ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 23 травня 2014р.
Повернення Кобзаря

22 травня на майдані Тараса Шевченка відбулись урочистості з нагоди 153-ої річниці перепоховання Великого Кобзаря у Каневі.

10 березня на 49-му році життя перестало битися серце Великого Кобзаря. Він помер у Петербурзі, де на Смоленськом кладовищі і поховали Шевченка. Вірні друзі вирішили виконати заповіт поета, тож через два місяці після смерті Шевченкова труна відбула до рідного краю. 22 травня його тіло знайшло вічний спокій на Чернечій горі у Каневі, як і заповідав великий поет.

Урочистості у Дрогобичі розпочалися із панахиди. Її відслужили владика Дрогобицько-Самбірської єпархії УПЦ КП Яків, отець Мирослав Собота (УГКЦ), отець Михайло Бачинський (УАПЦ). З промовою до присутніх звернувся єпископ Яків.

Прозвучав невмирущий Шевченків «Заповіт» і до підніжжя пам’ятника лягли квіти від міської влади, керівництва Дрогобицького педагогічного університету, товариства «Просвіта», навчальних закладів та громадських організацій.

Згодом до мікрофона запросили в.о. міського голови Романа Курчика. У промові він коротко пригадав історичні моменти перепоховання Пророка українського народу, наголосивши на тому, як тодішня російська імперська влада продовжувала боятися навіть померлого Шевченка, не дозволяла людям достойно облаштувати його могилу. Поезія Тараса Шевченка надзвичайно актуальна у сьогоднішні дні. Але, на жаль, ще далеко не кожен українець готовий любити Україну так, як заповідав великий поет, жертвувати чимось заради рідної землі. Прикро, що навіть після трагічних подій на Майдані у владних кабінетах сидять чиновники, вважаючи, що в державі нічого не змінилося. Як приклад, Роман Курчик навів рішення Вищого адміністративного суду України щодо приватизації книгарні «Каменяр». Судді, незважаючи на численні звернення громадськості, міськради і протест прокурора, без особливих вагань винесли рішення, яке шкодить інтересам дрогобицької громади. «На жаль, корупція у вищих ешелонах влади нікуди не зникла. З нею дуже важко боротися. Але якщо і далі нічого не зміниться, народу доведеться діяти за шевченковими словами – «добре вигострить сокиру і заходиться знов будить», - резюмував Роман Курчик.

Слово про Тараса Шевченка виголосила доцент ДДПУ ім.І.Франка Марія Стецик.

Згодом біля підніжжя пам’ятника Кобзареві звучала поезія. Вірші декламували Іван Сех та учениця ЗОШ №16 Богдана Воят.

На завершення урочистостей слова попросив краєзнавець Роман Пастух. Він звернув увагу громадськості та влади на те, що майдан Тараса Шевченка зовсім не прикрашають вивіски з іноземними назвами закладів харчування – «Містер Капоне» (відомий італійський мафіозі) та «Чикаго піца» і закликав присутніх вимагати від власників закладів змінити ці чужі для дрогобичан назви.

Згодом ведучі свята Уляна Воят та Іван Сех (Народний дім ім.І.Франка) запросили представників влади та товариства «Просвіта» висадити на газоні неподалік пам’ятника символічний Дуб Шевченка з нагоди 200-ліття від дня народження Кобзаря (на фото). До цього історичного моменту були безпосередньо причетні Михайло Шалата, Микола Садоха, Роман Курчик, Іван Даців, Михайло Ваврин. Сподіватимемося, що жодна рука не підніметься зламати цей молодий дубок, деревце зростатиме і тішитиме наших нащадків.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора 

 

Століття минають – герої залишаються

У вівторок, 20 травня відбувся урочистий захід, присвячений Дню героїв.

Розпочався захід з благословення отця Ростислава. Він зокрема, зазначив, що завдяки останнім подіям в Україні, ми по-іншому почали розуміти, хто такі герої, по-іншому почали сприймати такі поняття як держава і нація.

Про героїв українського народу говорив в.о. міського голови Роман Курчик. Він зазначив, що в історії нашої держави є багато борців за волю України. Це і лицарі Київської Русі, і козаки Гетьманської доби, і січові стрільці, і вояки ОУН-УПА, а сьогодні ще й герої Небесної сотні, герої Майдану. Героями є і ті наші побратими, котрі нині на сході нашої держави захищають рідні землі від російського агресора. І всіх їх, борців за волю України, об’єднує єдине спільне гасло: «Бог і Україна понад усе».

Завдяки добірці відеоматеріалів, підготовлених спеціалістами відділу сім’ї, молоді та туризму, перед очима присутніх постала низка героїчних поколінь – козаки, січові стрільці, герої Крут, бійці УПА… Згадали і героїв новітньої історії України. Зі щемом у душі та сльозами на очах присутні переглянули відеоролик «Небесна сотня». Дякували у цей день тим, хто був на Майдані, хто отримав поранення, хто рятував нашу державу, а також 21-му мешканцю Дрогобиччини, котрі сьогодні у складі Національної гвардії несуть варту на блок-постах у Слов’янську.

Патріотичного забарвлення урочистостям додавали пісні у виконанні учнів вокально-естрадного відділу Стебницької дитячої музичної школи – дуету «Цьомки» та тріо «Кралечки» (керівник Уляна Воят). Пісню «Молитва», присвячену подіям на Майдані, виконала Ірина Комарницька. Літературна композиція «Ти усім поколінням співаєш, Кобзарю» прозвучала у виконанні Богдани Воят.

Завершився захід спільною молитвою за полеглих героїв. Відтак начальник відділу сім’ї, молоді та туризму Дрогобицької міської ради Олександра Пашко, яка була ведучою Свята героїв, запросила присутніх покласти квіти та лампадки біля світлин героїв Небесної сотні на панно, розташованому на стіні ратуші.

 

Проїзд таки подорожчає

У п’ятницю, 16 травня, у сесійній залі ратуші відбулися громадські слухання щодо зміни тарифів на проїзд громадським пасажирським транспортом.

Очікувалося, що у зібрання візьмуть участь небайдужі дрогобичани, громадські діячі, представники ВО «Майдан», але до рашуші завітали лише керівники фірм-перевізників, водії та окремі мешканці міста.

Перевізники стверджують, що за їхніми розрахунками вартість тарифу повинна бути у межах 2,50 – 3,00 грн.

За словами головного спеціаліста відділу економіки міськради Ігоря Куцопея, станом на березень ц.р. розрахунковий тариф становив 2,70 грн. До нього входять витрати на: пальне – 40% вартості за проїзд, зарплата – 40%, інші витрати – 20%. Вартість бензину зросла на 73%. Подорожчало і технічне обслуговування транспорту.

Дрогобичани наполягали, що вартість проїзду не повинна перевищувати 2 грн. через низький рівень зайнятості населення та кризову ситуацію в державі.

Начальник відділу економіки міськради Роман Корпан навів приклади тарифів в інших містах: Борислав – 2,50 грн., Трускавець – 2,50 грн., Стрий – 3,00 грн.

В.о. міського голови Роман Курчик зауважив, що всі аргументи взято до уваги, а остаточне рішення 22 травня прийме виконком.

Коли верстався номер стало відомо, що члени міськвиконкому затвердили тариф на перевезення пасажирів міськими маршрутами у розмірі 2 грн.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Олег Тягнибок зібрав аншлаг у Трускавці

У суботу, 17 травня, у містах Дрогобиччини побував кандидат у Президенти України від ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

Спершу він зустрівся із трускавчанами, згодом відвідав Борислав, відтак мав змогу поспілкуватися з мешканцями Дрогобича і району у Народному домі ім.І.Франка.

Послухати кандидата прийшло чимало виборців. Головною темою спілкування між мешканцями Дрогобиччини та Олегом Тягнибоком була найболючіша на сьогодні тема – напружена ситуація на Сході України. А вже після цього виборці цікавилися програмою кандидата у Президенти, його депутатською діяльністю, політичною оцінкою сьогоднішніх подій, прогнозами на майбутнє та ін.

Як розповів депутат Львівської обласної ради, член фракції ВО «Свобода» Михайло Задорожний, котрий побував разом з Олегом Тягнибоком на всіх трьох зустрічах, дещо неочікувано переповненою була велика глядацька зала у Трускавці. Причому майже дві третини учасників зустрічі становили відпочивальники. Їм було надзвичайно цікаво «на живо» побачити лідера ВО «Свобода» і поставити йому запитання. Кандидат у Президенти – знаний оратор, тож упевнено відповів на всі, навіть гострі запитання виборців.

Ярослав ГРИЦИК

 

Михайло Задорожний звітував у Меденичах

Депутат Львівської обласної ради, член фракції ВО «Свобода» Михайло Задорожний продовжує звітувати перед громадами виборчого округу №26 Дрогобицького району.

Нагадаємо, що згідно з законом України «Про статус депутатів місцевих рад», кожен обранець сільської, міської, районної чи обласної ради зобов’язаний бодай раз у рік прозвітувати перед громадою, яка його обрала, про зроблене, розповісти над чим працює. На жаль, далеко не кожен із народних обранців є законослухняним і відповідальним перед людьми.

Цього аж ніяк не скажеш про Михайла Задорожного, котрий очолює постійну депутатську комісію облради з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку. Він регулярно звітує перед виборцями на особистих зустрічах та через ЗМІ.

18 травня М.Задорожний звітував на сході селища у Меденичах. Спершу депутат коротко підсумував зроблене ним для Дрогобицького району загалом. Та меденичан насамперед цікавило як народний обранець відстоює інтереси громади їхнього населеного пункту.

Михайло Задорожний повідомив, що долучився до закладення у бюджеті Львівщини на 2014 рік 200 тисяч гривень на ремонт дороги Стрий – Меденичі (через Летню) та 300 тисяч гривень на придбання сміттєвоза для селища. Залишається чекати на державне фінансування. Окрім того, депутат скерував 15 тис. грн. на будівництво пам’ятника Борцям за волю України, спорудження якого розпочалося кілька років тому. М.Задорожний висловив сподівання, що цього року у День Незалежності України монумент урочисто відкриють. Адже сам пам’ятник уже готовий, залишилося його встановити, облаштувати майданчик, здійснити благоустрій території. Це буде місце, де громада зможе збиратися для відзначення різноманітних пам’ятних дат. Михайло Леонович готовий допомогти вже новообраному селищному голові у завершення реалізації цього проекту.

Допомагав обласний депутат меденицькій громаді і в попередні роки, сприяючи у виділенні коштів не ремонт комунальних доріг, відгукувався на прохання про допомогу церковних громад та ін.

Михайло Задорожний поспілкувався з мешканцями селища, відповів на їхні запитання.

Друга частина сходу селища була присвячена озна-йомленню з передвиборчими програми трьох кандидатів на посаду селищного голови Меденич. Адже 25 травня тут відбудуться позачергові вибори, оскільки попередній голова за станом здоров’я подав у відставку.

Ярослав ГРИЦИК

 

«Країна Франкіана» знову у Дрогобичі

26-29 травня вдруге відбудеться літературно-мистецька академія «Країна Франкіана», яку організовує ДДПУ ім.І.Франка спільно з музеєм «Дрогобиччина» та муздрамтеатром ім.Ю.Дрогобича.

26 травня о 16.30 розпочнеться Франківський мистецький вечір «Пісня і праця». 27 травня о 10.00 відбудеться наукова конференція «Іван Франко – письменник, державотворець, речник соборності України». Учасники конференції оглянуть роботи художника Євгена Безніска у Палаці мистецтв.

28 травня о 10.00 розпочнеться громадська панахида і покладання квітів до пам’ятника І.Франкові у Дрогобичі. Гості відвідають Нагуєвичі, де відбудеться низка літературних заходів. У театрі покажуть драму І.Франка «Украдене щастя», 29 травня учасники академії зустрінуться зі студентами.

Ярослав ГРИЦИК

 

Пам’яті жертв політичних репресій

У неділю, 18 травня, в Україні відзначали День пам’яті жертв політичних репресій. Районний захід, приурочений до цієї дати, відбувся у селі Верхні Гаї біля єдиного на теренах Дрогобиччини пам’ятника жертвам голодоморів та політичних репресій, спорудженого з ініціативи та за кошти верхньогаївчан.

У заході взяли участь мешканці села на чолі з війтом Володимиром Ханасом, духовенство, районне керівництво, депутат Львівської обласної ради від фракції ВО «Свобода» Михайло Задорожний.

Під час панахиди, яку відслужили священики о.Роман Волянський (УГКЦ) та о.Степан Матичак (УПЦ КП), присутні вшанували пам’ять і помолилися за тих, хто загинув або постраждав в Україні від політичних репресій 1937-38 рр.

Колектив Народного дому презентував літературно-мистецьку композицію.

Сільський голова Володимир Ханас розповів, що з Верхніх Гаїв у часи тоталітаризму виселили 30 родин, ще 37 сімей у час операції «Вісла» переселені сюди з Лемківщини і Надсяння. 21 мешканець села загинув, будучи членами підпілля організації ОУН-УПА.

Депутат обласної ради Михайло Задорожний зауважив, що практично у кожному населеному пункті Дрогобиччини цілі родини стали жертвами страшної репресивної машини НКВД. Людей винищували за політичні і релігійні переконання, за любов до України, за те, що вони хотіли жити у своїй, незалежній державі. Якщо порахувати усіх невинно убієнних українців і додати до них число жертв Другої світової війни, ця цифра сягне 20 мільйонів осіб. Таким чином український народ зазнав, напевно, однієї з найбільших трагедій у Європі.

На завершення віча присутні вклонилися пам’яті тих, хто загинув або постраждав в Україні від політичних репресій, поклали квіти до символічного пам’ятного знака. Прозвучав Державний Гімн України, який учасники заходу виконали з особливим піднесенням. Адже після останніх подій в державі і загибелі героїв Небесної сотні, скорботний день був наповнений також дещо іншим, більш прив’язаним до сучасності змістом.

Нагадаємо, День пам’яті і скорботи за жертвами, які загинули або постраждали в Україні від політичних репресій 1937-38рр., почали відзначати з 2007 року. Відтоді, у третю неділю травня, у країні проводять заходи пам’яті про ці страшні події.

Як відомо, 2 червня 1937р. Політбюро ЦК ВКП(б) прийняло постанову «Про антирадянські елементи», відповідно до якої вийшов наказ НКВС СРСР №0044, поклавши початок масових репресій. Уже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681 тис. 692 смертні вироки, які виконувалися негайно. Понад 1,7 млн людей відправили до таборів. Згідно із розсекреченими архівами і документами СБУ, в Україні від 1935-го до 1951 року жертвами розкуркулення стали понад 2 млн 800 тис. осіб.

Ярослав ГРИЦИК

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Місцеві бюджети Дрогобиччини поповняться на 3,5 млн грн.

Про підсумки деклараційної кампанії, яка тривала до 30 квітня, повідомив під час брифінгу заступник начальника Дрогобицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області Віталій Скоропад.

Подали декларації про отримані у минулому році доходи 2403 мешканці Дрогобиччини. З них 1534 задекларували майже 70 млн. гривень доходу, що підлягає оподаткуванню. До місцевих бюджетів міста і району за результатами декларування надійде понад 3,5 млн. гривень податку на доходи фізичних осіб, що майже на мільйон гривень більше ніж у минулому році.

Найбільше громадян задекларували доходи від продажу рухомого майна – 376, спадщину і подарунки – 334, доходи від продажу нерухомості – 215 та від здачі в найм нерухомості – 155. Також декларували іноземні, інвестиційні та інші доходи.

Доходи двох дрогобичан перевищили мільйон гривень. Це вартість спадщини від членів сім’ї першого ступеня споріднення, що оподатковується за нульовою ставкою.

Скористалися правом на отримання податкової знижки 869 громадян, яким буде повернуто з бюджету понад 0,8 млн грн. Проте, для таких фізичних осіб термін декларування не закінчився. Якщо у минулому році громадяни оплачували за навчання, страхування, іпотечний кредит, декларацію можна подати до кінця поточного року.

«Дрогобичани можуть долучитися до обговорення Концепції реформи декларування доходів громадян, яка викладена на форумі офіційного веб-порталу Міндоходів, - зазначив Віталій Скоропад. – Це не готовий законопроект, а концептуальні основи майбутньої системи декларування доходів, і всі небайдужі громадяни можуть взяти участь у формуванні оптимальної моделі цієї системи».

Кор. «ГЗ»

 

ДАІ ПОВІДОМЛЯЄ

«Автобус – 2014»

Розпочинається всеукраїнська акція попередження аварійності на пасажирському автомобільному транспорті «Автобус-2014». Заходи стосуватимуться дотримання правил дорожнього руху (ПДР) водіями автобусів. Зокрема, передбачено посилення державного контролю за дотриманням автопідприємствами законодавства у сфері дорожнього руху й притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустять порушення.

Дрогобицьким підрозділом ДАІ проводиться перманентний аналіз порушень ПДР та інших нормативних документів, які регламентують пасажирські перевезення.

Під час цієї операції зросте кількість перевірок. Особлива увага буде зосереджена на безпеці дорожнього руху, порядку зберігання ТЗ за місцем стоянки, організації передрейсового контролю технічного стану автобусів та проведення медогляду водіїв та ін.

Заплановані контрольні перевірки утримання вулично-дорожньої мережі, якою пролягають автобусні маршрути.

Цьогоріч ДАІ координуватиме роботу з управлінням освіти щодо посилення контролю за безпекою під час перевезень дітей до місць відпочинку, екскурсій тощо.

Патрульні наряди працівників ДАІ будуть націлені на суворе і принципове документування допущених водіями автобусів грубих порушень ПДР, як от: перевищення обмеження швидкості руху автобусів, перевезення пасажирів понад встановлену кількість, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїжджої частини доріг, порушення правил зупинки і стоянки, керування автобусом водіями без ліцензійної картки та інші.

Заплановано впорядкування стихійних стоянок автобусів, які є наслідком порушення погоджених схем руху.

Завдання працівників ДАІ практично збігаються з основною метою перевізників: вчасного, якісного і безаварійного надання послуг пасажирам.

Щасливої і безпечної поїздки!

Р.КІС, старший інспектор технагляду Дрогобицького ВДАІ, майор міліції

 

СПОРТ

«Золото» Чемпіонату Європи – у дрогобичанки!

Нещодавно у столиці Румунії Бухаресті проходив Чемпіонат Європи з ушу. Вперше у таких змаганнях взяли участь дрогобицькі спортсмени. Це Вероніка Сенюх та Андрій Фегецин.

Але спершу вони пройшли важкий відбір у Чемпіонаті України і, потрапивши до національної збірної, змогли гідно представити нашу країну та наш край у цих важливих міжнародних змаганнях.

Сучасне ушу складається з багатьох розділів. Це програми зі зброєю та без, контактні поєдинки. Наші спортсмени виступали у декількох розділах. В одному з них (вид без зброї) серед дорослих жінок Вероніка Сенюх посіла перше місце і стала чемпіонкою Європи.

Її виступи в інших розділах потішили не менше. Там вона здобула срібну та бронзову медалі, поступившись золотом тільки російській та українській спортсменкам.

Андрій Фегецин змагався серед юніорів. У перші два дні змагань він не зміг піднятися вище 4-ї сходинки, але, незважаючи на відсутність досвіду виступів на міжнародних змаганнях, усе ж таки зміг зібратися та вибороти почесне 3-є місце, принісши нашій збірній ще одну бронзову медаль.

Чемпіонати Європи з ушу проводяться раз на два роки. Цей чемпіонат відрізнявся від попередніх дуже великою кількістю учасників – майже 900 спортсменів із 32-х країн, тож нашим спортсменам було справді непросто вибороти призові місця. Збірна України продемонструвала високий рівень готовності, як технічної, так і психологічної. Найважчими суперниками для нас були спортсмени з Росії, Франції, Італії.

У командному заліку наша збірна, яка складалася з 60 учасників, посіла друге загальнокомандне місце. Першими стали спортсмени з Росії.

Попри те, що багато наших спортсменів вперше виїхали на змагання за межі своєї держави, команда гідно представила нашу державу. Її честь захищали спортсмени, тренери, і, звичайно, судді міжнародного рівня. Україну представляли двоє суддів, один із них – дрогобичанка Оксана Сотрихіна, яка і є й тренером наших дрогобицьких спортменів.

Участь у міжнародних змаганнях дає величезний досвід, з яким не можуть зрівнятися багаторічні виступи у межах своєї країни. Подібні турніри стимулюють до праці над собою, самоаналізу, виховує командний дух та патріотизм. Тож побажаємо дрогобицьким спортсменам не зупинятися на досягнутому, адже це тільки перший серйозний старт і попереду ще дуже багато вершин, яких треба досягти.

Оксана СОТРИХІНА, президент Федерації ушу Львівщини

Р.S. Відділ фізичної культури і спорту виконавчих органів Дрогобицької міськради вітає дрогобицьких спортсменів і тренера з вагомим успіхом на міжнародній арені та бажає подальших перемог.Создан 23 мая 2014  Комментарии       
Всего 1, последний 6 лет назад
Слава Україні Смерть Пастухам! 29 мая 2014 ответить
Роман Пастух має сидіти в тбрмі за сіксоцтво і за то шо забрав життя моїх родичів (Світла Дмитрів)
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником