ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


ШКІЛЬНІ НОВИНИ
Пісні на шляху до свободи

Результатом міжнародної співпраці Дрогобицької СШ№2 став випуск тримовної збірки пісень визвольної боротьби

«Пісні на шляху до свободи» – так називався міжнародний проект, над яким упродовж року працювали учні СШ №2 Дрогобича спільно з їхніми ровесниками із Польщі та Німеччини: ліцеїстами з Жешова (Подкарпатське воєводство) та гімназистами з Заарбрюкена (Федеральна земля Заарлянд).

Цей проект стартував восени 2012 року в Польщі. Друга зустріч проектантів відбулася у березні 2013 року у Львові та Дрогобичі. А нещодавно наші школярі повернулися з Німеччини, де в екологічному шкільному центрі Шпонс Гаус (м.Герсгайм) пройшла заключна третя зустріч із презентацією кінцевого продукту всієї проведеної роботи – тримовного пісенника під назвою «Ми плекаємо свободу».

Підтримку у створенні пісенника забезпечувала фундація EVZ (Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) – «Спогад, Відповідальність і Майбутнє» в рамках програми «Європейці за мир».

Працюючи над українською частиною пісенника, учні другої школи разом зі своїми наставниками, вчителями німецької мови Ю.С.Михайлишин та С.О.Василюк, досліджували історичну роль патріотичних пісень на шляху становлення української державності, умови їх написання та вплив на визвольний рух українського народу. До роботи над створенням цієї пісенної збірки долучилися й інші педагоги школи: вчитель укр. мови І.М.Качмарик, вчитель історії У.В.Угрин та вчитель німецької мови Г.О.Дячок. Змістовну передмову написав відомий правозахисник, філософ, публіцист, Почесний громадянин Дрогобича і, до того ж, випускник другої школи Мирослав Маринович. Музичне оформлення виступів наших учнів забезпечили вчителі музики А.Д.Пінчак та О.І.Мурза.

Проведно інтерв’ю з мешканцями Дрогобича та знято фільм, який демонструвався під час презентації. Матеріали досліджень, зібрані учнями трьох націй, направлено до Берліна, де за підсумками усієї роботи буде дано оцінку пошукової праці школярів.

Приємною несподіванкою для учасників проекту стало запрошення посла Німеччини у Польщі відвідати Краків і ознайомити місцеву громаду з напрацюваннями молоді.

P.S. Уже в наступному році планується розпочати роботу над новим проектом, тема якого знову об’єднає історичну долю трьох народів: України, Польщі та Німеччини. Молоде покоління досліджуватиме життя і творчість дрогобичанина єврейського походження Бруно Шульца, який писав польською мовою. Його твори перекладені більшістю європейських мов і добре відомі у Німеччині. Міжнародна співпраця триває.

Юлія МИХАЙЛИШИН, Світлана ВАСИЛЮК, керівники проекту

 

Щоб зникли білі плями забуття...

Сніги, сніги… Червоне, чорне, біле…

Сибірських руд закуті береги…

Сніги, сніги мене заговорили

Усе життя спокутувать борги.

Цією відомою піснею 10 жовтня розпочалася зустріч із секретарем міської ради міста Дрогобича Тарасом Михайловичем Метиком. Він прийшов до учнів ЗОШ №4, аби провести… урок. Щоб розповісти про історію УПА напередодні Свята Покрови – дня створення армії.

Добрий намір підтримали старшокласники та вчитель історії Оксана Дякун. Саме вона стисло розповіла присутнім про велику роль УПА у справі творення української державності. Учні торкнулися спогадів зворушливими віршами. Тож аудиторія миттю налаштувала камертони сердець на таку нелегку і так довго замовчувану тему.

Мабуть, так і повинно бути: влада відкрито говорить молодому поколінню про своє бачення цих важливих подій. Так і повинно бути, бо сьогодні зняті всі грифи секретності з навмисно спотворених історичних даних, а багато хто й досі губиться, як усе було насправді. А як же нам рушити вперед, не осмисливши минулого? Та ще такого, яке високо цінував, до прикладу, Шарль де Голль, а Че Гевара використовував досвід і стратегію українських повстанців у боротьбі за свою країну.

Тарас Метик не користувався жодним конспектом, проте говорив захопливо: нанизував на нитку історії долі наших земляків, подавав факти так, щоб кожен присутній міг самостійно зробити висновок.

Пан Тарас назвав багато імен попередників, які заради свободи віддавали молоді життя. Розповів, як під час поховання останків дев’яти вояків УПА, знайдених біля Старого села, у небо над церквою знялося дев’ять білих голубів.

Гість згадав криницю тюрми на Стрийській, що з 1941 року стала могилою для двох тисяч убитих. Однак, незважаючи на масові зникнення людей,  швидку зміну влади,  воєнні поневіряння, іскра української державності запалювала серця знов і знов.

Сніги, сибірські сніги… Білі плями забуття назавжди зникли з цих подій, вселивши спокій у душі загиблих і неспокій у душі живих. Цим живим належить осмислити свою історію.

Тарас Михайлович говорив просто, зрозуміло і натхненно. Йому було що сказати, адже володіє великим обсягом знань з історії краю. Він згадав імена провідників УПА, імена Гасина і Макомацького, Ковцуна і Максиміва. Усі вони сподівалися на перемогу, на яку довелося чекати ще не один десяток літ. Одначе, якби не УПА, рахунок міг іти й на століття.

Осмислити, зрозуміти, прийняти – ось чому потрібна була ця зустріч, бо ж історія – добрий скульптор для патріотів, котрі більше не дозволять втратити Україну.

Зустріч завершилася піснею «Свіча» у виконання Віти Коблянської. Директор школи – Світлана  Мала – подякувала шанованому гостю за надзвичайно цікавий історичний екскурс, а діти уповноважили Тараса Михайловича покласти кошик із квітами до погруддя Романа Шухевича.

Колектив ЗОШ №4Создан 15 окт 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником