ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Михайло ЗАДОРОЖНИЙ: «Наша головна перемога – що українці повірили в себе»
Сьогоднішню політичну ситуацію в Україні, на Львівщині та Дрогобиччині обговорюємо з депутатом Львівської обласної ради з фракції ВО «Свобода» Михайлом ЗАДОРОЖНИМ.

- Михайле Леоновичу, Ви з першого дня – у місцевій Координаційній раді підтримки Євромайдану. За який напрям роботи відповідаєте?

- Відповідаю за координацію дій штабів нашої області, Дрогобицького району та Дрогобича. За більш ніж місяць Коордрадою зроблено дуже багато. Щодо підтримки Євромайдану та відрядження людей до Києва, Дрогобич – одне з найактивніших міст не лише на Львівщині, а й в Україні. Наголошую, що все це – заслуга наших краян, які оперативно самоорганізувалися, займають активну громадянську позицію. Попри економічну скруту, мешканці Дрогобиччини вносять значні суми пожертв. Це засвідчує небайдужість людей, готовість пожертвувати останнім заради змін у суспільстві.

- На Євромайдані у Києві оголошено про створення Народного об’єднання «Майдан». З якою метою це робиться?

- Першочергова мета –відстояти самих себе, забезпечити всім учасникам мирних акцій протесту захист від переслідування владою, правоохоронними структурами. На щастя, на Дрогобиччині фактів утисків практично нема, але в інших регіонах – дуже багато. Окрім того, НО «Майдан» продовжить боротьбу за реалізацію політичних вимог Євромайдану, мобілізуватиме громадськість для забезпечення перемоги демократичних сил на майбутніх виборах – президентських, парламентських, місцевих.

У Дрогобичі із небайдужих дрогобичан, активістів також формується Народне об’єднання «Майдан», яке перебере на себе функції Координаційної ради підтримки Євромайдану. До Ради цієї організації за квотами увійдуть у рівній кількості студентські активісти, політики та громадські діячі (по 30%). 25 грудня попередній список із 27 осіб погодило Народне віче у Дрогобичі. Додам, що цей список відкритий для людей із активною громадянською позицією.

- Наскільки реально добитися «перезавантаження» влади?

- На мою думку, не потрібно ставити завдань, котрі неможливо виконати. Реально оцінюючи ситуацію, маємо розуміти, що зараз фактично нема механізму, як відправити у відставку Президента. Непросто буде добитися і перевиборів Верховної Ради. Тим більше, що спочатку треба прийняти нове виборче законодавство, необхідність якого підтвердили результати «волевиявлення» у проблемних округах.

На мою думку, головною політичною вимогою мало би бути повернення України до Конституції зразка 2004 року, яка суттєво обмежує повноваження Президента і збільшує вагу парламенту. Це би забезпечило відновлення балансу між виконавчою і законодавчою владою.

- Ви не раз були на столичному Євромайдані. Що справило на Вас найбільші враження?

- Під час перебування на Євромайдані моя ділянка роботи була у приміщенні КМДА: займався реєстрацією, охороною тощо. Найбільше ж мене вразила атмосфера доброзичливості й добропорядності на Майдані Незалежності. Складалося враження, що у серці Києва створилася нова карликова держава зі своїми законами. А як українці здатні самоорганізуватися! На добровільних засадах всі функції між людьми були розподілені так, що нікому нічого не треба було вказувати, стояти начальником… Кожен чітко знав, як має діяти, намагався зробити якнайбільший внесок у спільну справу. Якби в Україні була вибудована така вертикаль влади, ми, мабуть, були би найуспішнішою державою світу.

Повірте, люди не стоять на Майдані за когось, вони вийшли, щоб змінити життя, систему, яка вже всіх «дістала». Кардинально протилежною є ситуація на Антимайдані, де стоять не за переконання, а за гроші.

- Прокоментуйте, будь ласка, останні резонансні рішення Львівської обласної ради.

- На моє переконання, ці рішення – суто політичні. Це спроба органів місцевого самоврядування, повноваження яких поступово перетворилися на формальні, бути почутими центральною владою. На жаль, Львівщину так і не почули. Та що там Львівщину – всю Україну…

Тепер щодо рішень. Львівська обласна рада вимагає, щоб облдержадміністрація сплачувала орендну плату за користування приміщеннями, що належать громаді. Ці кошти поповнять обласний бюджет і дійдуть до територіальних громад. Це було би справедливим поверненням грошей, які центральна влада забирає з місць до зведеного бюджету а потім розподіляє за принципом: більше коштів – для більш лояльних територій.

Також сесія своїм рішенням утворила комісію, яка підготує пропозиції щодо структури виконавчого комітету обласної ради. А ще рада цілком законно вирішила забрати в ЛОДА низку делегованих їй раніше своїх повноважень. Наприклад, щодо призначення керівників комунальних установ та підприємств, заснованих Львівською облрадою. Це захистить їх від впливу адмінресурсу, який застосовує державна вертикаль влади до працівників бюджетної сфери.

Рішення сесії зобов’язати керівників відділів ЛОДА щокварталу звітувати на сесії обласної ради про виконання програм – це цілком нормальна практика, що стимулюватиме посадовців до роботи. Не розумію, чому воно викликало такий резонанс.

Але ЛОДА оскаржила згадані рішення в суді, котрий наразі заборонив їх оприлюднювати.

- Пане Михайле, наважитеся спрогнозувати чим завершиться груднева революція?

- Чим би вона не завершилася, українці вже виграли. Головна наша перемога – те, що українці повірили в себе, проявили гідність, змусили владу з собою рахуватися. Ніхто не чекав, що зневірені, пригноблені, розчаровані люди піднімуться. Та якби ми не проявили твердої громадянської позиції, Україна вже була би в Митному союзі і «здала» газотранспортну систему Російській Федерації. Приклад – Вірменія і Киргизстан.

Ще одна наша спільна перемога – що світ побачив, хто такі українці. Пригадайте, скільки політиків світового масштабу побували на Майдані! У жодній країні такого не було. Та, на жаль, маємо парадоксальну ситуацію, коли меншість (влада, яка опирається на силові структури) керує більшістю – народом, який прагне змін.

Думаю, що цей зрив громадськості стане своєрідним стартовим майданчиком для зміни влади на виборах 2015 року – як органів державної, так і місцевої влади. Сьогодні ми немов би позбуваємося кайданів. Українці продемонстрували світові, що прагнуть бути вільними людьми. І це – велика перемога!

Ярослав ГРИЦИКСоздан 27 дек 2013  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником