ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


УКРАЇНА НА ПОРОЗІ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ
13 травня міський голова Трускавця Руслан Козир провів прес-конференцію для ЗМІ регіону. Тема зустрічі з журналістами – «Україна на порозі великих змін: децентралізація влади і реформи місцевого самоврядування».

Руслан Козир розповів, що днями повернувся з наради у Кабміні, яку провів Віце-прем’єр-міністр України – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимир Гройсман. Там обговорювали концепцію реформи місцевого самоврядування та проект змін до Конституції України щодо децентралізації влади.

Згідно з проектом, у 2015 році система адміністративно-територіального устрою України буде трирівневою: регіон (область), район, громада.

Громадою є адміністративно-територіальна одиниця, яка включає один або декілька населених пунктів (село, селище, місто), а також прилеглі до них території. Органами місцевого самоврядування громади є: голова громади – сільський, селищний, міський голова; рада громади – сільська, селищна, міська рада; виконавчі органи ради.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси громад району, є районна рада та її виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси громад області, є обласна рада та її виконавчі органи.

Голови районної та обласної рад обираються відповідними радами та очолюють виконавчий комітет ради. За поданням обраного голови ради формують склад виконавчого комітету ради.

Замість голів місцевих державних адміністрацій (ОДА, РДА) в областях і районах, Києві та Севастополі (після тимчасової окупації) діятимуть голови державних представництв (фактично префекти). Їх призначатиме Президент України за поданням Кабінету Міністрів. Повноваження голів держпредставництв такі: нагляд за відповідністю актів органів місцевого самоврядування Конституції та законам України, координація роботи територіальних і центральних органів виконавчої влади, а також координація роботи усіх органів влади на місцях в умовах надзвичайного чи військового стану.

Реформа передбачає зменшення кількості адміністративних утворень. Це дозволить суттєво скороти видатки на утримання чиновницького апарату, сприятиме подоланню корупції, зменшенню бюрократії. На сьогодні в Україні існують такі територіальні утворення: АР Крим, 24 області, міста Київ та Севастополь, 490 районів, 458 міських рад, 783 селищні ради, 10279 сільських рад. Після реформи планується утворити 27 регіонів (АРК, 24 області, Київ та Севастополь), майже 100 районів та майже 1500 громад.

Концепцією пропонується закріпити право місцевого самоврядування залишати на місцях частину загальнонаціональних податків (наприклад, податок на прибуток підприємств тощо), чого давно домагаються міські голови. За цим принципом мав би формуватися Держбюджет 2015 року. Принциповою є чітка фіксація того, що обсяг фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування має відповідати їхнім повноваженням.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування будуть: рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, в тому числі місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків, земля, природні ресурси, що є у власності сільських, селищних, міських громад, а також об’єкти, що є у власності районних і обласних рад.

Проект змін до Конституції України передбачає вилучення у Верховної Ради повноважень, які не є політичними. Зокрема, рішення щодо утворення і ліквідації районів, встановлення і зміни меж районів і міст, віднесення населених пунктів до категорії міст, перейменування населених пунктів і районів прийматиме Кабінет Міністрів. Також пропонується встановити, що чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах. А позачергові місцеві вибори призначаються у місячний термін із часу настання відповідних правових підстав.

За словами Руслана Козира, учасникам засідання у Києві повідомили, що процес підготовки законодавчої бази реформи планується завершити у 2014 році і розпочати втілювати її в життя у 2015-му. Восени 2015 року мали би відбутися вибори до місцевих органів влади за новим адміністративно-територіальним устроєм. Але, на думку мера Трускавця, з огляду на ситуацію на Сході України, вибори на місцях треба провести значно швидше.

Після запитань журналістів щодо концепції запропонованої реформи, Руслан Козир відповів і на інші – про буденні проблеми міста-курорту. Йшлося про програму кредитування малозабезпечених верств населення у процесі повного переходу Трускавця на систему індивідуального опалення житлових будинків, благоустрій і перетворення вул. Т.Шевченка на пішохідну зону, встановлення у місті системи відеоспостереження тощо.

Через неспокій у країні число відпочивальників у Трускавці значно зменшилося (особливо росіян). Попри те, на курорті прогнозують, що літній сезон таки буде успішним. Це підтвердили травневі вихідні, коли на відпочинок приїхало чимало гостей. Сподіваються у Трускавці «перехопити» і якусь частину відпочивальників, котрі планували оздоровлюватися у санаторіях Криму.

Працівники пера і мікрофона поцікавилися теперішніми взаєминами трускавецької влади з керівництвом міста-побратима Слов’янська, який зараз став ареною бойових дій. Руслан Козир розповів, що трускавчани запрошували слов’янських школярів у гості на Великдень, а депутатам тамтешньої міськради пропонували провести спільну сесію для засудження сепаратизму та підтримки територіальної цілісності України. На жаль, жодної відповіді так і не дочекалися. Зараз через проведення антитерористичної операції мобільний зв’язок у Солов’янську заблокований, тож контакти перервалися.

«Мешканці сходу нарікають, мовляв, Київ їх не чує, не допомагає… Але ж уряд Азарова торік виділив на ремонт доріг на Львівщині майже 170 млн грн. (на папері), а на дороги Донеччини – 3 млрд грн. Тому ж Слов’янську на розвиток інфраструктури курорту держава скерувала 28 млн грн., а Трускавцю – нічого. І це при тому, що в Слов’янську оздоровлюється 3 тисячі осіб на рік, а у нас – 20 тисяч. То хто би мав нарікати, що його не чують?» - риторично запитав Руслан Козир.

На завершення прес-конференції міський голова продемонстрував журналістам документ, який надійшов із Єврокомісії, де підтверджується статус Трускавця як курорту європейського рівня.

Своєрідною родзинкою прес-конференції стала участь у ній журналістки Лариси з Краматорська Донецької області. Жінка взяла відпустку і з сім’єю приїхала на відпочинок до Трускавця, поки ситуація у їхньому місті стабілізується. Паралельно вона готує матеріал для газети «Краматорськтехнополіс» про досвід Трускавця у переході на систему індивідуального опалення, тож поставила меру декілька запитань з цього приводу. А згодом вже місцеві журналісти розпитували колегу про настрої мешканців Краматорська.

Лариса розповіла, що ситуація у місті напружена – мало не щодня чути постріли, вибухи, особливо з початком антитерористичної операції. Щоправда, частина місцевих мешканців, зазомбованих російською телепропагандою, не дуже приязно зустрічають українських військових, які борються з озброєними сепаратистами.

Більшість друзів та знайомих журналістки з Краматорська виступають за єдину Україну. Але зараз відкрито про це говорити не можна – за таке проросійські активісти можуть не лише побити, а й катувати чи навіть відібрати життя.

Проукраїнську позицію займають переважно людини з вищою освітою, які мислять, аналізують, не вірять кремлівській пропаганді. А прості робітники, пенсіонери, котрі не розуміються в політиці, легко піддаються ідеологічним маніпуляціям і підтримують сепаратистів.

Лариса зауважила, що якби її земляки хоч раз побували у Трускавці чи на Західній Україні, то змінили би свою думку про її мешканців. Адже сусідній Слов’янськ хоч і має статус курорту державного значення, до Трускавця йому ще дуже-дуже далеко. А згодом журналістка напівжартома подякувала «бандерівцям і шухевичівцям» за гостинний прийом.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 Создан 16 мая 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником