ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


РИНОК ПРАЦІ. Сторінка Стебницького міського центру зайнятості




РЕАЛІЗОВУЄМО ІННОВАЦІЇ У СФЕРІ ЗАЙНЯТОСТІ

Із 1 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про зайнятість населення», який містить низку важливих інновацій, що стосуються всіх основних фігурантів ринку праці: роботодавців і найманих працівників, молоді, яка розпочинає трудову діяльність, і громадян старшого віку.

Відповідно до нового закону, людина, котра не працює і звернулася до центру зайнятості в пошуку роботи, відтепер отримує статус безробітного з першого дня реєстрації в центрі зайнятості, якщо підходяща робота для неї відсутня. Причому, звертатися можна до будь-якого центру зайнятості – незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування особи. Допомога із безробіття виплачується з восьмого дня після реєстрації особи в центрі зайнятості. Розмір максимальної допомоги із безробіття тепер не обмежується середньою зарплатою по регіону, де зареєстрована особа, що має статус безробітного, а є єдиним у всій Україні і становить чотири прожиткові мінімуми для працездатних осіб. (З 1 грудня 2013 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1218 грн. Так, безробітний в Україні щомісяця зможе отримуватиме до 4872 грн.).

Розширено перелік категорій громадян, котрі мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Зокрема, це стосується чоловіків, які мають дітей віком до 6 років, самотніх чоловіків, які мають дітей віком до 14 років або дітей-інвалідів, осіб, яким залишилося десять і менше років до настання права на пенсію за віком та інвалідів, які не досягли пенсійного віку. Серед інших соціально вразливих категорій, неконкурентоспроможних на ринку праці – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; особи, звільнені після відбування покарання; молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної служби і яка вперше приймається на роботу; особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу.

Новим законом передбачено стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць та працевлаштування на них громадян, недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці, зокрема, молоді, жінок, осіб віком понад 50 років та інших вразливих категорій громадян, шляхом виплати компенсації роботодавцю в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу. Компенсація виплачується щомісячно протягом одного року з дня працевлаштування особи за умови збереження її зайнятості упродовж двох років.

Важливим законодавчим нововведенням є також стимулювання суб’єктів малого підприємництва до створення нових робочих місць у пріоритетних галузях економіки. Так, суб’єкт малого підприємництва, який створює нові робочі місця та працевлаштовує на них безробітних на два роки, протягом року може отримувати щомісячну компенсацію в розмірі єдиного внеску. При цьому працівники, які були прийняті на роботу з виплатою компенсації, не можуть бути звільнені з ініціативи роботодавця.

Послугою, щодо виплати компенсації єдиного соціального внеску на сьогоднішній день скористалися 6 роботодавців Стебницького міського центру зайнятості, які створили нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності та прийняли на них за скеруванням центру зайнятості 10 осіб, у тому числі і тих, що недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці.

Новий закон визначив громадські роботи суспільно корисними, такими, що організовуються для додаткового стимулювання мотивації до праці і матеріальної підтримки безробітних та інших категорій осіб і виконуються ними на добровільних засадах. Фінансування таких робіт для зареєстрованих безробітних здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та місцевих бюджетів пропорційно рівними частинами. Такі кошти спрямовуються на заробітну плату осіб, котрі беруть участь у громадських роботах, оплату їхнього проїзду до місця тимчасової роботи та інші витрати, необхідні для організації таких робіт.

Упродовж 2013 року Стебницьким міським центром зайнятості укладено угоди для організації та проведення громадських робіт з виконавчим комітетом Стебницької міської ради та Уличненською сільською радою. До участі у громадських роботах, які мали суспільно корисну спрямованість та відповідали потребам територіальної громади було залучено 15 осіб з числа зареєстрованих безробітних, які перебували на обліку у центрі зайнятості як такі, котрі шукають роботу.

Окрім того, роботодавці можуть організовувати для безробітних та інших категорій осіб строком до шести місяців роботи, що мають тимчасовий характер. З безробітними, які залучаються до виконання таких робіт, укладаються трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів. Фінансування організації робіт тимчасового характеру здійснюється за рахунок коштів роботодавців та інших не заборонених законодавством джерел.

Роботодавцями Стебницького міського центру зайнятості є: ТзОВ «Канзас», ПП «Геліос», ТзОВ «Респект», ТзОВ «Неском», ДОСТ «Світанок», ФОП Бодачевський О.П., ФОП Петруняк Л.Б., ФОП Розора К.М., ФОП Антонів В.Р., та ін. У січні-грудні 2013 року було створено робочі місця тимчасового характеру, на які скеровано та працевлаштовано Центром зайнятості 137 осіб (у т.ч. 38 осіб з числа соціально-незахищених категорій).

Від 1 січня 2013 року закон уперше заборонив роботодавцям обмежувати вік кандидатів в оголошеннях про вакансію, розміщувати оголошення на кшталт «потрібен спеціаліст віком до 35 років», пропонувати роботу тільки чоловікам або тільки жінкам (за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися винятково особами певної статі), висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей, а також вимагати від осіб, які працевлаштовуються, надання відомостей про особисте життя. Роботодавці зобов’язані забезпечувати гідні умови праці, які відповідають вимогам законодавства у сфері оплати праці, охорони і гігієни праці та застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, вчиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин.

Згідно з новим законом, громадяни віком від 45 років зі страховим стажем не менше ніж 15 років отримали право на одноразове отримання ваучера для оплати навчання нової професії або підвищення своєї кваліфікації. Вартість такого ваучера встановлюється в межах вартості навчання, але не вище ніж 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Оплата ваучера здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Для реалізації інновації Закону спеціалістами центру зайнятості щотижнево проводяться семінари, зустрічі, Дні відкритих дверей на яких висвітлюються актуальні питання: стан ринку праці, створення нових робочих місць, робота з молоддю та неповнолітніми. Неодноразово обговорювалися аспекти видачі ваучерів особам віком понад 45 років для перепідготовки, навчання чи підвищення кваліфікації. Упродовж червня-листопада 2013 року ваучери на навчання отримали 16 осіб (у т.ч. 6 осіб з числа зайнятого населення) за такими спеціальностями (професіями): «Розробка програмного забезпечення», «Електрогазозварник». Навчання за кошти Фонду соціального страхування на випадок безробіття – вдала нагода підвищити конкурентоспроможність, отримати стабільну роботу, змінити життя на краще.

Леся КАЧМАР, директор Стебницького міського центру зайнятості

 

Співпраця соціальних служб

Двадцять фахівців Дрогобицького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді завітали до Стебницького міського центру зайнятості на спеціально організований для них тренінг-семінар, який проводився у два етапи.

Більшість із них мають вищу освіту, достатні не лише професійні знання, але й певний життєвий досвід. А тому спочатку дехто з них і не приховував, що прийшов сюди радше з обов’язку, ніж із наміром почерпнути корисну інформацію.

Треба сказати, що до цієї зустрічі посадовці служби зайнятості підготувалися відповідно. Тому вже з перших хвилин було встановлено довірливо-діловий контакт. Нам було про що поговорити. Адже працюємо у царині надання послуг населенню, тому повинні повсякчасно виявляти дипломатичність, комунікабельність, приязність, а щонайбільше – дати відчути потребуючій людині, що ви бажаєте їй добра й хочете допомогти.

Під час більш як тригодинної розмови присутні ознайомилися з ефективними методами комунікації. Це було особливо актуально для учасників тренінгу, котрим щоденно доводиться зустрічатися з особами, що належать до так званої групи ризику, – звільненими з місць позбавлення волі, неповнолітніми, дітьми-сиротами тощо. Цим людям часто справді нізвідки чекати ні підтримки, ні теплого, дружнього слова. І це добре усвідомлюють соціальні працівники, покликані вірно служити своєму обов’язку.

На другому етапі навчань фахівці із соціальної роботи розглядали питання ефективної комунікації з клієнтами та мотивації до отримання результативних послуг. Захід проводила заступник начальника відділу надання соціальних послуг Ірина Твердовська. Заняття було організовано так, аби присутні якомога краще засвоїли матеріал. Задля того міні-лекції чергувалися з інтерактивними вправами, що заохочувало присутніх до активності й обов’язкової участі у предметній розмові. Невимушена атмосфера сприяла встановленню довірливих і теплих відносин між спеціалістами двох соціальних установ. Посадовці служби зайнятості поділилися з партнерами досвідом ефективного спілкування з безробітними. Також розповіли про шляхи подолання бар’єрів у розмові з відвідувачами, навички керування власною поведінкою у різних ситуаціях і методи захисту особистих психологічних «кордонів». При тім акцентувалося, що досягти порозуміння можна багатьма способами. Приміром, за допомогою невербальної мови рухів – жестів, міміки, інтонації голосу тощо. Застосування цих простих речей позитивно вплине на перебіг бесіди й прокладе місточок до взаєморозуміння, що є найважливішим у роботі з людьми.

Віра МИСЬКО, заступник директора Стебницького міського центру зайнятості

 

Створюйте нові робочі місця та отримайте компенсацію Єдиного соціального внеску

Постановою КМУ №347 від 15.04.2013 року затверджено Порядок компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Цей Порядок визначає механізм виплати компенсації фактичних витрат роботодавця на сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за працевлаштування осіб, яким надано статус безробітного, на нові робочі місця.

Нове робоче місце – робоче місце, яке створене у зв’язку зі створенням нового суб’єкта господарювання (крім того, що створений шляхом припинення) або збільшенням штатної чисельності працівників за умови відсутності скорочення (зменшення) середньомісячної чисельності за попередні 12 місяців, а також створене шляхом модернізації або зміни технології виробництва, що потребують нових знань, навичок та вмінь працівника.

Право на компенсацію має роботодавець, який працевлаштовує на нове робоче місце строком не менше ніж на два роки за направленням територіального органу зареєстрованих безробітних з категорії громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню відповідно до ст.14 Закону України «Про зайнятість населення».

Право на компенсацію має роботодавець, який є суб’єктом малого підприємництва та який працевлаштовує зареєстрованих безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на два роки за направленням територіального органу.

Компенсація виплачується упродовж одного року від дня працевлаштування зареєстрованого безробітного.

Компенсація не виплачується у випадку, коли роботодавець: має заборгованість із сплати єдиного внеску та/або страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування; визнаний у встановленому порядку банкрутом або стосовно нього порушено справу про банкрутство.

У випадку звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

 

До уваги керівників підприємств, установ та організацій!

Відповідно до статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», Наказом Міністерства соціальної політики України від 16.05.2013р. №271 затверджено Порядок надання роботодавцями територіальним органам Державної служби зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Цей Порядок визначає процедуру надання підприємствами, установами та організаціями (з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб) територіальним органам Державної служби інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню. Квота – норматив працевлаштування громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» (крім інвалідів), у розмірі 5 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік. Середньооблікова чисельність штатних працівників розраховується відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року №286, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 року за №1442/11722, у частині визначення показника середньооблікової кількості штатних працівників.

Роботодавці самостійно розраховують квоту з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють у роботодавця і належать до таких, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню (крім інвалідів). Працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, може здійснюватися роботодавцями самостійно або за сприяння територіальних органів. Для укомплектування вакансій роботодавці подають інформацію про попит на робочу силу (вакансії), у тому числі з урахуванням потреби для осіб, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Роботодавці щороку, не пізніше 01 лютого після звітного року, подають територіальному органу інформацію про зайнятість і працевлаштування громадян, котрі мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

Довідкову інформацію можна отримати на щотижневих семінарах, які проводяться спеціалістами відділу взаємодії з роботодавцями щочетвера в залі засідань Стебницького МЦЗ, а також за телефоном 44-20-80.



Создан 24 дек 2013



  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником