ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 12 вересня 2014р.
Процес пішов

Члени комісії прийняли присягу

8 вересня ц.р. відбулося засідання виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №121.

Із 18-ти зареєстрованих членів комісії 11, які взяли участь у засіданні, прийняли присягу, а відтак, відповідно до порядку денного, проголосували за осіб, які працюватимуть на звільненій основі. Відповідно до цього рішення на платній основі забезпечуватимуть діяльність виборчої кампанії голова ОВК Р.Грицай, заступник голови С.Ямельницька і секретар Х.Тимик.

 

Руслан Козир – у пошуку надійних орієнтирів

Минулого тижня міський голова Трускавця Руслан Козир поспілкувався з місцевими журналістами.

Прес-конференція пройшла за традиційним сценарієм: коротка довідка про поточний стан справ у міському господарстві і запитання-відповіді. У преамбулі заходу п.Руслан не обминув війну і загрозу суверенітету України. Його аналіз цієї ситуації дещо світліший і влучніший від відомих політологів, котрі кочують з одного телеканалу на інший практично дублюючи стилістику своїх колег. Звісно, частково коментар на цю тему торкнувся і курорту. Він висловив своє бачення напрямів і шляхів життєзабезпечення Трускавця. Адже курортні міста мають свою специфіку і як таких преференцій від держави немають. Пошук інвесторів, мобілізація власних резервів – одне з головних завдань міської влади.

У другій частині прес-конференції міський голова відповів на запитання журналістів. Вони торкалися всіх аспектів, які охоплюють коло його обов’язків. Є багато позитивних моментів завдяки цілеспрямованій праці тих, хто нині у владних коридорах міської ратуші. У Трускавці по-розумному підійшли до надання дозволів на індивідуальне опалення (в інших містах області таке реформування має ознаки корупційних зловживань, бо не приймаються відповідні рішення), затвердження комунальних тарифів, створенню житлового фонду для учасників війни на сході України. Перша каденція міського голови додала йому чималий багаж нових управлінських знань. Він професійно розставляє акценти з багатьох тем, не соромлячись запрошує до діалогу журналістів, професійних і компетентних у своїх галузях людей, щоб почерпнути нові ідеї, думки для загальної справи. Дав Руслан Ярославович Козир ділову пораду нинішнім кандидатам до ВР України: свої проблеми мінізувати принаймні до чотирьох пунктів і виконати їх. А це стосується об’їзних доріг, зведення сміттєпереробного заводу, облаштування каналізаційної мережі, створення надійного водопостачання. Й справді, такий депутат при реалізації цього проекту залишив би по собі добру опінію і пошанівок.

І на сам кінець міський голова подякував всім за участь у прес-конференції.

Володимир ТУРМИС

 

Вони творять добро…

Днями керівництво благодійної організації «Карітас» Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ провело прес-конференцію для ЗМІ. Від початку її створення, а восени буде 12 років, і до сьогодні «Карітас» надає допомогу найбільш вразливим верствам населення міста та регіону, а саме людям з особливими потребами, людям похилого віку, жінкам, які потерпіли від домашнього насильства, жертвам торгівлі людьми і багатьом іншим краянам, яких спіткало горе, нещастя.

Отже, інформацією про діяльність «Карітасу» того дня поділилися керівник о.Ігор Козанкевич, його заступник о.Ігор Швед, директор центру волонтаріату, відповідальний за проект із допомоги біженцям Артур Деска, адміністративний директор Наталя Голинська, керівник реабілітаційного центру Данило Федосов. Кожен з них до розмови з журналістами підготувалися ґрунтовно. «Карітас» за ці роки потужно наростив благодійну інфраструктуру.

Пожертви від християн, державних та приватних установ в Україні та цілому світі безпосередньо скеровуються конкретним людям, які потрапляють до переліку, регламентованого статутом благодійної організації «Карітас». Усі операції з надання допомоги здійснюються через банківську систему, щоб уникнути непотрібних і зайвих розмов. Звичайно, складно всім допомогти, проте «Карітас» не зважає на деякі суперечності, які іноді виникають з тилу інших організацій. І це непокоїть колектив, вибиває із колії. Але «Карітас» сповнений надії, що все минеться і благодійні вчинки та справи врятують не одну душу від нещастя, ганьби і біди. З вірою у завтрашній спокійний і мирний день колектив і надалі творитиме добро.

В.Т.

 

Парламентські вибори. За кого голосувати?

26 жовтня 2014 року знову відбудуться вибори до Верховної Ради України і знову ми маємо обирати. Виборчі перегони будуть доволі короткими, а охочих потрапити до нового парламенту, як завжди – багато.

У боротьбі за електоральні симпатії кандидати розраховуватимуть більше на емоції, аніж на здоровий глузд. Виборчу кампанію претенденти на депутатське крісло очевидно вибудовуватимуть довкола Майдану, війни з Росією, та відокремлення від України АР Криму. Проте результати дострокових парламентських виборів залежатимуть від нас.

Два роки минуло від чергових парламентських виборів. На старт вийшли ті ж самі кандидати, які вже розказували нам, що вони – єдині, найкращі і найдостойніші. З усіх претендентів, які більш-менш мали підтримку дрогобичан, уже заявили про свої бажання балотуватися – Роман Ілик, Павло Барнацький, Михайло Задорожний, Віктор Возняк і Віктор Конц. Очевидно з’являться на окрузі нові імена, адже до 25 вересня ще є час. Поки що не чути про плани Ігоря Куруса.

Кого ж обирати?

Діючий депутат Ілик з усіх обіцянок, даних своїм виборцям, виконав лише одну – «Юлі – волю». Проте Юля отримала волю завдячуючи не Ілику, а народу, який повстав проти свавілля влади Януковича. Цікаво, що за два роки своєї каденції депутат зареєстрував у ВР особисто лише 6 нормативних документів, жоден з яких не стосується його обіцянок і Дрогобичини.

Про Павла Барнацького після 31 жовтня 2012 року не чутно, можливо під час передвиборчої кампанії пан Павло розкаже своїм виборцям, чим він займався останні два роки.

Ігор Курус, який ішов на вибори зі стратегією розвитку краю, як і обіцяв, зосередив свою активність на загальнонаціональному рівні. Він створив громадську кампанію «За відповідальну владу», в рамках якої розроблено законопроекти, які дають право громадянам особисто звільняти чиновників, депутатів, суддів і керівників правоохоронних органів, причому на усіх рівнях, без створення нових структур у виконавчій владі.

Михайло Задорожний – вічний депутат обласної ради. Як завжди він зосередив свою діяльність на ремонті доріг.

Найбільший здобуток Віктора Возняка – проведення «Франко-фесту» в Нагуєвичах.

Віктор Конц, як і подобає офіцеру СБУ, тепер вже служить новій владі.

Очевидно, що найпопулярніший на Дрогобиччині Блок Петра Порошенка запропонує свого кандидата. Хто ним стане – невідомо, але ми знову можемо віддати свої голоси за розтиражовані заклики популярної політичної сили і обрати того, хто красиво обіцяє і нічого не робить.

За «Юлі – волю» ми вже голосували, за закінчення війни на Сході ми вже теж голосували на президентських виборах. За кого ж голосувати нам тепер?

Олена СЕНЮТА

 

Талант від Бога – краса для людей

Старі дерева не гнуться, сиві ріки не висихають... Так і старовинне мистецтво вишивки вже багато століть йде від роду до роду, від покоління до покоління, чаруючи красою душі людей. Вже ніколи не зможемо дізнатися, хто перший запрагнув передати красу природи, свої переживання та відчуття через орнамент і колір вишивки. І якою була та перша голка... Але хтось таки був перший…

Вишивання є одним з найстародавніших видів декоративно-прикладного мистецтва. Вишивка вдосконалювалась протягом століть і дійшла до нас у вигляді чудових різноманітних орнаментів, швів та цікавих сполучень кольорів. Про це все і багато іншого та цікавого ми дізналися від своїх підопічних, які практично з дитинства займаються вишивкою та іншими видами рукоділля. Дрогобицький районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) гордиться своїми талановитими підопічними, які можуть та хочуть навчити молоде покоління, як взявши голку, нитки та полотно можна чаклувати на улюбленому дивані, як приходить те, що називається натхненням… Так, Анна Михайлівна Лазарів зі села Вороблевичі (на фото) та Степан Зенонович Бориславський із села Модричі поділилися з нами таємницями своїх талантів, показали найкращі роботи – дуже багато вишивок вони просто подарували рідним, друзям та парафіяльним храмам. Майстерності та наполегливості п.Степана може позаздрити не одна жінка. Його талант, даний Богом та вдосконалений з роками, відзначений на державному рівні багатьма подяками, грамотами та відзнакою «Хрест звитяги».

Виставки його робіт відбулися у Києві, Львові, Трускавці, Дрогобичі, Бориславі та багатьох селах району. Зі всього розказаного ми розробили, так би мовити, основні правила, які повинні знати ті, хто хоче серйозно займатися вишивкою.

Кожна вишивальниця ручної вишивки повинна знати: основні матеріали та інструменти, які використовують для вишивання; способи виконання найпоширеніших видів вишивки; види малюнків та розміщення їх на полотні; принципи побудови орнаментів з поєднанням кількох технік; види і технологію виконання аплікації; основні принципи композицій та колористики в різних виробах; вимоги до якості вишитого полотна; основні види дефектів, причини їх виникнення та способи усунення.

У минулому майже кожна жінка вдосконалювала своє вміння, прикрашаючи вишивкою одяг і предмети домашнього побуту. В роботах народних майстрів відбиваються вічний потяг до краси та зв’язок людини з природою. Протягом століть склалися певні прийоми техніки вишивання, характери орнаментів і колорит.

Не знають і нині спочинку невтомні руки майстринь та майстрів (як дивно це б не звучало) вишивки. Вони завжди готові зустрітися з тими, хто звертається за порадою чи допомогою, просить придумати зразок нового виробу, узористу композицію, адже мають велику практику і досвід, особливий смак і чуття гами та колористики. Якщо ми когось зацікавили, то просимо звертатися до Дрогобицького районного територіального центру соціального забезпечення (надання соціальних послуг) за адресою: м.Дрогобич, вул. 22 Січня,43, або за тел.2-31-20. На майбутнє ми з розповідей наших «Гуру» придумали навіть посвяту у вишивальниці, але про це вже у наступній розповіді…

Наталія ДЕМ’ЯНОВСЬКА

 

СПОРТ

Фінішувала Спартакіада інвалідів

5 вересня на території Дрогобицького добровільного товариства захисту дітей-інвалідів «Надія» відділ фізичної культури та спорту виконавчого комітету Дрогобицької міської ради та Cпілка інвалідного спорту Дрогобиччини провели завершальний етап Спартакіади інвалідів Дрогобича, присвяченої Дню фізкультури та спорту в рамках Всеукраїнської акції «Олімпійський тиждень-2014».

Відбулися змагання з настільного тенісу, легкої атлетики, шахів, шашок, бомбаскету, дартсу та перегонів на візках. У більярді змагалися поза конкурсом.

Найбільше призових місць здобули представники міського центру «Реабілітація інвалідів» (керівник В.Антонюк) та ДДТЗДІ «Надія» (І.Дзюрах), на третій позиції спортсмени УТОГу (І.Целень). Найбільш активно і вправно проявили себе Володимир Матійчик, Микола Герій, Михайло Емерліх, Віктор Лященко, Олександр і Надія Іванчишини, Леся Боднар (усі ЦРІ), Леся Кодочігова, Марія Коновалова, Світлана Коберенко, Христина Знак, Андрій Мельник (усі ДДТЗДІ «Надія»), Любомир і Ніна Циздини, Андрій Гоцуляк, Роман Ясеницький, Володимир Семчишин, Павло Дружинін (усі УТОГ), Богдан Мисько та Юрій Звєрєв.

Начальник відділу фізичної культури і спорту Роман Проць та керівники Cпілки інвалідного спорту Дрогобиччини Михайло Городинський і Орест Шевчук вручили усім спортсменам-інвалідам, а також організаціям, які вони представляли, індивідуальні і командні нагороди та солодкі призи від меценатів – депутатів міської ради Андрія Яніва та Роберта Хомина.

Організатори та учасники Спартакіади щиро вдячні депутатам Роберту Хомину і Андрію Яніву, Дрогобицькому ДТЗДІ «Надія», Дрогобицькій міській організації Товариства Червоного Хреста, ШШК «Софія», більярдному клубу «РІО» та волонтерам Петрові Ярошку, Євстахію Яніву, Романові Хомину, Володимирові Кузику, Петрові Химину, Тетяні Хом’як, Світлані Кос і Оксані Знак за сприяння та допомогу.

Ярослав ГРИЦИК

На фото: - організатори та учасники Спартакіади інвалідів-2014.

 

У «Спортовці» двері відчинені цілорічно

У 1981 році тодішній міський голова Трускавця Болеслав Петровський запросив на роботу Івана Лоба із Нового Роздола. Саме у цьому місті завдяки зусиллям останнього функціонував на високому рівні плавальний комплекс. Кредит довіри Іван Павлович виправдав сповна. Невдовзі юнацька спортивна школа стала відома своїми успіхами у цілій області.

Як кажуть, все тече все змінюється: Іван Павлович Лоб відійшов у Вічність, а славні традиції ДЮСК «Спортовець» взявся продовжувати його учень Любомир Євстахович Мацькович. Різними видами спорту, зокрема волейболом, міні-футболом, тенісом, боксом, боротьбою, гімнастикою, охоплена чимала кількість школярів.

У кожній дисципліні є свої лідери, які не тільки здобувають призові місця на різних рівнях змагань, а й підсилюють збірні області. При вході у «Спортовець» можна «познайомитися» з чемпіонами і призерами у різних дисциплінах спорту. Їхні фотографії розміщені на стенді, ними пишаються у трьох школах Трускавця. Микола Білас, Ірена Микитин, Галина Кісак, Вікторія Уєчко, Мар’яна Колос, Анастасія Космірак та інші спортсмени по праву є лідерами «Спортовця».

До речі, згаданий позашкільний навчальний заклад функціонує у семиденному режимі роботи. У залах «Спортовця» завжди гамірно. Тут вирує життя навіть під час літніх канікул. Особливо залюбки відвідують дітлахи заняття у плавальних басейнах. Більш досвідчені і вправні плавці відточують свою майстерність у 25-метровому басейні, а початківці у 10-метровому. За дітьми уважно стежать тренери Андрій Жгута (на фото) та Ярослава Василенко. Адже кожне заняття – це крок до вдосконалення. Дитячі тренери – терплячі люди, вони закладають ази плавання. Достатньо десять занять, щоб дитина опанувала першу елементарну вправу – тримання на воді. Паралельно вони вивчають і плавальні стилі.

Загалом Трускавецький ДЮСК «Спортовець» є одним із продуктивних позашкільних навчальних закладів області. На його базі проходять чемпіонати, семінари Львівщини і в цьому неабияка заслуга колективу, який очолює вмілий організатор, фахівець своєї справи Любомир Євстахович Мацькович.

Володимир ТУРМИС

 

Наслідки науково-технічного прогресу

Транспортно-дорожний комплекс – одне з найпотужніших джерел забруднення навколишнього середовища. Крім того, транспорт – основне джерело шуму у містах, а також джерело теплового забруднення.

Гази від спалювання у двигунах внутрішнього згорання містять понад 200 шкідливих речовин, у тому числі канцерогени. Нафтопродукти, залишки стертих шин та гальмівних колодок, сипкі і пилові вантажі, хлориди для посипання доріг забруднюють придорожні смуги та водні об’єкти.

Шкідливі речовини під час експлуатації автотранспорту потрапляють у повітря з вихлопними газами, випарами з паливних систем, а також під час заправки автомобіля паливом. На викиди оксидів вуглецю (вуглекислий і чадний гази) впливає також рельєф дороги, режим і швидкість руху авто. Наприклад, якщо збільшувати швидкість авто і різко гальмувати, то у вихлопних газах кількість оксидів вуглецю збільшується у 8 разів. Їхня мінімальна кількість виділяється при рівномірній швидкості автомобіля у 60 км/год.

Таким чином, вміст шкідливих речовин у вихлопних газах залежить від: режиму руху, рельєфу дороги, технічного стану авто та ін.

Вихлопні гази накопичуються у нижніх шарах атмосфери, тобто у зоні дихання людини. Тому автотранспорт варто віднести до категорії найнебезпечніших джерел забруднення повітря поблизу автомагістралей.

Забруднення поверхні землі транспортними і дорожніми викидами накопичується поступово, залежно від кількості автотранспорту, що проїжджає  дорогою, і зберігається дуже довго, навіть після ліквідації дорожнього полотна (закриття дороги або повна ліквідація шляху та асфальтного покриття).

Хімічні елементи, особливо метали, що накопичуються у ґрунтах, засвоюють рослини і через них харчовим ланцюгом переходять в організм тварин і людини. Частина з них розчиняється і виноситься ґрунтовими водами, потім потрапляє у ріки, водойми і вже через питну воду – у людський організм.

Найпоширенішим і найтоксичнішим із викидів є свинець. Санітарна норма його вмісту у ґрунті – 32 мг/кг. Більшість рослин легко переносить підвищення вмісту важких металів у ґрунті. Лише при вмісті свинцю понад 3000 мг/кг починається пригнічення рослинного світу навколо дороги. Для тварин небезпечним є вміст 150 мг/кг свинцю у їжі.

Досягнення науково-технічного прогресу приносять людям не тільки користь, але й шкоду. «За все потрібно платити», – плата за автомобіль – наше здоров’я та наше життя. Це і ДТП, і забруднення навколишнього середовища, і транспортний шум. Від цього страждають навіть ті, хто не мають власного автомобіля. І не тільки людям шкодить транспорт – всій природі.

Мирослава БОСАК, завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень ДМВЛДСоздан 12 сен 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником