ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 17 січня 2014р.
Ялиці не зрізали, а пересадили

На оперативній нараді у ратуші директор департаменту міського господарства Іван Лепкий повідомив, що під час облаштування автостоянки на вулиці П.Орлика приватний підприємець Роман Муль, який спершу хотів зрізати 6 сріблястих ялинок, що росли на згаданій території, погодився їх викорчувати.

На сьогодні зелені красуні пересаджені на територію відпочинкового комплексу «Залісся». Пересадження ялин здійснив спеціаліст відповідної служби. Проведення робіт обійшлося у 36 тис. гривень, які оплатив Роман Муль.

 

Дрогобич відвідала Людмила Бєлинцева

Упродовж новорічних та різдвяних свят у Дрогобичі гостювала голова об'єднання українських товариств Латвії, яке налічує понад 50 тис. українців, Людмила Бєлинцева.

Як повідомив секретар міської ради Тарас Метик, вона мала нагоду разом із дрогобичанами зустрічати Новий рік, відчувати дух Євромайдану, брати участь у різдвяних заходах, Святій вечері, виносі Дідуха. Окрім того, Л.Бєлинцева на дрогобицькій землі відзначила свій День народження.

Враженнями від перебування у нашому місті Людмила Бєлинцева поділилася на сайті ОУТЛ (www.ukrlatvian.lv). Залишаючи українську землю, вона побажала дрогобичанам злагоди, порозуміння, а також берегти та примножувати українські традиції та звичаї.

 

Готуємося до Дня Соборності та Дня пам'яті героїв Крут

У Дрогобичі розробляються заходи щодо відзначення Дня Соборності України та Дня пам'яті героїв Крут.

Урочистості планується провести на площі Ринок відповідно 22 та 29 січня за участю духовенства, представників влади, громадських та політичних організацій Дрогобича, студентства та мешканців міста.

За ініціативою відділу сім'ї молоді та туризму Дрогобицької міської ради з 12 січня розпочато літературно-мистецький марафон, який проходить під час проведення віче на підтримку Євромайдану. У ході марафону відбувається читання поезій про Україну, про героїчний подвиг Крутянців. З 2 лютого планується читання поезій Тараса Шевченка.

Низка тематичних та виховних заходів до Дня Соборності України та Дня пам'яті героїв Крут пройде у загальноосвітніх навчальних закладах міста. Це, зокрема, тематичні бесіди, «круглі столи», книжково-журнальні виставки. Проводитиметься бібліографічний огляд літератури для учнів середніх та старших класів, експонуватимуться портрети українських письменників та історичних діячів, чия творчість і діяльність нерозривно пов'язана з боротьбою за волю України.

Тематичні книжкові виставки та бібліографічні огляди літератури з нагоди Дня Соборності та Свободи України та Дня пам'яті героїв Крут відбудуться також у центральній бібліотеці Дрогобича.

 

Проаналізовано виконання бюджету-2013

На оперативній нараді у ратуші перший заступник міського голови Олександр Коростельов проаналізував виконання бюджету міста Дрогобича за 2013 рік.

За його словами, загальний фонд бюджету на 2013 рік був затверджений у сумі 107 млн грн. Після уточнень, пов'язаних з тим, що багато статей було не профінансовано, сесією міської ради затверджено уточнений план у сумі 99 млн гривень. За словами О.Коростельова, фактичне виконання бюджету становить 83,1%. Головна причина – не працюють великі бюджетоутворюючі підприємства міста.

 

Бюджет Дрогобича втрачає через лікування іногородніх

Упродовж 2013 року в медичних закладах Дрогобича проліковано 8 тис. 800 іногородніх хворих. З них 915 – планові, решта – іногородні пацієнти, лікування яких профінансовано з міського бюджету. Про це повідомив на оперативній нараді у ратуші перший заступник міського голови О.Коростельов.

Справа в тому, що згідно з Конституцією України пацієнтам дозволяється вільне право вибору медичного закладу в будь-якій державній, комунальній медичній установі.

Однак, як зауважив перший заступник міського голови Олександр Коростельов, проблема в тому, що у державі не врегульовані відносини щодо фінансування компенсації за лікування іногородніх хворих. Кошти на лікування виділяються на район, а лікування пацієнти отримують у місті, де є значно сучасніша медична база. Таким чином, бюджет району має кошти, але не може їх використати, а бюджет міста не має грошей на фінансування.

Як зазначив О.Коростельов, цього року на лікування іногородніх хворих витрачено 19,5 млн грн. З них 5 млн гривень профінансовано, а 14,5 млн гривень – це витрати з міського бюджету.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Підбужанин – переможець Шевченківського конкурсу

На виконання Указу Президента України «Про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Т.Шевченка» у рамках підготовки до відзначення 200-річчя від Дня народження Тараса Шевченка, для піднесення престижу української мови і літератури серед молоді, виявлення обдарованих дітей, розвитку їхнього творчого потенціалу, вшанування творчої спадщини Кобзаря пройшов мовно-літературний конкурс учнівської молоді імені Тараса Шевченка.

Переможцем ІІІ (обласного) етапу конкурсу став учень 7 класу Підбузької СЗШ І-ІІІ ст. Роман Бабій.

 

Шевченків ювілей – з особливим змістом

13 січня голова райдержадміністрації Михайло Винницький провів робочу нараду з питань реалізації заходів на відзначення 200-х роковин народження Тараса Шевченка. У нараді взяли участь заступник голови райдержадміністрації Галина Гайдук, керівники відділу культури і туризму, відділу освіти та фінансового управління РДА.

Обговорили організаційні питання проведення районного пісенного фестивалю «Земле Шевченкова, земле Франкова». Йшлося про встановлення пам'ятних таблиць та знаків на честь Шевченкового ювілею, впорядкування пам'ятників Т.Шевченкові у районі, реалізації інших заходів. М.Винницький наголосив, що 2014 рік, відповідно до Указу Президента України, проголошений Роком Тараса Шевченка. Франкова земля має в особливий спосіб відзначити величний Шевченків ювілей, і святкові заходи мають бути знаковими і пам'ятними. Окрімі висадження липової алеї та дубового гаю, голова РДА запропонував створити при в'їзді до Дрогобицького району на Львівській трасі тематичне квіткове панно, а також розпочати роботи зі створення у Нагуєвичах Музею під відкритим небом.

За інформацією прес-служби РДА

 

А той другий празник – Святого Василя

14 січня, у Новий рік за старим стилем й у празник Св.Василія працівники відділу культури і мистецтв виконавчих органів Дрогобицької міськради на чолі з Олегом Яводчаком та Народного дому ім. І.Франка під керівництвом Петра Коса вітали зі святом колективи підприємств, установ та організацій нашого міста. Не оминули своєю увагою колядники та посівальники і народний часопис «Галицька Зоря».

Наш фотооб'єктив зафіксував дружний колектив працівників культури під час відвідин редакції.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

"Дрогобицький лісгосп" отримав нову техніку

Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства отримало нову лісозаготівельну техніку. Ключі від чотирьох колісних тракторів МТЗ-82.2 вручив 10 січня голова ЛОДА Олег Сало.

«Необхідно закуповувати сучасну європейську техніку для виконання лісогосподарських робіт, лісозаготівель, транспортування деревини. Вперше за останніх кілька років вона закуплена за кошти державного бюджету, адже у 2010-2012 роках жодної одиниці техніки для лісового господарства області не придбано», – сказав Олег Сало.

Вартість одного колісного трактора – 153 тис. грн. Нову техніку передали чотирьом господарствам Львівщини, у тому числі й ДП «Дрогобицьке лісове господарство».

За інформацією прес-служба РДА

 

Різдвяна величальна

Різдво, Різдво зазирнуло до хати!

Хай буде на радість ця хата багата!

Даруй нам, Ісусе, любові у серце.

Нехай вона рясно на ближніх проллється!

Різдво – це не просто неповторне свято, яке звучить колядкою і пахне кутею, і коли так хочеться чогось чарівного, теплого і справжнього!

Різдво – це смиренне серце, що заново приймає чудесний дар Христа. Це нова й особлива зустріч із Богом. І якщо ми розчищаємо місце для святості, якщо дозволяємо Його світлу, Його благодаті просякати глибини нашого серця, – Господь приходить! І тоді з душею стається диво! Вона виповнюється добром і любов'ю...

Різдво – це щоразу початок нового! Це дарунок світла й добра! Це бажання чистоти й обнови! Це народження в любові й відродження любові! Це поклоніння і прослава! Це підмурівок індивідуального кивоту! Це прагнення миру й любові! Це дар Небесного Отця! Це потреба й готовність скласти в дарунок дитяткові Ісусові хоч би клаптик свого життя! І зникатимуть самотність та безнадія, народжуватиметься в серці святовечірня казка. І дивом для нас ставатиме світ. Й очі ближніх сіятимуть, мов Вифлеємська зоря, що подорожнім освітлює путь понад дві тисячі літ.

Різдво – це не містерія одного дня! Це час, коли, довіряючись Богові сповна, берешся за перо й розумієш, що Всевишній десь там, у Своїх планах, направду, залишив, і для Тебе місцину: «Так! Я пам'ятаю!.. До твоєї мрії так близько!..» І хоча Ти ще навіть не встиг чи не зумів відтворити на духовних скрижалях цього бажання, Бог не омине Твого серця, як і сердець тих, що вірять і вміють чекати. Адже більш ніж 2000 літ і Тобі була подарована надія народитись спочатку.

І так щодня... До наступного Різдва...

Нехай це Різдво буде для Вас особливим!

Хай Вам по-новому віриться, любиться й мріється!

Не бійтеся відкривати серце, нехай стрепенеться від щастя Ваша душа!

І нехай від щирих молитов, мелодійних колядок, від різдвяної містерії додається Вам снаги і здоров я!

І не біда, що без снігу коляда, бо янголи мають сніжно-білі крила.

Костянтин ІВАНОЧКО

 

Роман Ілик: «Влада хоче контролювати усі сфери життя, тому взялася за церкву»

Влада намагається зробити підконтрольними всі сфери життя в країні. Взялися за найсвятіше – духовне. Вже як правило трактуючи закон на власну користь, так звана влада намагається тиснути на Церкву, а таким чином на її вірних.

Про це наголосив під час мирного пікету на вул. Банковій біля Адміністрації Президента народний депутат України, голова Львівської обласної парторганізації ВО «Батьківщина» Роман Ілик. Про це інформує прес-служба партії.

Парламентар зазначив, що жодна людина на світі не має права заборонити молитися, звертатися до Бога. «Як можна взагалі говорити про заборону Церкви, яка стільки зробила для української нації, України, у тому числі в часи підпілля?! Нація і церква назавжди пов'язані! Слуги Ірода б'ють фізично, а він вирішив ударити духовно, залякати, щоб ми відмовилися від ідеї, від мрії, від Майдану», – додав Роман Ілик.

Нардеп, продовжуючи виступ, зазначив: «Саме духовне зубожіння, в свій час, привело до сталінського режиму, Голодомору! Це духовне зубожіння нагадує часи репресій, часи тотального страху та переслідувань. Друзі, історична пам'ять ніколи не поверне нас до минулого! Слава Україні!».

Прес-служба Романа Ілика

 

НАДЗВИЧАЙНІ НОВИНИ

Обікрав сусіда

Відвідавши свого давнього приятеля, 41-річний мешканець Дрогобицького району скористався доброзичливістю чоловіка і поцупив у нього 8 тисяч гривень.

Чоловіки проживали неподалік і неодноразово допомагали один одному по господарству. У листопаді 2013 року, 49-річний господар заходився на подвір'ї колоти дрова. На допомогу поспішив сусід. Після закінчення роботи вдячний чоловік вирішив розрахувався із помічником.

Усі свої збереження тримав у гаманці в кишені куртки. Витягнув гаманець і заплатив сусідові. Той охоче прийняв винагороду, помітивши товстий гаманець свого приятеля.

Господар запропонував сусідові перекусити і перехилити з ним чарку. Сусід погодився. Через деякий час після застілля господар виявив відсутність гаманця. Здогадався, що гроші поцупив сусід, адже в хаті більш нікого не було. Тож звернувся з проханням віддати йому гаманець. Та сусід заперечив причетність до крадіжки.

«Чоловік звернувся за допомогою до правоохоронців Дрогобицького міськвідділу міліції, - повідомив працівник слідчого відділення, капітан міліції Іван Віткович.

«За фактом вчинення крадіжки щодо зловмисника відкрито кримінальне провадження за ч.1 ст.185 ККУ", - повідомив начальник Дрогобицького міськвідділу, полковник міліції Андрій Білас.

Наталія ПОСТОЙКО, ВЗГ Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській обл.

 

Горіло авто, палало

9 січня, о 7.30 у Дрогобичі на перехресті вул.Стрийської з вул.Раневицькою під час ДТП загорівся легковий автомобіль «ДЕО Ланос». Водій, очевидно, не впорався з керуванням і врізався в опору світлофора. На місце події оперативно прибули дві пожежні машини, вогонь швидко приборкали.

За словами начальника Дрогобицького РВ ГУ ДСНС України у Львівській області Романа Свястина, автомобіль був обладнаний газобалонною установкою, що створювало загрозу вибуху, який міг мати руйнівні наслідки для кварталу забудови. На щастя, пожежним вдалося все зробити для того, щоб не допустити вибуху. Автомобіль, на жаль, знищено вогнем і ремонту не підлягає.

Причина пожежі встановлюється. Міліція перевіряє чи перебував водій у тверезому стані.

За словами директора департаменту міського господарства Івана Лепкого, особі, котра спричинила надзвичайну ситуацію, доведеться відповісти та допомогти ліквідувати завдані збитки.

А 3 січня у Дрогобичі на вул. П.Орлика горів ще один автомобіль – ВАЗ, 1987 року випуску. Його власник самотужки впорався з вогнем ще до прибуття пожежних.

У перші дні січня на Дрогобиччині сталося ще дві пожежі – у гаражі в Дрогобичі на вул.Завалля і в помешканні в с.Ясениця Сільна. Там від отруєння чадним газом пішла з життя 85-річна мешканка Ясениці.

 

Учитель домагався школярки?

Чергова скандальна ситуація виникла навколо ЗОШ №8. Як повідомив на нараді у ратуші секретар міської ради Тарас Метик, вчитель цієї школи нібито домагався школярки.

За словами посадовця, факт зафіксовано, мати наполягає на реальності події. «Скеровані необхідні матеріали до міської ради і прокуратури, – зазначив Тарас Метик. – Також з цього приводу до Генпрокуратури України і Міністерства внутрішніх справ України звернулося громадське об'єднання «Воля України».

Тарас Метик попросив начальника МВ ГУ МВСУ у Львівській області Андрія Біласа прискорити розслідування, «з'ясувати, як насправді все було».

Вл.інф.

 

Там панує бухгалтерський дух

Будь-які традиції мають свою історію, які живляться сильними витоками не тільки їхніми творцями, але й всіма її учасниками . Вони «кочують» із покоління в покоління, формуючи певний професійний імідж. У таких колективах зазвичай панує своєрідний дух традицій. До цієї категорії належить Дрогобицький коледж статистики Національної академії статистики обліку та аудиту, який в процесі 68-річного функціонування пройшов шлях удосконалення і зростання від бухгалтерської школи аж до коледжу. Про стан і віхи становлення згаданого навчального закладу і розповість нинішній директор Марія Миколаївна ЛИШИШАК.

- Пані Маріє, щодо бухгалтерського духу, то чи насправді він панує у навчальному закладі, як про це чимало говорять?

- Наш навчальний заклад засновано ще у 1946 році. Тоді це була бухгалтерська школа. Початкову фахову освіту за ці роки здобули декілька десятків тисяч випускників. Звісно більшість з них згодом продовжили навчання у вищих навчальних закладах.

У 1998 році школа трансформувалася у технікум, а через 8 років – у коледж, який увійшов до складу Національної академії статистики, обліку та аудиту у Києві. Сама Академія статистики здобула академічний статус у 2010 році. Випускники коледжу мають змогу продовжити навчання в академії на 2 та 3 курсах. Підготовка студентів здійснюється за денною і заочною формою навчання. На базі 9 класів навчання триває 2 роки і 10 місяців, а 11класів – 1 рік і 10 місяців.

- Отже, після закінчення коледжу випускник отримує...

- Диплом державного зразка. Коледж статистики – це державний навчальний заклад першого рівня акредитації, ліцензований та акредитований з усіх спеціальностей у Міносвіти України, тобто з бухгалтерського обліку, фінансів і кредиту, прикладної статистики і маркетингової діяльності.

- Маріє Миколаївно, а чи не закрадаються у вас сумніви щодо безперспективності коледжу? Адже нині бухгалтерську освіту поставили на потік чимало навчальних закладів.

- Не секрет, що нині набір студентів до коледжу національної академії статистики, обліку та аудиту ( а в Україні їх – 9) дещо знизився. Це здебільшого пов'язано із кількістю дітей випускних класів. Така демографічна ситуація вплинула і на вступну кампанію. Це тимчасова ситуація. Вважаю, що професійна освіта має проходити через коледжну систему, щоб студент адаптувався до свого фаху. Відчувши смак до професії та переконавшись у правильності зробленого вибору, він уже свідомо продовжує своє навчання у вишах. Ми говорили про традиції, про дух, зокрема освітніх закладів. Це важливий фактор природного відбору, становлення професіоналів. Ось назву декілька прикладів, коли батьки передавали естафетну паличку своїм дітям у царині здобуття бухгалтерської освіти у нашому коледжі.

Навчається у нас Михайло Хировець, здібний студент. А у свій час, його мати, першою переступила поріг школи. У родині Ірини Кобальної два роки тому брат Сергій закінчив коледж. А порадила дітям здобувати початкову бухгалтерську освіту їхня мати Леся, звісно, маючи досвід науки у нашому коледжі.

Матері Олега Бандрівського і Романа Савчина теж порекомендували своїм синам здобути освіту у Дрогобицькому коледжі. До речі, понад 90 відсотків наших випускників продовжують навчання на профільних факультетах вищих навчальних закладах України.

- Які нові проекти знаходяться у портфелі директора задля популяризації і стійкості коледжу?

- Знаєте, нині у час конкуренції на ринку освіти не дуже хочеться їх озвучувати. Маємо гіркий досвід: одного разу ми щиро передали певний пакет планів своїм колегам для вивчення досвіду, а ті взяли і задіяли їх у своєму навчальному процесі. Скажу одне – маємо пакет перспективних ідей і про них ви скоро почуєте.

Володимир ТУРМИС

Фото автора

 

ДРОГОБИЧЧИНА КОЛЯДУВАЛА НА МАЙДАНІ У КИЄВІ!

9 січня на столичному Майдані Незалежності відбувся виїзний фестиваль бойківської коляди «Дрогобиччина колядує на Майдані». У святочному дійстві взяли участь мистецькі колективи міста Дрогобича, Дрогобицького району а також інших районів Бойківщини, котрі відгукнулися на заклик відсвяткувати коляду на Київських Пагорбах.

З ідеєю бойківської коляди на Євромайдані у Києві під час Різдвяних свят звернувся до громадськості та місцевої влади відомий дрогобицький підприємець та громадський діяч Микола Походжай. Ідею підтримали Дрогобицька районна рада на чолі з головою Михайлом Сікорою та відділ культури Дрогобицької райдержадміністрації. У результаті до участі в акції зголосилися численні мистецькі колективи краю, котрі підготували святковий репертуар представлений колядами, вертепними дійствами та патріотичними піснями. Загалом зібралося майже 300 охочих взяти участь у бойківській коляді на Майдані Незалежності у нашій столиці.

8 січня о 21.00 святочна громада колядників зібралася у катедральнім соборі Святої Трійці. Спільно помолившись перед дорогою і отримавши благословення від о.Тараса Гарасимчука, учасники акції заколядували і чотирма автобусами та двома маршрутками вирушили до Києва. По дорозі до автоколони приєдналися ще два колективи – зі Сколе й Жидачева, які також зголосилися до участі у бойківській коляді на Майдані. Разом з колядниками до Києва вирушила творча група ТРК «Алсет», котра фіксувала усю роботу виїзного фестивалю «Дрогобиччина колядує на Майдані».

У Києві концертна програма коляди 9 січня почалася вже в 10.00 з виступу двох колективів – сіл Ясениця і Доброгостів – у храмі Св. Василія Великого ЧСВВ. Приблизно в той сам час концерт колядок дав і хор зі Сколе у патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ на лівому березі Дніпра.

Решта учасників пішою ходою, колядуючи, рушили до Михайлівського собору, прославленого своїм людяним і патріотичним чином під час побиття мирних протестувальників у ніч із 30 листопада на Майдані. З'єднавшись під соборними стінами, Дрогобиччина зведеним хором заколядувала спочатку під воротами, потім на подвір'ї і врешті у самім храмі. Від Михайлівського собору процесія колядників з Дрогобиччини розпочала хід через Софійську площу, попри Софійський собор – до Майдану Незалежності, де завдяки домовленості Студентської координаційної ради з ведучими головної сцени Майдану було домовлено про надання цієї сцени учасникам бойківської коляди на час від 11.00 до 19.00.

Відтак на сцену Майдану піднялися ведучі виїзного фестивалю Іван Сех та Марія Василенко, котрі професійно взяли провід на сцені і, створюючи святковий настрій підготовленими промовами, представляли почергово наші колективи.

Першим виступив фольклорний колектив Народного дому с.Дорожів «Дорожівчанка» (керівник Надія Блощинська). Далі – колектив Народного дому с.Добрівляни з програмою колядок (Ольга Мельничин), гурт молоді дрогобицької парафії Бл. свщ.-муч. Северіяна, Якима, Віталія з вертепом на ходулях (духівник о.Андрій Бунь), вертеп Народного дому «Просвіта» зі Східниці (Наталія Хайнацька), колектив Народного дому с.Доброгостів (Галина Жагаляк), народний самодіяльний колектив Дрогобицького Народного дому «Журавка» (Степан Грицай), вертеп Народного дому с.Медвежа (Леся Буняк), народний самодіяльний чоловічий колектив «Ясени» Народного дому с.Ясениці (Василь Гапуняк), молодіжна організації Українська молодь Христові парафії Пресвятої Трійці с.Дережичі (духівник о.Михайло Олійник), камерний хор музично-педагогічного факультету ДДПУ ім. І.Франка «Різдвяні Дзвони» (Ліля Кобільник) та концертна група Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні й танцю України «Верховина» (керівник групи Орися Ткачук). Між колективами із Дрогобиччини виступив також вертеп із Жидачева.

Деякі гурти, виступивши на головній сцені Майдану, перейшли на майданчик біля КМДА і там продовжили виступати з колядами і вертепними виставами, а вертеп зі Східниці, поїхав до приватної резиденції Президента України Віктора Януковича «Межигір'я», де, звісно ж не пропущений «Беркутом» до ґаранта, поколядував біля каплиці поблизу і повернувся до Києва.

Таким чином, задум організаторів бойківської коляди на Майдані у Києві здійснився вдало і сповна. Усі 11 колядкових та вертепних колективів, що виїхали з Дрогобича, виступили на головній сцені Майдану. У такий спосіб ми разом підтримали Майдан у час різдвяно-новорічних свят, коли, зі зрозумілих причин, учасників протестних акцій поменшало і коли так важливо було не допустити спаду політичної активності Майдану. Тоді ми колядою привертали увагу людей, і вони, захоплені святочним дійством на сцені, мимоволі зупинялися і наповнювали Майдан. А разом із тим сердечно дякували виступаючим колективам і заохочували їх продовжувати свої виступи.

Передавши Майдану священну енергетику бойківської коляди, наші краяни набралися його революційної енергетики і привезли дух Майдану з Києва до своїх рідних осель і місцевих громад. Що є дуже важливо, оскільки порочна система чинної влади запустила свої відгалуження далеко в регіони, де вже також пора починати рішучу боротьбу із нею.

Організатори висловлюють велику подяку всім колективам, що взяли участь в акції «Дрогобиччина колядує на Майдані», о.Тарасу Гарасимчуку за допомогу в проведенні фестивалю, підприємцю Роману Мулю за передані для Майдану пампухи та кожному, хто матеріально й духовно підтримував захід, бажають їм міцного здоров'я, гарних здобутків у творчій і професійній діяльності, веселих свят надалі, а найголовніше – якнайшвидшої і остаточної перемоги українського Євромайдану.

Володимир ПОГРАНИЧНИЙ

 

Дрогобицькій «Просвіті» – 25!

15 січня 2014 року Дрогобицька «Просвіта» відзначила свій ювілей – 25 років створення Товариства рідної мови, яке з часом було перейменоване на Товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Коротко згадаймо шлях пройдений дрогобицькими просвітянами.

На організаційне засідання, яке відбулося в Народному домі, приїхав Ігор Мельник – заступник голови Львівського Товариства рідної мови. Виступаючих було дуже багато. Записалося до Товариства 86 осіб. Головою обраний Павло Витичак. На Установчу конференцію Товариства української мови, яка відбулася в Києві 11-12 лютого, був делегований Ярослав Ольховий. На звітно-виборних зборах у травні 1989 року його обрали головою.

9 липня 1989 року, на цвинтарі при вулиці М.Грушевського, Товариство, незважаючи на ще міцну більшовицьку протидію, упорядкувало могилу жертв комуністичного терору, закатованих у червні 1941 року в Дрогобичі, вшанувало їхню пам'ять покладанням квітів і спільною молитвою.

30 липня 1989 року проведено перший масовий, офіційно дозволений виконкомом мітинг під синьо-жовтими прапорами, присвячений пам'яті славних лицарів-запорожців, із засудженням московської імперії за варварське знищення Запорізької Січі, за всі минулі й сучасні кривди України. Організаторами мітингу були Т.Миджин, Т.Бордуляк, Ю.Модрицький, М.Гаврилюк, В.Грабельський, П.Добромильський, В.Семчишин, М.Роман і З.Бервецький. На мітингу, крім багатьох дрогобичан, виступили також В'ячеслав Чорновіл і проф. Марія Байко. Після мітингу в місті започаткували так зване «Співоче коло».

21 травня 1990 року на звітно-виборній конференції Товариства української мови головою обрали Тимофія Бордуляка. Товариство нараховувало біля 5000 осіб. Було затверджено проект емблеми й прапора Товариства (автор Петро Сидорчук, прапор виготовила Надія Яцух). Товариством створено Комітет для повернення історичних і присвоєння нових назв вулицям і площам Дрогобича на чолі з професором М.Шалатою. Склад Комітету затвердили сесією Дрогобицької міської ради. Просвітяни вагомо поповнили й підсилили Комітет для будівництва пам'ятника Т.Шевченкові, головою якого теж був проф. М.Шалата. Відкриття пам'ятника відбулося 21 вересня 1991 року за участю представників українства зі США, Канади, Бразилії, Аргентини, Австрії, Німеччини, Молдови й різних міст України.

При Товаристві утворюється Університет Українознавства (керівник – М.Богаченко) й дискусійний клуб «Політолог» (керівник – Я.Радевич-Винницький).

Дрогобицькою «Просвітою» проводилися літературно-мистецькі вечори, «академії» на честь Т.Шевченка, М.Шашкевича, І.Франка, Лесі Українки, М.Лисенка, о.Т.Бордуляка, митрополита А.Шептицького, кардинала Й.Сліпого, Є.Коновальця, В.Стуса та інших.

У листопаді 1990 року проведено Фестиваль стрілецької пісні за участю навчальних закладів й промислових підприємств. До цього Фестивалю у Прибалтиці виготовили спеціальні значки й вимпели за проектом П.Сидорчука.

31 травня 1992 року головою Дрогобицької «Просвіти» обрано Юрія Модрицького. Товариство випускає свою газету «Провісник», співпрацює з Союзом Українок, «Бойківщиною» та іншими громадськими організаціями. Створюється Товариство зв'язків з українцями за межами України.

У травні 1994 року головою Дрогобицької «Просвіти» обирається Михайло Богаченко. Активізується діяльність Університету Українознавства, росте кількість осередків «Просвіти», особливо в сільській місцевості.

26 травня 1995 року головою Дрогобицької «Просвіти» став професор Михайло Шалата. Товариство переходить до приміщення у Народному домі, посвячення якого 15 лютого 1996 року здійснив о.Софрон Яциків. Відновлюється випуск газети «Провісник», організовано Установчу конференцію «Молодої Просвіти», силами дрогобицьких просвітян 11 березня 1998 року провели Шевченківський вечір у Народному домі у Львові. Проводиться низка зустрічей із визначними письменниками (Ю.Мушкетик. Р.Іваничук. М.Петренко. Р.Федорів, І.Драч, Р.Лубківський, І.Калинець, Б.Стельмах та інші). Вийшов ІV том краєзнавчого збірника «Дрогобиччина – земля Івана Франка» та брошура «Пам'ятка первинним осередкам Всеукраїнського Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка».

23 травня 2001 року головою Дрогобицької «Просвіти» обирається Микола Садоха, а проф. М.Шалата – почесним головою. Просвітяни здійснили поїздки до Канева, Моринців, Керилівки, Умані, Батурина, Ніжина, Крутів, Києва, Калуша, Коломиї, Косова, Зарваниці, Верховини. Провели покриття пам'ятника Іванові Франку бронзою.

Дрогобицька «Просвіта» постійно займається видавничою діяльністю, краєзнавчою роботою, бере участь у проведенні всіх національних свят. Просвітяни їздять до Києва на Євромайдан, приймають активну участь у вічах на майдані в Дрогобичі. Сьогодні активними просвітянами є о.Софрон, М.Садоха, М.Шалата, М.Богаченко, М.Тершівська, М.Ваврин, М.Кравець, З.Медвідь, І.Бучковський, С.Романишин, В.Грабовський, Я.Радевич-Винницький, В.Миджин, О.Гуль, Ю.Модрицький, П.Сидорчук, Л.Федоронько, Л.Дутко, Б.Пристай, Я.Ониськів, С.Фаринович, О.Лужецька, М.Гриник, Л.Андрух, Р.Пастух, В.Гарбич, Я.Витичак, М.Примяк, І.Тихий, Л.Кобильник, П.Павлюк, Л Волощанська, О.Вишневський, В.Веселий, І.Сех та інші.

«Просвіта» закликає українців-патріотів поповнювати наші ряди, боротися за використання української мови в усіх сферах громадського, політичного, фахового й суспільного життя, боротися проти корупції і зловживань влади, боротися за вступ України до Євросоюзу, за дійсно Вільну, Незалежну й Самостійну Українську Державу!

Тимофій БОРДУЛЯКСоздан 17 янв 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником