ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 19 листопада 2013р.
В Україні буде п’ять реабілітаційних центрів за методикою В.Козявкіна

Про це під час робочого візиту на Львівщину зазначила Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова. 16 листопада вона відвідала Клініку відновного лікування Володимира Козявкіна у Трускавці та ознайомилася із новітніми методиками лікування ДЦП.

«Сьогодні ми мали змогу поспілкуватися із пацієнтами, які одразу після першого курсу лікування відчувають колосальний прогрес, – зазначила Р.Богатирьова. – І єдине, про що мене просили батьки маленьких пацієнтів, яким потрібна допомога та реабілітація, – запровадження комплексної державної підтримки українців, які мають проблеми зі здоров’ям».

За словами Раїси Василівни, сьогодні у Трускавці є усі можливості для вдалої реабілітації пацієнтів – це і термальні води, і рекреаційна зона, і фаховий персонал на чолі із професором Володимиром Козявкіним.

«Держава і надалі буде підтримувати розвиток новітніх технологій у лікуванні хворих. У цьому році на Колегії Міністерства охорони здоров’я на пропозицію Президента України ми прийняли рішення про створення в Україні п’яти реабілітаційних центрів. Безумовно, вони не будуть такої потужності, як у Трускавці, але вони стануть тими острівками, які будуть впроваджувати у життя ідеологію і технологію, яку розробив професор Козявкін. І йдеться не лише про дітей, які страждають на ДЦП, – мова йде й про дорослих українців, які зазнали травм на виробництві, на шахтах, у ДТП. Тобто центри надаватимуть весь комплекс реабілітаційних медичних послуг», – підсумувала Р.Богатирьова.

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

 

На тиждень Трускавець став кіностолицею

13 – 17 листопада у Трускавці проходив ІV Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів “Корона Карпат”. Він зібрав професіоналів і шанувальників справжнього кіномистецтва. Окрім демонстрації стрічок, організатори провели і низку зустрічей із зірками кіно. Цього року, окрім повнометражних фільмів, журі оцінювало і короткометражні.

Щороку шириться географія країн-учасниць. Якщо торік за найвищу нагороду – «Золоту корону», змагалися представники з 12 країн, то цьогоріч заявки на участь подали кінематографісти з 15 країн світу. До курортного міста, яке на тиждень перетворилося на столицю культури, з’їхалися зірки кінематографа не лише з України, а й з Росії, Білорусі, Франції, Німеччини, Сербії, Аргентини, Польщі...

У день відкриття перед кінотеатром «Злата», як і належить, розстелили червону килимову доріжку. Роздаючи дорогою автографи, нею пройшли актори, режисери, продюсери, члени журі і організатори свята. Серед них – народна артистка СРСР, Герой України Ада Роговцева, російська актриса театру і кіно, співачка, заслужена артистка Росії Оксана Сташенко, заслужений артист Росії Володимир Гусєв, український актор та режисер, народний артист України, член Національної спілки кінематографістів Володимир Талашко, відомі актори Олександр Тютрюмов, Сергій Боков, сценарист і продюсер Тетяна Гнєдаш, голова журі Євгенія Бордзіловська, співак Михайло Грицкан.

Трускавчани та гості курорту могли переглянути цікаві кінострічки, які демонстрували у кінотеатрі «Злата», Палаці культури ім.Т.Шевченка, Народному домі, кінозалах санаторіїв, в арт-стріт кафе «КУБ». Потішила своїм талантом трускавчан, східничан і львів’ян знаменита акторка СРСР Ада Роговцева, котра з усміхом провела свої творчі вечори.

Непроста робота з оцінювання фільмів випала на журі фестивалю. Підбивши підсумки, авторам найкращих творчих робіт вручили «срібні» і «золоті» корони.

Перемогу у ІV Міжнародному кінофестивалі телевізійних фільмів «Корона Карпат» здобула стрічка «Хайтарма» українського режисера Ахтема Сеїтаблаєва. Нагороду вручив голова Львівської облдержадміністрації Олег Сало.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Ігоря ФЕЦЯКА

На фото: - Олег Сало вручає нагороду за перемогу в фестивалі;

- Дві легенди. Генеральний директор СГК «Дніпро-Бескид» Олександр Чебаненко та акторка театру і кіно Ада Роговцева.

 

ЖИТТЯ ПРИСВЯТИЛИ ДІТЯМ

13 листопада у сесійній залі Дрогобицької міської ради відбулося урочисте вручення почесних відзнак «Мати-героїня» чотирьом багатодітним матерям Дрогобича та Борислава.

Нагрудний знак, посвідчення та квіти вручили перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Богдан Матолич, міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський та міський голова Борислава Володимир Фірман.

У своєму виступі Богдан Матолич сказав: «Президент України приділяє значну увагу підтримці багатодітних матерів. Для їхньої державної підтримки виданий Указ «Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня». Розмір цієї допомоги відповідає десятикратному розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб».

Окрім того, Б.Матолич розповів, що на Львівщині активно створюються дитячі будинки сімейного типу, і це – невід’ємна частина соціальної політики Президента України. Відкрито ДБСТ у багатьох районах області, найближчим часом такий будинок відчинить свої двері у Львові, а наступного року і в селі Солонсько Дрогобицького району.

«Відома істина стверджує, що недостатньо лише народити дитину, її необхідно виховати доброю, чуйною, порядною людиною, дати їй належну освіту і допомогти знайти своє місце у житті. А щасливі діти ростуть лише в дружній родині й під опікою щасливих батьків. Бажаю усім міцного здоров’я, благополуччя та впевненості у завтрашньому дні», - додав заступник голови ЛОДА.

Вітаючи жінок з присвоєнням цього почесного звання, Олексій Радзієвський наголосив на визначальній ролі матері у житті кожної людини, адже вона – найперший порадник, вчитель, друг. Очільник міста Дрогобич подякував матерям за їхній материнський подвиг та побажав здоров’я, добра і довгих років життя. «Щоб діти завжди тішили Вас своєю увагою, добрим та щирим словом, віддаючи Вам ту любов, з якою Ви їх зростили та виховали», - побажав О.Радзієвський.

Під оплески присутніх нагороди цього дня отримали Ольга Кітик (виховала 5 дітей) та Марія Кульган (5 дітей) з Дрогобича, Тетяна Алтуніна (7 дітей) та Оксана Яким (5 дітей) з Борислава.

Урочистості завершилися святковим концертом, під час якого прозвучали зворушливі пісні та вірші про матір у виконанні Оксани Роман, Надійки Василишин, Іринки Комарницької, Василини Ковальчук.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Відзначили працівників пера і мікрофона

16 листопада, напередодні Дня радіо, телебачення і зв’язку у ратуші урочисто вітали з професійним святом працівників електронних ЗМІ. Окрім того, вітання з нагоди 74-річчя створення часопису приймав і колектив редакції «Галицької Зорі».

Міський голова Олексій Радзієвський, його перший заступник Олександр Коростельов, секретар ради Тарас Метик висловили найкращі побажання колективам Дрогобицького регіонального радіо «Франкова Земля» (головний редактор – Йосипф Фиштик), телерадіокомпанії «Алсет» (директор – Богдан Ковальчин), «Галицької Зорі» (головний редактор – Петро Мацан) і нагородили подяками та символічними подарунками за оперативне й об’єктивне висвітлення подій з життя міст Дрогобича та Стебника. Грамотою міського голови відзначили журналіста «ГЗ» Ярослава Грицика.

Завершилася зустріч спілкуванням працівників ЗМІ та керівництва міста за горнятком кави.

Вл.інф.

 

На довгій життєвій стежині

Днями Дрогобицький районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) разом із представниками органів місцевого самоврядування, депутатами сільських рад привітали своїх підопічних із 80- та 90-літніми ювілеями.

У Дрогобицькому районі «круглі» дати відзначили Пелагея Петрівна Пилипів з села Літиня, Анна Дмитрівна Кондратюк та Ганна Миколаївна Гнатків з Меденич, Катерина Пилипівна Хомин з Бистриці-Гірської, Марія Августинівна Добромильська з села Летня. Одиноким разом з привітаннями були вручені букети квітів, солодощі, подарунки з побажаннями дожити до 100-річного ювілею.

 

Радилися сільські й селищні голови

15 листопада у райдержадміністрації відбулася нарада із сільськими, селищними головами, яку провів голова РДА Михайло Винницький.

Основне питання, яке розглядалося на нараді, взаємодія органів місцевого самоврядування та дільничних інспекторів міліції для забезпечення громадського порядку і профілактики злочинності у населених пунктах району. У нараді взяв участь новопризначений начальник міліції Андрій Білас, заступник начальника Михайло Паук, дільничні інспектори. Сільські, селищні голови мали змогу висловити свої побажання та пропозиції. Йшлося про велику завантаженість дільничних, які обслуговують по декілька сільських рад, та необхідність збільшення чисельності ДІМ. В основному, голови позитивно відгукувалися щодо роботи дільничних, зауваження були висловлені на адресу інспектора, який працює у Довгому Гірському та Новому Кропивнику. Полковник Андрій Білас відповів на запитання присутніх.

На нараді також йшлося про додаткові резерви для наповнення місцевих бюджетів, про підготовку до відзначення 200-ліття Тараса Шевченка, про вимоги щодо розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

За інформацією прес-служби РДА

 

Святкували хлібороби

Щорічно у третю неділю листопада в Україні відзначається День працівників сільського господарства. Господь наділив Українську державу багатими на чорнозем, родючими землями. Хвала і шана тим рукам, тим людям, які вміють працювати біля землі, вирощувати хліб, дослухатися до співу колосу на ниві...

Напередодні цього свята керівники Дрогобицької райдержадміністрації та районної ради урочисто привітали працівників цієї галузі.

Голова районної ради Михайло Сікора, перший заступник голови Дрогобицької РДА Степан Рудницький, заступники голови РДА Іван Мізерник та Олександр Філіпенко, керівник управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації Зеновій Кебза за сумлінну працю, високі досягнення у виробництві сільськогосподарської продукції нагородили грамотами працівників сільського господарства району.

Ці люди заслужили, щоб їх всіх назвати, це: оператор машинного доїння ТзОВ «Дружба» Лариса Сурмак, тракторист ТзОВ «Агрокультура-Захід» Іван Медвідь, головний бухгалтер ТзОВ «Перше Травня» Катерина Бадецька, головний агроном ФГ «Ромалін» Василь Мисьо, головний зоотехнік ТзОВ «Перше Травня» Ігор Махняк, оператори пташника ТзОВ «Геліос» Микола Кобилецький та Осип Цвірчак, водій цього господарства Йосип Хома, бригадир тракторної бригади ТзОВ «Перше Травня» Микола Нечипор, головний ветлікар ТзОВ «Агро» Орест Калапунь, оператор машинного доїння ТзОВ «Довге» Віра Чушак, провідний спеціаліст управління АПР Галина Войтович, бригадир птахівничої бригади ТзОВ Агрофірма «Ватра» Микола Артимко, агроном Дублянського відділення ТзОВ «Барком» Тарас Степ’як, механізатор ТзОВ «Ролів» Іван Пастернак, керівник ФГ «Достаток» Василь Лучків.

У вітальному слові перший заступник голови РДА Степан Рудницький наголосив, що сільськогосподарська галузь для Української держави завжди була однією з пріоритетних сфер, і Президент України приділяє значну увагу розвитку агропромислового сектору, тому результатом цього маємо щорічне зростання національного сільськогосподарського ринку.

Заступник голови райдержадміністрації Іван Мізерник, вітаючи працівників сільського господарства, сказав: «У це професійне свято ми приєднуюємося до привітань на адресу всіх, хто так чи інакше пов’язаний з обробітком нашої землі, збиранням, переробкою та заготівлею її плодів, здійснюючи цю важливу для всіх нас роботу. Низький Вам уклін, повага, здоров’я і благополуччя Вам і Вашим родинам!».

 

Робоча група РДА побувала в Ясениці

Пошук додаткових ресурсів наповнення бюджету, а отже, забезпечення своєчасного фінансування соціальної сфери району є одним з основних завдань, які голова РДА Михайло Винницький ставить перед відповідними службами та сільськими, селищними головами.

Одним із резервів наповнення місцевих бюджетів є кошти від пайової участі забудовників відповідно до ст.25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Забудовники перед введенням об’єкта в експлуатацію повинні укласти з місцевою радою угоду про перерахування коштів до сільського чи селищного бюджету.

12 листопада перший заступник голови РДА Степан Рудницький здійснив робочу поїздку в с.Ясениця Сільна. Представник керівництва району зустрівся із сільським головою Богданом Багрієм та забудовниками Тарасом Баумкетнером, Валерієм Токаєм, Михайлом Пирогом, побував на об’єктах незавершеного будівництва та ознайомився зі станом підготовки відповідних угод про пайову участь. Як повідомив під час розмови Богдан Багрій, сільська рада визначила, що забудовники повинні перерахувати до сільського бюджету 5% від вартості об’єкта.

Степан Рудницький оглянув також готову до запуску трансформаторну підстанцію, яка дозволить поліпшити якість подачі електроенергії для частини села Ясениця Сільна.

 

Сольний концерт Людмили Микитич

У районному Народному домі 12 листопада відбувся творчий концерт вчителя музичного виховання Броницької ЗОШ Людмили Микитич.

Людмила Романівна, пропрацювавши в освіті 25 років, вирішила піти на заслужений відпочинок. Вона вперше дала свій сольний концерт на великій сцені, хоч до цього керувала і церковним хором, і виступала солісткою в хоровій капелі «Каменяр».

Пісні у виконанні пані Людмили линули від самого серця і звучали для її батьків, які були у залі, і для колег, і для учнів. Щирі слова вітання для Людмили Микитич звучали від першого її директора Василя Летнянки, вдячної учениці, теперішнього директора Ясеницької школи Лесі Попель, викладача музично-педагогічного факультету ДДПУ Богдана Пица, колег, колективу хорової капели «Каменяр».

За активну участь в культурному житті району від відділу культури та туризму почесну грамоту Людмилі Микитич вручив директор районного Народного дому Микола Баранецький.

За інформацією прес-служби РДА

 

На перехресті «біля Катюші» таки демонтували клумбу

Про це 11 листопада доповів на нараді в райдержадміністрації керівник філії «Дрогобицький райавтодор» Сергій Грибанов.

За словами посадовця, проблема горезвісного кільця на перетині автошляхів Львів-Трускавець та Дрогобич-Стрий, яке було причиною великої кількості дорожньо-транспортних пригод з трагічними наслідками, знята. Дорожники завершують нанесення розмітки та встановлення необхідних дорожніх знаків. Виконання робіт перебуває на особистому контролі директора Львівського облавтодору Віктора Багрія.

Нагадаємо, що розв’язання проблеми перехрестя «На «Катюші» ініціював голова райдержадміністрації Михайло Винницький. Це питання неодноразово порушувалося депутатами районної ради.

Вл.інф.

 

Листопадовий зрив у Дрогобичі

Сьомого листопада у Дрогобичі відбувся історичний турнір між школами, присвячений подіям 1 листопада 1918 року у Львові, які ввійшли в історію під назвою «Листопадовий зрив». Нагадаємо, тоді українці під час збройного повстання захопили владу від австрійців у свої руки. Саме й це стало головною передумовою створення 13 листопада 1918 року ЗУНР.

За правилами турніру, учасникам необхідно було почергово відвідати 11 контрольних точок, якими слугували знакові для Дрогобича історичні, культурні й архітектурні пам’ятки. На кожній з них учням ставили 3 запитання, за які можна було отримати максимально 5 балів.

Незважаючи на досить несприятливі погодні умови, азарт та рухливий характер змагання не давав учасникам змоги змерзнути. Від початку змагання лідерство захопили команди ЗОШ №10 та ЗОШ №3.

У результаті впертої та непоступливої боротьби, щоправда не без везіння, перемогу з незначною перевагою лише у 2 бали здобули учні ЗОШ №3. Вітаємо переможців та призерів і побажаємо їм вдалих починань і нових звершень. А іншим командам – не засмучуватися та нехай ця невдача стане для них поштовхом до наполегливішої праці у пізнанні бурхливої та суперечливої історії становлення нашої держави.

Святослав АНДРІЇВ, учень 11 класу ЗОШ №3

 

ШКІЛЬНІ НОВИНИ

«Магія творчості»

Дивних багато у світі див.

Найдивніше із них – людина!

Софокл

Людина – це не лише істота розумна, що має волю і можливість обирати. Ще вона наділена дивною й захопливою здатністю – творити щось нове, прекрасне, корисне. Те, нове, з’являється, живе своїм життям, змінює світ.

Творчість – величезна духовна праця, що приносить щастя, але потребує неабияких знань, умінь, гарного прикладу, доброго слова, мудрих настанов. І кожен з нас, без сумніву, – творець…

21 жовтня 2013 року у стінах Дрогобицької гімназії відбувся семінар учителів світової літератури на тему «Розвиток творчих здібностей на уроках світової літератури. Психологічний аспект». Мета роботи семінару – висвітлення набутого досвіду вчителів світової літератури Дрогобицької гімназії Олени Ващенко та Наталії Файчак і обговорення перспектив розвитку творчих здібностей учнів на уроках світової літератури і в позакласній роботі (із урахуванням психологічного аспекту).

На семінар запросили вчителів світової літератури Дрогобича й Стебника. Ініціатором проведення семінару була методист міського методичного кабінету Ольга Яремко.

Захід розпочався з виступу директора гімназії І.Лепкого. Звертаючись до присутніх із вітальним словом, він наголосив на важливій частині діяльності вчителя – розвитку творчих здібностей, на можливостях власних здобутків учителя, здатності надихнути вихованців ерудицією, натхненням і скарбом своєї душі – умінням творити. Директор гімназії є прикладом у цьому як для вчителів, так і для учнів, бо читав власні поезії, які перегукувалися зі змістом семінару, були своєрідним гімном творчій учительській праці.

Методист ММК О.Яремко розповіла про методичні рекомендації щодо розвитку творчих здібностей учнів на уроках світової літератури. Її виступ був гармонійно і вдало поєднаний із подальшою роботою вчителів світової літератури на семінарі. Крім того, О.Яремко зачитала звіт про Всеукраїнську нараду методистів світової літератури, що відбулася у Львові: «Світова література в дискусії ХХІ ст.: літературознавчий та методичний аспекти».

Не залишили байдужими присутніх виступи вчителів світової літератури Наталії Файчак: «Магія творчості» (про розвиток творчих здібностей на уроках світової літератури) та Олени Ващенко: «У лабіринтах людської душі» (психологічний аспект викладання світової літератури).

Після виступів до імпровізованої арт-студії запросили окремих учнів 5-11-х класів Дрогобицької гімназії. На певний час усі потрапили до чарівного світу Мистецтва: молодші гімназисти відкривали для себе загадковість кольорів та можливість за допомогою пензля «оживляти» малюнки, стати «Творцями вогню», відчувши себе нащадками Прометея, або ж створити диво власноруч – вітрильник із пурпуровими вітрилами – символ невмирущої Мрії та Кохання. Середні за віком – поринути у світ античної літератури і разом із Ахіллом, Одіссеєм та їхнім творцем Гомером шукати відповіді на гострі та неоднозначні запитання: «Як приборкати власні емоції?», «Чи варто бути у житті хитромудрим, як Одіссей?», «Що у цьому житті найважливіше – бути чи здаватися кимось?». Старші гімназисти та випускники розмірковували над долею «маленької людини» у літературі та житті. Чи можна порівняти людину-комаху і людину-ангела? Для чого людині крила?

Вихованці вчителів світової літератури Дрогобицької гімназії продемонстрували неабиякі творчі здібності, здатність занурюватися у глибини художнього твору і відшуковувати перлини авторської думки.

Творчість – це здатність людини побачити у світі те, чого в ньому ще немає, але те, що може бути, якщо людина докладе чимало зусиль.

Тепло стає на серці, коли бачиш таких щирих, творчих, неординарних дітей, коли знаєш, що їхні долі у надійних і трепетних руках.

Головного очима не побачиш… Тож відкриваймо свої серця назустріч Її Величності Красі, щоб запалити їх Вогнем Творчості, Мрії та Добра!

Кор. «ГЗ»

 

Люби і знай свій рідний край

Література – життєвий і безцінний скарб, яким наповнюється людське буття, починаючи від батьківської оселі, неньчиної колисаночки, шкільного порогу, закінчуючи і продовжуючи життям.

Уроки літератури рідного краю, які передбачені програмою, не тільки сприяють поглибленню й розширенню літературної освіти, а й розвивають навички дослідницької діяльності, сприяють національному вихованню, активізують читацькі інтереси, дають змогу залучити до навчально-виховного процесу сучасних письменників. Зрештою, з усвідомлення важливості духовних скарбів рідного краю починається відчуття Батьківщини, виховується патріотизм.

Взагалі, вивчати історію, літературу рідного краю надзвичайно цікаво. Праця в архівах, зустрічі із старожилами, записи спогадів, старі пожовклі фотографії і, звичайно, - живі свідки історико-літературного процесу. Мудро і правильно говорив Гете: «Коли хочеш збагнути письменника – ти повинен іти в його край».

Край і красне письменство, породжене ним, вимагає конкретного пізнання їх взаємодії. Краєзнавчий матеріал дуже часто «підсвічує» несподівані грані художнього світу письменника, «маленька» деталь такого характеру нерідко дає змогу вийти на широкі узагальнення. В.О. Сухомлинський писав про «поетичне, художнє пізнання Батьківщини». Знання про рідний край поєднуються з красою слова, патріотичні почуття зливаються з естетичним

«У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніше їм своя пустиня,

Аніж земний в пустині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без батьківщини», - писав Микола Чернявський у вірші «Рідний край».

Це дійсно так. Наша Львівщина щедра і багата на таланти ще з сивої давнини і до наших днів.

Як цікаво проходять уроки, коли учні розповідають про свою пошукову роботу, зачитують спогади, показують фотографії, декламують вірші, які їм найбільше до вподоби…

30 жовтня відбувся виїзний семінар учителів української мови та літератури навчальних закладів міст Дрогобича і Стебника на тему «Організація літературно-краєзнавчої та пошуково-дослідницької роботи на уроках української мови та літератури і в позаурочний час».

Якщо поглянути на карту літератури рідного краю, то можна зустріти досить цікаві постаті: Івана Франка, Юрія Дрогобича, Петра Сагайдачного, Маркіяна Шашкевича, Уляни Кравченко, Ярослави Павличко, Василя Федана, з якими уже впродовж декількох років знайомлять своїх вихованців учителі Стебницької ЗОШ № 11 – організатори цього семінару.

Цікаві зустрічі, наукові дослідження членів МАН, мандрівки в Кульчиці, Нагуєвичі, Львів, Перемишль…

Програма семінару була досить пізнавальною, насиченою, цікавою, бо все відбувалося в місті Миколаєві, де нас гостинно зустріла і провела цікаву екскурсію Марія Ганич, директор музею Уляни Кравченко.

Багато нового дізнались про життя і творчість Юлії Шнайдер, її взаємини з Іваном Франком, сімейне життя (як дружини, матері трьох дітей), громадську діяльність; побачили особисті речі.

Затамувавши подих, слухали виступи учасників художньої самодіяльності. З дитячих уст лунали слова про їхню землячку. Тепло, зворушливо читали діти поезії.

І ось ще одна «родзинка» – зустріч із правнуком Івана Франка – Петром Галущаком, досить неординарним чоловіком, батьком шести дітей, який розповів багато цікавого про славного Каменяра, своє життя, бачення сучасності, відповів на запитання присутніх.

Ольга Яремко, методист ММК, ознайомила присутніх із методичними рекомендаціями щодо організації пізнавальної діяльності учнів.

Про залучення школярів до самостійної пізнавальної діяльності з елементами дослідження розповіла З.Левицька, а О.Захарів, керівник міського методичного об’єднання вчителів української мови та літератури, – про організацію літературно – краєзнавчої роботи у школі.

На закінчення – фотографії на пам’ять, автографи, обмін враженнями, думками.

Час і повертатися додому – на Дрогобиччину. Але ми говоримо «До нових зустрічей», бо у наших колег із Миколаєва, учасників творчої групи із досить оригінальною назвою «ХЛІБ» (хороші люди інколи бувають) нові цікаві плани на майбутнє.

Упевнена, що такі семінари для вчителів, які проводяться в нетрадиційній формі, більше дають користі. Вони збагачують кожного з нас і духовно, і морально, бо пізнаємо щось нове, зустрічаючись із людьми, які люблять свій рідний край, вивчають його історію, вміло поєднуючи минуле, сучасне та майбутнє.

З.Левицька, директор Стебницької ЗОШ №11

 

УкраїнськІ писемнІстЬ та мова – навіки!

9 листопада у нашій країні відзначають День української писемності та мови. Цю дату обрано не випадково, тому що це день пам’яті преподобного Нестора Літописця, послідовника творців слов’янської писемності святих Кирила та Мефодія.

Упродовж тижня у Стебницькій загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №11 відбувалися зустрічі з поетами, презентації проектів, відкриті уроки.

До учнів завітала поетеса-землячка Ярослава Павличко. Її радо зустріла шкільна дітвора. Школярі із цікавістю слухали вірші пані Ярослави про рідний Стебник.

Частим гостем школи є Василь Володимирович Федан – народний умілець, поет, художник-різьбяр. Цього разу поет завітав до учнів 7-А класу на відкритий урок-зустріч «З вірою, добром і любов’ю…». Школярі спільно з учителем української мови та літератури Марією Володимирівною Грицик декламували вірші поета, переглядали слайди про життя і творчість Василя Федана. Кожен присутній глибоко проникнув у світ вічної поезії, торкнувся її душі, пізнав життя, перебував у гармонії з прекрасним.

А з якою цікавістю дітвора слухала виступ Василя Володимировича, котрий показав учням красу нашого життя не лише у поезії, а й у своїх мистецьких витворах, створивши герб нашого міста, проекти пам’ятників Т.Г.Шевченку і Борцям за волю України.

Цікаво і змістовно презентували проект «Історія слов’янської писемності» члени Малої академії наук під керівництвом учителя української мови та літератури, наукового керівника МАН Оксани Ярославівни Захарів. Учні провели дослідницький екскурс у минуле нашої держави. Присутні, затамувавши подих, слухали пісні та вірші про рідну мову, переглядали слайди про рослини – символи України, вишиванки; поглибили знання про зародження писемності, про букви Кирилиці та Глаголиці, про клопітку працю виготовлення перших книг та зошитів, про «Остромирове та Пересопницьке Євангеліє».

До підростаючого покоління звернулася директор школи Зеновія Мирославівна Левицька із проханням: любити і шанувати рідну мову та берегти й плекати її кожне слово.

А методист Палацу дитячої та юнацької творчості Дрогобича Наталія Вікторівна Пилипів висловила подяку керівнику та членам Малої академії наук за плідну пошуково-дослідницьку роботу.

О.ЗАХАРІВ, керівник методоб’єднання вчителів української мови та літератури Стебницької ЗОШ №11, науковий керівник МАН

 

Що важливо знати абітурієнтам 2014 року?

У Міністерстві освіти і науки України підписані накази, які визначають складові вступної кампанії та є важливими для абітурієнтів 2014 року.

Від 29.10.2013 р №1510 «Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2014 році», зареєстрований у Мінюсті 31.10.2013 за №1855/24387, передбачає:

* У переліку обов’язкових документів, що вступники повинні подавати до приймальних комісій ВНЗ є сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти (далі – УЦОЯО).

* Вступники мають право подавати сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання 2008-2014 рр.

* Приймальними комісіями ВНЗ до розгляду в конкурсі незалежно від форм власності ВНЗ та джерел фінансування приймаються сертифікати УЦОЯО з балами не менше 124 бали з непрофільних предметів та не нижче 140 балів з профільних предметів.

* Один абітурієнт має право подати заяву на участь у конкурсі не більше як у п’ять ВНЗ та не більше як на три напрямки у кожному з них.

* Категорія осіб (інваліди І та ІІ групи, діти-інваліди, особи, які здобули повну загальну середню освіту у 2007 році і раніше, особи, які в рік вступу здобули повну загальну середню освіту за кордоном) мають право брати участь у конкурсі за результатами ЗНО або за результатами вступних іспитів на вибір.

* Умови прийому до вищих навчальних закладів затверджені для освітньо-кваліфікаційних програм підготовки молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста, магістра.

Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.11.2013 р. №1579 «Про затвердження Календарного плану підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень осіб, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів України у 2014 році» передбачає:

* Реєстрацію учасників ЗНО 2014 року – з 3 січня до 05 березня 2014 року;

* Проведення основної сесії ЗНО 2014 – з 3 червня до 27 червня 2014 року;

* Проведення додаткової сесії ЗНО 2014 – з 4 липня до 11 липня 2014 року;

* Оголошення результатів зовнішнього незалежного оцінювання осіб, які пройшли тестування під час основної сесії – з 19 червня 2014 року;

* Проведення тестування для учасників ЗНО – за кошти державного бюджету.

Додаткова інформація: www.testportal.com.ua – cайт УЦОЯО, 8-800-502-43-30 – «гаряча» телефонна лінія УЦОЯО, www.lvtest.org.ua – сайт ЛРЦОЯО, lvivtest@gmail.com – e-mail ЛРЦОЯО, (032) 242-26-60 – «гаряча» телефонна лінія ЛРЦОЯО.

 Создан 19 ноя 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником