ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Долотники б’ють на сполох. Яка доля чекає на унікальне для України підприємство?
Напружена ситуація сьогодні склалася на підприємстві «Універсальна бурова техніка» (колишній долотний завод). Уже майже рік підприємство перебуває у режимі простою, періодично виникає заборгованість із виплати заробітної плати. Щоправда, після неодноразових скарг колективу до прокуратури та інспекції з праці борг із зарплати практично виплатили (окрім коштів за травень через банкрутство «Терабанку»). Однак перспектив відновити роботу єдиному в Україні заводу такого профілю наразі не видно. Тож профспілковий комітет звернувся до депутата Львівської обласної ради, голови комісії з питань промисловості, ЖКГ, транспорту та зв’язку Михайла Задорожного з проханням підключити до розв’язання проблем керівництво облдержадміністрації. І ось 26 вересня з ініціативи М.Задорожного на підприємство приїхав перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Йосиф Ситник.

Зустріч із колективом в актовій залі ТзОВ «УБТ» розпочалася із виступу голови профспілкового комітету Віктора Кечкова. Він розповів, що працівники підприємства чисельністю 694 особи дуже занепокоєні майбутнім заводу. Офіційно власником підприємства є компанія, зареєстрована на Кіпрі, якою керують російські бізнесмени. Якщо у 2013 році «УБТ» виготовило 7223 одиниці продукції, то після початку подій на Майдані робота заводу зупинилася. Профком звертався з офіційними листами до власників та голови Спостережної ради, вимагаючи відновити діяльність підприємства. Але відповідей наразі так і не отримав. За словами голови профкому Віктора Кечкова, складається враження, що власники не зацікавлені у відновленні виробництва, принаймні, доки не припиниться протистояння між Росією та Україною. Колектив у листах до перших керівників нашої держави вимагає змусити власників виконувати взяті при купівлі заводу інвестиційні зобов’язання, або ж закликає націоналізувати підприємство чи знайти більш ефективного інвестора. Адже дрогобицьке підприємство «Універсальна бурова техніка» не має аналогів в Україні, тож попит на його продукцію є і в нафтогазовидобувній промисловості нашої країни, і за кордоном.

Директор ТзОВ «УБТ» з адміністративно-правових питань Володимир Серьогін розповів, що підприємство не працює через нестачу обігових коштів і проблеми з попитом на виготовлену продукцію. Взяти кредит для придбання матеріалів не можна, оскільки підприємство вже закредитоване. Собівартість дрогобицьких доліт є трохи вищою за аналоги з Росії та Китаю і навіть деякі американські, тому видобувні компанії віддають перевагу саме їм. Тож до Уряду скеровані звернення із проханням запровадити мита на постачання імпортних доліт до України для підтримки вітчизняного виробника. Цікаво, що долота, щоправда, не дуже якісні, в Україні почали виготовляти навіть деякі кооперативи.

На сьогодні існує заборгованість перед заводом за поставлену продукцію державним компаніям Туркменістану й Азербайджану. Після звернень адміністрації підприємства до посольств цих країн надійшли відповіді, що борги незабаром погасять.

Проблеми зі збутом, на думку В.Серьогіна, пов’язані з тим, що останні 8-9 років завод входив до складу холдингу, котрий і займався маркетинговою діяльністю. Тепер же пошуком ринків збуту треба займатися самим. З певних причин припинився експорт наших доліт до Росії, Сирії, через США – до країн Південної Америки.

В.Серьогін додав, що керівництво підприємства контактувало з представником власника. Той пообіцяв найближчим часом дати відповідь, як власники заводу планують виходити з теперішньої ситуації.

Перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Йосиф Ситник, вислухавши обидві сторони, дійшов до висновку, що навіть перші керівники заводу не мають повної інформації про плани власників щодо підприємства – вони фактично лише менеджери. А власники свої справжні наміри приховують. Й.Ситник попросив терміново скерувати на адресу ЛОДА відповідні звернення колективу та аналітичні довідки про фінансово-економічний стан справ на підприємстві. На їхній підставі облдержадміністрація скерує свої запити і звернення до Уряду, Торгово-промислової палати, «Укрнафтогазу», Фонду держмайна, Міністерства закордонних справ України для сприяння у збуті продукції ТзОВ «УБТ», пошуку виходів на реальних власників підприємства, тиску на них щодо виконання інвестиційних зобов’язань.

Коли надійдуть відповіді з усіх інстанцій, Йосиф Ситник пообіцяв знову приїхати на завод і відзвітувати колективу про те, що вдалося зробити. Водночас на підприємстві слід шукати шляхи здешевлення собівартості продукції для її більшої конкурентоздатності.

Депутат обласної ради Михайло Задорожний додав, що на сьогодні в Україні нема закону про націоналізацію підприємств і навряд чи його колись проголосують, адже у парламенті – чимало олігархів, не зацікавлених у цьому. Попри все, він закликав колектив боротися за підприємство і якнайшвидше скерувати звернення та необхідні документи до ЛОДА, щоби почати рухати справу на рівні Києва. Звісно, це ще не гарантія успіху, але й не слід забувати, що під лежачий камінь вода не тече. Проблеми «УБТ» депутат нещодавно озвучував під час сесії обласної ради, пообіцяв робити це й надалі.

На завершення зустрічі працівники підприємства мали змогу поставити запитання Йосипові Ситнику та Михайлові Задорожному й на інші теми. Розмова вийшла доволі гострою. Мова йшла про стан автомобільних доріг у місті та районі, проблеми наповнення бюджетів, турбувало людей і як виживатиме Львівщина у цей осінньо-зимовий період.

Голова профкому В.Кечков подякував М.Задорожному та Й.Ситнику за небайдуже ставлення до проблем колективу і сприяння у їхньому подоланні.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора 

 Создан 30 сен 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником