ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 24 вересня 2013р.
Пішли по гриби, а знайшли бомбу

Завдяки правильним діям школярів, в Дрогобицькому районі вдалося знешкодити авіаційну бомбу часів Другої світової війни.

Збираючи у місцевому лісі гриби, школярі Андрій Гук та Віталій Мазур натрапили на небезпечну знахідку – авіаційну бомбу часів Другої світової війни. На щастя, дитяча цікавість не взяла гору. Хлопці вчинили напрочуд розважливо – один з них залишився на місці знахідки, інший вибіг на дорогу, зупинив перший-ліпший автомобіль та попросив водія повідомити про снаряд куди слід.

Сапери успішно знешкодили бомбу. Завдяки школярам ніхто не постраждав.

На урочистій шкільній лінійці у Верхньогаївській СЗШ І-ІІ шестикласникові Віталію Мазуру та восьмикласнику Андрієві Гуку вручили грамоти МНС за відвагу та професійну поведінку, а також подарунки – футбольні м’ячі.

 

Фестивальна осінь району

Дрогобицький район поступово набуває слави краю цікавих культурних подій та фестивалів. І це недаремно, адже Дрогобиччина багата визначними історичними, культурними, духовними місцями.

Після Фестивалю меду в Меденичах з ініціативи керівництва райдержадміністрації на чолі з головою Михайлом Винницьким у вересні на теренах району відбудеться ще один захід, який має всі підстави стати щорічною популярною подією в житті району. 29 вересня в селі Грушів, яке упродовж десятиліть служить місцем паломництва для християн не лише з України, а й із закордону, відбудеться Фестиваль духовного співу.

20 вересня заступник голови райдержадміністрації Олександр Філіпенко провів у Грушові виїзне засідання оргкомітету з підготовки та проведення Фестивалю. Йшлося про вирішення організаційних питань, програму свята.

 

У школах Нагуєвич та Попелів буде тепло

19 вересня голова Дрогобицької РДА Михайло Винницький з робочою поїздкою відвідав освітні заклади сіл Нагуєвичі та Попелі, де він ознайомився з ходом будівельних робіт, які виконує ТзОВ «Кробат Україна».

Очільник району переконався, що котельня в селі Нагуєвичі повністю змонтована і готова подавати тепло вже в цьому опалювальному сезоні. Стан старої котельні потребує величезних грошових вкладень для її ремонту, подібна ситуація зі старою котельнею і в Попелівській школі.

Михайло Винницький доручив у найкоротші терміни провести аналіз та обґрунтування економічної доцільності впровадження цього проекту.

 

Народні доми гірських сіл проінспектували

19 вересня відбулася робоча поїздка заступника голови Дрогобицької РДА Олександра Філіпенка та начальника відділу культури райдержадміністрації Осипа Марущака в гірську частину району.

Зокрема, вони ознайомились з підготовкою до зими в Народних домах сіл Опака, Сторона і смт.Підбуж та проведенням капітального ремонту Народного дому села Залокоть. О.Філіпенко відзначив: «Ремонтні роботи виконуються якісно і через деякий час мешканці Залокоті матимуть прекрасне місце для проведення культурно-мистецьких заходів. Ми також задоволені станом справ в Народному домі Опаки, який є одним з найкращих у районі».

За інформацією прес-служби РДА

 

Проти крадіїв гравію – рейдові бригади

17 вересня відбулася робоча нарада з питань запобігання незаконному забору піщано-гравійної суміші, яка за дорученням голови РДА Михайла Винницького проводиться щотижня.

Відзначалося, що випадків крадіжок гравію з русла річки Бистриця суттєво поменшало, але загалом подолати це явище все ще не вдалося. Ускладнює ситуацію те, що до справи задіяні мешканці деяких навколишніх сіл, які, хто вручну, хто механізовано – беруть участь у незаконному «бізнесі».

Заступник голови РДА Іван Мізерник, який провів нараду, зазначив, що правоохоронним органам та відповідним інспекціям треба вживати більш кардинальних заходів, застосовувати жорсткі штрафні санкції. Інакше це ганебне явище, яке шкодить не лише довкіллю, а й іміджу місцевої влади, не здолати.

Учасники наради підтримали пропозицію заступника начальника міськвідділу міліції Михайла Павука про повернення до практики створення рейдових груп, які працюватимуть позапланово без попередньої інформації про час і місце виїзду.

 

У Рихтичах – «Мала Олімпіада»

У рамках Олімпійського тижня на базі Рихтицької школи, яка є школою олімпійської освіти, відбулося відкриття «Малих Олімпійських ігор».

У відкритті заходу взяли участь головний спеціаліст відділу у справах молоді та спорту райдержадміністрації Олег Войтечко та методист управління освіти РДА Ігор Михаць. До присутніх звернулася директор школи Галина Андрійчик, побажавши учасникам Олімпіади успішних виступів та перемог.

У змаганнях в рамках «Малих Олімпійських ігор» взяли участь учні 4-11 класів, які змагалися в естафеті, волейболі, футболі, настільному тенісі та олімпійській вікторині. Олег Войтечко від імені голови Дрогобицької РДА Михайла Винницького вручив для Рихтицької школи баскетбольний та футбольні м’ячі, подякував організаторам, учасникам дійства та побажав всім фізичного здоров’я і краси, олімпійського довголіття, спортивних та життєвих перемог, плідної праці й успіхів у всіх звершеннях.

 

Ярослав Стецівка нагороджений грамотою ЛОДА

За поданням голови Дрогобицької райдержадміністрації Михайла Винницького директор районного фізкультурно-спортивного комплексу «Карпати» Ярослав Стецівка за сприяння у підготовці та проведенні спортивно-мистецького свята, приуроченого до 140-их роковин народження Івана Боберського, та з нагоди Дня фізичної культури і спорту нагороджений Почесною грамотою голови Львівської обласної державної адміністрації.

На понеділковій нараді з керівниками структурних підрозділів РДА та служб району її вручив перший заступник голови Дрогобицької РДА Степан Рудницький, побажавши Ярославу Стецівці міцного здоров’я та успіхів в роботі.

За інформацією прес-служби РДА

 

КОМАНДИР ЗА ПОКЛИКАННЯМ

Є така професія – Батьківщину захищати. Військова справа життєво необхідна нашому суспільству, від неї залежить найосновніше – свобода і незалежність нашої Держави, збереження миру.

В усі часи народ довіряв армії найдорожче – захист рідної землі та її свободи. І щоб виправдати цю довіру, особовий склад 8-ї реактивної артилерійської батареї 3-го реактивного артилерійського дивізіону наполегливо вивчає військову справу, сумлінно несе щоденну службу, зберігає героїчні бойові традиції.

Сьогодні ми, воїни-артилеристи, наполегливо працюємо на одну мету: створити надійний вогневий щит Батьківщини – вважає командир 8-ї реактивної артилерійської батареї капітан Вадим Павлов, – правильно говорять, що Батьківщині служити у півсили не можна. Ратна праця потребує максимальної мобілізації всіх моральних і фізичних сил, повної самовіддачі. Військова справа постійно розвивається, тому і вдосконаленню бойового вишколу немає межі.

Вадим Михайлович Павлов народився 1 березня 1984 року в селі Кам’янка Тростянецького району Сумської області. З дитинства відчував жагу до військової справи, особливо до артилерії, мріяв стати справжнім чоловіком. Коли після закінчення школи настав час визначити подальший шлях, хлопець не сумнівався, що його майбутнє буде пов’язане із військовою справою. У 2001 році він успішно склав вступні іспити до Сумського військового двічі орденів Червоного Прапора інституту ракетних військ і артилерії імені Богдана Хмельницького при Сумському державному університеті, який закінчив у 2005 році та був направлений для проходження служби у військову частину А1108, що дислокується в місті Дрогобич Львівської області. Тоді ще лейтенант Павлов був призначений начальником обслуги бойової машини, та, пройшовши різні посади, став командиром реактивної артилерійської батареї.

Щоб бути хорошим командиром, окрім особистої фахової підготовки, необхідно навчитися працювати з підлеглим особовим складом – переконаний капітан Павлов, - без цього досягнути поставлених цілей просто неможливо. Особливо щодо виховання у підлеглих високого рівня свідомості.

За словами офіцера, при цьому основну увагу необхідно звертати на спеціальну і технічну підготовку. Найголовніше – це якісне виконання нормативів, починаючи від одиничного і закінчуючи груповими у складі обслуги, батареї. Якщо нормативи виконуються, то батарея отримує добрий результат. Для того, щоб знищити ціль, артиллеристові-реактивнику варто врахувати чимало чинників, а для цього необхідно багато знати. Проте, навіть якщо обслуга правильно працює, але бойові машини не підготовлені, то ціль, зрозуміло, не вразити. Також необхідно постійно працювати з людьми, вони – найголовніше. І особовий склад своєму командиру батареї повністю довіряє.

Сьогоднішнє покоління воїнів-артилеристів продовжує підвищувати майстерність під час занять із бойової підготовки, удосконалюють свою майстерність під час проведення табірних зборів, при обслуговуванні озброєння та військової техніки.

Незважаючи на всі економічні негаразди, військовослужбовці 8 реактивної артилерійської батареї продовжують примножувати славні традиції попередників, гідно стоять на захисті миру та спокою українського народу.

Прес-служба в/ч А 1108

 

Презентація Повного зібрання творів Маркіяна Шашкевича у Львові

У неділю, 15 вересня, в рамках 20-го форуму книговидавців у Львові, у дзеркальному залі Палацу Потоцьких, відбулася презентація першого за всі часи повного зібрання творів Маркіяна Шашкевича. Упорядник і редактор видання, автор вступної статті і коментарів відомий шашкевичезнавець, професор Михайло Шалата.

І це у непогідну для правди пору радянщини, в кінці 60-х - на початку 70-х років минулого століття молодий науковець Дрогобицького педінституту М.Шалата відважився оприлюднити, мірою тодішніх можливостей, літературну творчість зачинателя українського національного відродження в Галичині, греко-католицького священика на Львівщині Маркіяна Шашкевича. А пізніше, впродовж десятиліть, доповнював цю тему новими, відшуканими в архівах, матеріалами. Автор не задовольнявся досягнутим і тому намагався постійно розширювати обсяг відомостей про творчу діяльність Великого Будителя, щоб у майбутньому видати повну збірку літературних і релігійних праць М.Шашкевича.

Нарешті це сталося. Професору М.Шалаті довелося виконати величезну роботу, щоб донести до нинішнього культурного рівня українства усе багатство Шашкевичевого слова, писаного і мовленого ним різними мовами, з тогочасними особливостями викладу авторами своїх думок у першій половині XIX століття.

Дрогобицька видавнича фірма «Коло» під керівництвом діяльного Микола Походжая і при співпраці з відповідальним за випуск доцента, директора Інституту франкознавства Дрогобицького педуніверситету Євгена Пшеничного виконала почесну працю видання Повного зібрання творів Маркіяна Шашкевича, упорядкованої і відредагованої Михайлом Шалатою.

М.Шашкевич – перший у Галичині поет, прозаїк, автор першої у всеукраїнському масштабі «Читанки», зачинатель українського національного відродження, ініціатор і головний автор першої на західноукраїнських землях книжки рідною мовою «Русалка Дністровая» (1837), і, як влучно названо вступну статтю про нього в Повному зібранні творів, «Перший Соборник України».

У Повному зібранні творів Шашкевича є патріотичні поезії, серед них і новознайдені в Україні і в світових архівах, оповідання «Олена» – перший прозовий твір нової української літератури в Галичині, є переклади і переспіви Шашкевича, зокрема перші в Україні переклади Святого Письма – Євангелії від Св.Івана і частини Євангелії від Св.Матея, є церковні проповіді о.М.Шашкевича (серед них і польськомовні, які переклав М.Шалата), є листи українською, німецькою, латинською мовами (у перекладах упорядника) та інші, є переклади Шашкевича зі «Слова о полку Ігоревім», із сербського фольклору, з польської, чеської та грецької літератури.

Ще перед 12-ою годиною через надто залюднене подвір’я Палацу Потоцьких, де розміщувалися численні палатки і кіоски з літературою, представленою на форум, пробиралися до приміщення групи львівських професорів, академіків і приїжджих здаля поклонників українського літературного слова. Коли заповнився людьми дзеркальний зал Палацу президія імпрези у складі Героя України, письменника Дмитра Павличка, письменника, модератора презентації Романа Лубківського і професора Михайла Шалати відкрила літературне дійство.

Якщо коротко сказати про протокол презентації книги, зафіксованої нинішніми засобами техніки, котра тривала при стислому збереженні часу біля двох годин, то тут мали слово такі особистості у наступному порядку: Роман Лубківський, Михайло Шалата, Ярослава Мельник – ректор Українського Вільного Університету (Мюнхен), Дмитро Павличко, Микола Ільницький – члени Національної спілки письменників України, Михайло Гнатюк – доктор-філолог, професор Львівського університету, Володимир Барка – відповідальний секретар І Національної спілки письменників України (Київ), дрогобичани Євген Пшеничний і Микола Походжай. У заключній частині професор М.Шалата подякував присутнім за участь у цьому важливому заході.

У виступах вищеназваних високоповажних панів і у пізніших розмовах між собою численних групок науковців говорилося про велике всеукраїнське значення презентованої книги, про її наукову цінність, про заслугу упорядника-редактора на високу державну премію, про необхідність презентації праці Михайла Шалати в Києві та інших містах України.

Михайло БОГАЧЕНКО

 

Нове дослідження з краєзнавства Дрогобиччини – вийшов історико-краєзнавчий нарис про село Унятичі

Нещодавно побачило світ історико-краєзнавче видання Богдана Добрянського про село Унятичі та його церковно-релігійне життя від першої писемної згадки до сьогодення. Перш ніж характеризувати книгу, хочемо дещо розповісти про її автора.

Богдан Добрянський відомий широкому загалу як освітянин та активний громадський діяч на теренах Франкового краю. Народився 14 жовтня 1935р. у с.Унятичі. У 1952р. закінчив середню школу в Нагуєвичах після чого вступив на відділ історії історико-філологічного факультету Дрогобицького педінституту. Закінчивши педінститут, Б.Добрянський пов’язує своє життя із освітньо-педагогічною роботою. Довший час працював учителем історії Заріченської СШ на Рівненщині, а згодом, від серпня 1961р. до січня 1963р., обіймав посаду інспектора шкіл Заріченського райвно. У лютому 1963р. перейшов працювати до Дрогобицького педінституту, який згодом став університетом. В університеті обіймав посади: спочатку завідувач педпрактикою педінституту та за сумісництвом викладач кафедри педагогіки (до 1974р.); викладач, старший викладач кафедри педагогіки (1974 – 1990 рр.); в. о. декана фізичного факультету (1981 – 1982 рр.); перебував на посаді доцента кафедри педагогіки (1990 – 1994 рр.); доцент кафедри педагогіки (1994 – 2009 рр.). У 2009 р. Б. Добрянський пішов на заслужений відпочинок. За добру та старанну педагогічну роботу Богдана Добрянського нагороджено нагрудним знаком «Відмінник освіти України» та медаллю «Ветеран праці». Окрім педагогічної, Богдан Васильович активно займається науковою роботою – сьогодні автор понад 90 праць. Щодо громадської діяльності, то Б.Добрянський є членом товариств «Меморіал» і «Рідна школа», а також входить до координаційної ради демократичних сил Дрогобиччини.

Знаємо, що Богдан Васильович у своїх наукових студіях чимало уваги приділяв вивченню історії рідного краю, зокрема, рідним йому Унятичам. Значна частина розвідок про Унятичі була опублікована дослідником на сторінках дрогобицьких періодичних видань, в тому числі і в «Дрогобицькому краєзнавчому збірнику».

Результатом такої довготривалої копіткої роботи стало цьогорічне історико-краєзнавче видання про Унятичі, яке приурочене до 620-річчя від першої писемної згадки про село та 75-річчя освячення храму обору Пресвятої Богородиці (Дрогобич: «Коло», 2013р.).

Перегортаючи сторінки книжки, читач може ознайомитися із: історією Унятич, зокрема, походженням його назви; історією діяльності унятицьких громадських організацій і товариств («Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар» тощо); динамікою соціальної історії (народжуваності, шлюбів, смертності), яка подається на основі опрацювання метричних книг від 1786р.; змістовною історією про Унятичі в часі Другої світової війни та з процесом насильницької колективізації села упродовж 1947 – 1948 рр.

На наш погляд, вельми пристойно, у науковому плані, в книзі подано історію церковно-релігійного життя в Унятичах. Автор книжки на основі чималої кількості джерел та літератури (архівні джерела, спеціальні праці, шематизми тощо) по максимуму висвітлює історію відреставрованої у 1705р. церкви, аналізує процес зведення нової у 1938р. Подаючи відомості про церкву, Б.Добрянський не оминає і її настоятелів, які упродовж століть активно долучалися до поширення культурно-просвітницьких ідей поміж унятицьких мирян і не тільки.

Чимало уваги автором приділено історії шкільного життя в Унятичах. Значний акцент він робить на діяльності шкільних керівників, вчителів та їх вихованців, які навчалися в Унятицькій середній школі і в майбутньому досягнули значних особистих висот у різних галузях діяльності (освіта, медицина, культура, промисловість, сільське господарство тощо).

Загалом, у книзі про Унятичі Б.Добрянського, по-новому трактуються окремі сюжети з історії як села, так і церкви. Автором уперше певною мірою конкретно, менш-більш цілісно та систематизовано, без будь-якого ідеологічного тиску на основі маловідомих та практично й невідомих джерел, висвітлено історію соціально-економічного, культурно-освітнього та релігійного життя Унятич упродовж століть.

Звернемо увагу й на те, що великий ілюстративний матеріал (понад 100 світлин) дає змогу більш детально ознайомитися з особливостями життя мешканців Унятич, їх церковно-релігійним життям, біографічними відомостями парохів, які тут плідно працювали на культурно-просвітницькій ниві, а також із діяльністю сільських церковних і світських хорів, сільською адміністрацією, визначними постатями (керівники товариств, учасники національно-визвольних змагань, шкільні директори, вчителі та ін.), котрі залишили значний відбиток у творенні історії Унятич.

Історико-краєзнавчі нариси Б.Добрянського про Унятичі адресовані всім, хто небайдужий до історії свого роду, села, рідного краю. Тому сподіваємося, що ця книга буде схвально зустрінута Унятицькою громадою і стане однією із когорти цінностей будь-якої сільської родини.

На загал, автору книжки Богдану Васильовичу Добрянському хочемо побажати міцного здоров’я та подальшого натхнення на ниві дослідження історії своєї малої батьківщини, що в майбутньому могло б спричинитися до нового, більш розлогого історико-краєзнавчого нарису про Унятичі.

Володимир ГАЛИК, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії ДДПУ ім.І.Франка

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ КОНКУРС ТВОРІВ епістолярного жанру – 2013

«Напиши листа і розкажи, як музика впливає на життя людини»

Укрпошта запрошує школярів від 10 до 15 років взяти участь у національному етапі 43-го міжнародного конкурсу епістолярного жанру для молоді «Напиши листа і розкажи, як музика впливає на життя людини», який проводить Всесвітній поштовий союз, спеціалізована установа ООН.

Мета конкурсу – розвивати в молоді уміння формулювати та висловлювати свої думки, пробуджувати в них бажання писати листи, привернути увагу до тієї важливої ролі, яку відіграють поштові служби, зв’язуючи між собою людей по всьому світу.

Національний конкурс проводиться у термін із 01.10.2013р. до 15.04.2014р. та складається з двох етапів:

- регіональний етап (конкурс організовують дирекції підприємства в Автономній Республіці Крим, 25 областях України, у Києві та Севастополі);

- фінальний етап (розглядатимуться твори, що посіли перше місце в кожній дирекції УДППЗ «Укрпошта»).

Конкурсний твір має бути написаним прозовою мовою у формі листа, обсягом до 800 слів рукописного чи друкованого тексту. Конкурсний твір має містити такі елементи листа: адреса адресата (може бути вигаданою), вітання, зміст листа, закінчення (наприклад: з повагою, З любов’ю тощо), підпис.

Критерії оцінки конкурсних робіт: повнота розкриття теми; особистий погляд на світ та проблеми, пов’язані з темою конкурсу; оригінальність творчого задуму; змістовність, щирість; логічність та самостійність викладу матеріалу; грамотність.

Для нагородження переможців національного конкурсу встановлюються три призові місця та відповідні винагороди: І місце – 5000 грн.; ІІ – 3000 грн.; ІІІ – 2000 грн.

Для нагородження переможців регіонального етапу національного конкурсу Львівською дирекцією УДППЗ «Укрпошта» встановлюються три призові місця та відповідні винагороди: І місце – 1 000 грн.; ІІ – 500 грн.; ІІІ – 300 грн. Відповідно до законодавства, із суми винагороди утримуються необхідні податки.

Грошові винагороди виплачуються згідно з чинним законодавством шляхом переказу коштів на домашню адресу переможців конкурсу.

Конкурсні твори необхідно відправити не пізніше 31 січня 2014 року на адресу: відділ організації роздрібної мережі Львівська дирекція УДППЗ «Укрпошта», вул.Словацького,1, м.Львів, 79000.

На конверті зробити позначку «Конкурс ВПС». Учасник конкурсу має вказати повну домашню адресу; прізвище, ім’я, по батькові; назву та адресу навчального закладу (школи), клас, у якому навчається; номер телефону (за наявності), а також надіслати копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (власного чи одного з батьків), копію свідоцтва про народження, своє кольорове фото. Особисті дані про учасників конкурсу без їхньої або представників за законом згоди не розголошуються.

Переможців національного конкурсу Укрпошта оголосить 30 квітня 2014р.

Любий друже! Незважаючи на те, що ми живемо в епоху цифрових технологій, уміння правильно писати – це навичка, якою має володіти кожна молода людина для самореалізації.

Візьми участь у конкурсі! Якщо твій твір буде визнано кращим в Україні, ти отримаєш шанс не тільки стати переможцем на міжнародному рівні, а й виграти фантастичні призи, серед яких – поїздка до міста Берн, столиці Швейцарії.

Детальніше про умови конкурсу на сайті Укрпошти або за телефоном (032) 236-75-89.Создан 24 сен 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником