ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 12 листопада 2013р.
Муздрамтеатр розпочав 75-ий сезон

10 листопада музично-драматичний театр ім. Ю.Дрогобича розпочав 75-ий театральний сезон прем’єрою драми з сільського життя «Украдене щастя» Івана Франка. Режисура та музичне оформлення – Олександр Король, сценографія – Ярослав Данилів, художник з костюмів – Юлія Гнатенко, балетмейстер – Сергій Дмитрієв.

Перед початком вистави у фойє урочисто відкрили пам’ятну дошку Юрію Дрогобичу, ім’я якого носить наш театр. А відтак глядачів запросили до зали. З початком ювілейного театрального сезону та цікавою прем’єрою за твором нашого земляка І.Франка колектив муздрамтеатру привітали секретар міської ради Тарас Метик, професор ДДПУ ім.І.Франка Михайло Шалата, керівник Інституту Франкознавства ДДПУ Євген Пшеничний, директор театру Микола Гнатенко, його заступник з творчих питань Олег Загорулько. А владика Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП Яків нагородив Миколу Гнатенка за внесок у розвиток української культури та пропагування християнських цінностей церковною відзнакою. Дякуючи, пан Микола зауважив, що це – нагорода усього колективу театру.

Відтак глядачі із задоволенням переглянули виставу «Украдене щастя», щедро нагородивши акторів, особливо виконавців головних ролей Аллу Шкондіну, Сергія Дудку, Івана Гарасимчука, Адама Цибульського – оплесками та квітами.

Ярослав ГРИЦИК

 

Розкопав – не забудь закопати

На оперативній нараді у ратуші міський голова Олексій Радзієвський загострив увагу присутніх на питанні проведення перекопів у Дрогобичі.

За його словами, на сьогодні у місті зафіксовано близько 200 перекопів різних розмірів. Їх здійснили організації, ліквідуючи аварійні ситуації або прокладаючи комунікації. Як зазначив очільник міста, зазвичай проведення таких робіт відбувається на щойно заасфальтованих підрядними організаціями вулицях, і цим нищиться праця дорожників. О.Радзієвський зобов’язав керівників комунальних господарств (Р.Шагалу, І.Хомяка) вчасно проводити асфальтування перекопів та благоустрій зруйнованої території. Зокрема, правилом має стати те, щоб асфальт замовляти лише у КП «Комбінат міського господарства». «Зараз я вас про це попереджаю, а потім настане час адміністративних дій», - зазначив О.Радзієвський.

 

Фільм про Голодомор – просто неба

23 листопада у рамках скорботних заходів до 80-ої річниці Голодомору в Україні 1932-1933 років, у центрі Дрогобича на площі Ринок о 17:00 на широкоформатному екрані розпочнеться трансляція фільму «Хлібна гільйотина». Про це повідомила начальник відділу сім’ї, молоді та туризму Дрогобицької міської ради Олександра Пашко.

За її словами, це документальний матеріал, у якому розкрито причини, перебіг і масштаби цього страхітливого явища новітньої історії. Уже сама назва фільму відображає винайдену формулу терору голодом, яка дозволяла більшовикам тримати народи у повній покорі упродовж семи десятиліть. «Хлібна гільйотина» діяла безвідмовно: відсікала кому голову, кому – совість, стираючи грань між добром і злом, ніби піддаючи народ тотальному духовному геноциду.

Нагадаємо, фільм «Хлібна гільйотина» створено під патронатом Українського інституту національної пам’яті.

Закликаємо дрогобичан взяти участь у перегляді цієї стрічки та усвідомити увесь трагізм тих років, який призвів до соціальної і гуманітарної катастрофи української нації, наслідки якої не подолані ще й сьогодні.

 

Школярі вшанують жертв Голодомору

До 80-ї річниці Голодомору в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міст Дрогобича та Стебника з метою виховання в учнівської молоді патріотизму, глибокого усвідомлення причин і наслідків геноциду українського народу заплановано низку заходів.

Про це повідомив начальник відділу освіти Дрогобицької міської ради Петро Сушко.

За його словами, це «Уроки пам’яті», театралізовані інсценізації, видання шкільних тематичних газет, читацькі конференції для учнівської молоді за книгою Василя Барки «Жовтий Князь»; зустрічі учнівської молоді з очевидцями подій Голодомору; вечори-реквієми для учнівської молоді «Голодомор 1932 – 1933 років. Україна пам’ятає»; краєзнавча акція учнівської молоді «Колосок пам’яті»; перегляди документальних і художніх фільмів, присвячених Голодомору 1932-1933 років та багато іншого.

Окрім того, в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста проводиться традиційна акція «Незабудки пам’яті», під час якої кожен учень прикріпить символічні квітки-незабудки до чорного панно, яке своїми контурами нагадує територію України, в пам’ять про жертви Голодомору 1932-1933 років в Україні.

«Знання історії дає вміння аналізувати те, що відбувається та розуміння майбутнього. Тому для наших учнів ми, крім уроків, завжди намагаємося організовувати заходи, які дають дітям не лише знання, а й розширюють їхній кругозір», - каже Петро Сушко.

Пам’ятні заходи у навчальних закладах Дрогобича та Стебника будуть відбуватися з 18 до 25 листопада.

Нагадаємо, цього року День пам’яті жертв Голодомору 1932-33 рр. припадає на 23 листопада.

За інформацією прес-служби виконкому

 

Увагу – роботі з молодими вчителями

Античні мудреці говорили: «Хочеш зміцнювати державу – виховуй молодь». Молодь – це майбутнє нашої країни. Багато в чому успіх і результати навчального закладу залежать від роботи з молодими спеціалістами, бо вони – це майбутнє школи. «Щоб мати добрих вчителів, необхідно їх самих вивчити та поставити в такі умови, щоб вони могли щось добре зробити», - писав наш земляк Іван Франко.

Ось тому у Дрогобичі велику увагу приділяють роботі з молодими та малодосвідченими вчителями. Але перші кроки у професії завжди найважчі. З метою надання допомоги молодому спеціалістові у подоланні складного етапу перших кроків на вчительській ниві було створено Школу молодого вчителя. Керуватиме нею досвідчений педагог, заступник директора з навчально-виховної роботи Дрогобицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Ольга Гнатик.

30 жовтня у Дрогобицькій спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів №1 відбулося перше засідання Школи молодого вчителя, в якому взяли участь молоді педагоги загальноосвітніх навчальних закладів Дрогобича та Стебника, головний спеціаліст відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради Лариса Тертека, голова профспілкового комітету працівників освіти Дрогобича та Стебника Олег Гук, завідувач міського методичного кабінету Галина Марчук, методисти міського методичного кабінету Галина Дятко, Ярослав Гевко, Людмила Разумна.

З вітальним словом до присутніх звернулася Ольга Лужецька, директор Дрогобицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, яка побажала всім плідної праці та гарних результатів навчання у Школі молодого вчителя. Галина Марчук ознайомила молодих вчителів із основними напрямами діяльності міського методичного кабінету, його структурою, завданнями та функціями. Також вона презентувала нормативно-правове портфоліо вчителя-початківця. Олег Гук розповів про структуру, основні завдання профспілкової організації та дав відповіді на запитання молодих вчителів. Ольга Гнатик провела з молодими вчителями інтерактивну вправу-знайомство, проаналізувала результати анкетування, ознайомила їх із основними напрямами роботи і завданнями Школи, планом роботи на цей навчальний рік та презентувала «Щоденник вчителя-початківця». Молоді вчителі мали можливість продемонструвати свої творчі здібності, працюючи в групах над створенням реклами професії вчителя. Святкового настрою додали виступи учнів загальноосвітньої школи №1, які привітали молодих вчителів поетичними словами та гарною піснею. Кожен учасник засідання отримав у подарунок «Пам’ятку молодого вчителя».

Один із авторитетних педагогів сказав: «У школі обов’язково мають бути молоді вчителі. Без них шкільне життя нудне, нецікаве, прісне. Тільки молодому вчителю притаманні ті особливі безпосередність і чари молодості, що інколи наближають до нього учнів сильніше, ніж мудрість літнього майстра». Сподіваємося, що наймолодші педагогічні працівники міста не розчаруються у виборі своєї професії і досягнуть добрих результатів у роботі. Вони завжди можуть розраховувати на допомогу досвідчених колег, які працюють у школах нашого міста.

Галина МАРЧУК, завідувач міського методичного кабінету відділу освіти виконавчих органів Дрогобицької міської ради

 

Дрогобицькі дерева «одягнуть» у яскраві в’язані светри

Оригінальний проект під назвою «Одягни місто до Різдвяно-новорічних свят» започатковує відділ у справах сім’ї, молоді та туризму Дрогобицької міської ради.

Як зазначила начальник відділу Олександра Пашко, згідно з задумом, стовбури дерев, які розміщені по периметру площі Ринок «вберуть» у різнокольорові светри. У зв’язку з цим відділ звернувся до усіх загальноосвітніх навчальних закладів міста з проханням зв’язати або зшити «одяг» для дерева, яке закріплено саме за цим навчальним закладом.

На думку організаторів це мають бути різнокольорові стрічки (довжиною з півметра, висотою на свій розсуд), які потім зшиють і «вберуть» на стовбури дерев.

До цієї акції планують залучити також училища та технікуми міста. Окрім того, у планах організаторів у святковий одяг є намір «вбрати» і ліхтарі. У зв’язку з цим відділ у справах сім’ї, молоді та туризму Дрогобицької міської ради планує звернутися за допомогою до будинку технічної творчості.

«Сподіваємося, що проект вдасться і під час новорічних свят «одягнені» у яскраві светри дерева будуть створювати гарний настрій та викликати позитивні емоції як у дрогобичан, так і гостей нашого старовинного міста», - заначила О.Пашко.

За інформацією прес-служби виконкому

 

У Нижніх Гаях – свято до Дня української писемності та мови

8 листопада в Народному домі села Нижні Гаї відбулося літературно-мистецьке свято до Дня української писемності та мови «Рідна мова колискова».

Цікаву концертну програму організували працівники бібліотеки-філії, народного дому, педагоги та учні Нижньогаївської школи. Присутні мали можливість переглянути короткий відеофільм про становлення української мови з часів Київської Русі, починаючи від Нестора-літописця, прославлення її нашими геніальними поетами і письменниками: Тарасом Шевченком, Лесею Українкою, Іваном Котляревським та багатьма іншими. Глибокі за своєю суттю вірші, мелодійні пісні про нашу «калинову мову», які звучали цього дня зі сцени, не залишили нікого байдужими, а запальні танці підняли настрій усім присутнім.

Участь у святі взяли перший заступник голови Дрогобицької РДА Степан Рудницький, начальник відділу культури та туризму Осип Марущак, керівник відділу освіти Іван Стецко, сільський голова Василь Василенко.

 

До 200-річчя Тараса Шевченка

На виконання завдання голови РДА Михайла Винницького в рамках підготовки до 200-літнього ювілею Великого Кобзаря завершується впорядкування пам’ятника Тарасові Шевченку.

Монумент височіє на пагорбі біля села Долішній Лужок на автодорозі Дрогобич-Самбір і є символічною візитівкою Дрогобицького району.

За дорученням очільника району, роботи з відновлення постамента та благоустрою території проводить Дрогобицький держлісгосп. Лісівники розчистили територію біля підніжжя пам’ятника від старого живоплоту, висадили ряд смерічок та кущі калини. Постамент пам’ятника обклали каменем.

За інформацією прес-служби РДА

 

Район зацікавив виробників сої

Ефективне використання незадіяних земель сільськогосподарського призначення, залучення інвесторів до агровиробництва – одне з основних завдань, які ставить перед управлінням агропромислового розвитку голова РДА Михайло Винницький.

Власне, цій темі була присвячена зустріч, яку провів 5 листопада заступник голови РДА Іван Мізерник. У ній взяли участь віце-президент Української асоціації виробників і переробників сої Микола Пісковий та комерційний директор Асоціації Валентина Ружицька. Йшлося про можливість оренди на Дрогобиччині сільськогосподарських угідь, розміщення насіннєвого та переробного заводів для вирощування і переробки сої.

Керівник управління агропромислового розвитку РДА Зеновій Кебза отримав доручення налагодити співпрацю та сприяти діяльності Асоціації на теренах району.

 

Якісна сільгосппродукція – для дрогобичан

Заступник голови райдержадміністрації Іван Мізерник ознайомився з роботою сільськогосподарських ринків Дрогобича, зокрема з цінами та якістю продукції.

Крім того, Іван Дмитрович поспілкувався з фермерами і зробив висновок, що на Дрогобиччині успішно виконуються завдання, які ставить Президент перед працівниками аграрної галузі, щодо забезпечення доступних цін, відсутності посередників.

Іван Мізерник також відвідав місце продажу молока в районі вулиці Коновальця, де реалізовує свою продукцію агроформування ТзОВ «Перше Травня» з села Волоща, яку доставляють новим молоковозом. Про її якість говорить той факт, що починають продавати молоко з 8 години ранку, а в 10-ій його вже нема, покупці приходять навіть з інших районів міста.

«Ми, таким чином, даємо можливість дрогобичанам придбати за невисокими цінами свіжу, якісну продукцію, а мешканцям навколишніх сіл заробити зайву копійку», – підсумував Іван Мізерник.

 

Іван Мізерник удостоївся відзнаки

Львівська обласна Рада Українського товариства охорони природи нагородила заступника голови райдержадміністрації, кандидата сільськогосподарських наук Івана Мізерника Почесною грамотою за багаторічну плідну роботу із захисту довкілля та активну природоохоронну діяльність.

6 листопада грамоту Іванові Дмитровичу вручив заступник голови обласної Ради Товариства охорони природи Мирослав Тарнавський.

Варто відзначити, що Іван Мізерник, який від керівництва РДА курує природоохоронну діяльність у районі, є ініціатором та активним промоутером районної Екологічної програми та у цьому напрямку підтримує активну співпрацю району, насамперед, навчальних закладів з природоохоронними товариствами, науковцями біологічного факультету ДДПУ ім.І.Франка.

За інформацією прес-служби РДА

 

У пам’ять про героїв

Дрогобицькі пластуни до Дня пам’яті померлих організували захід «Вшанування пам’яті загиблих героїв».

До програми цього заходу ввійшов обхід і упорядкування братських могил ОУН і УПА, могил репресованих, а також могил Михайла Смоли і Франца Кічеровського. Вшанували пам’ять спільною молитвою. Також ми упорядкували плиту на місці садиби Коссаків. Багато юних пластунів дізналися щось нове про героїв нашого краю.

Хочеться, щоб більше дрогобичан знали про героїв Дрогобиччини, котрі загинули за нас, зробивши гідний вклад у наше майбутнє.

Ірина КОВАЛЕНКО

 

Здайте зброю добровільно!

На території України упродовж листопада 2013 року проводиться місячник добровільної здачі зброї.

Дрогобицький міський відділ міліції повідомляє, що незаконне носіння, виготовлення, зберігання та збут вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових матеріалів та спеціальних засобів самооборони згідно статті 263 Кримінального кодексу України караються позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.

Закликаємо мешканців Дрогобиччини бути законослухняними та свідомими громадянами, адже вогнепальна зброя, боєприпаси, вибухівка у ваших оселях – це небезпека для Ваших дітей, рідних та близьких.

Для довідок звертайтесь в дозвільну систему Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській обл. за телефоном 3-37-02.

ВЗГ Дрогобицький МВ ГУМВСУ у Львівській обл.

 

Документи для ліцензій на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами приймають у ЦОППі

Від 1 листопада цього року документи для отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами приймаються в Центрі обслуговування платників податків Дрогобицької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області.

Підставою для видачі ліцензії є заява встановленої форми. До заяви додається довідка органу доходів і зборів про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі, та перелік документів, визначених Законом 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Документи приймаються за описом, копія якого видається заявникові за підписом уповноваженої особи із зазначенням дати приймання документів.

Інформаційно-комунікаційний сектор Дрогобицької ОДПІ

 

ПРОФЕСІЙНА РЕАБІЛІТАЦІЯ ІНВАЛІДІВ ДОПОМАГАЄ ЗНАЙТИ РОБОТУ

У системі органів праці та соціального захисту населення функціонує одна з розгалужених мереж спеціалізованих закладів професійної реабілітації інвалідів, які поєднують професійне навчання із заходами медичної реабілітації та соціально-психологічного супроводу. Реабілітація в такій установі – це комплексна система, метою якої є досягнення інвалідами оптимального фізичного, інтелектуального, психічного і соціального рівня життєдіяльності.

Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради в межах своїх повноважень провадить організаційну роботу з направлення інвалідів  до реабілітаційних закладів всієї України, у т. ч. до Львівського міжрегіонального центру соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації, адреса якого: м.Львів, вул.Хуторівка,38.

У цьому Центрі можна навчатися за 30-ма спеціальностями, серед  яких оператор ПК, водій категорії В, перукар, кравець, фотограф, бармен, живописець, флорист та багато інших і одночасно скористатися послугами медиків, працівників відділення психологічної, соціальної, фізичної та трудової реабілітації.

Для отримання направлення до реабілітаційних установ, що працюють у системі праці та соціального захисту, особам з інвалідністю потрібно звертатися до управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської за адресою: м.Дрогобич, пл.Ринок, 1, каб. №10.

Необхідний перелік документів: паспорт; ідентифікаційний номер; пенсійне посвідчення; довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про встановлення інвалідності; індивідуальна програма реабілітації інваліда із рекомендаціями щодо необхідності у реабілітаційних заходах та місця їх проведення; рекомендація Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості за результатами наданих профорієнтаційних послуг.

Документи приймаються щодня з 8.00 до 17.00, у п’ятницю – з 8.00 до 15.45. Вихідні дні – субота, неділя.

Додаткову інформацію можна отримати, зателефонувавши за тел. 41-06-14.

Іван ТЕРЛЕЦЬКИЙ, начальник управління праці та соцзахисту населення Дрогобицької міської ради

 

Грип: поради лікаря

Для кого загроза зараження грипом є найбільшою?

Найчутливіші до грипу люди, організм яких ослаблений, зокрема, курінням, незбалансованим харчуванням, хронічним стресом, негараздами в сім’ї чи на роботі. Легко захворіти при перевтомі та переохолодженні.

Найбільш уразливими до грипу є також діти, які відвідують дитячі дошкільні заклади, школярі і студенти, а також особи, які контактують з великою кількістю людей (працівники охорони здоров’я, освіти, торгівлі, транспорту тощо).

Які заходи профілактики варто застосовувати перед початком і в період епідемії грипу?

Завчасу, тобто не менш аніж за 2-4 тижні до епідемії грипу, проводяться щеплення вакцинами, проти тих збудників грипу, які очікуються.

Добрий результат дають загартування організму, змащування слизової носа перед виходом з дому оксоліновою маззю, регулярне вживання полівітамінних комплексів, а також харчових продуктів, які містять багато вітаміну С (цибулі, часнику, хрону, цитрусових, чорної смородини, квашеної капусти тощо).

Під час епідемії грипу додатково вживають (по 10 днів з аналогічними препаратами) адаптогени рослинного походження (екстракти лимонника, елеутерокока, ехінацеї), стимулятори вироблення власного противірусного інтерферону (амізон, гропринозин, аміксин), а також комплексні гомеопатичні препарати (афлубін, антигрипін та інші).

Чому в освітянських закладах оголошується карантин?

У дитячих закладах велика кількість дітей спілкуються довший час, створюючи при цьому умови для швидкої передачі вірусу, і тому діти є основними розповсюджувачами грипу. Для зменшення контакту між дітьми оголошується карантин.

За якими ознаками можна діагностувати у себе грип?

Для грипу характерними є блискавичний розвиток захворювання, температура тіла «підскакує» до 39-40°С, з’являються загальна слабкість, біль голови та м’язів тіла, приєднуються ознаки початкового ураження органів дихання (сухість та «закладання» носа, першіння у горлі та типове для грипу відчуття «дертя» за грудиною). Подальший перебіг хвороби залежить від опірності організму людини та особливостей збудника грипу.

Які найпоширеніші ускладнення при грипі?

Найчастіше це – захворювання дихальних шляхів, на другому місці – ураження нервової системи.

Під час грипу активізуються бронхіти, астма, хронічні захворювання ЛОР-органів (гайморити, отити, синусити). Особливо схильні до розвитку ускладнень хворі на цукровий діабет, люди похилого віку із слабким імунітетом і захворюванням крові.

Інший різновид ускладнень пов’язаний з характерними для грипу порушенням згортання крові. Тому у людей, які захворіли на грип, часто розвиваються крововиливи в легені чи наднирники, легеневі, носові кровотечі, порушення циркуляції крові у головному мозку.

Як правило, всі можливі ускладнення розвиваються протягом 5-7 днів. Вірогідність їх виникнення залежить від виду вірусу, що спричинив епідемію, і від опірності організму людини.

Що робити, якщо виникає захворювання на грип?

1. Відчувши нездужання, необхідно якнайшвидше дістатися додому.

2. Вимити руки та лице милом, а також старанно прополоскати горло теплою підсоленою водою.

3. Обов’язково викликати лікаря.

4. Прикривати рот та ніс одноразовими хусточками, коли кашляєте і чхаєте.

5. Попарити ноги і вдягнути теплі вовняні шкарпетки.

6. Лягти у ліжко та дотримуватися строгого ліжкового режиму.

7. Потроху, але часто пити тепле пиття (не менше 2-х літрів на день) – лужну мінеральну воду, чай з цитриною, узвар із сухофруктів.

8. Не захоплюватися переглядом телепередач та читанням: нервова система потребує максимального спокою.

Ці прості правила допоможуть уберегтися від ускладнень при грипі та вберегти від грипу інших людей.

Ольга ФЕДОРОНЬКО, зав. відділення організації епідеміологічних досліджень Дрогобицького міжміського відділу лабораторних досліджень ДУ «ЛОЛЦ ДСЕСУ»

 

Р.S.

Фіаско Оксани Білозір

Понад тридцять років тому львівська «Ватра» устами співачки Оксани Білозір заявила на повний голос про свою оригінальність на українській естраді. Керівник гурту і композитор Ігор Білозір написав низку пісень, котрі увійшли до «золотої колекції» естрадних творів України. Завдяки синтезу пісенних шедеврів і голосу Оксани Білозір і виник феномен української естрадної співачки, котра, як Софія Ротару – довгожителька естради.

Співала б Оксана довго на сцені якби не одне але… Не хоче галицький слухач відвідувати її концерти, здається, з вини самої співачки. Подейкують, що свідомо чи несвідомо вона підтримує догналівський рух. Наразі жодного спростування з її боку щодо причетності до цього немає. А в громаді таку позицію співачки оцінили цілковитим ігноруванням. Так, днями вона мала виступити з сольним концертом у Дрогобичі, однак наші краяни купили усього 32 квитки. Виступ скасували. Це – фіаско для колись популярної співачки. Чи зуміє вона скоро оговтатися від цього – навряд чи хтось зможе спрогнозувати…

В.Т.Создан 12 ноя 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником