ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Чи реально працевлаштувати інваліда?
«Проблемні питання працевлаштування осіб з інвалідністю» – така тема «круглого столу», що відбувся 13 грудня у Дрогобицькому міськрайонному центрі зайнятості.

Відкрив засідання директор Центру Богдан Волошин. Він коротко охарактеризував основні напрями роботи дрогобицької служби зайнятості щодо розв’язання питань працевлаштування інвалідів. Хоч робити це непросто. Адже у теперішній час, коли проблематично знайти роботу здоровим людям, працевлаштувати осіб з інвалідністю ще важче. У період економічної скрути спостерігається стійка тенденція до скорочення підприємствами кількості працівників, у тому числі – людей з особливими потребами. Та пори все, цього року центр зайнятості допоміг знайти робочі місця для 64-ох осіб з інвалідністю.

Богдан Волошин звернув увагу присутніх, що на меблевому підприємстві «Карпати» Українського товариства глухих раніше працювали понад 200 осіб, зараз – лише 60. На його думку, керівництво підприємства недопрацьовує. Адже, маючи добре деревообробне обладнання для виготовлення меблів, а також технологічну лінію для виробництва дерев’яних іграшок, «Карпати» майже не працюють. А звільнених із підприємства УТОГ працівників дуже важко працевлаштувати деінде.

Попри наявні вакансії, надзвичайно високі вимоги до атестації працівників з інвалідністю встановили у вагонному депо Дрогобич. Влаштувати туди на роботу інвалідів також майже нереально.

Начальник відділу взаємодії з роботодавцями МРЦЗ Марія Суховерська назвала підприємства, які співпрацюють з Центром зайнятості і беруть на роботу осіб з інвалідністю. Серед них – «Декарест», «Континент», «Діброва», «Добробут», ПП Волкун, стрийський завод «Леоні» та ін. Вона також поінформувала про стимулювання працедавців, котрі беруть на роботу осіб, недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці. Це, зокрема, компенсація єдиного соціального внеску за працівника-інваліда, якщо працедавець створив для нього нове робоче місце.

Заступник начальника відділу сприяння працевлаштуванню МРЦЗ Світлана Чумаченко розповіла, що, окрім працевлаштованих 64-ох інвалідів зі статусом безробітного та 15-ох без такого статусу, 36 осіб пройшли перенавчання на іншу професію, 5 отримали матеріальну допомогу для започаткування власної справи як підприємці.

Заступник начальника відділу активної підтримки безробітних Іванна Кушнір звернула увагу на те, що у МСЕК в індивідуальній програмі реабілітації часто рекомендують такі види професій та умови праці для інваліда, за якими важко підшукати йому роботу. Переважно усім вказують професії вахтера, сторожа, покоївки, комірника, до того ж не зазначають, чи допускається можливість перенавчання.

Побажання щодо роботи МСЕК висловила і керівник товариства захисту дітей-інвалідів «Надія» Ірина Дзюрах. «Бувають випадки, коли медики встановлюють дітям такий діагноз, з яким потім їх не хочуть брати навіть на навчання, не те що згодом на роботу. Треба підходити до справи виважено і давати дітям-інвалідам шанс проявити себе в майбутньому», - наголосила пані Ірина.

Лікар-реабілітолог Дрогобицької МСЕК Христина Казановська сказла, що під час «круглого столу» почула багато цікавого і врахує почуті зауваження щодо складання індивідуальної програми реабілітації інвалідів.

Згодом слово мали працедавці. Директор ДПІ «Добробут» Володимир Паращак переконаний, що основним негативним фактором, який не сприяє працевлаштуванню осіб з інвалідністю, є економічна криза в державі та невигідний механізм кредитування. Тому й не виконуються соціальні програми, на місця не доходять кошти. Як наслідок, підприємства не розвиваються і змушені скорочувати як інвалідів, так і інших працівників.

Бухгалтер ДПІ «Діброва» Ганна Гербик розповіла, що колектив налічує 25 працівників, з яких 15 інвалідів. Останні виконують різну роботу, в тому числі й відповідальну. Попри те, що «Діброва» – деревообробне підприємство, яке працює на будівельну галузь, а вона сьогодні переживає кризу, працівників не скорочують і заборгованості із зарплати нема.

Економіст меблевого підприємства «Карпати» УТОГ зазначила, що підприємство готове працювати, але, на жаль, у нього практично нема замовлень на виготовлення продукції. Словом, воно також потерпає від економічної кризи.

Думками щодо проблем працевлаштування осіб з інвалідністю також поділилися начальник міського управління праці та соцзахисту населення Іван Терлецький, заступник голови РДА Галина Гайдук, працівник міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представник благодійного фонду «Карітас» СДЄ УГКЦ.

Підсумовуючи розмову, директор міськрайонного центру зайнятості Богдан Волошин відзначив, що учасники «круглого столу» почули один одного, обговорили проблеми, намітили шляхи ліквідації недоліків у співпраці служб, котрі працюють з інвалідами. «Цих людей потрібно не жаліти, а реально їм допомагати», - додав Богдан Васильович.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автораСоздан 20 дек 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником