ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 18 березня 2014р.
У КП «КМГ» уміють поважати людей

Минуого тижня, у переддень професійного свята працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення, у Будинку вчителя відбулося урочисте вшанування тих, хто вдень і вночі дбає за благоустрій міста.

Директор КП «КМГ» Андрій Янів ніколи не дистанціювався від жодного працівника, незалежно від посади і статусу, тому професійний празник був щирим і приємним. На цю імпрезу завітали заступник міського голови з житлово-комунальних питань Іван Лепкий, депутат міської ради Олег Хрущ. Позаяк у той день відбувалася сесія, і у процесі обговорення деяких спірних питань виникли певні непорозуміння, на захід не прийшов нинішній секретар міськради Роман Курчик. Цю паузу невизначеності невимушено заповнив Андрій Янів. Попри нинішню фінансову скруту, аудиторія уважно його слухала, позаяк цій людині вона довіряє і вірить.

Директор згаданого підприємства зумів знайти для преміальних відзнак кошти від бізнесменів, і для працівників це було дуже несподівано та приємно. Більше того, Андрій Євстахійович міг увійти до «Книги рекордів Гіннеса України», бо за півгодини поцілував 57 жінок. Саме стільком представницям слабкої статі він подарував квіти. З добрим настроєм і фінансовою мотивацією працівники комунальної служби поспішали додому…

Володимир ТУРМИС

Фото автора

Р.S. А у понеділок колектив КП «КМГ» підтримав патріотичний почин українського народу, зібравши кошти на підтримку національної армії…

 

Депутати зважили на думку громади

Упродовж тижня відбулося два засідання сесії Дрогобицької міської ради. 7 березня депутати обговорили організаційні питання, пов’язані з підготовкою до проведення позачергових виборів Президента України. А через 7 днів розглянули цілий спектр питань життєдіяльності міста.

Обговорюючи підготовку до президентських виборів, начальник відділу державного реєстру виборців, депутат Богдан Николаїшин нагадав, що не пізніше, як за 80 днів до голосування органи місцевого самоврядування мають відвести людні місця для облаштування інформаційних майданчиків – встановлення дошок оголошень, стендів, для розміщення матеріалів передвиборної агітації. У Дрогобичі таких місць буде 26.

З цього приводу свої думки висловили Богдан Недбальський, Олег Скрипух, Степан Федак, Михайло Ваврин, Богдан Звір. А Петро Сушко зауважив, що СШ №2 не буде змоги розмістити дві виборчі дільниці, як під час попередніх виборів, оскільки через відсутність фінансування не вдалося відремонтувати актову залу.

До порядку денного чергової сесії міської ради, що відбулася 14 березня і скликалася ще Олексієм Радзієвським, було внесено кілька десятків проектів рішень. Але новообраний секретар ради Роман Курчик та більшість депутатів, на пропозицію громадськості, вирішили відкласти розгляд земельних та приватизаційних питань на два тижні. За цей час їх ще раз ретельно вивчать у депутатських комісіях на предмет законності та відсутності корупційних намірів.

Відтак сесія розпочала розгляд питань, що залишилися. Так, народні обранці затвердили звіт про виконання міського бюджету Дрогобича за 2013 рік і внесли деякі зміни до бюджету поточного року, розглянули низку економічних питань. Депутати також затвердили декілька програм у галузі житлово-комунального господарства і програму забезпечення житлом молодих сімей шляхом кредитування.

Сесія звільнила із посади керуючого справами міськвиконкому Євгена Шильника. А ось щодо нової кандидатури міська влада ще не визначилася. Тривають консультації і щодо можливих претендентів на посаду першого заступника міського голови.

На завершення роботи сесії депутат Ігор Розлуцький повідомив, що минулого тижня Дрогобич прийняв перших біженців з території Криму. Їх спершу розмістили у готелі туристичного комплексу «Дрогобич» (колись «Тустань»), а згодом поселили до оздоровниць Східниці.

Секретар ради Роман Курчик оголосив перерву у роботі сесії до 28 березня (якщо не станеться якихось надзвичайних подій). На цей день запланований розгляд відкладених питань порядку денного та внесення змін до складу виконавчого комітету.

Ярослав ГРИЦИК

 

Порох треба тримати сухим

Усі ці дні, починаючи з 3 березня, Дрогобицький військкомат працював у посиленому режимі практично цілодобово. Військовий комісар Віктор Попов організував його роботу на належному рівні, залучивши до неї колишніх працівників. Екстерном склали іспит з мобілізаційного предмету резервісти.

Того дня 152 військовозобов’язаних уже були готові одягнути військову форму.

Заводжу розмову із двома хлопцями-друзями 27-річним Ростиславом Гуком і 25-річним Тарасом Слив’яком. Перший служив у морській піхоті у Феодосії, другий – у десантних військах у Львові. Страху у них немає, навиків не втратили. На призовному пункті – мов у мурашнику, всі зосереджені: адже йде мобілізація резервів, які завтра-післязавтра зі зброєю в руках будуть захищати суверенну Україну.

Володимир ТУРМИС

 

Переможець епістолярного жанру

Кількома днями раніше начальник Центру поштового зв’язку №3 Ольга Лужецька в урочистій обстановці вручила премію в сумі 500 гривень учневі 6 класу СШ №14 Юрію Гончарику, який став переможцем міжнародного конкурсу творів епістолярного жанру: «Напиши листа і розкажи, як музика впливає на життя людини».

Конкурс проводився під патронатом «Укрпошти». Безперечно це радість для Юрка, а разом і для колег однокласників за свого товариша.

 

Вандал із вулиці Спортивної

У той час, коли молоді свідомі українці з патріотичними намірами поспішали до військомату, щоб піти до війська і захищати Батьківщину, один недолугий 34-річний дрогобичанин із вулиці Спортивної взявся на новому кладовищі, що на вул. П.Орлика, трощити надгробні пам’ятники.

Безбожник понівечив 14 могил, завдавши родинам покійних гіркого болю, розчарувань і матеріальних збитків.

Вл.інф.

 

У Доброгостові вшанували Кобзаря

З нагоди вшанування пам’яті Великого Кобзаря в бібліотеці-філії с.Доброгостів відбувся конкурс художнього читання творів Тараса Шевченка, у якому взяли участь учні 4-х та 5-х класів Доброгостівської загальноосвітньої школи.

На початку заходу вступне слово виголосила бібліотекар бібліотеки-філії с.Доброгостів Стефанія Пушак, яка ознайомила дітей із цікавими й маловідомими подробицями життя і творчості великого поета, в особі якого український народ ніби з’єднав найкращі духовні сили.

У залі панувала зворушлива атмосфера, декламація віршів перепліталася із піснями на слова Шевченка у виконанні юних вокалістів, вдало підібраних музичних композицій молодих цимбалістом. Велика подяка вчителям Доброгостівської музичної школи Ірині Олексин та Лідії Шимків за прекрасне музичне забарвлення святкового заходу, яке наповнило присутніх радістю та позитивними емоціями.

Наприкінці свята за результатами конкурсу журі оголосило переможців. Ними стали учні 4-А класу Соломійка Лоб, Роман Жагаляк та Юлія Лаврик, які розділи між собою перше місце, 2-е місце зайняла учениця 4-Б класу Вероніка Мотуз і 3-є – учениця 5-Б класу Ярина Дашко. Їх нагороджено грамотами і книжковими подарунками.

Кор. «ГЗ»

 

Скарби безсмертного Кобзаря

Серед цікавих березневих імпрез була літературно-музична композиція «Скарби безсмертного Кобзаря», яку проведено 11 березня у читальній залі Дрогобицької центральної міської бібліотеки ім. В.Чорновола. Захід організувала дрогобицька «Просвіта», центральна міська бібліотека і Конгрес української інтелігенції Дрогобиччини.

Ведучим цієї імпрези був викладач Дрогобицького державного музичного училища ім. В.Барвінського, голова Дрогобицького КУНу Володимир Грабовський. Вступне слово про Т.Шевченка виголосив відомий дрогобицький журналіст Роман Пастух. Потім виступали з поезією, співали соло і гуртами музичні твори на шевченківську тему учні Дрогобицької музичної школи №1: Анастасія Іванюш, Божена Савка, Божена Кондратюк, Назарій Павлюх, Микола Прунчак, Ірина та Христина Аксьонови, Галина Домін, Аліна Журов і Юліана Колінко, а також студенти Дрогобицького музичного училища Уляна Губицька, Марія Рій, Тетяна Топорович, Анна Комарницька, Стефанія Сондей, Анастасія Прокопенко.

Михайло БОГАЧЕНКО, заступник голови Дрогобицької «Просвіти»

 

Подорож сторінками життя Тараса

Побувавши на святі у Стебницькій ЗОШ №6, я переконалася, що навіть маленькі другокласники, які нещодавно влилися у шкільну родину, багато чого знають про Великого Кобзаря. Разом зі своєю вчителькою Любов’ю Василівною Кузьмяк вони підготували усний журнал «Від Тарасика до Тараса». Завдяки школярам гості свята мали можливість здійснити подорож сторінками життя Тараса Шевченка.

Не залишила байдужими присутніх пісня «Над Дніпровою сагою» у виконанні бандуристки Оксани Кісь, випускниці школи. Святково прибраний зал, декламація віршів Шевченка, виконання пісень на слова Кобзаря, наочне знайомство з його картинами та запальний український танець переповнили емоції присутніх.

Увінчалося свято покладанням квітів до пам’ятника Шевченка у центрі міста.

Марічка ДРАБИЧ

 

Із внуком дід – нерозлийвода

Перший міський голова Дрогобича у незалежній Україні Мирослав Глубіш завжди мав свою радикальну точку зору на перебіг подій у державотворенні. Його часто не розуміли, позаяк вважали, що необхідно бути м’якішим у висловлюванні. Але Глубіш не був би Глубішем, коли б слухав когось, а не своє сумління. Колись історики вивчать роль і значимість Мирослава Івановича у легалізації УГКЦ, у творенні багатьох важливих і значимих національних проектів. До речі, нинішній міністр оборони України, стриянин Ігор Тенюх якось у розмові сказав буквально таке: «Я вдячний долі, що моїм учителем з предмету національної гідності був Глубіш». Нині, коли надворі подих війни, хотілося б почути думки Мирослава Глубіша.

У властивій йому манері, не згладжуючи гострих кутів, він розпочав аналізувати ситуацію у країні і наслідки, які нас очікують. Спершу Мирослав Іванович (а розмова відбулася 4 березня) розбив у пух і прах кадрові призначення, побоюючись певної узурпації влади БЮТом, але через призму історичної ретроспективи і знань видав буквально таке: «Росія – в агонії, вона відволікає свої внутрішні проблеми наступом на Крим. Це один із менталітетних прийомів чужоземців, особливо наших сусідів. Але після цієї бурі вони пожнуть для себе смерч. Вони ще не розсердили українців остаточно. Відплата неодмінно прийде для них. Я пригадую, як у 1990 роках із Запоріжжя і Криму до мене надходили листи від незнайомих людей, у яких вони висловлювали побоювання за свою національну позицію. Вони просили підтримати їх у прагненнях позбутися комуністичних ідолів, надіслати їм відповідні листівки. УРП завжди надавала ідеологічну підтримку, але цього замало. Потрібна державна підтримка національного спрямування, а це телебачення, книги, кадри і т.д. За всі ці роки, східняків і кримчан обділили увагою, тому їх заполонили проросійські чорносотенці, для яких все українське – вороже. Тож треба дожитися, щоб у своєму домі ґаздували чужинці. Треба не зволікати, ротацію у всіх силових структурах, щоб зупинити орду».

Того ж таки дня Мирослав Глубіш попрямував до військкомату і одним із перших записався добровольцем. Я був подивований і приємно вражений цим вчинком, позаяк знаю, що минулого року його життя висіло на волоску від смерті. Але лікарі зробили все можливе, щоб бойовий дух Мирослава Глубіша не похитнувся ні на йоту. Так склалося у його житті з дружиною Іриною, що Бог подарував їм одну доньку. Тепер він дідусь і має внука Остапа, з яким нерозлийвода. І хоч йому трохи більше, як три роки, проте він постійний учасник національно-патріотичних заходів. Росте із хлопчини справжній патріот, а таких нині тисячі і ще будуть, бо українські родини нині ратують за багатодітні сім’ї. Так, що все буде добре, - як любить говорити Мирослав Глубіш, - за нами правда, віра і Бог.

Володимир ТУРМИС

 

Vivat Academia! Vivant Professores!

Згідно зі ст. 40 Закону України «Про загальну середню освіту», кожен навчальний заклад проходить раз на 10 років державну експертизу – атестацію.

Це основна форма державного контролю, яка спрямована на визначення ефективності роботи загальноосвітнього навчального закладу відповідно до державних стандартів, результативності навально-виховного процесу, аналізу потенційних можливостей закладу та  ступеня їх реалізації.

У цьому навчальному році державну експертизу проходила і Дрогобицька гімназія.

Компетентна комісія, утворена Департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, впродовж листопада-грудня вивчала всі параметри роботи гімназії.

Для того, щоб бути атестованим із відзнакою, необхідно набрати не менше 760 балів. Гімназія набрала 826 балів!

Щиро дякую своїм заступниками Д.Фарбітник, Р.Блищаку, Г.Соневицькій, В.Журбі за їхній професіоналізм та вміння організувати колектив гімназії на плідну працю.

Висловлюю подяку усім педагогічним працівникам гімназії, усім службам навчального закладу за самовіддану і наполегливу працю, небайдужість, відповідальність за навчання і виховання підростаючого покоління – майбутнього України.

Іван ЛЕПКИЙ, директор Дрогобицької гімназії, заслужений вчитель України

 

Семінар-практикум директорів шкіл

У загальноосвітній школі №4 відбувся семінар-практикум директорів шкіл Дрогобича і Стебника. Тема цікавила всіх керівників – «Документування діяльності та загальні вимоги до складання та оформлення документів у загальноосвітніх навчальних закладах». Організації семінару сприяли заступник начальника міського відділу освіти О.П.Олексюк та завідувач міського методичного кабінету Г.Г.Марчук.

Провідну думку семінару можна озвучити так: без освіти Дрогобич ніколи б не перетворився на культурний і науковий осередок Прикарпаття. Тому педагоги присвятили кілька рядків кожному навчальному закладу, підкреслили сильні сторони чи особливості роботи.

Наталя СВОЙКІНА

 

Дискутували педагоги

На базі Дрогобицької спеціалізованої школи №16 – опорної з національного виховання – відбувся «круглий стіл» на тему «Педагогічна спадщина Василя Сухомлинського: теорія і сучасність».

У його роботі взяли участь гості з кафедри педагогіки ДДПУ ім. І.Франка: О.Вишневський, Т.Пантюк, О.Кобрій, О.Невмержицька, В.Городиська – професори, доценти, кандидати і доктори педагогічних наук; методист ММК О.Іваник, вчителі-предметники, класні керівники шкіл Дрогобича і Стебника, голови шкільних методичних об’єднань, творча група класних керівників.

Учасників «круглого столу» привітав Ю.Модрицький – заступник директора з навчально-виховної роботи СШ №16.

З історичною довідкою про українського педагога, публіциста, поета, письменника В.Сухомлинського виступила модератор «круглого столу» С.Криса, вчитель СШ №16. Дослідники педагогічної науки запропонували вживати термін «Сухомлиністика», яким користуються дисертанти, викладачі ВНЗ, бібліотекарі.

У своєму виступі «Українська педагогіка на роздоріжжі ХХ ст.» О.Вишневський – патріарх кафедри педагогіки ДДПУ – акцентував на формуванні патріота-характерника, для якого є головним «служіння Богові і Україні».

Учасниками засідання прийнято одностайне рішення продовжити співпрацю з ДДПУ, створити в СШ №16 психолого-педагогічну лабораторію. Підсумки роботи «круглого столу» підбила представник міського методичного кабінету методист О.Іваник, яка виступила із заключним словом.

О.ІВАНИК, ММК методист,

С.КРИСА, голова ММО класних керівників

 

Обережно: вибухонебезпечні предмети

З настанням весни кожного року на полях, присадибних ділянках, у лісах та парках, у річках та ставках тощо люди знаходять вибухонебезпечні предмети часів Другої світової війни.

Зовні вони нагадують безформні куски металу, зіпсовані іржею, проте, як правило, вибухова речовина, що міститься всередині, може вибухнути від удару, тертя, струсу або інших механічних впливів. і завдати великої шкоди та призвести до загибелі людей.

Вибухові речовини, що застосовуються в боєприпасах, – це хімічні сполуки, що навіть після довготривалого перебування у воді або землі не втрачають здатності вибухати, а в деяких випадках, після хімічної взаємодії з металевим корпусом боєприпасів, утворюють новий вид дуже чутливої сполуки.

Тому Дрогобицький РВ ГУ ДСНС України у Львівській області звертається до жителів та гостей Дрогобичини з проханням дотримуватися заходів безпеки при виявленні таких предметів. Їх не можна торкатися і тим більше – не намагатися розібрати адже це загрожує життю. Потрібно негайно сповістити про небезпечну знахідку місцеві органи влади, міліцію, підрозділ державної служби України з надзвичайних ситуацій за телефоном «101»; до прибуття працівників відповідних служб взяти місце і предмет під нагляд; не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.

Дотримання правил поводження з вибухонебезпечними предметами – запорука вашої безпеки та ваших дітей!

В.ЯВІР, головний фахівець Дрогобицького РВ ГУ ДСНС України у Львівській області

 

Спалювання трави, сміття, побутових відходів – крок до пожежі

Дрогобицький РВ ГУ ДСНС України у Львівській області занепокоєний тим, що із настанням теплої погоди все частіше трапляються випадки неконтрольованого випалювання сухої трави, сміття, побутових відходів на відкритих ділянках, на узбіччях доріг, поблизу лісових масивів та поряд з житловими будинками та спорудами.

Ці необдумані дії вкрай небезпечні тому, що можуть призвести до виникнення пожеж у приватних житлових та господарських спорудах, на дачних садибах. В основному це відбувається коли вітер перекидає вогонь від палаючої сухої трави, сміття та побутових відходів на будівлі. Також, неконтрольоване спалювання сміття на узбіччі автодоріг підвищують можливість виникнення дорожньо-транспортних пригод.

Працівники ДСНС України попереджають, що за умов сильного вітру, іскри від вогнища з легкістю можуть потрапити на житловий будинок, присадибну споруду чи домашнє майно, що, своєю чергою, призведе до виникнення пожежі. Для цього необхідно слідкувати за розпаленим багаттям і не залишати його доки полум’я повністю не згасне. В разі необережності наслідки можуть бути дуже жахливими. Вогнище, залишене без нагляду, іноді спалює по декілька гектарів трави, пошкоджує дерева, а також, доволі часто залишає людей без даху над головою.

Також, слід пам’ятати, що випадки спалення трави, сміття та побутових відходів не лише відволікають рятувальників від дійсно важливого чергування щодо забезпечення пожежної безпеки населених пунктів, а ще й створюють ймовірність виникнення пожеж в житловому секторі та в лісових масивах. Очищення вогнем зазвичай занадто дорого обходиться і тим, хто запалив сірника, і тим, хто гасить полум’я.

Дрогобицький РВ ГУ ДСНС України у Львівській області

 

СПОРТ

Змагалися юні баскетболісти

Від 3 лютого до 6 березня у спортзалі Дрогобицької ДЮСШ ім. І.Боберського проходив чемпіонат Дрогобича та Стебника з баскетболу серед збірних юнацьких та дівчачих команд загальноосвітніх шкіл. Ці змагання входять до заліку 19 спортивних ігор школярів «Юність Прикарпаття».

У турнірі взяли участь 13 юнацьких та 8 дівчачих команд. Загальна кількість учасників – 196.

Юнацькі команди змагалися у двох групах. За 1-7 місця боролися баскетболісти ЗОШ №№ 4, 14, 17; СШ №№2, 16, гімназії та педагогічного ліцею. За 8-13 – команди ЗОШ №№ 1, 5, 7, 11, 15, 18.

Надзвичайно напруженими були поєдинки між фаворитами змагань – ЗОШ №№ 4, 14, СШ №2 та педагогічного ліцею. Спортсмени демонстрували досить високий рівень фізичної, технічної та тактичної підготовки. У підсумку команди розподілилися так:

1 місце – ЗОШ №14; 2 місце – ЗОШ №4; 3 місце – СШ №2; 4 місце – педліцей; 5 місце – гімназія; 6 місце – ЗОШ №17; 7 місце – СШ №16; 8 місце – ЗОШ №1; 9 місце – ЗОШ №5; 10 місце – ЗОШ №15; 11 місце – ЗОШ №11; 12 місце – ЗОШ №18; 13 місце – ЗОШ №7.

Дівчачі команди ЗОШ №№ 1, 4, 11, 17, СШ № 2, 16, гімназії та педагогічного ліцею змагалися за коловою системою в двох підгрупах та у фінальній частині. Баталії проходили, як завжди, напружено, безкомпромісно та емоційно. У підсумку команди розподілилися так:

1 місце – ЗОШ №17; 2 місце – гімназія; 3 місце – ЗОШ №16; 4 місце – СШ №2; 5 місце – ЗОШ №1; 6 місце – ЗОШ № 4; 7 місце – педліцей; 8 місце – ЗОШ №11.

Після закінчення змагань суддівська колегія нагородила переможців та призерів чемпіонату кубками і грамотами.

Організатори змагань висловлюють щиру подяку приватному підприємцю, директору магазину ювелірних виробів «Каблучка» Дмитру Зап’ятку, директору мережі магазинів спортивного інвентаря «Планета спорту» Богдану Монастирському та директору мережі магазинів «Наш край» Сергію Суку за постійну підтримку дитячого спорту.

М.КУЛИНИЧ, інструктор-методист ДЮСШ

 

Успіх наших акробатів

6-10 березня ц.р. у Шостці (Сумська обл.) проводився чемпіонат України зі стрибків на батуті (на акробатичній доріжці), в якому брали участь спортсмени Дрогобицької ДЮСШ. На турнір приїхали понад 100 спортсменів з десяти збірних команд областей.

Збірна Львівської області складалася винятково з Дрогобицьких спортсменів. Це: майстер спорту України Юрій Шевченко (ДДПУ), Майстер спорту України Олег Терехов (ЗОШ №4), кандидат у майстри спорту Святослав Андріїв (ЗОШ №3) та кандидат у майстри спорту Сергій Кравецький (професійно-політехнічний ліцей).

Після попередніх змагань наша команда посіла четверте місце і у складі п’яти кращих команд увійшла до фіналу, щоб поборотися за призові місця. У фінальній частині змагань наші акробати зуміли виступити краще за збірні Миколаївської та Житомирської областей і посіли третє місце. А перше та друге вибороли команди Луганської та Дніпропетровської областей. Бронзові медалі – це найкращий результат командних змагань збірної Львівщини за час незалежності України.

Наші спортсмени привезли додому бронзові нагороди та дипломи Міністерства молоді та спорту України. До цього результату варто додати і виконання Святославом Андріївим та Сергієм Кравецьким нормативу «Майстра спорту України». А студент ДДПУ Валентин Павлик вперше виконав всі вимоги до вправ, добре відстрибав, але «не дотягнув» 0,6 бала (це всього 1% необхідної суми) до нормативу «Майстра спорту України». Набралися серйозного змагального досвіду Наталія Ляхович (ЗОШ №1), Ярослав Ярема (гімназія), Юрій Линдюк (ЗОШ №2).

Одночасно із чемпіонатом України проводилися Всеукраїнські змагання серед спортсменів 2001-02 років народження. Добре виступила Юлія Федик (ЗОШ №4), котра посіла третє місце. Близьким до фіналу був Олег Мазурик (ЗОШ №4), якому не вдалося добре виконати подвійне сальто, але він виконав норматив кандидата у майстри спорту.

Михайло Лесишин (ЗОШ №5) та Ігор Буштин (ЗОШ №1) добре виконали першу та другу вправи відповідно.

Спортсменів готували тренери-викладачі Жанна Жгута, Оксана Жгута, Тетяна Вагіла та старший тренер-викладач, заслужений тренер України Роман Веклюк.

М.КУЛИНИЧ, інструктор-методист ДЮСШ

 

ПОДАТКОВА ІНФОРМУЄ

Запитували – відповідаємо

На запитання платників податків під час проведення чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» відповідала перший заступник начальника Дрогобицької ОДПІ Світлана Дмитрівна СОЛОНЕНКО.

- Чи подається річна декларація щодо отриманих об’єктів спадщини (подарунка), якщо податок на доходи фізичних осіб сплачено до їх нотаріального оформлення або такі об’єкти оподатковуються за нульовою ставкою?

- Виходячи із положень п. 179.2 ст. 179 Кодексу вартість такої спадщини (дарунку) платники не зобов’язані включати до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, за умови відсутності інших підстав для подання декларації.

- Чи має право один із батьків скористатись правом на податкову знижку за навчання дитини (студента, який працює)?

- Якщо студент упродовж року одночасно навчався і працював, отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має сам студент за умови документального підтвердження понесених витрат на навчання, а не його батьки, так як він вже не перебуває на їх утриманні.

Якщо студент влаштувався на роботу лише після закінчення навчання у звітному році і до моменту свого працевлаштування не отримував заробітну плату, то право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року має той з батьків, який фактично здійснював оплату за навчання.

- Я отримав у спадщину квартиру від матері. Чи потрібно відображати в річній декларації вартість спадщини?

- Згідно із п. 179.2 ст. 179 розділу IV Кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, якщо фізична особа отримала у спадок квартиру від матері, то така особа не зобов’язана відображати такий дохід у податковій декларації про майновий стан і доходи.

- В які терміни подається декларація фізичними особами, які мають право на податкову знижку?

- Зазначена категорія платників може скористатись таким правом протягом всього календарного року, наступного за звітним, а не лише до 1 травня такого року, тобто протягом всього 2014 року.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Інформаційно-комунікаційний сектор Дрогобицької ОДПІОбновлен 19 мар 2014. Создан 18 мар 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником