ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 14 березня 2014р.
Звернення до Дрогобицького ВО «Майдан» та всіх дрогобичан

Ми, колишні вояки ОУН-УПА, політв’язні, ветерани національно-визвольних змагань, не можемо спокійно спостерігати за подіями в нашому Дрогобичі. Ми завжди і всюди закликали до перманентних перетворень. Але те, що сталося 25 лютого в ратуші і продовжує тривати, нас обурює. Не розуміємо, чому окремі псевдомайданівці змусили Тараса Метика скласти повноваження секретаря міської ради.

З кінця 80-х років, початку національного відродження, йдемо з ним пліч-о-пліч. Він – син політв’язня, який пройшов тюрму на Стрийській і Колиму. Це з Тарасом Метиком ми побудували пам’ятники Степану Банде у Дрогобичі, Дмитру Грицаю-Перебийносу у Дорожеві, творили меморіальний комплекс «Тюрма на Стрийській». Із ним напередодні свята УПА – 14 жовтня – давали уроки в школах для старшокласників, у ліцеї, коледжах, розповідючи про героїчні сторінки українського визвольного руху в 40 – 50-х рр. Ми бачили, як із захопленням і цікавістю слухало годинний виступ Т.Метика молоде покоління. Кожен його виступ на міських акціях перейнятий ідеєю утвердження нашої держави. Тарас Михайлович був практично на всіх вічах на Майдані в Дрогобичі, ми чули його слово – щире і відверте.

За авторства Тараса Метика у 2012 році з нагоди 70-ліття УПА на сцені муздрамтеатру ім.Ю.Дрогобича з’явилася п’єса «Нескорима», що увіковічнила у драматургії героїзм ОУН-УПА, вперше в Україні правдиво розповіла про боротьбу бандерівців на Західній Україні.

Не маємо права мовчати щодо нашого молодшого друга, над яким окремі псевдопатріоти і псевдомайданівці намагаються глумитися, чинити беззаконня. Він ніс свою владну ношу чесно, тож нехай продовжує її нести і надалі, особливо зараз, коли московський окупант хоче загарбати Україну і всім нам потрібна єдність.

Слава Україні!

Степан Яворський, станичний Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА,

Ярослав Барабан, голова Дрогобицької організації спілки політв’язнів,

Михайло Томіщак, голова Дрогобицької організації ветеранів України

 

Народ переступив бар’єр страху

Хто побував у жахливому котлі Майдану під час збройного протистояння, очевидно, ще довго не позбудеться у душі неспокою і тривоги. Адже в будь-яку мить орда яничар могла потопити в крові цілий Майдан. Та не судилося їм здійснити кривавий намір. Людський дух патріотів і Божа опіка перемогли.

У цій бойні загинули майже 100 людей. Сотні, а може й тисячі, отримали різноманітні травми. Декого оперативно і терміново із складними пораненнями скеровували на лікування за кордон, інших постраждалих, учасників майдану, розквартирували у різних медичних установах України на реабілітацію. 21 людина з різними ускладненнями здоров’я потрапили до Трускавецької міської лікарні.

Наймолодшому пацієнтові 20 років, і це єдина дівчина із Сімферополя Марина Самборська, найстаршому – 72. З різними діагнозами захворювання і травмами, пораненнями перебувають наші люди з Криму, Полтавщини, Іванофранківщини, Харківщини, Київщини, Донеччини, Кіровоградщини і навіть Трускавця.

- Усіх «гостей» ми розмістили по різних палатах, - говорить головний лікар Трускавецької міської лікарні Андрій Кульчинський, - залежно від специфіки і характеру хворіб, травм і поранень. Перші дні їхнього перебування, це так званий, адаптаційний період. Вони були зосереджені,  вдумливі, але ніхто з них не жалкує за своїм вибором. Багато хто з них на Майдані був по декілька разів. З ними працюють психологи, священики. До речі, під час нещодавнього четвергового Богослужіння у міській капличці дехто був приємно вражений зустріччю зі священиком Василем Нестрором, який під час тримісячних подій на Майдані вручив їм вервечки. Довідавшись про перебування майданівців у міській лікарні, чимало трускавчан пройнялися турботою про них.

Автор цих рядків у розмові з головним лікарем торкнувся теми щодо спілкування із цими патріотичними людьми. Отримавши  схвальну відповідь, разом із головною медсестрою Надією Фірко поспішаю на розмову.

Заходжу до палати, знайомлюся із пацієнтами: Сергій Михайлев, Микола Наумов, Іван Коломієць, Андрій Лаврук. У чоловіків різний діагноз. Найгірший стан у Миколи Наумова з Ялти: у нього переломана рука, поранена нога, накладені шви на голові. Телеоператору беркутівці потрощили камеру, ледь залишився живим.

50-річний хмельничанин Сергій Михайлев розповів, що коли Майдан перейшов бар’єр страху, то збагнув, що націю уже ніхто не здолає.

Косівчанин Андрій Лаврук розпочав розповідь про свій внутрішній стан під час нічних подій з 19 на 20 лютого. Люди стояли на барикадах до останнього навіть ціною свого життя.

У тридцятирічного філолога-киянина Івана Коломійця, мати німкиня. Звісно, вона переживала, адже Іван ще досі неодружений, а їй хочеться внуків. Але вона не зупиняла сина у виборі. «Я відчував, що станеться біда, - зізнається Іван, - але після двох місяців регулярного перебування на Майдані не міг зрадити свій народ…»

Згодом до палати завітали 22-річний полтавчанин Михайло Котенко, 53-річний чернівчанин Іван Вишневський та 41-річний житель Київщини, батько п’ятьох дітей Олег Боровик. У кожного з них своя історія, пов’язана з Майданом. Усі вони були за покликом серця, а нині відчули кожен з них чуття єдиної родини.

Ліна Костенко яскраво і дохідливо описує у своїх творах неперевершену і рукотворну роль жінки в різні періоди історії України. Сімферопольчанка Марина Самборська якраз підходить під це патріотичне лекало. Два роки тому 18-річна кримчанка перебралася до Києва для вдосконалення своїх вокальних даних. А коли розпочався студентський протест, не вагаючись, була у колі своїх ровесників. А далі волонтер, головний координатор кухні у Михайлівському соборі. Холод і тривога далися взнаки і дівчина має проблеми з нирками. Та оптимізму їй не позичати; вона уже готова їхати воювати за Крим. Під час нашого спілкування до палати з гостинцями завітала лікар-рентгенолог Оля Ломейко. Мотиви візиту – познайомитися з цією відчайдушною і сміливою дівчиною. Марина розчулилася таким вчинком, зауваживши наостанок таке: «У вас дуже добрі люди, я ніколи не відчувала стільки тепла, а коли я одягнула подаровану вишиванку, то на душі стало так приємно і затишно».

І справді, ми є народ, якого неможливо здолати, бо ми є сильні духом, добрі за своїм менталітетом і у більшості своїй – щирі християни. Як відомо, віра залізо ламає…

Володимир ТУРМИС

На фото: - патріоти України;

- Марина Самборська зі Сімферополя.

 

У дрогобицькій лікарні – четверо героїв Майдану

У терапевтичному та травматологічному відділеннях Дрогобицької міської лікарні перебувають четверо мешканців Дрогобичини, які у лютому зазнали травм під час сутичок на Майдані Незалежності, вулицях М.Грушевського та Інститутській у Києві.

9 березня героїв відвідав народний депутат Роман Ілик. Обранець теж стояв на барикадах, тож добре знає, що їм довелося пережити. Поспілкувався з кожним, запитав про самопочуття, запевнив, що необхідну допомогу у лікуванні та реабілітації отримають у повному обсязі. Помічники нардепа подбають про необхідні ліки, процедури, обстеження.

Медики кажуть, що прогнози втішні. Хворі зможуть відновити здоров’я та повернутися до звичного способу життя.

Скоомні пацієнти себе героями не вважають. Ніяковіючи кажуть: «Не змогли всидіти вдома і спостерігати з екранів за тим, що робиться в країні. Тому й поїхали захищати свою державу, своє майбутнє та майбутнє наших дітей». Один із них – п.Микола, – покинув роботу в Італії, щоби захищати свою землю. Сьогодні їх «болить» Крим. Кажуть: «вибили» одного Ірода, якщо треба буде – поїдуть вибивати й другого. Настрій, попри травми, бойовий, а дух – переможний.

«Пишаюся своїми земляками. У ті буремні дні кожен із них довів, що він – народний герой. Ми спільно очистили країну від внутрішнього найбільшого окупанта. Ціна заплачена надзвичайно висока – це здоров’я і навіть життя людей. Тож маємо належно підтримати постраждалих і зробити все можливе і неможливе, аби той урок, який піднесла нам історія, належно засвоїти», - зазначив Роман Ілик.

Учасників київського Майдану, які отримали травми і потребують лікування чи реабілітації, просимо звертатися в громадські приймальні народного депутата Р.Ілика у містах Дрогобиччини та в районі.

Прес-служба Романа Ілика

 

Барикади розбирати ще не час

Член Ради міськрайонного товариства «Просвіта», фотокореспондент просвітян Ярослав ОНИСЬКІВ, вкотре повернувшись зі столичного Майдану, завітав до редакції. Він продемонстрував чимало світлин і розповів про перебування у Києві.

Дрогобичани входять до складу 12-ї сотні. Пан Ярослав із товаришами кілька днів перебування у Києві віддали вахті у складі Самооборони Майдану під керівництвом десятника Андрія Луціва, нашого земляка з Нижніх Гаїв. Охороняли порядок на вулицях, чергували на барикадах, виконували інші доручення. Оскільки ситуація в державі напружена, «самооборонці», виходячи на чергування, одягають шоломи та саморобні бронежелети з листового металу, носять щити, що колись були в арсеналі міліції.

На Майдані, поруч із «ялинкою», відновили дерев’яний будиночок, котрий слугує штабом для мешканців Дрогобицького регіону. Попередню хатинку, очевидно, спалили під час штурму «Беркутом» головної площі столиці.

Найгостріші враження у пам’яті залишаються після відвідин вулиці М.Грушевського, де полягло найбільше Героїв Майдану. Тут – море живих квітів, лампадок. Люди приходять, щоб помолитися за душі Небесної Сотні, не стримують сліз. На Майдані вже з’явилися гранітні плити з викарбуваними іменами загиблих.

Моторошне враження справляють прострелені наскрізь кулями металеві стовпи електроосвітлення та стовбури дерев. Обгорілий Будинок профспілок та низка інших споруд, спалені автівки, розібрана бруківка нагадують про справжні бойові дії у мирний час. Поруч із почорнілим головним входом стадіону «Динамо» дивом залишився неушкодженим пам’ятник уславленому тренеру Валерію Лобановському. З нагоди 200-ліття від дня народження Тараса Шевченка народні умільці привезли на Майдан вирізану з деревини скульптуру Кобзаря (на фото).

Словом, столиця потроху оговтується від буремних подій лютого. Та чи скоро розпочнуть розбирати барикади, наразі відповісти не може ніхто. Особливо, з огляду на події в Криму.

Ярослав ГРИЦИК

Фото Ярослава ОНИСЬКІВА

 

У Дрогобичі – флеш-моб «Україна єдина»

Увечері 10 березня у Дрогобичі на площі Ринок за ініціативи молоді відбувся флеш-моб «Україна єдина». Присутні створили живу карту України під синьо-жовтим стягом, вигукуючи патріотичні гасла.

Захід відбувся відразу після традиційного Молебню за Україну, який провели священики УГКЦ. Особливий наголос під час молитви було зроблено на проханні Божої опіки для воїнів Української Армії, які стоять в обороні цілісності держави; для поранених та хворих активістів Майданів.

Вранці також відбувся на площі Молебень за Україну. Відтак люди вшанували пам’ять видатного українця Тараса Шевченка: читали поезії Кобзаря, молилися за упокій його душі.

Вл.інф.

 

У ратуші – фотовиставка світлин Т.Шевченка

У рамках святкувань 200-літнього ювілею Тараса Шевченка, у приміщенні ратуші представлена фотовиставка світлин із життя Кобзаря.

Це фотокопії 10-ти прижиттєвих фотографій нашого національного Пророка, які збереглися до наших днів. Окрім того, всі бажаючі можуть ознайомитися з мистецькими творами Тараса Шевченка, адже, окрім фотографій, виставлено репродукції його картин.

Також відбувся загальноміський конкурс «Мій Кобзар» – оформлення сторінок з поезією Т.Шевченка (формату А3). Низку таких учнівських та студентських малюнків вже виставлено у ратуші. Як зазначили у відділі сім’ї, молоді та туризму, роботи переможців конкурсу стануть основою для створення серії Книги-плакатів про Тараса Шевченка.

 

У Дрогобичі – 60 переможців олімпіад

Завершився ІІІ (обласний) етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з базових навчальних дисциплін.

Як повідомили у відділі освіти Дрогобицької міської ради, у Дрогобичі 60 переможців. П’ятеро школярів вибороли перші місця, двадцятеро – другі, 35 учнів посіли третє місце. Вітаємо переможців та їх вчителів! Бажаємо нових здобутків та перемог!

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

На юнаків напав ведмідь

Неприємна зустріч трапилася у понеділок, 10 березня, вранці у двох юнаків з Дрогобицького району. Хлопці надибали… ведмедя. Про це на своїй сторінці у «Фейсбуці» повідомив народний депутат України Роман Ілик.

«Вранці 10 березня у с.Майдан Дрогобицького району ведмідь напав на двох юнаків віком 19 і 20 років. Травми у хлопців серйозні: укуси, рвані рани, перелом кисті. Хворі в лікарні. Не відомо чи тварина була здоровою, можливе захворювання на сказ», - повідомив нардеп.

Він також розповів, що мали місце проблеми з відсутністю необхідної вакцини від сказу. «Знайшли аж у Городку. Колеги виручили, мали запас. Хлопців вакцинували. Надали первинну хірургічну допомогу. Все під контролем», - зазначив Роман Ілик.

Нардеп подякував Ірині Микичак, Володимиру Голобутовському та головному лікарю Бориславськоі лікарні за чітку, оперативну, злагоджену роботу, а юнакам побажав якнайшвидше одужати.

 

За добрі справи – вдячність

Незважаючи на тривогу у суспільстві, державні підрозділи, в т.ч. Фонд від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань виконує свою функцію, передбачену статутом і обов’язками. Людям виплачується допомога, надаються певні послуги і т.ін.

А минулого тижня для чотирьох наших краян, зокрема Володимира Тюрдьо із Гаїв Верхніх, дрогобичан Тараса Нестора та Володимира Гузя, стебничанина Василя Смітюха відбулися неординарні подія – вони отримали автомобілі «Део-сенс».

Ключі від автомашин урочисто вручили начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Львівській області Орест Климкович та начальник відділення ВД ФССНВВ у Дрогобицькому районі В’ячеслав Плазинський.

Власники автівок не приховують свого задоволення і щиро завдячують всім, хто «достукався» у Києві у відповідні двері. А найлегше це було зробити народному депутатові України Романові Ілику. Окрім цього, нашим землякам, за ініціативою нардепа, відшкодовано вартість страхування автомобілів.

Володимир Ількович Тюрдьо відзначив практичність і економність автівки, бо уже мав змогу пересвідчитись на трасі. Всього шість літрів бензину на сто кілометрів споживає вона. Для людей з інвалідною пенсією кожна копійка має свій рахунок, тому вони у своєму листі-подяці висловлюють визнання і повагу нардепу Романові Ілику, керівнику обласного управління Фонду Оресту Климковичу і директору місцевого відділення Фонду В’ячеславу Плазинському.

Ярослав ГРИЦИК

На фото (зліва направо): В’ячеслав Плазинський, Орест Климкович, Василь Смітюх, Володимир Гузьо, Володимир Тюрдьо біля автомашин.

 

Прапор ВМС України – у Дрогобичі

Події у Криму, і мужність наших військових як на морі так і на суші, викликають справжнє захоплення не лише в Україні, але й за її межами. Попри брутальне і цинічне намагання кримських сепаратистів і російських окупантів здатися у полон, у відповідь вони отримали гідну відсіч.

Патріотичний дух українців, незалежно від крові і родоводу, дратує недругів. Вони всілякими силами намагаються спровокувати війну. Але ті росіяни, які менш-більш розуміють менталітет українців, неабияк бояться, бо у протистоянні із козацьким духом у них мінімум шансів на перемогу. Ми їх моралізуємо духом, а якщо виникне потреба, то коліївщина, опришківщина і повстанська армія, але у мільйонному виразі, їм гарантовані. Тому нині багато українців всіляко підтримують дух армії і хочуть долучитися до забезпечення її всім необхідним. Бізнесмени великої і середньої руки скеровують кошти для потреб армії. Стихійно оголошена мобілізація українського народу. Не залишилась осторонь цих подій і фірма «Петрус», очолювана Петром Ягоцьким. Більше того, на флагштоці біля адмінкорпусу підняли прапор Військово-морських сил України, подарований 10 років тому віце-адміралом Черних. Усі ці роки Петро Ягоцький зберігав його в офісі. Тепер його, як і всіх нас «розпирає» гордість за наш флот.

У Львові теж виявили солідарність і підтримку нашим морякам. Над ратушею поряд із національним стягом майорить військово-морський.

Володимир Турмис

 

Іспит на шляхетність

Якось при зустрічі з почесним головою громадської організації «Українське шляхетське Товариство» Романом Гординським-Федьковичем, нащадком шляхетської родини герба «Сас», у золотарській майстерні у Трускавці його донька – старший майстер золотарського ремесла – переглядала газету «Експрес» №22 (7428) від 27.02.-06.03.2014р.

Будучи захопленою до глибини свого єства патріотизмом, героїкою і жертовністю бійців Небесної Сотні, Марта Романівна Гординська після цього заявила: «Погляньте, у списку Небесної Сотні багато бійців носили шляхетські прізвища, їх близько десяти. Інші прізвища полеглих бійців треба розшукати у довідниках про шляхетські роди українців. Опісля усіх разом опублікувати з приналежними до них шляхетськими гербами, а тих бійців, котрі не були шляхетського походження, але життя поклавши за друзів своїх, довели перед Богом, нацією і світом, що вони склали іспит на шляхетність, високу і святу любов до ближнього. Вони в межах нації і Вітчизни повторили подвиги славного Козацтва, Січових Стрільців, воїнів Холодного Яру, воїнів УПА. В малому вимірі боротьби своєї нації проти безбожної регіоналкомунокупаційної сатани повстанці «Небесної», прямуючи Дорогою Правди і Життя, накресленої Ісусом Христом, в якійсь краплині із Вселенського моря поклали життя на вівтар Вітчизни, подібно як Ісус за все Людство. Усім їм, ангелам Небесної Сотні, за рішенням першого і легітимного в державі Українського Шляхетського Товариства у Трускавці пропоную присвоїти посмертно кожному титул українського шляхтича».

Мирон БУЧАЦЬКИЙ

  

Танцюристи «Лібертанго» – найкращі!

На турнірі «Променад-2014», який відбувся 8 березня у палаці ім. Т.Шевченка у Трускавці, з-поміж клубів Львова, Стрия, Самбора, Долини, Борислава та інших, дрогобицькі танцюристи з «Лібертанго» (керівник – Мар’яна Метик) продемонстрували високий рівень майстерності і таланту.

На найвищу сходинку піднімалися три наймолодші пари з Дрогобича: Олег Суда і Яна Фігель, Микола Іванус і Анастасія Іванишин, Денис Дякон і Тетяна Іваськів.

У молодшій категорії до 8 років також перше місце здобули вихованці з «Лібертанго» Роман Фігель і Соломія Яцків.

У категорії юніори I «Д» клас дрогобицькі танцюристи Андрій Новоставський і Яна Ціздин теж посіли перше місце і отримали кубок.

Золоті медалі в латино-американській програмі в категорії юніори I завоювали Степан Лоїк і Віталія Пашковська. А в програмі шість танців ця пара посіла третє місце. У ці й же категорії в числі фіналістів була пара «Лібертанго» Максим Матвіїв і Діана Хомин.

І ще одну золоту медаль та кубок здобули в категорії 8 танців пара  Віталій Жук і Романа Гарванко. Вітаємо наших спортсменів і бажаємо їм успіху і великих перемог.

Тарас РУСИН

 

КРИМІНАЛ

Під наркотиками – за кермом

Під час несення служби інспектор патрульної служби Дрогобицького міськвідділу міліції Роман Глов’як опівночі на вул.Стрийській помітив автомобіль ВАЗ-21013, який не зупинився перед світлофором на червоне світло. Правоохоронець вирішив наздогнати правопорушника.

Міліціонер телефоном повідомив про подію працівників ВДАІ Дрогобицького МВ, представників Самооборони та Автомайдану, які поспішили на допомогу.

Переслідуючи порушника, інспектор Р.Глов’як відчинив бокове вікно свого авто і наказав зупинитися. Авто загальмувало. За кілька хвилин на місце прибули учасники спільного патрулювання. Правоохоронці звернули увагу на невпевнену ходу та на невиразну розмову водія, але тест на алкогольне сп’яніння був негативним. Слідчо-оперативна груп при огляді вилучила у громадянина таблетки, які мають наркотичну дію, пристрій для відстрілу гумовими кулями марки «Форт» (номерний знак на якому пошкоджено) та 10 набоїв з гумовими кулями калібру 9 мм.

Медична експертиза підтвердила стан наркотичного сп’яніння. Правоохоронці вирішують питання про притягнення зловмисника до відповідальності.

Наталія ПОСТОЙКО, ВЗГ Дрогобицького МВ ГУМУСУ у Львівській обл.Создан 14 мар 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником