ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


ПРИПИНИТИ ЧВАРИ
Понад п’ятдесят осіб взяли участь у «круглому столі», що проходив 10 вересня у світлиці ратуші. Ініціатором зібрання став міський голова Олексій Радзієвський. Темою зустрічі був пошук компромісу в напруженій ситуації, що виникла у Дрогобичі після поновлення судом на своїх посадах міського голови Олексія Радзієвського та секретаря міської ради Тараса Метика.

У тригодинному засіданні взяли участь представники духовенства, інтелігенції, підприємці, військові, політики, фахівці галузей освіти, медицини, культури, депутати обласної та міської рад, журналісти, громадські активісти. На початку Олексій Радзієвський зауважив, що прагне порадитися з елітою Дрогобича і розраховує на конструктивний діалог. Адже держава – у стані війни, у місті – фінансові проблеми, наближається зима. З огляду на це необхідно віднайти компроміс і припинити політичне протистояння у місті.

Згодом свої думки озвучили інші учасники зустрічі. У процесі гострої емоційної дискусії (часом із переходом на особисті образи) звучали різні, навіть кардинально протилежні позиції.

Значна частина промовців закликала владу і політиків припинити ескалацію конфлікту у місті, зосередивши зусилля на підтримці армії, запобіганні можливим диверсіям, підготовці до зими, пошуку шляхів вирішення складних фінансових проблем міської господарки. Для цього обом сторонам необхідно піти на політичний компроміс і допрацювати до виборів. Таку узагальнену позицію висловили: секретар ради Тарас Метик, Василь Очеретнюк (ГО «Самооборона – гідність нації»), Іван Андруневчин (Спілка ветеранів Афганістану), Тарас Гентош (КУН), Ігор Струналь («Правий сектор», Дрогобич), директор ЗОШ №4 Світлана Мала, директор механіко-технологічного коледжу Степан Яким, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій Микола Летнянчин, директор ЗОШ №10 Світлана Харитонова, отець Михайло Бачинський та інші.

Натомість Михайло Варин (Координаційна рада Блоку національно-демократичних сил), адвокат Анатолій Мацей, Богдан Гринчишин (рух «Чесно у Дрогобичі») висловлювалися проти повернення на посади міського голови Олексія Радзієвського та секретаря ради Тараса Метика. Вони пропонували дочекатися рішень судів вищих інстанцій щодо поданих апеляцій, а також розгляду позову про незаконність звільнення з посади секретаря ради Романа Курчика.

Краєзнавець і журналіст Роман Пастух зауважив, що О.Радзієвський і Т.Метик мали би проявити мужність і, щоб зняти напругу в місті, подати у відставку. До нього приєдналася громадська активістка Олена Куртяк.

Отець Тарас Гарасимчук зауважив, що учасники «круглого столу» намагаються поєднати те, що не поєднується, адже сторони «стоять на інших платформах». Він також процитував біблійну мудрість про те, що нове вино не вливають у старі бордюки. Тобто суспільство, яке змінилося, прагне бачити при владі нових людей.

Отець Ігор Цмоканич додав, що компроміс, котрого сьогодні прагнуть досягнути, має бути таким, щоб приніс користь громаді міста. У такий напружений час політичні «розбірки» у місті не на часі, треба працювати. Безперечно, хочеться, аби до влади прийшли нові обличчя. Але й зміни просто заради змін також не потрібні.

Сумніви, що компроміс під час цього круглого столу буде знайдено, висловили професор ДДПУ ім. І.Франка Михайло Шалата та голова ГО «Молодіжний прорив» Олег Дукас.

Депутат міської ради, голова депутатської групи «За Майдан!» Петро Суда сказав, що протистояння виникло через небажання кількох депутатів міської ради та невеликої групи «крикунів» втратити можливість впливати на міське керівництво після повернення на посаду О.Радзієвського. «Нових облич серед них нема, як і нових ідей. Іде боротьба за посади. Тиснуть на інших депутатів під час голосування за допомогою галасливої групи підтримки у залі, що кричить «Ганьба!». Кого завгодно можуть «облити брудом» на мітингу. Члени руху «Чесно» і ВО «Майдан» беруться судити інших, забуваючи, що самі не безгрішні. Хто їх на це уповноважував? У місті серйозні проблеми. Їх слід терміново розв’язувати, а не розхитувати ситуацію», - додав П.Суда. Він закликав відокремити політику від економіки, а для подолання кризи запропонував зібрати засідання голів депутатських комісій, фракцій, юристів, порозумітися, винести пропозиції на сесію міськради і проголосувати.

Конкретну пропозицію щодо можливого компромісу вніс депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний. Він порадив міському голові залишити секретарем ради делегованого «Майданом» Романа Курчика, а Тарасові Метику запропонувати посаду заступника міського голови з гуманітарних питань (зараз він фактично поєднує ці дві посади).

«Як можна досягти порозуміння на Сході України, якщо ми не можемо зробити цього у Дрогобичі? Досить чубитися! До місцевих виборів залишився рік, за який необхідно щось зробити для міста. А виборці дадуть оцінку кожному», - зауважив депутат.

Політолог Ярослав Радевич-Винницький підтримав пропозицію М.Задорожного щодо кадрового рішення, але додав, що міському голові, можливо, варто подумати про відпочинок.

Депутат міськради Роман Курчик зазначив, що багато проблем у місті можна було би вирішити, якби не війна, яка поглинає бюджетні кошти на всіх рівнях. Не меш страшним злом, ніж зовнішній ворог, є корупція, що роз’їдає державу зсередини. Тож проблем справді багато. А припинити протистояння в Дрогобичі, на думку Р.Курчика, може сесія міськради, яку скликають 16 вересня з ініціативи 19-х депутатів. Там планують розглянути питання висловлення недовіри міському голові. Якщо питання не набере достатньої кількості голосів, О.Радзієвський працюватиме надалі, а опозиція піде на компроміс.

Тарас Метик запропонував присутнім обговорити й підписати проект звернення учасників «круглого столу» до громади міста. У ньому, зокрема, сказано, що за умови російської агресії в Україні, коли щодня гинуть десятки наших співвітчизників, дуже важливим є збереження єдності у кожній родині, громаді. У цю лиху годину слід забути про незгоди і чвари, як це свого часу зробив Захар Беркут заради перемоги над ворогом.

Частина присутніх підписала документ одразу, дехто погодився це зробити після його доопрацювання.

На завершення зустрічі міський голова Олексій Радзієвський подякував учасникам «круглого столу» за розмову, яка допоможе у виробленні програми дій. «Висловлені на засіданні думки слід осмислити, а в текст звернення – внести корективи. Я готовий винести на сесію міськради питання довіри до міського голови, у мене достатньо мужності для цього. Але наголошую, що кожне питання, що розглядається сесією, має відповідати чинному законодавству. А щодо приходу у владу нових людей… Усе не так просто. Заміну будь-якому керівнику треба готувати. Такого дива, коли людина сяде у керівне крісло і одразу почне вміло працювати, практично не буває. Вносьте пропозиції щодо заміни керівників, на яких надходить найбільше скарг, – будемо призначати нових. Можливо, з цього середовища викристалізується майбутній міський голова.

Я готовий до участі у наступних «круглих столах». Мистецтво політики в тому, щоб абстрагуватися від дрібниць і зосередитися на головному. Не розмінюймося на дрібниці, бо йдеться про інтереси стотисячної громади», - додав О.Радзієвський.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

Війна нервів

Закон достойних – творити добро і не сваритися, заповів нам китайський філософ Лао-цзи.

Дрогобичани могли б твердо сказати, що дотримуються цього заповіту, адже проявили надзвичайну згуртованість та дружелюбність у час, коли ворог топче копитами усе на нашій землі. Але, схоже частина громадських діячів почала користуватися такою відданістю дрогобичан як плацдармом напередодні чергових виборів, за що мені як пересічній людині дуже прикро. І оголосила примарну війну. Війну нервів, яка найбільше шкодить самим же дрогобичанам. Численні провокації без пред’явлення вимог, агресивні випади та перешкоджання іншим людям займатися виконанням своїх обов’язків.

Хіба сьогодні найголовнішим є те, хто скільки акцій проведе на площі міста? Хіба недостатньо нам ворожнечі з боку зовнішнього ворога, а треба їх шукати тут? Невже хтось роз’єднує Дрогобич, як сепаратисти роз’єднують Україну? Давайте хоч на деякий час звільнимо наше місто від постійних захоплень, блокувань та перешкоджань. Чому ми не шкодуємо сил та ресурсів, залучаючи неповнолітніх, погрожуючи одні одним? Не можна нам сьогодні підтримувати тих, хто сіє розбрат і непорозуміння. Ситуація вимагає свідомого підходу до прийняття рішення і відповідального ставлення до життя нашого міста. Давайте не дозволимо нас ошукати, довіривши долю міста крикливим амбітним самозванцям.

Марічка ДРАБИЧОбновлен 15 сен 2014. Создан 12 сен 2014  Комментарии       
Всего 1, последний 5 лет назад
Олександр magliona@ukrpost.ua 13 сен 2014 ответить
Еліта?!:секретар ради Тарас Метик, Іван Андруневчин (Спілка ветеранів Афганістану), Тарас Гентош (КУН), директор ЗОШ №4 Світлана Мала, директор ЗОШ №10 Світлана Харитонова,Петро Суда?! Це ж всі старі перевірені загальним "одобрямс" "порадники". Декого з них вже давно чекають слідчі органи та люстрація. Тож пан Радзієвський має "достойну" 5-ту колону. Бо відомо, що крук крукові око не видзьобає.
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником