ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ

Новини в "ГЗ" за 27 лютого 2020 року
ВІДКРИТИЙ УРОК ПАМ'ЯТІ, 

або Як влада, свідома громада і освітянська спільнота віддали шану Героям Небесної сотні

Шість років минуло з того часу як українці вийшли на столичний Майдан щоб відстояти свою гідність, честь і свободу. Тоді сліпі кулі вбивць обірвали життя понад 100 наших співвітчизників. Багато протестувальників отримали кульові поранення, різні травми. Майдан увійшов в історію як Революція Гідності. У числі посмертно нагороджених орденом Герой України є наші земляки – вороблевчанин Йосип Шилінг, летнинчанин Богдан Вайда, дрогобичанин Олег Ушневич.

Свічки пам’яті, поминальні панахиди пройшли у сквері Небесної сотні, у навчальних закладах, селах району.

 

Дрогобич вшанував Героїв

Ціною власного життя вони змінили історію України

Чимало дрогобичан і гостей міста зібрало віче-реквієм пам’яті Героїв Небесної сотні в однойменному сквері на вул. П.Орлика. Участь у заході взяли молодь, освітяни, медики, громадські діячі, представники громадських та політичних об’єднань, службовці, депутати та керівництво міста: міський голова Тарас Кучма, секретар ради Олег Хрущ, заступники міського голови Ігор Герман та Володимир Коцюба.

Чин панахиди відслужили представники духовенства СДЄ УГКЦ. Опісля до учасників заходу звернувся єпископ-помічник СДЄ УГКЦ Григорій Комар. Він нагадав про цінності, які сповідували Герої Небесної сотні.

«Ми повинні як у цей день, так і щодня пам’ятати, за що ж Герої Небесної сотні віддали своє життя. А вони віддали його за гідність, за честь, за свою державу, яку вони дуже любили. А тому тепер кожен з нас повинен подумати: чи поважаємо ми честь і гідність, коли нівелюємо перемогу Героїв і починаємо задумуватись, під яким пам’ятником кому зустрічатись. Лише на нас лежить відповідальність, коли топчемо пам’ять наших Героїв.

Але, впевнений, що як і тоді, кожен з нас сьогодні готовий стати на захист тих ідеалів і тої мрії, за яку віддали своє життя Небесна Сотня, Небесні Тисячі і тисячі наших людей. Слава Україні!», - звернувся до громади міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Керівництво міста разом з дрогобичанами поклали квіти та лампадки до пам’ятного знаку Героям Небесної сотні, а представники Дитячого парламенту запустили у небо більше десятка повітряних ліхтарів.

Вела захід Уляна Воят.

Також цього дня міський голова Тарас Кучма спільно з депутатом міської ради, в.о. міського голови у пост-майданівські часи Романом Курчиком поклали квіти до пам’ятного знаку Героям Небесної сотні та Захисникам незалежності України, який розміщено на фасаді Катедрального Собору Пресвятої Трійці.

Нагадаємо, 20 лютого 2014 року загинуло найбільше активістів Майдану. Серед них були і дрогобчани, які одними з перших за покликом серця та з любові до рідної країни, полишили свої домівки, своїх рідних і вирушили на Майдан. У той буремний час від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці за офіційною інформацією загинуло майже сто осіб, серед яких і наші земляки Йосип Шілінґ, Богдан Вайда та Олег Ушневич. Постраждали майже 700 осіб. Серед потерпілих поранення отримали також дрогобичани Василь Михалко, Василь Гуцул та Юрій Андрушков.

Пресслужба ДМР

 

Герої не вмирають, коли їх пам’ятають!

Уже вп’яте, з часу створення у 2015 році експозиції «Воїни Гідності і Свободи», музей «Дрогобиччина» вшановує пам’ять героїв. Щороку тут, в Меморіальній кімнаті Героїв Небесної сотні, наукові працівники історичного відділу проводять Уроки національної пам’яті для учнів та студентів, зустрічі з родинами героїв, заходи і презентації, на які, як метелики на яскравий вогник, злітаються-сходяться небайдужі.

Вшанування Героїв Небесної Сотні відбулося, як зазвичай, урочисто, без зайвого пафосу, але щиро, в родинній теплій атмосфері. Прийшли священники, батьки і брат Олега Ушневича, сестра з чоловіком та племінниця Богдана Вайди, доньки з дітьми та сестра Йосипа Шіллінґа, представники влади, педагоги, студенти, майданівці.

Молебнем за Україну, борців за Незалежність та Героїв Небесної Сотні у співслужінні зі священниками-капеланами розпочав урочистість єпископ-помічник СДЄ УГКЦ Григорій Комар. Він наголосив, що життя і смерть героїв є святою самопожертвою для України.

А далі... зазвучала висока і тужлива «Мелодія» Мирослава Скорика. На цьому музичному тлі «падало свинцеве небо, і його втримали українські атланти, – остання сотня Майдану – Небесна».

Цією цитатою із книжки «Небесна Сотня. Життєписи» ведуча заходу познайомила присутніх із авторкою цього видання Світланою Терейковською. Активна учасниця Революції Гідності, волонтерка, педагог, філолог, публіцистка і щира патріотка Світлана Терейковська приїхала в Дрогобич, щоби презентувати свою книжку! Бо, за словами Ігоря Пошивайла, генерального директора Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності, – «цей тритомник, трикнижжя – найкраща подяка від нас усіх Небесній Сотні...»

І дійсно, «Небесна Сотня. Життєписи», як розповіла авторка, задумана трилогією, оскільки в одній книзі неможливо описати всю велич і трагізм Революції Гідності, її учасників, знаних і невідомих Героїв Небесної сотні, зафіксувати сотні спогадів родичів та очевидців.

Людська пам’ять має здатність стиратися... Щоб не вибухнути, щоб не скам’яніти... І тому найоптимальнішим фіксатором історичної пам’яті є людські гени і ...папір. Він витримає, і не посивіє... В цій книзі стільки болю й стільки правди, що кожен зафіксований тут спогад вже є документом-свідченням на суд. Божий і народний... «...Життєписи» – живе епічне полотно новітньої української героїки, на якому Світлана Терейковська наче намалювала портрети Новомучеників України, всі сто, і трохи більше, і серед них – трьох дрогобичан...

У першому томі трилогії авторка знайомить нас із життєписом Богдана Вайди, великого працелюба і колекціонера, якого знав Президент МОК Хуан Антоніо Самаранч, але не знали ми. Другий том знайомить з Олегом Ушневичем, юнаком-спортсменом, ерудитом, патріотом, який писав вірші... Перше двокнижжя – готове, а третій том, який має розповісти світу про громадського активіста, члена Української Гельсінської групи, щирого українського патріота Йосипа Шіллінґа, ще не завершений, ще історичну канву мають дошити дочки героя Галина і Віра, з якими письменниця познайомилася саме у Дрогобичі, в Меморіальній кімнаті Героїв Небесної Сотні.

Виступаючи перед присутніми, директор музею Алла Гладун наголосила на жертовності Героїв Небесної Сотні, а також подякувала Світлані Терейковській за її дослідницьку працю.

Майданівець, лікар, і лікар Майдану, учасник АТО, розвідник, а нині – міський голова Дрогобича Тарас Кучма у виступі говорив, що влада убила беззбройних борців за свободу, та не вбила ідеї, їхньої мрії бути вільними.

Від імені родин Героїв України слово мав рідний брат Олега Ушневича Роман, який розповів про брата-героя і закликав присутніх бути гідними цих великих жертв в ім’я Незалежної Української Держави.

В цей день у залі було немало майданівців. І один з них, відомий маляр і волонтер Левко Скоп зробив для нашої гості приємний сюрприз: подарував ікону, яку написав на старовинному ґонті з церкви Святого Юра. Таку ж іконку художник передав і своєму другові Ігорю Пошивайлу, таку ж написав і для Ольги Савенок. Адже вартують, бо праця їх – неоціненна!

...А далі знову була музика. Звучала скрипка, відтворюючи мелодії народної душі. Завдяки викладачам музичного коледжу ім. В.Барвінського, зокрема, Надії Волощук, і талановитим скрипалькам – студенткам ІІ і ІV курсів, присутні могли насолодитись чарівними творами українських композиторів. Про Майдан, героїв і свободу розповідала-співала бард, композиторка і волонтерка Ліля Кобільник. Поезію про Героїв, написану у 2014 році 12-річною школяркою, продекламувала громадська активістка Олександра Лисак.

Під завісу зустрічі Світлана Терейковська «роздавала» автографи на подаровані книги, які спеціально Музей Революції Гідності дотиражував для дрогобицької презентації. Усі родичі Героїв Небесної Сотні, представники навчальних закладів, бібліотек міста одержали перший том трилогії. Усі, та не всі, оскільки попит перевищив пропозицію! А бажаючих зі сільських шкіл, з Трускавця, Борислава, Стебника – дуже багато…

Двогодинна зустріч пролетіла наче мить, та, без пафосу й патетики кажучи, вона просто була необхідною. І не так родинам загиблих Героїв, як нам, тим, хто іменує себе українцями. І не для відмітки у паспорті, а для збереження національної ідентичності, для продовження спадкоємності поколінь звитяги за нашу гідність і свободу.

...Син, донька, батько, чоловік, чи брат... Герої не вмирають, коли їх пам’ятають! Бо пам’ять – це від Бога, це вища матерія, яка перетворює народ у Націю.

Марія ГОЛОВКЕВИЧ, модератор заходу

 

І знову сумно звучала «Плине кача…»

20 лютого 2020 року сумна мелодія «Плине кача по Тисині…» знову звучала у містах і селах Дрогобиччини. На скорботних заходах українці вшановували пам’ять героїв Небесної сотні…

До цієї події приурочили захід у «Меденицькому професійному ліцеї» (директор Василь Лужецький). Тут урочисто відкрили й освятили три пам’ятні дошки загиблим у зоні проведення АТО випускникам ліцею: Романові Сусяку, Іванові Юзефовичу та Миронові Матьолі. Право відкриття отримали діти полеглих героїв.

На подвір’ї закладу освіти зібралися: духовенство, військовослужбовці в/ч А1108, представники влади, громадськості, учні та працівники ліцею.

Священники різних конфесій відслужили панахиду за полеглими воїнами та освятили таблиці. Пам’ять героїв АТО та Небесної сотні вшанували хвилиною скорботи під мелодію реквієму «Плине кача…» у виконанні духового оркестру в/ч А1108 та військовим салютом.

Відтак до присутніх з промовами звернулися: депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, голова Меденицької ОТГ Володимир Шулак, військовий комісар Дрогобицько-Бориславського ОРВК Микола Лисак.

Прозвучали патріотичні вірші та пісні у виконанні учнів ліцею. До пам’ятного місця лягли квіти та лампадки…

***

Того дня віче пам’яті відбулося у Летні – на батьківщині Героя України Богдана Вайди біля меморіалу Героям Небесної сотні.

Панахиду відслужив та звернувся з проповіддю до присутніх отець-декан Володимир Горін.

Літературно-мистецьку композицію, завдяки якій усі на деякий час знову перенеслися у буремні події Майдану 2013-14 рр., підготували учні й педагоги місцевої школи.

Неприховуючи емоцій і хвилювання, перед учасниками зібрання виступив голова Меденицької ОТГ Володимир Шулак.

Квіти та лампадки до пам’ятника поклали депутат облради Михайло Задорожний, голова ОТГ Володимир Шулак, перший заступник голови ДРДА Руслан Щерба та заступник голови райради Володимир Стецівка.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Олег Ушневич. Пам’ятаємо...

Під лейтмотив цієї тужливої української народної пісні у Дрогобицьму ліцеї вшанували пам’ять випускника нашого навчального закладу, Героя України, Героя Небесної Сотні Олега Ушневича.

Учителі Оксана Летнянчин, Люся Мурза та Галина Качмарик підготували до події літературно-драматичний вечір. На дійство до ліцеїстів завітали найближча родина героя та його побратими, представники духовенства, мер Дрогобича Тарас Кучма, секретар міської ради Олег Хрущ.

Після закінчення літературної частини учителі та ліцеїсти вирушили до міста Сколе, де покоїться наш Герой. Тут, біля могили Олега, священники відслужили панахиду. Потім усі вирушили до місцевого музею «Сколівщина» та оглянули присвячену Олегові експозицію.

 

НОВИНИ

Знову вирувала негода 

У ніч з 23 на 24 лютого на Львівщині знову вирувала негода.

Як повідомляють у відділі надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ДМР, у Дрогобичі значної шкоди пориви вітру не завдали. На вулиці Бориславській на одному із будинків вітер пошкодив покрівлю, місцями постраждали лінії електропередач. На деякий час була припинене водопостачання з водозабору Гірне.

У випадку виявлення наслідків негоди просимо повідомити про проблему, зателефонувавши на «гарячу лінію» міста: (0324) 410-160 та (098) 78-38-370.

Окрім того, повідомити можна і скориставшись е-сервісом «Відкрите місто» на інтернет-порталі ДМР.

Нагадаємо, два тижні тому негода завдала Дрогобичі збитків на понад пів мільйона гривень.

 

Пошкоджені вітром школи та дитсадки полагодили 

Дрогобицька загальноосвітні навчальні заклади, а також заклади дошкільної освіти, будівлі яких два тижні тому пошкодила стихія, повністю відремонтовані.

Матеріали для проведення ремонту закладів освіти надали з матеріально-резервного фонду міста.

Про це повідомляють у відділі надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення ДМР.

У ліцеях №2 та №3 відремонтували покрівлю. У гімназії №8 наслідки негоди за власний кошт усунув підрядник, який попередньо виконував роботи із заміни даху. Відремонтували покрівлю й у закладі дошкільної освіти №19.

Дерево, яке обвалилися на території ЗДО №17, пошкодивши сусідній приватний будинок, забрали, а будинок відремонтують за рахунок коштів міського бюджету.

 

Автомобіль, про який пишуть так звані активісти, виконком орендує 

У соціальних мережах окремими особами, які позиціонують себе як активісти, або ж представники громади, активно поширюються дописи про купівлю міським головою нового автомобіля марки «Lexus».

З метою спростування дезінформації, яку вони поширюють повідомляємо, що виконавчий комітет Дрогобицької міської ради орендував автомобіль марки «Lexus» терміном на 1 рік з 5 лютого 2020 року до 4 лютого 2021 року.

Про це свідчить Договір оренди транспортного засобу №34, посвідчений Момот М.О. – приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області.

Річ у тім, що термін оренди попереднього автомобіля марки «Volkswagen» завершився, а орендодавець відмовився продовжувати оренду. Тож автомобіль марки «Lexus» орендовано в терміновому порядку для виконання службових обов’язків, оскільки на придбання нового кошти у бюджеті міста відсутні.

Цікаво, що при оренді попереднього автомобіля особи, які сьогодні поширюють дезінформацію, також вказували, що машина придбана міським головою.

Тому закликаємо осіб, які поширили недостовірну інформацію про купівлю міським головою нового автомобіля марки «Lexus», спростувати її, а в подальшому – не поширювати чутки, які не відповідають дійсності.

Пресслужба ДМР

 

Біля ратуші замайоріли чотири прапори 

На оновленій площі недавно поруч з центральним входом до міської ратуші встановили чотири флагштоки.

До Дня Героїв Небесної сотні на нові флагштоки почепили прапори: міста Дрогобича, України, Європейського союзу та Прапор миру.

Прапор миру замінюватимуть у дні прибуття іноземних делегацій на прапор країни звідки будуть гості Дрогобича, а у визначені сесію Дрогобицької міської ради дні – на червоно-чорний прапор.

Оскільки тепер прапори розміщено перед будівлею ратуші, знамена, що були на балконі сесійної зали, прибрали.

Пресслужба ДМР

 

Нові дорожні знаки – на десяти вулицях 

На вулицях Війтівська Гора, Лесі Українки, Івана Франка, Володимира Чапельського, Остапа Нижанківського, Данила Галицького, Юрія Дрогобича та Самбірській змінять організацію руху транспорту, встановивши нові дорожні знаки.

Це відбудеться на підставі рішення Виконавчого комітету ДМР, прийнятого 18 лютого.

У рішенні зазначено:

– на перехресті вул. Війтівська Гора – вул. Сахарова встановлять дорожні знаки п.5.35.1 та 5.35.2 «Пішохідний перехід»;

– на тротуарах на вул. Лесі Українки біля буд. №3 та №7 розмітсять технічні засоби для перешкоджання заїзду транспортних засобів;

– на вул. Лесі Українки, навпроти вул. Коссака та буд. №70, встановлять дорожні знаки 3.35 «Стоянка заборонена» з табличкою 7.1.1;

– на вул. І. Франка,96 – дорожні знаки п.5.35.1 та 5.35.2 «Пішохідний перехід»;

– на вул. В.Чапельського зі сторони вул. В.Великого – дорожні знаки п.5.35.1 та 5.35.2 «Пішохідний перехід»;

– на вул. О.Нижанківського (на перехресті вул. О.Нижанківського – вул. Т.Шевченка та вул. О.Нижанківського – вул. І.Франка в напрямку руху до вул. Лесі Українки) – дорожні знаки 3.34 «Зупинка заборонена;

– на вул. Д.Галицького (на перехресті вул. Д.Галицького – вул. Жупна в напрямку руху до вул. Бориславської) – дорожній знак 3.34 «Зупинка заборонена»;

– на вул. Лесі Українки з боку буд. №11 в напрямку руху до вул. М.Лисенка – дорожній знак 3.34 «Зупинка заборонена»;

– на вул. Юрія Дрогобича (від перехрестя вул. Ю.Дрогобича – вул. А.Міцкевича в напрямку руху до вул. ДюГалицького) – дорожній знак 3.34 «Зупинка заборонена»;

– на вул. Самбірська від будинку №79 до перехрестя вул. Самбірська – вул. Гранітна – дорожні знаки 3.34 «Зупинка заборонена» з лівої та правої смуги руху автомобільного транспорту.

У районі примикання вул. Підвалля до вул. Трускавецької встановлять технічні засоби для обмеження руху транспортних засобів з можливістю тимчасового заїзду транспорту.

Пресслужба ДМР

 

«Експедиція на батискафі (Місія у Трубомістечку)»

У КП «Дрогобичводоканал» (до речі, у наступному році колектив відзначатиме своє 90-річчя) видали пізнавальну книжечку з такою назвою про видобуток води і очистку каналізаційних стоків.

Вона побудована у цікавій розмові чотирьох друзів Олежика, Ромчика, Іванка і Оксанки, які, перевтілившись у малюсіньких «гномиків», потрапляють у батискаф (металева глибоководна камера, призначена для дослідження морів та океанів) і досліджують процес надходження і фільтрації спожитої води. Доступна описова форма мандрівки по Трубомістечку спонукає до усвідомлення того як слід раціонально і, головне, цивілізовано ставитися до води.

Це книжка-казка розрахована на дітей дошкільного і шкільного віку, котрі легко і невимушено запам’ятовують конкретні поради як раціонально ставитися до такого природно блага як вода.

Уже в деяких школах діти провели обговорення цієї цікавої книжечки. А на адресу керівництва КП «Дрогобичводоканалу» надійшли перші позитивні відгуки.

В.Т.

 

У Дрогобичі створюється КОЦ імені Івана Франка

Проєкт рішення про створення Центру депутати розглянуть у березні 

У Дрогобичі продовжують працювати над створенням Культурно-освітнього центру імені Івана Франка (КОЦ), який повинен стати майданчиком ключових культурно-просвітницьких подій у місті.

Робоча група зі створення Ццентру, до складу якої входять представники відділів виконавчого комітету ДМР, депутатського корпусу та ДДПУ ім. І.Франка, засідала у ратуші 20 лютого.

Нагадаємо, Центр облаштують у будівлі на вул. І. Франка, де раніше була розташована вечірня школа.

Юридичний процес створення Культурно-освітнього центру імені Івана Франка розпочнеться вже у березні. Саме на березневе засідання сесії депутатському корпусу пропонуватимуть на розгляд проєкт рішення про утворення КОЦ. У штатному розписі передбачено 4 працівники, які необхідні та прописані законодавством для початку роботи будь-якої установи: директор, бухгалтер, завідувач господарством та прибиральник.

Разом з проєктом рішення про створення Центру, сесія ДМР розгляне питання про затвердження Статуту діяльності закладу.

Роботу Центру заплановано організувати так, щоб представництва організацій, які працюватимуть у ньому, відремонтували приміщення самостійно, натомість їм планують надати пільгову оренду. Міська рада бере на себе зобов’язання відремонтувати приміщення загального користування, мережі та покрівлю.

Зазначимо, у КОЦі поєднають функціонування Центру Українсько-Австрійської співпраці, галереї мистецтва, представництва Міжнародного Фонду І.Франка та музею-садиби у Нагуєвичах, сучасного театрального простору, центру вивчення міської історії. Також планують облаштувати місце для засідань впливових людей з різноманітних сфер діяльності міста.

Предбачено, що Центр зароблятиме на своє утримання, здаючи в оренду приміщення для проведення масових чи культурно-мистецьких заходів тощо.

«Упевнений, що Центр стане самозабезпечуючим. Так нам вдасться зберегти приміщення, на ремонт яких у міському бюджеті нема коштів, а також організувати культурно-освітній простір. Сподіваємось, що депутати з розумінням поставляться до цього питання та підтримають таке рішення», - зазначив голова робочої групи, очільник Дрогобича Тарас Кучма.

Також робоча група визначається з потенційними кандидатами, які на конкурсній основі претендуватимуть на посаду директора Культурно-освітнього центру імені І.Франка.

 

Банер із зображенням Степана Бандери – на реставрації 

У ніч з 9 на 10 лютого, у Дрогобичі вирувала негода. Внаслідок сильних поривів вітру банер із зображенням Провідника ОУН-УПА Степана Бандери, який розміщено на фасаді однієї з будівель на площі Ринок, був пошкоджений.

КП «Управитель ЖЕО» демонтувало пошкоджений вітром банер для подальшої реставрації.

Як повідомляють у Департаменті міського господарства ДМР, цього тижня реставрований банер зі зображенням Степана Бандери повернуть на попереднє місце розміщення.

 

Ялина, яку зрізали на вул. Ковальській,

становила загрозу для пішоходів

Ялину на вулиці Ковальській, поруч зі «Стіною Плачу», зрізали через загрозу падіння.

«Після сильних поривів вітру та негоди, яка вирувала у Дрогобичі два тижні тому, стовбур ялини похилився. Виникла загроза її раптового падіння, що становило небезпеку для пішоходів», - роз’яснюють у відділі надзвичайних ситуації та цивільного захисту населення ДМР. Крім того, падіння дерева могло би призвести не лише до травмування пішоходів, а й завдати шкоди будівлі навпроти чи припаркованим автомобілям.

Відтак на підставі звернення відділу НС та ЦЗН ДМР зрізку дерева провели фахівці ІІ Спеціального центру швидкого реагування ДСНСУ. Залишки деревини прибрали працівники КП «КМГ».

У Департаменті міського господарства ДМР зазначають, що Дрогобич готується до участі у загальноукраїнській акції «Мільйон дерев за 24 години», у рамках якої на Львівщині висадять 250 тисяч дерев. Саджанці заплановано висадити і на місці зрізаної ялини.

 

ЛОДА підтримала позицію Дрогобича щодо сільзаводу 

«Дрогобицьку солеварню необхідно зберегти як пам’ятку», – саме таку позицію Львівська обласна державна адміністрація скерувала 24 лютого до Фонду держмайна України. Про це йдеться на офіційному сайті ЛОДА.

Зазначимо, попередньо Дрогобицька міська рада вже зверталась до Фонду держмайна України щодо збереження солеварні у власності міста, тим самим унеможлививши її приватизацію.

Рішення, щоб звернутися до в.о. голови Фонду державного майна України Віталія Трубара щодо передачі майнового комплексу ДП «Дрогобицький солевиварювальний завод» у довгострокову оренду Дрогобицькій міській раді було прийнято на черговому засіданні сесії Дрогобицької міської ради 29 листопада 2029 р.

Львівська обласна рада також підтримує ініціативу щодо передачі майнового комплексу ДП «Солевиварювальний Дрогобицький завод» у комунальну власність територіальної громади Дрогобича.

На сесії 24 грудня 2019 року депутати проголосували відповідне звернення до Кабміну.

Окрім цього, активні дрогобичани разом з керівництвом міста розробили концепцію ревіталізації Дрогобицької солеварні.

Нагадаємо, постановою Кабміну від 25 листопада 2019 року Державне підприємство «Солевиварювальний Дрогобицький завод» виставлено на приватизацію.

Як зазначають у ЛОДА, на початку лютого цього року Уряду надійшло звернення з проханням про черговий перегляд рішення Уряду щодо приватизації чи змін у комплексі солеварні в Дрогобичі. Відтак Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук підписав доручення надати повний експертний висновок для Фонду держмайна України. У відповідь на доручення Прем’єр-міністра України у департаменті архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА зазначили, що комплекс споруд солеварного заводу є пам’яткою архітектури місцевого значення.

«За всіма експертними висновками та на моє тверде переконання, солеварня у Дрогобичі має стати цікавим діючим підприємством-пам’яткою», – зазначив заступник голови ЛОДА Юрій Холод.

 

Число скарг на перевезення зменшилося вдвічі 

У 2019 році до відділу економіки ДМР надійшло 65 скарг та звернень громадян щодо роботи громадського транспорту. У 2018 році аналогічних скарг та звернень надійшло 133.

- Як бачимо, кількість зауважень до роботи громадського транспорту у місті зменшилось вдвічі, - зазначають у відділі економіки ДМР.

Загалом у 2019 році автотранспортними підприємствами міст Дрогобича та Стебника, які здійснюють пасажирські перевезення на регулярних маршрутах, перевезено 3803,6 тисяч осіб. Цей показник на 5% перевищує дані у порівнянні з 2018 роком.

Також нагадуємо, для зручності дрогобичан у 2019 році відкрито новий маршрут громадського транспорту №6, який сполучає вулиці Самбірську та Стрийську.

Нагадуємо, подати звернення, скаргу чи пропозицію можна за допомогою е-сервісу «Електронне звернення».

Відстежити рух громадського транспорту міста можливо за допомогою е-сервісу «Онлайн рух маршрутного транспорту».

Також у центральній частині міста на зупинках громадського транспорту можливо відстежити рух маршруток за допомогою спеціальних інформаційних табло.

Пресслужба ДМР

 

Знакова постать Галичини: Микола Євшан

Щойно в івано-франківському видавництві «Місто НВ» вийшов науковий збірник «Микола Євшан в контексті доби», присвячений 130-й річниці від дня народження і 100-літтю смерті визначного галицького літературного критика, героїчного учасника стрілецького руху і воїна УГА, публіциста Миколи Євшана (1889 – 1919). Упорядником і редактором збірника виступив дрогобицький науковець Олег Баган, який і розповів нам про значення і вагу видання.

- Микола Євшан (справжнє прізвище – Федюшка) – це один із найяскравіших інтелектуалів української культури ХХ ст. Він став ідейним символом двох найбільших явищ історичної доби початку цього сторіччя: модернізму в літературі і молодіжного стрілецького руху. А це означало, що Євшан, що Євшан мусив здійснити інтелектуальну і моральну революції, бо мав вивести ці дві тенденції на кін історії. І йому це, попри трагічно короткий відтинок власного життя, вдалося.

До сьогодні феномен Євшана залишається до кінця не розкритим, хоча й є одне велике перевидання його праць: Євшан М. Критика. Літературознавство. Естетика. / Упоряд. Наталя Шумило. - К.: Основи, 1997. Тож спільна наукова конференція кафедр української літератури Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника і Дрогобицького педуніверситету ім. І.Франка, за підтримки івано-франківської організації Спілки письменників України стала стратегічним кроком у плані розкриття цього феномену. Науковий захід був проведений 1-го листопада 2019 р. в Івано-Франківську, бо народився М.Євшан на Галицькому Підгірї у Войнилові, біля Калуша.

На конференції і, відповідно, у збірнику її матеріалів зроблено кілька важливих акцентів. По-перше, було проаналізовано ідейні і теоретичні джерела Євшанової критики й есеїстики, пояснено, що він виростав із філософії Романтизму (Новаліс, Л.Тик, А.Шопенгауер, Й.Г.Фіхте та ін. ), а це розвинуло в ньому духовно-ідеалістичні імпульси, завдяки яким він зумів подолати раціоналістично-соціалістичні моди і пастки своєї доби. Так М.Євшан відкрився ірраціоналістичному світоглядові. Власне, це дало мені підстави на конференції назвати його «предтечею вісниківського неоромантизму і вольового націоналізму», що прозвучало вперше. Саме так: в есеїстиці Євшана 1912 – 1914 рр., в його публіцистиці, яку ми опублікували вперше великим корпусом у збірнику, явно звучать ідеї про «вічну романтику», «мистецтво героїки», «силу волі» тощо. Саме ці ідеї згодом буде розвивати провідний ідеолог 1920-х рр., теоретик вольового націоналізму Дмитро Донцов (1883 – 1973). Хоча М.Євшан був молодшим за Д.Донцова, але завдяки своєму глибокому талантові галичанин зумів проникнути в основи європейської культури і зрозуміти закони історії швидше і стати ідейним лідером доби. Тому факт його передчасної смерті на полях війни за незалежність від тифу у Вінниці є особливо трагічним моментом для України: тоді вона втратила свого великого пророка.

Зараз ми опублікували у новому збірнику добірку Євшанових публіцистичних статей періоду Світової війни (готувала тексти дослідниця Мряна Комариця із Львівської національної наукової бібліотеки ім. В.Стефаника), які ще не передруковувалися в Україні, і з них видно, що у 1914 – 1919 роки він ще більше еволюціонував управо, до ідей вольового націоналізму. Це дуже важливо наголосити, оскільки в сучасній науці є спроби зробити з М.Євшана такого собі безвідповідального «естета-егоцентрика», «любителя чистої краси» тощо, що не відповідає дійсності.

М.Євшан був сміливим і проникливим критиком, наприклад, він ще у 1911 р. розвіяв фальшивий культ Маркіяна Шашкевича у статті «Свято Маркіяна Шашкевича». Критик аргументовано довів, що М.Шашкевич не був значним письменником, мав дуже неглибокий талант, прищеплював українській літературі мінорно-сентиментальні настрої і стереотипи, вторинність, цілком не збагнув великих ідей романтизму як філософії традиціоналізму, героїки, ірраціоналізму. Цим М.Євшан прагнув зруйнувати провінційність, рутенську «ботокудію» в мисленні Галичини. Додам, що до сьогодні в нас наукові підходи до теми М.Шашкевича і значення його спадщини часто ще дуже примітивні, в основному захвалювальні, коли дослідники роблять із цього вторинного письменника ледь не «генія», «епохального подвижника», не розуміючи, що цим лише шкодять національній самосвідомості українства, бо фахово неточно означують явище. Натомість нам потрібне правильне розуміння і тлумачення причин слабкості романтизму в Західній Україні, що й обумовило легку перемогу москвофілів у культурі і політиці краю від 1850-х рр., які загальмували національний розвиток українства на десятиліття, про що писав І.Франко як про «прірву занепаду».

Загальний підсумок конференції: Микола Євшан був постаттю, яка відкривала нові обрії перед національною культурою, боролася із примітивізмом, народницькими стереотипами, провінційністю мислення, фальшивістю «просвітянщини». Його твори дивують живим пульсуванням думки, широтою світогляду, чудовою освітою у сфері європейської культури. Це ім’я вартує бути одним із символів Галичини як ім’я знакової, вирішальної постаті своєї епохи, вартує бути ширше вшановане в краю.

До слова, дружина М.Євшана, Дарія з Добрянських, у 1930-і роки працювала в Дрогобицькій гімназії, очевидно, вплинула на культурну самосвідомість нашого міста.

Зараз ми разом із Мар’яною Комарицею підготували великий том майже на 1000 сторінок «Вибраного» М.Євшана, де з’являться десятки ще недрукованих його статей і цінні матеріали про нього. Тож підніметься ще один важливий пласт високоінтелектуальної української класичної спадщини.

 

СПОРТ

У Дрогобичі – «Кубок Тайфуна»

22 лютого у Дрогобичі проходили змагання з таеквондо Відкритий «Кубок Тайфуна».

70 спортсменів визначали найкращих у спортзалі коледжу нафти і газу.

Організаторами турніру виступили: ФСК «Тайфун» (Дрогобич) та сектор з питань фізкультури і спорту відділу молодіжної політики та спорту ДМР. Змагання проходили у розділі масогі (індивідуальний спаринг).

Головні народи виборювали таеквондисти з шести команд: ФСК «Тайфун», СОЦ «Еней» (Дрогобич), СК «Патріот» (Стебник), ДЮСШ «Явір» (Дрогобицький район) та два колективи зі Львова – «Золотий лев» і «Файтерс».

Під час урочистого відкриття учасників змагань привітали і побажали успішних поєдинків керівник ФСК «Тайфун» і головний організатор Віталій Шкраба, начальник сектору з питань фізкультури і спорту відділу молодіжної політики та спорту ДМР Орест Соломчак, один із меценатів турніру – голова Дрогобицької міської партійної організації ВО «Батьківщина» Світлана Маменька, головний суддя Олег Войтович, Іван Файчак, який сприяв в організації турніру.

Варто відзначити гарну техніку, цілеспрямованість, впертість і жагу до боротьби юних спортсменів, а їхнім наставникам слід подякувати за те, що зуміли забрати дітей з вулиці, відтягнути їх від комп’ютерів і смартфонів, заохотити до тренувань і здорового способу життя.

У складі ФСК «Тайфун» найкращими були Роксолана Рейнарович (І місце серед дорослих і серед юніорів), Андрій Мицан (І м. серед юніорів), Денис Гвоздецький (І м. серед дітей 10-11 років), тренер – Віталій Шкраба; у складі СОЦ «Еней» – Кирило Виноградов (І м. серед юніорів), тренер Наталія Старух; у складі ДЮСШ «Явір» – Богдан Кліщ (10-11 років), Олег Бермес (10-11 років, за волю до перемоги), тренер – Іван Харів; у складі СК «Патріот» – Марко Тюска (10-11 років), тренер Володимир Арустем’ян.

Організатори турніру вдячні меценатам: ПП «Лімниця» (Василь Варварук), мережа магазинів «Сяйво» (Руслан Стасінчук), ДМО ВО «Батьківщина» (Світлана Маменька), магазин «Артсвітло» (Василь Дмитришин), ПП Олег Пашко. Голова ФСК «Тайфун» Віталій Шкраба дякує усім, хто долучився до організації і проведення турніру.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

«Галичина» екзаменуватиме «Яворів» 

22 лютого Дрогобицька «Галичина» зіграла третій матч групового етапу товариського турніру пам’яті Ернеста Юста.

Суперник нашої команди – «УГВ-Сервіс» (П’ятничани). Обидва колективи на той час уже забезпечили собі вихід до 1/16 фіналу, тож гра видалася не надто принциповою, але багатою на забиті м’ячі. У підсумку – 3:2 на користь п’ятничан. У їхньому складі відзначилися Василь Павлучкович (27 хв.), Тарас Луцишин (55), Віктор Ворон (70), у дрогобичан – Павло Козловський (50) та Роман Подоляк (85, з пенальті).

«Галичина виступала у такому складі: Любомир Цісельський (Роман Чопко, 46), Руслан Пліш, Роман Подоляк, Андрій Сенів (Василь Даців, 46), Богдан Городиський, Роман Лещинський (Тарас Тарасович, 71), Андрій Сов’як, Павло Козловський, Роман Пігут (Іван Бутим, 73), Тарас Рудавець, Тарас Мошовський.

Попри поразку і друге місце в групі, під час жеребкування наступного етапу змагань «Галичина» потрапила до числа сіяних команд (як представник Прем’єр-ліги Львівщини). Її суперником в 1/16 фіналу буде ФСК «Яворів». СК «Нафтовик» (Борислав) зіграє з «УГВ-Сервіс» (П’ятничани). 

Ярослав ГРИЦИК

 

ТРОХИ СТАТИСТИКИ

Футбольний турнір пам’яті Ернеста Юста

Груповий етап. Група 14.

Підсумкова таблиця: «УГВ-Сервіс» (П’ятничани) – 9 очок, МФК "Галичина" – 6, ФК "Вовчатичі/Ходорів" – 3, "Стірлець" (Стрілки) – 0. 

 

Груповий етап. Група 15

3 тур. 22 лютого. «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Ст. Самбір) – СК «Нафтовик» (Борислав) – 3:1. 23 лютого. «Тартак» (Підбуж) – «Газовидобувник» (Вівня) – 3:1.

Підсумкова таблиця: «Кар’єр-Дністер» – 9, СК «Нафтовик» – 6, «Тартак» – 3, «Газовидобувник» – 0. 

 

Успішний старт вихованців «Медика»

15-19 лютого у Львові проходив відкритий зимовий чемпіонат України з велосипедного спорту на треку.

Участь у змаганнях взяла рекордна кількість спортсменів з України та республіки Білорусь, загалом 260 учасників.

Спеціалізовану дитячо-юнацьку школу олімпійського резерву з велоспорту «Медик» (м.Дрогобич) на змаганнях такого рівня представляло 9 спортсменів.

Приємно відзначити, що вихованці нашої школи Віталій Буштин (учень 11 кл. ліцею №1) та Богдан Бориславський (студент ІІ курсу коледжу нафти і газу) вибороли бронзові нагороди в командній гонці серед юніорів, а Наталя Гайдим (студентка ІІІ курсу коледжу нафти і газу) здобула срібну медаль в командній гонці серед жінок.

Щиро вітаємо призерів змагань та бажаємо вдалих стартів у майбутньому.

СДЮСШОР «Медик»

  

Гідний виступ на обласних змагання з бадмінтону 

22 лютого у Львові відбулися командні змагання з бадмінтону у межах обласних комплексних змагань за програмою ХХІХ спортивних Ігор Львівщини та ХІІІ обласних ігор ветеранів спорту.

Участь у змаганнях взяли 17 команд у категорії «Дорослі» та 15 команд у категорії «Ветерани» з районів, міст обласного значення та ОТГ Львівщини.

Команду з Дрогобича в категорії «ветерани» представляли спортсмени Віктор Розквас та Галина Зварич, які вибороли ІІІ місце, а команду в категорії «дорослі» – Вероніка Захарчук (студент ДМТК) та Тарас Біжецький (студент музичного коледжу ім. В.Барвінського), які посіли V місце.

Пресслужба ДМР

 

ПОЛІТИКА

Протест підприємців під Офісом Президента

З 19 квітня 2020 року почнуть діяти зміни в законодавстві, які створюють новий порядок застосування «касових апаратів» (реєстраторів розрахункових операцій – РРО) для фізичних осіб – підприємців (ФОП-ів), платників єдиного податку. Єдиний спосіб цього уникнути – скасувати зміни до законів про РРО. Саме цього прагнуть українські підприємці, які проводять систематичні та масові акції під назвою #SaveФОП. Минулого тижня протест підприємців відбувся під Офісом Президента.

Нагадаємо, відповідно до змін, з 1 жовтня 2020 року значно розширено коло ФОП-ів – платників єдиного податку ІІ-IV груп, які будуть змушені застосовувати РРО. До цього кола законодавці віднесли додатково ФОП-ів, які отримують оплату готівковими коштами або із застосуванням платіжних карток і здійснюють: реалізацію товарів (надання послуг) через мережу Інтернет; реалізацію ювелірних виробів; роздрібну торгівлю уживаними товарами в магазинах; діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування; діяльність туристичних агентств, туристичних операторів; діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщення; реалізацію текстилю, деталей та приладдя для автотранспортних засобів.

А з 1 січня 2021 року повинні застосовувати РРО усі підприємці, платники єдиного податку ІІ-IV груп, незалежно від обсягу доходу та виду діяльності. Звільнені від застосування РРО будуть лише підприємці І групи єдиного податку.

Учасники руху #SaveФОП 19 лютого провели чергову акцію протесту, цього разу – під Офісом Президента Володимира Зеленського. Основний організатор – ВГО «Союз захисту підприємництва» на чолі з Сергієм Доротичем.

У акції взяли участь, зокрема, народні депутати фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна, Микола Княжицький та Ростислав Павленко, відомі залученням до круглих столів і форумів на захист підприємців, та інші партійці.

За підсумками протесту учасники проголосили Резолюцію акції підприємців #SaveФОП – заради збереження і розвитку мікропідприємництва та спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.

Серед основних вимог: 1) прийняття законопроектів №2644 и №2645, які покликані скасувати вимоги нового законодавства щодо обов’язкового застосування «касових апаратів» ФОП-ами – платниками єдиного податку з 1 жовтня 2020 року та з 1 січня 2021 року; 2) запровадження мораторію на перевірки мікробізнесу усіма контролюючими органами.

Як наслідок, у день акції під Офісом Президента, 19 лютого 2020 року Комітет Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики своїм рішенням рекомендував включити до плану законопроектних робіт сесії законопроекти №2644, №2645, №2645-1, №2665, у яких запропоновано скасувати обов‘язкове застосування РРО підприємцями.

Резолюцію акції підприємців із 3903 підписами передано представникам влади: Президенту Володимиру Зеленському, Прем’єр-міністру Олексію Гончаруку, Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову та голові Комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данилу Гетманцеву.

Як зауважила народний депутат з фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна в ефірі телеканалу «Прямий», закони щодо посилення фіскальних вимог до дрібних підприємців змушують їх закривати бізнес та виштовхують з країни у пошуках кращої долі. Ніна Южаніна наголосила, що ці закони потрібно скасувати і розпочати розмовляти з підприємцями.

Також депутат зазначила, що загалом мікропідприємці за 2019 рік сплатили податків у сумі понад 20 мільярдів гривень. «Чи потрібно їх принижувати та створювати неймовірно складні умови? Звісно ні», – резюмувала вона.

Під час акції підприємців під Офісом Президента було підкреслено, що головним критерієм успішної реформи ФОП-ів має стати зменшення втручання чиновників у підприємницьку діяльність. Саме тому всі зміни законодавства, які стосуються умов ведення діяльності мікропідприємництва, мають вноситись лише після детального обговорення з представниками мікробізнесу та ґрунтовного прогнозування їхніх наслідків.

Зоряна КУРИЛЯК, юрист, експерт з оподаткування

 

Запрошення-перепустки на пробне ЗНО будуть на інформаційних сторінках учасників 02.03.2020 р.

Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти визначив заклади, які працюватимуть пунктами пробного ЗНО, та здійснив розподіл учасників пробного ЗНО.

Із 2 березня 2020 року учасники пробного ЗНО з Волинської, Львівської та Рівненської областей можуть роздрукувати запрошення-перепустку для участі у пробному тестуванні, яке розміщене на «Інформаційній сторінці учасника ПЗНО» (логін та пароль доступу учасники отримали під час реєстрації) сайту ЛРЦОЯО http://lv.testportal.gov.ua У запрошенні-перепустці вказані адреси пунктів проведення.

Нагадуємо, що допуск учасників у пункти проведення пробного ЗНО здійснюється за наявності документа, що посвідчує особу (паспорта чи свідоцтва про народження), запрошення-перепустки з 10 год. 15 хв. до 10 год. 50 хв.

Календар пробного ЗНО-2020

21 березня 2020 р. – українська мова і література

28 березня 2020 р. – історія України, математика, іноземні мови, географія, фізика, хімія, біологія.

Кожен крок – це крок до успіху!

 

ВІТАЄМО!

У перший день весни 60 років тому на Стрийщині народився Степан КІЗИМА. 

Школа, Львівська політехніка, одруження із своєю одногрупницею Катериною, а далі 37 років роботи в Дрогобичі. Спершу в управлінні житлово-комунального господарства міської ради, тепер у Дрогобицькому міжміському бюро технічної інвертиризації та експертної оцінки. Степан, хоч і пройшов радянську школу управління виробництвом, але завжди мав свій відмінний стиль керівництва. Підлеглі ніколи не відчували боязні, переступивши поріг кабінету шефа. Бо інколи за суворим виразом обличчя у його душі нуртувала щира теплота до людей.

Сповідуючи християнські цінності не на словах, а на ділі він завжди залишався добрим і вдячним сином (нині батько і матір у Вічності), дорожить сім’єю, з приємністю тішиться успіхами своїх донечок Христиною і Мартою. Та найголовніше, що Степан за будь-яких обставин залишається Людиною з великої букви. Це – світла людина, яка вміє дарувати позитивні емоції, сміятися крізь сльози. І ми з гордістю пишаємося тим, що є його друзями і колегами.

Можна багато наговорити епітетів на твою адресу, Степане, але скажемо скупу чоловічу здравицю: «Міцного тобі здоров’я і радості від кожного прожитого дня».

З повагою щирі колеги і друзіСоздан 27 фев 2020  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником