''ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ''

«Мобільна» ревізія

Базові станції мобільного зв’язку перевірила обласна СЕСУ «Галицькій Зорі» був опублікований лист членів організації «Народний фронт Дрогобиччини», які стурбовані розміщенням на території нашого міста великої кількості базових станцій операторів мобільного зв’язку і їхнім впливом на здоров’я людей. Аналогічне звернення було скероване і в Дрогобицьку міську раду, питання обговорювалося депутатами міської ради під час сесійних засідань.
Виконавча влада відреагувала на цю проблему і скерувала листа у Львівську обласну санепідемстанцію із вимогою здійснити обстеження електромагнітного випромінювання станцій мобільного зв’язку. Оскільки таких станцій різних операторів на території Дрогобича є близько тридцяти, для здійснення перевірки було обрано декілька адрес їхнього розташування у густонаселених мікрорайонах міста.
8 квітня у Дрогобич прибули спеціалісти обласної санепідемстанції, а також представники двох операторів мобільного зв’язку «Київстар» та «Астеліт (life:))», чиї базові станції знаходяться за обраними для перевірки адресами. Окрім них, до складу комісії увійшли працівники Дрогобицької міської санепідемстанції, перший заступник міського голови Петро Суда, представники відділів внутрішньої політики міськради Іван Тихий та економіки Богдан Назар, журналісти.
Спершу мікроавтобус із такою численною делегацією вирушив на вул.М.Грушевського,58, де на даху КП «Універмаг» розташовані дві базові станції мобільного зв’язку. За допомогою спеціального обладнання заміри електромагнітного випромінювання здійснив лікар оперативної лабораторії Львівської обласної санепідемстанції Вадим Стасюк.
На вимогу Петра Суди вимірювання здійснювалися не лише поруч із будівлею «Універмагу», а й біля ЗОШ №14 і дитсадка, на подвір’ї будинку №68 на вул. М.Грушевського, біля нафтового технікуму та ВПУ-19. Зафіксований рівень електромагнітного випромінювання був нижчим порогу чутливості приладу, який становть 0,26 мкВт на кв.см, при допустимій санітарній нормі 2,5 мкВт на кв.см. Комісія навіть завітала у квартиру №14 будинку на вул.М.Грушевського,68, яка розташована на п’ятому поверсі і її вікна виходять на будівлю «Універмагу» з вежами мобільного зв’язку на даху. У помешканні було зафіксовано рівень випромінювання 0,09 мкВт на кв.см, що також є нижчим за межу чутливості приладу і, відповідно, допустимих в Україні норм.
Цього дня експерти обласної СЕС також здійснили заміри електромагнітного випромінювання поблизу базової станції мобільного зв’язку, розташованої на адміністративній будівлі колишнього АТП-14607 на вул.Самбірській, а також біля двох станцій, змонтованих на трубі котельні КП «Дрогобичтеплоенерго» (на розі вулиць Бориславської та Святого Юра). І в цих випадках рівень випромінювання був нижчим порогу чутливості приладу, тобто відповідав діючим санітарним нормам.
Журналісти навіть на хвильку засумнівалися у точності показів приладу. Але Вадим Стасюк одразу ж продемонстрував його роботу на прикладі, вимірюючи випромінювання мобільних телефонів членів комісії. У момент виклику і встановлення з’єднання телефон випромінював від 40 до 60 мкВт на кв.см, після чого рівень спадав і під час розмови становив близько 10 мкВТ на кв.см. У режимі очікування випромінювання мобільника було меншим порогу чутливості вимірювального приладу.
- Люди даремно остерігаються базових станцій, встановлення яких без дотримання вимог Міністерства охорони здоров’я України та санітарного законодавства не допускається. Розташовані поряд будинки не перебувають під впливом випромінювання цих станцій, оскільки «промінь» завжди спрямовується над сусідніми спорудами або між ними для забезпечення якісного зв’язку. Натомість мобільні телефони під час розмови випромінюють більше, адже це свого роду радіочастотні передавачі. Причому, ближче до базових станцій рівень випромінювання апарату є меншим, - прокоментував побачене лікар оперативної лабораторії Львівської обласної СЕС Вадим Стасюк і додав: - Більша кількість базових станцій не лише покращує якість зв’язку та підвищує число абонентів, а й зменшує рівень випромінювання мобільних телефонів.
Наразі різноманітні наукові дослідження не змогли підтвердити, що малоінтенсивне випромінювання базових станцій стільникового зв’язку, які експлуатуються відповідно до існуючих норм, може завдавати шкоди здоров’ю. У цьому випадку велику роль відіграє самонавіювання – емоційна людина дійсно може відчувати погіршення самопочуття, перебуваючи поблизу базових станцій, навіть якщо вони вимкнені. Експерименти довели, що ця проблема має здебільшого психологічний характер.
Завідувач відділення гігієни праці Дрогобицької міської санепідемстанції Ростислав Лебіщак додав:
- На сьогодні в Україні діють чи не найжорсткіші норми гранично допустимого рівня електромагнітного випромінювання у місцях перебування людей – 2,5 мкВт на кв.см. Для порівняння, у Росії, Білорусії, Угорщині – 10 мкВт на кв.см, у країнах Скандинавії – 100 мкВт на кв.см. Наші норми розроблені Лабораторією гігієни електромагнітних випромінювань Інституту гігієни і медичної екології ім. А.Марзєєва Академії медичних наук України. Кожну базову станцію розраховують на мінімальне електромагнітне випромінювання. Однозначно можна сказати, що воно є значно меншим, ніж від передавачів місцевих телеканалів і FМ-радіо.
Ми попросили менеджера зі зв’язків з громадськістю Львівської філії компанії «Київстар» Віктора Гальчинського дати поради, як правильно користуватися мобільними телефонами, щоб зменшити вплив електромагнітного випромінювання. Віктор Григорович сказав:
- Як уже говорилося, науковцям наразі не вдалося довести, що слабкі радіочастотні сигнали, які випромінюються безпроводовими мережами, завдають шкоди здоров’ю людини. Але зменшити їхній влив на наш організм можна. Оскільки у момент виклику і встановлення з’єднання випромінювання мобільного телефону є вищим, а потім зменшується у декілька разів, то найпростішою порадою буде тримати телефон у момент встановлення з’єднання у руці, а не біля вуха. Якщо ви часто користуєтеся мобільним зв’язком, щоб зменшити вплив електромагнітних хвиль на головний мозок, варто користуватися телефонною гарнітурою (проводові навушники або пристрій Bluetooh). Обмежити користування мобільним телефоном слід вагітним жінкам та дітям віком до 10 років. Не треба давати мобільник малюкам до двох років, хоч мами досить часто забавляють ним своїх діток як іграшкою. Особам, які мають кардіостимулятори, також не можна користуватися мобільним зв’язком, щоб уникнути збоїв у роботі цих приладів, - зазначив пан Гальчинський.
За результатами роботи комісії були складені відповідні акти, у яких зазначено, що за результатами проведених досліджень на вулицях М.Грушевського, Самбірській та Св.Юра базові станції мобільного зв’язку збудовані та експлуатуються відповідно до погодженої проектної документації та санітарних паспортів.
Ярослав ГРИЦИК
Фото автора


Создан 13 апр 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником