ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 13 грудня 2013р.
Дрогобич солідарний із Євромайданом

Рішучою була реакція дрогобичан на події у Києві в ніч на 11 грудня, коли правоохоронці намагалися звільнити Майдан Незалежності від протестувальників.

Зранку на головній площі Дрогобича зібралися учні, студенти навчальних закладів, щоб висловити протест проти спроб силового розгону Євромайдану у Києві. Згодом під національними прапорами колона молоді пройшла вулицями міста і провела пікетування офісу міської організації Партії регіонів, запропонувавши партійному осередку саморозпуститися.

Після цього молодь провела віче під стінами Дрогобицької райдержадміністрації. У резолюції мітингувальники закликали працівників РДА не виконувати незаконні накази керівництва, якщо такі надходитимуть, та вимагали засудити жорстокі дії «Беркута» щодо мирних людей.

Того ж дня відбулася позачергова сесія Дрогобицької міської ради. Депутати одноголосно прийняли рішення, у якому повністю підтримали резолюцію Народного віча від 8 грудня щодо негайного звільнення ув’язнених учасників Євромайдану, відставки міністра МВС, Уряду, призначення дострокових виборів Президента і парламенту (текст резолюції опубліковано у «ГЗ» №140 від 10 грудня).

Виконкомові міської ради доручено надати організаційну та іншу необхідну допомогу для виїзду дрогобичан до Києва на Євромайдан та сприяти діяльності міського громадського штабу національного спротиву.

Сесія звернулася до працівників міліції, СБУ, бригади швидкого реагування Державної служби надзвичайних ситуацій, військовослужбовців військової частини А 1108 із закликом не виконувати злочинних наказів свого керівництва. А в разі можливого затримання дрогобичан силовими структурами – надавати їм правовий захист.

Увечері 11 грудня велелюдне віче на підтримку Євромайдану розпочалося зі спільної молитви. Про солідарність з учасниками акції протесту у Києві говорили отець Ігор Цмоканич, депутат обласної ради Михайло Задорожний, молодіжні активісти. Було й пряме включення з Євромайдану – про події у ніч на 11 грудня телефоном розповів один із наших краян, котрий був їхнім безпосереднім учасником.

Того дня з нашого міста до столиці вирушили два автобуси з небайдужими дрогобичанами, а згодом – автобус із депутатами та працівниками апарату міської ради.

Триває збір коштів, продуктів, теплих речей для Євромайдану. Лише 10 грудня надійшло понад 8 тис. грн. пожертв у скриньку на площі Ринок, ще понад 5 тис. грн. здали підприємці Дрогобицького ринку.

Увечері вулицями міста пройшов автопробіг на підтримку Євромайдану.

Для запобігання провокаціям, пов’язним з поваленням пам’ятника В.Леніну у Києві, біля монументу С.Бандері у Дрогобичі чергують міліціонери.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Дорогі краяни, виборці!

Ми живемо в доленосний історичний час. Час, який згодом буде описаний у підручниках, як переломна, винятково позитивна сторінка в історії новітньої України.

Опинившись перед цивілізаційним вибором, усі Ми сказали своє рішуче слово на захист майбутнього нашої країни, наших дітей та онуків, ще ненароджених українців.

Стоїмо! Стоїмо на Майдані до Перемоги! Тримаємо варту, постійно тиснемо на цю ганебну псевдо-владу, демонструємо усьому світові, а насамперед самим собі, велич і гідність української нації. Нас – сотні тисяч, мільйони. Посеред нас – тисячі наших краян з Дрогобича, Борислава, Трускавця, Стебника, Дрогобицького району. Зараз, у ці дні, пліч-о-пліч, з вірою в майбутнє, проводимо разом дні і ночі на Майдані, спільно будуємо нову державу.

Зараз минає рік з того часу, як Ви спільно висловили мені свій мандат довіри та доручили представляти Дрогобиччину у вищому законодавчому органі країни. Ще раз хочу подякувати кожному із Вас персонально за позицію та принциповість. Після Перемоги, а вона, вірю, буде вже зовсім скоро, ми обов’язково зустрінемося на нашій малій Батьківщині, і я, як обіцяв, прозвітую перед кожним виборцем за свою роботу за рік, спільно окреслимо подальші наші майбутні кроки та дії. А зараз, у цей час, звітую перед сотнями, тисячами наших краян, які щодня приїжджають на Майдан Незалежності – у серце нашої Вітчизни.

Тільки в об’єднанні зусиль, у співпраці «громада-депутат» можливі наші успіхи, можлива велика Перемога. І це обов’язково буде так. З нами Бог і вся Україна.

Слава Україні!

Роман Ілик, народний депутат України

 

Звернення

голови райдержадміністрації Михайла Винницького до мешканців району

Шановні краяни!

Я, як голова районної державної адміністрації, зобов’язаний наголосити, що керівництво та працівники райдержадміністрації однозначно засуджують будь-які радикальні прояви та силові методи щодо мирних акцій громадян. Ми повністю розділяємо прагнення народу жити у вільній європейській державі, де поважають права та свободи кожного. Хочу особливо зазначити, що райдержадміністрація жодних протизаконних вказівок не отримує і не дає.

Водночас, як керівник державного органу влади на території району я розумію повну відповідальність за все, що тут відбувається, тому зобов’язаний сумлінно виконувати функції, покладені на мене та мій колектив державою щодо забезпечення життєдіяльності району.

Я, як і кожен з Вас, щиро прагну та сподіваюся, що ситуація, яка склалася в Україні, буде розв’язана мирно та цивілізовано, що допоможе зберегти незалежну соборну державу, за яку протягом століть боролися наші діди і прадіди, та забезпечить її прогресивний європейський шлях розвитку.

 

Заява

Дрогобицького міськрайонного об’єднання Товариства «Просвіта»

Просвітяни Дрогобиччини разом з усім населенням Франкового краю обурені відмовою президента України В.Януковича у Вільнюсі підписати парафовану Угоду про асоціативне членство України в Євросоюзі, масовим брутальним побиттям спецназівцями із «Беркута» на Майдані Незалежності та на вулиці Банковій в Києві мирних мітенгувальників, серед яких було багато студентів. Такого варварства Незалежна Україна ще не знала. Чимало молодих мітенгувальників пропало невідомо де, їх розшукують рідні.

Рада Дрогобицького міськрайонного об’єднання Товариства «Просвіта» одноголосно вирішила:

1. Вимагати негайної відставки Кабінету Міністрів, генерального прокурора, голови Київської МДА.

2. Призначити позачергові вибори Президента України та Верховної Ради України.

3. Притягнути до кримінальної відповідальності й суворо покарати міністра внутрішніх справ В.Захарченка, всіх ініціаторів та учасників цього побоїща.

Підтримати ініціативу підприємств, установ, навчальних закладів щодо створення страйкових комітетів.

Закликаємо всіх просвітян взяти активну участь у мітингах у Києві, Львові та Дрогобичі.

Микола САДОХА, голова ради Дрогобицької МРТ «Просвіта»

 

Борги із зарплати виплачують

Питання погашення заборгованості із виплати зарплати бюджетникам не виходить з поля зору дрогобицької влади.

Як повідомив на оперативній нараді перший заступник міського голови Олександр Коростельов, минулого тижня було погашено заборгованість із виплати заробітної плати бюджетним організаціям. Із заборгованих державою 8 млн 800 тис. грн. залишилося погасити лише 594 тис. грн.

Однак, за словами О.Коростельова, сьогодні, окрім бюджетної сфери, складна ситуація з виплатою зарплати у «Комбінаті міського господарства». Зокрема, двірники востаннє отримали зарплату ще за серпень. Як зазначив перший заступник, погашення зарплатного боргу двірникам блокує Держказначейство. «Два тижні в казначействі лежать платіжки на зарплату двірникам на суму 136 тис. грн. (за вересень)», – наголосив О.Коростельов.

Як повідомили у фінансовому управлінні міськради, станом на 10 грудня дофінансовано ще 200 тис. грн.

 

Новорічна ялинка буде!

У місті розпочали підготовчі роботи до встановлення ялинки на центральному майдані міста.

Про це повідомив директор департаменту міського господарства Іван Лепкий. Зараз готується святкова ілюмінація, визначають місце встановлення ялинки. Щодо того, встановлювати ялинку чи ні, були різні думки. Як зазначив секретар міської ради Тарас Метик, зваживши всі за та проти, вислухавши думку представників Дрогобицького Євромайдану, вирішили не змінювати традиції святкування Новорічно-Різдвяних свят із зеленою красунею. «Інша річ, як ми її прикрасимо, – зазначив Т.Метик, – але ялинка буде і наші діти матимуть втіху і радість». Монтажні роботи планують завершити до 19 грудня.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Депутат вийшов із Партії

Депутат Дрогобицької міської ради Степан Федак вийшов із Партії регіонів і залишив однойменну фракцію в міській раді, до якої входили дві особи.

Про це на оперативній нараді у ратуші повідомив секретар міської ради Тарас Метик.

Тепер у міськраді лише один депутат представляє Дрогобицьку міську організацію Партії регіонів – її керівник Сергій Гориславський.

Вл.інф.

 

Збудують ще один храм

4 грудня владика Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Ярослав Приріз освятив хрест та наріжний камінь під будівництво храму на вул. М.Грушевського у Дрогобичі (у районі колишнього гуртожитку швейної фабрики).

Споруду назвуть на честь священномученика Йосафата Кунцевича. Адміністратором парафії призначено о.Василя Чаву. Після молитви владика подякував першому жертводавцю і фундатору Володимиру Ровенському. Як повідомив о.Василь Чава, територію розчистили під будівництво богослужбової каплиці. Наразі парафіяни моляться у тимчасовій каплиці в багатоповерховому будинку в районі залізничного вокзалу.

Прес-служба СДЄ УГКЦ

 

Переможці відомі

Управління освіти, молоді та спорту Дрогобицької РДА провело ІІ етап ІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської молоді ім.Т.Шевченка.

Його переможцями стали: Галина Андрухів (учениця 5 класу Грушівської СЗШ І-ІІІ ст.), Вікторія Пастушенко (6 кл. Бистрицької СЗШ І-ІІ ст.),  Роман Бабій (7 кл. Підбузької СЗШ І-ІІІ ст.), Назарій Гук (8 кл. Броницької СЗШ І-ІІ ст.), Олена Уруська (9 кл. Уличненської СЗШ І-ІІІ ст.), Юлія Зіневич (10 кл. Модрицького НВК І-ІІІ ст.), Назарій Панів (11 кл. Попелівського НВК І-ІІІ ст.). Вони візьмуть участь у ІІІ етапі конкурсу учнівської молоді ім.Т.Шевченка у Львові.

За інформацією прес-служби РДА

 

Мікрорайон прикрасить місто

У попередньому номері «ГЗ» ми розповідали про презентацію міською владою Дрогобича першого кварталу, готового до індивідуальної забудови 65-ти будинків, з усіма підведеними до земельних ділянок інженерними комунікаціями.

Новий мікрорайон розташується між вулицями А.Шептицького та Самбірською. Міський голова Олексій Радзієвський, директор КП «Управління капітального будівництва» Василь Бохонок, будівельники, проектанти, журналісти та майбутні забудовники оглянули готову для початку будівництва територію.

Розробник проекту – керівник Дрогобицького відділення інституту «Містопроект» Петро Сметана у розмові з журналістами розповів, що рішення міськради про централізоване будівництво необхідних інженерних мереж для цілого кварталу було правильним. Раніше при зведенні індивідуальних будинків не облаштовували комунікацій. Тож людям доводилось об’єднуватися і власними силами розв’язувати проблеми. Нерідко комунікації у подібних мікрорайонах будували не плановано, а від одного будинку до іншого. А потім, при виникненні аварії, неможливо було знайти де і що прокладено.

На противагу попереднім забудовам, цього разу мешканці, безкоштовно отримуючи земельні ділянки, уклали договори з КП «Управління капітального будівництва» на облаштування інженерних мереж до них, сплативши за це 86 тис.грн. Прокладати всі інженерні мережі та дороги, робити дренаж кожному окремо було би значно дорожче.

Тож тепер без проблем кожен забудовник зможе під’єднати будинок до газопроводу, водопостачання, дощової та фекальної каналізацій, опори лінії електропередач – ці комунікації підведені до кожної ділянки. У кварталі прокладена головна дорога, викладена бетонними плитами, щоб витримувати важку будівельну техніку. У майбутньому вона матиме ширину 7 метрів, тротуари, вуличне освітлення і з’єднає вулиці А.Шептицького та Самбірську. Насипані щебенем бічні вулиці, зроблено дренаж. Збудована трансформаторна підстанція, живлення до якої підведене з двох незалежних джерел.

Петро Сметана переконаний, що після спорудження будинків цей житловий квартал стане окрасою Дрогобича і може стати прикладом для інших забудовників як у Дрогобичі, так і інших міст Львівщини. До того ж, зараз завершується розробка проектної документації ще одного кварталу індивідуальної забудови поруч з наявним. Добра справа, започаткована міським головою О.Радзієвським та його командою, матиме продовження.

Ярослав ГРИЦИК

 

15 грудня – День працівників суду

Суд крокує в ногу з часом

Життя не стоїть на місці, і в епоху інформаційних технологій все більше послуг для громадян переходить в електронний режим. Судова система також не бажає відставати від технічного прогресу і прагне зробити спілкування громадян із судами більш зручним і комфортним. А тому сьогодні ми є свідками народження і запровадження в Дрогобицькому суді проекту «Електронний суд», завдяки якому учасники судових процесів мають змогу значно заощадити такі важливі ресурси, як час і гроші. Про нововведення розповідає голова Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Андрій ХОМИК.

- Основна мета проекту «Електронний суд» полягає у налагодженні процесу оперативного обміну інформацією в електронному вигляді між судовими установами, учасниками судового процесу, а також іншими державними структурами з метою забезпечення справедливого та неупередженого правосуддя в Україні.

Простіше кажучи, ця система покликана спростити спілкування між громадянами та судовими інстанціями. Поки що проект пілотний, запроваджується поетапно, але впевнено, і поступово набирає популярності серед учасників процесу, які швидко відчули переваги такого обміну інформацією.

Тому хочу ознайомити читачів з можливостями «Електронного суду», які доступні вже сьогодні, та з такими, що будуть втілені у життя дуже скоро.

По-перше, наш суд має власну веб-сторінку на офіційному порталі «Судова влада України» (https://dr.lv.соurt.gov.uа/sud11306/), де викладена максимальна кількість інформації про суд: адреса і номери телефонів, склад керівництва, список суддів, структура апарату, нормативні документи, що регулюють різні напрями організації роботи суду, новини і події тощо.

Корисним носієм інформації для громадян є новий функціонал на такій сторінці: «Список справ, призначених до розгляду». Річ у тім, що інформація про призначення судових справ до розгляду автоматично розміщується на сайті суду безпосередньо із системи документообігу, а тому є достовірною і актуальною. Задавши необхідні параметри пошуку, відвідувачі сайту можуть швидко знайти необхідну їм справу, дізнатися про місце, дату і час проведення судового засідання.

По-друге, все активніше набирає обертів послуга отримання від суду процесуальних документів у електронному вигляді. Сьогодні таке надсилання відбувається паралельно з паперовим. Щоб залучитися до цієї послуги, громадянинові-учаснику судового процесу необхідно здійснити кілька простих кроків. Для початку необхідно зареєструвати поштову скриньку електронного суду за адресою https://mail.gov.ua/ та подати до суду заявку, яку зручно роздрукувати із своєї ж поштової скриньки. З моменту подання такої заявки та її реєстрації в автоматизованій системі суду, всі процесуальні документи у справі (ухвали, постанови, рішення), що долучатимуться до системи, одразу ж після підписання електронним цифровим підписом судді автоматично надсилатимуться на поштову скриньку учасника процесу і буквально упродовж години будуть йому доступні. Програма «Електронний суд» передбачає можливість обміну процесуальними документами між судом і учасниками процесу, а тому завданням наступного етапу запровадження проекту, здійснення якого заплановано на початок 2014 року, є можливість прийняття документів учасників процесу, направлених до суду в електронному вигляді. Надіслати електронний документ до суду зможе кожен охочий, який має доступ до Інтернету, зареєстрував свою поштову скриньку на порталі судової влади та має особистий електронно-цифровий підпис, адже тільки за умови наявності такого підпису електронний документ буде прийнятий та зареєстрований у суді. Отже, чекати залишилось недовго.

По-третє, з 1 жовтня 2013 року в нашому суді є можливість надсилання SМS-повісток, тобто повісток про виклик до суду у вигляді SМS-повідомлень. Крім економії часу, ця послуга значно економить і кошти. У порівнянні з вартістю поштового відправлення, вартість SМS-повістки значно виграє. Для отримання тексту судової повістки в електронній формі за допомогою SМS-повідомлення учаснику судового процесу потрібно:

- подати до суду заявку про отримання судової повістки в електронній формі за допомогою SМS-повідомлення по конкретній справі;

- вказати у заявці номер свого мобільного телефону, на який має надходити повістка на судовий процес.

В очікуванні широкого запровадження SМS-повідомлень, в суді розміщено плакати з алгоритмом одержання таких послуг.

Таким чином, деякі переваги від нововведень, про які йшла мова, можна відчути вже зараз, а інші, сподіваємось, доведеться оцінити дуже швидко.

Отже, система «Електронний суд» в Дрогобицькому міськрайонному суді є зручною, зрозумілою та доступною і скористатися нею зможе кожен, хто має доступ до мережі Інтернет і мобільний телефон.

Кор. «ГЗ».

 

У Дрогобичі – «Покровителі нашого краю»

25 грудня у галереї «Сакральне мистецтво» музею «Дрогобиччина» відбудеться відкриття виставки «Покровителі нашого краю» Віктора Фразе-Фразенка (м.Львів) та Ігоря Шуста (м.Борислав).

Молоді митці навчаються в Українській академії друкарства де здобувають ступінь магістра образотворчого мистецтва. Виставка продовжує традицію змінних експозицій сакрального відділу музею, тож після виставки графічних аркушів «Щоденні молитви» дрогобичанки Мар’яни Мирошниченко, що з величезним успіхом відбулася напередодні, безперечно буде цікава увазі нашої публіки та гостей міста.

 Творчий тандем студентів Української академії друкарства напрочуд цікавий. Кожен із них, здобувши ступінь бакалавра, вже сформувався як молодий митець, перед кожним окреслилась власна творча дорога. Виставка «Покровителі нашого краю» через зустріч двох індивідуальностей також позначена дуальністю. Віктор Фразе-Фразенко представляє увазі публіки портретний живопис, а його колега Ігор Шуст – кольорові графічні листи. Роботи кожного із них заслуговують на увагу та сповнені самовиразності.

 Портретний живопис Віктора Фразе-Фразенка апелює до традиції історичного парадного портрета в українському мистецтві періоду бароко-рококо. Його можна відчитати як сучасну алюзію на історизм гетьманських портретів, що являють нам своєрідну «картинну галерею» видатних постатей історії України періоду козацтва, своєрідний живописний історіограф. Зображення поєднують у собі традицію поясного портрета що виступає квінтесенцією українського портретного жанру др. пол. XVII – XVIII ст. та так званого «сарматського портрета» польської шляхти, що мав значне поширення і на наших теренах, адже територія Галичини здавна відзначалася своєю полікультурністю. Портрети гетьманів П.Конашевича-Сагайдачного, І.Виговського, П.Дорошенка, І.Мазепи, І.Скоропадського, П.Орлика подані крізь призму олійного живопису темної коричневої барви, палітру якої збагачує благородний пурпур. Обличчя гетьманів не позбавлені канонічної ідеалізації, проте передані напрочуд живо з позиції нашого з вами сучасника. Чи не найбільше зацікавлення серед публіки викликав образ гетьмана І.Мазепи, потрактований автором з «особистої точки зору», на яке молодий митець має повне право.

Індивідуальне сприйняття портретів історичних персон не вибудовує зайвого бар’єру, не створює враження історично-часової дистанції, що може лиш заохотити до глибшого вивчення історії України, долі її видатних синів. Представлення родових гербів гетьманів на портретах також важливе, адже чимало нащадків давніх великих родів живуть і сьогодні, наче в доказ відомому афоризму «Козацькому роду нема переводу». Кожен із гетьманів представлений із регаліями влади, зокрема коштовною булавою – одним із гетьманських клейнодів, лиш П.Орлик – із пером та сувоєм у руці, як автор першої Конституції.

 Кольорові графічні аркуші Ігоря Шуста переносять нас до періоду літописання Київської Русі, апелюючи до дорогої рукописної книги як особливого скарбу мудрості та витвору мистецтва. Графічні аркуші на пергаментному папері виконані живописом темперою та золоченням у традиції сакральної книжкової мініатюри. Окрім іконографічних зображень патронів – святих покровителів міст, вони містять тексти молитов, які прецизійно виконані шрифтом староруського письма. Особливо цікавою є адаптація урбаністичних пейзажів під сакральну іконографію.

Чи не заманливо побачити панораму Дрогобича з позиції художника рукописної книги в атмосфері пізнього середньовіччя? Завдяки графічним листам Ігоря Шуста це можливо. Вишукані орнаментальні композиції добре продумані, в них присутня чітка логіка попри витіюватість численних дрібних деталей декору. Завдяки іконографічному зображенню покровителів-заступників міст та молитвам до них, ці графічні аркуші набувають вотивно-адораційної функції. Вони містять у собі чималий інформативний пласт, адже ілюструють, окрім ікони та молитви, впізнавані пейзажі міст, їхні герби, тобто перетворюють графічні листи на своєрідну «сакральну топографію» нашого з вами краю. Цікаво, що заступником Дрогобича поданий св.Варфоломій (його намісний костел – окраса нашого міста), образ св.Юрія Побідоносця відійшов до Львова (Патріарший Собор св.Юра з неперевершеною скульптурою майстра Пінзеля був тривалий час та залишається осередком УГКЦ), проте і Дрогобич «претендує» на його заступництво за посередництва свого незрівнянного дерев’яного храму. До того ж св. Трійця також може виступати давнім патроном Дрогобича, адже існують свідчення про існування дерев’яної церкви св. Трійці на території Малого ринку Дрогобича, тож адорація св.Трійці у Дрогобичі також має давню традицію. Графічні листи Ігоря Шуста атмосферні та колоритні, але, і чи не найголовніше тут, дискусійні. Вони спонукають до диспуту та дискурсу, а отже, не залишають відвідувачів виставки байдужими.

 Виставка «Покровителі нашого краю» Віктора Фразе-Фразенка та Ігоря Шуста – це «жива» виставка, адже вона передбачає полеміку публіки, її увагу. Живопис як мистецька домінанта та графіка як елітарне мистецтво сьогодні зійшлися у Дрогобичі, аби привернути нашу увагу до історії України. Сподіваюся, вона буде корисною дрогобичанам задля осягнення своєї духовної константи…

Іван ДУДИЧ, дослідник мистецтва, аспірант ЛНАМ, науковий працівник музею «Дрогобиччина»

Фото Анатолія ДРАГАНА

 

СПОРТ

Олеся Коваль зі столиці привезла медаль

Дрогобицькі каратисти, пройшовши низку відбіркових змагань у складі збірної команди Львівської області, вирушили на чемпіонат України. Проходив він у Києві, у мальовничій його частині – Кончі Заспі.

Змагалися юні каратисти на території олімпійської спортивної бази, де тренуються найкращі спортсмени України. Напевно, це спонукало їх викладатися на 100%.

Результат говорить сам за себе: дрогобичанка Олеся Коваль у серйозній боротьбі здобувала лише перемоги і стала чемпіонкою України.

«Дуже добре коли тандем «спортсмен-тренер» працює у гармонії, тоді наполегливі тренування приносять чудовий результат», – сказав тренер чемпіонки Олександр Золочевський.

Ще одна приємна новина: у Дрогобичі уже вкотре відбуваються навчально-тренувальні семінари та атестаційні тести на учнівські ступені. Проводить іспити президент Львівської обласної федерації кіокушинкай карате, сенсей Олександр Король. Слід зазначити, що наші каратисти успішно склали іспити, які включали в себе знання теорії, технічних елементів та тести з проведення низки поєдинків.

Ярослав ГРИЦИК

На фото: Олеся Коваль – у центрі п’єдесталу пошани.Создан 13 дек 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником