ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Тарифи на воду та водовідведення – послуги з монопольним становищем діяльності. Їх встановлює Національна комісія
Кілька тижнів тому Національна комісія, що регулює ціни у сфері комунальних послуг, зрівняла всіх споживачів у тарифах на послуги водовідведення та водопостачання.

Для всіх споживачів відтепер застосовується один тариф, а не чотири, як було раніше.

 

Аби позбутися корупційних схем та працювати прозоро

Населення, і підприємці, і бюджетні організації за воду та водовідведення з 1 липня розраховуються за однаковою ціною. Споживачі з Дрогобича, Стебника і району за кубометр води та каналізаційних стоків сплачуватимуть по 7 грн. 78 коп. Населенню доведеться платити за згадувані послуги на 1 грн. 16 коп. більше, ніж це було дотепер, підприємцям та іншим юридичним особам – приблизно на 3 грн. менше. Трускавецький водоканал, який є споживачем наших послуг, їх теж отримуватиме за новою ціною – по 7 грн. 78 коп. (дотепер було 3 грн. 55 коп.).

Зміни у тарифній політиці на воду та водовідведення – це вимоги Міжнародного валютного фонду, який кредитує реформування економіки України за новими, європейськими правилами гри, відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС.

Усе це робиться для того, щоби створити умови для прозорої та підконтрольної для громади і влади тарифної політики, усунути корупцію. Така система формування тарифів робить неможливим існування численної армії посередників, які паразитують на водопостачанні та водовідведенні.

Застосування нової тарифної формули покликане підштовхнути вітчизняні водоканали до чистки власних «авгієвих конюшень», переходу на стовідсоткову підзвітність та прозорість.

 

Після уніфікації тарифів

А тепер повернемося до Трускавця. Послуги з водовідведення та водопостачання місту-курорту надає КП «Дрогобичводоканал». Покупцем виступає наполовину приватний трускавецький водоканал, який зараз отримує послуги не по 3 грн. 55 коп., як це було дотепер, а по 7 грн. 78 коп. за кубічний метр.

Трускавецький водоканал, як і всі інші наші споживачі, отримує послуги за єдиним тарифом. Однак за воду та водовідведення мешканцям Трускавця доведеться платити у рази більше, ніж дрогобичанам.

Я не втаємничений у формування тарифів для трускавецьких мешканців їхнім водоканалом, але за нових умов тарифоутворення місцевий водоканал мав би бодай у загальних рисах вивчити зміни, які запропонувала держава у цій царині.

Справді, встановлення єдиного тарифу створює проблеми для таких структур, як трускавецький водоканал – посередника надання послуг. Але це підприємство мало достатньо часу, щоб врегулювати цю ситуацію або до неї приготуватися.

Чомусь так завжди буває, коли в трускавецькому водоканалі виникають труднощі й проблеми, вони у всьому звинувачують КП «Дрогобичводоканал». Нічого не змінилося й цього разу. Після набуття чинності згадуваної постанови Національної комісії депутат Львівської обласної ради Петро Іванишин та керівник водоканалу Володимир Возняк звинуватили нас у зловживанні монопольним становищем на регіональному ринку водопостачання і водовідведення. Свою позицію наші колеги оприлюднили у кількох засобах масової інформації. На їхнє переконання, саме цією «невиправданою залежністю трускавецького споживача води від монополіста», тобто від КП «Дрогобичводоканал», пояснюється високий тариф на воду для Трускавця, та інші проблеми тамтешнього водоканалу.

 

Не найкращий шлях для порозумінь і співпраці

Можна було в черговий раз промовчати, бо полеміка з колегами через засоби масової інформації – не найкращий шлях для порозуміння і конструктивної співпраці. Та один із опонентів договорився до того, що, мовляв, «Дрогобич ставиться до Трускавця, як Росія до України». Однак розрахунки, які, як вони вважають, мають виправдати їх перед власними споживачами за «вороже» ставлення КП «Дрогобичводоканал» до Трускавецького водоканалу, говорять про інше.

Як стверджує Петро Іванишин, виконком Трускавецької міськради затвердив новий тариф на водопостачання та водовідведення для населення – 11 грн. 74 коп., для інших категорій – 12 грн. 74 коп. Наскільки я розумію, формування нових тарифів вібувалося, коли ми свої послуги Трускавецькому водоканалу реалізовували ще за старою ціною – по 3 грн. 55 коп. Власний непопулярний крок колеги пояснюють тим, що їхній водоканал постійно недотримував кошти від надто низького тарифу на послуги водопостачання для категорії споживачів «Населення». Бо він буцімто затверджувався на рівні 60-70% собівартості послуг і останнім часом відшкодування витрат населенню становило 53,6%. І підприємство мало збитки, які покривалися за рахунок рентабельності тарифу категорії «Інші споживачі», що, до речі, суперечить Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Невідповідність тарифів фактичним витратам поставило водоканал у Трускавці у дуже скрутне становище. За 5 місяців 2014 року підприємство буцімто отримало 1 млн 342 тис грн. збитків. Я не зовсім згоден із аргументами колег.

 

Що показує порівняльний аналіз двох водоканалів

Давайте, спираючись на оприлюднену інформацію, проаналізуємо ціну на послуги трускавецького водоканалу – 11 грн. 74 коп. за один кубічний метр водопостачання та стоків.

Порівняємо собівартість та ціну на послуги двох водоканалів – Дрогобича і Трускавця: якщо від ціни трускавецького водоканалу у 11,74 грн. відняти вартість покупних послуг КП «Дрогобич водоканал» 3,55 грн., то у розпорядженні трускавчан залишається 8,19 грн., у т.ч. ПДВ.

Оскільки в своїх виступах Петро Іванишин постійно наголошує, що послуги, що донедавна надавалися трускавецьким водоканалом, для самого підприємства нерентабельні, роблю висновок, що підрахунки здійснено без врахування інвестиційної складової. Віднявши 20 відсотків ПДВ із 8 грн. 19 коп., отримуємо 6 грн. 83 коп. На таку собівартість послуги для своїх споживачів запланував вийти трускавецький водоканал.

А тепер про «Дрогобичводоканал». Тариф на воду та водовідведення після оголошеного Національною комісією підвищення становить 6,49 грн. (без ПДВ). Собівартість – 6,18 грн. Різниця становить 31 коп. Це – розмір нашої рентабельності, або, як ще кажуть, величина чи розмір інвестиційної складової.

Собівартість послуг майже однакова: Дрогобич – 6,18 грн., Трускавець – 6,83 грн. за кубічний метр. А собівартість – це сума затрат, які несе підприємство для здійснення своєї діяльності з водопостачання і водовідведення. При практично однаковій собівартості, між підприємствами існує величезна різниця, адже затрати дрогобицького водоканалу неспіврозмірно більші:

- у нас – 314 працівників, у Трускавці – у два з половиною рази менше;

- ми маємо два водозабори, Трускавець – один, і той не працює (питне водосховище);

- на нашому утриманні перебувають районні очисні споруди, які приймають стоки з цілого регіону. Сусіди такого підрозділу не мають. А каналізаційні насосні станції? Їх у нас 6, у Трускавці – жодної.

- водопровідні мережі КП «Дрогобичводоканал» становлять 330 км., Трускавецького – 55 км;

- на балансі нашого підприємства перебуває 28 насосних станцій третього підйому. Трускавець експлуатує лише 3;

- водоканал міста-курорту у 6 разів менше, ніж ми, споживає електроенергії, а цей показник, як відомо, найвідчутніше впливає на формування тарифів з водопостачання та водовідведення. Нам щомісяця доводиться платити за 1,5 млн кВт/ год., Трускавцю – за 240 тис кВт/год.

Постає ключове питання: чому ж тоді наші колеги планують собі таку саму собівартість послуги, як у нас?

За обсягами, усіма параметрами, що характеризують роботу підприємства й безпосередньо впливають на витрати та затрати, у Трускавці вони здебільшого у 5, а за окремими показниками – у 8 разів менші, ніж у Дрогобичі. Це просто не зрозуміло.

 

Декілька слів про водозабір «Гірне»

Ця споруда в 1997 році, коли розформовано обласну комунальну власність та здійснено її передачу місцевим органам самоврядування, отримала нового власника в особі Дрогобицької міської ради. Час від часу колеги з Трускавця нагадують, що будувався водозабір за спільні кошти Дрогобича й Трускавця. А раз так – значить має перебувати у спільній власності.

Що тут скажеш? Насаперед, що водозабір побудований давно – у 1972-1974 рр. І він своє уже відслужив для наших двох міст. Внаслідок зносу та амортизації теперішня вартість зведених у Гірному споруд, основних засобів близька до нуля. Але ми не сиділи склавши руки. Упродовж останніх 8 років спільно із Дрогобицькою міськрадою та за підтримки світових фінансових інституцій ми вклали у розвиток згаданого водозабору майже 18 млн грн.

А що зробив Трускавець? Нічого. Навіть про свій водозабір на водосховищі не подбали. Чи не тому керівники трускавецького підприємства сьогодні шукають крайнього на стороні, формують образ «ворога» з нашого водоканалу?

Кому сьогодні потрібні оці балачки? Вони ж нічого не дають. Краще б у Трускавці реально подбали про підприємство, зробили все, щоб мінімізувати втрати, швидко адаптуватися до нових правил гри на ринку комунальних послуг.

Будь-які зміни, в тому числі чергове підвищення тарифів, яке недавно відбулося, у Трускавецькому водоканалі розцінюють не інакше, як ворожу атаку з нашого боку. Але ж наші колеги-опоненти чудово знають, що тарифи на воду та водовідведення належать до послуг із монопольним становищем діяльності.

Ціни у нашій галузі, як не раз вже наголошувалося, встановлює Національна комісія. Два тижні тому у відповідь на нововведення згадуваної комісії ми попередили сусідів, що з початку липня ц.р. тариф на послуги, які реалізовує для них наше підприємство, зросте до 7 грн. 78 коп. для всіх категорій споживачів.

Після цього посипалися обвинувачення. Розумію сьогоднішнє занепокоєння, тривогу трускавецьких колег. Для цього є підстави. Бо, за інформацією Володимира Возняка та Петра Іванишина, тариф на воду для споживачів міста-курорту з урахуванням витрат і інвестиційної складової курортного водоканалу може збільшитися до 17 грн.

І вам співчуваю, колеги, і споживачам. Але не шукайте винних на стороні. За підрахунками Нацкомісії, які були оприлюднені в інформаційній передачі «Підсумки дня» на Першому Національному каналі 1 липня, ціни на послуги, які надаються КП «Дрогобичводоканал» – найнижчі в Україні.

Тож свою правду відстоюйте у Національній комісії, яка здійснює державне регулювання цін у сфері комунальних послуг, а не скаргами у різноманітні інстанції, як це робите дотепер. Станьте ліцензіатом цієї комісії, як це зробили ми, обґрунтуйте свою позицію з конкретними підрахунками й пропозиціями, мінімізуйте витрати і втрати – і тоді все буде добре.

Працюйте, як це роблять всі потужні вітчизняні водоканали, які, дбаючи про завтрашній день, виробили власну стратегію розвитку.

Шановні колеги, керівники трускавецького водоканалу! Готовий поділитися з Вами усім нашим досвідом та напрацюваннями з метою найкращого задоволення потреб наших споживачів. Чим зможу, готовий зарадити й допомогти. Але образ і принижень нашого комунального підприємства «Дрогобичводоканал» не допущу.

Роман ШАГАЛА, начальник КП «Дрогобичводоканал»

Фото Ярослава ГРИЦИКАСоздан 15 июл 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником