ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Чин національної гідності **** Війна на сході стає ближчою
Чин національної гідності

У четвер, 3 червня, у Дрогобичі біля церкви Св. Юра відбулося віче з нагоди 73-ої річниці відновлення Української державності у Львові 30 червня 1941 року.

Першим населеним пунктом, у якому проголосили Акт відновлення державності України, був Львів. У Домі Товариства «Просвіта» відбулися Національні збори під головуванням Ярослава Стецька. У президії зборів серед почесних гостей були єпископ Йосип Сліпий, посадник Львова професор Юрій Полянський, інші діячі ОУН. Голова Українського Державного Правління Ярослав Стецько виголосив текст Акта відновлення Української держави.

Упродовж тижня майже у всіх населених пунктах Західної України проходили народні віча. При масовому здвизі народу – понад 10 тис – проходило урочисте віче і у Дрогобичі. У неділю, 6 липня, і дрогобичани, і тисячні процесії селян з навколишніх сіл біля церкви Св. Юра слухали Акт про відновлення Української державності, який зачитав провідник ОУН Василь Николяк. Присутні присягнули на вірність українській ідеї.

Однак відновлення Української держави не входило у плани Гітлера. Вже 11 липня до Львова прибули представники зі штабу Гімлера з наказом ліквідувати «бандерівську диверсію». За відмову відкликання Акта 30 червня заарештовано Я.Стецька, згодом – С.Бандеру та багатьох членів уряду. Десятки членів ОУН розстріляли та замордували у концтаборах. ОУН перейшла у підпілля, розгорнувши боротьбу як проти коричневих, так і проти червоних окупантів.

Минулого тижня святкове віче у Дрогобичі розпочалося зі спільної молитви.

До учасників заходу з промовою звернулися отець Григорій Комар (УГКЦ), в.о. міського голови Роман Курчик, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний, голова обласної організації КУН Тарас Гентош, станичний Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА Степан Яворський.

У виступах звучав заклик до дрогобичан не бути байдужими до сьогоднішньої ситуації на Східній Україні, адже це пряма загроза українській державності. Спільні дії, підтримка вояків АТО – це шлях до перемоги над окупантом, до гідного європейського життя.

Зокрема, Михайло Задорожний наголосив: «Не випадково Акт відновлення Української державності 1941 року у Дрогобичі зачитували саме біля храму. УГКЦ стояла в авангарді цього процесу. Коли у Львові створили Уряд та Народну Раду, митрополит Андрей Шептицький делегував до участі у Національних зборах єпископа Йосипа Сліпого як представника церкви, що в той час мала величезний авторитет. Приємно, що УГКЦ і тоді, і в 90-их роках минулого століття, і зараз стоїть на позиціях української державності.

На мою думку, 24 серпня 1991 року Верховна Рада теж мала би прийняти Акт про відновлення державної незалежності України, а не про проголошення незалежності нової держави. Адже УНР та ЗУНР, Карпатська Україна та відновлена Актом 30 червня 1941 року Українська Держава є обов’язковою політичною та державотворчою платформою, на основі якої і збудована незалежна Україна. На жаль, на той час ми ще не мали повністю проукраїнського парламенту.

Ми зобов’язані шанувати історію минулого, робити правильні висновки, бо без минулого нема майбутнього. Найкраща пам’ять – та, що передається з покоління до покоління. Тож маємо відзначати такі дати, обов’язково залучаючи до цього дітей та молодь».

Вела віче Уляна Воят (Народний дім ім.І.Франка).

Ярослав ГРИЦИК

 

Війна на сході стає ближчою

Військові дії на Сході України все ближче торкаються Дрогобиччини. Зростає кількість біженців з того регіону, все більше наших краян вирушають захищати незалежність України на Донеччину та Луганщину. Вони служать у складі Національної гвардії (21 особа), майже сто військовослужбовців представляють в/ч А1108.

Чергова група мобілізованих військовиків, котрі пройшли підготовку на Яворівському полігоні, минулої неділі вирушила на схід. Є серед них і мешканці нашого краю. За допомогою батьків, церковних громад, залишку коштів, зібраних для потреб Майдану, дрогобичан вдалося забезпечити бронижелетами. Спеціальні шоломи мають не всі. Загалом Дрогобицько-Бориславським військкоматом вже мобілізовано 385 осіб, серед яких 129 дрогобичан і стебничан.

За словами керівника координаційного центру допомоги нашим військовикам «Дрогобич SOS» Олександри Пашко, повне якісне обмундирування сучасного солдата коштує майже 15 тис. грн. Така сума далеко не кожній сім’ї по кишені. Тож активісти центру «Дрогобич SOS», створеного при відділі сім’ї та молоді міської ради (каб. №33), закликають небайдужих долучатися до підтримки наших земляків, котрі воюють на Сході України. Також формується єдина база даних про учасників АТО, їхніх родичів просять зголоситися.

Інформація про надходження і витрату коштів можна почерпнути на сторінці координаційного центру «Дрогобич SOS – допомога армії» у мережі «Фейсбук». Є там також інформація про потреби. Через відсутність води на блок-постах, хлопці у польових умовах не мають змоги постійно прати одяг. Тож потребують шкарпеток, білизни, футболок… Є попит на продукти харчування, що не псуються швидко. Необхідні прилади нічного бачення тощо.

За словами Олександри Пашко, днями до Слов’янська вирушив автомобіль УАЗ, який вкрай потрібен гвардійцям з Дрогобича для пересування між блок-постами. Машину, що була у користуванні, придбав і відремонтував директор ДП «Дрогобицький солевиварювальний завод», депутат райради Йосип Дяків.

Низка трудових колективів бюджетних установ і комунальних підприємств вирішили переказати на добру справу свій одноденний заробіток.

У вівторок на Донеччину вирушила вантажівка із зібраними речами та продуктами для наших земляків, які беруть участь в АТО.

Ярослав ГРИЦИК

 Создан 11 июл 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником