ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Чи відбудеться перезавантаження?
Прокоментувати події, які зараз відбуваються у нашій державі, ми попросили депутата Львівської обласної ради від фракції ВО «Свобода» Михайла ЗАДОРОЖНОГО. Розмова відбувалася у середу, 29 січня.

- Михайле Леоновичу, зараз влада та опозиція намагаюся піти на компроміси для розв’язання політичної кризи в Україні. Яка Ваша думка з цього приводу?

- Дуже добре, що нарешті розпочався діалог і пошук компромісів між владою та опозицією. Маю надію, що це допоможе припинити кровопролиття на вулицях столиці та інших міст, репресії щодо майданівців.

Диктаторські закони від 16 січня, на щастя, вже скасовані. Але це було лише посиленням утисків щодо учасників акцій протесту. А, наприклад, законодавчі норми про відповідальність за захоплення державних установ діяли і діють. І за ними людей притягуватимуть до відповідальності. Вже зараз порушено дуже багато кримінальних проваджень. Якщо прийняти закон лише про амністію, це не виключає, що активістів все одно судитимуть, а потім амністують, давши умовні терміни покарання. А людина вже матиме судимість. Тому слід ставити питання про декриміналізацію статтей, за якими затримані чи засуджені активісти Майдану.

Я би хотів, щоб депутати Верховної Ради з усіх фракцій відклали на задній план особисті інтереси, а думали про Україну. На мою думку, подальші кроки у розв’язанні політичної кризи мали би бути такими:

- повернення до Конституції зразка 2004 року, щоб унеможливити концентрацію всієї влади в одних руках. Зараз створюється парламентська комісія для підготовки відповідного законопроекту. Але вона мала би працювати не більше тижня, а не місяць-два, бо людям на Майдані увесь цей час доведеться стояти. Якщо влада наполягатиме на існуванні обласних та районних державних адміністрацій, їх можна залишити, але їхніх керівників мав би призначати не Президент, а Уряд. Саме таким у 2004 році планувався другий етап змін до Конституції, який так і не став дійсністю;

- призначення дати перевиборів Верховної Ради України та органів місцевого самоврядування за відкритими списками. Переконаний, що активісти Майдану та вулиці Грушевського, які, як то кажуть, були на передовій, мають увійти до складу парламенту та місцевих рад. Ці люди – інші, вони справді прагнуть змін і зможуть це реалізувати.

Якщо цього не станеться, прогнозую, що політики можуть перерозподілити між собою посади, а про народ просто забудуть. І через півроку-рік він знову вибухне! Я дуже цього не хочу і боюся. Бо дуже багато активістів заявляють, що стоятимуть до кінця, до повного перезавантаження влади. Дехто каже: «Воля або смерть!». На це треба зважати. Не дай, Боже, допустити до громадянської війни.

Свого часу схожа ситуація була у Франції за часів правління Де Голя, котрий теж силовим методом розганяв демонстрантів. Це викликало серйозні заворушення і неспокій в країні. Заспокоїти ситуацію різними поступками з боку влади не вдавалося. Країна повернулася до нормального життя лише після відставки президента і перевиборів.

Також хочу провести деяку паралель з датою, яку ми днями відзначали, – річницею бою під Крутами. Тоді Центральна Рада фактично розпустила армію, бо не довіряла військовим, які раніше служили в царській армії. А інших просто не було. Тож коли на Київ наступала добре озброєна більшовицька армія Муравйова, захищати 600-тисячне місто вийшли 300 студентів, котрі загинули в нерівному бою під станцією Крути. Тому, щоб не повторювати подібних помилок, депутати у парламенті зараз мали би сформувати більшість з тих, хто прагне добра для України, незалежно від політичних партій, і 300-ми голосами прийняти зміни до Конституції. А трохи згодом, під час перевиборів, люди дадуть оцінку кожному з народних обранців.

- Як прокоментуєте нещодавні події щодо Дрогобицької райдержадміністрації?

- Я був присутній на засіданні позачергової сесії районної ради, коли відібрали повноваження в РДА і передали новоствореному виконкому райради. Тоді ж депутати висловили недовіру голові адміністрації М.Винницькому та його заступникам. Перший заступник голови РДА С.Рудницький подав скаргу до прокуратури про незаконність прийняття рішення щодо недовіри голові адміністрації. Справді, під час голосування були порушення процедури, зокрема, воно мало відбуватися не у відкритому, а в таємному режимі. Але ці рішення райради я би назвав політичними.

Також депутати закликали першого заступника голови РДА С.Рудницького та його колег написати заяву про відставку, як це зробили багато голів адміністрацій чи їхніх заступників в інших містах. Вони відмовилися, це – їхня позиція, оцінку якій даватимуть люди. Наскільки мені відомо, прості службовці РДА заявили, що вони – з народом, тож виходять на роботу і до них ніхто не має претензій. Професіонали мають робити свою справу.

- Попри напружені події в Україні, Львівська обласна рада працює над формуванням бюджету?

- Так, в обласній раді розпочалися бюджетні слухання, збираються на засідання депутатські комісії. Але, на мою думку, оскільки Уряд Азарова пішов у відставку, новий Кабмін, який незабаром буде сформований, мав би внести зміни до Державного бюджету. Інакше в кінці року новий Уряд, не зробивши нічого доброго, киватиме на недосконалий бюджет, прийнятий попередниками. Тож новий Кабмін повинен подати на затвердження змінений варіант Держбюджету, за який він нестиме відповідальність.

А зміни до бюджету обов’язково треба вносити! Слід зменшити видатки на силовиків, а збільшити на соціальну сферу, на розвиток економіки. І вже відповідно до зміненого документа слід було би затверджувати й місцеві бюджети. За місяць часу нічого страшного не станеться. Видатки фінансуватимуться щомісяця в обсязі 1/12 від обсягу минулорічного бюджету. Бо якщо прийняти місцеві бюджети, то коригувати їх можна буде лише після завершення першого кварталу. Думаю, це питання розв’яжеться після консультацій між політичними силами у парламенті.

- Чи можна сподіватися, що заплановані, але не профінансовані торік кошти обласного бюджету на ремонт доріг на Дрогобиччині вдасться отримати у 2014 році?

- Я за те, щоб ремонт цих відрізків доріг був внесений до бюджету-2014. Така ж позиція членів очолюваної мною комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку. Інше питання – яким буде бачення усієї обласної ради і скільки коштів передбачено на це для Львівщини в Держбюджеті. Після прийняття обласного бюджету я про все доповім журналістам і громаді.

Але думаю, цей фінансовий рік буде дуже складним. Важко говорити про розвиток економіки, якщо Уряд Азарова взяв величезний кредит у Росії, щоб не допустити повного краху. Тому щось прогнозувати наперед – справа не вдячна. Думаю, ситуація в державі стабілізується аж після проведення виборів. Бо скасування диктаторських законів і відставка Кабміну наразі ситуації особливо не змінить.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автораСоздан 31 янв 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником