ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 28 листопада 2014р.
Новорічна ялинка «переїде»

Новорічну ялинку прикрасять голубами миру, ангелами, синіми і жовтими кулями. Про це повідомили секретар міської ради Тарас Метик та начальник відділу сім’ї та молоді Олександра Пашко.

За словами Тараса Метика, у Києві ялинку переносять з Майдану на Софіївську площу. Таке рішення є зрозумілим і не підлягає критиці. У Дрогобичі ситуація схожа, адже на місці, де встановлювали ялинку, нині вшановують пам’ять героїв Небесної сотні. Тому прийнято рішення, щоб цьогоріч ялинку встановили, як колись це було, перед центральним входом до ратуші.

Олександра Пашко запропонувала молоді та всім дрогобичанам долучитися до виготовлення голубів миру й ангелів. Макети можна отримати у кабінеті №33 відділу сім’ї, молоді та туризму міської ради.

 

Для порятунку лазні...

20 листопада відбулося засідання виконкому. Одним із пунктів порядку денного було питання діяльності КП «Дрогобицька лазня», яке є збитковим.

Ситуація складна, оскільки загальна заборгованість складає майже 600 тис грн. Однак влада міста вважає, що підприємство має функціонувати, бо це – соціальний об’єкт. Відбулися зустрічі з відвідувачами лазні, які об’єдналися у громадський комітет. Його представник на засіданні виконкому озвучив компромісні пропозиції задля порятунку кризового підприємства. Відтак виконком вирішив: встановити єдиний тариф на користування послугами КП «Дрогобицька лазня» в розмірі 45 грн.; скасувати пільгові тарифи на користування послугами; зобов’язати директора КП «Дрогобицька лазня» О.Вайчуса до 1 грудня ц.р. оголосити конкурс на оренду вільних приміщень та провести оптимізацію штатів підприємства.

24 листопада на оперативній нараді у ратуші Олег Вайчус доповів, що після встановлення нового тарифу у 45 грн. кількість відвідувачів зменшилася на 20%, але дохід перекрив витрати і з’явився прибуток.

Ситуацію з порятунком лазні контролює економічний відділ міської ради. Є надія, що спільними зусиллями влади, громади, завдяки розумінню відвідувачів лазні, КП «Дрогобицька лазня» вдасться зберегти.

 

Cправи cудові

Під час оперативної наради у ратуші начальник юридичного відділу виконкому Володимир Годяк доповів про судові справи щодо міської влади.

Так, минулого тижня відбулося два судові засідання. На одному Львівський апеляційний адміністративний суд скасував рішення Дрогобицького міське районного суду про поновлення Олексія Радзієвського на посаді міського голови. Однак мер ще може скористатися правом на апеляцію.

Згодом відбулося судове засідання у Дрогобичі, де міськрайонний суд відмовив у позовах щодо скасування розпоряджень міського голови Олексія Радзієвського, зокрема, і про поновлення Тараса Метика на посаді секретаря міської ради. Володимир Годяк додав, що йому невідомо, чи подали сторони, яким відмовлено у позовах, апеляції. Тож Тарас Метик на сьогодні є легітимним секретарем Дрогобицької міської ради.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Ми ще не стали нацією…

Мій давній колега, фотожурналіст Ігор Фецяк, надзвичайно спостережлива людина. Всі зафіксовані в його пам’яті події чи моменти отримують аналітичний коментар.

Фецякові не властива менторська манера навчання, він розумно «проявляє плівку», на якій видно чітко контури правди, фальші т.д. Днями Ігор переступив поріг рідної редакції і з болем у душі навів два приклади, які сумним відгомоном зачепили його патріотичні струни. Перший з них пов’язаний із Днем скорботи 22 листопада. У вікнах багатьох осель, квартир його мешканці запалили свічки, щоб пом’янути тих, хто загинув у страшні роки голодомору. Але його вразила байдужість деяких родин, у яких не хотіли запалити свічки пам’яті (а він достовірно знає, хто там проживає).

- На генетичному рівні їм чужа ця трагедія, - прокоментував Ігор, - тому сумно…

А ось євреї Дрогобича цю сторінку історії України визнають з болем у серці.

Другий випадок цього дня пов’язаний із весільним феєрверком та гучними забавами. Звісно, урочистості для наречених є головними, але вибрики марнославства на тлі Дня скорботи були недоречними.

«Ми ще не стали нацією», - підсумував колега.

В.Т.

 

Маємо новітніх Героїв України

21 листопада Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про присвоєння звання «Герой України».

Серед тих, кому посмертно присвоєно найвищу державну відзнаку з удостоєнням ордена «Золота Зірка» за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння eкраїнському народу, виявлені під час Революції гідності, є Богдан Вайда (с.Летня), Олег Ушневич (Дрогобич) та Йосип Шилінг (с.Вороблевичі).

Нагадаємо, що в с.Летня і с.Вороблевичі школам вже присвоєно імена випускників-патріотів. Є в цих населених пунктах і вулиці Б.Вайди та Й.Шилінга.

Вл.інф.

 

«Хліб – усьому голова»

21 листопада у Болехівській школі було урочисто та святково. Створили таку атмосферу учні 2 класу разом зі своїм класоводом Марією Василівною Сушко.

Другокласники провели свято під назвою «Хліб – усьому голова», на якому розповіли учням школи, батькам та вчителям як потрібно ставитися до найціннішого на столі.

Маленькі актори декламували вірші, розповідали прислів’я та приказки, ставили сценки, інсценізували казку «Колосок», співали пісень.

Але найголовнішими «учасниками свята» були запашний коровай та різні види хліба, що красувалися на столі.

Батьки учнів 2-го класу

 

У пошуках формули успіху

У четвер, 20 листопада, у ратуші відбувся «круглий стіл» за участю студентів навчальних закладів Дрогобича, влади та успішної молоді. Ініціатором й організатором зустрічі виступили начальник відділу сім’ї, молоді та туризму Олександра Пашко, а також керівник сектора патріотичного виховання цього відділу Юлія Терлецька. Долучився до організації заходу громадський активіст, головний спеціаліст відділу забезпечення діяльності виконкому Зеновій Квасній.

Мета заходу – обговорення студентських пропозицій, ідей та проблем молодіжної політики у Дрогобичі. Зустріч присвятили Дню студента та першій річниці Революції гідності, яку розпочали саме студенти.

Із привітанням до студентства звернулися секретар міської ради Тарас Метик та начальник відділу сім’ї, молоді та туризму Олександра Пашко. «Ми пишаємося тим, що Дрогобич – студентське місто. Тут живе і навчається цвіт нації. Ми впевнені, що здобуті вами знання – це основа не лише фаховості, а й успішного майбутнього Дрогобича, й України», - зазначив Тарас Метик.

Аби зустріч була цікавою і мотивованою, на захід запросили представників духовенства й активних, успішних гостей. Кожен зі спікерів «круглого столу» поділився особистими здобутками за період студентських років, власним досвідом мотивував молодь до громадської діяльності після закінчення ВНЗ.

Отець Олег Кекош (на фото) провів історичну паралель між минулим і сьогоденням. Він нагадав, що молодь завжди була ініціатором визвольної боротьби. Нині молодь активно продовжує виборювати свої права і віддає найдорожче – життя.

Отець Ігор Цмоканич закликав юних дрогобичан до розважливості, порадив уміти вчасно зупиняти те, що слугує злу, робити все, аби часом «не занесло», керуватися Заповідями Божими, бути відповідальними, працювати для якісних змін.

Начальник відділу соціальної роботи ДМЦСССДМ Леся Куча подякувала студентам за активну участь у волонтерському русі, допомогу сім’ям біженців та військових, які беруть участь в АТО.

Зеновій Квасній поділився досвідом громадської діяльності, започаткуванням молодіжних проектів, одним із яких є «Вуличний Університет», що діє з 2012 року. Зеновій розповів молоді, як долучатися до інформаційного простору Дрогобича. Він презентував інтернет-ресурс Дрогобицької міської ради, де можна ознайомитися з усіма подіями, що відбуваються у ратуші та місті, порадив, як ефективно використовувати соціальні мережі.

Гостя «круглого столу» Олена Жуковська (на фото) – заступник генерального директора і член Правління ВАТ «НПК-Галичина», радник директора підприємства магістральні нафтопроводи «Дружба» ПАТ «Укртранснафта», представник генерального спонсора баскетбольного клубу «Політехніка-Галичина» (м.Львів), засновник ГО «Західноукраїнський баскетбольний рух» (ЗУБР), співзасновник громадянського ресторану «Urban Space 100» (м.Івано-Франківськ) – поділилася з присутніми власною історією успіху.

Перший досвід бізнесових справ Олена здобула у 13 років – спробувала продавати морозиво, але дитяча щирість перетворила бізнес на благодійність: пригощала морозивом друзів. Нині успішна леді далі продовжує займатися, професійною, громадською діяльністю, в тому числі й благодійністю.

У 16 років панна Олена працювала перекладачем бухгалтерських документів у швейцарській компанії. Після здобуття першої вищої освіти, вона розпочала діяльність у нафтовій промисловості. Нині має дві вищі освіти, володіє декількома іноземними мовами, подорожує світом, а, окрім професійної діяльності, є активною громадською діячкою та меценатом.

Студентам панна Олена побажала не боятися братись за роботу, вивчати іноземні мови, пробувати себе реалізовувати у нових напрямах і навіть після невдач все одно не зупинятися. А мандрівки світом – це можливість побачити культуру, цінності й архітектуру інших країн, перейняти досвід. Також панна Олена порадила молоді «не боятися віддавати», бо з власного досвіду знає, що все повертається сторицею.

Активний громадський діяч, ведучий розважального агентства «Showtime» Богдан Михайлишин закликав молодь «завжди щось робити». Перша бізнес-справа Богдана, як і Олени Жуковської, була у 13 років. Він допоміг продавцю кавунів реалізувати продукцію. Взяв у сусіда воза з конем, запросив дітлахів, які вигукували, що продаються кавуни, і так продавав продукцію, роз’їжджаючи селом. Справа увінчалася великим на той час прибутком.

Нині Б.Михайлишин продовжує креативити. Талант і батьківське виховання поєдналися у молодому й енергійному шоумені, який веселить публіку, працює ведучим на корпоративах, весіллях, допомагає з постановками виступів командам КВН тощо. Студентам він порекомендував «завжди ставити перед собою високу планку».

Богдан працює у коледжі нафти й газу тож разом із колегою вони розповіли про екологічну акцію «Чисте місто – разом», закликавши усіх долучатися до креативного прибирання міста.

Підсумки «круглого столу» підбила Олександра Пашко. Вона зазначила, що перед молоддю нині відкриті всі дороги. Відділ, який вона очолює, завжди готовий до співпраці, до нових пропозицій та ідей. А студентство – невід’ємна складова частина молодіжної по-літики Дрогобича.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

«Листопадовий зрив» у Дрогобичі

12 листопада у Дрогобичі відбувся «Листопадовий зрив». У ньому взяли участь 8 шкільних команд із ЗОШ №№ 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15 та гімназії. Захід проводили дрогобицькі пластуни: курінь №18 ім. Уляни Кравченко та курінь №17 ім. Юрія Дрогобича.

Захід відбувався у формі квесту. Цьогоріч він відрізнявся від попередніх правилами та формою гри. Команди отримали карту, на якій позначено 14 точок. Гравці обирали порядок проходження пунктів квесту. На цих точках стояли пластуни. Інструктори ставили командам, які до них підходили, запитання про медичну допомогу, ЗУНР та багато інших з історії України. На військових точках стріляли з рушниці.

Учасники та організатори квесту залишилися задоволеними та отримали багато позитивних емоцій. Кожну команду нагородили подякою за участь у грі, а переможців – подарунками. Вітаємо команду ЗОШ №10 із першим місцем, а ЗОШ №2 – із другим.

Відгуки пластунів та учасників гри:

Яна Мельник, пластунка: «Листопадовий зрив – це багато вражень. Хоч ми трохи змерзли, отримали багато вражень і познайомилися з новими людьми. Захід пройшов на високому рівні».

Інна Андруневчин (ЗОШ №4): «Ми дуже раді, що нам випала можливість бути учасниками такої великої гри, як Листопадовий зрив. Ми незабутньо провели час і дізналися багато нового».

Андрій Строгуш (ЗОШ №1): «Усе було дуже класно, особливо те, що складали автомат і стріляли з нього. У наш час це необхідна річ. Дякуємо учасникам та пластунам за участь у квесті».

Мартіна МОМОТ

 

Війна мобілізує всі ресурси

Дрогобицький об’єднаний військовий комісаріат, розпочалися воєнні події на сході України, відтоді працює у режимі підвищеної мобілізаційної готовності. Чітку його роботу вміло організував керівник Віктор Попов. На службу повернулися професіонали, які уже по декілька років не носили військової форми. І один із них майор Ігор МИЦАВКА. За відсутності підполковника Попова, який, згідно з директивою ЗСУ, перебував на передовій, обов’язок військового комісара Дрогобицько-Бориславського ОРВК виконує Ігор Мицавка.

- Пане майоре, відомо, що з початку бойових дій на сході України були три мобілізаційні «хвилі». Чи очікується наступна?

- Понад 600 осіб віком від 20 і 55 років різних військових спеціальностей вирядила Дрогобиччина на війну з окупантами, найманцями і пройдисвітами. Багато наших краян в обхід військкомату влилися у добровольчі батальйони, Нацгвардію. На жаль, Дрогобиччину теж не оминули скорботні дні. Згинуло 12 осіб.

- Агресивна політика Путіна – не прогнозована. Росія озброюється, провокує Європу, настирливо прагне завоювати й інші території України. Мусимо відтепер бути повсякчас у стані війни із ворогом. Які заходи оборонного характеру будуть задіяні в державі, щоб побороти суспільний переляк, страх…

- Нагадаю, що керівництво країни, Міністерства оборони України та генеральний штаб ЗСУ постійно проводить роботу щодо підвищення мобілізації громадян до проходження служби у військовому резерві. Нині Дрогобицько-Бориславським об’єднаним військовим комісаріатом проводиться відбір кандидатів на заміщення вакантних посад рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу у військових частинах. Поряд із процесом реформування військкоматів відновлюється і військовий облік. На порядку денному чоловіки 1973-1954 років народження. Словом, Україна вперше за роки незалежності серйозно відновлює військову доктрину захисту незалежної держави.

- Рано чи пізно закінчиться війна, але не минеться процедура отримання статусу учасника бойових дій. Багато хто з учасників «патріотичного туризму» прагнутимуть отримати пільги. Чи буде дотримана справедливість у цьому питанні?

- Будемо реалістами: знайдеться чимало осіб, які, не нюхаючи пороху, стануть героями. Це все залежатиме від того, хто потрапить до списків за поданням командирів військових підрозділів до міжвідомчої комісії. Звісно, будуть і на цьому ґрунті проблеми. Але все таємне стане явним, бо нині українське суспільство відкрите, набуває контурів прозорості…

Володимир ТУРМИС

 

Книжка, написана з любов’ю

Нещодавно побачила світ чудова дитяча книжка «Петрикові вихованчики», написана Наталею Рябцевою, авторкою, що живе і творить у нашому рідному місті.

Цю літературну подію неможливо не відзначити. До речі про неї вже була стаття у газеті «Літературна Україна» №41 від 23 жовтня 2014р., написана Світланою Короненко під назвою «Обнадійливий дебют».

«Петрикові вихованчики» – книжка, яка дійсно варта Вашої уваги, бо є збіркою чудових казкових оповідань для дітей, кожне з яких вчить добру, милосердю, працелюбності, вдячності, поваги до старших – усім вічним цінностям, яким зазвичай вчать дітей їх батьки, дідусі і бабусі. Щоби у майбутньому вони виросли самодостатніми і прекрасними людьми. Книга виховує в дітях найкращі якості людської душі, звідси і назва – «Петрикові вихованчики». Книжка написана з любов’ю в найкращих традиціях українського народу.

Головним героєм книжки є маленький хлопчик Петрик, який живе у селі зі своїми дідусем і бабусею, які правильно виховують свого маленького онука – усе роблять з любов’ю. Де треба, вони підкажуть, а коли треба – пожурять і навіть насварять за непослух. Вони вчать онука мислити, аналізувати, з розумінням ставитися до оточення, але найважливіше – завжди радіють його успіхам і постійно хвалять.

Цей маленький хлопчик одразу сподобається маленькому читачеві і увійде в його серце, бо є збірним образом звичайного хлопчика, в якому гармонійно поєднані різні риси: Петрик веселий і бешкетливий, як усі хлопці його віку, і водночас сумлінний і виважений, коли цього потребує ситуація. Він добрий, щедрий, розумний і кмітливий. Разом з іншими персонажами книжки (Гусаком, Реп’яхом, псом Сірком і т.д.) Петрик вчиться бути сміливим, захищати слабших, шанувати чужу працю, робити добрі справи.

Пригоди Петрика настільки захоплять маленького читача, що він разом із ним буде переживати усі ті ситуації, в які потрапляє Петрик, робити висновки, виправляти помилки, набувати життєвого досвіду і здобувати мудрість.

Презентація книжки відбудеться 29 листопада у приміщенні читального залу центральної бібліотеки ім. В.Чорновола у Дрогобичі.

Запрошуємо усіх бажаючих. Тут ви зможете придбати книжку в дарунок своїм дітям з автографом від автора книжки.

Ірина ЯЦУК

 

А сурми лунають!

А сурми лунають! Дзвінко, заклично. Всупереч тим, хто каже, що слід знайти якусь іншу форму, що, мовляв, репертуар не приваблює юнацтво, І тур XV Всеукраїнського фестивалю «Сурми звитяги» цьогоріч зібрав найбільшу кількість учасників!

Особливого піднесення атмосфері фестивалю надала присутність вояків із зони АТО та виступ заступника сотника 12-ї Дрогобицької сотні, командира взводу І добровольчого батальйону Національної гвардії України ім. генерала Кульчицького Богдана Матківського, який на час фестивалю ще був кандидатом у депутати Верховної Ради.

Переможців у різних номінаціях було чимало, що відзначено у наказі відділу освіти. Зупинимося на найяскравіших виступах. Насамперед – це героїко-патріотична хореографічна композиція «Авангард» ЗОШ №4. Не випадково, що саме ця композиція стала епіграфом до звітного концерту переможців фестивалю до 96-ї річниці ЗУНР. У цілковитому єднанні з учасниками виступу зі сльозами на очах зал підвівся у відповідь на майстерність юних виконавців. Приємно, що ця праця керівників Народного ансамблю «Viva» С.Дмитрієва та Зразкового ансамблю «Радість» Н.Вовденко, вчителів ЗОШ №4, що долучилися до створення композиції, одержала високу оцінку на Всеукраїнському рівні. Композиція «Авангард» – переможець Всеукраїнського фестивалю! Вітаємо!

Якщо у попередні роки програма складалася переважно із сольних номерів, тепер фестиваль об’єднав чисельні колективи. Відзначимо виступ гімназійного хору «Жайвір» (керівник – В.Романюк), який був неодноразовим переможцем Всеукраїнського фестивалю та дзвінкоголосого хору «Рідна пісня» СШ №16 (керівник – А.Корчинська).

Звичайно, не всі виступи були бездоганними, комусь ще не вистачило виконавської майстерності, хтось занадто хвилювався, але школярство прагнуло відгукнутися на поклик часу: піснею, танцями, художнім читанням. А час наш такий тривожний і бурхливий, що позначився на піднесенні національної свідомості і патріотизму не тільки у дорослих, але й дітей та юнацтва.

Дзвінко, яскраво, натхненно презентували літературно-музичну патріотичну композицію «Україна – це ми!» учні ЗОШ №10 (керівники – О.Литвин, Ю.Адісевич, А.Бунь). Органічним поєднанням співу і музичного супроводу, глибоким проникненням у зміст твору запам’ятався виступ гімназійного дуету Анастасії Дем’янко та Івана Височанського (керівник – Г.Соневицька). Чистотою звучання, злагодженістю привабив виступ вокального ансамблю СШ №2 у супроводі народних інструментів (О.Мурза) та вокального ансамблю «Друзі» ЗОШ №4 (керівник – Н.Антоник).

Оригінальністю позначено виступ вокального ансамблю «Вишиванка» ЗОШ №14 (керівник – О.Мурза). Цікавим було поєднання акробатики з танцем у виступі ансамблю «Мікс Денс» цієї ж школи (керівник – М.Коваль). Зворушили виступи солістів Олега Осташа (ЗОШ №14, керівник – І.Матійчин), Діани Кахни (ЗОШ №17, керівник – І.Сеньків), Олександра Шутова (ЗОШ №1, керівник – М.Костецька), Діани Магомети (ЗОШ №4, керівник – Л.Пуців), Василини Ковальчук (ЗОШ №1, керівник – О.Допілко).

Запам’ятався виступ солісток Зразкового ансамблю «Чарівна сопілка» Палацу дитячої та юнацької творчості Марічки Олексюк та Вероніки Антоник у супроводі танцювального колективу «Прикарпатські візерунки» (керівники – О.Сивохіп та О.Максимищак). До речі, вихованки ПДЮТ стали лауреатами Всеукраїнського туру у Львові.

Слід згадати Зразковий ансамбль пісні і танцю «Калиновий цвіт» СШ №2, який під керівництвом О.Колотило вже понад 10 років бере участь у фестивалі і неодноразово був його переможцем.

Глибокою змістовністю, проникненням у авторський задум, яскравою емоційністю відзначилися читці: Діана Гембусь (ЗОШ №5, керівник – З.Турик), Надійка Василишин та Лілія Траспетрихіна (ПДЮТ), Катерина Малиш (СШ №2, керівник – І.Качмарик), Марія Коваленко (ЗОШ №8, керівник – О.Савчак), неодноразовий переможець «Сурм звитяг» Юлія Марущак (ЗОШ №1, керівник – Г.Федишин).

За рішенням журі К.Малиш, М.Коваленко та Ю.Марущак брали участь в обласному фестивалі разом із автором читцем Людмилою Бунь (ЗОШ №4, керівник – Г.Глембіцька). На Всеукраїнському фестивалі Юля Марущак посіла ІІІ місце, заохоченням відзначили Людмилу Бунь.

Добре виступили Остап Мороз (ЗОШ №10, керівник – А.Бунь), Ігор Левицький (ЗОШ №15, керівник – Н.Новосільська), Андріана Дудич (ЗОШ №4, керівник – Н.Антоник), Юлія Губицька (ЗОШ №5, керівник – І.Гомонко), Ірина Комарницька (ЗОШ №16, керівник – С.Хміль). Хочеться назвати усіх, та, на жаль, цього не дозволяє газетна площа.  Від імені організаторів фестивалю дякую його учасникам, котрі були творцями яскравого свята, на яке покликали сурми! І маленькі солісти Дмитро Голик та Яніна Швацька (ЗОШ №16), і ведучі Діана Грицай та Лілія Траспетрихіна (ПДЮТ), і автори пісні «Вставайте, вставайте» (директор гімназії І.Лепкий та вчителька В.Романюк), і учасники хорів та ансамблів. Усі вони – творці свята, що поєднало ідеї героїчного минулого з не менш героїчним сьогоденням України. А як органічно зі стрілецькими піснями та піснями УПА поєдналися ідеї Майдану та заклик-молитва «Повертайся живим!»

Особлива подяка – членам журі, нашим друзям з ДДПУ ім.І.Франка, доцентам музично-педагогічного факультету Ірині Кліш та Богданові Пицю, до думки яких ми особливо прислухаємося.

Фестиваль ще не закінчився: попереду гала-концерт у Львові. Та і він не поставить крапку. Сурми кликатимуть і знаходитимуть відлуння у серцях школярства. Фестивале, ми не прощаємося з тобою!

Калерія ЛУЦЕНКО, методист Палацу дитячої та юнацької творчості

 

Користь і шкода комп’ютера для дитини

Робота на комп’ютері може принести велику користь у процесі навчання дитини. У комп’ютері інформація подається динамічно, яскраво, текст поєднується з малюнками та графіками, використовується мультиплікація, відбувається взаємний вплив кольору і звуку, задіяно багато асоціативних зв’язків. Це позитивно впливає на психіку дитини, розвиває увагу та точність.

Ще одним позитивним моментом є зміна ставлення до своїх помилок. На підсвідомому рівні у людини існує бажання уникати помилок, а при наявності негативного досвіду в минулому, пов’язаного із допущенням помилок, – існує і страх перед помилкою. Водночас, страх здійснити помилку може паралізувати творчість, бажання засвоювати нове. Знайшовши якийсь стандартний розв’язок питання, дитина перестає шукати нові варіанти, бо помилки супроводжуються негативними емоціями.

У роботі з комп’ютером помилки легко виправляються і взагалі починають виконувати свою основну позитивну функцію – вони не дають збитися з правильного шляху. Саме так ставляться до помилок творчі і цілеспрямовані натури.

Негативним моментом тут є те, що, звикнувши до легкості виправлення помилок у роботі з комп’ютером, дитина може перенести цю звичку повною мірою на життя і набути схильності необгрунтовано ризикувати або поводитися безвідповідально.

Під час гри на комп’ютері є настільки сильна концентрація уваги дитини на дії, що відбуваються на екрані, що може розвинутися своєрідний транс і втрачається відчуття реального часу. Виникає проблема “зависання в комп’ютері”, коли дитина упродовж декількох годин не може відірватися від екрану. Виникає загроза комп’ютерної залежності.

Якщо використовуються низькопробні ігри, сюжети яких складаються лише з перегонів та вбивств, де в ролі жертви є люди, то може різко знизитися психологічний бар’єр до подібних вчинків. У віртуальному світі існує віртуальна відповідальність. Коли подібні ігри використовуються часто і тривало, таке ставлення до насилля стає підсвідомим і може різко знизити відповідальність дитини при вчиненні подібних дій у реальному житті. Жорстокі відеоігри роблять дітей агресивнішими.

Для нормального психічного і соціального розвитку дитині необхідний досвід спілкування з людьми: це – основа розуміння інших людей, себе, свого місця у світі і самого світу. Спілкування має бути тривалим і різноманітним. Спілкування для психіки – те саме, що їжа для тіла.

Під час роботи на комп’ютері обов’язково мають бути дотримані санітарні норми (освітлення, відповідність меблів, відстань від монітору тощо), інакше шкода переважить користь. Під час тривалої роботи перед монітором перевантаження зазнають зір, хребет, деякі групи м’язів спини, рук, нагромаджується перевтома, а під час багатогодинної роботи – і виснаження нервової системи.

Щоб уникнути негативних наслідків, необхідно робити перерви на 10-15 хв через кожні 30-45 хв (для старшокласників), а для молодших школярів загальний час роботи на комп’ютері не повинен перевищувати 30-40 хв.

Насамкінець можна підсумувати: так само, як батьки піклуються про якість і достатню кількість харчування дитини, їм слід піклуватися і про якість та кількість вживаної дитиною “комп’ютерної продукції”, привчати дитину з ранніх років до навчальних ігор, що розвивають, не дозволяти застосування низькопробних ігор і слідкувати за часом, який дитина проводить біля комп’ютера.

Мирослава БОСАК, завідувач відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень ДМВЛД 

 

КРИМІНАЛ

Злочинці ізольовані

Учасників жорстокого вбивства у Стебнику чекає сувора кара

Такої жорстокості стебничани не пригадують. А все починалося з банальної випивки.

Напередодні, 8 листопада 2014 року, група підлітків святкувала день народження. Розважалися на березі водойми поблизу складського приміщення бази УВТК, що у Стебнику. У сабантуї брав участь Андрій Лабойко, 1997 року народження, його колеги – брати М., 1993 р.н. та І., 1997 р.н., а також А., 1993 р.н.

Андрій вирішив похвалитися присутнім про те, що його батьки мають намір придбати легковий автомобіль. Ця інформація неабияк зацікавила компанію, за підрахунками яких у батьків Андрія мало би зберігатися майже 8 тис доларів США. Підлітки зразу ж почали вимальовувати план швидкого збагачення. Відповідно до нього І. мав проникнути до помешкання Лабойка та вчинити крадіжку коштів. Втілюючи задумане, І. вирушив до квартири Лабойка, та раптом, коли він уже був у коридорі, з кімнати вийшла матір – Оксана Лабойко. Зловмисника вона добре знала, оскільки він товаришував з її сином. Це не входило в плани підлітків, відтак І. повернувся до змовників ні з чим, розповівши їм про нереалізований намір.

Зрозумівши, що Оксана Лабойко може запідозрити І. в намаганні проникнути до помешкання та вчинити крадіжку, вони приймають рішення вбити Андрія та його матір, після чого викрасти кошти. Організатором цього плану виступив старший брат М., при цьому детально були розподілені ролі кожного у досягненні страхітливої мети.

Виконуючи злочинний намір, 9 листопада 2014 року, приблизно о 19 год. 30 хв., М. зателефонував до Андрія та вигадавши, якусь причину, змусив його залишити помешкання. При цьому М. призначив йому зустріч на безлюдній території колишнього складського приміщення бази УВТК.

Переконавшись, що Оксана Лабойко залишилася у помешканні одна, І. разом з А. прийшли до квартири, де в коридорі за допомогою розвідного ключа І. завдав жінці декілька ударів по голові. Внаслідок цього остання від тяжкої черепно-мозкової травми, померла на місці події.

Присутній при цьому А. з шиї вбитої зняв ланцюжок з жовтого металу, який заховав до кишені своєї куртки.

У цей час М., заздалегідь озброївшись ножем, зустрів на території бази УВТК А.Лабойка та завдав йому множинних колото-різаних ран в область грудної клітки, ніг та рук, а відтак перерізав йому горло, внаслідок чого останній помер на місці події.

Вбивши матір і сина, злочинці перевернули догори дриґом квартиру потерпілих, проте коштів так і не знайшли. Викрали лише дві пластикові банківські картки.

Варто зазначити, що розкриття цього подвійного жорстокого вбивства відбулося за «гарячими слідами» завдяки злагодженій роботі керівництва і працівників прокуратури та міліції. Вміло використовуючи тактику проведення оперативно-розшукових заходів, правоохоронці затримали усіх зловмисників.

Упродовж нетривалого періоду часу слідчими Дрогобицького МВ ГУ МВСУ у Львівській області з участю процесуальних керівників Дрогобицької міжрайонної прокуратури були зібрані переконливі докази причетності цих осіб до вчинення особливо тяжкого злочину, що дало підстави Дрогобицькому міськрайонному суду обрати щодо них запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Злочин кваліфікований за п.п.1,6,12 ч.2 ст.115 КК України, тобто умисне вбивство двох осіб, вчинене з корисливих мотивів за попередньою змовою групою осіб. Санкція цієї статті – сувора та жорстка, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 10 до 15 років або довічним позбавленням волі з конфіскацією майна.

Любомир КРІЦАК, ст. прокурор Дрогобицької міжрайонної прокуратури, радник юстиції

 

СПОРТ

«Моржі» розпочали сезон

23 листопада дрогобицькі шанувальники зимового плавання розпочали сезон.

Пори те, що температура повітря того дня була лише 3 градуси за Цельсієм, група прихильників моржування купалася в малому озері у парку ім. Б.Хмельницького. Відтак відчайдухи погрілися біля багаття і сфотографувалися на пам’ять. Серед «моржів» був і депутат обласної ради Михайло Задорожний.

Дрогобицькі зимоплави з клубу «Посейдон» запрошують краян приєднуватися до них і пірнати у холодну воду не лише на Йордан, 19 січня, а й щонеділі о 13.00 у парку ім. Б.Хмельницького.

Ярослав ГРИЦИК

 

У Дрогобичі з’явився «Самсон»

24 листопада у тренажерній залі Дрогобицького міського відділу міліції (вул. 22 Січня,30) урочисто презентували соціальний проект «Спортивно-виховний клуб «Самсон».

На відкриття зібралися майже 30 шанувальників спорту, меценати та журналісти. Після виконання Гімну України талановитими духовиками музучилища ім. В.Барвінського з вітальним словом до присутніх звернулися директор клубу «Самсон» Олександр Коропець та один із меценатів, голова Дрогобицької організації партії «Правий сектор» Ігор Струналь. Відтак пан Ігор та староста християнської релігійної громади Адвентистів сьомого дня Богдан Терлецький перерізали традиційну стрічку.

На жаль, через важливу оперативну роботу не змогли взяти участь в урочистостях керівники дрогобицької міліції, але начальник Андрій Білас та його заступник Михайло Паук передали вітання телефоном.

Відтепер члени клубу «Самсон» навчатимуться основ боксу, кік-боксингу і бодібілдингу. Спортивна зала майже повністю обладнана – боксерські мішки, рукавички, гантелі, тренажери, інше устаткування готове для користування.

Додамо, що клуб у своїй діяльності займатиметься не лише спортом, а й духовно-патріотичним вихованням, профілактикою злочинності та шкідливих звичок серед мешканців міста і району. До тренувань залучатимуть також вихованців дитячого будинку «Оранта».

Директор клубу «Самсон» Олександр Коропець у коментарі журналістам зазначив, що клуб завдячує своєму відкриттю керівництву Дрогобицького міськвідділу міліції, яке надало зал для занять, а також меценатам – Дрогобицькій організації партії «Правий сектор» та релігійній громаді Адвентистів сьомого дня, які допомогли з придбанням спортобладнання та інвентарю.

Ярослав ГРИЦИК

Фото автора

 

До Будапешту – за досвідом

9-12 жовтня у Будапешті (Угорщина) відбувся черговий – VІ Кубок Європи з Таеквон-до, в якому взяли участь 1300 спортсменів із 30 країн Європи.

У складі збірної України із 27 спортсменів виступав дрогобичанин Сергій Щудло (ФСК «Тайфун»).

Команда України здобула у турнірі 5 перших, 4 других і 7 третіх місць, виступаючи у двох видах: масогі (спаринг) і туль (формальні вправи). Наш земляк Сергій виборов високе п’яте місце серед 18 учасників категорії «юніори» (15-17 років) вагою до 75 кг, здобувши неоціненний досвід.

Сергія Щудла до європейських змагань підготували тренери Віталій Шкраба та Олег Войтович. Поїздка на Кубок Європи стала можливою за підтримки меценатів: Руслана Стасінчука (мережа магазинів «Сяйво») та Дмитра Зап’ятка (магазин золотих виробів). Керівник ФСК «Тайфун» щиро дякує їм за підтримку.

Ярослав ГРИЦИК

 

Вдалий виступ «Тайфуну»

9 листопада в Івано-Франківську відбувся відкритий Всеукраїнський турнір з Таеквон-до «Ivano-Frankivsk Open». Змагання проходили у двох розділах: туль (формальні вправи) і масогі (спаринг). У турнірі виступили 338 учасників з України та команда з Молдови. Львівщину представляли 6 спортсменів ФСК «Тайфун» (Дрогобич), представник команди Віталій Шкраба і суддя Олег Войтович.

У складній конкурентній боротьбі наші спортсмени вибороли такі місця:

ІІ місце – Сергій Щудло (гімназія), Микола Тряско (СШ №16), Роман Триленко (ЗОШ №1); ІІІ місце – Віталія Павленко (педагогічний ліцей), Олексій Войтович (ЗОШ №1, Дмитро Христук (коледж нафти і газу).

Підготували наших спортсменів до змагань тренери Віталій Шкраба (чорний пояс, ІІ дан) та Олег Войтович (чорний пояс, І дан).

Нашій команді допомогли виїхати на змагання меценати: депутат обласної ради Тарас Курчик; депутат районної ради Віталій Мойсеєнко; керівник турагентства «Смарагд» Павло Боднар. Голова ФСК «Тайфун» дякує їм за підтримку нашої команди.

Ярослав ГРИЦИК

 

Діти змагалися за шахівницями

22 листопада у СШ №16 відділ фізичної культури та спорту провів дитячий шаховий турнір.

Його переможцями та призерами у різних вікових категоріях стали: 1996 р.н.: Роман Штука (І місце), Остап Панчак (ІІ місце), Андрій Кекош (ІІІ місце); 2004 р.н.: Захар Дідух (І), Георгій Шкіряк (ІІ), Богдан Чайка (ІІІ); 2005 р.н.: Вікторія Кондратюк (І), Володимир Угера (ІІ), Дмитро Пилип (ІІІ); 2006 р.н.: Владислав Коца (І), Денис Макогон (ІІ), Андрій Лех (ІІІ); 2007 р.н.: Андрій Магос (І), Ігор Дідівський (ІІ), Василь Білий (ІІІ); 2008 р.н.: Юрій Кушнір (І), Юрій Фігура (ІІ), Роксолана Жигайло (ІІІ).

Після завершення шахових баталій головний спеціаліст відділу фізичної культури і спорту Соломія Муцій, головний суддя змагань Євстахій Янів та Володимир Кузик вручили номінантам нагороди та чудові призи від мецената – депутата міської ради Андрія Яніва.

Організатори та учасники чемпіонату міста з шахів щиро вдячні депутату Андрєві Яніву, директору ЗОШ №16 Володимирові Крайчику, шахово-шашковому клубу «Софія», суддям (тренерові-викладачу ДЮСШ Володимирові Кузику та Олександру Ключаку) за допомогу в організації змагань.

Ярослав ГРИЦИК

 Создан 28 ноя 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником