ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 22 жовтня 2013р.
Хорвати підставляють плече

Минулого тижня міський голова хорватського міста Ліпік Вінко Касана із дружнім візитом відвідав Дрогобич.

Ще у 2010 році, уклавши угоду про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво, обидва міста стали побратимами. У складі гостей із Хорватії, окрім Вінко Касана, перебували його заступник Слободан Катунар, радник Деян Ілічіч. Ірина Матієвіч допомагала своїм колегам перекладом з хорватської на українську і навпаки. Першого дня хорвати відвідали культурні історичні місця Дрогобича, позаяк Вінко Касано був обраний на посаду мера не так давно, тож це був його перший візит.

А уже наступного дня у міській світлиці ратуші відбувся обмін думками, так би мовити, за протоколи. Міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський подякував гостям за візит, підкресливши важливість і цінність такої дружби. Угода між містами існує, але при необхідності можна її підкоригувати.

Олексій Васильович з приємністю пригадав зустрічі у Ліпіку, спілкування з українською діаспорою, відвідини церкви УГКЦ, доброзичливість тамтешнього місцевого населення. Водночас для новообраного мера Ліпіка зробив короткий екскурс у минулу і сучасну історію Дрогобича. Далі Олексій Радзієвський зазначив, що Україна на порозі підписання Угоди про євроінтеграцію, тому досвід Хорватії нам слід брати на озброєння.

Після цього виступив Вінко Касана. Торкнувшись історичних струн сумного минулого обох народів, обох держав, він конкретно запропонував Дрогобичу допомогу, зокрема, пов’язану з певними нюансами євроінтеграційного процесу.

Організувавши для нас семінар у Ліпіку, вони дадуть нам своєрідний конспект дій і порад щодо підготовки проектів для банку розвитку ЄС.

Заступник міського голови Олександр Коростельов поділився із гостями деяким баченням перспектив України і зокрема Дрогобича в контексті входження нас до європейської спільноти, а секретар міськради Тарас Метик повідомив про підготовчі роботи у напрямі написання деяких проектів.

На завершення зустрічі представники влад двох дружніх міст-побратимів зазнимкувалися на згадку про історичну подію.

Володимир ТУРМИС

Фото автора

 

О.Радзієвський: книгарню «Каменяр» «вкрали» у громади

Міський голова Олексій Радзієвський стурбований ситуацією навколо книгарні «Каменяр».

Під час прес-конференції у ратуші він зазначив, що громада Дрогобича знову стала свідком подій, у яких судові органи, усупереч законам України, стають інструментом приватизації комунальних об’єктів, зокрема, приміщення магазину «Каменяр». Причому суд щодо книгарні «Каменяр» відбувався 6 разів. Кожного разу мінявся склад суддів і, зрештою, приймається рішення про визнання договору купівлі-продажу ТзОВ «Книгарня «Каменяр» дійсним.

Очільник міста наголосив, що зараз владою Дрогобича робляться усі відповідні кроки, які унеможливлять процес приватизації книгарні. «Ми не збираємось здаватися. Ми відстоїмо цю книгарню для громади Дрогобича», - наголосив О.Радзієвський.

Довідка: 27.01.2012р. Дрогобицька міська рада прийняла рішення №498 «Про затвердження програми приватизації комунального майна Дрогобицької міської ради на 2012 рік», яким включила до переліку об’єктів, що не підлягають приватизації у 2012 році, приміщення на вул.І.Мазепи,14.

У квітні 2012 року ТзОВ «Книгарня «Каменяр» звернулося до суду з позовом про скасування вказаних рішень Дрогобицької міської ради та визнання договору купівлі-продажу укладеним.

Після тривалого судового розгляду Господарський суд Львівської області (суддя Чорній Л.З.) 09.07.2012р. виніс рішення, яким задовольнив вимоги ТзОВ, визнав недійсними рішення Дрогобицької міської ради, а договір купівлі-продажу – укладеним.

На вказане рішення суду було подано апеляційну скаргу, за результатами розгляду якої Львівський апеляційний господарський суд (Кузя В.Л. – головуючий, судді – Желік М.Б., Малех І.Б.) залишив апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Господарського суду без змін.

Лише Вищий Господарський суд України (головуючий – Мирошниченко С.В., судді – Барицька Т.Л., Хрипун О.О.) взяв до уваги доводи управління комунальних ресурсів та Дрогобицької міської ради і 27.03.2013 року своєю постановою скасував рішення Господарського суду Львівської області та постанову Львівського апеляційного господарського суду, а справу направив на новий розгляд до Господарського суду Львівської області.

29.04.2013р. Господарський суд Львівської області (Рим Т.Я.) виніс рішення, яким відмовив повністю у задоволенні позовних вимог ТзОВ «Книгарня «Каменяр».

03.10.2013р. Львівський апеляційний господарський суд скасував постанову суду першої інстанції та задовольнив позовні вимоги ТзОВ «Книгарня «Каменяр» (головуючий – Матущак О.І., судді – Дубник О.П., Скрипчук О.С.).

 

Міський голова: казначейство блокує понад 14 млн грн.

Як зазначив міський голова Олексій Радзієвський, на сьогодні борг казначейства перед міським бюджетом становить понад 14 млн грн., а останнє платіжне доручення Дрогобицької міської ради проплачене казначейством ще у травні цього року.

 Зокрема, непроплати по загальному фонду складають 641 тис. грн., по спеціальному фонду – понад 13,5 млн грн., у тому числі державні кошти на ремонт та утримання доріг (понад 2 млн грн.). Непроплата по бюджету розвитку становить понад 11 млн грн. Це – суттєвий удар по діючих програмах міста.

Під час робочих візитів до столиці О.Радзієвський з відповідними питаннями звертався до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова та інших високопосадових осіб, однак проблема не розв’язується. Адже казначейство «паралізоване» на рівні держави. Найприкріше, що на рахунках Казначейства «зависла» субвенція з державного бюджету понад 8 млн гривень, яка вперше в історії Дрогобича була виділена нашому місту (окремим рядком) на соціально-економічний розвиток і, безперечно, є результатом роботи міського голови О.Радзієвського, його неодноразових поїздок до Києва. Відрадно, що на нинішній день, все ж таки вдається знаходити підрядні організації, які працюють у борг. А це означає, що нинішній владі вірять та довіряють.

 

Розпочали другий етап планування на вул. А.Шептицького

У Дрогобичі розпочато роботи з виготовлення проектної документації «Детального планування території» в районі вул.А.Шептицького.

Це 2-й етап забудови мікрорайону. Про це повідомив міський голова Олексій Радзієвський. За його словами, передбачається розбивка вільної території на 40 земельних ділянок площею не менше 600 кв.м. А це означає, що 40 дрогобичан незабаром зможуть безкоштовно отримати земельні ділянки під індивідуальну забудову. Голова нагадав, що минулого року, незважаючи на усі пересуди та критику, влада пішла на дуже сміливий крок: вперше у Дрогобичі при плануванні мікрорайону індивідуальної забудови було передбачено проведення необхідних інженерних мереж.

«Сьогодні з впевненістю можна сказати, що ми не помилилися. Ця ініціатива підтримана громадою, адже гуртом під’єднувати комунікації набагато ефективніше, аніж по одному», - зазначив О.Радзієвський.

Зараз завершується 1-ий етап прокладання інженерних мереж у мікрорайоні на вул.А.Шептицького і незабаром понад 60 сімей зможуть розпочати там будівництво.

За інформацією прес-служби виконкому

 

71-річчю УПА присвячується

Колектив Львівського академічного обласного музично-драматичного театру ім.Юрія Дрогобича, відстоюючи чітку громадянську позицію, ідею національного самовираження, з нагоди 71-річчя заснування УПА 14 жовтня взяв участь у загальноміському святкуванні й показав виставу «Нескорима» Т.Метика.

З нагоди відзначення цієї події глядачі Львова подивилися цей спектакль 21, 22 жовтня та 6 листопада в приміщенні Палацу культури ім.Г.Хоткевича та Кінопалаці ім.О.Довженка.

18 жовтня місто Долина теж приймало театр з виставою «Нескорима». Глядачі гарячими оплесками вітали гру акторів, адже на сцені реалістично зображено роки національно-визвольної боротьби за волю неньки-України.

Олег ЗАГОРУЛЬКО

 

Міський голова вимагає від держслужбовців плідної праці

Такої гострої, критичної, а по суті справедливої розмови міського голови Олексія Радзієвського з чиновниками у стінах ратуші давно вже не було. А необхідність таки назріла. Минулого четверга відбулося засідання колегії з питань соціально-економічного розвитку при виконавчому комітеті Дрогобицької міської ради. На це важливе зібрання запросили прокурора міста, керівників податкової, міліції, управління юстиції, а також деректорів підприємств, які заборгували заробітну плату, платежі за землю.

- Ми зібралися аби обговорити низку питань, що є життєво важливими для дрогобицької громади. Тому ми спочатку послухаємо керівників: фінансового управління – про виконання бюджету за 9 місяців, податкової – про стан заборгованості зі сплати податкових платежів та зборів. Прозвітує керівник управління праці і соціального захисту населення з питання заборгованості із зарплати в Дрогобичі та Стебнику та керівник управління комунальних ресурсів щодо виконання платежів за землю. Заслухаємо також керівників підприємств-боржників та приймемо рішення. Час умовлянь та прохань закінчився, кожний посадовець повинен чітко виконувати свої функціональні обов’язки, - резюмував міський голова Олексій Радзівський.

Першим до слова запросили керівника фінуправління міської ради Оксану Савран. Вона почала свій виступ із невтішної статистики. «Згідно з контрольними цифрами Міністерства фінансів України, невиконання бюджету за дев’ять місяців становить 9,5%. Бюджет недоотримав податків і зборів на 37 млн грн. Є на це об’єктивні і суб’єктивні причини. По-перше, зупинилися великі підприємства, не працюють навіть і ті малі виробничі структури, що в минулому році йшли з прибутком. Пройшло значне скорочення кадрів. Прогресує заборгованість із зарплати, яка на сьогодні в Дрогобичі та Стебнику сягає майже 9 млн грн., не виконуємо план надходження земельного податку, податковий борг із якого становить 6,9 млн грн. Ми не можемо взяти позику в казначействі для нагальних потреб».

Керівника фінуправління доповнив міський голова: «Невиплата зарплати – це злочин перед людьми і Господом Богом. Ми не будем стояти осторонь, коли підприємства-боржники не виплачують зарплату. Працівники міської ради, а це, насамперед, економічний і соціальний блок, який курує Олександр Коростельов – повинні миттєво реагувати на такі важливі питання, як виконання міського бюджету, виплата зарплати на всіх підприємствах, незалежно від форми власності. Ці питання повинні стояти на повсякденному контролі керівників відділів і управлінь які очолюють Роман Корпан, Ростислав Росоха, Іван Терлецький. Для Стебницького полімінералу – виняток (перехідний період, приватизація)».

Відтак виступив начальник податкової служби Євген Турчин.

- У Дрогобичі заборгованість зі сплати податкових платежів становить 9,5 млн грн. А це 63 підприємства, з них 10 банкрути, які винні державі 4,5 млн грн. Погано в цьому питанні працює виконавча служба управління юстиції. Є рішення суду, а виконання немає. Чому не скористатись законним правом статті 41 Земельного кодексу України: хто не платить за землю – у того її вилучати через суд і передавати тим, хто буде платити. Впродовж 2013 року на підприємствах Дрогобича вже скорочено 1700 працівників, це значний удар щодо виконання міського бюджету. Коли підприємства не працюють – то яким чином поповнювати міську скарбничку? – наголосив головний податківець.

Позицію податкової підсилив міський голова: «Я беру під особистий контроль платежі за землю, а вам, п.Росохо, слід створити мобільну групу спільно з податковою та діяти, не чекати моїх розпоряджень. Жодна копійка за оренду і за землю не повинна пройти повз міську скарбничку».

До речі, великі надії щодо залучення інвестицій у місто, поповнення міського бюджету, громада та влада покладає на керівника управління економіки Романа Корпана. Молодий, перспективний, кандидат наук – йому і карти в руки.

Наступним взяв слово начальник управління праці та соціального захисту населення Іван Терлецький. Посадовець почав із досягнень колективу, але його виступ перервав міський голова.

- Не потрібно нам ваших досягнень. Конкретно назвіть прізвища злісних неплатників зарплати, відрахувань до місцевого бюджету. Ви – керівник управління праці, тому раджу вам вимогливо ставитися до обов’язків, як до своїх, так і підлеглих. Я змушу вас ефективно працювати на громаду. Час умовлянь закінчився, - завершив О.Радзієвський.

Слушні зауваження і пропозиції щодо наповнення міського бюджету та сплати земельного податку висловив депутат міської ради, начальник управління комунальних ресурсів Ростислав Росоха. Його ініціативу схвально підтримав міський голова.

Дуже дивує, що на таке важливе засідання колегії керівництво виконавчої служби міського управління юстиції скерувало дрібного клерка. А чому не з’явився начальник, чи принаймні його заступник? На запитання міського голови – з яких причин не виконуються судові рішення та на інші питання щодо міської господарки, представник юстиції нічого не зміг відповісти. Та на своє виправдання лише додав: «Я не готовий до виступу. Мене запізно повідомили». Звідси, справедливо було прийнято рішення – звернутися до Міністра юстиції щодо неповаги до органів місцевого самоврядування зі сторони їхнього структурного підрозділу.

Конструктивним став виступ на колегії заступника міського прокурора Олега Тидаша. «Ті питання, що розглядаються на колегії, є пріоритетними в роботі Дрогобицької прокуратури. Ми жорстко, в межах своїх повноважень, реагуємо на невиплату зарплати суб’єктами господарювання, незалежно від форм власності. Ми контролюємо і виконання бюджету та використання коштів загалом.

На сьогодні в міському суді, де обвинувачення підтримує наш прокурор, слухається справа за статтею 175 ККУ, про умисне ухилення від виплати зарплати. Винна особа-керівник отримає реальну міру покарання, яка передбачає позбавлення волі до п’яти років. Тому закликаю усіх, кого це стосується, не порушувати закон, а чесно виконувати свої посадові обов’язки», – наголосив заступник прокурора п.Тидаш.

Предметним і принциповим був виступ начальника пенсійного фонду Любові Яневич.

- Чому в залі нема керівників підприємств-боржників? Великі борги перед пенсійним фондом є в автокранового заводу і з кожним місяцем борг зростає на 600 тис. грн. Подібна ситуація на ВАТ «ДРОФА», а Стебницьке міське комунальне підприємство – взагалі банкрут. Хто за нього покриє борги в бюджет та пенсійний фонд? Значну суму в пенсійний фонд винне ВАТ «Прикарпадбуд» та його дочірні підприємства. Наведу такий приклад. За вересень для виплати жителям міста і району пенсій потрібно 34 млн грн., а ми збираємо лише 17, решту дотує держава. Так довго не може тривати.

Під завершення роботи колегії перший заступник міського голови Олександр Коростельов з розумінням поставився до зауважень щодо роботи відділів і управлінь, які йому безпосередньо підпорядковані.

- Як справедливу сприймаю вашу критику, пане голово. Будемо вживати заходів впливу, аби організувати роботу таким чином, щоб дрогобицька громада мала з того тільки користь і вигоду. Ми не виконали контрольні цифри Мінфіну, бо свідомо свого часу завищили бюджет на 15 млн грн., щоб вчителі влітку отримали вчасно відпускні. Але мене також дуже непокоїть невиконання бюджету за 9 місяців. На це є причини: неякісна робота виконавчої служби, яка діє не на користь міської громади. Служба не поспішає виконувати рішення судів. Не все гаразд у нас і зі сплатою податку на землю, – завершив О.Коростельов.

Колегія завершилася, прийнято рішення. Міський голова кожному чиновнику, який відповідає за певну ділянку роботи, професійно, дипломатично, необразливо вказав на недоліки в роботі та запросив до плідної співпраці на благо дрогобицької громади.

Варто зауважити, що кожен із виступаючих просив допомоги та підтримки у міського голови.

Знаючи характер міського голови, хотілося б їм порадити: ви хлопці працюйте, а міський голова плече допомоги вам завше підставить.

Ігор СОБКО

 

Асоціації сільських та селищних рад – 15!

Асоціація сільських та селищних рад Дрогобиччини, яка є об’єднанням органів місцевого самоврядування цими днями відзначила своє 15-річчя.

Це перша свого роду організація створена на теренах Львівщини, і можливо України. Урочистості з цієї нагоди відбулися в одному з багатьох мальовничих куточків Дрогобиччини, центрі Асоціації гірських провідників «Ровінь», що поблизу села Довге Гірське. Учасниками  святкувань стали голова Львівського обласного відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Михайло Чумак, члени асоціації з Бродівського, Кам’янко-Бузького, Жидачівського, Радехівського районів, депутати Дрогобицької районної ради, голови сільських рад.

Як сказав голова Асоціації Степан Коваль, важливим у плідній роботі нашої організації є співпраця з Дрогобицькою райдержадміністрацією та районною радою. Ми завжди відчуваємо підтримку з боку голови РДА Михайла Винницького та голови райради Михайла Сікори, тому сподіваємося, що таке взєморозуміння продовжуватиметься надалі.

Участь в урочистостях також взяв народний депутат України Роман Ілик.

Учасники відвідали скелі стародавньої фортеці «Тустань», поблизу села Урич та оглянули красиві околиці села Довге Гірське.

 

У Ясениці-Сільній відкрили дитсадочок «Сонечко»

Зі сторони голови Дрогобицької райдержадміністрації Михайла Винницького приділяється особлива увага доступу до освіти вже у дошкільному віці.

У Дрогобицькому районі нині активно ведуться роботи із введення в експлуатацію дошкільних навчальних закладів у селах Станиля, Верхні Гаї, Уріж та Старий Кропивник. В останні роки спостерігається тенденція до збільшення народжуваності дітей, а тому будівництво нових сучасних і комфортних освітянських закладів для малюків та максимальне їх охоплення дошкільною освітою є одним із важливих завдань органів виконавчої влади.

Один із таких закладів на свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня, урочисто було відкрито в селі Ясениця-Сільна. У відкритті взяли участь перший заступник голови РДА Степан Рудницький, керівник управління освіти Іван Стецко, начальник фінансового управління Віталій Перхун, начальник відділу культури та туризму Осип Марущак. У своєму виступі директор Ясеницької школи Леся Попель подякувала адміністрації району за підтримку і розуміння. Також слово мали методист методкабінету Дарія Грицик та депутат районної ради Михайло Кравець.

Виступаючи на святі, Степан Рудницький наголосив, що успішний результат завжди досягається через співпрацю районної та сільської  влади з територіальною громадою, а сільський голова Богдан Багрій висловив вдячність усім, хто долучився до відкриття нового дитячого навчального закладу, побажав вихователям наснаги у роботі, а маленьким його мешканцям – затишку і радості.

За інформацією прес-служби РДА

 

СПОРТ

До 71-річчя УПА – естафета

14 жовтня у Дрогобичі відбулася легкоатлетична естафета, присвячена 71-ій річниці утворення УПА, святу Покрови Пресвятої Богородиці та Року Івана Боберського.

Цьогорічна естафета набула нових обрисів. Організатори змагань, а ними виступили відділ фізичної культури та спорту виконавчого комітету міськради, обласна та міська організації Конгресу українських націоналістів, Дрогобицька Станиця Братства ОУН-УПА, молодіжні організації «Батьківщина» і «Відродження», запросили до участі команди не лише ВНЗ, а й загальноосвітніх шкіл та гімназії. Кожну команду представляли 7 бігунів, які почергово долали дистанцію навколо парку імені Степана Бандери.

Після покладання квітів до пам’ятника С.Бандері та завершення урочистого віче – першими на старт вийшли школярі. Найшвидшими виявилися атлети гімназії. Другою фінішувала ЗОШ №14, третьою – ЗОШ №1, яка лише на одну секунду випередила СШ №2. За ними розташувалися ЗОШ №4, ЗОШ №16, ЗОШ №5, ЗОШ №3.

Серед команд ВНЗ І-ІІ рівня акредитації та ПТУ найкращий результат показали дві команди коледжу нафти і газу. Срібні нагороди дісталися механіко-технологічному коледжу, а бронзові – медичному училищу «Медик». Услід за ними фінішували професійно-політехнічний ліцей, коледж статистики та медичний коледж «Монада».

З абсолютно найкращим результатом в естафеті перемогла команда Дрогобицького державного педагогічного університету ім.І.Франка.

Перед нагородженням переможців, призерів та учасників естафети привітав один з її організаторів та засновників ще у далекому 1992 році, а нині голова Проводу ЛОО КУН Тарас Гентош. Згадавши сторінки історії та вручивши нагороди, він запросив усіх до солодкого столу на гарячий чай.

Ярослав ГРИЦИК

  

Дрогобицька ДЮСШ знову серед кращих

У вихідні Дрогобич приймав чемпіонат Львівської області з настільного тенісу. Це унікальний випадок, оскільки чемпіонат Львівщини проводиться у Дрогобичі вперше за 50 років.

Змагання пройшли під егідою Дрогобицької ДЮСШ. У чемпіонаті взяли участь майже півсотня учасників зі Львова, Стрия, Жовкви, Миколаєва, Борислава, Мостиськ, Турки.

Головним суддею змагань був чемпіон України, майстер спорту з настільного тенісу, неодноразовий чемпіон всесоюзних та міжнародних змагань Олег Фоменко, а головним секретарем – Христина Кулинич, їй допомагав Олег Голяк.

Чемпіонат області проводився у двох вікових категоріях 1999-2001 та 2002 і молодші. Призові місця розподілилися так: серед команд у віковій категорії 2002 р.н. і молодші І місце здобула команда ДЮСШ з Жовкви (Руслан Васильчук – Валерій Татаринов, тренер Олег Голяк), ІІ місце – команда ДЮСШ з Мостиськ (Віктор Молінський – Назар Великий, тренер Богдан Боровець), ІІІ місце здобула команда ДЮСШ з Дрогобича (Віктор Стецко –Сергій Костирко, тренер Петро Ярошко).

Серед команд у віковій категорії 1999-2001 р.н. І місце здобула команда ДЮСШ зі Львова (Олег Капелюха – Артур Винницький, тренер Віра Кириченко), ІІ місце – команда ДЮСШ із Жовкви (Василь Скоропад – Матвій Думич, тренер Олег Голяк, ІІІ місце – команда ДЮСШ з Миколаєва (Володимир Петруняк – Максим Липенко, тренер Михайло Регуш).

Серед дівчат у віковій категорії 2002 р.н. і молодші І місце здобула Христина Запотічна (Львів, тренер Віра Кириченко), ІІ місце – Тетяна Мазолова (Стрий, тренер Ігор Лебідь), ІІІ місце – Надія Михайленко (Стрий, тренер Ігор Лебідь).

Серед дівчат у віковій категорії 1999-2001 р.н. І місце посіла Олена Куткова (Львів, тренер Віра Кириченко), ІІ місце – Софія Лівач (Львів, тренер Віра Кириченко), ІІІ місце – Анастасія Голяк (Жовква, тренер Олег Голяк).

Серед юнаків у віковій категорії 2002 р.н. і молодше І місце здобув Віктор Молінський (Мостиська, тренер Богдан Боровець), ІІ місце – Руслан Васильчук (Жовква, тренер Олег Голяк), ІІІ місце – Валерій Татаринов (Жовква, тренер Олег Голяк).

Серед юнаків у віковій категорії 1999-2001 р.н. І місце здобув Олег Капелюха (Львів, тренер Віра Кириченко), ІІ місце – Артур Винницький (Львів, тренер Віра Кириченко), ІІІ місце – Юрій Павлик.

Високі результати в обласних змаганнях з настільного тенісу показали учні Дрогобицької ДЮСШ: Віктор Стецко (ЗОШ №10), Сергій Костико (ЗОШ №10), Ігор Ткач (ВПУ-19), Руслан Шевчук (ВПУ-19) та інші.

Такого чемпіонату могло б і не бути, якби не старання директора Дрогобицької ДЮСШ Івана Файчака, заступника директора з навчальної частини Олександра Голуба, головного методиста Миколи Кулинича та президента федерації настільного тенісу Дрогобича Олега Дацюка.

У підготовці майбутніх чемпіонів сприяє директор ЗОШ №10 Світлана Харитонова, оскільки безкоштовно надає спортивну базу для тренувань учнів ДЮСШ. Систематичну допомогу у придбанні спортивного інвентарю надає головний спеціаліст відділу освіти Андрій Заблоцький.

Висловлюємо щиру подяку директору спеціалізованої ЗОШ №2 Ларисі Панькевич за надання спортивної бази для проведення змагань.

Петро ЯРОШКО

 

Електробезпека на підприємствах малого і середнього бізнесу

Сучасне виробництво характеризується стрімким ускладненням умов праці, великою кількістю електрифікованих приладів, механізмів, інструментів, електрообладнання. А психологія людей, на жаль, не змінилася. Вони настільки звикли до електроенергії, що перестали вважати її небезпечним джерелом загрози життю та здоров’ю, причиною аварій, пов’язаних зі значними матеріальними збитками. Незнання, низький рівень фахової підготовки, виконання робіт із порушенням нормативних актів з охорони праці призводять до травмування і, в гіршому випадку, до трагічних наслідків.

Відповідно до чинного законодавства, безпосередня відповідальність – дисциплінарна, адміністративна, матеріальна, карна за порушення вимог щодо забезпечення безпечних умов праці найманих працівників покладена на роботодавця.

Керівник підприємства або його власник, зобов’язаний забезпечити утримання, експлуатацію й обслуговування електроустановок згідно з вимогами чинних нормативних документів.

До першочергових обов’язків керівника підприємства в плані забезпечення дотримання вимог електробезпеки на виробництві входить:

- перш за все, призначити особу, відповідальну за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства, та особу, яка буде її заміщувати у випадку відсутності, з числа інженернотехнічних працівників, котрі мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку. Після успішної перевірки знань з питань технічної експлуатації електроустановок, правил пожежної безпеки та охорони праці й присвоєння цим особам групи з електробезпеки.

Крім цього, необхідно забезпечити достатню кількість електротехнічних працівників та затвердити Положення про енергетичну службу закладу, а також посадові інструкції та інструкції з охорони праці.

Якщо працівники з числа електротехнічного персоналу спеціально навчені безпечно працювати з електрикою, то інші працівники такими специфічними знаннями та навичками не володіють. Останні в нормативних документах проходять під назвою «не електротехнічний персонал» Під поняттям «не електротехнічний персонал» мають на увазі працівників, які залучаються до виконання робіт, під час яких може виникнути небезпека ураження електричним струмом.

Під таке визначення потрапляють, наприклад, користувачі комп’ютерів, оргтехніки, прибиральники службових приміщень, які повинні мати І групу з електробезпеки. Мінімальний стаж роботи з електротехнічними пристроями та видача посвідчення про присвоєння І групи з електробезпеки не потрібні.

Електрична енергія – це невидима небезпека. Автомобіль, що рухається, сигнали аварійних служб, відчуття тепла, смакові відчуття – це відчутні органами відчуттів людини небезпеки. Електрична енергія цих ознак не має, її не можна ні побачити, ні відчути, ні почути.

Людина не в змозі дистанційно, без спеціальних приладів, визначити наявність напруги, а тому дія струму, як правило, є раптовою, і захисна реакція організму виявляється тільки після потрапляння під напругу.

Щоб убезпечити себе та інших від дії електричної  енергії, будь-який працівник, який використовує електротехнічні пристрої, повинен знати і виконувати вимоги з електробезпеки, дотримуватися їх і вимагати цього від інших.

Ці правила не складні і їх легко запам’ятати.

Ви не повинні самі замінювати електролампи, запобіжники, проводити ремонт електропроводки та побутових приладів, встановлювати самостійно вимикачі, розетки і т.д. Ці роботи повинен виконувати кваліфікований фахівець із відповідною групою з електробезпеки.

Необхідно пам’ятати, що будь-який несанкціонований дотик до струмопровідних частин, що перебувають під напругою, без засобів захисту, з порушенням правил електробезпеки – це травмування або смерть. Електротравми в загальному виробничому травматизмі складають майже 1%, а в смертельному – близько 15%. Особливістю електротравматизму є і те, що на електроустановки напругою до 1 кВ припадає до 70% електротравм зі смертельними наслідками.

При проектуванні електричних мереж одним із важливих елементів є доведення різниці потенціалів між різними металевими частинами до безпечного для людини і тварин значення. Для цього використовується заземлення і вирівнювання потенціалів. Усі відкриті металеві частини електрично з’єднуються на головній шині заземлення, таким чином різниця потенціалів між ними не повинна становити загрози для життя людини чи тварин при дотику між двома частинами металоконструкцій.

При виникненні небезпечних ситуацій, завжди повинна бути можливість якнайшвидше зняти напругу і звільнити тим самим потрапивших під напругу людей.

Для цих цілей на вході в електрощит використовують вимикач навантаження – рубильник. У випадку потрапляння людей під напругу, відключення вхідного рубильника знеструмить відразу всі ланцюги, звільнивши тим самим потрапивших під напругу людей. Процес зняття напруги в цьому випадку відбудеться набагато швидше, ніж пошук групового запобіжника, тим самим сильно підвищить шанси потерпілих на порятунок.

У всіх випадках категорично забороняється проводити під напругою будь-які роботи.

Найбільша кількість нещасних випадків, пов’язаних із ураженням електричним струмом, відбувається в результаті дотику до проводів, що провисають і обірваних повітряних ліній електропередач.

Будьте уважні при користуванні електричною енергією та виконуйте правила електробезпеки, де б ви не були.

Особа, відповідальна за електрогосподарство підприємства, організації, зобов’язана забезпечити:

• утримання електроустановок у робочому стані та їх експлуатацію згідно з вимогами ПБЕЕС, ПТЕЕС, ПУЕ, ПБЕЕ, інструкцій та інших нормативних документів;

• дотримання заданих електропостачальною організацією режимів електроспоживання і договірних умов споживання електричної енергії та потужності;

• виконання заходів із підготовки електроустановок закладу до роботи в осінньо-зимовий період;

• навчання і перевірку знань цих Правил, ПБЕЕС, ПУЕ, ПТЕЕС, Правил пожежної безпеки в Україні, виробничих (посадових і експлуатаційних) інструкцій та інструкцій з охорони праці для електротехнічного (електротехнологічного) персоналу;

• розроблення виробничих інструкцій, інструкцій з охорони праці та пожежної безпеки для працівників енергетичної служби;

• надання інформації на вимогу Держенергонагляду відповідно до нормативно-правових актів;

• розроблення інструкцій про порядок дій обслуговуючого персоналу у випадку виникнення аварійних та надзвичайних ситуацій, а також пожеж.

Особа, відповідальна за електрогосподарство підприємства, несе відповідальність за правильну роботу електротехнічного персоналу.

Підсумовуючи вищенаведене Фонд страхування від нещасних випадків на виробництві радить керівникам підприємств приділяти більше уваги справному стану електрообладнання, регулярно здійснювати його діагностику, опосвідчення, ремонт, а при потребі й заміну. Тільки при дотриманні цих вимог робота працівників підприємств буде безпечною і приноситиме задоволення та прибуток колективу.

Олег КАСЯНЧУК, страховий експерт із охорони праці відділення Виконавчої дирекції Фонду у Дрогобицькому районі

 Создан 22 окт 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником