ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


МЕДИЧНА СТОРІНКА Увага: меланома! *** Профілактика та лікування гіпертонічної хвороби
Увага: меланома!

У квітні-травні на Львівщині за ініціативи Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації, в рамках «Національних Днів діагностики раків шкіри» та проекту «ЄвроМеланома» проходили «Дні діагностики раку та меланоми шкіри».

Найбільш підступним і агресивним серед новоутворів вважається меланома. У світі щорічно реєструється приблизно 130 000 випадків меланоми та майже 37000 людей помирають від цього захворювання.

Меланому зазвичай складно розпізнати, зокрема, важко знайти відмінність між нею та звичайною родимкою. Тому для виявлення симптомів хвороби на ранній стадії існує спеціальна абревіатура АККОРД, де:

А – асиметрія (родимку умовно можна розділити на 2 рівні частини);

К – краї (повинні бути рівні);

К – кровоточивість;

О – окрас (рівномірний);

Р – розмір (щобільша родимка, то небезпечніша);

Д – динаміка (будь-які зміни – колір, краї, тріщини тощо).

У 2013 році у Львівській області під час акції оглянуто 10 286 осіб. Виявлено 24 меланоми, 124 випадки базальноклітинного раку шкіри та 31 випадок плоскоклітинного раку шкіри.

Для профілактики злоякісних новоутворень шкіри не варто зловживати сонячними ваннами (приймати їх можна до 11 год. ранку та після 16 год.), необхідно використовувати сонцезахисні засоби – креми, головні убори, а перед відвідуванням солярію, обов’язково проконсультуватись у лікаря-дерматолога чи онколога.

Найважливішим фактором ризику розвитку меланоми є ультрафіолетове випромінювання.

Кількість сонячних днів влітку в останні роки зросла, а інтенсивність сонячного випромінювання перевищує всі допустимі норми. У зв’язку з цим необхідно формувати у населення відповідальне та уважне ставлення до новоутворів на шкірі, зокрема, родимок.

У кожної людини можуть з’являтися родимки з підвищеним ризиком переродження у злоякісну пухлину. Це стосується всіх людей, а особливо тих, хто входить до групи ризику.

Це, передовсім, люди зі світлим або рудим волоссям, численними веснянками і блакитними очима, які легко одержують сонячні опіки, а також ті, чиї родичі страждали на меланому і мають спадкову схильність до цього захворювання.

Існує низка рекомендацій, виконання яких допоможе зменшити ризик виникнення злоякісних пухлин шкіри:

- Повне виключення перебування на пляжі в період з 10 до 16 годин.

- Відмова від відвідування соляріїв.

- Категорично не допускати перебування на пляжі дітей у віці до 3-х років.

- Використання сонцезахисного одягу – капелюхів із широкими полями, сорочок з довгим рукавом і сонцезахисних окулярів.

- Не можна заклеювати родимки пластиром.

- Застосовуйте сонцезахисні засоби в період перебування на сонці.

- Самостійно оглядайте шкіру з метою виявлення підозрілих новоутворень.

- При виявленні новоутворень на шкірі, негайно звертайтесь до лікаря-дерматолога. Це ж треба зробити, якщо ви травмували родимку.

- Проведення дерматоскопії всіх підозрілих родимок і новоутворень шкіри.

Обстеження щодо виявлення раку шкіри можна пройти у таких медичних закладах:

1. Дрогобицька міська лікарня №3, м.Дрогобич, вул.Трускавецька,67.

2. Дрогобицька міська лікарня №5, м.Дрогобич. вул.Б.Козловського,81.

3. Львівський обласний комунальний шкірно-венерологічний диспансер №1 – м.Львів, вул.Коновальця,1 – поліклінічне відділення, тел. (032) 238-56-42;

4. Обласний комунальний шкірно-венерологічний диспансер – с.Сокільники, вул. Данила Галицького,2; ІV відділення, тел. (032) 227-03-30;

5. Львівський шкірно-венерологічний диспансер №2 – м.Львів, вул.Замарстинівська,83; поліклінічне відділення, тел. (032) 252-03-49.

Усі заклади забезпечені діагностичним обладнанням і персоналом з високим рівнем підготовки.

С.ГЕРІЙ, лікар із променевої терапії,

Я.СТРИЙСЬКИЙ, головний лікар онколікарні

 

Профілактика та лікування гіпертонічної хвороби

Серцево-судинні захворювання становлять серйозну соціальну проблему, оскільки є однією із найчастіших причин інвалідності та смерті значної кількості людей. Гіпертонія – найрозповсюдженіше захворювання серцево-судинної системи. В Україні, як і в більшості розвинених країн, підвищення артеріального тиску спостерігається у кожної третьої дорослої людини.

До факторів, що сприяють підвищенню тиску, належать: нікотин, часте й надмірне вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя, уживання надмірно солоної їжі, надлишкова вага, нервові та емоційні перенавантаження, порушення сну. Розвиток гіпертонії, особливо у людей з обтяженою спадковістю і наявністю інших факторів ризику, залежить від способу життя. Кожен старіє так, як він живе.

Підвищення артеріального тиску – основний симптом при гіпертонічній недузі, однак спостерігається і при захворюваннях нирок, головного мозку, серця, ендокринних органів. Не можна забувати й про спадкову схильність до серцево-судинних хвороб. Тривале підвищення артеріального тиску призводить до прогресуючих змін у серцево-судинній системі. Наслідками тривалої нелікованої гіпертонії є ураження серця, судин головного мозку, нирок, очей. Важкими ускладненнями є мозковий інсульт, інфаркт міокарда. Перевірка тиску – простий та доступний метод обстеження і проводиться лікарем при кожному огляді хворого. Для дорослої людини нормальний тиск до – 140/90 мм рт. ст.

Є певні прояви, при яких візит до лікаря не можна відкладати. Це головний біль, головокружіння, нудота, підвищена пітливість, біль у грудях, носові кровотечі. Проте нерідко хворі навіть з надто високим тиском почуваються добре. Тому для раннього виявлення захворювання обов’язковими є медичні огляди з контрольним вимірюванням тиску.

У хворих спостерігається підвищена чутливість до зміни погоди, магнітної бурі, перепадів атмосферного тиску. При гіпертонічній хворобі велике значення має дієта. Важливо обмежити вживання кухонної солі, зменшити кількість солених, консервованих продуктів, зменшити вживання тваринних жирів та продуктів із високим вмістом холестерину (жирне м’ясо та риба, яйця, масло), а також легкозасвоюваних вуглеводів (борошняні вироби, цукор, кондитерські вироби). Не вживати продукти, що діють збуджуюче на нервову та серцево-судинну системи (м’ясні та рибні відвари, кава, міцний чай). Зменшити кількість споживання рідини до 1-1,5 л на добу. Уникати переїдання, позбутися надлишкової ваги. Корисним буде збільшення в раціоні харчування овочів, фруктів, продуктів з високим вмістом калію і магнію (квасоля, горох, родзинки, курага, кукурудза, вівсяна та гречана крупи, горіхи).

Якщо дозволяє загальний стан хворого, доцільно проводити регулярні фізичні вправи помірної інтенсивності. При виборі виду фізичного навантаження, його інтенсивності та тривалості слід враховувати, крім медичних показів, бажання хворого, його індивідуальні інтереси: навантаження повинно приносити задоволення, а не втому. Однак при певних стадіях захворювання неможливо обійтися без медикаментозних препаратів. Призначити адекватне лікування може тільки лікар. Важливо пам’ятати, що препарати від тиску приймають тривало.

Вчасне виявлення підвищеного артеріального тиску і правильно підібране лікування попереджують ускладнення гіпертонічної хвороби.

Адміністрація Дрогобицької міської поліклінікиСоздан 30 мая 2014  Комментарии       
Всего 1, последний 5 лет назад
boligolovv 03 авг 2014 ответить
Следите за свои здоровьем!
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником