ГАЛИЦЬКА ЗОРЯ


Новини в «ГЗ» від 10 грудня 2014р.
Вояки допомагають воякам

Вояки УПА, які дуже часто самі потребують допомоги, позаяк усі дотеперішні уряди так і не визнали їх воюючою стороною у Другій світовій війні, чим можуть допомагають воякам, які мужньо захищають Вітчизну на фронтах неоголошеної війни на сході України.

Так, відповідно до рішення зборів Дрогобицької станиці Братства ОУН-УПА, яку очолює Степан Яворський, на матеріально-технічне забезпечення українського війська днями було перераховано три тисячі гривень.

Вл.інф.

 

Результат ділових переговорів

3 грудня відбулася чергова зустріч міської влади з керівництвом «Майдану», учасниками АТО, волонтерами та представниками політичних партій.

Результатом конструктивної дискусії стали компромісні домовленості. Громадськість погодилася підтримувати дії секретаря міської ради Тараса Метика, оскільки нині він виконує обов’язки міського голови, в замін на те, що посадовець погоджується на пропозиції омолодити та провести зміни у складі виконкому Дрогобицької міської ради. Також секретар міської ради повинен створити виконавчу структуру у такий спосіб, щоб ті особи, яким довірять владу у місті, сприяли викоріненню корупції у Дрогобичі.

 

Кадри вирішують усе

Ситуація, що склалася з владою міста – напружена. Закінчується календарний рік, потрібно розв’язати усі фінансові питання, особливо – виплатити заборгованість. Попереду реформи, які потрібно буде впроваджувати на місцях, а з керівників міста залишився лише секретар міської ради Тарас Метик, який виконує обов’язки міського голови. Тому аби доукомплектувати керівництво, депутати міської ради ведуть перемовини щодо визначення кандидатур на вакантні посади.

Так, 3 грудня відбулася зустріч депутатів, голів депутатських груп та фракцій з секретарем міської ради. Учасники зібрання довго радилися і наразі визначилися з декількома претендентами. На посаду першого заступника запропонували кандидатури депутатів Петра Суди, Богдана Іванціва та Володимира Ямельницького. Однак Богдан Іванців відмовився від пропозиції колег. Тож на крісло першого заступника поки що претендують двоє осіб.

А ось щодо посади керуючого справами виконкому депутатам дійти згоди було важче. У підсумку зупинилися на трьох кандидатурах: депутата Богдана Николаїшина, начальника юридичного відділу Володимира Годяка та радника міського голови Володимира Сабата.

На початку тижня ці пропозиції розглянуть на засіданнях депутатських комісій, а відтак, на середу запланована сесія міськради, де народні обранці визначаться остаточно.

«Я відкритий до конструктивного діалогу з усіма, адже ми чітко усвідомлюємо, що відтягувати усі ці процеси часу нема. Місту потрібні кваліфіковані, енергійні та ініціативні фахівці», - зазначив секретар міської ради Тарас Метик.

 

Героям Майдану та АТО – земельні ділянки

У Дрогобицькій міській раді працюють над розробкою Плану детального планування щодо виділення 150 земельних ділянок у районі вулиці С.Наливайка для учасників АТО, Євромайдану, сім’ям загиблих та поранених.

Розробляється відповідне Положення про порядок надання цих земельних ділянок. Процес складний, оскільки є багато правових та моральних аспектів, які потребують коригування згідно з нормами чинного законодавства.

Є певні застереження, адже на земельні ділянки претендують не тільки дрогобичани, але й мешканці району та інших населених пунктів.

У міській раді та депутатському корпусі вважають, що першочерговість нададуть дрогобичанам, особливо сім’ям загиблих, а згодом – усім іншим. Також влада обіцяє, що ділянками забезпечать усіх осіб, хто звернеться з відповідними підтверджувальними документами.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Ура, канікули!

8 грудня у школах Дрогобича розпочалися зимові канікули. Збільшення тривалості канікул безпосередньо пов’язана з економією бюджетних коштів. Відтак навчання розпочнеться аж 12 січня 2015 року.

У відділі освіти Дрогобицької міської ради повідомляють, що під час канікул з 9:00 до 14:00 у школах працюватимуть групи продовженого дня для учнів 1-4 класів, а також усі гуртки та секції. Окрім того, працюватимуть позашкільні навчальні заклади, де діти зможуть проводити своє дозвілля.

Начальник відділу освіти Петро Сушко додав, що у випадку значного зниження температури повітря можливе продовження канікул.

 

Про наболіле – телефоном

3 грудня відбулася телефонна лінія з секретарем міської ради Тарасом Метиком. Було чимало телефонних дзвінків щодо різних проблем: побутових, благоустрою і будівництва, соціально-економічних та іншого характеру.

Зокрема, мешканка Дрогобича пані Марія поскаржилася на діяльність КУ «Інститут розвитку міста». За її словами, керівник установи постійно звітує про виконані роботи, залучення коштів від отриманих грантів та іншу діяльність. Однак мешканці, зі слів пані Марії, вважають, що ця інституція нічого позитивного не несе, а витрачає кошти громади на піар. На завершення вона запропонувала з метою економії коштів ліквідувати КУ «Інститут розвитку міста».

Пані Тетяна поскаржилася на деморалізацію молоді. Вона вважає, що нині необхідно більше приділити уваги проблемі алкоголізму й тютюнопаління серед молоді. Ця проблема породжує низку інших – аморальність, фізичне знищення юного покоління, засміченість вулиць недопалками сигарет, пляшками, іншим сміттям. Пані Тетяна запропонувала активізувати роботу усіх служб міста, аби навести порядок у Дрогобичі, а також приділити більше уваги вихованню культури поведінки у молодого покоління – починаючи від сім’ї і закінчуючи освітніми закладами.

Ще одна скарга надійшла щодо необхідності контролю за рухом транспортних засобів у місті. За словами дрогобичанки, водії дозволяють собі перевищувати швидкість, особливо на тих дорогах, де проведено капітальний ремонт. Постала дилема: якщо погані дороги – мешканці скаржаться на неможливість нормального руху транспорту, якщо відремонтовані дороги – на порушення ПДР. Дрогобични пропонують ДАІ посилити контроль, адже декілька випадків перевищення швидкості уже призвели до ДТП з серйозними наслідками.

Секретар міської ради Тарас Метик висловив подяку мешканцям міста за активну громадянську позицію та закликаємо до співпраці. Адже тільки разом ми зможемо навести порядок у місті.

 

Вітали працівників місцевого самоврядування

5 грудня у сесійній залі ратуші секретар міської ради Тарас Метик привітав працівників виконкому та структурних підрозділів міської ради з професійним святом, яке відзначають 7 грудня – Днем місцевого самоврядування.

Зважаючи на ситуацію в країні, урочиста частина відбулася без концертної програми та нагородження грамотами, як це було у попередні роки.

Тарас Михайлович подякував усім за роботу у важкий час, але наголосив на тому, що кожен, хто причетний до міського самоврядування, має й надалі відповідально працювати, дбати про добробут громади і міста.

Також працівників привітали з нинішнім святом – Всесвітнім днем волонтерів, адже неодноразово працівники державних установ долучалися до підтримки українського війська та добровольців, які борються з окупантом.

За інформацією відділу забезпечення діяльності виконкому

 

Здаю кров просто так

Наш друг Є. ще у студентські роки регулярно здавав кров для потреб хворих. Згодом ця звичка у нього переросла в традицію. Щокварталу наш колега переступав поріг медустанови, і кожнен раз зустрічався із дивним запитанням: «Для кого чи для чого ви здаєте кров?»

- Та ні для кого і ні для чого, - відповідав він, - здаю кров просто так.

Тепер уже всі знають, що наш друг здає кров просто так, щоб врятувати чиєсь життя, особливо нині, коли йде війна…

В.Т.

 

Страйкували вчителі

24 листопада перед адмінбудинком Дрогобицької РДА відбулася акція протесту працівників освіти району. Педагоги вимагали виплатити до Дня вчителя грошову винагороду за сумлінну працю у розмірі не менше 50% від посадових окладів.

Організатором акції виступила Дрогобицька районна організація профспілки працівників освіти та науки України, головою якої є депутат районної ради Ольга Грицик. Після її виступу слово мали вчителі району та представник обласної організації профспілки освітян.

До толерантності та взаєморозуміння закликали учасників акції протесту заступник голови райради Роман Урбан та перший заступник голови РДА Степан Рудницький.

Заступник керівника фінансового управління Роман Настьошин та в.о. начальника відділу освіти Іван Стецко пояснили освітянам, що в районному бюджеті на цей рік, виходячи з фінансових можливостей, рішенням сесії закладено розмір винагороди у 10%.

Та все ж учасники акції прийняли звернення до керівництва області з вимогою забезпечити їм виплату грошової винагороди у розмірі не менше 50% до 15 грудня та повернути кошти за відрядження до 31 грудня ц.р., інакше вони залишають за собою право до більш радикальних дій.

Вл.інф.

 

«НАДІЯ» – ЇХ КОМПАС ЗЕМНИЙ

Вісімнадцятого листопада у Стебнику відбулося відкриття нового приміщення добровільного товариства захисту дітей-інвалідів «Надія».

Переступивши поріг будинку, одразу ж поринаєш у домашній затишок: фотографії дітей-вихованців, іграшки, піаніно та потріскування дров у печі.

Урочисте відкриття розпочалося з виконання Гімну України. Із вступним словом виступила голова товариства Катерина Бурак. Заглибившись трохи в історію, вона з вдячністю згадала засновницю «Надії» у місті Стебник Марину Башкірцеву, відзначила, що у 2014р. товариству виповнилося 20 років.

Стебницькі священики освятили приміщення «Надії» і благословили її працівників на добрі справи. Чималі емоції викликали виступи дітей та підготовлені ними маленькі сувеніри на згадку для усіх присутніх.

Цій урочистості передувала багаторічна співпраця з німецькими меценатами «Карітасу» (Матіас Бартош, Каль Вольфґанґ та Манфред Ольшимке), які суттєво допомогли в обладнанні приміщення, пообіцявши й надалі підтримувати тісні зв’язки зі стебницькою «Надією». До речі, з легкої руки священика Петра Герелюка-Купчиського й переплелися їхні доброчинні стежки.

Голова товариства Катерина Бурак подякувала й представникам місцевої влади та громадськості міста за сприяння новосіллю добровільного товариства «Надія».

«Надія» є тим земним компасом для 165 стебничан з обмеженими можливостями, який допомагає їм жити, надає впевненості щодо захисту деяких соціальних потреб.

Зі спілкування з головою та активом товариства довідалась й про інших стебницьких меценатів Володимира Теханського та Юрія Середницького, які без нагадування пам’ятають про «Надію», регулярно допомагають їй.

Зрозуміло, саме товариство «Надія» неспроможне задовольнити всі насущі потреби стебничан з обмеженими можливостями. Тому, сподіваюся, актив товариства, напевно, може розраховувати на згаданих меценатів, а також інших небайдужих людей.

Марічка ДРАБИЧ

 

Ґердан своїми руками

На початку навчального року у Дрогобицькій гімназії учні третіх (сьомих) класів розпочали вчитися плести вироби з бісеру. А 20 листопада на базі майстерень ДДПУ ім.І.Франка відбувся майстер-клас.

За кілька тижнів до цього обрали по декілька дівчат з кожного класу, які взяли участь у заході.

В аудиторії, де проводився майстер-клас, було дуже гарно: стіни прикрашені вишиваними роботами, іншими витворами талановитих рук в українському стилі.

Спочатку нам розповіли, як правильно робити ґердани. Цього виробу нема у нашій програмі, тому дуже цікаво й корисно було дізнатися щось нове для себе. Згодом ми самі спробували плести цей виріб. Спершу було досить складно, але за деякий час у нас стало гарно виходити.

Дрогобицькі гімназисти дуже вдячні за чудовий майстер-клас. Особливо дякуємо за уважне ставлення викладачам ДДПУ, які допомагали кожному учасникові заходу.

Учасники майстер-класу

 

Унятицька громада – патріотична

Можливо, мешканцям Унятич не потрібний широкий розголос про їхню християнську жертовність, утім нехай вибачають за цю інформацію, позаяк вони вартують глибокого шанування. Коли розпочалася війна на сході України, спровокована Росією, то місцева громада, як у Підбужі і Меденичах, першою відреагувала на ці виклики.

Люди зібрали кошти для потреб тих, хто пішов воювати з окупантами і «п’ятою східною колоною». Але на цьому їхня акція не завершилася. Зокрема, унятичани знову зробили посильний внесок: для перемоги на війні зібрали 11508 гривень, і на ці кошти закупили 70 спальних «мішків» німецького виробництва, продукти харчування. У переддень Св. Миколая – це щедрий дар людей, у серцях яких патріотичні мотиви виражені не на словах, а на ділі…

Звісно, у кожній громаді є лідер, який надихає її на добрі вчинки. Місцевий війт Михайло Матолінець з молоком матері успадкував характерні риси українського націоналіста ще у далекому Сибіру, куди була виселена його родина. Тому у нього є «особливе» ставлення до російського окупанта. Звідси така активність і непосидючість. Михайло Васильович віддано і мужньо протестував на Революції Гідності у Києві. І нині він живе повсякденно з обов’язком допомагати армії. Розуміють його громада, депутати.

Люди підтримують передусім своїх односельчан, котрі нині на фронті, зокрема офіцера Нацгвардії Юрія Торського, добровольців Івана Юзефовича, Романа Унятицького, Василя Зеліска і моляться за їхнє життя…

Володимир ТУРМИС

 

ШКІЛЬНІ НОВИНИ

Благодійність – це поклик душі

Благодійність – це невгасимий тихий вогник, який живе у серці, дає йому сили любити і творити добро. Нещодавно учні СШ №16 мали можливість долучитися до двох масштабних загальношкільних благодійних заходів: акції до Свята Миколая «Янголи поруч», яка відбулась перед початком зимових канікул, та акції «П’ять картоплин».

Учні приносили в скриню подарунків свої дари для діток, які опинилися в таких життєвих обставинах, і не мають змоги святкувати (мова про учнів, які перебувають під патронатом соціальної служби школи). Приносили те, що вважали найкращим і найприємнішим. Адже значення мала не ціна подарунка, а те, скільки любові в нього вклали.

Назву акції «Янголи поруч» запозичили в Івано-Франківського благодійного проекту, координатором якого є випускниця дрогобицького ДДПУ Ореста Возняк.

Ми шукаємо ангелів на небі, звертаємося до них з молитвами, чекаємо на дива, але забуваємо, що вони завжди поруч, серед нас. Ангели дивляться на нас очима дітей, обіймають нас теплими обіймами мами, зігрівають добрим словом друга. Учні СШ №16 спробували також стати одне для одного ангелами, нести у світ любов, щирість і відкриті серця. Вважаємо, що їм це вдалося, адже подарунків зібрали дуже багато! Усім завжди слід пам’ятати, що коли ми ділимося чимось, то стаємо багатшими, а коли любимо – щасливішими.

Ініціаторами другої акції під назвою «5 картоплин» стали учні 8-В класу за підтримки соціального педагога Ірини Буцяк. Школярам запропонували приносити до школи продукти для солдатів, які боронять незалежність України на Сході. Тішить те, що учні відгукнулися на пропозицію блискавично. Діти несли не лише символічні 5 картоплин, але й сітки з морквою, цибулею, консерви, закрутки, теплі речі.

Зібрані продукти уже передані в зону АТО. Дякуємо депутатові Миколі Походжаю, співорганізатором волонтерського руху в Дрогобичі та водію панові Роману, який забрав бусом усі зібрані продукти безпосередньо зі школи.

Милосердя і патріотичність наших школярів заслуговують шани і вдячності. Також учні 8-В класу стали ініціаторами вечора-реквієму пам’яті героїв Небесної сотні та героїв, які гинуть, захищаючи Україну на Сході. Це не перший захід у школі, на якому вшановують наших бійців: до Міжнародного дня миру учні писали листи солдатам, а також виготовляли паперових голубів з побажаннями перемоги. Соціальний педагог Ірина Буцяк та педагог-організатор Оксана Чепіль провели урочисту лінійку, присвячену проблемі миру, а в парк Героїв Небесної сотні учні школи віднесли кошик з квітами. Особливо активні учні початкової школи, наші маленькі і небайдужі ангелочки.

Подібні акції матимуть продовження, оскільки бажання дарувати і віддавати, любити і підтримувати у школярів насправді велике.

Христина ГАЛЕЛЮКА, учениця 8-В кл. СШ №16

 

«Осінь зиму зустрічає»

Дні за днями сплили осінні місяці. Вже давно відцвіли жоржини й чорнобривці, похилились понуро голівки хризантеми, яких торкнувся пекучий морозець. Високо у небі замовкли пташині голоси, в глибокій задумі готується до сну ліс. Наче соромлячись своєї наготи, прикривається густим туманним покривалом.  А крізь молочні кучеряві хмари виглядає, ледь усміхаючись, сонечко. «Світить, та не гріє», – кажуть у народі.

А й справді, не чекати тепла від Зимоньки, якою б лагідною вона не була. Та не лякають люті морози й холоди тих, у кого в серці жевріє іскорка тепла, запалена дзвінкими дитячими голосочками. Вони здатні зігріти від холоду та дарувати гарний настрій усім навкруги.

Нещодавно у стінах Стебницької ЗОШ І-ІІІ ступенів №11 відбулося дивовижне свято, яке символізувало зустріч найщедрішої та найвеселішої для дітвори пір року. Урочиста зала була дбайливо прикрашена незвичними декораціями, які відображали радість і смуток, зустріч і прощання. Золотисті кольори з легким багрянцем змінювалися сніжною білизною, а гучне шарудіння листочків перетворювалося на ніжний танок сніжинок. «Осінь зиму зустрічає» – саме так назвали своє театралізоване дійство учні 2-х класів. В урочистому танці закружляли пожовклі листочки у супроводі осінніх місяців, проводжаючи Осінь-царівну в далекі мандри – аж до наступного року. Та не поспішала красуня покидати святкову залу, не провівши з дітьми ігор та забав. Тут не було переможців та переможених, бо усіх поєднували дружба і гарний настрій.

Осінь цьогоріч видалася теплою та привітною. А в День Архангела Михаїла вся Україна згадувала про Революцію Гідності. Другокласники, будучи ще зовсім дітьми, також усвідомлюють вагомість і цінність тої великої історичної події. Тому наступною сторінкою свята було вшанування пам’яті героїв рідного міста.

«Листопад осінь завертає, зимі ворота відкриває» – кажуть у народі. Завітала довгождана гостя до веселої дітвори, піснями й танцями нагадала, що вона – найвеселіша пора року.

Незабаром жартуватимемо у ніч на Андрія, чекатимемо гостинців від Миколая, прикрашатимемо Новорічну ялинку. А тоді усією родиною будемо святкувати Різдво Христове.

З дитячих уст пролунала молитва, якою дітвора благала Господа дарувати Україні довгожданний мир і спокій. А на завершення свята з Божим благословенням звернувся до усіх присутніх отець Михайло Комарницький. Здоров’я, миру та многая літа побажав настоятель храму Архистратига Михаїла. Зі словами подяки за гарний настрій і розвиток творчих здібностей молодших школярів виступила директор школи З.М.Левицька.

Діти відчули себе акторами, а батьки вже вкотре переконалися, що у стінах школи панує дух тепла й доброзичливості, а навчально-виховний процес щороку набуває нових нюансів. Велика шана і подяка умілим майстрам педагогічної справи І.Я.Василишин та Л.С.Захарко, які доклали багато зусиль, щоб свято стало справжнім. Творчої наснаги і терпіння ми, батьки, зичимо учителю музики І.Й.Калапуню, який доклав великої праці для музичного оформлення театралізованого дійства та учителю хореографії І.І.Купець, яка прикрасила свято чарівними танцями.

Сподіваємося, що попереду ще багато зустрічей, які зроблять шкільні роки наших діток незабутніми й неповторними.

Мама другокласниці Л.ФАРИМА

 

ЧИ ЗНАЄМО ЩО…

Іван Франко як меценат української культури

Усі ми знаємо Івана Франка як поета, публіциста, критика, перекладача, філософа, вченого, редактора, видавця, громадського діяча, борця за українську самостійну державу.

Та мало хто знає, що Іван Франко був ще й великим меценатом. Іноді сам перебуваючи у важких злиднях, поет безкоштовно віддавав власні книги, а також книги зі своєї бібліотеки для суспільно корисної справи.

Один із прикладів великого меценацтва поета відбувся в 1902 році. Ніжинський педагогічний інститут вирішив вшанувати пам’ять свого колишнього студента, а потім видатного українського письменника Миколи Гоголя з нагоди 50-ліття від дня його смерті. З цією метою була оголошена організація виставки всіх його творів.

І який же був подив у організаторів виставки, коли до них прибув пакунок аж з-поза меж імперії, зі Львова.

«Іван Якович, сам заповзятий книголюб, надіслав на виставку зі своєї книгозбірні дарунок – твори Гоголя, видані в Галичині українською мовою протягом ХІХ століття, що було б немислимо в Малоросії-Україні через відомі валуєвсько-емські заборони нашої мови. Усіх видань було сім… Проте чи найбільший подив і цікавість відвідувачів виставки справила книжка в зеленуватих паперових палітурках з вишуканими віньєтками «Тарас Бульба». Видано їх було за життя Гоголя в 1850 році у Львові». (Стаття П.Василевського «Іван Франко і Микола Гоголь в «Літературній Україні» за 24.08.2005 р.)

Автор згаданої статті Пантелеймон Василевський, 1922 р.н., політв’язень більшовицьких таборів, проживає у Дрогобичі і є почесним громадянином нашого міста. У 2002 році він звернувся із листом в Ніжинський педінститут ім. М.Гоголя, щоби з’ясувати, чи збереглись якісь сліди подарунку І.Франка з 1902 року. Як виявилося, «сліди» залишились, але самих книг вже нема. Як відповів на запит професор Г.В.Самойленко: «Важко сьогодні сказати де книжки, які були надіслані І.Франком до Ніжина: чи їх Гоголівська комісія відправила назад до Львова, чи їх вилучили з фондів Ніжинської бібліотеки в 1934 році».

Як свідчать матеріали, Іван Франко також сприяв розвитку і поповненню експонатів Національного музею у Львові.

«У грудні 1913 р. після відкриття наукової фундації «Національний музей» Іван Франко з’явився в засновника музею з листком власного перекладу «Іфігенії» - на знак пам’яті про цю важливу подію».

(Іларіон Св’єнціцький в книзі «Іван Франко у спогадах сучасників», Книжково-журнальне видавництво, стор. 421, Львів, 1956 р.)

Іван Франко всебічно сприяв національному відродженню свого рідного села Нагуєвичі, з його ініціативи була збудована читальня «Просвіти». «Коли ж читальня була побудована, Франко прислав до неї книжки. Проте пакунки із книгами забирали на пошті сільський війт і священик М.Єднакий. Ці книги зберігалися в пароха на горищі. Селянські хлопці викрали їх і книги пішли по руках… Читали їх, і передавали від хати до хати». (Стаття Ганни Гром у книзі «Дрогобиччина – земля Івана Франка, том IV, стор. 226, Дрогобич, 1997 рік).

Меценацтво Івана Франка може послужити добрим прикладом для всіх можновладців, депутатів Верховної Ради, для всієї української еліти.

Зеновій МЕДВІДЬ, член ради Дрогобицького товариства «Просвіта» 

 

Збережімо історію міста!

Із публікації наукового працівника музею «Дрогобиччина» п.Т.Думан в «Галицькій зорі» дізнаємося, що назва вулиці Сніжної (тепер – вулиця П.Сагайдачного) має таке славне походження. На жаль, більшість дрогобичан не знають етимології цієї назви.

Так, ця вулиця була названа, бо мешканці міста поклонялись образу «Марії Сніжної»», списку чудотворного першообразу «Марії Сніжної» із базиліки Санта Марія Маджоре в Римі. Нещодавно відреставрований образ «Дрогобицької Марії Сніжної» був презентований в Галереї сакрального мистецтва. Реставратор ікони Лев Скоп стверджує, що на вулиці Сніжній в давнину мала би бути капличка з цією іконою.

Повертаючи місту історичні назви вулиць, депутати міської Ради у 1990 р., на жаль, не дотрималися цієї концепції – присвоїли вулиці ім’я П.Сагайдачного, довіряючись компетентності Комісії у справі повернення історичних назв та перейменування площ і вулиць міста. Так вулиця Сніжна втратила свою історичну назву. Хоча львів’яни, самбірці, більш шанобливо поставившись до своєї історії, зберегли назву своїх вулиць Сніжних.

Особливо важливими для збереження історії міста є топоніми так званих цехових вулиць: Слюсарська, Ковальська, Столярська, Шевська, Токарська, Гончарська, Боднарська, Коменярська, Різницька. Вони фіксують на місцевості промисли, які були розвинені у місті в давнину. Цехи, розташовані в центральній частині міста, були зобов’язані утримувати оборонні вали і споруди в належному стані, у разі ворожої навали обороняли місто на своїх ділянках валу.

На жаль, і тут є втрати. Немає вже вулиць Столярської, Токарської, Боднарської. Втратили свої назви вулиці Різницька, Слюсарська. Сумна доля вулиці Замкової, яка вже сім разів змінювала назву: Замкова, Стрийська, Мазепи, Пілсудського, Гітлерштрасе, Дзержинського, знову Мазепи. Допитливий читач, при бажанні, сам зможе розставити дати змін назви, переглянувши нашу складну історію.

Очевидно, процес перейменування вулиць є безконечним при будь-якій владі: окупаційній чи своїй. Життя йде вперед: з’являються нові знакові постаті, відбуваються величні події, які заслуговують на вшанування. Завжди знайдуться лобісти при владі, які захочуть щось змінити. Тому було б доцільним, на мій погляд, запровадити мораторій на зміну історичних назв вулиць, ускладнивши роботу майбутнім ініціаторам змін.

Щоб все-таки не втратити зовсім історичних назв вулиць пропоную компромісне рішення: на цих вулицях встановити, поряд з основною таблицею, додаткову (або суміщену з основною): «Історична назва – вулиця «Замкова», «... вулиця Слюсарська», «... Лан».

Звертаюсь через газету до небайдужих дрогобичан з надією на схвальну оцінку цих пропозицій. Бо наша влада, переконався наочно, індиферентна до місцевої історії в цьому аспекті.

Принагідно хотів би звернути увагу на позначення вулиць у місті. Воно в досить запущеному стані, не до порівняння хоча би з сусідніми Стриєм, Самбором, де вулиці мають сучасні таблиці з гербом міста. Наша, вже українська влада за 23 роки не зробила жодного поруху, крім декларацій про наміри, в цьому плані. Вулиця Є.Коновальця так і не удостоїлась позначення, незважаючи на звернення громадян.

Г.СИВОХІП

 

Пам’ятай про безпеку!

Феєрверки, петарди, ракети та інші побутові «іграшки» завжди притягували увагу до себе не тільки дітвори, а й дорослих. Але рік у рік збільшується кількість людей, які отримують від цих забав каліцтво, термічні опіки та різні травми.

Дуже часто це трапляється внаслідок необережного, неправильного чи невмілого користування піротехнічними виробами. Щоб запобігти біді слід дотримуватися правил пожежної безпеки. Запуск петард, феєрверків, ракет забороняється проводити всередині приміщення, з балконів і поблизу житлових, господарських будівель, новорічних ялинок тощо.

Піротехніку не можна зберігати біля приладів опалювання – батарей, газових та електричних плит. Не варто носити вогненебезпечні предмети у кишенях чи сумочках. Не можна розбирати вироби чи піддавати їх механічним впливам, курити, працюючи з піротехнічними виробами.

При потребі викличте пожежну команду (телефон – 101).

М.ГОРОДИСЬКИЙ, головний інспектор Дрогобицького РВ ГУ ДСНС України у Львівській обл., майор служби ЦЗ

 

Комплекс заходів «Залізничний переїзд»

Від 8 до 19 грудня ц.р. проводиться комплекс профілактичних заходів на пасажирському автотранспорті під умовною назвою «Залізничний переїзд».

Заходи повинні підвищити безпеку дорожнього руху на залізничних переїздах, приведення їх у відповідність до вимог нормативних актів, стабілізації та зниження рівня аварійності, профілактики ДТП, посилення контролю за дотриманням водіями вимог Правил дорожнього руху при перетині залізничних переїздів.

Звертатиметься увага на стан залізничних переїздів, перегляд маршрутів пасажирських перевезень що проходять через залізничні переїзди, та дотримання учасниками дорожнього руху правил проїзду залізничних переїздів. ВДАІ нагадує, що згідно зі ст.123 КУпАП України, за порушення водіями транспортних засобів правил проїзду залізничних переїздів передбачено такі стягнення.

Частина 1 – порушення особою, яка керує транспортним засобом, правил руху через залізничний переїзд, крім порушень, передбачених ч.2 і 3 цієї статті, карається накладенням штрафу від 340 до 425 грн.

Частина 2 – в’їзд на залізничний переїзд особою, яка керує транспортним засобом, у випадках, коли рух через переїзд закритий, – штраф сягає від 850 до 1190 грн. з оплатним вилученням ТЗ у його власника чи без такого, або позбавлення права керування ТЗ на термін від 6 місяців до одного року з оплатним вилучення ТЗ у його власника чи без такого, або адміністративний арешт терміном від 7 до 10 діб з оплатним вилученням ТЗ у його власника чи без такого.

Частина 3 – за порушення, передбачені ч.2 цієї статті, вчинені водієм транспортного засобу під час надання послуг з перевезення пасажирів або під час перевезення небезпечних вантажів, водії позбавляються права керування ТЗ терміном від 1 до 3 років з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого, або адміністративний арешт від 10 до 15 діб з оплатним вилученням транспортного засобу у його власника чи без такого.

Андрій ЛІСОВИЧ, старший інспектор ВДАІ з обслуговування м.Дрогобич і Дрогобицького району ГУ МВСУ у Львівській обл., майор міліції

 

ІНФОРМУЄ ПОДАТКОВА

Нова форма податкової декларації з ПДВ подається за підсумками грудня

Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014р. №966 оновлено форму податкової декларації з податку на додану вартість та порядок її заповнення.

Наказ набув чинності 1 грудня 2014 року, а отже, вперше звітувати за новою формою необхідно буде за грудень 2014 року (для платників, у яких звітний період – місяць) або за I квартал 2015 року (для квартальних платників).

Нова редакція звітності враховує попередні законодавчі новації у порядку справляння податку на додану вартість – у форму декларації додано окремі рядки, у яких вказуються обсяги постачання та придбання товарів за ставкою 7%.

Також у декларації з ПДВ з’явилися рядки, у яких має бути відображено коригування податкових зобов’язань або податкового кредиту згідно зі статтею 39 “Трансфертне ціноутворення” Податкового кодексу України.

Ще одним суттєвим нововведенням є те, що платники, які подають податкову звітність в електронному вигляді, до додатка 8 мають подавати скановані копії розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням товарів чи послуг, або скановані копії первинних документів, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

 

Отримайте податкову знижку на переобладнання транспортного засобу

Будь-який платник податку на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки витрати понесені ним у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу для роботи з використанням у вигляді палива моторного сумішевого біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.

Платник податку, який здійснив переобладнання транспортного засобу для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива, повинен забезпечити проведення оцінювання відповідності переобладнаного транспортного засобу вимогам правил, нормативів і стандартів України відповідно до Порядку переобладнання транспортних засобів від 21 липня 2010р. №607.

Для отримання податкової знижки фізична особа, яка здійснила у 2013 році переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо, повинна до 31 грудня 2014 року подати до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації річну декларацію про майновий стан і доходи з обов’язковим заповненням додатка №6 до Декларації. Разом із декларацією слід подати документи, що підтверджують витрати, здійснені із переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для переобладнаного транспортного засобу та свідоцтво про реєстрацію такого транспортного засобу (технічний паспорт).

Розмір податкової знижки складатиме 15% від суми цих витрат, але не більше сплаченого у минулому році податку із заробітної плати. Тому потрібно подати також довідку про нараховану заробітну плату, в якій має бути зазначено з розбивкою по місяцях: суми нарахованої заробітної плати, суми утриманого ПДФО, суми утриманого з зарплати ЄСВ, суми застосованої ПСП (за наявності).

Важливо! Якщо до кінця 2014 року платник податку не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2013 року, таке право на наступні роки не переноситься.

Податкова знижка на суму витрат із переобладнання транспортних засобів на використання альтернативних видів палива встановлена підпунктом 166.3.7 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України.

Інформаційно-комунікаційний сектор Дрогобицької ОДПІ


Р.S.

Трафунок, вартий сміху

Кожен, у кого старенькі батьки, які живуть окремо від дітей, з острахом реагують на пізні чи ранішні телефонні дзвінки. Бо можуть отримати сумну звістку. Тому чимало з тих, хто ще є дитиною у поважному віці, щодня дякують Богу за спокій. Та є трафунки, які вартують сміху. І ось один з них.

Ще треті півні не співали, як моєму колезі зателефонувала сестра і з плачем у голосі сповістила про смерть свого чоловіка, тобто швагра. Її уривчастий голос якраз виявився співзвучним із голосом дружини мого підлеглого. Вдаривши у рятівний дзвін підтримки, він сповістив своїх колег, і вони швидко прибули на підприємство. А далі… декілька німих сцен.

Відчинивши двері свого кабінету, оторопів перший наш колега, бо застав сліди свіжого прибирання (у коло «небіжчика» входило прибирання установи). Він був подивований його сумнівністю і відповідальністю перед своєю смертю.

Інший наш колега втратив дар мови, коли назустріч йому прямував той, хто відійшов у вічність. Очі вилізли на лоба у третього нашого колеги від зустрічі із «небіжчиком». І лише дійова особа цього кумедного трафунку спокійно мовив: «Буду жити довго, раз при житті мене вдруге хоронять…»

В.Т.Создан 10 дек 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником