ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в "ГЗ" від 5 березня 2020 року
Міністерський захід у Дрогобичі пройшов на високому рівні

Міський голова відзначив організаторів (не)конференції EdCamp

15 лютого у Дрогобичі відбувся масштабний освітянський захід «міні-EdCamp» – (не)конференція для учителів, що хочуть змінити освіту. На один день Дрогобич став центром паломництва для освітян з 20 регіонів України. Участь у заході взяла й заступник міністерки освіти і науки України Любомира Мандзій.

Відбувся масштабний освітянський захід на базі Дрогобицького ліцею №4 імені Лесі Українки, дирекція якого під егідою відділу освіти ДМР спільно з іншими структурними підрозділами ДМР виступили організаторами (не)конференції EdCamp.

У понеділок, 2 березня, під час щотижневої наради міського голови Дрогобича з керівниками структурних підрозділів ДМР, комунальних підприємств та держустанов міста міський голова Тарас Кучма відзначив організаторів та осіб, які сприяли проведенню цього заходу.

Подяки від міського голови отримали: Світлана Мала – директор ліцею №4 імені Лесі Українки, Наталія Свойкіна – практичний психолог ліцею №4, Галина Марчук – завідувач методичного кабінету відділу освіти ДМР, Петро Шев’як – начальник відділу освіти ДМР та керівник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала.

Зазначимо, що на одній з панелей у межах (Не)конференції EdCamp було презентовано освітянам «Урок води», який КП «Дрогобичводоканал» проводить у навчальних закладах міста. Також було презентовано книгу «Експедиція на батискафі – місія в трубомістечку», яку наш водоканал розробив за прикладом книги Краківського водоканалу, з яким підприємство провадить партнерську діяльність. Крім того, до організації заходу Роман Шагала долучився як депутат ДМР.

Міський голова подякував усім за надзвичайно важливу роботу не лише для освіти Дрогобича, а й всієї країни. Адже учасники мали змогу не лише запізнати новизну в освітній галузі, а й ознайомитися з Дрогобичем та його історико-культурним надбанням.

«Проведення такого заходу яскраво демонструє те, що освіта у Дрогобичі змінюється, щоб наші діти могли здобувати якісну та сучасну освіту», - резюмував Тарас Кучма.

Пресслужба ДМР

 

АНОНС

Вшанування Шевченка у Дрогобичі

У День народження Кобзаря, 9 березня, о 10:00 на площі Тараса Шевченка відбудеться покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку.

Запрошуємо містян та гостей Дрогобича.

Відділ культури та мистецтв ДМР

 

НОВИНИ

Масові заходи до дня народження Тараса Шевченка скасовано

На підставі рішення комісії ТЕБ та НС Львівської обласної державної адміністрації та розпорядження міського голови Дрогобича від 2 березня на території міста обмежено проведення масових заходів.

З нагоди відзначення 206-ї річниці від Дня народження Тараса Шевченка у Дрогобичі планували провести низку загальноміських заходів як для дорослих, так і дітей.

Однак, з метою вжиття протиепідемічних заходів реагування на поширення випадків гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, у місті обмежено проведення попередньо запланованих загальноміських мистецьких програм до Дня народження Тараса Шевченка із залученням великої кількості осіб.

Відповідне розпорядження у середу, 4 березня, підписав міський голова Тараса Кучма.

Як повідомляють у відділі культури та мистецтв ДМР, вшанують пам’ять Тараса Шевченка лише покладанням квітів до підніжжя пам’ятника Великому Кобзарю, яке відбудеться 9 березня о 10:00.

Урочистий вечір та виставу «Мати-наймичка» за мотивами поеми Тараса Шевченка «Наймичка» у постановці Львівського академічного обласного музично-драматичного театру імені Юрія Дрогобича, який мав відбутись у цей же день о 16:00, та низку інших масових заходів – скасували.

Серед скасованих масових заходів, приурочених Дню народженню Тараса Шевченка, й мистецька програма Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України «Верховина» «Свою Україну любіть…», яку планували презентувати глядачам 10 березня у Народному домі імені Івана Франка.

Пресслужба ДМР

 

На всій Львівщині призупиняють масові заходи

За результатами рішень, прийнятих на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, яке відбулося 25 лютого, та з метою протиепідемічних заходів, пов’язаних з епідемією короновірусу COVD-19, Львівська обласна державна адміністрація зобов’язує відмінити на території області усі масові заходи, які були попередньо заплановані.

Розпорядження підписав голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький.

Відповідне розпорядження видав й міський голова Дрогобича Тарас Кучма.

Термін, до якого необхідно припинити проведення усіх масових заходів – не визначений: до стабілізації епідситуації або особливого розпорядження ЛОДА.

Пресслужба ДМР

 

Випадків захворювання на коронавірус не зафіксовано

3 лютого у ратуші відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуації.

На нараді затвердили План протиепідемічних заходів щодо запобігання поширення на території міст Дрогобича та Стебника гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом.

Основні симптомами захворювання на коронавірус такі: висока температура, кашель та важкість дихання. У цьому випадку слід звертатися до сімейного лікаря.

На території Дрогобича і Стебника станом на 3 лютого випадків захворювання на коронавірус не зафіксовано. У випадку їхнього виявлення госпітальна база визначена на території Львова, куди хворих транспортуватимуть під медичним супроводом.

Пресслужба ДМР

 

КАДРОВІ ЗМІНИ

Дрогобицьку РДА очолив Омелян Стасула

Третього березня заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Холод представив громаді Дрогобиччини новопризначеного голову райдержадміністрації. Ним став Омелян Богданович Стасула.

«Це останній з призначених голів РДА на Львівщині. На плечі нового голови РДА лягає величезна відповідальність за втілення реформ: децентралізації, медичної, освітньої, земельної. Бажаю новому керівнику багато працювати для мешканців краю і якісної співпраці зі всіма гілками влади, керівниками і структурами, громадськістю», - наголосив Юрій Холод.

У виступі Омелян Стасула задекларував готовність співпрацювати з громадськістю та творити позитивні зміни.

Розпорядження №162/2020-рп Про призначення О.Стасули головою Дрогобицької РДА Президент України В.Зеленський підписав 28 лютого ц.р.

Новопризначений керівник закінчив Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І.Франка за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Музика», кваліфікація – «Вчитель музики, етики і естетики загальноосвітньої школи другого та третього ступенів». До призначення на посаду голови Дрогобицької РДА О.Стасула працював методистом з фольклору у районному Народному домі. Є депутатом районної ради.

Ярослав ГРИЦИК

 

Василь Качмар подав у відставку

Заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних та соціальних питань Василь Качмар подав у відставку.

- Василь Качмар звільнений з посади за власним бажанням, – зазначив міський голова Дрогобича Тарас Кучма під час LXII засідання сесії Дрогобицької міської ради.

27 лютого сесія ДМР прийняла рішення про звільнення Василя Качмара з посади заступника, згідно з поданою заявою. Голоси за відставку пана Качмара віддали 22 депутати.

Василь Качмар щиро подякував за плідну співпрацю упродовж трьох років для розвитку міста службовцям міської ради, депутатському корпусу, керівникам бюджетних установ.

Нагадаємо, В.Качмар обіймав посаду заступника з гуманітарних та соціальних питань Дрогобича з листопада 2016 року.

 

Обов’язки керівника КП «КМГ»

виконує Володимир Красуляк

Згідно з розпорядженням міського голови Дрогобича Тараса Кучми, з 24 лютого 2020 року призначено в.о. керівника КП «Комбінат міського господарства» Володимира Красуляка.

Попередній керівник Сергій Жирний, згідно з розпорядження міського голови, звільнений на підставі заяви за власним бажанням з 28 лютого 2020 року.

Обидва розпорядження міського голови датовані 19 лютого 2020 року.

Про це повідомили у відділі кадрів ДМР.

Пресслужба ДМР

 

ЛЮДИ І ПОДІЇ

В Унятич є перспектива!

У понеділок до редакції «ГЗ» завітав наш давній друг Михайло Васильович Матолінець, війт села Унятичі.

З порога ми скаламбурили: у лісі-лісі темному, де ходить хитрий лис, росла собі ялиночка і Матолінець з нею ріс. І виріс із господаря лісу до господаря перспективного приміського села, до перспективи якого, власне, особисто доклав чимало зусиль.

Михайло Васильович із щирою посмішкою сприйняв наш каламбур. Це означає, що в людини, котра зберегла тонке почуття гумору, є перспектива. А значить є вона і в Унятич.

До речі, вчора шановний Михайло Васильович впровадив першу 70-ку. Щиро вітаємо його з цього приводу і зичимо міцного здоров’я, твердого щастя, усіляких земних гараздів і наснаги до праці на благо рідного села та неньки України.

Колеги, друзі, редакція «ГЗ»

 

Без «паперової тяганини»

У Дрогобичі спрощують процедуру пред’явлення довідки про кількість зареєстрованих осіб

Довідка про кількість зареєстрованих осіб у житловому приміщенні є необхідним документом для призначення багатьох видів державних допомог, субсидій, пільг та інших державних виплат, а також нарахувань за комунальні послуги.

У Дрогобичі на вимогу тієї чи іншої установи довідки для громадян про кількість зареєстрованих осіб у житловому приміщенні видають у Дрогобицькому ЦНАПі. Ця процедура відбувається так: мешканцю необхідно звернутися в ЦНАП для отримання довідки і тоді вирушати у КП «КМГ», КП «Дрогобичводоканал» чи іншу установу для обчислення виплати за комунальні послуги, призначення соціальних виплат чи інших послуг.

Тепер цю процедуру спрощують. Як зазначає заступник міського голови Дрогобича, керуючий справами виконкому Володимир Коцюба, Дрогобицький ЦНАП надасть зацікавленим комунальним установам доступ до реєстру територіальної громади – реєстр зареєстрованих осіб у Дрогобичі.

Таким чином установи зможуть отримувати інформацію з Реєстру про кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, а мешканцям вже не потрібно буде звертатися в ЦНАП для отримання довідки.

«Це значно зекономить час та сили дрогобичан. Однак доступ до реєстру територіальної громади ми надамо тільки тим підприємствам, які підпишуть з нами договір про нерозголошення конфіденційних даних, які містяться у базі Реєстру», - роз`яснює Володимир Коцюба.

Запровадити таку практику у міськраді Дрогобича планують вже з 15 березня.

Пресслужба ДМР

 

Дослухатися до громади

Тарас Кучма доручив передбачити більшу кількість дерев

для озеленення площі

«Ми повинні дослухатися до порад громади і передбачити більшу кількість дерев для озеленення площі», - звернувся до службовців Тарас Кучма під час щотижневої наради у понеділок, 2 березня.

Відтак міський голова доручив відповідним структурним підрозділам разом з ландшафтними дизайнерами передбачити для озеленення відреставрованої площі більшу кількість дерев. Зважаючи на громадську думку, дерева висадять поруч з лавками у зеленій зоні з боку заїзду у дворик ратуші.

Зараз дерева вже висадили по периметру площі. З настанням відповідного температурного режиму служби приступлять до озеленення площі.

Також Тарас Кучма доручив службовцям ввести в експлуатацію систему освітлення «Закоханої пари під дощем». А під час урочистого відкриття площі, яке заплановано на 10 травня, запрацює й сам фонтан.

Пресслужба ДМР

 

Понад 80 учнів та студентів – учасники XIV Форуму молоді

У Дрогобичі відбувся Форум молоді. Він пройшов у формі тренінгу, учасників якого часників навчали у трьох секціях:

- «Участь громади у прийнятті рішень. Функції органів місцевого самоврядування»;

- «Попередження домашнього насильства»;

- «Запобігання торгівлі людьми».

Кожен учасник взяв участь у трьох тренінгах.

Говорили на теми, які найактуальніші у молодіжному середовищі. Це булінг, торгівля людьми. А ще домашнє насильство, від якого за статистикою щорічно потерпає 110 тисяч жінок. Також роз“яснювали підліткам, хто і за що відповідає та як можна долучитись до позитивних змін у своєму рідному краї та які права має кожен мешканець свого міста.

Спікерами у трьох секціях виступили Марта Чумало – заступниця голови ГО «Центр «Жіночі перспективи», Олена Кальбус – керівник проєкту «Впровадження Національного механізму взаємодії суб`єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в тому числі дітьми у Львівській області», Олена Юркевич – ВГО «Інститут «Республіка» ВІ «Активна громада».

Організатор заходу – відділ молодіжної політики, сім’ї та спорту.

Привітали учасників Форуму начальник відділу молодіжної політики, сім“ї та спорту ДМР Олександра Пашко та провідний спеціаліст відділу молодіжної політики ЛОДА Ольга Сподарик, відзначивши учасників заходу сертифікатами.

Організатори сподіваються, що цю корисну інформацію, яку діти почули на Форумі, вони розкажуть у своїх навчальних закладах одноліткам, знайомим і рідним. І так про свої права у Дрогобичі добре знатимуть усі. Адже поінформований – означає захищений.

Пресслужба ДМР

 

26 колективів – на головній сцені міста

Втретє у місті відбувся фестиваль-конкурс «Роду нашого розмай»

У ритмі танцю – так цими вихідними було у стінах Дрогобицького Народного дому імені І.Франка. На день Дрогобич став центром хореографічного мистецтва. У суботу, 29 лютого, у місті вже третій рік поспіль відбувся танцювальний конкурс під назвою «Роду нашого розмай».

Фестиваль поєднав на сцені 26 колективів.

Учасники фестивалю свої танцювальні шедеври привезли до Дрогобича з різних куточків Львівської області: Стрийщини, Нового Роздолу, Мостиськ, Львова, Дрогобича та інших міст та сіл, – розповів керівник Народного дому ім. І.Франка Петро Кос.

Кожен колектив привіз найкраще зі свого репертуару. Хтось молдавські мотиви, хтось гуцульські, хтось італійський танець тарантелла, а хтось грузинську лезгінку. Різноманіття танців вражало. Члени журі зазначають, з кожним роком цей конкурс набуває більшої популярності.

Як зазначив начальник відділу культури та мистецтв ДМР Олег Яводчак, конкурс вже втретє відбувається за сприяння міського голови Дрогобича Тараса Кучми.

Тарас Кучма каже, такі конкурси є справою державного значення. Адже ці заходи творять українську культуру і популяризують традиції регіону.

«Саме зараз, в цей час, нам треба себе все-таки по-справжньому ідентифікувати, щоб показати, що українці – це нація з різними культурами, які вплелися у віночок, який називається українство», - резюмував міський голова.

Третій фестиваль «Роду нашого розмай» був особливо вишуканим та насиченим традиційними і авангардними, українськими та світовими танцями. Кожен учасник отримав дипломи на згадку про конкурс. А ті, хто цьогоріч показав неабияку майстерність хореографічного мистецтва, отримали спеціальні кубки.

Пресслужба ДМР

 

Книга чекає на вас!

Звернення до дрогобичан і всіх краян

Добігла кінця моя 30-річна пошукова і письменницька праця над великоформатною багатоілюстрованою книгою «Дрогобич і дрогобичани» обсягом 756 сторінок. Це своєрідна енциклопедія про рідне місто Юрія Дрогобича і місто шкільної юності Івана Франка. Тематично й структурно книга виросла з попередньої книжки «Вулицями старого Дрогобича», виданої у 1991 р. Вступна стаття «З вуст очевидців і «сухих» джерел» містить близько 150 прізвищ опитаних у різний час людей різного віку, чиї спогади й розповіді стали основою книги. У передмові «Місто біля Карпат» ідеться про різні версії походження назви та коротку історію Дрогобича від давнини до наших днів.

Далі йдуть 26 нарисів про всі магістральні вулиці, де висвітлена минувшина і почасти сьогодення міста крізь призму доль мешканців та об’єктів. Крім суворо документальних фактів про виникнення, зміни назв і розвиток магістралей, ті чи інші будинки та їхніх власників, відомих осіб, події і т. ін., подано чимало бувальщин із життя та побуту відомих і простих дрогобичан на тлі підавстрійської, підпольської, піднімецької та підросійської колоніальних епох і після проголошення незалежної України. Нариси доповнюють 48 сторінок давніх унікальних, рідкісних і маловідомих фотографій. Автор прагнув поєднати корисне з приємним і нерідко забавним, аби вона читалася легко й цікаво. Наприкінці на 20 сторінках вміщено 1600 згаданих у книзі прізвищ, а також 6 сторінок використаних джерел. Одним словом, вийшла історико-краєзнавча художньо-документальна праця, аналогів якої, можливо, немає в українському краєзнавстві.

Кращого подарунка собі, своїй родині, знайомим дрогобичанам і краянам поза Дрогобиччиною та Україною годі придумати. Однак проблеми з фінансуванням дорогого видавничого проєкту спонукають до вимушеного висновку про можливість випуску лише кількасот примірників книги. З огляду на це багато зацікавлених читачів попросту не зможуть придбати її, адже у продаж потрапить буквально лічена кількість примірників. Отож ті, хто побажає ґарантовано отримати книгу «Дрогобич і дрогобичани», можуть звернутися за довідками у Дрогобицьке видавництво «Посвіт» чи до автора особисто або за телефонами: (03244)-2-23-35, 098-869-89-71, 067-717-58-22. Прізвища спонсорів будуть подані на окремій сторінці книги і підуть з нею від покоління до покоління у мандрівку століть.

Наполегливе прохання – не зволікати з рішенням щодо спонсорування книги. Після початку її друкування орієнтовно в другому кварталі 2020 р. зробити це стане неможливо.

З повагою – Роман ПАСТУХ

 

ІНТЕРВ’Ю

Лідерство треба вибороти і заслужити

Сьогодні Дрогобицький ліцей уже півроку працює в нових умовах. Як змінилося життя закладу освіти? Над якими проблемами працює його колектив? Відповіді на ці питання почули безпосередньо від директора ліцею Ольги ЗАЯЦЬ.

- Ольго Василівно, як складається життя ліцею на новому місці?

- Після вимушеної зміни юридичної адреси перед нашим колективом постало чимало нових проблем. І вирішувати їх необхідно було терміново. Сьогодні Дрогобицький ліцей має у своєму складі три структурні підрозділи. Найперше слід було вивчати і впроваджувати у життя стандарти нової української школи для наймолодших наших учнів, адаптувати до нових реалій навчання основну школу, тобто гімназію №14, та зберегти кращі традиції в роботі зі старшокласниками.

Тому короткий час роботи в новому приміщенні Дрогобицького ліцею Дрогобицької міської ради можна назвати періодом змін.

У першу чергу, ці зміни мають торкнутися нашого ставлення до навчального закладу, бачення його ролі в житті кожного учня, громади мікрорайону та міста. І починається цей процес з поваги до себе та один до одного, у тому числі до праці прибиральниць.

- Яким бачиться вам найближче майбутнє очолюваного вами закладу?

- Сьогодні колектив Дрогобицького ліцею працює в нових умовах, але незмінними залишилися наші принципи. Сьогодні наше головне завдання – створити з батьків, учителів, учнів дружний колектив, спроможний вирішувати найбільш нагальні проблеми навчально-виховного процесу. Ми не просто шукаємо здібних учнів, а намагаємося створити середовище, у якому можливості вихованців розкривалися б якнайповніше. Маємо спрацювати так, щоб будь-яка наша дитина розвивалася в Дрогобицькому ліцеї максимально ефективно.

До послуг наших учнів високопрофесійний колектив, потужний зв’язок з вищими навчальними закладами, в першу чергу, з Львівським національним університетом ім. Івана Франка, а також багаторівнева розгалужена система підготовки до участі в найрізноманітніших конкурсах, турнірах, олімпіадах. Маємо також розроблену систему виховної роботи. Такий підхід дисциплінує старшокласників, спрямовує їхню діяльність на досягнення конкретного результату, створює атмосферу змагальності.

- Чого вдалося досягти за час вашої роботи в новому приміщенні?

- Завдяки підтримці міської влади, спонсорів, батьків та учителів ми уже вимостили бруківкою подвір’я, відремонтували санвузли, встановили 80 пластикових вікон. Вдалося значно оновити комп’ютерний парк. Дрогобицький ліцей виграв два проекти, що дозволить значно покращити матеріально-технічну базу.

У поточному навчальному році наші вихованці уже багато разів відзначалися на учнівських змаганнях. Дмитро Хевпа та Микола Хлопик стали призерами всеукраїнського конкурсу «Майбутнє України», де посіли відповідно перше та друге місця. Дмитро Хевпа увійшов ще до числа призерів конкурсів «Інтелтехно» та «Сікорський челендж» в Києві, Катерина Юськів стала призером всеукраїнського конкурсу «Сурми звитяги».

У нашому ліцеї діє єдине в області товариство Малої академії наук на базі одного навчального закладу. Цього року його учасники в обласному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт вибороли 28 призових місць: 9 разів ставали переможцями, 14 разів – другими і 5 - третіми. З обласних олімпіад ліцеїсти 4 рази поверталися переможцями, 10 разів посідали другі місця і 13 - треті . Зараз наші учні Роман Баб’як, Анна Брижко, Оксана Заблоцька, Остап Демків, Наталія Криванчик, Микола Хлопик, Юлія Соломчак, Дмитро Хевпа, Тарас Зелений, Софія Микитич та Діана Онищак готуються до виступів на всеукраїнському рівні.

Поступово зростає якість підготовки учнів в основній школі. У поточному навчальному році наші гімназисти в олімпіадах вибороли на 10 призових місць більше, ніж у минулому, і посіли 5 місце серед шкіл основної ланки.

- Що би ви хотіли сказати самі нашим читачам?

- Сьогодні, в час тотального перейменування навчальних закладів в гімназії та ліцеї, хотіла б в черговий раз нагадати усім давно відому істину: зміна назви школи абсолютно нічого не гарантує. Рівень роботи навчального закладу – це роки наполегливої праці, постійних пошуків, спроб і помилок, а не вивіски. Не побоюся сказати, що сьогодні ми є єдиним навчальним закладом в регіоні, який може забезпечити дитині якісну профільну освіту. І важливо, що люди нам вірять. Інакше ми б не розширювали сьогодні мережу класів старшої школи та не мали б уже 90 заяв від бажаючих віддати дітей до першого класу Дрогобицького ліцею. І колектив ліцею усе зробить для того, щоб батьки і діти не розчарувалися у своєму виборі.

 

КУЛЬТУРНО-СВІТСЬКИЙ КАЛЕЙДОМСКОП

Пленер сакрального мистецтва у «Карпатах»

Упродовж третього тижня лютого 2020 року у «Карпатському дворику» проходив ІІІ-ій традиційний «Іконописний пленер» сакрального мистецтва, на якому зібралось майже півтора десятка художників зі Львова, інших міст України, та з Польщі, щоби саме тут у спокою і роздумах зайнятись улюбленою справою.

Ще кілька років тому, під час приватної зустрічі відомих художників Оксани і Андрія Винничоків з генеральним директором ГКК «Карпати» Левом Грицаком, зародилася ідея проведення «Іконописного планеру» у Трускавці, у готельно-курортному комплексі поблизу мальовничого довкілля Підкарпатського краю.

Лев Ярославович, як глибоко духовна особа, ревний поціновувач мистецтва взагалі, а іконописання зокрема, потурбувався про зручності для проведення такого культурного заходу, створив умови для малювання полотен.

За словами настоятеля храму Покрови Пресвятої Богородиці у Трускавці отця Володимира Бондарчука, у центрі уваги митців у минулі роки ставали різні прояви Божественного творіння: вода, дух. Іконописні твори через образи Господа, ангелів, херувимів, серафимів і святих виявляють творчі задуми та уяву митців і мисткинь, котрі прагнуть донести сучасникам простоту і велич Божого творіння. Варто зазначити, що більшість творів виконуються у традиції візантійського іконописання, але серед них презентували також полотна західно-європейського напряму та незвикло – сучасні.

Як відомо, іконописання – це своєрідний, не до кінця збагнений жанр образотворчого мистецтва, це покликання і серйозна робота. Не дивно, що свої твори митці і мисткині, котрі творили у «Карпатському дворику» ГКК «Карпати», змогли продемонструвати останній понеділок лютого. На закритті «Іконописного пленера» митці виставили на огляд свої полотна.

Гаслом цьогорічного пленеру була тема «Повітря» через Божественне творіння та споглядання. У незвичних іконах авторства о. Володимира Бондарчука, подружжя Оксани і Андрія Винничоків, Романа Зілінка, подружжя Катерини і Тараса Кузівих, їхніх колег Ярини і Данила Мовчанів, в зображеннях Уляни Нищук, Ореста Рабика, Наталі Русецької й Уляни Томкевич та о. Тимотея Феша з Івано-Франківщини, ордену Чину Святого Василя Великого багатьох присутніх дивувало нестандартне бачення і духовний світогляд сучасних митців і мисткинь на Божественну природу світу через призму повітря. З особливим захопленням споглядали відвідувачі образи «Спас в силі» Моніки Єромінек з Битома та ікону «Четвертий ангел затрубів» Анни Макач з Гдині, котрі зробили написи на іконах не лише рідною, а й українською мовою.

Прес-конференція, організована заступником генерального директора з питань культури та інформації Тарасом Метиком, була започаткована звучанням творів на релігійну тематику виконавицею співаної поезії, невтомною волонтеркою бардом Лілією Кобільник,. Вона виконала кілька пісень на слова Ліни Костенко та місцевої поетеси Калерії Луценко: «У кожного свій хрест», «Ісус Христос розп’ятий був не раз», «Хресна дорога», «Марія Магдалина».

Владика Григорій (Комар) Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ нагадав присутнім, що ікона – це не лише твір мистецтва, але й вияв високої духовності, частина духовного досвіду, вікно в духовній світ через яке можемо осягнути священне єство, зрозуміти складні уявлення про Всесвіт.

Господар традиційних іконописних пленерів, генеральний директор ГКК «Карпати» Лев Грицак щиро зізнався, що за час проведення подібних заходів з сакрального мистецтва, став іншою людиною, котра сприймає світ як незбагненне творіння Господа. Лев Ярославович нагадав, що: «Бог дарує нам щодень, щомиті шанс творити добро. Ми не маємо права губити цю нагоду». Він висловив велику вдячність о. Володимирові Бондарчуку, котрий став промоутером проведення іконописних пленерів й одночасно автором багатьох ікон.

Священник Володимир Бондарчук пригадав перші два пленери не лише через чисельність учасників, а й через тематичні гасла: «Вода», «Дух», які надихнули митців на високохудожню творчість у сприятливих умовах ГКК «Карпати» і, зокрема, «Карпатського дворика» завдяки турботливій опіці Лева Грицака. Організатори іконописних пленерів Оксана і Андрій Винничоки розділили з присутніми радість успішного завершення цьогорічного пленеру сакрального мистецтва і запросили гостей ознайомитися з творами ІІІ традиційного «Іконописного пленеру», який, безсумнівно, стане надбанням культурно-мистецького життя не лише Трускавця, нашого краю, а й усієї України.

Володимир ГРАБЕЛЬСЬКИЙ, член НСЖУ

 

«Легенда» розчулила парафіян і вони в церкві аплодували їй

Минулої неділі парох трускавецької церкви Покрови Пресвятої Богородиці Володимир Бондарчук на третю Службу Божу запросив неперевершений колектив із Дрогобича – камерний хор «Легенда».

Попри певний церковний етикет, миряни не тільки уважно слухали їхній спів, а й вряди-годи повертали свій погляд на балкон хористів-професіоналів. Відслуживши Службу Божу «Легенда» ще й заспівала з десяток духовних і ліричних пісень.

Парафіяни нагородили «Легенду» оплесками і вигуками «Браво». У церкві це рідкісний випадок, коли й сам священник о.Володимир чи не найгучніше плескав у долоні.

В.Т.

 

Два погляди на життя

Шукаючи в фотоархівній теці нашого колеги Ярослава Гайгеля одну світлину для підсилення публікації, мою увагу привернули дві інші.

На першій молодий хлопчина щось, очевидно, щиросердно оповідає симпатичній дівчині, а та зніяковівши, намагається зберегти серйозність на обличчі. Позаду дві дівчини-однолітки зосереджено вслухаються у виступ лектора. В очах ледь-ледь помітна заздрість…

На другій світлині депутати (один з них Костянтин Іваночко) обговорюють важливі сесійні питання. І їм не до сердечних візій…

В.Т.

 

Вітання із Папуа – Нової Гвінеї

Редакція отримала листа із країни Папуа – Нова Гвінея. Написаний він на п’ятьох листках. На першій сторінці власноруч автор намалював портрет Ісуса Христа. Внизу малюнок риби. На другій сторінці є лист до редакції. Він підписаний о.Ярослав Вішневські. А на чотирьох думки вголос у віршованій формі. Написані вони українською мовою.

Але повернемося до листа: «Мене звати Ярослав – 58 років. Я римо-католик з Польщі, але більше 20 років служив у країнах СНД. Розпочав місіонерувати у Росії 25 років тому. Після 10 років мене направили на Донбас, і тоді я розпочав вчитися української мови. Було важко, але я це зробив. (Вибачте за помилки). На Донбасі я був у 3003-2008 рр., мав 8 парафій: жив у Макіївці, ще навідував Горлівку, Бахмут, Слов’янськ, Торез, Шахти, Єнакієве, Мічуріно біля Маріуполя. Зараз написав багато листів у Донецьку область, і тільки Бахмут відповідає. У 2008-2013рр. працював у Ташкенті. З 2014 року служу поміж папуасів. Війни тут немає, але бідність яку важко описати особливо у селах я помітив хотів розповісти. Зрозуміло,що в Україні своє нещастя, я вам співчуваю і молюся за вас і все ж таки прошу редакцію виправити мої вірші та опублікувати.

Можливо старше покоління знає та пам’ятає Маклуху-Маклая… 200 років тому після університету у Німеччині зустрівся з Дарвіном та поїхав до папуасів у 1872. Завдяки цій людині світ дізнався про папуасів. Я хочу цією інформацією відзначити і прошу молитися за них і моє служіння».

Спершу якось скептично зреагували на цей лист. А потім стало ніяково за цей наш вчинок. Людина неординарної долі, мандруючи світами, у своєму серці має Україну, з любов’ю до якої вивчила мову етнічної нації. Напевно у цій далекій країні він теж вивчив діалекти папуасів. А щоб не скривдити автора, з двох його віршів подаємо короткі абзаци.

 

Спомин

«Коли прийшла до нас свобода

Коли ще жив був Чорновіл

Я бачив Київ – Святошино,

Каплицю та новий масив».

 

Сповідь

«Люблять тут дуже сповідатись

Хоча зі страху всі трясуться

Мушу визнати – папуаси

Щиро вірують у Христа».

 

СПОРТ

Дрогобицькі ветерани – переможці

Першості Львівщини з футзалу

У суботу, 29 лютого, у спорткомплексі «Інтерспорт» відбулася XII Першість Львівщини з футзалу серед ветеранів у віковій категорії 50 років і старші сезону 2019-20 років.

Турнір присвячений пам’яті Романа Шухевича. Участь у змаганнях взяли 8 ветеранських команд з різних куточків Львівщини.

Як розповів президент Футбольного клубу ветеранів Дрогобиччини Андрій Янів, за результатами змагань Дрогобич здобув перемогу у Першості Львівщини з футзалу серед ветеранів, виборовши перше місце.

Кращим гравцем турніру став Валентин Василенко, а до складу команди увійшли 11 дрогобицьких ветеранів: М.Лісовський, А.Петрик, І.Мочуган, Г.Грущак, І.Височанський, В.Василенко, І.Бішко, С.Гоголадзе, В.Пуровець, Р.Макух, А.Янів.

У понеділок, 2 березня, під час щотижневої наради міського голови Дрогобича з керівниками структурних підрозділів ДМР, комунальних підприємств та держустанов міста, президент футбольного клубу ветеранів Дрогобиччини Андрій Янів передав кубок, медаль та диплом переможця міському голові Тарасові Кучмі.

Пресслужба ДМР

 

МФК «Галичина» – в 1/8 фіналу

1 березня дрогобицька «Галичина» зіграла матч 1/16 фіналу товариського турніру пам’яті Ернеста Юста.

Суперником нашої команди був ФСК «Яворів». Саме гравці «Явора» першими відкрили рахунок у матчі. На 10 хвилині відзначився Андрій Дева. Дрогобичани ж у відповідь забили тричі: Тарас Рудавець на 40 хвилині реалізував пенальті, а Роман Лещинський вразив ворота на 64 і 75 хвилинах гри.

«Галичина» виступала у такому складі: Любомир Цісельський, Роман Лещинський (Богдан Городиський,86), Роман Подоляк (Юрій Федуняк, 46), Андрій Сенів, Тарас Грицан, Іван Бутим, Павло Козловський, Роман Маланяк (Андрій Сов’як, 51), Роман Пігут, Тарас Рудавець, Тарас Мошовський (Роман Шакалець, 75).

Наші сусіди – гравці СК «Нафтовик» (Борислав) – в 1/16 фіналу здолали «УГВ-Сервіс» (П’ятничани) з рахунком 3:0.

За результатами жеребкування суперником дрогобичан в 1/8 фіналу буде «Кар’єр-Дністер» (Торчиновичі/Старий Самбір), гра 7 березня у Винниках. СК «Нафтовик» (Борислав) зіграє з «ФК «Миколаїв».

Чвертьфінальні поєдинки заплановані на 14-15 березня, півфінальні – на 18, а фінал – на 21 березня.

Ярослав ГРИЦИК

Товариські матчі

29 лютого. Стадіон с.Корналовичі Самбірського р-ну. ФК «Дубляни» (Самбірський р-н) – «Тартак» (Підбуж) – 3:3.

1 березня. Стадіон ДЮСШ ім. І.Боберського, м. Дрогобич. СФК «Трускавець» – «Карпати» (Залокоть) – 6:0.

 

ПОЛІТИКА

Українські пенсіонери чекають надбавки до пенсій

Чутки про те, що з 1 березня 2020 року збільшать пенсії активно поширюються серед пенсіонерів. Однак, що на це відповідати у Пенсійному фонді України поки не знають. «Пенсійний фонд України не анонсував підвищення пенсій з 1 березня. Те, що пишуть у пресі, це все неофіційна інформація. Як тільки нам стане щось відомо, ми повідомимо», – заявили в управлінні Пенсійного фонду в Дніпрі.

«Має бути відповідне розпорядження Кабміну на цей рахунок, а його поки немає. Пенсійний фонд вже подав всі розрахунки в Мінсоцполітики і там повинні підготувати відповідний проект урядової постанови, в якому будуть прописані терміни і порядок перерахунку», – розповіла прес-секретар Пенсійного фонду України Ганна Швець, інформаційному агенству ЮНІАН.

«Вперше за останні роки уряд Зеленського безпідставно не передбачив підвищення пенсій українцям», - про це написав народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Микола Княжицький на сторінці у Фейсбук.

«Вперше за останні роки у нас не відбувається індексація пенсій, припинилась виплачуватись так звана тринадцята пенсія», – заявив депутат. Микола Княжицький підкреслив, що індексація повинна проводитись, коли росте рівень середньої заробітної плати й відбувається інфляція.

«У нас середня заробітна плата виросла на 16%, інфляція більше ніж 4%. Наслідком цього мав би бути ріст пенсії більш, ніж на 10%, але у державному бюджеті це не передбачено», – зазначив він.

Княжицький також повідомив, що у Львові мало відбутись виїзне засідання парламентського комітету із соціальної політики. Він зауважив, що планував підняти на засіданні комітету, крім індексації пенсій, ще й багато інших важливих соціальних питань, пов’язаних з Трудовим кодексом. Однак прийшли люди, які протестували проти участі у засіданні комітету депутата фракції «Опозиційна платформа – За життя» Наталії Королевської.

«Фактично засідання було зірвано і мені дуже шкода, бо я ж бачив, як за Наталією Королевською приїхали камери цілої низки проросійських телеканалів, які зроблять її героїнею і рейтинг ОПЗЖ зросте. На жаль, ми бачимо, що дуже часто несистемні дії приводять до росту такого рейтингу», – прокоментував він.

Водночас наголосив: «Я абсолютно підтримую ці протести, бо те, що Королевська не сказала, чи є Росія агресором – це ганьба. Бо ж у нас в законі написано, що Росія – це агресор і це очевидно».

«Але, разом з тим, такі акції не повинні бути разовими. Українське суспільство має системно виступати проти тих, хто відстоює ідею «руського міра» в Україні, не допомагати їй піаритись на якихось виступах, а системно боротись і побороти цю заразу в Україні», – переконаний Микола Княжицький.

Зауважимо також, що у прямому ефірі NewsOne під час перерви в засіданні Верховної Ради радник прем’єр-міністра з економічних питань Олексій Мушак зробив скандальну заяву з приводу пенсійної реформи. Він вважає, що українці і так допомагають батькам, які в свою чергу зобов’язані ще десь працювати. Таким чином, заявляє Олексій Мушак, пенсії як такі не потрібні. Депутат каже, що оскільки дефіцит Пенсійного фонду на сьогодні складає більше мільярда гривень, то скасування пенсії спричинить економічний підйом.

Це одна з найбільш цинічних заяв нової влади, адже Олексій Мушак також зазначив, що людям його віку – 30-35 років не цікавить питання пенсій, оскільки це покоління їх уже не отримуватиме.

Через це партія «Європейська Солідарність» заявила, що вимагатиме від так званих «слуг народу» якнайшвидшого подання та схвалення зміни до Держбюджету 2020 року і проведення обов’язкової індексації пенсій.

У партії кажуть: “Треба просто виконати закон. Ми маємо моральне право ставити такі вимоги. Наша команда, вивівши країну із глибокої соціально-економічної кризи, спричиненої російською агресією, знаходила кошти для соціальних індексацій. А нова влада - не може. Хоча,… не така вона вже й нова. Так, обіцяний «Слугами народу» КІНЕЦЬ ЕПОХИ БІДНОСТІ все-таки настав, але не для найбідніших, а для самих «слуг народу»».

Ірина ГІРМАНСоздан 05 мар 2020  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником