ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Роль партій у місцевому самоврядуванні
«Політичні партії у місцевому самоврядуванні» - такою була назва засідання дискусійного клубу, засідання якого відбулося в останній день жовтня.

У ролі ведучого та доповідача виступив голова ГО «Товариство «Юрій Дрогобич», один із активістів «Третьої Української республіки» у Дрогобичі Володимир Кондзьолка. З допомогою відеопроектора він презентував дослідження ролі політичних партій у проведенні місцевих виборів 2010 року та порівняльний аналіз діяльності депутатів-мажоритарників і депутатів, обраних за партійними списками. Співавторами цієї роботи є інші активісти «Третьої Української республіки» Тарас Демко і Тарас Кучма. Цікаво, що загальна модель цього дослідження була успішно презентована у кількох містах півдня і сходу України, причому висновки були ідентичними, хоч аналізувалася робота різних органів місцевого самоврядування.

Учасники засідання побачили чимало діаграм, графіків, таблиць, почули різноманітні цифри. Наведу деякі з них. Обрані до міської ради 50 депутатів представляють 16 політичних партій. Половину депутатського корпусу становлять мажоритарники. Статистика свідчить, що саме вони менше пропускають сесійні засідання, активніше працюють із виборцями. Із 50 народних обранців прозвітували про свою роботу 16, більшість із них – також мажоритарники.

За словами В.Кондзьолки, у партійних списках кандидатів було менше сильних особистостей, такі люди переважно балотувалися у мажоритарних округах. А виборці не надто переймалися прізвищами, які були у списках, а голосували за відомі політичні бренди.

Під час виборів міських голів через велику кількість кандидатів голоси виборців розсіялися і в підсумку більшість переможців перегонів не можуть похвалитися, що за них проголосували понад половини виборців. Тому до наступних виборів було би дуже доцільно повернути у законодавство принцип обрання мерів у два тури, як це було колись.

Не буду переказувати велику за обсягом доповідь – і з нею можна ознайомитися на сайті www.drohobych.com.ua. У висновках наприкінці виступу доповідач зауважив, що в умовах сучасної виборчої ситуації та існуючих повноважень органів місцевого самоврядування політичні партії деструктивно впливають на формування місцевої демократії. Регіональні політики є заручниками політичної розстановки на центральному рівні; змішана система часто стимулює політичні конфлікти між міськими головами і депутатами через різну політичну приналежність; розвиток українських партій не відповідає запитам суспільства. Місцеві громади не можуть впливати на ситуацію, окрім участі у виборах. Нема реального механізму відкликання депутата, діяльність якого не задовольняє виборців.

Серед озвучених пропозицій: зменшення удвічі чисельності депутатів у Дрогобицькій міськраді (у польському Перемишлі, майже такому як наше місто, ефективно працюють 24 депутати); проведення виборів міських голів у два тури; зробити передвиборчу програму офіційним документом, про виконання якого обранець повинен звітувати; ввести Кодекс депутата, за яким він братиме на себе ще й певні моральні зобов’язання.

В обговоренні почутого взяли участь депутати Львівської обласної ради Михайло Задорожний та Осип Магур, Олексій Галицький, депутати Дрогобицької міської ради різних скликань Богдан Николаїшин, Михайло Ваврин, Тарас Гентош, Богдан Гринчишин. Також виступили Ярослав Комарницький, Тарас Демко, Петро Хорт, Анатолій Стародуб, наукуовець зі Львова – експерт з питань самоорганізації громадян Тарас Плахтій, керівник Центру досліджень місцевого самоврядування львів’янин Віталій Загайний.

Оскільки більшість із них є політиками, вони не погодилися з висловленою Володимиром Кондзьолкою тезою, що політичні партії деструктивно впливають на формування місцевої демократії і пропонували провести наступні місцеві вибори за так званими відкритими партійними списками, коли кожен з кандидатів-списковиків має прив’язку до конкретного виборчого округу. Пропозицію Б.Николаїшина про повернення до винятково мажоритарної системи його опоненти заперечили, оскільки на невеликих за чисельністю округах багатим кандидатам легко «купити» голоси виборців різноманітними матеріальними благами. А ось щодо виборів міських голів у два тури – всі учасники дискусії були одностайно «за».

Свою думку з приводу почутого висловив і народний депутат від Дрогобиччини Роман Ілик. Він повідомив, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект про проведення місцевих виборів не у 2015-му, а восени 2014 року. Зараз цей документ активно вивчає парламентська більшість, яка хотіла б провести свого роду репетицію перед виборами Президента 2015 року, щоб дізнатися про симпатії українців. А ще на вимогу Євросоюзу до кінця листопада парламент має ухвалити Виборчий кодекс, у якому пропишуть нові «правила гри». Роман Ілик пообіцяв, що опозиція вимагатиме виборів міських голів у два тури, та чи прислухається до цього більшість? А ще варто було би на законодавчому рівні заборонити на 5 років із часу отримання земельної ділянки змінювати її цільове призначення – це зменшило би кількість зловживань у місцевих радах.

На завершення Р.Ілик прокоментував призначення головою Львівської облдержадміністрації Олега Сала: «Вважаю призначення одіозного О.Сала викликом громаді Львівщини. Всім відома його діяльність на посту головного міліціонера області у 2003-05 роках. Чому губернатором Львівщини, яка нібито завалила економічні показники, призначили не економіста, а міліціонера? Вважаю це призначення початком підготовки до президентських виборів, тому ми маємо готуватися захищати їхні результати».

А ще народний депутат від Дрогобиччини висловив сумнів, що угода про Асоціацію з ЄС буде підписана. На його думку, «влада приховано робить усе, щоб цього не сталося, а відповідальність спробує перекласти на когось іншого – очевидно, на опозицію. Та якщо навіть станеться диво, і угоду таки підпишуть, її ще повинні ратифікувати парламенти 28-ми держав ЄС. З цього приводу є великі сумніви».

Ярослав ГРИЦИК

Фото автораСоздан 06 ноя 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником