ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 17 червня 2014р.
Автор Конституції ЗУНР – дрогобичанин

Життя значного числа діячів політики та культури пов’язане з Дрогобицькою землею. Звісно, на першу думку зразу спадають такі усім відомі прізвища як Котермак, Франко, Шульц. Проте є ще чимало тих, чий внесок в історію України не був меншим, але їх імена сьогодні майже забуті. Серед таких, справді видатних постатей, є отець Платонід Павло Філяс, який останні роки свого життя провів у Дрогобичі, де й похований на цвинтарі на вулиці Трускавецькій.

До незаперечних заслуг о. Платоніда Філяса належать: випуск молитовника «Гостинець», журналу «Місіонар», реорганізація гімназії в Бучачі у «Місійний інститут імені святого Йосафата», відкриття Центральної духовної греко-католицької семінарії у Моравії (тодішня Чехословаччина). Також він є одним із творців Української Центральної Ради (далі УЦР). Першим законом, що його ухвалила УЦР, був «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії», одним із авторів якого став о. Платонід Філяс. Як активний діяч УНР отець Платонід працював над проектом конституції української держави, був співавтором Закону «Про вибори до Сейму ЗО УНР».

27 вересня 2014 року виповниться 150 років з дня народження отця Платоніда Філяса. З метою відзначення цієї дати на всеукраїнському рівні на розгляд до Верховної Ради України народним депутатом України від нашого виборчого округу Романом Іликом подано відповідний законопроект (№4817 від 06.05.2014), яким передбачено навіть випуск серії поштових марок, присвячених 150-річчю з дня народження о. Платоніда Філяса.

Це на рівні держави. А ми мусимо визнати, що в самому нашому місті постать цієї славетної людини маловідома. На жаль, єдине, що залишилося після смерті отця – це його могила, що перебуває в занедбаному стані. Саме тому, для відновлення пам’яті та підтвердження того, що ми пам’ятаємо і не забуваємо своєї історії, члени дрогобицького громадського об’єднання «Геліос» ініціювали відновлення пам’яті про отця Платоніда Філяса. Першим етапом буде реставрація надгробного пам’ятника о.Платоніда на давньому дрогобицькому цвинтарі на вулиці Трускавецькій, а в майбутньому – підготовка документального фільму про життя та діяльність отця, встановлення меморіальних таблиць на будинках, де він мешкав.

Для робіт з реставрації пам’ятника на цвинтарі волонтерам необхідно зібрати 7000 гривень. Будь-хто з охочих може долучитися до цієї ініціативи та переказати кошти на розрахунковий рахунок: Дрогобицьке відділення Центральної філії ПАТ КРЕДОБАНК МФО 325365. Рахунок у національній валюті: 2600801512551 Код ЄДРПОУ 39105757 (благочинність). Відкриття відновленого пам’ятника та меморіальної дошки заплановано на день уродин отця П.Філяса – 27 вересня цього року.

Зранку 16 червня на території цвинтаря, що на вул. Трускавецькій, відбувся парастас за о.Філясом, у якому взяли участь представники громадськості Дрогобича.

Ігор ЧАВА, Роман ЩУДЛО,  члени громадського об’єднання «Геліос»

 

Дрогобиччина приймає біженців

Секретар міської ради – в.о. міського голови Роман Курчик повідомив, що Дрогобич готовий допомогти з поселенням біженців зі Східної України.

На сьогодні місто може прийняти 100 осіб і забезпечити їх необхідними умовами проживання. За потреби притулок готові надати у гуртожитку механіко-технологічного коледжу та готелі КП «Туркомплекс «Дрогобич».

А на території району нещодавно оселилося дві родини (матері з дітьми), які переїхали з Донеччини. Про це повідомив районний терцентр соціального обслуговування. Тимчасовий прихисток переселенцям з Донецька та Слов’янська надали у Модрицькому санаторії «Нафтуся Прикарпаття» та в приватному будинку у с.Сторона.

Святослав АНДРІЇВ

 

Щоб недопустити повторення екологічної катастрофи

11 червня перший заступник голови ЛОДА Йосиф Ситник взяв участь у робочій нараді з приводу виконання інвестиційних зобов’язань Стебницьким гірничо-хімічним підприємством «Полімінерал», яка відбулася безпосередньо на підприємстві.

У нараді також взяли участь в.о. директора департаменту екології та природних ресурсів ОДА Олексій Балицький, в.о. генерального директора підприємства «Полімінерал» Сергій Гринчак та представники місцевої влади.

Йосиф Ситник повідомив: причина скликання круглого столу – невиконання екологічних зобов’язань підприємством.

«Мова йде про відкачування розсолів з хвостосховища, – зазначив перший заступник голови облдержадміністрації, – що не було виконане минулого року і при невиконанні у цьому році може призвести до великої екологічної катастрофи. У 1983 р. на цьому підприємстві вже був прорив дамби, внаслідок чого величезна маса соляних відходів попала у річку Тисменицю, а звідти у Дністер та Чорне море. Це завдало величезної шкоди флорі і фауні нашої країни. Тому облдержадміністрація триматиме на пульсі питання виконання екологічних зобов’язань приватним підприємством «Полімінерал».

Якщо не викачувати розсоли є небезпека обвалу землі над хвостосховищем. Депутат облради Михайло Задорожний наголосив, що ініціюватиме створення спеціальної комісії ради, яка слідкуватиме за дотримання екологічних зобов’язань підприємством. Олексій Балицький додав, що запропонує щоквартальну перевірку цих зобов’язань.

 

День міста з сумним присмаком

14-15 червня курорт Трускавець відзначав День міста. Однак, через оголошення у неділю Дня жалоби за загиблими 49-ма військовослужбовцями на Луганщині та 5-ма прикордонниками у Маріуполі, програму святкувань довелося змінити.

Усі розважальні заходи, святковий концерт та феєрверк скасували. Натомість у курортному парку волонтери організували збір коштів на придбання бронежилетів для Мостиської застави, які їдуть на схід обороняти Україну від російських терористів та сепаратистів.

Ярослав ГРИЦИК

 

Комуналка: день за днем

Директор департаменту міського господарства Іван Лепкий повідомив, що погашена заборгованість перед фірмами, які ремонтували дороги у Дрогобичі.

Тривають перемовини щодо асфальтування на інших вулицях, які потребують ремонту. Та через затримку коштів Держказначейством проведення робіт опинилося під загрозою.

Водночас у найближчі тижні розпочнеться ремонт вул. Лесі Українки та частковий ремонт вул. Івана Франка. Також департамент міського господарства займається розв’язанням проблем укріплення та розширення берегових ліній у тих місцях, які під час паводку стали небезпечними, очищення мереж дощової каналізації та каналізаційного колектора на вул. Самбірській.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Новоспечені «грабарі»

Оригінальний вид бізнесу придумали спритні ділки із Дрогобича. Їхній вид «діяльності» пов’язаний із продажем відреставрованих давніх гробівців на цвинтарі, що на вулиці Трускавецькій, бажаючим здійснити там поховання.

Один спостережливий чоловік випадково зауважив як хлопці проводили косметичний ремонт задавнених, занедбаних гробівців, за якими вже давно ніхто не доглядає. Він запримітив цікаву деталь: усередині гробовця вони начисто все впорядкували. Це й спонукало чоловіка до певних висновків. Він скерував цю інформацію до ратуші, а міське керівництво, зокрема, секретар міськради Роман Курчик, доручив начальнику міського відділу міліції Андрію Біласу знайти новоспечених «грабарів».

Олена ЛАПЧУК

 

Постраждалим – по 1000 гривень

За інформацією управління праці та соцзахисту населення РДА, відповідно до поданих документів, сімнадцятьом мешканцям, котрі постраждали від паводка, виплачено компенсацію для відшкодування збитків у розмірі 1 тис грн. Готуються виплати ще майже 50-ом мешканцям району.

 

«Золотий мольберт» – дрогобичанці

У Львові триває виставка дитячих шедеврів, створених учасниками Міжнародного форуму дитячої творчості «Золотий мольберт».

Переможцями конкурсу стали 25 учасників фіналу. Серед них – двоє дітей з Донецька, п’ятеро – з Сєвєродонецька, представники Львова та області. Усі отримали золоті медалі. Відзнаками нагороджено вчителів, які готували учнів.

Головну відзнаку форуму – «Золотий мольберт» з благородного металу із діамантом – отримала Софія Микитюк з Дрогобича, роботу якої журі одноголосно визнало найкращою. Загалом учасниками ХІІ форуму стали понад 300 дітей зі всієї України.

Святослав АНДРІЇВ

 

До уваги користувачів житлово-комунальних послуг

Однією з ключових функцій управління праці та соціального захисту населення є забезпечення соціального захисту пільгових категорій громадян шляхом надання пільг. Цю функцію здійснює відділ персоніфікованого обліку та пільг, який входить до складу управління. Основним завданням відділу є формування бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та ведення їх персоніфікованого обліку. Спеціалісти відділу проводять прийом документів та надають необхідні консультації щодо механізму оформлення та отримання тієї чи іншої пільги.

Станом на 1 червня 2014 року Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, нараховує 21 492 електронні справи. Серед них – ветерани війни, діти війни, реабілітовані жертви політичних репресій, громадяни, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, багатодітні сім’ї, ветерани військової служби та органів внутрішніх справ, а також представники органів внутрішніх справ і кримінально-виконавчої системи на пенсії.

Надання пільг вищезгаданим категоріям забезпечується за рахунок субвенцій з державного бюджету. Так, за період з січня до травня 2014 року постачальниками комунальних послуг відшкодовано пільг на загальну суму 4 850,2 тис грн. Найбільше з них складають пільги на газопостачання (2 032,7 тис грн.) та теплопостачання (1 533,4 тис грн.), 382,1 тис грн. профінансовано за послуги водопостачання, сума пільг на електропостачання становить 238,9 тис грн., на квартплату та вивіз сміття – 420 тис грн., за користування послугами зв’язку – 243,1 тис грн.

Окрім того, не залишені без уваги і певні категорії громадян, пільги яким забезпечуються за рахунок місцевого бюджету. Це двоє або більше інвалідів, що зареєстровані за однією адресою, один з яких I або II групи; двоє або більше інвалідів, що зареєстровані за однією адресою, незалежно від групи інвалідності, один з яких є дитиною-інвалідом віком до 18-ти років; вдови політв’язнів та воїнів УПА, які не одружилися вдруге; інваліди УПА, а також мешканці муніципального будинку №7/6, що на вул. Є.Коновальця.

«У період бюджетного дефіциту дуже важливо посприяти поліпшенню фінансового становища осіб, які потребують підтримки, - стверджує начальник управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької міської ради І.Терлецький, - саме тому наші спеціалісти ретельно розглядають кожне звернення, застосовуючи індивідуальний підхід до кожної особи, адже чудово розуміють, що не найкращі життєві обставини привели цих людей до кабінетів управління».

Нагадаємо, що для оформлення пільг на житлово-комунальні послуги або за детальнішою інформацією щодо їх отримання дрогобичани можуть звертатися за адресою: пл.Ринок,1, каб. №№12, 13, або за тел.: 2-25-47; 3-85-14.

Управління праці та соціального захисту населення

 

Нерукотворний пам’ятник митцеві і людині

Уродженець села Лішні біля Дрогобича, композитор, науковець, дириґент, педагог, культурно-громадський діяч Роман Сов’як (1939-2007) залишив чималу творчу спадщину, а також заслужив вдячної пам’яті у людей, які його знали, любили, шанували і цінували.

Частина з його доробку опублікована, ще частина чекає систематизації, вивчення і друку. Як науковець, кандидат мистецтвознавства, він, зокрема, видав ґрунтовне дослідження про життя і творчість священика, композитора о. Остапа Нижанківського. Йому також належить  цікава науково-методична праця «Українська духовна музика (від найдавніших часів)», авторські хорові композиції, пісні, романси.

Заслужене визнання Роман Сов’як здобув як автор численних патріотичних пісень на вірші різних поетів періоду незалежності, обробок стрілецьких і повстанських пісень, окремі з яких увійшли до постійного репертуару хорових колективів України і діаспори.

Дев’ятого червня 2014 р. славному маестро мало виповнитися рівно 75 років, але він відійшов у засвіти 11 грудня 2007р. Поховали його на новому цвинтарі рідного села. Є там уже вулиця його імені. Відкрита пам’ятна таблиця. У 2012р. у Лішні відбувся І-й крайовий хоровий фестиваль ім. Романа Сов’яка. Упродовж минулих років його молодші колеги по праці на музично-педагогічному факультеті Дрогобицького педуніверситету ім. І. Франка Людомир Філоненко та Олександра Німилович зібрали матеріали і впорядкували книгу «Роман Сов’як – митець і людина», що вийшла у Дрогобицькому видавництві «Посвіт»  напередодні 75-річчя відомого митця.

Між обкладинками книги обсягом 248 сторінок уперше вміщено працю «Українська духовна музика…», майже сорок матеріалів і спогадів про митця, дослідження про творчу спадщину Романа Сов’яка, кілька його хорових композицій, 24 сторінки світлин тощо. Серед них – спогади Івана Гамкала, Степана Стельмащука, Михайла Шалати, Володимира Грабовського, Корнелія Сятецького, Степана Дацюка, Олега Цигилика, Ореста Яцківа, Ярослава Кулешка, Миколи Зимомрі, Петра Сидорчука, Романа Пастуха, Петра Сов’яка, інших поважних авторів. Згадані упорядники додали бібліографію та каталог музичних творів маестро, і в підсумку вийшов навчальний посібник для підготовки фахівців з музичних дисциплін.

У другий день Зелених свят 9 червня ц.р. в актовій залі педуніверситету відбулася презентація книги про Романа Сов’яка. Крім більшості перелічених вище її співавторів, виступили Микола Ластовецький, Уляна Молчко, Йосип Фиштик, Йосип Йосифів. Пролунали пісні та романси авторства або в обробці Романа Сов’яка у виконанні Ірини Кліш, Корнелія Сятецького, Лілі Кобільник, Михайла Малафія, скрипкові мелодії сина композитора Євгена Сов’яка. Згадаймо й про піаністів Олександру Німилович, Тамару Козій, Ларису Романко. Дружина Р.Сов’яка пані Люба щиро подякувала учасникам створення книги про її чоловіка і присутнім на презентації.

Книга «Роман Сов’як…» стала другою з видань, підготовлених Людомиром Філоненком та Олександрою Німилович про світлої пам’яті їхніх колег. Серію започаткувала книга «Орест Яцків. Спогади, матеріали, статті», що вийшла в «Посвіті» у 2012 р. На черзі – робота над наступними книгами.

Роман ПАСТУХ

 

СПОРТ

Вихованці пам’ятають тренера

Уже стало традиційним на початку червня вшановувати пам’ять тренера-викладача з футболу Дрогобицької ДЮСШ Віктора Миколайовича Максимова (05.06.1941–14.02.2009) проведенням дитячого турніру. Цьогоріч на стадіоні дитячо-юнацької спортивної школи ім.І.Боберського відбувся п’ятий такий турнір. У ньому змагалися гравці 2003-04 р.н. та народжені після 1 жовтня 2002 року.

Організаторами турніру виступили: відділ фізичної культури та спорту виконкому Дрогобицької міськради, Дрогобицька ДЮСШ ім.І.Боберського, Дрогобицька міська організація ФСТ «Спартак, а також вихованці і колеги Віктора Максимова.

Географія учасників з кожним роком розширюється. Окрім команд з міст та районів Львівщини на змагання прибули представники Івано-Франкщини, планувалася участь команди з Житомира. Турнір стає популярним на футбольній мапі України, бо відзначається високим рівнем організації.

Як і в попередні роки, Богдан Лоневський, Роман Гриньків (котрі перебуваючи далеко за океаном, але не забувають і шанують пам’ять про свого першого наставника), Василь Максим’як та Василь Малик, магазин спортивного одягу «Спорт Сіті» спільно подбали, аби хлопчаки раділи нагородній атрибутиці. Доньки В.Максимова Лілія та Тетяна пригостили усіх дітей солодощами, а Руслан Стасінчук подбав про гостинність для батьків і наставників команд.

На урочисте відкриття турніру з Тернополя прибув старший брат Віктора Максимова – Юрій Миколайович Максимов, котрий також багато років працював дитячим тренером у Дрогобицькій ДЮСШ. Його радо зустріли випускники та колеги, особливо чисельною була група вихованців 1967 року народження.

Після слів привітання розпочалися баталії на зеленому газоні. Відділення футболу, очолюване Дмитром Курп’яком, та суддівська колегія, яку забезпечив факультет фізичного виховання педуніверситету, провели за коловою системою матчі у двох групах. Згодом у стикових поєдинках юні футболісти розіграли призові місця. Дрогобич на турнірі репрезентували дві команди – ДЮСШ-1 (тренер – Ігор Височанський) та ДЮСШ-2 (тренер – Юрій Міраї), які після групового етапу посіли відповідно перше і друге місця. Їх суперниками у боротьбі за медалі стали команди Стрийської та Львівської обласної ДЮСШ.

У матчі за «бронзу» ДЮСШ-2 перемогла львів’ян з рахунком 3:1. Срібні нагороди дісталися  гравцям ДЮСШ-1, які у фіналі поступилися стриянам – 1:2.

В індивідуальних номінаціях найкращими визнані: воротар – Роман Лавренко (ДЮСШ, Стрий), захисник – Денис Стецівка (ДЮСШ, Дрогобицький район), півзахисник – Ігор Баран (ДЮСШ-2, Дрогобич), нападник – Павло Малецький (ДЮСШ, Самбірський район), бомбардир – Тарас Тарнавський (ДЮСШ-1, Дрогобич, 6 голів), гравець – Ростислав Боберський (Львівська обласна ДЮСШ).

Ярослав ГРИЦИК

На фото: срібні призери (ДЮСШ-1, Дрогобич) та організатори турніру.

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

На Дрогобиччині до бюджетів усіх рівнів сплачено 129 млн гривень

Упродовж п’яти місяців до Державного бюджету забезпечено 69,5 млн грн. податкових платежів, що на 10,5 млн грн. більше, ніж за відповідний період минулого року.

Фактичні надходження до місцевих бюджетів міста і району склали 59,8 млн грн. Приріст надходжень з початку року – 2,6 млн грн. (104,6%). У структурі місцевого бюджету найбільшу питому вагу складають податок на доходи фізичних осіб – 40,7 млн гривень та плата за землю – понад 8 млн гривень, із яких виконання розрахункової бази перевищує 100%.

 

Надходження єдиного податку зросли на 1,5 млн гривень

З початку року юридичні та фізичні особи, які обрали спрощену систему оподаткування, сплатили до місцевих бюджетів Дрогобиччини 7,6 млн грн. Це майже на 1,5 млн гривень перевищує і розрахункову базу і надходження відповідного періоду минулого року.

Від підприємців-«спрощенців» надійшло 5,8 млн грн., що на 0,7 млн грн., (14%) більше ніж у 2013 році. Юридичні особи сплатили 1,8 млн грн., що на 0,75 млн грн. (71%) перевищує минулорічні поступлення.

Серед фізичних осіб сплату єдиного податку обрали 3703 підприємці. Серед юридичних – 409 підприємств.

Інформаційно-комунікаційний сектор Дрогобицької ОДПІСоздан 17 июн 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником