ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Груднева революція
Допекло. Таким словом можна охарактеризувати стан українського суспільства і масовий протест громадськості всіх регіонів України 1 грудня цього року. Сотні тисяч громадян вийшли на акції протесту у столиці та тисячі і десятки тисяч – у регіонах нашої держави. Обіцянка, а потім непідписання Президентом Угоди про Асоціацію з ЄС викликали незадоволення в суспільстві, а особливо серед учасників Євромайданів. Та останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння, став жорстокий розгін спецпідрозділом «Беркут» мирної демонстрації – побиття юнаків, дівчат і журналістів о четвертій годині ночі.

Ця подія стала лише приводом до загострення революційних настроїв у суспільстві, а причинами – зниження рівня життя, зростання цін, малі пенсії і зарплати, масове закриття підприємств, тиск на бізнес, нівелювання ролі місцевого самоврядування, тотальна корупція… І все це на тлі швидкого збагачення групки олігархів. Люди мали хоч якісь сподівання на позитивні зміни після підписання угоди про Асоціацію з Євросоюзом, але і цю надію у них відібрали.

Понад п’ять тисяч дрогобичан о 12.00 вийшли на віче протесту 1 грудня на головну площу нашого міста. Священики відправили молебень за Україну. Відтак слово мали дрогобичани, котрі приїхали є київського Євромайдану і були свідками нічної спецоперації «Беркуту». Був серед них і священик. Із неабиким хвилюванням вони розповідали про ці події.

Міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський зачитав велелюдному майдану рішення позачергової сесії Дрогобицької міської ради, засідання якої завершилося за декілька хвилин до початку віча. Люди, котрі зараз налаштовані з недовірою до будь-якої влади, спершу почали вигукувати «Ганьба!», але коли почули, яке саме рішення прийняла міська рада, підтримали виступ міського голови оплесками.

Згодом до мікрофона підходили молоді активісти дрогобицького Єромайдану, Координаційного штабу, секретар міської ради Тарас Метик, священики, представники громадськості. Вони закликали українців до єдності, загального страйку, висловлювали підтримку київському Євромайдану, вимагали відставки Уряду, Президента, проведення дострокових виборів… Періодично у мікрофон озвучували, що відбувається в цей час у Києві. Кожну маленьку перемогу (захоплення мітингувальниками Майдану Незалежності тощо) люди зустрічали оплесками і схвальними вигуками.

До акції протесту долучилися й автомобілісти. Удень та ввечері вулицями міста їздили і сигналили колони мотоциклістів та автомобілістів з державними прапорами. А на площі допізна мітингували молоді дрогобичани. Група найрадикальніших з них, трохи покричавши під дрогобицькою міліцією проти дій «Беркуту» в Києві, вирішила йти пікетувати культову споруду секти Догнала. Але коли колона мітингувальників дійшла до вул.З.Копистенського, на місце прибула група працівників міліції і вмовила хлопців повернутися на площу Ринок.

Другого грудня у Дрогобичі розпочався страйк. Об 11.00 на головну площу міста вийшла не лише студентська молодь, а й школярі-старшокласники з національною символікою. Після молебню та кількох виступів учасники велелюдного заходу вирушили вулицями міста, зупиняючись і скандуючи патріотичні гасла біля державних установ – податкової інспекції, прокуратури, райдержадміністрації…

І хоч під час оперативної наради у ратуші керівництво міста просило не втягувати дітей у політику й не зривати навчальний процес, але у понеділок старші учні багатьох шкіл самі не прийшли до навчальних закладів, оскільки на Львівщині оголосили страйк. Тож на площі Ринок учасники акції протесту вирішили: у вівторок будуть скорочені уроки, а згодом організованими колонами учні та вчителі мають прийти о 13.00 до центру міста. План дій на наступні дні оголосять додатково.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

РЕЗОЛЮЦІЯ

віча громади міста Дрогобича та Дрогобицького району 1 грудня 2013р.

Непідписання президентом України парафованої Угоди про асоціативне членство України в Євросоюзі – це зрада національних інтересів нашої держави. Світ побачив, що українське суспільство набагато цивілізованіше, освіченіше і порядніше, ніж президент держави та її прем’єр-міністр. Водночас намагання в мирний спосіб захистити свої громадянські права та честь і майбутнє своєї країни на Євромайдані у Києві було брутально перерване варварським побиттям мирних громадян. Особи, які організовують такі злочини проти власного народу, мають бути усунені від влади і покарані.

Учасники віча вимагають:

1. Дострокового припинення президентських повноважень В.Януковича.

2. Відставки Кабінету Міністрів України на чолі з М.Азаровим.

3. Притягнення до кримінальної відповідальності керівників МВС, «Беркуту», «Альфи» та ін. за виконання злочинних наказів побиття мирних громадян України.

4. Підтримати рішення Львівської облради про недовіру голові Львівської облдержадміністрації О.Салу.

5. Лідерам політичних партій патріотичного та національно-демократичного спрямування об’єднатися у боротьбі за право українців жити у вільній, правовій, заможній національній державі.

Дрогобичани, як і всі громадяни України, прагнуть жити у своїй вільній європейській державі і будуть підтримувати всі прогресивні проукраїнські сили, які боротимуться за таку державу.

Ухвалено одноголосно.

м.Дрогобич, 1 грудня 2013р.

 

ЗАЯВА

Ради ректорів Львівської області з приводу подій ранку 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві

О 4 годині ранку 30 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві вчинено масове брутальне побиття міліцейським спецпідрозділом «Беркут» мирних, всього кількасот, мітингувальників Євромайдану.

У результаті жорстокого застосування сили поранено десятки людей, багатьох з них затримали працівники міліції. Серед них – чимало студентів, зокрема львівських вищих навчальних закладів.

Ми рішуче засуджуємо подібний акт насильства та грубе порушення демократичних прав і свобод громадян. Ми вимагаємо об’єктивного розслідування та негайної відставки керівників силових структур, котрі причетні до побиття мітингувальників Євромайдану, а також притягнення їх до кримінальної відповідальності за скоєне.

Академічна спільнота Львівщини солідарна і підтримує активну громадську позицію наших студентів та інших учасників Євромайдану, які мирними ненасильницькими методами засвідчили своє прагнення того, аби Україна стала повноправним учасником Європейського співтовариства. Ми закликаємо Президента та Уряд не застосовувати надалі силових методів до учасників мирних протестів.

 

Серед заявників є і ректор Дрогобицького педуніверситету Надія Володимирівна Скотна. Ось як вона прокоментувала події 30 листопада:

- Загальноукраїнська студентська акція на підтримку європейського вибору охопила цілу Україну, в тому числі і Дрогобич. Наш колектив викладачів прийняв рішення підтримати студентів – дати їм можливість висловити свою світоглядну позицію. Студенти мирно організувалися і частина з них була на Майдані. Були вони і в ніч з п’ятниці на суботу. На щастя, дрогобичани уникнули побиття. Наші хлопці-студенти спершу забезпечили відхід до безпечного місця дівчатам, а потім рятувалися самі. Постраждало багато студентів Львівського університету і інституту фізичного виховання, однак це не похитнуло їхньої віри в перемогу.

Рада ректорів прийняла рішення про спільну зі студентами підтримку Майдану і європейського вибору. Європейський вибір наш навчальний заклад здійснив ще понад 10 років тому. На освітянській ниві ми співпрацюємо із 30 партнерами із різних країн Європи. Поза європейським простором ми себе не бачимо. Разом із українським народом ми мусимо відстояти свій вибір.Создан 03 дек 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником