ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 1 листопада 2013р.
Університет – за створення фонду!

Стаття народного депутата України Романа Ілика у «Галицькій Зорі» від 27 вересня 2013 року «Дрогобич – університетське місто» приємно вразила нас у частині пропозицій конкретних кроків до поліпшення функціонування університету та усвідомленням ролі нашого навчального закладу як вагомого чинника «формування нового культурно-інформайційного та інтелектуального простору Галичини» (Р.Ілик). За це ми, викладачі Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка, щиро вдячні народному обранцеві.

Теперішня влада Дрогобича в особі мера, міської ради, виконавчих органів прислухається до наших потреб і в міру можливостей задовольняє їх. Згадаємо передачу на баланс університету вілли Яроша, в якій на сьогодні розташований біологічний факультет. Відзначимо, що ця будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення і окрасою Дрогобича. Зовсім недавня подія – стадіон на вул.Стрийській, який разом із деякими приміщеннями недавно місто передало університету.

Інформатизація суспільства ставить перед університетом нові вимоги щодо інформаційно-комунікаційної культури (далі ІКК) наших випускників.

Пришвидшений розвиток інформаційних технологій, проникнення їх у соціальну, економічну, виробничу та освітньо-наукову сферу вимагають модернізації інформаційної складової вищої освіти. Як не можна навчитися плавати без водного середовища, так не можна оволодіти ІКК без сучасного комп’ютерного забезпечення.

Народний обранець пропонує створити фонд для реалізаціх програми капіталовкладень в університет. Ми радо вітаємо цю ініціативу і теж готові стати жертводавцями у цей фонд. Надіємося, що через деякий час фонд нагромадить стільки коштів, що зможе, наприклад, побудувати нове приміщення університетської бібліотеки і обладнати її сучасною комп’ютерною технікою. У такій бібліотеці є гостра потреба, бо приміщення сучасної бібліотеки університету переповнене літературою і перебуває в аварійному стані. Невелике число застарілих комп’ютерів не дає можливості серйозно говорити про інформатизацію бібліотеки з 600-тисячним фондом.

Для прикладу скажемо, що у польському Жешуві, де функціонують чотири вищі навчальні заклади, мерія міста знайшла кошти для побудови міської наукової бібліотеки, інформатизованої на рівні сучасних вимог. Бібліотекою користуються студенти чотирьох ВНЗ міста.

Надіємося, що ініціатива народного депутата України Романа Ілика знайде відгук у громадян Дрогобиччини, і такий фонд буде створено. Вкладаючи у цей фонд, ми будемо дбати про майбутнє нашої освіти, культури і, в кінцевому рахунку, про добробут наших нащадків.

Професори Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка: Н.Скотна, Ю.Кишакевич, М.Лук’янченко, М.Пантюк, М.Чернець, Д.Луцик, М.Чепіль, В.Бойчук, Б.Винницький, В.Винницький, П.Іванишин, М.Зимомря, В.Кемінь, В.Ковальчук, І.Вірт, Л.Тимошенко, Р.Пелещак, Л.Краснова, М.Савчин

 

На «Полімінералі» почали виплачувати борги

Інвестор, який придбав на конкурсі Стебницьке гірничо-хімічне підприємство «Полімінерал», розпочав виплату заборгованої заробітної плати. Про це повідомив міський голова Василь Пецюх.

За словами посадовця, поки що виплачено заборговану зарплату за квітень. Від неї до бюджету міста надійшло 15 тис. грн. відрахувань. Решту боргу із зарплати планують сплатити у листопаді.

Також Василь Пецюх повідомив, що нові власники пообіцяли найближчим часом погасити борг із земельного податку, що дасть змогу дещо поліпшити фінансове становище міста.

 

Зросли надходження до бюджету від рекламоносіїв

У Дрогобичі ведеться постійний контроль над узаконенням зовнішньої реклами та сплати за користування місцем розміщення рекламних засобів. Про це повідомив на оперативній нараді у ратуші перший заступник міського голови Олександр Коростельов.

За його словами, за відповідний період минулого року сплата підприємцями за рекламоносії становила 170 тис. гривень, а за цей рік – 229 тис. гривень. Це означає, що отримано додаткові надходження до міського бюджету. Крім того, продовжується робота щодо узаконення зовнішньої реклами та демонтажу незаконно встановлених рекламоносіїв.

За інформацією прес-служби виконкому

 

Не спалюйте опале листя!

Зелені насадження є не тільки «легенями» планети, киснем яких дихає все живе на Землі, вони також виконують важливу роль біологічного фільтру для навколишнього середовища. Завдяки цій властивості, вміст шкідливих речовин в атмосферному повітрі знижується на відстані 1 км від джерела забруднення на 25-29%, на відстані 2-2,5 км – на 45-60%, на відстані 5 км - на 75-86%. Загалом, одне доросле дерево «чистить» майже 20 тис. м куб. повітря на висоті до 10 м від поверхні ґрунту.

Спалювати опале листя категорично заборонено. Це – пряме порушення природоохоронного законодавства, що може завершитись накладанням штрафу як на фізичних, так і на юридичних осіб. Дим від спаленого листя складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забруднювачі. При потраплянні в органи дихання, ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легень і залишатися там місяцями і навіть роками, спричинюючи респіраторні захворювання. У більшості випадків листя не горить, а просто тліє, чим сприяє вивільненню великої кількості вуглеводнів.

Деякі з цих вуглеводнів, такі як альдегіди та кетони, викликають подразнення очей, носа, горла і легень. Шкідливими є окиси Нітрогену та Карбону. Всім відомий чадний газ потрапляє у кров через легені, утворюючи з гемоглобіном крові порівняно стійку сполуку – карбогемоглобін, внаслідок чого кров втрачає здатність передавати кисень тканинам організму. В результаті впливу цього газу на людський організм можливі запаморочення та головний біль.

Найчастіше з листям спалюються й інші відходи, а це – пластик, фанера тощо. Тоді «букет» забруднювачів зростає у декілька разів. Тут і діоксини, і поліароматичні вуглеводні (ПАВ), які належать до найвищого класу небезпеки і найбільшої канцерогенності. А якщо це листя з дерев уздовж доріг, чи з промислової зони, то тут і важкі метали, і радіоактивні елементи.

Завідувач відділення організації лабораторних досліджень ДМВЛД Мирослава Босак

 

Ще раз про УЗД

На сьогодні одним із найпоширеніших методів виявлення захворювань внутрішніх органів є ультразвукове обстеження (УЗД).

Ультразвуком можна обстежувати як дорослих, так і дітей. Це безпечний і високоінформативний, неінвазивний метод обстеження. У кабінеті ультразвукової діагностики Дрогобицької міської поліклініки за допомогою оновленої ультразвукової діагностичної апаратури проводяться загальні обстеження органів черевної порожнини (печінка, жовчний міхур, жовчовивідні шляхи, підшлункова залоза, селезінка), заочеревинного простору, плевральної порожнини, обстеження щитоподібної залози, сечового міхура, передміхурової залози, проводяться функціональні проби. За допомогою УЗД ми виявляємо гострі і хронічні процеси у обстежуваних органах і системах, камені, новоутвори (пухлини), скупчення рідини, обмінні і дистрофічні зміни, посттравматичні зміни, аномалії розвитку, спостерігаємо за протіканням патологічних процесів без будь-якої шкоди для здоров’я пацієнта.

Ультразвукова діагностика, що у нас проводиться, дає можливість відповісти на безліч питань, вчасно виявити серйозне захворювання, допомагає лікуючому лікарю прийняти рішення про подальше ведення пацієнта. Але потрібно зауважити, що отримані результати дослідження не є діагнозом.

Показами до УЗД органів черевної порожнини є практично всі хворобливі відчуття у верхніх відділах живота, відчуття важкості в правому підребер’ї, гіркота в роті, при підвищеному газоутворенні, а також гострий біль в правому підребер’ї. При болях у поперековій ділянці, артеріальній гіпертензії, змінах у аналізах сечі, порушеннях сечовипускання вас можуть скерувати на УЗД сечовидільної системи.

УЗД передміхурової залози проводиться для підтвердження або виключення патологій простати, порушень сечовиділення, доброякісної гіперплазії простати (аденома, ДГПЗ) і зниження еректильної дисфункції. Передміхурова залоза може збільшуватися в розмірах, особливо після 50 років, тому в такому віці необхідно відвідувати лікаря регулярно.

Причини для профілактичного проведення УЗД щитовидної залози є наявність симптомів: апатія, стомлюваність, млявість, слабкість, ожиріння, сонливість, надмірна дратівливість, перепади настрою, виснаження; робота пов’язана з професійною шкідливістю, зокрема робота за комп’ютером; вік старше 40 років; прийом гормональних препаратів; спадковість щодо захворювань щитоподібної залози, цукрового діабету; перед планованою вагітністю.

Ультразвукове обстеження за своє життя проходить, мабуть, кожен з нас, деколи і неодноразово. Та потрібно пам’ятати, що ідучи на це обстеження треба строго дотримуватись усіх рекомендацій щодо підготовки. Без цього у декілька разів погіршується якість обстеження і інформація, яка отримана у результаті такого УЗД, явно не відповідає реальному стану пацієнта.

Пам’ятаймо, що навіть при відсутності значимих проблем зі здоров’ям бажано принаймні щороку проходити диспансеризацію.

Ірина Кучерява, лікар ультразвукової діагностики Дрогобицької міської поліклініки

Р.S. До речі, згаданий кабінет діагностики обладнаний технікою останнього покоління. А це сприяє більш достовірній діагностиці.

 

СПОРТ

Наш «Спартак» – переможець обласної спартакіади

У Львові на спортивних базах СКА та Львівської політехніки 26 жовтня 2013 року відбулася Х ювілейна Спартакіада Львівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак». До програми змагань цього року включили чотири види спорту: футзал, шахи, шашки та бадмінтон.

Уже вдруге в цих змаганнях виступала збірна команда Дрогобицької міської організації ФСТ «Спартак» (голова організації – Денис Павлишак, заступник – Василь Карпин). Нагадаємо, що минулого року наші спортсмени посіли друге місце серед 7 команд. Цього року наші земляки перевищили своє минулорічне досягнення, хоч їм і довелося брати участь у змаганнях за власні кошти.

Футзалісти (Дмитро Мойсеєнко, Іван Городиський, Юрій Хомончак, Роман Павлічко, Михайло Бадецький, Мар’ян Карпин, Андрій Каріоті) здобули третє місце; шахісти: кандидат в майстри спорту Олександр Дикун посів перше місце, а першорозрядниця Наталія Артимович – друге; шашкісти: майстер спорту Іван Фідик посів перше місце, Наталія Артимович у цьому виді змагань також завоювала перше місце (згідно з положенням, один спортсмен міг виступати у двох видах змагань). Обоє бадмінтоністів Василь Нагірнич та Василина Бабій виграли у своєму виді два других місця.

У загальну «скарбничку» всі дрогобицькі спортсмени принесли 268 очок, яких виявилось недостатньо для перемоги у спартакіаді, адже збірна команда обласної профспілки охорони здоров’я набрала стільки ж – 268 очок. Тоді суддівська колегія, згідно з Положенням про змагання, підрахувала додаткові показники. Кількість перших місць теж виявилась однаковою – по три. І лише за рахунок більшої кількості других місць дрогобичани стали переможцями ювілейної Х спартакіади Львівської обласної спартакіади ФСТ «Спартак».

Третім призером стала збірна команда працівників приватного акціонерного товариства «Львівгаз» з доробком у 214 очок.

Отож вітаємо нашу команду з успішним виступом і бажаємо їм в наступних змаганнях яскравих перемог.

Ярослав ГРИЦИК

 

ДАІ ІНФОРМУЄ

Операція «Перевізник зима-2013»

Операція проводиться відповідно до наказу МВС України від 15.10.2013р. №983 «Про організацію та проведення профілактичних заходів на автомобільному транспорті «Перевізник зима-2013» та з метою профілактики аварійності на автомобільному транспорті, попередження порушень Правил дорожнього руху водіями автобусів, особливо тих, що надають послуги з перевезення пасажирів, здійснення державного контролю за дотриманням автопідприємствами законодавства у сфері безпеки дорожнього руху і контролю за підготовкою транспортних засобів перевізників до експлуатації в зимовий період.

Для цього в період з 21 жовтня до 21 листопада 2013 року на території Львівської області проводиться комплекс практичних профілактичних заходів на автотранспорті (маршрутні транспортні засоби, автомобілі таксі тощо) «Перевізник зима-2013».

Зокрема передбачена тісна взаємодія із департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації та виконавчими структурами міст і районів, для посилення контролю за дотриманням вимог безпеки під час організації та здійснення перевезень організованих груп дітей.

Виходячи з аналізу виявлених порушень, працівники ДАІ проводитимуть перевірки автопідприємств-перевізників (у т.ч. підприємств-перевізників, які організовують та забезпечують надання послуг з перевезення у режимі «таксі») щодо дотримання законодавства України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Під час перевірок особлива увага буде приділена – стану підготовки транспортних засобів до експлуатації в зимовий період: заміні шин на зимові, справності зовнішніх світлових приладів, приладів обігріву вікон та салону, справності склоочисників та склоомивачів, зберігання транспортних засобів за місцем стоянки, організації передрейсового контролю технічного стану автобусів та проведення щозмінного медичного огляду водіїв, дотримання норм робочого часу водіїв (режиму праці), своєчасне проходження транспортними засобами техконтролю.

Частішими стануть інструктажі з водіями зазначених транспортних засобів з питань безпечної експлуатації рухомого складу (у т.ч. у складних погодних умовах) та дотримання ними Правил дорожнього руху.

У взаємодії із замовниками перевезень, органами місцевого самоврядування, передбачено провести позапланові обстеження, контрольні перевірки стану утримання вулично-дорожньої мережі, котрою пролягають маршрути руху автобусів. Особлива увага – на стан та умови дорожнього руху в місцях, де трапляються ДТП, та відповідість вимогам безпеки заїзних кишень і встановлення відповідних дорожніх знаків. За усіма виявленими фактами порушень вимог нормативних документів щодо утримання вулично-дорожньої мережі вживатимуться заходи адміністративного реагування до посадових осіб.

Р.КІС, т.в.о. начальника ВДАІ Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській області, майор міліціїСоздан 01 ноя 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником