» – ухвалене на ХХ черговій сесії Львівської обласної ради VII скликання 19 листопада 2019 року.

Верховна Рада України 13 листопада 2019 року 240 голосами парламентської більшості та частини позафракційних підтримала в першому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», знехтувавши численними зверненнями громадян, сільгоспвиробників, громадських організацій, рішеннями понад 100 місцевих рад стосовно необхідності продовження дії мораторію на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Статус української землі звели до рівня звичайного товару, який може купити кожен, хто заплатить більші гроші. Це загроза національній безпеці, і створюють цю загрозу найвищі посадові особи держави. Ми розцінюємо такі дії як дії, що містять ознаки державної зради.

Пунктом 14 перехідних положень зазначеного законопроекту тільки до1 січня 2024 року не допускається набуття юридичними особами, бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці, права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, земельні ділянки, які перебувають у приватній власності й призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельні ділянки, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельні частки (паї) – тобто з 2024 року ринок землі фактично відкривається і для іноземців. А для тих юридичних осіб, бенефіціарними власниками (контролерами) яких є іноземці та які вже користується землею останні 3 роки, взагалі відсутня заборона на її купівлю.

Ми, депутати Львівської обласної ради:

1. Висловлюємо недовіру Уряду України та вимагаємо відставки Кабінету Міністрів України на чолі з О. Гончаруком.

2. Звертаємось до депутатів Верховної Ради України припинити кроки з подальшого розгляду законопроєкту про запровадження так званого ринку землі, підготовленого Кабінетом Міністрів України до винесення цього питання на Всеукраїнський референдум.

3. Вимагаємо продовжити до 1 січня 2025 року мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та розпочати широке публічне обговорення щодо впровадження ринку землі сільськогосподарського призначення.

4. При напрацюванні нових законопроєктів про ринок земель сільськогосподарського призначення вимагаємо врахувати такі положення:

- відкриття ринку землі в Україні можливе лише після того, як кожен громадянин скористається передбаченим статтею 121 Земельного кодексу України правом на отримання земельної ділянки площею 2 гектари, виділеної внаслідок процесу розпаювання державних земель;

- запуск державної програми пільгового кредитування середніх і малих сільгосппідприємств та фермерських господарств для купівлі землі (мінімальний термін – 15 років);

- право на купівлю сільськогосподарських земель повинні мати виключно громадяни України, фермерські господарства, юридичні особи, що мають статус сільгоспвиробника останні три роки та засновниками яких є громадяни України;

- заборону права купівлі сільськогосподарських земель іноземцями, особами без громадянства, а також юридичними особами, заснованими іноземцями;

- заборону права купівлі іноземцями та юридичними особами, заснованими іноземцями, часток у юридичних осіб-власників сільськогосподарської землі;

- відкриття ринку землі в Україні повинно настати з моменту завершення наповнення Державного земельного кадастру, реєстру прав на нерухоме майно, інвентаризації земель запасу і резерву, а також виправлення в публічній кадастровій карті України раніше допущених помилок у геометричних даних по земельних ділянках;

- створення державного органу – Державний земельний банк;

- обмежити норму продажу гектарів земель сільськогосподарського призначення в одні руки.

Звертаємось до всіх місцевих рад стати на захист української землі, оскільки земля має бути ресурсом розвитку саме українського народу, а не об’єктом наживи для іноземних спекулянтів та олігархів, зокрема росіян і кремлівської кліки, представники якої вже давно обзавелися паспортами країн ЄС, Великої Британії та США.

У разі прийняття в другому читанні проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» висловлюємо готовність координувати та брати участь в ініціативах щодо захисту української землі як власності українського народу, зокрема в акціях під стінами Верховної Ради України.

Прийнято на ХХ черговій сесії ЛОР 19 листопада 2019 р.

 

ДУМКА

Створімо у Дрогобичі Пантеон слави героїв!

Від міського цвинтаря перед селом Старим Селом тягнеться на сотні метрів ліворуч розлогий потік. Сонячного весняного дня, напевно, 1919 року старосільський господар Захарій Середницький удвох із хлопчиком Дмитром Брильовським пасли корови в ліску на південь від села. Раптом вони уздріли, як Дельовою дорогою зі сторони Дрогобича наблизилися два чоловіки. Передній був у формі січового стрільця і мав зв’язані назад руки. Задній у польському військовому мундирі конвоював його і тримав напоготові кріс. Завівши стрільця в ліс, конвоїр крикнув до полоненого:

- Зврутьсє до лясу!

У ту ж мить гримнув постріл, і стрілець упав на землю, зросивши її своєю кров’ю. Військовик приступив до старого з хлопчиком і наказав:

-Мацє іць до вуйта, би го поховал!

«Як ми умирали, нам дзвони не грали, ніхто не заплакав за нами». За розпорядженням війта двоє старосільських селян викопали на місці розстрілу яму і без домовини та християнських почестей поховали невідомого стрільця. По короткім часі люди дізналися, що то був не рядовий стрілець, а сотник УГА. Хто він? Звідки родом? Де воював? Як потрапив у полон? Скільки прожив? Ніхто нічого не відав. Але залишились його бойові побратими. Ночами потайки від окупантів вони впорядкували могилу, поставили дубовий хрест, обгородили і обсадили хрещатим барвінком. На свята люди таємно приносили своєму полеглому оборонцеві живі квіти і молились за упокій його душі в царстві небесному.

Це не могло подобатись окупантам. У 1930 рр. вони зруйнували стрілецьку могилу. Поступово відійшли у вічність ті, що могли показати її місце. Лісок давно вирубали. На щастя, за станом на 1991 р. у селі ще проживав тоді 78-річний свідок Д. Брильовський. Незнищенним залишався і хрещатий барвінок. Вони-то й допомогли відшукати могилу того українського вояка, за СССР доруйновану колгоспним трактором. У 1990 р. стараннями членів Народного руху України старшого Івана Глубіша, молодших Остапа Чаповського, Володимира Зварича, депутата міської ради Володимира Буня, за сприянням колишнього лісника Михайла Данилківа забута могила «воскресла». Крім них, у впорядкувальних роботах взяли участь Микола Чаповський, Ярослав Шевців, Ярослав Лесик, Розалія Щудло, Михайло Миськів, Ярослав Кучма, Степан Кулиняк та інші небайдужі люди.

Місце довкола могили розчистили, а її підсипали і впорядкували. Анатолій Тимощук виготовив ориґінальний металевий паркан, в орнаменті якого – Тризуб, грона калини і два січові стрільці, котрі символізували почесну варту біля полеглого старшини. На чавунній плиті вибили напис: «Безіменному сотнику УГА, загиблому за волю України від польських поневолювачів. Вічна пам’ять». Над нею піднявся «березовий» хрест. Церемонію освячення відновленої стрілецької могили провели нині вже світлої пам’яті єпископ Юліян Вороновський і отець, нині доктор, ректор Дрогобицької духовної семінарії Мирон Бендик.

У тодішній статті «Могила невідомого стрільця», надрукованій у часописі «За вільну Україну» від 5 травня 1991 р., я згадував про порослі терном ями під горбком цього потоку з боку села Лішні, де, за спогадами старожилів, покоїлись інші невідомі борці за волю України періоду УПА. Стояло питання, коли і хто їх відкопає й перепоховає за християнськими традиціями. Кільканадцять років тому це нарешті зроблено. Прах героїв спочиває на Полі Скорботи.

Від перших років незалежності України в Дрогобичі набула актуальності пропозиція спорудити монумент, гідний подвигу відомих і незнаних героїв боротьби за волю рідного народу і власну державу. Йшлося у згаданій публікації також про доцільність перенесення праху невідомого стрільця на це почесне місце, позаяк до його могили ніхто не ходить, там немає стежки, і її закривають густі трави і кущі. Логічно перенести туди й останки одного з невідомих воїнів УПА, аби вони символізували нерозривну єдність двох поколінь борців за волю України в ХХ ст. Наприкінці 2019-го в саду позаду корпусу фізмату кількість віднайдених останків наших упівців наблизилась до ста, і така можливість появилась. Тоді запланований монумент, для якого вже виділено і позначено хрестом гарне місце на площі на вул. М.Грушевського поряд зі старим цвинтарем, стануть меморіальним об’єктом.

Іншими словами, утвориться такий собі невеликий дрогобицький Пантеон слави. У дні національних, державних, інших свят, пам’ятних і ювілейних подій тощо там можна проводити урочисті масові заходи, благо місця вистачить на кілька тисяч людей, ставити почесну варту з учнівської та студентської молоді, покладати вінки, квіти шани і пам’яті тощо. До меморіального об’єкту проліг би екскурсійний маршрут. А загалом Пантеон перетворився б на потужне і дієве знаряддя національно-патріотичного виховання молодого покоління українців, яким волею Господа-Бога і долі суджено продовжувати справу попередніх поколінь борців.

«Думку можна розвивати. То що, поміркуємо разом?». Цими словами закінчувалась моя давня стаття у часописі «За вільну Україну». Повернувшись до неї тепер, наприкінці третього десятиліття незалежності України, зможемо спільно, за участю міської та районної влади, зробити благородну справу великого громадянського і суспільного значення. Наскільки володію інформацією, подібного Пантеону слави з могилами невідомих борців за волю України в незалежній Україні, здається, ще немає. Отож Франкова земля гідна подати в цьому питанні приклад іншим містам. Тільки б нам не завадила осоружна байдужість.

Роман ПАСТУХ


ВІДГОМІН ПОДІЇ

Співали натхненно хористи й солісти

У цій статті йтиметься про Другий крайовий фестивальім. Р.Сов’яка.  Любителі української пісні, напевно, захочуть дізнатися про Перший фестиваль. Він відбувся 25 листопада 2012 року в селі Лішні на малій батьківщині композитора, педагога, дириґента, члена Національної спілки композиторів України, активного діяча Дрогобицької «Просвіти» Романа Сов’яка (1939-2007). Тодішня сільська рада при сільському голові Михайлові Стасіву діяльно підтримала мистецьку ініціативу, ухваливши відкрити на родинній садибі меморіальну таблицю, а також назвати його іменем сільську вулицю. Таблицю відкрили й освятили. Та ба. Новий власник тієї хати на місці старої, в якій народився маестро, знехтував факт освячення, важливу справу культурної громадськості на чолі з Дрогобицькою «Просвітою» і зняв її.

На милування нема силування, хоча…За незначної зміни в тексті не складало жодних проблем для повторного встановлення таблиці, наприклад, на окремому стовпчику або камені перед колишньою Сов’яковою садибою, другий варіант – на приміщенні сільської школи чи Народного дому без ущербу приватних інтересів нинішнього господаря тієї хати. На жаль, ні теперішньому сільському голові Романові Настьошину, ні депутатам сільради до цього чомусь не дійшли руки. Як не дійшли і до надання імені Романа Сов’яка одній із вулиць Лішні, логічно тій, де стояла його отча домівка. Знову підтвердилась правдивість євангельського вислову, що немає пророка в своїй країні. Можливо, резонанс про успішний Другий крайовий фестиваль плюс публікація в ЗМІ послужать їм спонукою до чину. Поживемо – побачимо.

Не вдалось у Лішні – вдалось у Дрогобичі. За годину до відкриття Другого крайового хорового фестивалю імені Романа Сов’яка на площі Ринку перед будинком № 27, де він мешкав упродовж 1967-2007 років, зібрались ініціатори та організатори з нагоди встановлення «міської» меморіальної таблиці на честь маестро, шанувальники його творчості. Це активні діячі Дрогобицької «Просвіти», у тому числі почесний голова професор Михайло Шалата, новий голова Юрій Л.Модрицький, депутат Львівської обласної ради і спонсор доброї справи Михайло Задорожний, дружина композитора Любомира Сов’як, їхні діти Дзвенислава та Євген, онук Данило Дутка, автор цих рядків, родичі, племінники, свояки, знайомі.

Освятив таблицю і мав пастирське слово отець-канцлер Самбірсько-Дрогобицької єпархії, настоятель кафедрального храму Пресвятої Трійці Тарас Гарасимчук. Михайло Шалата окреслив головні віхи творчого шляху маестро, його здобутки і заслуги на науковій та мистецькій нивах. Найвагомішим здобутком Романа Сов’яка у галузі науки стала тричі перевидана монографія «Остап Нижанківський», у жанрі композиції – авторські пісні національно-патріотичної тематики та обробки народних пісень, у хоровому дириґуванні – 19-річне керівництво чоловічим хором «Бескид». Безумовно, Роман Сов’як заслуговував звання «Почесний громадянин Дрогобича». Проте міській владі забракувало розуміння його вагомого внеску в культурний розвиток Дрогобича і всього Франкового краю.

Раніше думалося, що Другий крайовий хоровий фестиваль імені Романа Сов’яка під гаслом «Святися, Україно вільна!» за однойменною назвою його пісенної збірки, про потребу якого одностайно висловлюється і музична громадськість, і зацікавлена публіка, теж відбудеться в Лішні років за два-три. Натомість через різні, а головно суб’єктивні причини він став фактом не у Лішні, а в Дрогобичі аж через сім років, тобто 24 листопада 2019 року. Хорове дійство за сприяння міського голови Тараса Кучми, під загальним керівництвом віділу культури та мистецтв виконавчих органів міської ради (начальник Олег Яводчак) гостинно прийняв міський Народний дім ім. І.Франка (директор Петро Кос). Спонсорами фестивалю виступили Зеонід Модрицький, Марія Танчук, Михайло Задорожний, Мирон Бучацький, Оксана Скіра, Віктор Тюска, Володимир Яртим, Олександра Німилович, Віра Коцюба, Ольга Терлецька, кафедра методики музичного виховання і хорового дириґування Інституту музичного мистецтва (ІММ) педагогічного університету ім. І.Франка (завідувачка – професор Ірина Бермес), міськрайонна організація Союзу українок під керівництвом Лесі Процик. Важливу частину організаційної роботи виконали Василь Довгошия, Петро Гушоватий, Наталія Древняк і Ореста Гриньків.

До участі у фестивалі зголосилися львівський чоловічий хор «Гомін» (керівник – професор Львівської музичної академії ім. М. Лисенка, заслужений діяч мистецтв України Олег Цигилик, концертмейстер – заслужена працівниця культури України Надія Бабинець), муніципальний камерний хор «Легенда» (керівниця Наталія Самокішин), народна жіноча хорова капела «Лілея» районного Народного дому (керівниця – Галина Коваль, концертмейстер Наталія Шкраба), старший хор музичної школи №2 ім. Р.Сороки (керівниця – Лілія Дзиндзюра, концертмейстер Наталія Кекош), хор музичного коледжу ім. В.Барвінського (керівник – Богдан Бондзяк, концертмейстер Ірина Пінчук), муніципальний чоловічий камерний хор «Боян Дрогобицький» (керівник Василь Довгошия, концертмейстр Галина Токарчук). Отже, створився своєрідний львівсько-дрогобицький ансамбль виконавців. До речі, в головних моментах повторилась картина, котра спостерігалась і на Першому фестивалі в Лішні.

Перед початком власне пісенного свята ведучий Іван Сех запросив на сцену доцентку ІММ, членкиню Наукового Товариства ім. Т.Шевченка, Національної спілки композиторів України Олександру Німилович. Вона виголосила змістовну доповідь про творчий доробок світлої пам’яті композитора і педагога. Наскрізною думкою її виступу став патріотизм, цілеспрямованість маестро з метою створення і популяризації мобілізуючих пісень громадянського звучання на першому доленосному етапі національного відродження, проголошення та становлення незалежної України. Так-от, у репертуарі хорових колективів були як авторські пісні Романа Сов’яка, так і його обробки народних пісень, пісень інших композиторів, у тому числі «Під Твою милість», «Рідна мова», «Чи чуєш, мій друже, юначе», «Повстанська прощальна», «Українські партизани», «Поетова нива», «Вставайте, побратими!» на слова поетів Віктора Романюка, Михайла Белея, Лесі Павлюх, Тамари Севернюк, «Маєва нічка», «Йшли селом партизани», «Ох як люблю ті наші гори», «Я сьогодні від вас від’їжджаю», «Гей, степами», «Пісня куреня «Сірих вовків» («Нестримним потоком»), «В кінці греблі шумлять верби», «Така її доля», «Не питай», «В’язанка буковинських пісень», інші твори.

Кожну пісню слухацька зала нагороджувала щирими оплесками, а кільканадцять із них – оваціями і вигуками «Браво!». Такої честі удостоїлись, зокрема, пісні «Повстанська прощальна», «Вставайте, побратими!», «Пісня куреня «Сірих вовків». Втім, дрогобицька публіка завжди зустрічає їх гарячими оплесками та оваціями. Разом з ними натхненно співали на сцені солісти Михайло Сас і Борис Мидлик («Гомін»), Андрій Боженський і Ярослав Дзендзерович («Боян Дрогобицький»), Марія Трощило і Василь Шуневич («Легенда»). А коли наприкінці концертної програми «ґранди» музичного свята – хори «Гомін» і «Боян Дрогобицький» спільно із солістами старшої ґенерації заслуженим працівником освіти України, професором Корнелієм Сятецьким і Олегом Цигиликом могутньо, на повні груди виконали пісні «Гей, степами» і особливо «Вставайте, побратими!», публіка не хотіла відпускати їх зі сцени.

Щодо Корнелія Сятецького, то його співочий талант давно користується незмінним успіхом серед дрогобичан і всіх, хто мав нагоду слухати його на сцені. Крім нього, особливо слід відзначити Олега Цигилика. Як і сім років тому на Першому фестивалі, він привіз до Дрогобича дружний, злагоджений, відмінно зіспіваний у всіх голосових партіях хор і чудово дириґував ним. Маестро хорової пісні переживає нині другу творчу молодість. Попереду його та хор «Гомін» чекають нові мистецькі здобутки і вершини. Висока хвиля солодких емоцій від їхнього співу сколихнула чутливі серця слухачів. Вдячна публіка стужилася за таким високомистецьким виконанням, а тепер – цих хорів, хоча й інші постаралися показати себе якнайкраще. Тому Олег Яводчак мав за що подякувати і вручити спочатку юним, далі дорослим хоровим колективам пам’ятні подарунки.

Якщо після Першого крайового хорового фестивалю хтось ще міг сумніватися у становленні нової пісенної традиції Франкової землі, то після Другого фестивалю сумніви остаточно розвіялись. Добру справу треба продовжувати й розвивати. Адже кожен наступний фестиваль сприятиме подальшій популяризації, глибшому проникненню в золоті копальні народного мелосу та ще активнішій пісенній творчості нової генерації митців і виконавців.

Роман ПАСТУХСоздан 05 дек 2019  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником