ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Видатний випускник
19 листопада на подвір’ї Дрогобицького коледжу нафти і газу було людно. В урочистій атмосфері на фасаді навчального закладу відкрили та освятили барельєф, присвячений одному із найвідоміших випускників – Михайлові Петровичу Ковалкові.

Та спершу трохи історії. Михайло Ковалко народився 24 вересня 1944 року в селянській родині в селі Лівчиці Городицького району Львівщини. Після школи у 1958 році продовжив навчання у Дрогобицькому нафтовому технікумі, який закінчив у 1962 році. Отримавши добру фахову підготовку, працював на різних посадах в нафтогазовій промисловості: оператором, техніком-лаборантом, техніком-геологом. Після служби в армії та закінчення Івано-Франківського інституту нафти і газу став інженером, потім – заступником начальника Шебелинського газопромислового управління. Згодом отримав скерування на роботу в Полтавське газопромислове управління, яке незабаром очолив. У 1988 році Михайла Ковалка призначили на посаду першого заступника гендиректора всесоюзного об’єднання «Укргазпром». Паралельно навчався в Академії народного господарства при Раді Міністрів СРСР за фахом «управління економікою».

З настанням незалежності України Михайлу Ковалкові доручили сформувати перший Державний комітет нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України. У 1992-1995 рр. та 1997-1998 рр. він очолював цей комітет, а в 1996-1997 рр. був головою Держкомітету України з енергозбереження. Михайло Петрович є співавтором закону України «Про нафту і газ», Комплексної державної програми з енергозбереження і Національної програми «Нафта і газ України до 2010 року».

Упродовж двох скликань М.Ковалко був народним депутатом України (1994-2002 рр.), очолював парламентський Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. У 1995-1998 рр. керував Держкомітететом нафтової, газової та переробної промисловості України.

Зробив видатний внесок у розвиток вітчизняної науки: доктор технічних наук, почесний професор Івано-Франківського державного технічного університету нафти і газу, професор КПІ. Був президентом Української нафтогазової академії, генеральним секретарем Національної газової спілки України. М.Ковалко – лауреат Державної премії України з науки і техніки, дипломант міжнародної премії ім. академіка Губкіна, дійсний член Академії гірничих наук, Української нафтогазової академії, автор 35 винаходів і понад 90 друкованих праць у сфері нафти і газу. Нагороджений орденами «За заслуги», III, II, I ступенів, медаллю «За трудову доблесть».

Окрім наукової та педагогічної праці, Михайло Ковалко мав ще одне уподобання – поезію. Він видав 10 поетичних збірок, окремі його вірші, покладені на музику, стали популярними піснями.

Помер Михайло Ковалко після важкої хвороби на 68 році життя 24 травня 2012 року в Києві.

Тож не дивно, що у Дрогобицькому коледжі нафти і газу вирішили встановити барельєф у пам’ять про такого випускника. Почесну місію відкриття здійснили дружина М.Ковалка Таїсія Веніамінівна, його брат Павло, син Олександр та міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський. Отець Софрон Яциків прочитав молитву та освятив таблицю.

Відтак життєву біографію колишнього студента тодішнього нафтового технікуму Михайла Ковалка розповів керівник коледжу нафти і газу Мирон Баб’як.

Від імені родини М.Ковалка його дружина та брат щиро подякували організаторам відкриття меморіальної таблиці та передали бібліотеці міста й навчального закладу книги (поетичні збірки та наукові праці), написані Михайлом Петровичем.

Міський голова Олексій Радзієвський у виступі наголосив, що випускник Михайло Ковалко не забував про свою Альма-матер і сприяв зміцненню матеріально-технічної бази. Олексій Васильович запам’ятав його порядною, щирою, відкритою людиною, адже у своїй діяльності мав змогу зустрічатися з цим талановитим науковцем і вмілим керівником. На завершення промови міський голова запропонував створити у колежі кімнату-музей Михайла Ковалка, звісно ж, за сприяння його родичів.

А студенти, котрі вишикувалися на святкову лінійку, в унісон зі студентом групи 12-Р1 Павлом Цюбою промовили урочисту обіцянку – добре вчитися, бути патріотами Української держави, продовжувати справу випускників, котрі зробили великий внесок у розвиток нафтогазової промисловості.

Від профспілкових комітетів та студентського братства до барельєфу державному діячеві лягли квіти. А тоді зазвучали вірші та пісні на слова Михайла Ковалка, ще однією гранню таланту котрого була поезія.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автораСоздан 22 ноя 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником