ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Цьогорічна «Друга Осінь» принесла Дрогобицькому педуніверситету нового почесного доктора
Ось уже вчотирнадцяте, починаючи з 2001 року, 19 листопада – у день трагічної загибелі Бруно Шульца 1942 року – та у наступні дні відбувається щорічний міжнародний літературно-мистецький проект «Друга Осінь», ініційований та організований Полоністичним науково-інформаційним центром ім. Ігоря Менька ДДПУ ім. Івана Франка.

Цьогоріч 19 листопада «Друга Осінь» розпочалася об 11:00 традиційною спільною молитвою на місці загибелі Бруно Шульца. Поминальну молитву промовили голова Дрогобицької єврейської громади Йосип Карпін, о. Мирослав Соболта з греко католицької церкви Св. Трійці, кс. Єжи Рашковський з римо-католицького костела Св. Бартоломея, капелан ДДПУ ім. Івана Франка о. Олег Кекош та о. Олег з автокефальної православної церкви Андрія Первозванного. У спільному молебені взяли участь дрогобичани, представники різних національних громад, делегація з Любліна, а також гості зі Львова, Нью-Йорка, Єрусалима. Перед молитвою керівник Полоністичного науково-інформаційного центру ім. Ігоря Менька ДДПУ ім. Івана Франка, директор Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі, доц. Віра Меньок зачитала фрагмент з оповідання Шульца «Друга осінь» у перекладі Юрія Андруховича. Завершенням молитви стала промова ректора Дрогобицького університету проф. Надії Скотної: «Сьогодні ми зібралися на сумному і трагічному місці – місці загибелі нашого славетного земляка Бруно Шульца. Тоді, коли це сталося, цією вулицею йшла звичайна людина, не осяяна думкою про свою величність. Я думаю, що в цьому місці він почував себе впевнено. І в той же час людина загинула. У нашій молитві було відчуття протесту не тільки проти окремої загиблої людини. Не може такого бути, щоб чиїсь політичні амбіції були вище волі народу, щоб шлях до влади був інакшим, ніж цивілізований демократизм і демократія. Тому ще раз хочеться піднести молитву до Бога і попросити миру для усіх, хто живе у цьому світі».

У циклі літературно-мистецьких подій «Другої Осені» відбулися: перегляди документальних фільмів «Де ви, приятелі мої» та «Півтора міста» Ґжеґожа Лінковського (сценарій) та Маріуша Кобздея (режисура) – одні з перших документально-художніх стрічок про Шульцівський Дрогобич та його багатокультурність, які вийшли у світ 1995 року; студентський театр «Альтер» Полоністичного науково-інформаційного центру ім. Ігоря Менька ДДПУ ім. Івана Франка презентував спектакль «N-клас» у новому акторському складі, серед якого головно студенти нашого вишу, яким бажаємо успіхів і нових прем’єр; зустріч з Йосипом Карпіним, який виконав декілька пісень з репертуару Булата Окуджави та Володимира Висоцького; концерт музичних гуртів «X-Project» та «КОМА» з Дрогобича.

Центральною літературною подією була зустріч з Олександром Бойченком та Андрієм Любкою – відомими сучасними українськими письменниками, які вже не вперше відвідують Дрогобич та Шульцівський Фестиваль, завжди радо відгукуючись на запрошення Полоністичного центру. Олександр Бойченко презентував свій переклад збірки оповідань Тадеуша Боровського «У нас в Аушвіці..» – книги про один з найжахливіших нацистських концтаборів. Андрій Любка презентував книгу «Водяні фарби» Лідії Осталовської, також присвячену страхітливій драмі минулого століття, якою було масове людиновбивство, здійснене німецькими нацистами. Звісно, що ці теми дотичні до долі Бруно Шульца, який мусив загинути лише через те, що був євреєм. Ці теми мають і свою понадчасову актуальність: щоби не повторювати трагедій минулого, мусимо про них знати і пам’ятати. Переклади Бойченка та Любки вийшли у Чернівецькому видавництві «Книги-ХХІ» Василя Дроняка, котрий також відвідав «Другу Осінь».

Основною подією «Другої Осені» стала церемонія вручення художньому директорові Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі, голові Товариства «Фестиваль Бруно Шульца» у Любліні Ґжеґожеві Юзефчуку диплома доктора honoris causa Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка під час урочистого засідання вченої ради ДДПУ ім. Івана Франка, яке відбулося 20 листопада 2014 року. Ґжеґож Юзефчук – філософ, літературний та театральний критик, публіцист, автор понад семи тисяч різноманітних публікацій у пресі, у тому числі кількох десятків репортажів, понад ста рецензій та майже двохсот розмов із видатними представниками гуманітаристики, культури й науки, митцями, письменниками, істориками, професорами з різних дисциплін, публічними особами та ін. Працює над книгою інтерв’ю, які здійснив упродовж 1992 – 2012 років з особистостями такого рангу, як Даніель Бовуа, Рита Ґомбрович, Юлія Гартвіґ, Ґустав Голоубек, Януш Ґловацький, Джозеф Файнс, Ганна Кралль, Богдан Осадчук, Кшиштоф Пом’ян, Єжи Пом’яновський, Микола Рябчук, Тадеуш Рольке, Шевах Вайс, Томас Венцлова, Ізраель Замір, Мірослав Влк, Юзеф Жицінський. У 2008 – 2012 роках викладав культурну публіцистику у Люблінському Університеті Марії Кюрі-Склодовської на факультеті політології. Реалізував проект установлення меморіальної таблиці на місці загибелі Бруно Шульца в Дрогобичі (2006, 2010), а 2014 року здійснив проект модернізації кімнати-музею Бруно Шульца – першого в світі музею цього всесвітньовідомого митця, який 2003 року було відкрито Полоністичним центром у колишньому вчительському кабінеті Шульца у колишній гімназії ім. Владислава Яґайла (нині головний корпус Дрогобицького університету). За вклад у польсько-українську співпрацю у проєвропейському дусі, а особливо за співпрацю та пропагування контактів Любліна й Дрогобича, за співорганізацію Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі Ґжеґож Юзефчук 2012 року отримав престижну Нагороду міста Люблін за поширення культури.

Ґжеґож Юзефчук – вже тридцять перший почесний доктор Дрогобицького вишу. Це високе звання вчена рада ДДПУ ім. Івана Франка присвоїла йому 18 жовтня 2014 року, одностайно схваливши подання Полоністичного науково-інформаційного центру ім. Ігоря Менька. На дипломі, який 20 листопада 2014 року вручив номінантові проректор ДДПУ ім. Івана Франка проф. Юрій Кишакевич, численна шанована аудиторія, що зібралася на цій урочистості, прочитала: «Ректор і вчена рада Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка – Ґжеґожеві Юзефчуку – філософові, критикові образотворчого і театрального мистецтва, багатолітньому редакторові відділу культури Ґазети Виборчої в Любліні, голові Товариства Фестиваль Бруно Шульца в Любліні, художньому директорові Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі – присвоюють звання почесний доктор Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка – за значний внесок у розвиток українсько-польської науково-освітянської та культурної співпраці Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, розвиток ідеї Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца в Дрогобичі й кімнати-музею Бруно Шульца та за створення простору доброго партнерства між Дрогобичем і Любліном».

Юлія СТЕФАНІВ, полоністичний науково-інформаційний центр ім.Ігоря Менька ДДПУ ім.Івана Франка

Світлини Ігоря ФЕЦЯКАСоздан 03 дек 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником